0
021284284

باستان شناسی چیست؟

مقدمه:
باستان شناسی در مورد زندگی انسان هایی که در گذشته زندگی می کردند، اینکه از چه ابزاری برای زندگی استفاده کرده، چه چیزهایی دوست داشته، چه فرهنگی داشتند و… صحبت می کند. کلمه باستان شناسی یا archaeology از کلمۀ یونانی arkhaiologia می آید و به معنی تاریخ باستان است. باستان شناسان، دانشمندانی هستند که با استفاده از باقیمانده های تمدن های قدیمی در مورد گذشتگان تحقیق می کنند.
معمای گذشتگان
باستان شناسی شباهت زیادی به بازی پازلی دارد که تکه هایی از آن گم شده است و باستان شناسان درست مانند یابندگان گنج هستند که به دنبال تکه های گم شده این پازل می گردند. باستان شناسان با استفاده از چیزهایی که از مردمان قدیمی باقیمانده مانند لباس، خانه، استخوان، وسایل و حتی خرابه های باقیمانده از آنها، می توانند حدس بزنند که آنها چگونه زندگی می کرده اند. در واقع این خرابه ها بهترین مکان ها برای پیداکردن اشیاء و وسایل زندگی گذشتگان هستند که به باستان شناسان سرنخ هایی می دهند که با استفاده از این سرنخ ها می توانند تکه های گم شده پازل را حدس بزنند و در مورد اینکه گذشتگان چگونه زندگی می کردند، تحقیق کنند.
باستان شناسان چطور می فهمند چه جایی را باید بگردند و حفاری کنند؟
با گذشت زمان، وسایل و ابزار گذشتگان مدفون شده و زیر خاک پنهان می شوند. وقتی چیزی روی زمین افتاده باشد، طی روزها، سال ها و قرن ها، روی آن لایه ای از خاک، برگ و گرد و غبار می نشیند و کم کم پوشیده شده و از دید ما پنهان می شود. یک باستان شناس قبل از اینکه شروع کند و جایی را برای پیداکردن آثار باستانی حفاری کند، تحقیقات زیادی انجام می دهد تا بتواند مشخص کند که از چه جایی می تواند شروع به کندن زمین بکند و حدود تقریبی مکان آن را با تحقیقات مشخص می کند.


 

جهت ثبت نام در دوره آموزشی  باستان شناسی بر روی تصویر فوق کلیک نمایید

دوره غیر حضوری است و محتوای الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال می گردد

پس از پایان گواهی و مدرک معتبر دوره آموزشی  باستان شناسی با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان: ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴

 


اول از همه یک باستان شناس می داند که مردم برای اینکه زنده بمانند به چه چیزهایی نیاز دارند. به عنوان مثال آنها برای زنده ماندن به آب، غذا، مسیرهای مهاجرت و منابع غذایی نیاز دارند. با استفاده از این دانسته ها و برخی تحقیقات، باستان شناسان جاهایی که ممکن است مردم در گذشته در آن زندگی کنند، حدس می زنند و از همین مکان ها کارشان را شروع می کنند.
البته گاهی اوقات هم اتفاق می افتد که کشاورزان و مهندسین راه و شهرسازی وقتی در حال کار کردن و کندن جایی هستند، این مناطق را کشف می کنند و باستان شناسان نیز به این مناطق آمده و در مورد آنها تحقیق می کنند. علاوه براین باستان شناسان در ساختمان ها، خرابه ها، تپه های باستانی و… نیز به جستجو می پردازند تا بتوانند تکه های گم شده پازل خود را بیابند. آنها گاهی سرنخ هایی را از کتاب ها، اسناد و نقشه های قدیمی دریافت می کنند و با استفاده از آنها به تحقیقات و کندوکاو خود ادامه می دهند. همه اینهایی که گفته شد می تواند به باستان شناس کمک کند و به او نشان دهد که از کجا باید کارش را شروع کند و در واقع در کجا باید به کندوکاو بپردازد.
آیا می دانستید؟
باستان شناسان همیشه سوراخ هایی به شکل مربع حفر می کنند. درست است! آنها حفره هایی تمیز، مرتب و به شکل مربع حفاری می کنند. مرتب و سازمان یافته بودن به آنها کمک می کند که بدانند هر چیز را از کجا پیدا کرده اند. به این ترتیب وقتی آنها با صدها تکه از اشیاء باستانی به آزمایشگاه شان برمی گردند، به راحتی می توانند آنها را کنار هم قرار داده و نقشه ای را بدست آورند که به آنها کمک می کند تا اطلاعات جدیدی را در مورد اشیاء به دست آورند و تصویر بهتری از گذشته داشته باشند.
وقتی باستان شناس شروع به کندوکاو می کنند به دنبال چه چیزهایی می گردد؟
باستان شناس برای اینکه بتواند اجازه حفاری را بگیرد باید تحقیقات اولیه ای انجام دهد و بعد از گرفتن مجوز حفاری می تواند به طور جدی کار خود را شروع کند. باستان شناسان در حفاری های خود به دنبال چیزهای زیادی می گردند مانند:
• آنها در حفاری های خود به دنبال ساخته های دست بشر می گردند. آثار باقی مانده از دوره های قدیم مانند ابزار، سفال ها و وسایلی که با آنها زندگی می کردند. اغلب مردم به این آثار باستانی نام گنج می دهند.
• علاوه براین باستان شناسان به دنبال سرنخ هایی در مورد محیط های زندگی گذشته می گردند؛ چیزهایی مانند دانه ها، استخوان حیوانات و نوع خاک. این یافته ها اغلب حقایق محیط زیستی نامیده می شوند.
• همچنین آنها به دنبال ساختمان های ساخته دست گذشتگان می گردند؛ چیزهایی مانند دیوار، قلعه و…
حفاری های باستان شناسی
اگر چه حفاری یکی از مهمترین و شناخته شده ترین روش های باستان شناسی است، اما در استفاده از این روش باید مراقبت های زیادی انجام شود. باستان شناسان می دانند که حفاری ممکن است باعث از بین بردن آن منطقه باستانی شود. آنها فقط مقداری از این وسایل و ابزار را به عنوان نمونه به آزمایشگاه خود می برند تا بتوانند روی آنها تحقیق انجام دهند و بقیه را در همان محل باقی می گذارند.
اما چرا آنها حفاری می کنند؟
آنها ممکن است در مورد گذشته سوالی داشته باشند که تصور می کنند، فقط با حفاری منطقۀ خاصی می توانند به جواب سوال شان دست پیدا کنند.
پیشرفت های بشر، مانند ساختن جاده ها یا خانه یا به دلایل طبیعی مانند فرسایش، ممکن است منطقه باستانی را به مخاطره اندازد؛ بنابراین باستان شناسان سعی می کنند با حفاری این مناطق را شناسایی کرده و آنها را از این خطرات احتمالی نجات دهند.

دیدگاه کاربران
 • امین حسین 11 اسفند 1398

  من از این دوره بهره مند شدم، واقعا سپاسگزار تمام تیمتون هستم، همه در کمال ادب بهترین مشاوره رو میدن بهتون، ممنونم از خانوم شیرزاد مشاور بسیار خوبتون که در چندین نوبت من رو راهنمایی کردن 💚

 • علی باقریان 11 آذر 1401

  این روشها که شما ارائه می کنید هم سطح آگاهی عمومی بالا میرود وهمین باعث میشه که دیدگاه مردم نسبت به مناطق باستانی عوض بشه. منم میخوام که از این کار شما قدر دانی کنم.ودر اینده نزدیک ثبت نام کنم.با تشکر فراوان از همه مجموعه شما.

  • Webmaster 15 آذر 1401

   درود بر شما باعث افتخار است قربان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *