عضویت

پنوماتیک چیست

پنوماتیک چیست؟

پنوماتیک مجموعه ای از اجزای مختلف به هم پیوسته است که با استفاده از هوای فشرده در تجهیزات خودکار کار انجا می دهد. مثالهایی از آنها را می توان در کارخانه های تولید صنعتی، گاراژ خانه و یا مطب دندانپزشکی مشاهده کرد. این کار می تواند از طریق حرکت خطی و یا دورانی تامین گردد. هوای فشرده شده یا گاز تحت فشار معمولا فیلتر و سپس خشک می شود تا از تجهیزات سیلندرها، عملگرها (actuators)، ابزارهایی که کار را انجام می دهند حفاظت کند. در برخی کاربردها نیازمند تجهیز روغنکاری است که ذرات روغن را به سیستم بسته تحت فشار اضافه می کند.
پنوماتیک به کار بردن قدرت سیال است. – در این حالت از محیط گازی تحت فشار برای تولید، انتقال و کنترل توان استفاده می شود، نوعا گاز فشرده مثل هوا در فشار ۶۰ تا ۱۲۰ پوند بر اینچ مربع (PSI) مورد استفاده قرار می گیرد. هیدرولیک نوع دیگری از کاربرد قدرت سیالات است. که از مواد مایع نظیر روغن اما در فشارها بالاتر نوعا در رنج ۸۰۰ PSI تا ۵۰۰۰ PSI استفاده می کنند.
یک دلیل اصلی که باعث استفاده گسترده از پنوماتیک شده است سادگی آن است. با کمی تجربه، کنترل خاموش-روشن ماشین و تجهیزات، می تواند به سرعت با استفاده از تجهیزات پنوماتیک نظیر شیرها و سیلندرها طراحی و مونتاژ شود. با آماده سازی مناسب هوای فشرده، سیستمهای پنوماتیک قابل اطمینان هم هستند. با کمترین مقدار نیاز به نگهداری در زمانهای طولانی می توان از |آنها بهره برداری کرد.
علم پنوماتیک شاخه ای از رشته مکانیک سیالات است که کاربرد زیادی در صنایع دارد پنوماتیک یعنی استفاده از هوای فشرده . این علم در دهه شصت میلادی گسترش چشم گیری در صنایع پیدا کرد که هم اکنون هم از جایگاه ویژه ای برخوردار است ودر
اکثر صنایع مانند نفت وگاز وپتروشیمی – صناایع هوایی – صنایع فولاد کاغذسازی صنایع چوب و کارخانه قند و غیره کاربرد داشته ودارد .بسیاری از فرآیند های صنایع طراحی اولیه شان بر اساس پنوماتیک بوده و سیستم های کنترلی آنها پنوماتیکی بود
که با گسترش و پیشرفت هیدرولیک و علم الکترونیک و کاربرد روز افزون آنها در صنعت سیستم های کنترل به سیستم های مدرن و پیشرفته فعلی ارتقا پیدا کردند .

مزایای استفاده از سیستم های پنوماتیک

سادگی استفاده از سیستم های پنوماتیک بزرگترین دلیلی است که محبوبیت این سیستم ها را افزایش داده است چراکه با داشتن تجربه ی کمی میتوان طراحی و مونتاژ این سیستم ها را انجام داد.
تمیز بودن این سیستم از مزایای آن نسبت به هیدولیک است.
ارزان و در دست رس بودن هوا
سیستم های پنوماتیک جرقه ایجاد نمی کنند و به این ترتیب کاربرد آن در محیط های انفجاری خطرناک نیست.
در سیستم های پنوماتیک برخلاف سیستم های هیدرولیک نیازی به خط برگشت سیال نیست، در واقع مخزن اصلی همان هوای آزاد است.
نکته ی مهم برای استفاده ی بهینه از سیستم های پنوماتیک انتخاب درست شلنگ ها، سیلندر ها، شیر ها و لوله ها می باشد که این مهم به کمک مهندسین شرکت فامکو امکان پذیر است.
از مزیت های پنوماتیک به ایمنی بالا وبی خطر بودن و آلودگی کمتر آن اشاره داشت ولی از معایب آن داشتن هزینه بالا جهت تولید و هزینه بالای ابزار های بادی و سرعت کم آن در مقایسه با الکترونیک وقدرت وفشار پایین آن در مقایسه با هیدرولیک می توان بیان نمود.

عناصر پنوماتیکی:

عناصر پنوماتیکی به سه گروه تقسیم می شوند:
۱- عناصر تولیدکننده و کنترل کننده هوا مانند کمپرسورها و و احد مراقبت
۲- عناصر کارساز مانند سیلندرها، موتورها و ابزارها
۳- عناصر زمان دهنده مانند شیرها
« عناصرکارساز به عناصری گفته می شود که می تواند باری را تغییر مکان دهد و موجب دوران قسمتی از دستگاه شوند و یا بوسیله آن می توان قطعه ای را سفت و یا پرچکاری نمود که مهمترین آن سیلندر می باشد».
 

 
جهت ثبت نام در دوره آموزشی پنوماتیک ( نیوماتیک ) بر روی تصویر فوق کلیک نمایید
این دوره به صورت غیر حضوری برگزار می گردد و محتوای آموزشی الکترونیکی در قالب CD یا DVD ارسال می شود به آدرستان
پس از پایان دوره گواهی آموزشی رایگان و معتبر با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید
مشاوره رایگان : ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *