0
021284284

آموزش باستان شناسی : دوره های آموزش مجازی و مقاله های آموزشی باستان شناسی

باستان‌شناسی (به انگلیسی: archaeology) شاخه‌ای از علومِ اجتماعی است که به مطالعه یِ گذشته از طریقِ مدارکِ مادّی می‌پردازد.واژه یِ انگلیسیِ archaeology از واژه یِ یونانیِ arkhaiologia به معنیِ بحث دربارهٔ یِ چیزهایِ قدیمی آمده است، اما امروزه معنایِ آن تغییر کرده و به پژوهش در زمینه یِ گذشته یِ انسان، بر اساسِ بقایایِ مادیِ باقی مانده از او، اطلاق می‌شود. باستان شناس می تواند در یک زمینه جغرافیایی خاص ( مانند ایران شناسی)، یا یک دوره تاریخی خاص (مانند دوره هخامنشی) و یا یک نوع اشیای باستانی (مانند سفالگری) تخصص داشته باشد.اگر عاشق تاریخ بوده و از کاوش و جستجو لذت می برید،دوره آموزشی باستان شناسی ایده آل شماست!

نکته:دوره دارای ۴۷۸ دقیقه فایل صوتی می باشد

آموزش مجازی باستان شناسی : امکان ثبت نام در دوره مجازی​

ما در بنیاد آموزش مجازی ایرانیان امکان ثبت نام در دوره آموزش مجازی باستان شناسی و اخذ مدرک معتبر باستان شناسی را به صورت کاملا غیر حضوری فراهم آورده ایم.

5/5
باستان شناسی

مطالعه در آثار گذشتگان و یادمانهای تاریخی و باستانی در جهت شناسایی هویت ملی و بازسازی فرهنگهای باستانی را باستان شناسی گویند.

باستان شناس محققی است‌ که‌ شواهد لازم‌ را برای‌ تحقیقات‌ خود را از طریق‌ بررسی‌ ، پژوهش‌ و کاوش‌ در نقاط‌ مختلف‌ جهان‌ که‌ روزی‌ محل‌ تردد، سکونت‌ یا هر نوع‌ فعالیت‌ انسانی‌ بوده‌ است‌، به‌ دست‌ می‌آورد‌

 • دوره آموزش مجازی باستان شناسی برای شما توسط بنیاد آموزش مجازی ایرانیان تهیه شده، تا به آسانی اینترنتی ثبت نام کنید.

بنیاد آموزش مجازی ایرانیان با اعتبار بسیار بالا برای شما شرایطی فراهم آورده که در مدت زمان کوتاه میتوانید مدرک باستان شناسی را اخذ نمایید.

تعریف باستان شناسی

باستان شناسی از یك سو مسیر تاریخ را تعیین می كند و از سوی دیگر مادر تاریخ است. روشن كردن گذشته هر جامعه از جهت مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و یا مذهبی از اصول اساسی این رشته است. هدف از تحصیل در این رشته، تربیت نیروی متخصص و كارآمد برای بررسی و شناسایی آثار تاریخی و كاوشهای باستان شناسی در مناطق مختلف كشور، همچنین تامین كادرهای تحقیقی، فرهنگی و هنری سازمانی مربوط می باشد. رشته باستان شناسی در مقطع كارشناسی به مطالعه آثار باستانی سه دوره پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی می پردازد. دانشجویان در طی چهار سال با آثار باستانی دوران پیش از تاریخ ایران، بین النهرین و مصر و تمدن و فرهنگ اسلامی آشنا می شوند.

باستان‌شناس فردی است كه در محل‌های باستانی كاوش می‌كند، یافته‌ها را مورد مطالعه قرار می‌دهد و پس از تعیین ارزش مادی و معنوی و تخمین قدمت آثار، آنها را در بازارهای عتیقه به فروش می‌رساند.

در گذشته‌ای نه چندان دور، جامعه ما چنین دیدگاهی نسبت به باستان‌شناس داشت. در واقع مردم باستان‌شناس را با «عتیقه جمع‌كن» یا «عتیقه‌فروش» یكی می‌دانستند. كاری كه بسیاری از شاهزادگان و درباریان دوره قاجار و پهلوی به عنوان یك سرگرمی ساده، برای كسب درآمد بیشتر انجام می‌دادند. اما در حقیقت باستان شناس یك تاجر یا عتیقه ‌جمع‌كن نیست. بلكه‌ یك‌ محقق‌ است‌؛ محققی‌ كه‌ شواهد لازم‌ را برای‌ تحقیقات‌ خود از طریق‌ بررسی‌ ، پژوهش‌ و كاوش‌ در نقاط‌ مختلف‌ جهان‌ كه‌ روزی‌ محل‌ تردد، سكونت‌ یا هر نوع‌ فعالیت‌ انسانی‌ بوده‌ است‌، به‌ دست‌ می‌آورد‌ و سعی‌ دارد تا گذشته‌ را براساس‌ یافته‌های‌ خود بازسازی‌ كند. باستان‌شناسی‌ از یك‌ سو مسیر تاریخ‌ راتعیین‌ می‌كند و از سوی‌ دیگر مادر تاریخ‌ است‌. در واقع‌ روشن‌كردن‌ گذشته‌ هر جامعه‌ از نظر‌ اقتصادی‌، فرهنگی‌، اجتماعی‌، سیاسی‌ یا مذهبی‌ بدون‌ مراجعه‌ به‌ نظر باستان‌شناسان‌ دشوار یا حتی‌ غیرممكن‌ است‌.

bama step
 1. حفاظتگاه پارک ملی پیتوامکک
  مرتبط با: استخدام+باستان+شناس زمان انتشار مطلب: 4 months ago
 2. سرمایه گذاری دولت کانادا در زیرساخت های پارک ملی Kejimkujik و سایت تاریخی ملی و پارک ملی Kejimkujik در کنار دریا
  مرتبط با: استخدام+باستان+شناس زمان انتشار مطلب: 9 months ago
 3. مسجد سلیمان کجاست؟ – کجارو
  مرتبط با: استخدام+باستان+شناس زمان انتشار مطلب: 1 year ago
 4. باستان شناسی زیرآب چه شگفتی‌هایی را برملا می‌کند؟
  مرتبط با: استخدام+باستان+شناس زمان انتشار مطلب: 1 year ago
 5. باستان شناسی زیرآب چه شگفتی هایی را برملا می کند؟
  مرتبط با: استخدام+باستان+شناس زمان انتشار مطلب: 1 year ago
دیدگاه کاربران
 • 8425b58d6390cf7b0df726915a0f8973?s=50&d=mm&r=g
  باقی شریفزاده 4 ژوئن 2017

  عالی

 • 27b7ee251564fad55dbf4af2b4d734aa?s=50&d=mm&r=g
  يوسف فرجي 25 فوریه 2018

  جهت ثبت

 • 9ed76aa7677525c6462bc272d55205cd?s=50&d=mm&r=g
  زانیار کاظمی 1 آوریل 2018

  سلام. این دنیایی گذشتگان عالم جالبیه و برای من جذابه

 • 4e2ce44c6f225559c9e45e42cbf299a3?s=50&d=mm&r=g
  علی هاشمی 14 آگوست 2019

  درود دوست عزیز لطفا اسامی استادان عزیزمان را اعلام بفرمایین .و همچنین نحوه ی ثبت نام را . ممنون

 • cf2ebf24726a82e85f7245b00cd6bc72?s=50&d=mm&r=g
  رحیم 13 ژوئن 2020

  باسلام لطفاابتدایک جلسه رایگان برای علاقه مندان درنظربگیریدبعدثبت نام انجام دهید..که خودم هم ثبت نام میکنم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 2 = 3

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۵ از ۵
از مجموع ۲ رای