0
021284284

عوارض ناگوار داروهای لاغری

روش درست کاهش وزن

کاهش وزن می‌تواند از طریق کاهش آب بدن و کاهش توده عضلات بدن اتفاق بیفتد اما کاهش وزنی تبعات کمتری دارد که از طریق کاهش توده چربی باشد.

 به گزارش  دکتر سعید حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با مهر، اظهارداشت: همیشه منظور از کاهش وزن، کاهش توده چربی است. زیرا کاهش وزن هم می‌تواند از طریق کاهش آب بدن اتفاق بیفتد و هم می‌تواند از طریق کاهش عضلات بدن اتفاق رخ دهد اما کاهش وزنی تبعات کمتری دارد و چاقی را از فرد دور می‌کند که از طریق کاهش توده چربی باشد.
وی افزود: فردی که وزن خود را از طریق کاهش توده چربی کم کند؛ به طور معمول می‌تواند با یک رژیم مناسب در هفته نیم کیلو الی یک کیلوگرم وزن از دست بدهد.
این متخصص تغذیه تصریح کرد: متاسفانه روش‌هایی که کار را ظاهرا سریع پیش می‌برد و کاهش وزنی بیش از یک کیلوگرم در هفته برای فرد را به همراه دارد نه تنها تبعات چاقی را از بین نمی‌برد بلکه طبعات آن را بیشترکرده و فرد را در معرض بیماری‌های دیگری هم قرار می‌دهد.
حسینی ادامه داد: برای از دست دادن وزن بهتر است این موضوع جا بیفتد که به دنبال کاهش توده چربی باشیم نه کاهش وزن به هر روشی. متاسفانه از این موضوع بسیار سوءاستفاده می‌شود و بسیاری از داروهایی که تحت عنوان داروی لاغری در بازار موجود هستند کاهش وزن را سبب می‌شوند اما این کاهش وزن، کاهش توده چربی نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اظهار کرد: اگر ما در روز ۵۰۰ کالری منفی بشویم در آخر هفته ۵۰۰ گرم کاهش وزن خواهیم داشت و اگر در روز ۱۰۰۰ کالری منفی شویم در هفته می‌توانیم یک کیلوگرم وزن خود را کم کنیم. با همین نسبت می‌توان در نظر گرفت که یک فرد چقدر می‌تواند از طریق توده چربی، کاهش وزن داشته باشد.
وی همچنین تصریح کرد: داروهایی می‌توانند کمک کننده باشند که انرژی دریافتی ما را کم کند یا باعث شوند بدن ما بیشتر از حالت عادی کالری بسوزاند.
این متخصص تغذیه عنوان کرد: روزی یک ساعت ورزش باعث می‌شود ۱۵۰ الی ۲۰۰ کالری از بدن سوزانده شود و فرد در آخر یک هفته می‌تواند حدود ۱۵۰ الی ۲۰۰ گرم کاهش وزن داشته باشد.
وی افزود: متاسفانه اکثر داروهایی که تبلیغ می‌شوند داروهایی هستند که دفع آب بدن را زیاد می‌کند و رژیم های غلطی که در باشگاه‌ها توصیه می‌شود یا در شبکه‌های مجازی تبلیغ می‌شود روش‌های غلطی است که فرد را با کاهش توده عضلانی دچار کاهش وزن می‌کنند و این می‌تواند تبعات جدی برای فرد داشته باشد.
حسینی ادامه داد: کاهش توده عضلانی در طولانی مدت یا کوتاه مدت می‌تواند باعث کاهش متابولیسم و سوخت و ساز بدن شود اما به سرعت وزن از دست رفته برمی‌گردد و به طور مثال اگر فردی ۲۰ کیلوگرم کاهش وزن داشته است، ۲۵کیلوگرم وزن باز می‌گردد و دیگر امکان از دست دادن وزن از طریق توده چربی امکان پذیر نخواهد بود.
وی افزود: هر فرد با مشورت با متخصص تغذیه و تنظیم برنامه غذایی که نیازهای بدنش تامین شود، می‌تواند در هفته حدود یک کیلوگرم وزن کم کند ولی کسانی که به دنبال کاهش وزن سریع هستند خود را در معرض کاهش توده عضلانی و کاهش آب بدن قرار می‌دهند که می‌تواند سبب بیماری‌های فراوانی شود.


دوه آموزش بهداشت و سلامت مواد غذایی
جهت ثبت نام در دوره آموزشی بهداشت و سلامت مواد غذایی بر روی تصویر فوق کلیک نمایید.
این دوره به صورت غیر حضوری برگزار می گردد و محتوای آموزشی الکترونیکی در قالب CD یا DVD ارسال می شود به آدرستان
پس از پایان دوره گواهی آموزشی رایگان و معتبر با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید
مشاوره رایگان : ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴


 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *