0
021284284

سم شناسی

معرفی سم شناسی:

توکسیکولوژی یا سم‌شناسی شاخه‌ای از علوم شیمی، زیست‌شناسی، پزشکی و بهداشت است.که به بررسی مواد شیمیایی مضر، سموم، داروها، مواد مخدر و اثرات زیان‌آور آن‌ها بر موجودات زنده می‌پردازد. در عین حال سم‌شناسی را علم شناخت سموم و نحوه مبارزه با آن‌ها نیز تعریف کرده‌اند. سمومی که از مسیرهای مختلف وارد بدن موجود زنده می‌شود می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در عملکرد زیستی ارگان یا بافت هدف در موجود زنده شود؛ که این تغییرات در علم سم‌شناسی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در سم‌شناسی علوم بیوشیمی و فارماکولوژی کاربرد فراوان دارد.

آینده شغلی رشته سم شناسی:

امروزه سم در بسیاری از صنایع مانند کشاورزی، داروسازی و…نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند و سموم شیمیایی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم با  انسان‌ها و موجودات زنده در ارتباط هستند. بنابراین سم‌شناسی علمی است که خطرهای احتمالی از این اثرات مضر را در محیط‌زیست و جامعه ارزیابی می‌کند. و سم‌شناس کسی است که تلاش می‌کند تا طبیعت مکانیسم عمل سلولی، بیوشیمیایی و مولکولی این اثرات را همراه با احتمال وقوع آن‌ها برسی کند.
فارغ‌التحصیلان ارشد رشته سم‌شناسی می‌توانند بعد از مقطع ارشد مشغول به فعالیت در کارخانه‌های صنایع داروئی، غذایی و شیمیایی و فعالیت در مراکز پزشکی قانونی، و بعد از ادامه تحصیل در مقطع دکتری به‌عنوان حیات علمی دانشگاه مشغول به کار شوند. از دیگر شرایط شغلی ارشد سم‌شناسی انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی سم‌شناسی در مؤسسات و مراکز تحقیقاتی هست، فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند برای تشخیص و شناسی سموم در مراکز وپایش و نظارت بر سموم و آزمایشگاهی سم‌شناسی مشغول به کار شوند. همچنین داوطلبان می‌توانند با کارشناسی ارشد سم‌شناسی مشغول به فعالیت در سازمان‌های مرتبط با سموم از قبیل حفظ نباتات و محیط ‌زیست شوند.
به دلیل اینکه این رشته در مقطع کارشناسی ارائه نمی‌شود، بنابراین می‌توان گفت بازار کار خوبی برای فارغ‌التحصیلان ارشد سم‌شناسی فراهم است. داوطلبان با انتخاب رشته سم‌شناسی در مقطع ارشد تقریباً بازار کار و آینده شغلی خوبی می‌توانند داشته باشند و این‌زمانی میسر می‌شود که در دانشگاه‌های معتبر تحصیل کنند و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر نیازمند زدن درصد بین ۵۰تا ۷۰ درصد هست.

جهت ثبت نام در دوره آموزش مجازی کارشناس سم شناسی روی تصویر فوق کلیک نمایید
این دوره به صورت غیر حضوری برگزار می گردد و محتوای آموزشی الکترونیکی در قالب CD یا DVD ارسال می شود به آدرستان
پس از پایان دوره گواهی آموزشی رایگان و معتبر با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید
مشاوره رایگان : ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *