0
021284284

بازار کار رشته علوم سیاسی

هدف
امروز هیچ ملتی نمی‌تواند جدا از دیگر ملتها و بی‌اعتنا به آنچه در دیگر نقاط عالم می‌گذرد زندگی کند و هر اتفاقی کم یا بیش سریع یا کند به نوعی در سرنوشت او تاثیر خواهد گذاشت مطالعه تحولات جهانی و گاه پیش‌بینی اتفاقات و بررسی تاثیر آنها و نحوه برخورد هر کشور با آن ، کار متخصصان علوم سیاسی و روابط بین‌الملل است.
محور سیاست خارجی هر کشور تامین منافع ملی است. شناخت منافع ملی و عوامل تامین کننده و تهدید کننده آن را کارشناسان علوم سیاسی به عهده دارند. هدف از این رشته تربیت کارشناسان و تحلیلگران و متخصصان سیاست خارجی و روابط بین‌الملل است. در رشته علوم سیاسی مسایل و موضوعات زیر بنایی عرصه سیاست به صورت دانشگاهی و علمی بررسی می شود و در واقع یک اندیشمند علوم سیاسی لایه های زیرین و عمیقتر مسایل سیاسی را می شکافد و به همین دلیل قضایا را از بعد تازه ای تحلیل می کند .
هدف رشته علوم سیاسی تربیت سیاست شناسائی است که بتوانند راهکارهای مناسبی ارائه بدهند تا منافع متضاد یک جمع که در چارچوبی به نام کشور زندگی می کنند، با یکدیگر تلفیق داده شده و در نتیجه چرخ مملکت بخوبی به گردش درآید .
 
ماهیت
آنچه مردم به نام سیاست و مسائل سیاسی می‌شناسند با سیاست به مفهومی که در رشته علوم سیاسی مطرح است، تفاوت بسیار دارد و دانشجویان موفق این رشته نیز نه یک سیاستمدار بلکه یک سیاست‌شناس خواهند شد. علوم سیاسی به عنوان یک رشته دانشگاهی با علوم سیاسی به عنوان بحث‌های تخصصی در مورد مسائل سیاسی تفاوت دارد.
علوم سیاسی به عنوان یک رشته دانشگاهی به بررسی اندیشه‌ها و نظریه‌های سیاسی و کارکرد آنها در عرصه جامعه می‌پردازد و به عبارت دیگر رشته علوم سیاسی یعنی ارائه یکسری نظریه‌ها و یا یکسری ابزارها و راهکارهایی که بر اساس آنها هر جامعه شرایط و مشکلات حال را بررسی کرده و از پیش پا بر می‌دارد و برای حرکتها و اقدامات بعدی یعنی ترسیم فضا برای مسیر آینده برنامه‌ریزی می‌کند و همچنین از تجارب و دستاوردهای بشر که در طول تاریخ در عرصه اجتماع به دست آورده است، بهره‌ می‌برد. پس می‌توان گفت که علوم سیاسی در عین این که به حال نگاه کرده و برای آینده برنامه‌ریزی می‌کند، ریشه‌اش در گذشته می‌باشد.
 
توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه
دانشجوی علوم سیاسی باید کتب تاریخی بخصوص تاریخ سیاسی را دوست داشته باشد و فلسفه را با علاقه بخواند .
دانشجوی علوم سیاسی باید فردی منطقی بوده و نظریاتش مستند به دلیل و مدرک باشد و کسی است که قدرت ابتکار و توانایی فکری وسیعی داشته باشد و ریشه‌ها را شناسایی بکند و اوج بگیرد و از بالا مشکلات را ببیند و با همه اقشار جامعه ارتباط داشته باشد تا بفهمد که مردم جامعه‌اش به چه فکر می‌کنند و نیازهای آنان چیست.
داشتن شم و علاقه به مسایل سیاسی و برخورداری از یک دید عمیق و وسیع ویژگی‌هایی است که دانشجوی علوم سیاسی باید داشته باشد.
وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
در 8 دانشگاه کشور کارشناسی ارشد علوم سیاسی وجود دارد و گرایش روابط بین‌الملل جزو گرایش‌های کارشناسی ارشد می‌باشد.
 
رشته‌های مشابه و نزدیک به این رشته
حقوق و تاریخ
 
آینده شغلی و بازار کار
در روابط عمومی‌ها : هر روابط عمومی که بخواهد کار عملی و صحیح انجام دهد نیازمند وجود یک کارشناس سیاسی است.
سازمان‌های بین‌المللی: نمایندگی هر کشور در یک سازمان را متخصصان علوم سیاسی بر عهده دارند.
در حال حاضر فارغ‌التحصیلان رشته علوم سیاسی در بخشهای سیاسی و حقوقی سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و همچنین در صدا و سیما و روزنامه ها مشغول بکار می‌باشند. اگر هدف از آمدن به دانشگاه را به دست آوردن نوعی بصیرت بدانیم ، رشته علوم سیاسی ریشه در تمدن بشری دارد اما متاسفانه با وجود قدمت دیرینه و اهمیت این رشته در تاریخ بشر ، جایگاه آن در کشور ما چندان مشخص نیست و در نتیجه وضعیت استخدامی فارغ التحصیلان این رشته با دشواری و محدودیت هایی روبرو است .
سازمانها و وزارتخانه های بسیاری می توانند فارغ التحصیلان رشته علوم سیاسی را جذب کنند که در این میان وزارت امور خارجه از همه شاخص تر است اما در حال حاضر حتی فارغ التحصیلان روابط بین الملل نیز به سختی جذب این وزارتخانه می شوند و وزارت امور خارجه نیاز به نیروی جدیدی ندارد .
امروزه حدود 90% فارغ التحصیلان علوم سیاسی با مشکل اشتغال روبرو هستند به همین دلیل اگر داوطلبی به امید یک آینده شغلی روشن می خواهد وارد رشته علوم سیاسی شود بهتر است که از این رشته صرف نظر کند .
در آخر لازم است گفته شود که با وجود تمامی این مشکلات اگر دانشجویی واقعاً علاقمند بوده و در این رشته متبحر باشد و همچنین قلم خوبی داشته باشد از نظر شغلی مشکلی نخواهد داشت و حتی سازمانهای مختلف به دنبال او خواهند بود . فارغ التحصیل این رشته می تواند در آموزش و پرورش نیز تدریس نماید.
با این وضعیت شغلی که ذکر شد اغلب دانشجویان این رشته هنگام ورود شناخت و علاقه لازم را نداشته اند اما یک دانشجوی خوب رشته علوم سیاسی ، دانشجویی که می داند چرا به این رشته آمده و با دیدی باز این رشته را انتخاب کرده است نباید نگران آینده شغلی اش باشد .
 
دوره های مجازی مربوطه :
دوره آموزشی مباحث علوم سیاسی
آنچه مردم به نام سیاست و مسائل سیاسی می شناسند با سیاست به مفهومی که در رشته علوم سیاسی مطرح است، تفاوت بسیار دارد و دانش آموختگان موفق این دوره نیز نه یک سیاستمدار بلکه یک سیاست شناس خواهند شد.
در واقع علوم سیاسی به بررسی اندیشه ها و نظریه های سیاسی و کارکرد آنها در عرصه جامعه می پردازد و به عبارت دیگر رشته علوم سیاسی یعنی ارائه یکسری نظریه ها و یا یکسری ابزارها و راهکارهایی که بر اساس آنها هر جامعه شرایط و مشکلات حال را بررسی کرده و از پیش پا برمی دارد و برای حرکتها و اقدامات بعدی یعنی ترسیم فضا برای مسیر آینده برنامه ریزی می کند و همچنین از تجارب و دستاوردهای بشر که در طول تاریخ در عرصه اجتماع به دست آورده است، بهره می برد.
enrollment-cap
 
 
 
دوره آموزشی روانشناسی سیاسی
روان شناسی سیاسی از جمله علوم میان رشته ای است که از پیوند روان شناسی نوین و علم سیاست پدید آمده است. در جهان غرب، مطالعات در این حوزه از قدمت چندانی برخوردار نیست و در کشور ما نیز در دهه های اخیر پژوهش هایی پیرامون آن انجام گرفته است.
به عبارت دیگر این اصطلاح به نقش بسیار زیاد روانشناسی در نفوذ و جمع آوری قدرت در بین سیاست مداران اشاره دارد. فلسفه ی کلاسیک سیاسی و بویژه افرادی چون ماکیاولی و هابس نقش بسزایی در شکل گیری و پیدایش روانشناسی سیاسی در درون علوم سیاسی،داشته اند. استدلال ماکیاولی و هابس بر این اصل استوار است که سرشت انسان به عنوان موضع پژوهشی باید در مرکز پژوهش های علوم سیاسی- اجتماعی قرار بگیرد. زیرا، سرشت انسان نقش تعیین کننده ای در رفتار و عملکردهای سیاسی – اجتماعی افراد دارد. روانشناسی سیاسی مدرن در دهه ی ۱۸۷۰ میلادی در محافل دانشگاهی فرانسه و ایتالیا رونق یافت.ولی اولین بار متفکران انگلیسی از جمله گراهام والاس (Graham Wallas) در اوایل سده ی ۲۰ میلادی و به طور دقیق با انتشار کتاب معروف او در سال ۱۹۰۸ میلادی به نام «سیاست و سرشت انسان» (Human Nature In Politics) این بینش را دسته بندی کردند. روانشناسی سیاسی به عنوان یک رشته ی مستقل دانشگاهی و پژوهشی، بعد از پیدایش جنبش آکادمیکی موسوم به مکتب فرانکفورت، در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میلادی به وقوع پیوست. منظور مجامع آکادمیکی از تشکیل این مدرسه، در واقع ترکیب تئوری های گوناگون بویژه تلفیق مارکسیسم و روان تحلیلی فروید با پژوهش برآوردی (Surveying Reasearch) بوده است.
enrollment-cap
 
 

سیم کارت دائمی گرجستان

دیدگاه کاربران
 • امیر 30 اردیبهشت 1395

  من یه فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی ام و دوسال که بیکارم همه استخدام ها رو بررسی میکنم اموزش پرورش وزارت خانه ها و حتی شرکت های خصوصی هیچکدوم رشته علوم سیاسی رو نمیخوان و گویا اصلا ترس دارن من و همه همکلاسی هام بیکارن حتی اگه علاقه هم دارین مطالعه ازاد داشته باشین و علوم سیاسی نرین…برین مثلا حسابداری مدیریت موفق باشید.

 • عالیه 1 خرداد 1395

  سلام دوستان رشته علوم سیاسی اصلابازار کارنداره اگ وارداین رشته شدیدادامه ندید من خودم خیلی پشیمونم ک این رشته رواومدم اونهایی ک لیسانسشودارن براازشدمیخوان حقوق بخونن سخت دراشتباهه وحتمابایدلیسانس حقوق داشته باشین

 • آوا 25 مرداد 1395

  من امسال کنکور دادم دانشگاه تهران علوم سیاسی میارم حتی اگر دانشگاه تهرانم باشه نرم؟چون من علاقه به حقوق دارم ولی خقوق شهرستان میارم نظرتون چیه؟ممنون

 • zizi 11 شهریور 1395

  من فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی هستم.
  گذشته از اینکه رشته واقعا خشک و خسته کننده ای هست .باز کارم اصلا نداره.بیخود شلوغش کردن ک همه جا علوم سیاسی میخواد ولی من تا الان ندیدم آگهی وجود داشته باشه واسه علوم سیاسی

 • بنده خدا 12 شهریور 1395

  سلام بچه ها
  من دقیقا شرایط دوستمون آوا رو دارم
  جوری انتخاب رشته کردم که علوم سیاسی دانشگاه تهران حتمیه
  با اینکه حقوق دوست داشتم و دارم
  حالا میخوام ترم اول خیلی خوب بخونم و شاگرد اول بشم تا با تقاضا ی تغییر رشتم حتماً موافقت بشه
  انشاالله که بتونم و عملی باشه

 • محمد 30 شهریور 1395

  سلام.من امسال علوم سیاسی باهنر کرمان قبول شدم.میخوام تغییر رشته بدم چطوری میتونم اینکارو کنم؟

 • فاطمه 4 مهر 1395

  سلام .من اسال رشته علوم سیاسی بوعلی همدان روزانه قبول شدم به نظرتون چی کار کنم تغییر رشته بردم یا همینو بخونم؟

 • صادق 6 مهر 1395

  دوستان اگه کسی تو علوم سیاسی موفق نشده دلیلش اینه ک ارزه نداره ببخشید میگم شما اگه اگه کار میخای وزارت اموزش پرورش برو و سعی کن موفق شی لطفا دیگه هم از این نظراته ناامید کننده نزارید شاید تو ذوق کسی بخوره من الان خودم الان تو وزارت کار مشغولم با فوق لیسانس علوم سیاسی شما هم میتونید فقط کافیه بخاید/:

  • صادق 14 اردیبهشت 1396

   دوستان من تقریبا همه نظرات رو خوندم دانش آموز سوم دبیرستانم معدلم۱۹٫۶۳رشته انسانی(استعداد های درخشان)
   قبل از اینکه این نظرات رو بخونم خیلی اشتیاق داشتم که رشته علوم سیاسی بخونم اما الان واقعا سر یه دو راهی هستم که نمیدونم حقوق بخونم یا علوم سیاسی
   کمکم کنید
   ایمیل:[email protected]

  • ناشناس 26 شهریور 1396

   کدوم رشته توی ایران باز کار خوبی داره اگر توکل و علاقه داشته باشی رشته علوم سیاسی بخونی صد در صد موفق میشی

  • MMM 18 خرداد 1397

   اون بنده خدایی که ادعای زرنگی بهش دست داده و گفته که تو وزارت کشور کار میکنه باید بگم *** وزارت کشور که یه همچین آدم بیسوادی توش کار میکنه….املاش در حد صفر هم نیست باید بگم منفی بیست##😑😑فقط توی دو خط چقدر غلط داشت…بی ارزه/بخاید/نزارید…..صحیح این کلمات اینه برو یاد بگیر بد بخت👈بی عرضه…بخواید..نذارید

  • ترنم 6 شهریور 1397

   منم علوم سیاسی خوندم اونم باچه ذوقی!!!!ولی کوکار؟؟؟؟ایران تنها کشوری هس که به علوم سیاسی اهمیت نمیده البته ناگفته نماند به هیچ رشته ای اهمیت نمیده ولی علوم سیاسی بدتررررررازهمه هست فقط پول ببربشین رومیز

 • حمید 11 مهر 1395

  سلام دوستان من الان دارم لیسانس کشاورزی می گیرم،میخواستم ببینم بین حقوق و علوم سیاسی کدوم رو برم بهتره…لطفا جواب بدین ممنون

 • مهدی 12 مهر 1395

  دمت گرم راس میگه توکل به خدا

 • رسول 19 مهر 1395

  کدوم شغل؟ شمایی که میگی من در وزارت کار مشغولم واقعا از طریق مصاحبه های استخدامی رفتید؟ و اگر رفتید چند درصد از افرادی که علوم سیاسی میخونن این شانسو دارن؟ من با هزار عشق و علاقه با اینکه چندین رشته های خوب علوم پزشکی رو آوردم علوم سیاسی خوندم و در دوره کارشناسی و ارشد نمره اول بودم دست به قلم خوبی هم دارم ولی کو کار؟ شما مث اینکه نمی دونید چه خبره که میگید برید اموزش و پرورش دنبال کار مگه کشکیه؟ من دو سال تو آموزش و پرورش منطقه م رفتم و اومدم ولی بجز قول های تو خالی چیزی ندیدم .لطفا احساسی عمل نکنید واز روی منطق انتخاب رشته کنید درس بدون کار و آینده بجز سرخوردگی و افسردگی چیزی نداره. موفق باشید

 • علی 24 مهر 1395

  دوستان گلم.مختصر بگم اونایی که پولشون از پارو بالا میره وعلاقه دارن  به این رشته خوب برن بخونن حالش رو ببرن اما اونایی که به امید بازار کار و کسب درآمد میخوان بیاین توصیه میکنم دور این رشته رو خط بکشین اونم با مداد قرمز پر رنگ.موفق باشید.

 • علی 24 مهر 1395

  ببخشید یادم رفت اینو بگم .آقا ما بچه های علوم سیاسی خیلی توی این جامعه کار مظلوم واقع شدیم.

 • کارشناس علوم سیاسی 30 مهر 1395

  با سلام دوست گرامی آقای صادق جان :
  اصلا قصد تخریب روحیه ی بالا وپتانسیل شما رو ندارم،صرفا جهت اطلاع شما(شما عرض کردی که دوستانی که فارغ التحصیل این رشته هستن بی ارزه هستن دقت کنید دارم میگم – بی ارزه عزیزم چطور شما لیسانس علوم سیاسی داری وماشاالله که هم خیلی درکارت موفق هستی وزرنگ- ولی بهتره به این افتخارات بزرگت – کلمه ارزه – روهم اضافه کنی،=+بی عرضه+- -املای صحیح  (عرضه

 • امین غیاث پور 8 آبان 1395

  سلام علیکم به دوستای گلم 
  اقایونی که میگن علوم سیاسی خوب نیس کاملا در اشتباه هستن برادر های عزیز مشکل بیکاری یه چیز دیگ است نه این که شما دارید یه رشته ای که به این مملکت ربط داره خراب میکنین اگه علوم سیاسی نبود هیچکس جای خودش نمینشست رئیس جمهور جای خود وزیر وزرا جای خودشون هر کسی یه مقامی داره  
  من کسیو میشناسم دکتری علوم سیاسی داره ۱۰ تا فیش حقوقی داره 
  البته باید زرنگ باشی همه جا خودتو جا کنی نه این که منتظر باشی برات دعوت نامه بیاد بیا فلان جا کار کن 
  حالا خود دانی انتقاد الکی نکنین

 • سگ 11 آبان 1395

  سلام من دانشجوی حقوق دانشگاه پیام نور هستم وحرفم با اون اقایی هست که میگه علوم سیاسی  رشته خوبیه و شغل داره و فقط باید زرنگ باشی خودتو جا کنی .باید بگم حرف الکی نزن و دل بقیه رو خوش نکن من دختر عمم فوق لیسانس علوم سیاسی داره از دانشگاه الزهرا ولی الان بیکاره  و یک مستاجر هم داریم لیسانس علوم سیاسی داره و بیکاره اونایی هم که میبینی رفتن سرکار پارتی کلفتی داشتن این رئیس جمهور و وزیرشم از بین خودشون انتخاب میکنن نه مردم عادی روشن شد؟
   

 • ابی 14 آبان 1395

  ب خدا کلا ناامیدم کردین

 • ولی 20 آبان 1395

  سلام من با اون کسی که میگه هرکس پول داره علوم سیاسی بخونه موافقم……به نظر من اگه کسی علوم سیاسی میخونه به امید اینکه کار داشته باشه سخت در اشتباهه چون من خودم لیسانس علوم سیاسی دارم بیکارم رفیقم ادامه داد ارشد روابط بین الملل خوند الان تو نگهبانی یه مجتمع خدماتی کار میکنه و از اون طرف یکی از دوستام مهندسی صنایع غذایی خونده بود استخدام بانک شده علوم سیاسی ارزش نداره براش وقت بزاری والسلام من از سال ۹۲/۴/۳۱که تموم کردم دنبال کارم ولی….. هیچ

 • میثم 26 آبان 1395

  با سلام 
  من خودم لیسانس علوم سیاسی دارم 
  ازسال ۹۲ که تموم کردم دنبال کارم پیدا نکردم 
  اونیکه کتابداری خونده بود رفت استخدامی کتابخونه قبول شد ولی من هنوز نتونسم??
  با لیسانس علوم سیاسی میرم کارگری میکنم 
  بزبزرگترین اشتباهم خوندن این رشته بود 
  موفق باشین?

 • یدالله 8 دی 1395

  با سلام
  من میخواستم بار ارشد علوم سیاسی بخونم
  ولی مطالب دوستان را که خوندم
  فک میکنم رشته بی سرو سامانی هست، آیا درست میگم؟

 • آرش 13 دی 1395

  ببینید دوستان گلم مشکل بیکاری که کلا مملکتو فلج کرده الان ما تو دوستان و فامیل صدتا لیسانسو فوق لیسانسه داریم ولی خب یه تعریف کنم براتون .یه هم کلاسی داشتیم در دوران دانشجویی رشته کامپیوتر ، این آقا قبل از اینکه استاد سوالی رو طرح کنه جوابشو میداد یعنی اینقدر تو رشته کامپیوتر قوی بود و علاقه داشت ولی بنده و دوستان دیگه به سختی درسارو پاس میکردیم خب اون آقا الان موفقه دلیلش چیه چون اون اقا این کاره بود خدا استعداد کامپیوتر داده بود بش ولی ما موفق نشدیم چون اینکاره نبودیم. دوستون دارم خدانگهدار

 • رضا 6 بهمن 1395

  با عرض سلام وخسته نباشید
  دوستان عزیز من دبیرستان تو مدرسه تیزهوشان درس خوندم و با رتبه عالی در کنکور و به خاطر علاقه ام به علوم سیاسی وارد این رشته شدم،خواهش می کنم و به پاتون میفتم به هیچ‌وجه وارد این رشته نشین،تره که هیچی،کاه هم براتون خرد نمیکنن حتی اگه ارشدشو داشته باشین،من تو دانشگاه تهران خوندم و الان بیکارم،متاسفانه اشتباه بزرگترم خوندن ارشد بود،فقط با دکتراش شاید بتونین هیأت علمی بشین،نرین رشته علوم سیاسی،به درد نمیخوره،واقعأ دوس ندارم کسی به درد من دچار بشه،موفق و‌مؤید باشین،اینقدر ناامیدم که حتی متنی رو که الان نوشتم رو هم ویرایش نمیکنم،دراین حد

 • باقر 12 بهمن 1395

  درود بر همه دوستان،من کارشناسی علوم سیاسی دانش آموخته شدم،الان هم دانشجوی ارشد همین رشته هستم،بازار کار نداره،بازار کارش خیلی خرابه،پشیمون هم شدم،الان که به خودم اومدم یه کارگر دور میادین تهران هستم کار هم گیرم نمیاد ،زندگی مو باختم، راهنمایی من به شما:برادر و خواهر عزیزم اگر میخوای که برای کار بیای تو این رشته و پیش خودت فکر میکنی یه روز بری تو وزارت خارجه بدان که اشتباه کردی از رویاپردازی بیا بیرون ،واقعیت ببین،الان بیشتر رشته های دانشگاهی بازار کار ندارن،من رویاپردازی کردم باختم زندگی مو هرچند الان هم دانشجو هستم ،حیف از اون همه پول خرج دانشگاه کردم،چون پول کارگری بود حیفم اومد ادامه ندهم برو منبت کاری،تراشکاری،سنگهای قیمتی،مکانیکی،دنبال حرفه ای فنی شغلی آینده دار برو، و خیلی چیزهای بهتر از این رشته ….اشتباه نکن اگر دانشگاه تهران روزانه هم قبول شدی نیا این رشته،درد دل زیاده ……..

 • ج 2 اسفند 1395

  اول سلامو خسته نباشید بگم به همه اونایی که نوشته هاشونو تو این صفحه خوندم
  دوستان؛ معمولا اون چه که نظر اکثریت افرادیه که چیزی رو عینا تجربه کردن ، صحیحه
  منم مث خیلی ازونایی که این صفحه رو مطالعه کردن و میکنن طالب ارشد علوم سیاسی ام
  اما خیلیا گفتن بهم که نرو
  تا این که اومدم تو این صفحه و کلا پشیمون شدم..
  تجربه ثابت کرده بهم که با یه چیزایی باااید کنار اومد و توانایی تغییرش تو عمر آدم اونم تو وضعیت جامعه ما نمی گنجه
  من اگه دغدغه مالی نداشتم حتما می رفتم..
  آخر حرفام یه تشکر جانانه داشته باشم از همه اونایی که برا مشاوره گرفتن نیومدن تو این سایت،، اما مشاوره دادن و دلسوزی کردن برا اونایی ک شبیه گذشته خودشونن.. با آرزوی بهترینا براشون

 • hamed 3 اسفند 1395

  سلام من کلاس نهمم و به علوم سیاسی علاقه دارم ولی با توجه به گفته ها نمیدونم چی برم؟

 • Alireza 21 اسفند 1395

  سلام.
  من امسال کنکور دارم.
  لطفاً میشه یه رشته از علوم انسانی معرفی کنین که آینده شغلیش خوب باشه؟

 • شهروند سیاسی 14 فروردین 1396

  دوستان عزیز….پیدا کردن یه شغل خوب در رشته علوم سیاسی و شاخه های مرتبط با اون به پارتی نیاز داره..با اینکه آدم باید خیلی خوش شانس باشه..بهتره واقع بین باشیم…بنده شخصا بارها بر اساس ضابطه برای کار اقدام کردم ولی نشد چون رابطه بر ضابطه ارجحیت داره….

 • ابوالفضل 18 فروردین 1396

  من کلاس سوم دبیرستانم…به رشته علوم سیاسی علاقه زیادی دارم ولی این چیزا که شما میگید واقعاتو ذوق من زد… یعنی واقعا هیچ اینده ای نداره و تهش هیچیه… اگه میشه جواب بدید

  • شادی 10 مرداد 1396

   سلام.به نظرم اگه یکی بره علوم سیاسی بخونه کلا رو اخلاقش تاثیر میذاره بدجور.تبدیلش میکنه به یه آدم منطقی و سرد که فقط دنبال دلیله.این رشته میتونه پول هم داشته باشه اونم زیاد ولی خب به شرطی که خود آدم سرزبون دار باشهدو بتونه خوب حرف بزنه و صد البته داشتن یه پارتی که بتونه دستتو یه جایی بند کنه مثلا تو وزارت اطلاعات.

 • محمد 26 فروردین 1396

  با سلام یکی دو جایی رفتم برای پسرم برا استخدام فقط اگر فارغ التحصیل پیام نو یا آزاد بود سر کار می رفت ولی چون غیر انتفاعی مفید قم هست ایراد گرفتند چرا؟ نمی دانم آیا کسی می تونه جوابشا بده

 • امید 29 فروردین 1396

  من دانشجوی ارشد حقوق بین الملل دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه هستم
  خدا پسر شاهده هیچ کسی رو جز خدا نداشتم تو رو قران کسی رو نا امید نکنید من وقتی خواستم این رشته رو انتخاب کنم همه ی دور و بری هام گفتن بازار کار نداره بدرد نخوره برو حقوق خصوصی بخون اما من توکل به خدااا کردم و انتخاب کردم به این سوی چراغ چنان قدرتی گرفتم که راحت رتبه ۱۲ ارشد شدم
  به قران هیچ رشته ای بد نیس اگر با خدا باشی اگر توکلت به خدا باشه به خودش قسم بهترین اتفاقا براتون میوفته
  اینو هیچ وقت یادتون نره بهترین پارتی خداست
  یا علی مدد

  • ایرانی 3 شهریور 1399

   علوم سیاسی مزخرف ترین رشته است بیخودی وقتتون رو باهاش نگیرید با دکتری این رشته از دانشگاه تهران هم بیکار خواهید بود . تجربه کردم که دارم میگم . اونایی هم که اومدن میگن خوبه چرت میگن و یه مشت استاد و مدیر گروه علوم سیاسی مفت خور و بی سواد هستند که بیخودی دارند از این رشته تعریف می کنند تا بیکار نشن … .

 • ارش 31 فروردین 1396

  سلام ابوالفضل جان تحت هیچ عنوان رشته علوم سیاسی رو انتخاب نمیکنید مگر اینکه در آینده دنبال کار نباشید و برای تفریح بیاد این رشته چون خوندنش واقعا لذت بخشه

 • حمید رضا 14 اردیبهشت 1396

  سلام خسته نباشید من کاردانی برق را گرفتم و به دلیل علاقه فراوان به رشته های علوم انسانی، دیپلم علوم انسانی را گرفتم و الان میخوام وارد دانشگاه بشم
  به من کدوم رشته را پیشنهاد میدید که برم و موفقیت مالی هم داشته باشه
  لطفا اگر میخوایید ثواب کنید و دعای خیر بنده پشت سرتون باشه از یکی از دوراه زیر به بنده مشاوره بدید و این حقیر را راهنمایی کنید
  آدرس ایمیل :
  [email protected]
  آیدی تلگرام :
  @hamidrezaghanei

 • علی 2 خرداد 1396

  سلام
  دوستان من ترم ۶دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه گیلان هستم،میخام برا ارشد بخونم ولی میخام ازاونایی که تجربه دارن کمکم کنن که بخونم یا نه؟امروز یه سری نظرات راجع به علوم سیاسی خوندم واقعا خیییلی ناامیدشدم الانم نمیدونم ادامه بدم یا نه؟?
  [email protected]

 • ملیحه زارع 7 خرداد 1396

  سلام من حرفه همه رو تایید میکنم هر کی میخاد واسه کار وارد این رشته بشه دست نگه داره چون پشیموم میشه من خدم ارشد علوم سیاسی از دانشگاه علامه تهران هستم و الان ک مدرک هم گرفتم میخوام اگ بتونم برم حسابداری رو ب خونم شاید یه کار برام پیدا شد . و اگرم بخاطر علاقه میخواید وارد بشین بدونید که هیچی جذابیتی نداره از خیال بافی بیاید بیرون ک سیاست مدار میشد یا میتونید سر کلاس بحث سیاسی کنید موفق باشید

 • saeed 13 خرداد 1396

  سلام خدمت دوستان،من فارغ التحصیل ارشد رشته روابط بین الملل از دانشگاه روابط بین الملل وزارت امور خارجه هستم و به تازگی بورسیه دانشگاه روابط لندن انگلیس رو گرفتم،به صورت اتفاقی وقتی پیام های دوستان رو دیدم خیلی ناراحت شدم،من چندین ساله که سروکارم با این رشته است و تحقیقات همراه با نشست و برخواست های زیاد با استاد های به نام و مطرح این رشته داشته ام،من افراد زیادی رو در این رشته دیدم که موفق شدن و عده ای هم بودن که به اون چیزی که در ذهنشون بوده متأسفانه نرسیدن،برای موفق شدن و رسیدن به جایگاه عالی در رشته علوم سیاسی دو عوامل خیلی مهم هستند یک اینکه از دانشگاه خوبی مدرک داشته باشید و دوم که خیلی مهمه اینکه رزومه خیلی تاپ و قدرتمندی داشته باشین،که حتما با داشتن این دو عوامل موفق خواهید شد، که حتی با داشتن این رزومه شما میتونید بورس بشید به دانشگاه های نامبر وان سراسر دنیا///باز هم تأکید میکنم که با داشتن رزومه عالی و قدرتمند حرفی برای گفتن خواهید داشت ///موفق باشید””

 • Mohamad 27 خرداد 1396

  تنها رشته ای ک بازار کار نداره علوم سیاسیه

 • حسنی 18 تیر 1396

  با سلام خدمت همه دوستان
  نظرات رو خوندم و بقول معروف هرکس مطابق تجارب خود و واقعیات جامعه و روانشناسی خود نظری داد که همه تقریبا درست میگفتن…
  عزیزی که میخوای بیای این رشته رو بخونی چه لیسانس چه ارشد اگه هدف از درس خواندن گرفتن مدرک و درنهایت کسب شغل است فارغ از علاقه خودت خواهش میکنم به سمت این رشته نیا … البته که بسیاری از رشته های انسانی و حتی علوم‌پایه بازار کار خوبی ندارند ولی علوم سیاسی در کنارفلسفه و ادبیات ‌و…. ازهمه بدتر است.
  امااگر دستت تو جیب بابات هست و دغدغه اشتغال و معیشت نداری و علاقه هم داری بیا به سمت این رشته که جذاب و شیرین است.
  عمر خود را تلف نکنید …

 • داریوش 20 مرداد 1396

  سلام دوستان عزیز حتما قبل از انتخاب رشته قانون مدیریت خدمات کشوری بخش طبقه بندی مشاغل را بخوندید بعد متوجه می شوید چه رشته های آینده شغلی دارند و کدام ندارند.

 • ترانه 25 مرداد 1396

  من امسال قرار بود انتخاب رشته کنم واقعا کامنت ها عالی بود مرسی از همه راهنمایی ها و اینکه تجربیاتتون رو در اختیترم گذاشتین

 • فرانک 20 شهریور 1396

  سلام من لیسانس علوم سیاسی وارد روابط بین الملل هستم رشته خوبی نیست اصلا بازار کار نداره فقط بعد از فارغ والتحصیلی باید حرف دیگران تحمل کنی چون هرجا میری بهت میگن بین این همه رشته اخه این چی بود خوندی؟تازه تودانشگاه هم همش ازدوران ماقبل حرف میزنن

 • فرانک 20 شهریور 1396

  واقعا برا خودم متاسف شدم که با ارشد روابط بین الملل وقتی براکار رفتم بهم گفتن با این رشته میشه فقط فروشگاه مواد غذایی کار کنی

 • ناامیدشده 22 شهریور 1396

  با سلام
  شما بااین نظراتتون
  من رو بسیار ناامیدکردین
  اگه شده اینقدر درس میخونم تااین رشته روحذف کنم
  ویا اگر کسی آینده ی روشنی ازاین رشته رو داره حتما کمی از خودش و رشتش تعریف کنه حتما.وحتما

 • خخخخخ 22 شهریور 1396

  جواب به فرانک:خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ???????????????????????????????????????????????????????

 • فرناز 25 شهریور 1396

  رشته ی علوم سیاسی از بسیاری از رشته ها هم به روز تره هم بهتره خودتون برای زندگیتون تصمیم بگیرین با نظر چند نفر که نمیشه تصمیم گرفت دنبال علایقتون برین من علاقه داشتم علوم سیاسی خوندم الان دارم ارشدشم میخونم چون علاقه دارم لطفا به من بگین تو کدوم نهادی همه دقیقا با رشته ای که خوندن راس کار قرار دارن ؟تو این جامعه رشته علوم سیاسی و غیره نداره اکثر جوونها بیکار هستن پسر خاله من با مدرک دکترای صنایع الان شاگرد مکانیکی شده

 • علی شهپری 10 مهر 1396

  سلام دوستان شماهایی که میگید رشته علوم سیاسی فلان است و غیره بهم بگید مگه رشته های دیگه بیکار ندارد امروزه مهضل بیکاری در کشور ما یقه ی همه رو گرفته مگه غیر از اینه به جای این همه ناامید کردن به بقیه امید بدین خیلی خوبه به خدا من خودم الان دارم دانشگاه دولتی یزد علوم سیاسی میخونم کار هم اگه کسی بگرده گیر میاد در پناه خدا

 • علی شهپری 10 مهر 1396

  منو از ادامه بحث با خبر کنید

 • مش مندلی 22 مهر 1396

  سلام. من ارشد روابط بین الملل دانشگاه علامه هستم . برادران و خواهران گرامی القصه همش پشمه پشم…. نرید ترا به قران نرید علوم سیاسی. اگه پارتی کلفت دارید برید عالیه میرید کسی میشید برای خودتون . اما اگه ندارید نرید . ما نخبه و بچه مثبت بودیم شدیم این…!!!!! چند تا از بچه های دکتری و ارشد رو میشناسم که بیکارن. از دانشگاه علامه نه مل مل آباد شاه حسنی!!!! فی الحال رشته به نظرم (زبان انگلیسی ، مدیریت، حقوق) والسلااااااااااااااام…

 • محمد 1 آبان 1396

  من کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس رو دارم.توصیه ایم به دوستانی که قصد ورود به این رشته را برای بدست آوردن شغل دارند اینکه اصلا وارد این رشته نشوند.رشته علوم سیاسی اصلا کار نداره و الکی عمر خودتون را به امید بدست آوردن شغل مناسب هدر نکنید.می توان گفت از لحاظ بازار کار در بین رشته های علوم انسانی در انتها قرار دارد.همه رشته های علوم انسانی از جمله فلسفه و تاریخ و جغرافیا و ادبیات و…..حداقل آموزش و پرورش می خواد ولی علوم سیاسی هیچ و هیچ و هیچ.دوستان با یک انتخاب درست و عاقلانه خود را به سرنوشت ما مبتلا نکنید(تو آزمون استخدامی امسال وزارت خارجه حتی یک نفر علوم سیاسی هم نمی خواست)

 • سحر 4 آبان 1396

  سلاااام.‌‌..چرا تو استخدامی قوه قضاییه رشته علوم سیاسی نزدن؟؟؟؟؟؟یا زدن من خبر ندارم؟؟؟لطفا یکی ج بده

 • ماري 7 آبان 1396

  سلام. بعنوان کسی میخوام صحبت کنم که فوق لیسانس علوم سیاسیه و رتبه اول کارشناسی و ارشد بوده. بعنوان کسی که هم سرزبون داشته و هم دست به قلم. با عشق فراوان از رشته تجربی وارد این رشته شدم. در دوره لیسانس به اندازه دانشجوی دکتری درس خوندم. الان بیکارم. درسته بعضی دوستان میگن اگه زرنگ باشی کار هست .درست میگن واقعا کار هست ولی خیلی خیلی کمه. مگه وزارت خارجه سالی چند نفر میگیره? قرار نیست که صفر باشه. اگه میخواین به این رشته بیاید و موفق بشید، اگه برای هر رشته باید ۱۰۰تا تلاش بشه شما باید ۲۰۰ تا تلاش کنید باید اطلاعات زیاد و دست به قلم خوبی داشته باشید و البته زود هم نتیجه نمیده و سالها زمان میبره. باید علاقه تون صد در صد باشه. من با توجه به شرایطی که گفتم نتونستم ادامه بدم. نبود شغل و عدم رغبت به ادامه دادن باعث شد رهاش کنم. حرفم اینه که بدون پارتی نمیشه اگه هم فرصت شغلی باشه با توجه به تقاضا خیلی خیلی کمه. پیشنهاد من به ادمای معمولی و بدون پول و پارتی مث خودم نرفتن به این رشته ست.

 • سجاد 10 آبان 1396

  سلام به همه دوستان من خودم چهارم ریاضی ام ولی به خاطر رشته علوم سیاسی می خوانم کنکور انسانی بدم دوستانی که میگن این رشته بده مگه دانشکده روابط بین الملل استخدام وزارت خارجه نمی کنه لطفا به دلیل منطقی رشته ها را قضاوت کنید اکثر دوستان یا لیسانس دارن یا ارشد می خونن کی دکتری این رشته رو گرفته و الان بی کار از پزشکی تا کتابداری اگر و تنها اگر تا تهش بری موفقی

 • امیر سجاد 16 آبان 1396

  باسلام و خدا قوت خدمت همه ی دوستان عزیز.
  من دبیرستان رشته ی ریاضی بودم و کنکور ۹۶ رتبه ۱۵۰۰ آوردم و همچنین رتبم هم می رسید خیلی از رشته های دانشگاه علم و صنعت یا خواجه نصیر برم. من گزینش دانشگاه امام صادق قبول شدم و بنا به علاقم رشته ی علوم سیاسی رو انتخاب کردم و چون امسال علوم سیاسی در این دانشگاه گرایش بندی شده بود گرایش روابط بین الملل رو انتخاب کردم. ولی چند دقیقه پیش با خوندن کامنت های شما دوستان کلا از این انتخابم مایوس شدم.
  لطفاً راهنمایی بفرمایین که الان کلا از این رشته انصراف بدم؟یا ادامه بدم به امید اینکه سال بعد رشته مدیریت رو انتخاب کنم؟
  با تشکر از همه عزیزان
  آیدی تلگرام: @mirseyyed2000

 • محمد 6 آذر 1396

  منم هم حرف دوستانی رو که میگن علوم سیاسی بازار کار نداره رو تایید می کنم ، اونایی هم که میگن وزارت خارجه استخدام داره و..‌بنظرم همش کشکه و احتمال استخدام صفره چون الان حتی دیگه شاطر نونوا شدن هم پارتی می خواد (چه برسه به وزارت خارجه!!!!!!) اگرم پارتی نخواد دیگه طرف باید در حد «انیشتین» باشه تا اونم شاید به یه نون و نوایی برسه….
  اگه کسی پولدار باشه و اینده شغلی براش مهم نباشه میتونه صرفا بر حسب علاقه بره علوم سیاسی،
  اما برای آینده شغلی خوب، قطعا پزشکی و حقوق و دانشگاه هایی که بورسیه می کنند و تعهد استخدامی دارن خیلی خوبن مثل دانشگاه علوم قضایی تهران که برای قاضی شدن قبول میشن،
  من خودم فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه آزاد هستم
  (البته تو ازمون سراسری تربیت معلم رجایی تهران بورسیه قبول شدم اما چون دوست نداشتم نرفتم)
  ببینید دوستان حتی اگه شما لیسانس حقوق هم داشته باشید تقریبا باهاش نمی تونید کار خاصی کنید، چون دارندگان لیسانس حقوق تنها در صورتی وکیل یا قاضی میشن که بتونن بعد از فارغ التحصیلی در آزمون وکالت و قضاوت قبول بشن….‌
  الان خییییییییلیا هستند که لیسانس حقوق دارن اما هنوزم بعد از ۴ سال متوالی شرکت در آزمون وکالت، هنوز موفق به قبولی نشدند
  پس فکر نکنید که صرف داشتن لیسانس حقوق به معنی کار عالیه، توی حقوق اگه می خواید موفق بشید باید از همون ترم اول درسا و کتابارو خییییلی خوب و مفهومی بخونید و متکی به جزوه نباشید تا بتونید توی آزمون هایی چون وکالت و قضاوت و سردفتری شرکت کرده و قبول شوید، و اگر نتونید قبول بشید نهایتش اینه که برید مشاور حقوقی شرکت ها و موسسات بشید
  منم که فارغ التحصیل حقوقم الان بیکارم و حتما باید توی یکی از آزمون های حقوقی (مثل وکالت) قبول بشم تا فایده داشته باشه.
  الانم تو ازمون وکالت رقابت خییییلی زیاد شده و هر کسی توش قبول نمیشه

 • فرانک 11 آذر 1396

  سلام
  بله در همه رشته ها درصد بیکاری وجود داره اما این رشته تنها رشته ای هستش که در هیچ آگهی استخدامی نوشته نیست رشته علوم سیاسی جذب میشه

 • یگانه 7 بهمن 1396

  سلام من الان کلاس یازدهم هستم ودر این دوسال پیشرفت زیادی در درسهایم کرده ام وبرترین نمره را بدست آورده ام.با توجه به اینکه علاقه زیادی به علوم سیاسی دارم ورشته حقوق هم تازگی ها بازار کاری خوبی ندارد چه پیشنهادی به من می کنید.

 • شیرزاد 23 اسفند 1396

  سلام من امسال میخواستم کنکوربدم برم رشته علوم سیاسی اما اون جوری که من دیدم بیشترازنوددرصد کسایی که این رشته روخوندن پشیمون شدن موندم چی کارکنم

 • اسماعیل 15 اردیبهشت 1397

  سلام داداش وخواهران گرامی
  من با افتخار اینجا به شما قول میدهم که رشته علوم سیاسیو بخونم تا دکتری. بدون داشتن یه پارتی به درجه شغلی میرسم که همه خوابشو ببینند. در ضمن کسایی که این کامنتارو گذاشتن(قابل توجه)کدام یک از این دوستان دکتری بودن؟کدام یک از این دوستان تو همین مقطع خودشون که بودن لااقل به یک زبان زنده دنیا لااقل انگلیسی مسلط بودن؟کدومشون لا اقل تو یکی از این انتخابات شورا ومجلس یه ار.شرکت کردن؟جز یکی کدومشون بورسیه تحصیل در خارجو گرفته بود؟کدومشون صبر کردن؟؟؟؟کدوم یک از رشته های ریاضی وانسانی وبرخی از رشته ها تو تجربی آینده شغلی وامنیت شغلی دارن؟؟؟؟من دیگه حرفی ندارم

 • wellwisher 18 اردیبهشت 1397

  سلام دوستان
  اصن من لا دیدن این نطرات منصرف از اومدن به رشته انسانی شدم چه رشته ای برم که آینده خوبی داشته باشه تو علوم انسانی؟
  میخواستم علوم سیاسی بخونم اما مث بقیه پارتی ندارم که موفق بشم!
  مرسی از همه موفق باشید!

 • پریسا 20 خرداد 1397

  سلام دوستان
  من امسال کنکور دارم
  تمام تلاشمو کردم و میدونم ک علوم سیاسی دانشگاه تهران قبول میشم
  من فقط بخاطره علاقم میخوام برم علوم سیاسی و برای کار نمیخوام برم (عکاسم)سوالم اینه علوم سیاسی اونطور ک فک میکنیم جذابیت نداره؟و نمی ارزه بخاطره علاقم برم علوم سیاسی؟
  واسه کسی ک علاقه داره بازم رشته خشکیه؟

 • zz 8 مرداد 1397

  رشته ای دشوار و بی عاقبت
  سه سال فارغ التحصیل علوم سیاسی هستم دریغ از این که یک بار ی آزمون استخدامی نیاز به این رشته داشته باشه ،احساس می کنم اضافیم.

 • عالیه 19 مرداد 1397

  با سلام خدمت هم میهنان عزیز
  من کارشناسی ارشد علوم سیاسی دارم و همیشه در درس رتبه اول بودم…همیشه دختری فعال و شاد بودم ولی الان بسیار افسرده و بی انگیزه ام…احساس میکنم مسیر رو اشتباه اومدم چون چند سال هست استخدامی ها رو پیگیری می کنم ولی هیچ خبری از جذب فارغ التحصیلان علوم سیاسی نیست…احساس می کنم استعدادم.جوانیم و… به حدر دادم…اگر برگردم به قبل حتما یک رشته دیگر رو انتخاب می کردم

 • Same 14 آبان 1397

  سلام به چندین شخص که مهارت کامل در امور سیاسی را داشته باشند نیازمندیم دوستان لطف کنید با این ایمیل به تماس شوید اگر مایل به هستید. Same.hussainzada @yahoo.com

 • نگین 22 دی 1397

  سلام من سال دمم واقعا عاشق علوم سیسیم حتی دانشگاه تهرانم کارش و نداره؟؟؟ متاسفم
  واقعا متاسف

 • امیر 23 دی 1397

  سلام دوستان خیلی از دوستان گفتن علوم سیاسی اینده وشغل نداره علوم سیاسی و کلا سیاست برای اشخاصیه که برنامه مشخص وهدف خاص دارن پس اگه برنامه ای ندارید و بدنبال شغلی راحت و کارمندی هستید برید حسابداری مدیریت و… واگه دنبال پول هستید برین رشته های فنی ببینید که دانشجویان دکتری دانشگاه های تهران که نظریات قوی و پروپوزال موثر داشتند هیچ کدوم ایران نیستند یا به عنوان دیپلمات تو ارکان های حساس هستند اگه میگی فقط درس بخونمو یه کارمندی بشمو اینا اصلا نیا .دوستانی که لیسانسو فوق لیسانس ودکتری دارن و میگن کار نیست برید سایت سازمان سنجش ببینید که اطلاعیه ازمون استخدامی وزارت امورخارجه هنوز هست پس بی ارزه-عرضه-ارذه و… بودنتونو به این رشته ربط ندید.

 • مرتضی 23 شهریور 1399

  سلام دوستان
  من کارشناسی علوم سیاسی رو از دانشگاه بوعلی همدان گرفتم
  وارشد روابط بین الملل رو از دانشگاه علامه طباطبایی
  و یه توصیه برادرانه به دوستان دارم اگر از لحاظ اقتصادی ضعیف هستین و استخدام شدن
  تو ارگان های دولتی رو لازم دارین و این رشته به هیچ وج مناسب نیس اسم بنده رو سرچ کنین مرتضی سپهرنوش گلشنی
  رزومه من رو بخونید خیلی تلاش کردم با بدبختی درس خوندم بچه روستام و دارم الان خیاطی میکنم
  و واقعا دیگه سنم رفته بالا و راه بازگشتی ندارم و اگر برگردم عقب این انتخاب رو نمیکنم و برای سایر دوستان
  که علاقه دارن و از لحاظ مالی مشکلی ندارن میتونن با خیال راحت تا دکتری ادامه بدن و نگران هزینه زندگی نباشن برایدهمتون ارزوی موفیقت دارم

 • علی 16 اسفند 1399

  سلام دوستان
  من هم کارشناسی علوم سیاسی خوندم از دانشگاه دولتی با بهترین معدل واقعا ازتون خواهش و التماس میکنم اگه میخواهید زندگی کنید و اینده ای داشته باشید به سراغ این رشته نیایید التماستون میکنم

 • افشین 17 اسفند 1399

  سلام دوستان من فوق لیسانس علوم سیاسی دارم یک خواهشی ازتون دارم اگه میخوایید زندگی کنید سراغ این رشته نیایید اخر وعاقبت ان بیکاری و افسردگی هر چه ازمون استخدامی هارو بگردی یک علوم سیاسی نمیخواهند حتی آموزش وپرورش هم نمیگیره واقعا من این راه اومدم و پشیمون هستم اگر دانشگاه تهران هم قبول بشید اخرش الافی و بیکار هست من واقعا ازتون التماس میکنم که سراغ این رشته نیایید

 • مچید 17 اسفند 1399

  سلام دوستان مخصوصا دانش اموزان واقعا اگه دنبال پیشرفت و زنگی هستید سراغ این رشته نیایید منم ۶سال خوندم فوق لیسانس دارم اما میرم گارگر ساختمانی به هر اداره ای بری بگی من علوم سیاسی خوندم میخوان از پنجره پرتت کنن بیرون داخل هیچ ازمون استخدامی هم علوم سیاسی نمیخواهند فقط گول ظاهر این رشته رو نخورید اگه هم قبول شدید برید انصراف بدید اگه دامداری هم بخونید بهش اومید است ولی علوم سیاسی نه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *