0
021284284

درباره ی رشته مديريت حرفه ای کسب و کار (DBA)

دپارتمان آموزش مجازی شرکت جهت علاقه مندان به این دوره ی آموزشی توضیحاتی در این رابطه ارائه داده است. جهت ثبت نام در این دوره کوتاه مدت آموزشی و دریافت گواهینامه آموزشی معتبر در این زمینه به قسمت ( ثبت نام دوره ) مراجعه فرمائید. ( در نظر داشته باشید احتمال دارد بر طبق نظر استاد مربوطه سرفصل ها  و یا محتوای دوره ها با آنچه در این صفحه به صورت کلی شرح داده شده است متفاوت باشد.)
 
 1- معرفي  مديريت حرفه ای کسب و کار (DBA)
هدف
دوره عالی مديريت حرفه ای کسب و کار ((DBA)) درباره مديريت ارشد کسب و کارها است. به طور کلی، مديريت کسب و کار ها کليه عمليات اصلي و پشتيباني زنجيره ارزش شامل تأمين منابع، طراحي، توليد، فروش و عرضه محصولات و خدمات، منابع انساني، فناوري اطلاعات، مالي، برنامه ريزي و….. را در بر مي گيرد. در واقع، مديريت عالی حرفه ای کسب و کار مديريت فرآيندهاي يک کسب و کار را در سطح بالای سازمانی شامل مي شود. دوره عالی مديريت حرفه اي کسب و کار که يک سطح بالاتر از  دوره MBA  است به منظور آموزش، توسعه و تأمين مديران و کارشناسان ارشد مستعد و شايسته با ديدگاه کسب و کار براي بنگاه ها و سازمان هاي خدماتي و توليدي در بخش هاي خصوصي، دولتي و تعاوني جهت انجام وظابف، طرح ها و پروژه هاي شرکت ها و سازمان هاي کشور تهيه و تدوين شده است. شرکت در اين دوره که با رويکرد پژوهش محور(Research Oriented)  و يادگیری عملی است عمدتاً به روش های سمينار، کارگروهی، انجام طرح پژوهشی، و مورد کاوي است تا حد زيادي به مخاطبان ياد مي دهد چگونه در بازار رقابتي و حرفه ای مدیریت کسب و کارها همواره بهترين باشند.
 ضرورت و اهميت
شرايط کنوني اقتصاد و بازار دنيا به گونه اي است که فعاليت و رقابت شرکت ها و سازمان ها در آن به مراتب سخت تر و شديدتر شده است. کسب موفقيت و ماندگاري پايدار در چنين فضايي مستلزم بهره مندي سازمان ها و شرکت هاي از نيروهاي انساني کارشناسي و مديريتي در سطوح ارشد سازمانی است که از دانش تخصصي، مهارت کاربردي و نگرش کسب و کاري برخوردار باشند. به نظر مي رسد دوره عالي مديريت حرفه ای کسب و کار (DBA) با توجه به برنامه درسی و روش های تدريس پيش بينی شده در آن بتواند به اين نياز از جامعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور پاسخگو باشد. شايان ذکر است که در 30 سال گذشته فارغ التحصيلان اين دوره ها بالاترين ميزان اشتغال و حقوق و مزاياي دريافتي را به نسبت رشته هاي ديگر داشتند. از طرف ديگر، در جامعه تعداد قابل ملاحظه ای از فارغ التحصیلان رشته های مختلف در مقاطع ارشد وجود دارند که علاقمند هستند در رشته مديريت کسب و کار به طور حرفه ای در قالب دوره های عالی مانند DBA در دانشگاه های معتبرآموزش ببينند. بنابراين، اجراي اين دوره در مرکز آموزش های عالی آزاد دانشگاه شهيد بهشتي ضروري به نظر مي رسد. از آنجاکه شرکت کنندگان در دوره DBA لازم است که سابقه اجرايي داشته باشند، و در طول مدت تحصيل نيز با دنياي واقعي كسب و كار تعامل کنند، فارغ التحصيلان آن ضمن آنكه كيفيت هاي علمی خود را نيز حفظ خواهند كرد، به راحتي آماده تصدی مشاغل تخصصی و اجرايي ارشد بنگاه هاي بزرگ مي شوند.
مخاطبان دوره
3-1- مديران سطوح مختلف سازمان ها و شرکت ها
3-2- کارشناسان سازمان ها و شرکت ها
3-3- فارغ التحصيلان مقاطع کارشناسی ارشد مؤسسات آموزش عالي در رشته هاي مختلف(علوم انساني، فني و مهندسي، علوم پايه، هنر، و پزشکي و غيره )
  نقش و توانائي
·  کسب دانش و اطلاعات به روز و تخصصي
· کسب مهارت کاربردي کارشناسي و مديريتي
· کسب بينش و نگرش عميق در حوزه کسب و کار ها
2-  شرايط و ضوابط:
شرايط ورود
کسب شرايط احراز زير ضروري است:
1-  داشتن گواهينامه کارشناسي ارشد از مؤسسات آموزشي کشور و يا خارج از کشور مورد تأئيد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
2- داشتن حداقل 5 سال سابقه کار برای مقطع ليسانس و 3 سال برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
3- موفقيت در مصاحبه ورودی
شرايط تحصيل
   ارزيابي:
1) در پايان هر درس در تاريخ هاي مشخص شده از دانشپذيران آزمون به عمل مي آيد.
2) نمره هر درس شامل نمره کتبي و نمره پروژه درسي مي باشد.
3)     حداقل نمره قبولي در هر درس 12 مي باشد.
4)     حداقل ميانگين دروس دوره 14 مي باشد.
    ترم:
1)     ترم اول
2)     ترم دوم
3)     ترم سوم
4)     پروژه پايانی
طول ، نوع درس و ساعات آموزشي
عالی مديريت حرفه ای کسب و کار تقريباً در طول 18 ماه در سه ترم به همراه پروژه پايانی و در مجموع در طی 390 ساعت آموزشي برگزار مي شود.
 
3- برنامه درسی
برنامه هاي درسي دوره عالي مديريت حرفه ای کسب و کار(DBA)
برنامه هاي درسي دوره مديريت حرفه ای کسب و کار در طول سه ترم به شرح زير برگزار مي شوند:
ترم اول:
هدف:
هدف اين ترم ارتقاء سطح نگرش، دانش و مهارت هاي دانشپذيران به طور مقدماتي درباره مباحث سازمان و مديريت در کسب و کار مي باشد. انتظار مي رود شرکت کنندگان در اين دوره آمادگي لازم را براي فراگيري دروس دوره دوم مديريت حرفه ای کسب و کار بدست آورند.
ترم دوم:
هدف:
هدف اين ترم ارتقاء سطح نگرش، دانش و مهارت هاي دانشپذيران درباره زير ساختارهاي کلیدی مديريت کسب و کارها مي باشد. انتظار مي رود شرکت کنندگان در اين دوره آمادگي لازم را براي فراگيري دروس دوره سوم مديريت حرفه ای کسب و کار بدست آورند.
ترم سوم:
هدف:
هدف اين ترم ارتقاء سطح نگرش، دانش و مهارت هاي دانشپذيران درباره بخش ديگری از زير ساختارهاي کلیدی مديريت در کسب و کارها مي باشد. انتظار مي رود شرکت کنندگان در انتهای اين دوره آمادگي لازم را براي انجام وظايف مديريتي در کسب و کار هاي مختلف کسب کنند.
پروژه پايانی:
هدف: در اين مقطع دانشپذیران براساس آموخته های خود بايد با راهنمايي یک استاد یک موضوع تحقيق را انتخاب کرد و با هدايت ايشان نتايج تحقيق خود در قالب يک گزارش علمی ارايه دهند.

دیدگاه کاربران
 • شفیعی 26 شهریور 1393

  با سلام اینجانب فوق لیسانس مدیریت اجرایی از نمایندگی سازمان مدیریت صنعتی خوزستان می باشم با معدل 19/22 تمایل به مشارکت در رشته مدیریت حرفه ای کسب وکار می باشم آیا می توانم ثبت نام کنم یا خیر.متشکرم

  • مدیر کل سایت 26 شهریور 1393

   با سلام و احترام
   بله قطعا می توانید شرکت نمایید و خدمت رسانی به نخبگان کشور باعث افتخار این مجموعه می باشد.
   با سپاس از شما.

 • عرفان 6 دی 1393

  با سلام میخواستم ببینم جو دانشگاه های علمی کاربدی که این رشته رو دارن چه جوریه…معمولا اشخاص بزرگسالن یا نه؟؟

 • آرش 20 اسفند 1393

  آخه دوست عزیز کسی که تازه فارغ شده از دانشکاه گواهی اشتغال از کجا بیاره ؟
  چرا اینقدر مخدودیت ایجاد می کنید

 • سیروس کریمی 23 شهریور 1394

  من کارشناسی ارشد پژوهش علوم اجتماعی از دانشگاه علوم و تحقیقات هستم با ۱۵ سال سابقه کار آیا می توانم در دوره شرکت کنم. در صورت امکان نحوه ثبت نام را نیز اطلاع فرمایید.

 • صادق شارینی 20 مهر 1394

  باسلام
  خواهشمندم واحدهای درسی به همراه محتوای آنها را برای رشته DBAارسال نمابید.با تشکر

 • نجفی 20 آبان 1394

  من چطور میتوانم درمقطعه روانشناسی مدیریت مشغول به کار شوم؟باروابط عمومی بالا دراین زمینه

 • مجید 7 خرداد 1396

  رشته خوبیه مدیریت کسب وکار من که خوشم اومد

 • رضایی 15 مرداد 1397

  باسلام من میخام وارد رشته مدیریت کسب و کار بشم به نظر دوستان و اساتید محترم آیا رشته خوبی با وضعیت کنونی جامعه هست یا نه؟!

 • سوال؟؟ 27 بهمن 1398

  سلام،لطفا در مورد بازارکار این رشته در دستگاههای دولتی توضیح بدین و اینکه ایاdba را معادل دکترا در ارگانهای دلتی به حساب میارن یاخیر؟لطفا مرتبط،مفیدو مختصر جواب بدین

  • مدیر کل سایت 4 اسفند 1398

   سلام – بازار کار عالی – هزینه های بنیاد پایین و کاملا رقابتی – معادل دکترا نیست اما از دید عموم مردم هست – در خارج از کشور بسیار کاربردی – محتوای دوره و مدرک را داشته باشید یک امتیاز برای رزومه شما است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *