0
021284284

درباره ی رشته مدیریت حرفه ای کسب و کار (DBA)

دپارتمان آموزش مجازی شرکت جهت علاقه مندان به این دوره ی آموزشی توضیحاتی در این رابطه ارائه داده است. جهت ثبت نام در این دوره کوتاه مدت آموزشی و دریافت گواهینامه آموزشی معتبر در این زمینه به قسمت ( ثبت نام دوره ) مراجعه فرمائید. ( در نظر داشته باشید احتمال دارد بر طبق نظر استاد مربوطه سرفصل ها  و یا محتوای دوره ها با آنچه در این صفحه به صورت کلی شرح داده شده است متفاوت باشد.)
 
 ۱- معرفی  مدیریت حرفه ای کسب و کار (DBA)
هدف
دوره عالی مدیریت حرفه ای کسب و کار ((DBA)) درباره مدیریت ارشد کسب و کارها است. به طور کلی، مدیریت کسب و کار ها کلیه عملیات اصلی و پشتیبانی زنجیره ارزش شامل تأمین منابع، طراحی، تولید، فروش و عرضه محصولات و خدمات، منابع انسانی، فناوری اطلاعات، مالی، برنامه ریزی و….. را در بر می گیرد. در واقع، مدیریت عالی حرفه ای کسب و کار مدیریت فرآیندهای یک کسب و کار را در سطح بالای سازمانی شامل می شود. دوره عالی مدیریت حرفه ای کسب و کار که یک سطح بالاتر از  دوره MBA  است به منظور آموزش، توسعه و تأمین مدیران و کارشناسان ارشد مستعد و شایسته با دیدگاه کسب و کار برای بنگاه ها و سازمان های خدماتی و تولیدی در بخش های خصوصی، دولتی و تعاونی جهت انجام وظابف، طرح ها و پروژه های شرکت ها و سازمان های کشور تهیه و تدوین شده است. شرکت در این دوره که با رویکرد پژوهش محور(Research Oriented)  و یادگیری عملی است عمدتاً به روش های سمینار، کارگروهی، انجام طرح پژوهشی، و مورد کاوی است تا حد زیادی به مخاطبان یاد می دهد چگونه در بازار رقابتی و حرفه ای مدیریت کسب و کارها همواره بهترین باشند.
 ضرورت و اهمیت
شرایط کنونی اقتصاد و بازار دنیا به گونه ای است که فعالیت و رقابت شرکت ها و سازمان ها در آن به مراتب سخت تر و شدیدتر شده است. کسب موفقیت و ماندگاری پایدار در چنین فضایی مستلزم بهره مندی سازمان ها و شرکت های از نیروهای انسانی کارشناسی و مدیریتی در سطوح ارشد سازمانی است که از دانش تخصصی، مهارت کاربردی و نگرش کسب و کاری برخوردار باشند. به نظر می رسد دوره عالی مدیریت حرفه ای کسب و کار (DBA) با توجه به برنامه درسی و روش های تدریس پیش بینی شده در آن بتواند به این نیاز از جامعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور پاسخگو باشد. شایان ذکر است که در ۳۰ سال گذشته فارغ التحصیلان این دوره ها بالاترین میزان اشتغال و حقوق و مزایای دریافتی را به نسبت رشته های دیگر داشتند. از طرف دیگر، در جامعه تعداد قابل ملاحظه ای از فارغ التحصیلان رشته های مختلف در مقاطع ارشد وجود دارند که علاقمند هستند در رشته مدیریت کسب و کار به طور حرفه ای در قالب دوره های عالی مانند DBA در دانشگاه های معتبرآموزش ببینند. بنابراین، اجرای این دوره در مرکز آموزش های عالی آزاد دانشگاه شهید بهشتی ضروری به نظر می رسد. از آنجاکه شرکت کنندگان در دوره DBA لازم است که سابقه اجرایی داشته باشند، و در طول مدت تحصیل نیز با دنیای واقعی کسب و کار تعامل کنند، فارغ التحصیلان آن ضمن آنکه کیفیت های علمی خود را نیز حفظ خواهند کرد، به راحتی آماده تصدی مشاغل تخصصی و اجرایی ارشد بنگاه های بزرگ می شوند.
مخاطبان دوره
۳-۱- مدیران سطوح مختلف سازمان ها و شرکت ها
۳-۲- کارشناسان سازمان ها و شرکت ها
۳-۳- فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد مؤسسات آموزش عالی در رشته های مختلف(علوم انسانی، فنی و مهندسی، علوم پایه، هنر، و پزشکی و غیره )
  نقش و توانائی
·  کسب دانش و اطلاعات به روز و تخصصی
· کسب مهارت کاربردی کارشناسی و مدیریتی
· کسب بینش و نگرش عمیق در حوزه کسب و کار ها
۲-  شرایط و ضوابط:
شرایط ورود
کسب شرایط احراز زیر ضروری است:
۱-  داشتن گواهینامه کارشناسی ارشد از مؤسسات آموزشی کشور و یا خارج از کشور مورد تأئید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
۲- داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار برای مقطع لیسانس و ۳ سال برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
۳- موفقیت در مصاحبه ورودی
شرایط تحصیل
   ارزیابی:
۱) در پایان هر درس در تاریخ های مشخص شده از دانشپذیران آزمون به عمل می آید.
۲) نمره هر درس شامل نمره کتبی و نمره پروژه درسی می باشد.
۳)     حداقل نمره قبولی در هر درس ۱۲ می باشد.
۴)     حداقل میانگین دروس دوره ۱۴ می باشد.
    ترم:
۱)     ترم اول
۲)     ترم دوم
۳)     ترم سوم
۴)     پروژه پایانی
طول ، نوع درس و ساعات آموزشی
عالی مدیریت حرفه ای کسب و کار تقریباً در طول ۱۸ ماه در سه ترم به همراه پروژه پایانی و در مجموع در طی ۳۹۰ ساعت آموزشی برگزار می شود.
 
۳- برنامه درسی
برنامه های درسی دوره عالی مدیریت حرفه ای کسب و کار(DBA)
برنامه های درسی دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار در طول سه ترم به شرح زیر برگزار می شوند:
ترم اول:
هدف:
هدف این ترم ارتقاء سطح نگرش، دانش و مهارت های دانشپذیران به طور مقدماتی درباره مباحث سازمان و مدیریت در کسب و کار می باشد. انتظار می رود شرکت کنندگان در این دوره آمادگی لازم را برای فراگیری دروس دوره دوم مدیریت حرفه ای کسب و کار بدست آورند.
ترم دوم:
هدف:
هدف این ترم ارتقاء سطح نگرش، دانش و مهارت های دانشپذیران درباره زیر ساختارهای کلیدی مدیریت کسب و کارها می باشد. انتظار می رود شرکت کنندگان در این دوره آمادگی لازم را برای فراگیری دروس دوره سوم مدیریت حرفه ای کسب و کار بدست آورند.
ترم سوم:
هدف:
هدف این ترم ارتقاء سطح نگرش، دانش و مهارت های دانشپذیران درباره بخش دیگری از زیر ساختارهای کلیدی مدیریت در کسب و کارها می باشد. انتظار می رود شرکت کنندگان در انتهای این دوره آمادگی لازم را برای انجام وظایف مدیریتی در کسب و کار های مختلف کسب کنند.
پروژه پایانی:
هدف: در این مقطع دانشپذیران براساس آموخته های خود باید با راهنمایی یک استاد یک موضوع تحقیق را انتخاب کرد و با هدایت ایشان نتایج تحقیق خود در قالب یک گزارش علمی ارایه دهند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
دیدگاه کاربران
 • شفیعی 17 سپتامبر 2014

  با سلام اینجانب فوق لیسانس مدیریت اجرایی از نمایندگی سازمان مدیریت صنعتی خوزستان می باشم با معدل ۱۹/۲۲ تمایل به مشارکت در رشته مدیریت حرفه ای کسب وکار می باشم آیا می توانم ثبت نام کنم یا خیر.متشکرم

  • مدیر کل سایت 17 سپتامبر 2014

   با سلام و احترام
   بله قطعا می توانید شرکت نمایید و خدمت رسانی به نخبگان کشور باعث افتخار این مجموعه می باشد.
   با سپاس از شما.

 • عرفان 27 دسامبر 2014

  با سلام میخواستم ببینم جو دانشگاه های علمی کاربدی که این رشته رو دارن چه جوریه…معمولا اشخاص بزرگسالن یا نه؟؟

 • آرش 11 مارس 2015

  آخه دوست عزیز کسی که تازه فارغ شده از دانشکاه گواهی اشتغال از کجا بیاره ؟
  چرا اینقدر مخدودیت ایجاد می کنید

 • سیروس کریمی 14 سپتامبر 2015

  من کارشناسی ارشد پژوهش علوم اجتماعی از دانشگاه علوم و تحقیقات هستم با ۱۵ سال سابقه کار آیا می توانم در دوره شرکت کنم. در صورت امکان نحوه ثبت نام را نیز اطلاع فرمایید.

 • صادق شارینی 12 اکتبر 2015

  باسلام
  خواهشمندم واحدهای درسی به همراه محتوای آنها را برای رشته DBAارسال نمابید.با تشکر

 • نجفی 11 نوامبر 2015

  من چطور میتوانم درمقطعه روانشناسی مدیریت مشغول به کار شوم؟باروابط عمومی بالا دراین زمینه

 • مجید 28 مه 2017

  رشته خوبیه مدیریت کسب وکار من که خوشم اومد

 • رضایی 6 آگوست 2018

  باسلام من میخام وارد رشته مدیریت کسب و کار بشم به نظر دوستان و اساتید محترم آیا رشته خوبی با وضعیت کنونی جامعه هست یا نه؟!

 • سوال؟؟ 16 فوریه 2020

  سلام،لطفا در مورد بازارکار این رشته در دستگاههای دولتی توضیح بدین و اینکه ایاdba را معادل دکترا در ارگانهای دلتی به حساب میارن یاخیر؟لطفا مرتبط،مفیدو مختصر جواب بدین

  • مدیر کل سایت 23 فوریه 2020

   سلام – بازار کار عالی – هزینه های بنیاد پایین و کاملا رقابتی – معادل دکترا نیست اما از دید عموم مردم هست – در خارج از کشور بسیار کاربردی – محتوای دوره و مدرک را داشته باشید یک امتیاز برای رزومه شما است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *