عضویت

فست فود

فست فود
فست فود، یک واژه غربی است که به غذاهایی که پخت آنها سریع انجام می شود یا به زبان دیگر غذاهایی که سریع آماده می شوند گفته می شود. امروزه رستوران های زیادی در سراسر جهان هستند که غذای سریع یا همان فست فود عرضه می کنند؛ از سوی دیگر این دسته از رستوران هایی که غذای سریع عرضه می کنند به عنوان فست فود ها هم شناخته می شوند. امروزه در کشور ما هم تعداد فست فود ها در سراسر شهر مثل فست فود های شرق تهران، فست فود های غرب تهران، فست فود های شمال تهران، و به طور کلی فست فودهای تهران بسیار زیاد شده است.
فَست فود (به انگلیسی: Fast food) یا غذای فوری یا زود غذا عنوانی است برای غذاهایی که به سرعت طبخ و آماده می‌شوند. انواع ساندویچ به ویژه همبرگر از فست فودهای رایج هستند. فست فود در مورد غذاهای خانگی به کار نمی‌رود. بلکه بیش تر اشاره به غذاهایی می‌کند که در رستوران‌ها تهیه می‌شوند. مک دونالد و کی اف سی از رستوران‌های مشهوری هستند که در سراسر دنیا غذای سریع ارائه می‌دهند. یک غذای سریع در خیلی از کشورها شامل یک ساندویچ (همبرگر، مرغ و مانند آن)، سیب زمینی سرخ کرده و یک نوشابه گازدار است. قیمت مواد غذایی در رستوران‌ها فست فود ارزان تر از سایر رستوران‌ها است.
محتویات”فست فود(fast food)” یا “غذای حاضری” غذایی است که از رستوران‌های فست فود تهیه می‌شود. انواع ساندویچ، همبرگر، چیزبرگر و دیگر انواع برگرها، ماهی و میگوی سوخاری، هات‌داگ، فیلهٔ استیک گوشت یا مرغ، سیب‌زمینی سرخ کرده، مرغ سوخاری، ناگت مرغ، تاکو (نوعی غذای مکزیکی)، انواع پیتزا و انواع سالاد در فهرست غذای رستوران‌های فست فود به چشم می‌خورد. در این رستوران‌ها، غذای از پیش آماده را در مدت کوتاهی بعد از سفارش، به مشتری تحویل می‌دهند. خیلی از این رستوران‌ها، رستوران‌های واقعی نیستند، چون جایی برای نشستن و غذا خوردن ندارند. از این نظر بیشتر شبیه یک فروشگاه عرضهٔ مواد غذایی هستند. خیلی از رستوران‌های فست فود بخشی از یک سازمان زنجیره‌ای هستند. از آنجایی که راه اندازی فروشگاه‌های فست فود نیاز به امکانات چندانی ندارد و فضای بزرگی هم نمی‌خواهد، نمونه‌های شخصی و مستقل آن، مخصوصا در کشورهای درحال توسعه مثل کشور خودمان، رو به افزایش است. در مقابله با موج حملاتی که علیه صنعت فست فود صورت می‌گیرد، صاحبان این صنعت پُرسود خیلی سعی کرده‌اند تا عبارت فست فود (fast food) را از ذهن مردم پاک کنند و به جای آن عبارت “رستوران‌های خدمات فوری” را جا بیندازند، اما مردم در سرتاسر دنیا به این نوع غذا می گویند: “فست فود”. اگرچه ترجمه این عبارت به فارسی همان “غذای حاضری” است، اما در این مطلب از همان عبارت آشنای فست فود استفاده کرده‌ایم. عبارت فست فود تبدیل به نماد زندگی مدرن و ماشینی شده است. جف آردر می‌گوید: ما در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که پیتزا زودتر از نیروی پلیس به خانه‌هایمان می‌رسد. نسل حاضر آمریکا را نسل فست فود می‌نامند، اما برخلاف آنچه فکر می‌کنیم، عرضهٔ سریع غذاهای حاضر و آماده، پیشینهٔ تاریخی دارد و مختص قرن حاضر نیست.
فروشنده خیابانی در نپال فست فود می فروشد.
نکته بسیار جالب در مورد فست فود ها، منوی غذای آنها است؛ چرا که بیشتر فست فود ها منوی غذا مشترکی از نظر ماهیت غذا دارند. به طور مثل برگر فروشی ها، پیتزا و حتی مرغ سوخاری از غذا های فست فود ها به حساب می آیند. حالا سوال اینجاست که چرا به برگر ها و مرغ سوخاری و حتی پیتزا غذای سریع یا فست فود گفته می شود؛ از سوی دیگر برای این تهیه فست فود ها اصولا از چه نوع مواد غذایی استفاده می شود؟
پکیج ویژه آموزشی
انواع فست فود
برگر ها از نان گرد، گوشت گریل یا سرخ شده، کاهو و کوجه و چیز برگر ها از همین مواد به همراه پنیر پیتزا تهیه می شوند. حاضر کردن نان به همراه مخلفات از قبل، باعث سرعت بخشیدن به فرآیند آماده شدن برگر می کند؛ از سوی دیگر گریل شدن برگر تنها ۵ دقیق زمان می گیرد؛ در نتیجه اگر برای حاضر کردن هر برگر، تنها لازم باشد تا گوشت آن را گریل کنیم، می توان در زمان ۵ دقیقه یک عدد برگر را به مشتری ارایه کرد که در نوع خود بسیار سریع است. از سوی دیگر پیتزا ها از مواد غذایی مشخصی تشکیل می شوند که در یک ظرف مخصوص پیتزا ریخته شده و سپس درون فر قرار می گیرند. اگر مواد لازم یک پیتزا قبل از دریافت سفارش داخل ظرف ریخته شده و آماده باشد، تنها در ۱۰ دقیق می توان پیتزا را درون فر قرار داده و سپس غذا آماده را تحویل مشتری داد؛ در نتیجه پیتزا هم با استفاده از این روش، از غذا های فست فودی به حساب می آید. مرغ های سوخاری چطور؟ برای تهیه مرغ سوخاری تنها لازم است که روغن داغ شده را از قبل آماده داشته باشیم و به هنگام دریافت سفارش، تنها ۷ تا ۱۰ دقیقه مرغ آغشته به پودر سوخاری را درون روغن مایع سرخ کرده و سپس مرغ سوخاری قابل ارایه به مشتری است. به طور کلی مرغ سوخاری، پیتزا و برگر ها از غذا های اصلی فست فودی به حساب می آیند. همچنین سیب زمینی سرخ کرده، قارچ و پیاز سوخاری و حتی نان سیر با پنیر، از زیر شاخه های فست فود به حساب می آیند که به همراه برگر ها، پیتزا و مرغ های سوخاری به مشتری ارایه می شوند.
مشاهده موضوع پیشنهادی  ۵ باور اشتباه در مورد غذاهایی که شما را چاق می‌ کنند
انواع فست فود
مواد تشکیل دهنده برگر ها و چیز برگر ها عموما از ۱۸۰ تا ۲۵۰ گرم گوشت قرمز، نان گرد مخصوص، کاهو، گوجه، خیار شور، پنیر پیتزا و سس مخصوص است. گفتنی است که فست فود ها در تهیه برگر ها، سبک خاص خود را دارند؛ برای مثال بعضی برگر فروشی ها از کالباس بیکن یا پیاز در برگر خود استفاده می کنند که مزه غذا را کاملا متفاوت می کند. پیتزا ها از خمیر مخصوص، فلفل دلمه، قارچ، سوسیس و کالباس به همراه پنیر پیتزا تشکیل می شوند؛ اما این پایان راه نیست، چراکه در سراسر پیتزا فروشی های جهان، پیتزا های بسیار متنوع با دستور پخت و مواد اولیه متفاوت تهیه و عرضه می شوند. برای مثال می توان به پیتزا استیک که از گوشت تکه ای فیله و پودر سیر به همراه پنیر پیتزا اشاره کرد. از سوی دیگر می توان به پیتزا های مخصوص، مخلوط، پپرونی، گوشت و قارچ، مارگاریتا، پیتزا مرغ و غیره اشاره کرد. مرغ سوخاری، از ساده ترین فست فودهایی است که در سراسر جهان تهیه و تولید می شود. برای تهیه مرغ سوخاری تنها لازم است تا مرغ های تکه شده سینه، ران و بال مرغ را به پودر مخصوص سوخاری آغشته کرده و سپس با قرار دادن تکه های مرغ درون سرخ کن با روغن مایع داغ، مرغ سوخاری خوشمزه خود را حاضر کنید. گفتنی است که مرغ سوخاری در دو مدل معمولی و اسپایسی یا همان تند درست می شود.
انواع فست فود
از نظر ارزش غذایی، فست فود ها در شرایط خوبی قرار ندارند. مواد تشکیل دهنده بیشتر فست فود ها پنیر پیتزا، روغن سرخ کردنی، سوسیس و کالباس و انواع چربی های اشباع شده است. در نتیجه فست فود ها بیشتر از این که پروتئین و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین کنند؛ چربی اشباع شده وارد بدن ما می کنند که از نظر ارزش غذایی و سلامت خوراکی در وضعیت خوبی قرار ندارند. یکی از عادت های بسیار بدی که همراه مصرف فست فود ها به وعده غذایی آدما ها اضافه شده است، مصرف نوشابه است. نوشابه سرشار از قند دی ساکارید (قند زود جذب) است که برای سلامت بدن بسیار مضر است. در نتیجه خوردن فست فود ها به همراه نوشابه، ضرر کلی فست فود ها را دو چندان می کند
در روم باستان، دکه‌های فروش نان و زیتون وجود داشته است. در شرق آسیا مغازه‌هایی بوده‌اند که رشته فرنگی آماده عرضه می‌کردند. در خاورمیانه، از سال‌های دور تا امروز دکه‌های فروش فلافل را داشته‌ایم. در هند قدیم انواع اغذیهٔ آماده وجود داشته است. در کشورهای غرب آفریقا نیز از قدیم‌الایام، بروشت می‌فروختند که نوعی کباب چوبی است. اما فست فود به شکل امروزی دقیقاً در هفتم ژوئیه ۱۹۱۲ و در آمریکا متولد شد. در این روز رستورانی با نام “اتومات” در نیویورک افتتاح شد که در واقع نوعی کافه تریا بود. آنها غذاهای از پیش آماده را در محفظه‌های گرم کنندهٔ شیشه‌ای قرار می‌دادند و مشتریان از طریق دستگاه‌های سکه‌ای اقدام به خرید آن می‌کردند. اتومات خیلی زود شعبات متعددی در گوشه و کنار آمریکا افتتاح کرد و ۲۰ سال بی‌رقیب باقی‌ ماند. بالای در ورودی رستوران‌های اتومات نوشته بود: “ما کار مادران را کم کرده‌ایم.” بعد از اتومات نوبت به شرکت آمریکایی “وایت‌کسل “(قلعهٔ سفید) رسید که همبرگرهایش فقط پنج سنت قیمت داشت که برای مشتریان واقعاً به صرفه بود. آنها علاوه بر اینکه قیمت را حسابی پایین آورده بودند، نوآوری دیگری هم داشتند: خط تولید غذا را به شکلی تعبیه کرده بودند که تمام مشتریان می‌توانستند خیلی راحت شیوهٔ آماده کردن غذا را ببینند. در سال ۱۹۴۰ سر و کلهٔ “مک‌دونالد” پیدا شد که امروزه نامش مترادف با صنعت فست فود است. برادران مک‌دونالد، دیک و مک، با یک باربکیو شروع کردند. منتها دیگر لازم نبود که مشتریان برای تهیهٔ غذا از خودروی خود پیاده شوند. باربکیوی آنها به اصطلاح حالتdriving داشت.
رستوران مک دونالد در روسیه
برادران مک‌دونالد بعد از هشت سال وقتی که دیدند بیشتر سودشان از فروش همبرگر است، رستوران‌شان را سه ماه بستند و وقتی در سال ۱۹۴۸ مجدداً آن را افتتاح کردند، منوی‌شان کوتاه و ساده شده بود: همبرگر، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، چند نوع شیک (shake)، قهوه و کوکاکولا که البته همه از قبل آماده و بسته بندی شده بودند. دیگر لازم نبود که فروشندگان منتظر سفارش مشتریان بمانند. قیمت هر همبرگر ۱۵ سنت بود که می‌شد نصف قیمت جاهای دیگر. در سال ۱۹۶۱ یکی از کسانی که در کار تهیهٔ انواع شیک بود، امتیاز مک‌دونالد را خرید و ایده‌های خود را در آن بسط داد و آن را متحول کرد. نام این شخص “ری کراک”بود و این جمله هم متعلق به اوست: برای درک زیبایی موجود در گوجه فرنگی داخل یک همبرگر به نوع خاصی از شعور نیاز است. بعد از مک‌دونالد، فست فودهای زنجیره‌ای زیادی ظهور کردند که البته خاستگاه بیشتر آنان ایالات متحده بود. رستوران‌های زنجیره‌ای فست فود، به‌ویژه مک‌دونالد و کنتاکی، در بیشتر کشورهای جهان، نماد جهانی سازی و سلطهٔ آمریکا به حساب می‌آیند و در بیشتر اعتراضات مردمی مورد حمله قرار می‌گیرند. در سال ۲۰۰۵ اهالی کراچی در پی اعتراض به سیاست‌های تفرقه افکن آمریکا در پاکستان، به شعبهٔ اصلی رستوران مرغ سوخاری کنتاکی حمله کردند و آن را از بین بردند.
پکیج ویژه آموزشی
زیان‌های فست فود
هات داگ
برای نشان دادن اثرات مضر فست فودها بر سلامت انسان در سال ۲۰۰۴ میلادی فیلم مستندی ساخته شد که کارگردان این فیلم در مدت یک ماه، هیچ چیز به جز فست فودهای مک دونالد را نمی‌خورد و هیچ ورزش و فعالیتی انجام نمی‌داد. در پایان این مدت او بسیار چاق شده و به بیماری‌های مختلفی نیز دچار شده بود. نتایج آخرین مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد، جوانان و نوجوانانی که در یکی از وعده‌های غذایی روزانه خود فست فود می‌خورند، نسبت به سایر همسالان خود کالری، نمک و چربی بیشتر و ویتامین و مواد معدنی کمتری دریافت می‌کنند. یافته‌های جدید محققان نشان می‌دهد جوانانی که به فست فود عادت دارند، با چاقی و مشکلات ناشی از آن دست و پنجه نرم می‌کنند. نتایج یک مطالعه ۱۵ ساله روی جوانانی که پا به سن گذاشته‌اند، نشان داد آنهایی که در جوانی فست فودها را به عنوان یکی از وعده‌های غذایی خود قرار داده بودند، چاق تر از دیگران هستند. جوانان و نوجوانانی که در یکی از وعده‌های غذایی روزانه خود فست فود می‌خورند، نسبت به سایر همسالان خود کالری، نمک و چربی بیشتر و ویتامین و مواد معدنی کمتری دریافت می‌کنند. تحقیقات دیگری نشان می‌دهد، نوجوانانی که لاغرند نسبت به آنهایی که چاق ترند، در یک رستوران فست فود بیشتر غذا می‌خورند و این نشان می‌دهد توانایی بدن در مصرف کالری‌های اضافی به اینکه چقدر اضافه وزن داریم، برمی گردد. همچنین در مناطقی که تعداد رستوران‌های فست فود کمتر است، بیماری‌های قلبی و عروقی کاهش می‌یابد. برعکس در مناطقی که مردم به غذاهای فست فود عادت دارند، علاوه بر ارزش‌های غذایی این غذاها، شیوع عادت‌های بد مانند پرخوری، کم تحرکی و سریع غذا خوردن به اثرات مضر فست فودها بر سلامتی انسان می‌افزاید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *