0
021284284

درباره ی رشته عمران

دپارتمان آموزش مجازی جهت شرکت علاقه مندان در این دوره ی آموزشی توضیحاتی را در این رابطه ارائه داده است. جهت ثبت نام در این دوره کوتاه مدت آموزشی و دریافت گواهینامه آموزشی معتبر در این زمینه، به قسمت ( ثبت نام ) از لیست دوره ها مراجعه فرمائید.

عمران
درباره رشته عمران

معرفی اولیه

هدف از این رشته تربیت نیروهای متخصصی است که بتوانند در پروژه‌های مختلف عمرانی در زمینه‌های ساختمان‌سازی، راه‌سازی، پل‌سازی، برج‌سازی، سازه‌ها و بناهای آبی، جمع‌آوری و دفع فاضلاب و غیره مسوولیت طراحی، محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده گیرند. مهندسی عمران شامل رشته‌هایی است که بیانگر کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران است، یعنی هرچیزی که به آبادی یک کشور باز می‌گردد، مانند: سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل‌های مخابراتی، ساختمان‌های مقاوم در برابر زمین‌لرزه، سیل و آتش و نیروگاه های برق و مصالح سبک، ارزان و با کیفیت مناسب برای ساخت و ساز، در حیطه کار مهندس عمران قرار می‌گیرد. برای آغاز تمامی پروژه‌های عمرانی به یک مهندس کارآمد عمران نیاز داریم تا علاوه بر رعایت جنبه‌های فنی و اجرایی، اقتصادی نیز عمل کند. چون اقتصادی بودن یک اصل در مهندسی عمران است.

وظایف یک مهندس عمران

محاسبه و اجرای سازه‌های مختلف مانند ساختمانها (اعم از مسکونی، اداری و صنعتی با سیستم‌های سازه ای مختلف مانند آجری، بتنی و فولادی، و نیز طرح و اجرای سدها، پل ها، حفر تونل ها، راه ها و سازه‌های آبی و زیر زمینی به طوری که در شرایط معمولی پایدار و در مواقع بحرانی ( مانند زلزله ) کمترین آسیب را داشته باشد. به عبارت ساده تر مهندس عمران در هنگام طراحی هر سازه سعی در ایجاد تعادل میان دو عامل ایمنی و اقتصاد را دارد.

اهمیت و جایگاه در جامعه

کمتر جایی از یک جامعه و کمتر محلی از یک منطقه است که فعالیت های عمرانی به عنوان اولین واساسی ترین نیازهای آن طرح نشود. حتی تمام فعالیت های صنعتی، کشاورزی و … نیز از آن سود می برند.
علاوه بر رشد و توسعه جوامع،پیشرفت علم و فن آوری نیز  ضرورت پرداختن و توجه دقیق و علمی به کارهای عمرانی و تغییر شیوه های گذشته را آشکار می سازد. فعالیتهای مختلف عمرانی در جهت ایجاد ساختمانها،راه ها،پل ها،سدها،شبکه های آبرسانی شهرها و روستاها،ساختمان های  خاص نظیر نیروگاه های هسته ای و حرارتی و … بخش بزرگی از مجموعه فعالیت های اقتصادی و تولیدی کشور را به خود اختصاص می دهد.

فرصت های شغلی رشته مهندسی عمران

مراکز مختلفی به صورت مستقیم و غیر مستقیم در فعالیت های عمرانی نقش دارند که هر یک بنا به تناسب فعالیت خود  اقدام به جذب فارغ التحصیلان می نمایند.
وزارت خانه های مسکن و شهر سازی، راه و ترابری، جهاد سازندگی و نیرو به صورت گسترده تر و سایر وزارت خانه ها، اداره ها، سازمان ها، مراکز دولتی و خصوصی نظیر: وزارت خانه های آموزش وپرورش، کشاورزی، فرهنگ و آموزش عالی، بانک ها و … به صورت غیر مستقیم برای کارهای عمرانی خود مثل طرح محاسبه ، اجرا و نظارت بر اجرا، نیاز به استخدام مهندسان عمران دارند. علاوه بر آن، شرکت های مختلف مهندسان مشاور که در کشور به صورت گسترده وظیفه طراحی، محاسبه و نظارت براجرای پروژه های ساختمانی را برعهده دارند، همچنین شرکت های ساختمانی و را ه سازی دولتی و خصوصی که در اجرای این طرح ها فعالیت دارند، تعداد کثیری از فارغ التحصیلان رشته عمران را استخدام می کنند.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر

وقتی کسی صحبت از سازندگی می‌کند اولین چیزی که به ذهن هر کس می‌رسد پل، سد، کارخانه و کارگاه است که ساخت بنای همه اینها بر عهده مهندسین عمران است و به همین دلیل فرصت‌های شغلی این رشته در همه جای دنیا بسیار زیاد استدر همه کشور ما نیز که فعالیت‌های عمرانی ۳۰ تا ۴۰ درصد کل بودجه کشور را به خود اختصاص می‌دهد، بازار کار یک مهندس عمران از مهندسین رشته‌های دیگر بیشتر است. بویژه این که کشور ما بعد از .انقلاب در زمینه مهندسی عمران رشد زیادی داشته است
با توجه به روند رو به رشد ساخت و ساز بناهای شهری در ایران و احتیاج به مسکن و ساختمان به نظر می‌رسد بازار کار این رشته همچنان پویا و پرتحرک باشد.

عمران
درباره رشته عمران

نرم افزارهای رشته مهندسی عمران

لیست نرم افزارها:

نرم‌افزار تحلیل ، آنالیز و طراحی سازه  SAP
نرم‌افزار طراحی دال‌ها و پی‌های بتن آرمه    SAFE
نرم‌افزار تحلیل دینامیکی و استاتیکی سازه‌های بتنی Etabs
ابزاری سریع و قدرتمند برای مدل‌سازی و طراحی بعدی ArchiCAD
نرم‌افزار طراحی و تحلیل سازه‌های بتنی و فولادی Tekla Structures /XSteel
نرم‌افزاری جهت انجام امور نقشه‌برداری و تهیه نقشه‌های جغرافیایی SDRMAP
نقشه‌کشی محیط‌های صنعتی مانند کارخانه و نیروگاه Micro Tation
نرم‌افزار ایجاد و تحلیل مقاطع سازه‌ای Section Builder
ترسیم نقشه‌های توپوگرافی، هم عیار، هیدروگراف، محاسبه خاک‌برداری و خاک‌ریزی و ذخایر معدنی Surfer
نرم‌افزار قدرتمند در زمینه مهندسی خاک برای تحلیل بعدی Plaxis
تحلیل سازه Robot Millennium
تحلیل سازه‌های مختلف ساختمان Staad Pro
نقشه کشی Canvas
تحلیل و طراحی سازه‌های ویژه ، دیوار حامل ، صفحه ستون و … Prokon
طراحی مدل‌های اولیه پروژه با امکانات برآورد هزینه Robot Robin
آنالیز و طراحی سازه Straus Release
طراحی و محاسبات پل Luses .
نقشه کشی AutoCAD
نرم افزار تحلیل و طراحی سازه های ساختمانی برای دانشجویان عمران CSI ETABS
نرم افزار سالید ورکس جهت طراحی سازه های صنعتی به صورت ۳ بعدی:SolidWorks Premium
: نرم افزاری مخصوص دانشجویان عمران برای طراحی کف بتنی و سیستمهای بنیادی CSI SAFE
مهمترین نرم افزار های رشته مهندسی ژئوتکنیک (خاک و پی) جهت تحلیل دو بعدی، تغییر شکل و پایداری سنگ و خاکPlaxis Professional
 

توانایی‌های مورد نیاز یک مهندس عمران

•    اجتماعی بودن

یک مهندس عمران باید بسیار اجتماعی و دارای توان ایجاد ارتباط با سایرین باشد. چون رشته مهندسی عمران یک رشته گروهی است. یعنی متخصص عمران در محیط کار خود با اقشار مختلف جامعه از جامعه کارگران، تکنسین‌ها و مهندسان رشته‌های دیگر سروکار دارد و باید با همه این افراد ارتباطی قوی برقرار کند تا بتواند شاهد پیشرفت و موفقیت در کارش باشد.

•    قوی بودن دروس پایه

با توجه به کمیت و کیفیت درسهایی که در این رشته ارایه می‌گردد، داوطلب باید از توان و دانش برتر در زمینه‌های ریاضی و فیزیک برخوردار باشد تا در فهم دروس پایه به مشکل بر نخورده و دروس تخصصی و فنی را به راحتی فراگرفته و در آن‌ها خبره گردند.

•    سایر فاکتورها

رشته مهندسی عمران دارای دو بعد طراحی و اجرا است.در این میان عده‌ای از مهندسان جذب کارهای اجرایی می‌شوند که در این صورت باید آمادگی کار در کارگاه‌های داخل و خارج شهر را داشته باشند یعنی برای برنامه‌ریزی و سروکار داشتن با اقشار مختلف مردم آماده باشند و عده‌ای نیز جذب بعد طراحی می‌شوند که این عده نیز باید آمادگی کارهای محاسباتی را داشته باشند و از ریاضیات قوی، صبر و حوصله بسیار و قدرت تجزیه و تحلیل بالا برخوردار باشند.
 
از این رو داشتن مهارت‌های زیر برای یک مهندس عمران ضروریست:

o    توان جسمی بالا
o    قدرت تجزیه و تحلیل بالا
o    توان محاسبه مسائل پیچیده ریاضی و فیزیک مکانیک
o    قدرت تجسم(دید مهندسی)
o    دقت در جزئیات
o    قدرت تصمیم گیری و انتخاب
o    آشنایی با فهرست بها و قوانین و بخشنامه‌های جاریه
o    آشنایی با کامپیوتر و استفاده از نرم‌افزارهای عمرانی و تحلیلی
o    آشنائی با صورت وضعیت و متر و برآورد
o    آشنائی با کلیات نقشه برداری

اطلاعات دانشگاهی رشته مهندسی عمران

گرایش‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی در ایران

در ایران این رشته در سطح کارشناسی دارای سه گرایش عمران-عمران، عمران-نقشه‌برداری و عمران-آب و در بعضی دانشگاه‌ها گرایش‌های عمران-سازه، عمران-خاک و عمران-راه در سطح کارشناسی ارشد به آن اضافه می‌شود.

عمران-عمران

این رشته قبلاً به مهندسی راه و ساختمان موسوم بوده و به منظور تربیت مهندسان طراح، محاسبه و اجرای پروژه‌های ساختمانی، صنعتی، راه‌سازی و تأسیسات آبی و نظارت بر حسن اجرای طرحهای عمرانی در زمینه‌های فوق و همچنین همکاری با مهندسان مشاور یا محاسبه در زمینه‌های یاد شده، به وجود آمده‌است.مانند سایر رشته‌های مهندسی، این رشته دارای ۲۳ واحد عمومی است.همچنین دانشجویان این رشته باید تعداد ۲۵ واحد را به عنوان واحدهای پایه بگذرانند.علاوه بر این واحدها،۹۵ واحد اختصاصی که دروسی از جمله کارآموزی و پروژه‌های فولاد و بتن و راه سازی نیز جزو دروس این دانشجویان می‌باشد.با توجه به سیاستهای عمرانی و سرمایه‌گذاریهای دولت برای ایجاد ساختمان‌ها، راه‌ها، پل‌ها، سدها، نیروگاه‌های هسته‌ای و حرارتی، رفع نیازهای عمرانی در زمینه مسکن و تأسیسات آبی جهت تامین آب آشامیدنی شهرها و روستاها همچنین بازسازی مناطق جنگ‌زده اهمیت این رشته مشخص می‌شود.فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در وزارتخانه‌ها(نظیر وزارتخانه‌های راه و ترابری، مسکن و شهرسازی و نیرو)و شرکتهای دولتی و خصوصی و مهندسان مشاور به کارهای طراحی، محاسبه و اجرا بپردازند.

عمران-نقشه‌برداری

طراحی و اجرای برنامه‌های عمرانی و مطالعات مربوط به زمین مستلزم وجود اطلاع دقیق مهندسی(مسطحاتی، ارتفاعی، چگونگی) به صورت نقشه‌های گوناگون(ترسیمی، رقمی، تصویری) از منطقه مورد نظر است.مجموعه نقشه‌برداری پاسخگوی این نیازها به گونه‌ای هماهنگ با دیگر رشته‌های عمران است و هدفش تربیت افرادی است که آگاهی علمی کافی و مهارت فنی لازم را در زمینه نقشه‌برداری داشته باشند. داوطلبان ورود به این رشته باید در ریاضیات و فیزیک قوی بوده(جالب است که بدانید این رشته بیشترین ریاضی را در تمام رشته‌های مهندسی دارا می‌باشد با داشتن ۲۱ واحد در دانشگاه) علاقه‌مندی و آمادگی جسمی(برای کارهای صحرایی و غیره) لازم را دارا باشند.بعضی دروس تخصصی این رشته عبارت‌اند از:
بعضی توانایی‌های دانش‌آموختگان این رشته عبارت‌اند از: مدیریت گروه‌های اجرایی در عملیات نقشه‌برداری، طرح و برنامه‌های سیستم نقشه، محاسبات و برنامه‌ریزی در زمینه‌های مختلف فنی نقشه‌برداری، تدریس و آموزش در دوره کاردانی(پس از طی دوره مربوط به تعلیم و تربیت). امکان ادامه تحصیل در این رشته تا حد کارشناسی ارشد در داخل و در سطوح بالاتر در خارج از کشور موجود است. سازمان نقشه‌برداری وزارت برنامه و بودجه، وزارت راه و ترابری، وزارت نفت، سازمان آب، سازمان بنادر و کشتیرانی، اداره جغرافیایـی ارتش و سپاه و بخش خصوصـی و غیره از جمله محلهای جذب فارغ‌التحصیلان این رشته‌است. زیربنای کلیه کارهای عمرانی نقشه برداری است و با توجه به لزوم انجام دادن کارهای عمرانی، فارغ‌التحصیلان آن سریعا جذب بازار کار می‌شوند. داوطلبان باید به سختی کار در بیابان و کوهستان و شرایط سخت نقشه‌برداری توجه داشته باشند.

عمران-آب

این دوره(کارشناسی) به منظور تربیت متخصصانی تدوین شده‌است که بتوانند در زمینه‌های شناخت منابع آب و کنترل و بهسازی کیفیت منابع آب اطلاعات لازم را به دست آورند تا بتوانند در مراحل مختلف طراحی، نظارت و مدیریت پروژه‌های آب کار کنند.با توجه به اینکه توسعه کشور در زمینه‌های کشاورزی، صنعتی، عمران و غیره بستگی به میزان آب قابل استفاده دارد می‌توان صنعت آب را در ایران در زمره صنایع مادر به حساب آورد.داوطلبان ورود به این دوره‌ها باید در دروس ریاضی، فیزیک و شیمی دبیرستان قوی بوده، علاقه‌مندی و استعداد لازم(خصوصا در زمینه طراحی) را داشته باشند. دروس این دوره‌ها به صورت عمومی، پایه، اصلی، تخصصی، انتخابی و کارآموزی (کارآموزی صحرایی پروژه تخصصی و کارآموزی تخصصی) است. بعضی دروس اصلی و تخصصی این گرایش‌ها عبارت‌اند از :
فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها تواناییهای لازم را در زمینه‌های مربوط به کارشناسی مطالعه منابع آب، تأسیسات آبی و سازه‌های هیدرولیکی، کارشناسی آب و فاضلاب و نظارت بر حسن اجرای طرحهای آبی را خواهند داشت. سازمان آب، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و بخش خصوصی و غیره از جمله مراکز جذب فارغ‌التحصیلان این دوره‌است. یکی از امتیازات این گرایش‌ها آن است که علاوه بر محاسبات سازه‌ای، وارد محاسبات هیدرولوژی و هیدرولیک نیز شده و بر وسعت کار می‌افزاید.

عمران-خاک و پی

مهندسی ژئوتکنیک یا مهندسی خاک و پی یک شاخه از مهندسی عمران است که در آن بر روی رفتار خاک تحت بارهای وارده از سازه‌های گوناگون مطالعه می‌شود. در مهندسی ژئوتکنیک از دو علم پایه‌ای مکانیک خاک و مکانیک سنگ برای مطالعه‌ی رفتار خاک و سنگ بستر استفاده می‌شود. از جمله موارد مورد علاقه مهندسین خاک و پی می‌توان به ظرفیت باربری خاک تحت پی، پایداری شیب‌ها و گودبرداری‌ها، سازه‌های خاکی ساخت بشر مانند سد خاکی، افزایش قابلیت بارگذاری بر روی خاک از طریق تکنولوژی‌های مختلفی از جمله شمعکوبی، میخکوبی در خاک و استفاده از مصالح ژئوسنتتیک اشاره کرد.
در ایران در دانشگاه‌های مختلف سراسری و آزاد گرایش خاک و پی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌شود. از جمله دروس مختلف در سطح کارشناسی ارشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عمران-زلزله

این رشته که اکثراً با عمران-سازه یکسان پنداشته می‌شود، در حقیقت کاربردی جداگونه دارد. در رشته سازه هدف بیشتر تحلیل رفتارهای درونی و تحلیل اعضا و مدل نمودن سازه برای بارهای استاتیکی می‌باشد در حالیکه در رشته عمران-زلزله هدف آنالیز و بررسی نیروهای خارجی و دینامیکی وجانبی، بررسی نحوه عملکرد، راهکارهای مقابله و بررسی رفتار لرزه‌ای سازه می‌باشد.
این رشته نسبت به گرایشهای دیگر عمران در کشور ما نوپا بوده و در سالهای اخیر و خصوصاً بعد از زلزله‌های مهمی چون رودبار و بم آئین نامه‌هایی برای تخصیص ضرایب محاسباتی برای آن در نظر گرفته شده‌است که آخرین آئین نامه مورد استفاده در این بخش آئین نامه ۲۸۰۰ ویرایش سوم می‌باشد. با توجه به کاربرد زیاد نانوتکنولوژی احتمال استفاده ازمصالح نوین که پاسخ مناسبی به زلزله بدهد وحتی ازانرژی زلزله برای رفع نیازهای انرژی ساختمان استفاده کند بعید نیست. احتمالا نانو کامپوزیتهای سازه‌ای جایگزین مصالح سنتی خواهد شد که صرفه جوئی قابل ملاحظه در مصرف مصالح وانرژی در راستای بهینه سازی ساختمان درپی خواهد داشت.
گرایش‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ایران
رشته مهندسی عمران در ایران تا مقطع دکتری تدریس می‌شود.
 

تواناییهای فارغ التحصیلان مقطعهای کارشناسی ارشد و دکتری

در دوره های تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری ) بیشتر به جنبه های نظری و پژوهشی پرداخته می شود. بدین جهت فارغ التحصیلان این دوره ها در هر یک از گرایشهای یاد شده، بیشتر تواناییهای علمی و محاسباتی و به طور کلی نظری خود را افزایش می دهد، اگر چه این افزایش توانایی ، در کارهای اجرایی علمی نیز از نظر صحت اجرا می تواند نقش مهمی داشته باشد.
در مقطع دکتری دانشجو ضمن افزایش مراتب علمی خود، در یک زمینه تخصصی تر، قدرت و توان خود را برای انجام کارهای تحقیقاتی و توسعه مرزهای دانش و رفع معضلات علمی و اجرایی از طریق پژوهش بالا برده، تحقیقاتی را در یک مورد خاص، انجام می دهد.

جذب فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی در محیطهای کار

از آن جا که این فارغ التحصیلان علاوه بر تواناییهای یک کارشناس عمرا ن ، از نظر علمی و نظری وپژوهشی در یک زمینه خاص، معلومات بیشتری دارند، بدین جهت کارایی بیشتری نیز دارند واز مطالب فراگرفته شده می توانند در زمینه های طراحی و محاسباتی دقیق و تخصصی تر و همچنین پژوهشی، استفاده نمایند. این گونه فارغ التحصیلان ضمن آن که می توانند در تمام محل های جذب فارغ التحصیلان کارشناسی مشغول به کار گردند، مسوولیتهای بالاتر و سنگین تر علمی، پژهشی و اجرایی را به عهده می گیرند. پس از پپایان دوره دکترای تخصصی، امکان همکاری در دانشگاهها و سایر مراکز علمی و پژوهشی به عنوان عضو هیات علمی برایشان میسر می گردد.
 

معرفی رشته مهندسی عمران – مهندسی محیط زیست – مقطع کارشناسی ارشد

تعریف وهدف:

الف- تعریف : کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست دوره ای است آموزشی- پرورشی با تاکید بیشتر بر روی آموزشی، مرکب از تعدادی دروس نظری، کاربردی و آزمایشگاهی و برنامه تحقیقاتی در زمینه مهندسی محیط زیست جهت افزایش اطلاعات کارشناسائی نظیر کارشناسان مهندسی عمران، مهندسی آب، مهندسی شیمی، مهندسی محیط زیست، مهندسی مکانیک و مهندسی بهداشت محیط و نیز ایجاد زمینه کافی جهت درک و توسعه و کاربرد تکنیک های موجود در این رشته .
ب: هدف: دوره کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست، آموزش افرادی است که دارای توانائیهای لازم جهت طراحی و نظارت برحسن اجرای پروژه های تخصصی در زمینه های مختلف مهندسی محیط – زیست بوده و در ضمن قادر به انجام تحقیقات لازم جهت حل مسائل و مشکلات زیست محیطی کشور باشند. از جمله پروژه های تخصصی در زمینه های مختلف مهندسی محیط زیست محیطی کشور باشند. از جمله پروژه های تخصصی مورد نظر این برنامه عبارتند از:

۱- شناخت و کنترل آلودگی منابع آب، خاک وهوا
۲- طراحی تاسیسات آب و فاضلاب شهری، روستایی و صنعتی
۳- کنترل آلودگیهای حاصل از مواد زائد جامد
۴- برنامه ریز و مدیریت اجرای طرحهای زیست محیطی

 
فارغ التحصیلان این دور دارای زمینه کافی برای احراز مشاغل زیر می باشند:

الف: محاسبه و طراحی سازه های منابع آب و سد سازی
ب: همکاری با مهندسین مشاور سد سازی، منابع آب و مشارکت در طرح و نظارت بر اجرای پروژه های موضوع فعالیت این موسسات
ج: همکاری با وزارتخانه ها و سازمانهای مسئول اجرای طرحهای عمرانی در زمینه آب رسانی مانند وزارت نیرو، وزارت کشاورزی، وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری ها

ضرورت و توانایی

فعالیتهای صنعتی موضوع این دوره کارشناسی ارشد عمدتاً در ارتباط با فعالیتهای مهندسی عمران ونیز دوره کارشناسی ارشد سازه است. تفاوت فعالیتهای این دوره عمدتاً در نوع تخصص آن در زمینه سازه های آبی است. ضرورت این دوره با توجه به حجم سرمایه گذاری مملکت در صنعت آب و نیاز فوق العاده به جمع آوری و نگهداری ابها و استفاده صحیح از آنها در جهت تامین آب آشامیدنی شهر با تولید برق و نیز تامین توسعه کشاورزی کاملاً مشهود است. حجم فوق العاده سرمایه گذاری در این زمینه طبعاً نیاز قابل ملاحظه ای به متخصصین در زمینه های مختلف ونیز در سطوح مختلف صنعت آب دارد. این دوره برای تامین قسمتی از این نیاز در نظر گرفته شده است.

مکانیک خاک و پی:

فارغ التحصیلان این مجموعه زمینه فنی کافی را برای احراز مشاغل زیر را دارند:
الف: همکاری با وزارتخانه ها و سازمانهای مسول برنامه ریزی، طرح و نظارت طرحهای عمرانی نظیر وزارت راه و ترابری – وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداریها
ب: همکاری با مهندسین مشاور جهت مشارکت در طرح و نظارت طرح های عمرانی
ج: همکاری با ارگان های و نهادهای که با مسائل عمرانی در ارتباط هستند.
 
دوره آموزشی مرتبط:

اصول و مکانیک خاک

ضرورت و توانایی

فعالیتهای عمرانی موضوع این دوره کارشناسی ارشد عمدتاً بخشی از فعالیتهای موضوع دوره کارشناسی مهندسی عمران است و تفاوت این دو تنها در سطح تخصص مورد نیاز می باشد. حجم قابل ملاحظه ای از نیاز تخصصی در زمینه مکانیک خاک و پی توسط کارشناس عمران برآورده می شود. تاسیس این دوره تنها برای برآوردن آن بخشی از نیازهای تخصصی است.
که به سطح علمی بالاتر مربوط می شود.

دیدگاه کاربران
 • امید 6 مهر 1394

  لیسانس مهندسی عمران که به صورت ناپیوسته اخذ شود به عنوان لیسانس مهندس اجرایی عمران یا لیسانس تکنولوژی عمران است یعنی مشاغلی که برای شما وجود دارد فقط کارهای اجرایی و نظارت است وکارهایی که مربوط به کارهای محاسباتی است برای شما وجود ندارد چون که پروانه ی اشتغالی که به شما تعلق می گیرد پروانه ی نظارت یا اجرا است البته با توجه به مطالبی که در سایت http://www.civilweb.ir/معرفی-رشته-مهندسی-اجرایی-عمران/#comment-453 خواندم راه هایی هم وجود دارد که می شود با مدرک لیسانس تکنولوژی عمران عمران پروانه محاسبات نیز گرفت

 • هیوا 13 آذر 1394

  باعرض سلام وخسته نباشید.بنده 1367متولدهستم ومدرک دیپلم نقشه کشی دارم.8ساله بصورت تجربی محاسبات واجرا ی ساختمان کار میکنم.بنده میخوام مدرک کارشناسی عمران بخرم بااستعلام وریز نمرات ومورد تایید وزارت علوم.اگه امکانش هست بنده رو راهنمایی کنید.(در ضمن تازه دانشگاه ثبت نام کردم ولی بدلیل کمبود وقت وبالا رفتن سنم مشکل دارم)منتظر پاسختان هستم

 • امیر پایکاری 30 دی 1394

  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما زحمتکشان و مهندسین گرامی
  اینجانب : امیر پایکاری دانشجوی کارشناسی ناپیوسته عمران-عمران در دانشگاه آزاد اسلامی تهران جنوب میخواستم حدس خود را راجع به پی منار جنبان اصفهان بنویسم اگر شما یک تخم مرغ را از دوطرف فشار دهید به سختی میشکند اگر شما حالا یک پی به شکل نصف تخم مرغ که نوک تخم مرغ روی زمین واقع شودوسپس یک مخروط کامل روی آن قرار دهیم طوری که نوک مخروط در سطح همکف سازه قرارگیرد و این شکل پی را داخل یک فضای مکعبی قرار دهیم و روی آن را بتن ریزی کنیم تا سطح همکف سازه میبینیم که یک پی بدست می آید که باکندن اطراف دیواره سازه بنای منار جنبان به شکل کلی پی این سازه دست پیدا نمیکنیم یعنی فقط باید قبر عمو عبدالله را نبش قبر کنیم تا پی به ماجرای ساختار پی ببریم ( مرکز مساحت زمین سازه ) در ضمن باید پی این سازه ( مجموع مخروطی و نصف تخم مرغ در زمینی بسیار محکم واقع شود که تحمل وزن سازه را داشته باشد ) سپس باکمی اهرم که در بالای گلدسته ها وارد میشود باعث تکان خوردن سازه میشود.

 • مهدی دهقان 20 اسفند 1394

  سلام دوست عزیز اگر تونستی اینکار و انجام بدی به منم بگو گه اقدام کنم
  منم ربشرایگم مثل شماس
  مرسی
  مهدی دهقان09309232896

 • محمد 24 فروردین 1395

  اگه این بخواهم مهندس سدسازی شم چه چیز هایی لازم است و آیا در آینده زندگی خوبی خواهم داشت یا بیکار و بدبخت خواهم شد؟

 • امیر پایکاری 10 خرداد 1396

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کلیه کشور های نفت خیز میخواستم رازی را موقع تخلیه چاه نفت به شما بگویم اگر خوب به یک موجود شیرده حالا از هرنوعی از جانداران که میخواهد باشد لطفا موضوع را جدی بگیرید و اجرا کنید وگرنه عمر عده زیادی از انسانهای کره زمین بر اثر فشارهای زندگی در درس خواندن و کارهای دنیوی به پایان میرسد و گناهکار و مقصر کلیه حاکمان کشورهای نفت خیز میباشد میباشد اگر چاه نفت را با سرعت بسیار بالا مثل در حد بیست میلیون بشکه در روز استخراج کنید و تا مدتی که اینقدر زیاد است که شاید نسلهای خیلی بعد از ما مواجه با این مشکل شوند این است که یکدفعه ای ماده استخراجی نوعش عوض میشود و دیگر نفت نیست نیست نیست من رشته تحصیلی ام عمران و الکترونیک است و از نزدیک با چاه نفت روبرو نشده ام ولی با یکی از نوابغ بسیار قدیمی که از وی سوال کردم به من گفت که نفت در یک گوی خمیری شکل است اگر هنگام استخراج سرعت پایین باشد حجم و گنجایش چاه نفت روز به روز کاهش می یابد ودر آخر از بین میرود و اینطوری اگر استخراج بشود با کمبود نفت روبرو خواهیم بود ولی اگر سرعت بسیار بالا باشد بعد از تمام شدن اصل ماده نفتی یک ماه قمری طول میکشد که به کمک خدا فهمیدم دوباره چاه نفت پر و لبریز میشود و دیگر اینکه کره زمین یک موجود زنده است ولی با این تفاوت که مثل پیامبران و معصومان حالت لذت ندارد ولی کلیه موجودات بدون آخرت مثل گیاهان و حیوانات حالت لذتهایی را دارند که ما در یک کودک شش ماهه هم میتوانیم ببینیم مثل گریه کردن کودک به واسطه دوری از مادرش است و دیگر اینکه فضولات انسانی انسانهایی که مصرف محصولات گندم و محصولات گاو و گوسفند((((( طبق سندیت ماجرای هابیل و قابیل و دیگر سندیت زمان یوسف نبی(ص ) )))))است به تولید شدنهای مواد مورد نیاز مانند نفت میشود زیرا در دو زمانه یکی در زمان حضرت آدم ( ص ) و که هابیل دامپروری گاو و گوسفند داستند و دیگری که قابیل بود زراعت گندم میکرد که خداوند فقط از این دو نفر هدیه خواست که هدیه هابیل به خدا که بهترین گوسفند وی بود مورد قبول شد و هدیه قابیل که گندم نارس و پوسیده بود مورد قبول خدا نشد و در جای دیگر در زمان یوسف نبی (ص ) خدا به مردم دستور داد در خواب پادشاه مصر ( فرعون ) به وسیله خوابی جمع آوری گندم با پوستش برای روزهای قحطی جمع کنند و در زمان قحطی مردم بیشتر اوقاتشان بیکارند چون کشت و زرع گیاهان که اصلا نباشد مردم به عنوان خواننده این مطلب قضاوت کنند چه چیزی میخوردند و قبول دارید که پسماند انسانها تغییر اساسی پیدا کرد و در زمان حضرت آدم (ص ) انسانها کم بودند و در کنارش کار کم بود . امروزی به خاطر صنعتی شدن صنعتی شدن صنعتی شدن کار بدنی کم و کمتر از روزهای قدیم شده است انسانهای قوی و سالم در درجه اول اجرای فرمول است (( در ضمن یک نماز دو رکعتی مانند نماز صبح قبل از هر نماز یومیه واجب دین اسلام به نیت سلامتی آقا امام زمان (ع ) و شادی روح چهارده معصوم ( علیهم السلام ) و شادی روح ۱۲۴۰۰۰ پیغمبر (ص ) بر خودتان وظیفه و اجبار کنید و اثرش این است شما را از معذب شدن نجات میدهد و از لذتنهای مشابه انس و دوستیهایی که بعضیها در شغلشان دارند را نجات میدهد و شما را سلامتتر نگاه میدارد فکر نکنید که به محض اینکه این نمازها خوانده شد آقا امام زمان (ع ) ظهور میکند شاید این نماز باید بالای صد سال خوانده شود با تشکر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *