0
021284284

VRay در تری دی مکس

VRAYدر تری دی مکس:
VRAY از محبوب ترین پلاگین های رندر برای ۳ds Max است. در این مطلب به توانایی های و قابلیت های VRAY خواهیم پرداخت. در این آموزش از نسخه ۳٫۰ VRAY استفاده شده است. توجه کنید که VRAY جانشین تری دی مکس نیست، بلکه یه پلاگین برای رندر گرفتن است. شما در ابتدا باید به تری دی مکس تسلط پیدا کرده و سپس سراغ فراگیری VRAY بیایید.
آشنایی و توضیحات کلی درباره ی قابلیت های VRAY
VRAY چیست؟
همان گونه که ذکر شد، VRAY یک پلاگین رندر است. هدف پلاگین ها ، گسترش امکانات و قابلیت های برنامه ی میزبان است. هدف اصلی VRAY ایجاد تصاویری واقعی و همچنین افزایش سرعت رندر است. این پلاگین قابلیت کار در برنامه های تری دی مکس، مایا، راینوسورس ۳D، اسکچ آپ، سافت ایمیج، بلندر را داراست.
این مطلب در رابطه با کار با VRAY در تری دی مکس نوشته شده اما کلیت کار در برنامه های دیگر نیز مشابه همین است.
بیشتر ویژگی های مورد نیاز وی ری از طریق منوی رندر که با زدن F10 باز می شود، در دسترس هستند. اما ویژگی های دیگر آن نیز در سرتاسر برنامه پراکنده هستند.
Anti-Aliasing به صورت مستقیم با کیفیت تصویر در ارتباط است. تاثیر این افکت که ضدپلگی نیز نامیده می شود را می توانید در رندر زیر مشاهده کنید. این افکت سطوح را نرم نموده، جزییات تکسچر را دقیق تر کرده، بازتاب های محو را بهبود بخشیده و در کل تصویر بهتری ارائه می دهد.
به دلیل این که افکت روی کل تصویر تاثیر می گذارد، باید روش دقیق کنترل آن را بدانید. این افکت تاثیر زیادی در زمان رندر داشته و تغییر آن می تواند رندری که در ۵ ثانیه تمام می شود را چند ساعت تبدیل کند. در VRAY می توانید با تغییرات ساده ای کیفیت را برای مشاهده ی رندر سریع تغییر داده و دوباره به کیفیت اصلی باز گردید.
متریال استاندارد VRAY
VRAY متریال خاص خودش را تری دی مکس اضافه می کند. این متریال استاندارد، پر کاربردترین متریال در وی ری است. با استفاده از همین متریال می توانید شیشه، چوب، پلاستیک، فلز و … را ایجاد کنید.
متریال Blend نیز برای ترکیب متریال های آبجکت های مختلف در دسترس است.


 

جهت ثبت نام در دوره آموزشی  VRay در تری دی مکس بر روی تصویر فوق کلیک نمایید

دوره غیر حضوری است و محتوای الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال می گردد

پس از پایان گواهی و مدرک معتبر دوره آموزشی  VRay در تری دی مکس قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان: ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴


 
 
متریال پلاستیک و فلز
متریال شیشه و پلاستیک شفاف نیز به راحتی قابل ایجاد هستند.
به جز متریال های عادی، یک سری از متریال های خاص نیز در VRAY وجود دارند که می توان از آنها در جاهای مخصوص به خود استفاده کرد.
به عنوان مثال از متریال VrayLight می توان برای تبدیل هر آبجکتی به منبع نور استفاده کرد.
متریال VrayCarpaint نیز از دیگر متریال های جالب وی ری است. این متریال افکتی طبیعی مانند دانه های ریز اکلیل که در رنگ های متالیک وجود دارند را شبیه سازی می کند.
مپ Displacement
از این مپ برای افزودن جزییات نهایی هنگام رندر استفاده می شود. این گزینه مشابه مپ Bumps بوده با این تفاوت که در Displacement ، مش اصلی جایگزین می شود. این تصویر تفاوت Displacement و Bump را بهتر نمایش می دهد.
تولید کننده ی Fur
با استفاده از Fur می توانید روی هر شکل هندسی که دوست دارید ، مو بکارید. از آنجایی که این مو در هنگام رندر تولید می شود، ویو پورت را سنگین نمی کند. از Fur می توان برای ایجاد چمن، مو، درخت های جالب، فرش و … استفاده کرد.
 
GI یا نورپردازی سراسری
Global Illumination یا نورپردازی سراسری یکی از نکات قوت وی ری است. GI در واقع شبیه سازی رفتار نور در دنیای واقعی است. وقتی نوری به یک آبجکت می تابد در دنیای واقعی مقداری از نور جذب شده و مقداری از نور بازتاب می کند. بدون GI این محاسبات انجام نمی گیرد.
 
نورهای محیطی
با استفاده از VRAY می توان نور محیطی دلخواه را به صحنه افزود. همان طور که در تصویر می بینید، این نور ها مانند یک پنل نورانی عمل می کنند. هر چه قدر اندازه ی پنل بزرگ تر باشد، سایه ها نرم تر خواهند بود.
HDRI و نورپردازی بر اساس تصویر
یکی از ویژگی های نور وی ری این است که می توانید به آن تسکچر مپ کنید. وقتی از مپ تکسچر مخصوص HDRI استفاده شود، می توان کل صحنه را با یک نور روشن کرده و نوری و بازتابی طبیعی را در آورد.
 
خورشید و آسمان
VRAY یک سیستم راحت و سریع خورشید و آسمان را در تری دی مکس محیا می کند. این مورد برای معماران که می خواهند اثر خورشید روی طراحی خود را بررسی کنند بسیار کاربردی است.
دوربین فیزیکی
با استفاده از جایگزینی دوربین VRAY با تری دی مکس، می توانید افکت های واقعی دوربین مانند عمق میدان، سرعت شاتر، محو کردن و غیره را به خوبی عملیاتی کنید.
 
افکت دیگری که با دوربین قابل انجام است موشن بلار یا تاری حرکتی است. استفاده از این افکت در VRAY معمولا نتایجی بسیار واقعی ارائه می دهد و از انجام این افکت در پس تولید بهتر است.
 
افکت های لنز
یکی دیگر از ویژگی های کاربردی VRAY ، افکت لنز می باشد. این قسمت در Vray Frame Buffer قرار دارد.
بیشترین کاربرد این مورد در مواقعی است که در صحنه خود منبع نوری قوی یا بازتاب های قوی دارید.
Real-time
این ویژگی که از نسخه ۲ به وی ری اضافه شده ، به صورت همزمان از کار شما رندر گرفته و در یک ویوپورت به شما نمایش می دهد. این گزینه برای جایابی محل نور مفید است زیرا می توان به صورت درجا تاثیر نور را در ویوی رندر VRAY مشاهده کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *