0
021284284

نکات مهم نفاشی رنگ و روغن

برای یادگیری نقاشی با رنگ روغن،شیوه و تکنیک های متفاوتی وجود دارد.بسیاری از هنرمندان ، از یک سبک و روش درکشیدن  اثار خوداستفاده می کنند و سپس ان رابه عنوان  الگو و روش کار خود دنبال می کنند. کشیدن یک مدل نقاشی با روش های مختلف باعث می شود تا شما،با ازمون و خطا های بسیاری رو به رو شوید که این کار به حرفه ای شدن شما در کشیدن نقاشی رنگ روغن، بسیار کمک می کند

سه اصل مهم در نقاشی رنگ روغن:

۱٫اصل از کم به زیاد: به صورت مرحله ای و لایه لایه کار خود را پیش ببرید.سعی کنید لایه های جدید را نسبت به لایه های قبلی منعطف تر باشد.
۲٫اصل غلیظ روی رقیق: لایه های ابتدایی و اولیه باید از رنگ روغن رقیق تر، استفاده شود.اگر بر روی نقاشی ایمپاستو ، رقیق کار کنید،ممکن است نقاشی رنگ روغن شما ترک بخورد.ازرنگ هایی در نقاشی رنگ روغن استفاده کنید که به ارامی خشک می شوند.
۳٫ قاعده سوم نقاشی رنگ روغن: استفاده از رنگ هایی که به آهستگی خشک می شوند .البته هنگام استفاده از این نوع رنگ ها ، باید با کمی زمان داد و سپس مرحله ی بعد را اعمال کرد ،اینکار با شما کمک می کند تا پس از خشک شدن ، بوم نقاشی شما ترک نخورد.

ابزار و لوازم مورد استفاده در نقاشی رنگ روغن:

۱٫قلموها که مهم ترین ابزار،نقاشی رنگ روغن هستند.
مناسب ترین موی حیوانات برای قلمو ، موی گراز است.
شکل قلمو و جنس الیف و موی ان ، دو نکته ی اساسی در انتخاب قلمو هستند.
قلموهای گرد،صاف که به رنگ روشن و فندوقی هستند،جزء پرکاربرد ترین انهاست.
قلموی گرد سری نوک تیز و گرد دارد که برای نقطه گذاری و رسم خطوط باریک مناسب است.
برای طرح های گوشه دار مانند مکعب و مستطیل معمولا قلموهای صاف مناسب تر هستند.
قلموهای فندنی ، که سر انها بیضی شکل است برای ظرافت کاری و حرکت های باریک مناسب است.
قلمویی با جنس موی سمور، زمانی که تقاشی رنگ روغن ما به ظرافت و لطافت نیاز داشته باشد،بسیار مناسب است زیرا ؛موی گراز نقوش خشن و ضخیمی برجا می گذارد.
برای یک نقاشی رنگ روغن حرفه ایی بهتر است از قلمو هایی با موی مصنوعی استفاده نکنید زیرا موهای طبیعی کیفیت و انعطاف پذیری بهتری دارند و تمیز کردن انها بسیار راحت تر است.
۲٫بوم پارچه ی کرباس که باید بر روی یک قاب چوبی کشیده شود و قبل از شروع نقاشی ، باید به ان روغن زد.
پارچه کرباس برای نقاشی رنگ روغن کوچک و تمرینی مناسب است.
بوم های دست ساز که از نظر هزینه به صرف است ولی نیاز به امکانات و حوصله دارد.
بوم های اماده نسبت به بوم های دست ساز ، گران تر هستند و پارچه کرباس انها ، از کیفیت خوبی برخوردار نیست.
تخته دستی ، که به صورت اماده می توان تهیه کرد.
چوب ، به شرطی که سطحی صاف و یکدست داشته باشد.
۳٫پالت های رنگ روغن که شکل بیضی و تخم مرغی دارند.که معمولا از جنس چوبی و پلاستیکی هستند.
یک فرو رفتگی برای شستن و یک حفره برای به دست گرفتن پالت ، وجود دارد.
اگر قصد استفاده از پالت چوبی دارید بهتر است که از چند هفته قبل تر ان را با روغن بزرک چرب کنید و سپس رنگ کنید تا هنگام استفاده رنگ های روغن به ان جذب نشوند.
به غیر از پالت های چوبی و پلاستیکی پالت های کاغذی،سینی های از جنس لعاب و شیشه هم می توانید استفاده کنید.
۴٫پایه ی نگهدارنده ی بوم یا همان سه پایه: برای نگهداری از بوم به یکپایه و نگهدارنده ی محکم نیاز دارید. که استفاده از سه پایه بسیار مناسب و کاربردی است.
۵٫جعبه:یک جعبه به اندازه ی وسایل نقاشی خود تهیه کنید و تمامی ابزار و وسایل مرتبط را درون ان قرار دهید.و علاوه بر ان مقداری پارچه،روغن،حلال و یک ظرف شیشه ای برای شست و شوی قلمو ها داشته باشید.
۶٫کاردکِ پالتِ رنگ روغن: کاردک برای استفاده از رنگ بر روی سطح بوم و مخلوط رنگ ها بر روی پالت استفاه می شود. که می توان با ان یک لایه بافتدار از رنگ را بر روی بوم ، پیاده کرد.

تکنیک های فوق العاده مهم در نقاشی رنگ و روغن:

۱٫یکی ازتکنیک ها و اصطلاحات در نقاشی رنگ روغن آلا پریما “alla prima” یک اصطلاح ایتالیایی است.که به معنی قرار دادن رنگ به طور مستقیم بر روی بوم نقاشی می باشد که در این تکنیک رنگ زیر ساز و رنگ زمینه وجود ندارد.در این صورت نسبت به نقاشی هایی که پس زمینه دارند زود تر خشک می شود و اینگونه زمان کمتری به نسبت می گیرند.
۲٫در تکلینکِایمپاستو “Impasto” رنگ زمینه بسیار مهم است و با کاردک یا قلمو یک لایه رنگ به بوم میزنند.
۳٫کاردک نقاشی: استفاده از قلمو و عدم تلسط کافی بر ان ممکن است مشکل ساز شود اما زمانی که از کاردک استفاده میکنید می توان راحت با رنگ ها بازی کنید تا طرح مورد نظر خود را بوجود اورید.
۴٫رنگ زمینه : لایه های بعدی خود را با کنتراست کمتر از لایه ی رنگ زمینه استفاده کنید. به این صورت که از رنگ های که با هم تضاد دارنداستفاده کنید.
۵٫زیر سازی یا “underpainting” در ابتدای نقاشی خود را با یک لایه رنگ نازک ، اغاز کنید تا با سرعت بیشتری خشک شود. این کار را باید از ابتدا و قبل از اضافه کردن سایر جزئیات و رنگ های اصلی انجام داد.
۶٫پولیش:یک مایع است کهبه نقاشی شما شفافیت و جذابیت خاصی می دهد که معمولا به صورت اسپری می توان تهیه کرد. در پایان نقاشی و پس از خشک شدن ، می توانید از پولیش استفاده کنید .
۷٫ ایجاد عمق یا “scumbling” به نقاشی خود با توجه به سلیقه ی خود عمق دهید که معمولا این کار به صورت خطی انجام می شود.برای کمتر به چشم امدن لایه ی قبلی ، یک لایه از رنگ را بر روی لایه ی قبلی که خشک یا کمی خشک شده قرار دهید.علاوه بر این شما می توانید به صورت نقطه ای و خالدار نیز به نقاشی خود عمق دهید و رنگ و نقشی متفاوت ایجاد کنید
۸٫قلموی خشک یا ” Drybrush” با یک قلموی خشک می توانید مقداری رنگ یر روی سطح نقاشی بکشید.

جهت ثبت نام در دوره آموزش مجازی نقاشی رنگ و روغن با مشاورین ما در تماس باشید:
این دوره به صورت غیر حضوری برگزار می گردد و محتوای آموزشی الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال میشود.
پس از پایان دوره گواهی آموزشی رایگان و معتبر با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید
مشاوره رایگان : ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *