0
021284284

دوره آموزشی شیرینی پزی Pastry Baking E-learningB

شیرینی به ماده غذایی اطلاق می‌گردد که ماده اصلی آن شکر یا پودر قند یا قندهای مصنوعی باشد و در تعریف آن‌قدر گسترده است که شکلات‌ها را هم در بر می‌گیرد. در اغلب شیرینی‌ها، آرد و تخم‌مرغ ماده اصلی دیگری علاوه بر مادهٔ شیرین کننده بشمار می‌آیند.شیرینی ها  انواع گوناگون دارند.در این دوره آموزشی با طیف زیادی از روش های تهیه انواع  شیرینی آشنا خواهیم شد .

این افراد باید بتوانند سازمان یافته عمل کنند و کارهای خود را با جزییات بیشتری دنبال نمایند. تهیه دسر اغلب نیازمند مواد تشکیل دهنده متعددی است که باید هر کدام به تنهایی آماده شود و سپس در کنار هم قرار گیرد تا یک محصول نهایی ایجاد شود. هر ماده تشکیل دهنده ای باید به دقت اندازه گیری شود و به درستی و با مقادیر مناسب اضافه گردد. پختن و آغاز کار ممکن است از ساعت ۳ یا ۴ صبح آغاز شود. این افراد ساعت های طولانی کار می کنند و ساعت ها سر پا می ایستند. به همین خاطر افرادی که وارد حوزه آشپزی می شوند باید قدرت و استحکام بدنی خوبی نیز داشته باشند. خلاقیت بخش مهمی از این کار محسوب می شود. به عنوان مثال رولاند مسنیر ۲۵ سال است که برای کاخ سفید اشپزی می کند. در این سال ها، او هرگز دسری را دوبار سرو نکرده است و این موضوع خلاقیت بالایش را نشان می دهد. قطعا صبوری در کار نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دسرها نیازمند آماده سازی هستند و افرادی که دسر را سفارش می دهند نیز باید صبور باشند.  داشتن حس شوخ طبیعی نیز بسیار عالی است و می تواند این فرآیند را ساده تر کند.

برای این که بتوانید آشپز خوبی در حوزه شیرینی پزی شوید باید درک درستی از اصول و قوانین موجود در دسرها و شیرینی ها داشته باشید. شما از مواد تشکیل دهنده مختلفی استفاده می کنید و باید خاصیت و بیولوژی غذاها را بشناسید و بدانید امنیت غذاها چگونه است. برخی از غذاها وقتی با هم ترکیب می شوند، مواد شیمیایی و واکنش شیمیایی ایجاد می کنند. به همین خاطر باید این اصول را بشناسید. همچنین باید درک درستی از مواد مغذی موجود در غذاها داشته باشید. دانستن اصول طراحی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. باید بدانید دسرها را چگونه تزیین کنید تا برای مشتری جذاب و جالب باشد.

برای این که بتوانید در این حوزه فعالیت کنید به مهارت های زیادی نیاز دارید. باید بدانید چگونه مواد را اندازه گیری کنید، چگونه آن ها را ترکیب سازید و با هم مخلوط نمایید. تکنیک های آماده سازی غذاها را باید یاد بگیرید. همین طور باید بدانید ظاهر غذاها را چگونه جذاب سازید. مهارت مدیریت و کسب وکار نیز برای شما ضروری است.

اگر می خواهید به عنوان سرآشپز در این حوزه فعالیت داشته باشید فرصت های آموزشی بسیاری پیش روی خود خواهید داشت. می توانید دیپلم بگیرید یا از گواهینامه های موجود استفاده نمایید. این موارد مهارت و دانش شما برای موقعیت ابتدایی را فراهم می کنند. بعد از این که دیپلم گرفتید می توانید در موقعیت های ابتدایی شروع به کار کنید. اما با افزایش تجربه در این حوزه، قادر خواهید بود فرصت های بیشتری نسبت به قبل به دست آورید.

اگر هدف شما مدیریت، آموزش یا فعالیت های اجرایی است باید در این حوزه لیسانس یا فوق لیسانس بگیرید. سطح آموزشی هر چه که باشد باید بدانید که برنامه مناسبی را برای خود انتخاب می کنید. مهم ترین چیزی که به هنگام انتخاب برنامه آموزشی باید مد نظر داشته باشید دانشکده و محیط آن است. دانشکده آشپزی از اساتیدی تشکیل شده که تحصیلات مناسب و تجربه کافی برای آموزش افراد را دارند و می توانند به ان ها کمک کنند وارد سطح حرفه ای تری شوند. باید یاد بگیرید در آشپزخانه های حرفه ای و به کمک تجهیزات حرفه ای آشپزی کنید و این کار را از همان ابتدا جدی بگیرید.

برخی از ملاحظات دیگری که باید در این حوزه مدنظر داشته باشید، تجربیات عملیاست که وجود دارد. وجود زمان بندی انعطاف پذیر یا پاره وقت در صورت نیاز، پشتیبانی مالی و خدمات پشتیبانی از دانشجویان و خدمات معرفی افراد برای شغل های موجود نیز جزو مواردی است که به انتخاب دانشکده باید مدنظر قرار دهید.

 

سرآشپزهایی که در حوزه شیرینی پزی فعالیت می کنند به پختن نان و تهیه کیک محدود نمی شوند. مشاغل مرتبط دیگری برای شما وجود دارد. می توانید در نانوایی ها، رستوران ها یا شیرینی پزی ها فعالیت کنید. می توانید کسب وکار خود را راه اندازی نمایید. همچنین قادر خواهید بود غذاها را ارائه دهید . می توانید تدریس کنید یا سرآشپز یک مجموعه بزرگ شوید.  تقاضای زیادی برای این شغل وجود دارد و حقوق خوبی نیز در اختیار افراد قرار می گیرد. هر چقدر تحصیلات بیشتری داشته باشید و تجربه بیشتری کسب کنید، پول بیشتری دریافت خواهید کرد. سراشپزهای حرفه ای سالانه بیش از ۶۰۰۰۰ دلار حقوق دریافت می کنند. کار کردن در این حوزه بسیار شگفت انگیز است. افرادی که منطقی و هنرمند هستند و می توانند کارهای خلاقانه انجام دهند در این حوزه موفق خواهند بود.  این شغل فرصت های بسیار زیادی دارد.

unnamed file

آموزش مجازی شیرینی پزی : امکان ثبت نام در دوره مجازی​

ما در بنیاد آموزش مجازی ایرانیان امکان ثبت نام در دوره آموزش مجازی شیرینی پزی و اخذ مدرک معتبر شیرینی پزی را به صورت کاملا غیر حضوری فراهم آورده ایم.

5/5

شغل قناد چیست؟

به عمل آوردن و درست کردن کیک و شیرینی در سریع ترین زمان ممکن از وظایف قناد است. شغل قناد از صفر تا صد جمع آوری مواد اولیه، به عمل اوردن کیک و شیرینی، فرآیند پخت، فروش کیک و شیرینی، بسته بندی و آماده سازی و نحوه نگهداری مواد را در بر می گیرد. قناد بایستی در آشپزخانه قنادی به درست کردن کیک و شیرینی بپردازد. میزان دقیق مواد اولیه را بداند، از مواد اولیۀ مرغوب و تازه و با کیفیت استفاده نماید. قدرت خلاقیت در دیزاین کیک داشته باشد. آن چیزی که بیشتر از همه در شغل قناد و مهارت های قناد مشهود است، توانایی طراحی ظاهر و دکور و دیزاین شیرینی جات و کیک ها می باشد. همچنین باید مهارت هایش را متناسب با گذر زمان بروز رسانی کند.

مهارت های یک قناد ماهر چیست ؟

این افراد باید بتوانند بصورت کاملا هدفمندانه عمل کنند و کارهای خود را با دقت هر چه تمام تر دنبال نمایند. تهیه دسرها و کیک های خاص اغلب نیازمند مواد تشکیل دهندۀ خاص و متفاوتی است که باید هر کدام به تنهایی آماده گردند و سپس در کنار هم دیگر قرار گیرد تا یک محصول ناب و با کیفیت ایجاد شود. قنادانی که وارد شغل قناد می شوند بایستی بتوانند در ساعات طولانی و در زمان های طولانی کار کنند. صبوری و حوصله و دقت از ویژگی های بارز قناد ماهراست. همچنین او باید توانایی تصمیم گیری آنی داشته باشد. و باید بتواند چندین کار را به طور همزمان انجام دهد. زیرا در یک کارگاه قنادی شیرینی های مختلفی در حال پخت هستند، او باید به طور همزمان بر شیرینی ها نظارت کند تا مراحل پخت شان تکمیل گردد. البته در قنادی های بزرگ چندین کمک قناد مشغول به کارند.

ورود به شغل قناد

برای مهارت تهيه شيريني ( شيريني پزي ) که در استاندارد شغلی این گونه تعریف گشته است به موارد زیر نیاز است :

 • رشته ی تحصيلي مرتبط : شامل آشپزي – قنادي – صنايع غذايي برای ورود آکادمیک نیاز است.
 • حداقل سابقه كار ی مرتبط برای ورود به شغل قناد : دو سال
 • – حداقل اعتبار لازم جهت اجراي طرح خانگي این شغل   : 150ميليون ريال
 • حداقل فضایي که برای ورود به شغل قناد مورد نياز است : 30 متر مربع
 • حداقل مدت دورۀ آموزشي شغل شیرینی پزی : 60 ساعت تئوري و عملي مقدماتي

اگر سرمایۀ زیادی ندارید می توانید به صورت خانگی وارد این حرف شوید، این حرفه جزء مشاغل خانگی می باشد.  این شغل باعث :

1– ايجاد اشتغال و درآمد برای جوانان می شود 2- انتشار فرهنگ غذايي بومي و منطقه ايي می شود 3- داشتن تخصص لازم در زمينه توليد را فراهم می کند 4 –  شرايط مناسبی را برای توليد فراهم میکند 5- توانايي های لازم در بازاريابي و فروش محصول را افزایش می دهد. که البته بازاریابان ماهری برای شغل قناد لازم است.

 • ميزان مهارت مورد نياز برطبق استاندارد فنی حرفه ای ( ماهر – درجه 1 – پيشرفته ) و ( نيمه ماهر – درجه 2 – مقدماتي ) می باشد. آشنايي كامل با فنون قنادي و روشهاي پخت جزء مرحلۀ ماهر محسوب می گردد.

چگونه مجوز لازم برای شغل قناد دریافت کنیم؟

مجوز از ادارۀ بهداشت : بایستی مکان دارای ضوابط بهداشتی لازم از سوی وزارت بهداشت باشد. و نیز کارشناسان وزارت بهداشت و یا بهداشت محیط آشپزخانۀ قنادی را تایید کنند.

البته لازم به ذکر است که کارشناسان و بازرسان بهداشت محیط به صورت پیوسته درتمام قنادی ها مشغول بازرسی هستند. زیرا رعایت نکات بهداشتی در این شغل بسیار مهم است.

مجوز از موسسه استاندارد (در صورت لزوم) نیز بایستی گرفته شود.

 مراحل و مدارک مورد نیاز دریافت مجوز:

 • ارائه مدارک لازم نظیر: مدارک شناسایی و تحصیلی – سوابق کاری – تائیدیه سلامت و طی سایر مراحل اداری
 • دستگاه صادر کننده مجوز سازمان جهاد کشاورزی استانها می باشد.

 

 سازمان های حمایتی و نظارتی شغل قناد:

 • حمایت آموزشی: وزارت جهادکشاورزی – وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • حمایت تسهیلاتی، بانک­های عامل – صندوق مهر امام رضا (ع)
 • حمایت بازاریابی و فروش: اتحادیه ها – قنادان – سازمان تعاون روستایی نظارتی(بهداشتی،کیفیت کار ،ایمنی)
 • موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی (در صورت لزوم ) وزارت کار و امور اجتماعی

امکانات و مواد موردنیاز شغل قناد:

 وسایل مورد نیاز: یخچال صنعتی قنادی، ست کامل یخچال کیک و شیرینی هایپر مارکتی،‌ یخچال و ویترین شیرینی فروشی، فر بزرگ شیرینی‌پزی، دستگاه همزن برقی صنعتی، قهوه‌جوش صنعتی، مخلوط‌کن بزرگ صنعتی، قالبهای مخصوص شیرینی پزی و دیگر وسایل که باید از فروشگاه تجهیزات صنعتی تهیه گردد. در این شغل از موادی همچون: نشاسته، شکر، کاکائو، کنجد، کشمش، گردو، پسته، خامه، آرد مخصوص شیرینی‌پزی، شکر سفید و شکر قهوه‌ای، قهوه، شکلات، شیر، وانیل، زعفران، انواع پودر و ژله، انواع اسانس ‌ها، بیکینگ‌ پودر، انواع مغزهای آجیل، انواع میوه خشک، خامه، انواع میوه تازه،‌پودر قند و غیره استفاده میگردد که بایستی به طور عمده خریداری شود.

bama step
شیرینی پزی
مقاله های مشاغل و مهارت ها

شیرینی پزی

[wp-rss-aggregator sources=”86301″]

دیدگاه کاربران
 • امان اله زارع قشلاقی 30 بهمن 1395

  خسته نباشید

 • سارا 15 اردیبهشت 1397

  با سلام و احترام
  لطفا عنوان مدارک شیرینی و کیک پزی ارائه شده پس از پایان دوره ی مجازی آموزش را به همراه موسسه ای که این مدارک را صادر مینمایند را اعلام بفرمایید.
  بسیااار ممنونم

 • زهره لطفی 14 خرداد 1397

  با سلام
  بهتر بود در مورد محتویات بسته و سر فصل تمامی آموزش ها توضیح بدید و چند نمونه از فیلم های آموزشی رو بزارید تا مخاطب با آگاهی کامل خرید کنه.
  با تشکر

  • مهدیه رشیدفرخی 17 تیر 1401

   با سلام و احترام
   لطفا عنوان مدارک شیرینی و کیک پزی ارائه شده پس از پایان دوره ی مجازی آموزش را به همراه موسسه ای که این مدارک را صادر مینمایند را اعلام بفرمایید.
   بسیااار ممنونم

 • سمیه حسینی 27 آبان 1397

  با سلام و تشکر از همه اعضای سایت. ایا مدرک ارایه شده بین المللی است؟ برای اطمینان از سایت و گرفتن اطلاعات بیشتر با کدام شماره تماس بگیرم؟

  • مدیر کل سایت 27 آبان 1397

   با سلام و احترام – بله بین المللی است – باشماره ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ تماس حاصل فرمایید.

   • بیژن منصوری 11 مهر 1400

    با سلام، این دوره برای نوجوانان هم هست؟

    • Webmaster 12 مهر 1400

     با سلام بله

 • بامین تهویه 2 دی 1397

  با سپاس فراوان از شما،

 • بهناز 31 خرداد 1399

  سلام شما آموزش کیک های رژیمی به سبک کتوژنیک هم دارید؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *