0
021284284

بازار کار رشته علوم سیاسی

هدف
امروز هیچ ملتی نمی‌تواند جدا از دیگر ملتها و بی‌اعتنا به آنچه در دیگر نقاط عالم می‌گذرد زندگی کند و هر اتفاقی کم یا بیش سریع یا کند به نوعی در سرنوشت او تاثیر خواهد گذاشت مطالعه تحولات جهانی و گاه پیش‌بینی اتفاقات و بررسی تاثیر آنها و نحوه برخورد هر کشور با آن ، کار متخصصان علوم سیاسی و روابط بین‌الملل است.
محور سیاست خارجی هر کشور تامین منافع ملی است. شناخت منافع ملی و عوامل تامین کننده و تهدید کننده آن را کارشناسان علوم سیاسی به عهده دارند. هدف از این رشته تربیت کارشناسان و تحلیلگران و متخصصان سیاست خارجی و روابط بین‌الملل است. در رشته علوم سیاسی مسایل و موضوعات زیر بنایی عرصه سیاست به صورت دانشگاهی و علمی بررسی می شود و در واقع یک اندیشمند علوم سیاسی لایه های زیرین و عمیقتر مسایل سیاسی را می شکافد و به همین دلیل قضایا را از بعد تازه ای تحلیل می کند .
هدف رشته علوم سیاسی تربیت سیاست شناسائی است که بتوانند راهکارهای مناسبی ارائه بدهند تا منافع متضاد یک جمع که در چارچوبی به نام کشور زندگی می کنند، با یکدیگر تلفیق داده شده و در نتیجه چرخ مملکت بخوبی به گردش درآید .
 
ماهیت
آنچه مردم به نام سیاست و مسائل سیاسی می‌شناسند با سیاست به مفهومی که در رشته علوم سیاسی مطرح است، تفاوت بسیار دارد و دانشجویان موفق این رشته نیز نه یک سیاستمدار بلکه یک سیاست‌شناس خواهند شد. علوم سیاسی به عنوان یک رشته دانشگاهی با علوم سیاسی به عنوان بحث‌های تخصصی در مورد مسائل سیاسی تفاوت دارد.
علوم سیاسی به عنوان یک رشته دانشگاهی به بررسی اندیشه‌ها و نظریه‌های سیاسی و کارکرد آنها در عرصه جامعه می‌پردازد و به عبارت دیگر رشته علوم سیاسی یعنی ارائه یکسری نظریه‌ها و یا یکسری ابزارها و راهکارهایی که بر اساس آنها هر جامعه شرایط و مشکلات حال را بررسی کرده و از پیش پا بر می‌دارد و برای حرکتها و اقدامات بعدی یعنی ترسیم فضا برای مسیر آینده برنامه‌ریزی می‌کند و همچنین از تجارب و دستاوردهای بشر که در طول تاریخ در عرصه اجتماع به دست آورده است، بهره‌ می‌برد. پس می‌توان گفت که علوم سیاسی در عین این که به حال نگاه کرده و برای آینده برنامه‌ریزی می‌کند، ریشه‌اش در گذشته می‌باشد.
 
توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه
دانشجوی علوم سیاسی باید کتب تاریخی بخصوص تاریخ سیاسی را دوست داشته باشد و فلسفه را با علاقه بخواند .
دانشجوی علوم سیاسی باید فردی منطقی بوده و نظریاتش مستند به دلیل و مدرک باشد و کسی است که قدرت ابتکار و توانایی فکری وسیعی داشته باشد و ریشه‌ها را شناسایی بکند و اوج بگیرد و از بالا مشکلات را ببیند و با همه اقشار جامعه ارتباط داشته باشد تا بفهمد که مردم جامعه‌اش به چه فکر می‌کنند و نیازهای آنان چیست.
داشتن شم و علاقه به مسایل سیاسی و برخورداری از یک دید عمیق و وسیع ویژگی‌هایی است که دانشجوی علوم سیاسی باید داشته باشد.
وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
در 8 دانشگاه کشور کارشناسی ارشد علوم سیاسی وجود دارد و گرایش روابط بین‌الملل جزو گرایش‌های کارشناسی ارشد می‌باشد.
 
رشته‌های مشابه و نزدیک به این رشته
حقوق و تاریخ
 
آینده شغلی و بازار کار
در روابط عمومی‌ها : هر روابط عمومی که بخواهد کار عملی و صحیح انجام دهد نیازمند وجود یک کارشناس سیاسی است.
سازمان‌های بین‌المللی: نمایندگی هر کشور در یک سازمان را متخصصان علوم سیاسی بر عهده دارند.
در حال حاضر فارغ‌التحصیلان رشته علوم سیاسی در بخشهای سیاسی و حقوقی سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و همچنین در صدا و سیما و روزنامه ها مشغول بکار می‌باشند. اگر هدف از آمدن به دانشگاه را به دست آوردن نوعی بصیرت بدانیم ، رشته علوم سیاسی ریشه در تمدن بشری دارد اما متاسفانه با وجود قدمت دیرینه و اهمیت این رشته در تاریخ بشر ، جایگاه آن در کشور ما چندان مشخص نیست و در نتیجه وضعیت استخدامی فارغ التحصیلان این رشته با دشواری و محدودیت هایی روبرو است .
سازمانها و وزارتخانه های بسیاری می توانند فارغ التحصیلان رشته علوم سیاسی را جذب کنند که در این میان وزارت امور خارجه از همه شاخص تر است اما در حال حاضر حتی فارغ التحصیلان روابط بین الملل نیز به سختی جذب این وزارتخانه می شوند و وزارت امور خارجه نیاز به نیروی جدیدی ندارد .
امروزه حدود 90% فارغ التحصیلان علوم سیاسی با مشکل اشتغال روبرو هستند به همین دلیل اگر داوطلبی به امید یک آینده شغلی روشن می خواهد وارد رشته علوم سیاسی شود بهتر است که از این رشته صرف نظر کند .
در آخر لازم است گفته شود که با وجود تمامی این مشکلات اگر دانشجویی واقعاً علاقمند بوده و در این رشته متبحر باشد و همچنین قلم خوبی داشته باشد از نظر شغلی مشکلی نخواهد داشت و حتی سازمانهای مختلف به دنبال او خواهند بود . فارغ التحصیل این رشته می تواند در آموزش و پرورش نیز تدریس نماید.
با این وضعیت شغلی که ذکر شد اغلب دانشجویان این رشته هنگام ورود شناخت و علاقه لازم را نداشته اند اما یک دانشجوی خوب رشته علوم سیاسی ، دانشجویی که می داند چرا به این رشته آمده و با دیدی باز این رشته را انتخاب کرده است نباید نگران آینده شغلی اش باشد .
 
دوره های مجازی مربوطه :
دوره آموزشی مباحث علوم سیاسی
آنچه مردم به نام سیاست و مسائل سیاسی می شناسند با سیاست به مفهومی که در رشته علوم سیاسی مطرح است، تفاوت بسیار دارد و دانش آموختگان موفق این دوره نیز نه یک سیاستمدار بلکه یک سیاست شناس خواهند شد.
در واقع علوم سیاسی به بررسی اندیشه ها و نظریه های سیاسی و کارکرد آنها در عرصه جامعه می پردازد و به عبارت دیگر رشته علوم سیاسی یعنی ارائه یکسری نظریه ها و یا یکسری ابزارها و راهکارهایی که بر اساس آنها هر جامعه شرایط و مشکلات حال را بررسی کرده و از پیش پا برمی دارد و برای حرکتها و اقدامات بعدی یعنی ترسیم فضا برای مسیر آینده برنامه ریزی می کند و همچنین از تجارب و دستاوردهای بشر که در طول تاریخ در عرصه اجتماع به دست آورده است، بهره می برد.
enrollment-cap
 
 
 
دوره آموزشی روانشناسی سیاسی
روان شناسی سیاسی از جمله علوم میان رشته ای است که از پیوند روان شناسی نوین و علم سیاست پدید آمده است. در جهان غرب، مطالعات در این حوزه از قدمت چندانی برخوردار نیست و در کشور ما نیز در دهه های اخیر پژوهش هایی پیرامون آن انجام گرفته است.
به عبارت دیگر این اصطلاح به نقش بسیار زیاد روانشناسی در نفوذ و جمع آوری قدرت در بین سیاست مداران اشاره دارد. فلسفه ی کلاسیک سیاسی و بویژه افرادی چون ماکیاولی و هابس نقش بسزایی در شکل گیری و پیدایش روانشناسی سیاسی در درون علوم سیاسی،داشته اند. استدلال ماکیاولی و هابس بر این اصل استوار است که سرشت انسان به عنوان موضع پژوهشی باید در مرکز پژوهش های علوم سیاسی- اجتماعی قرار بگیرد. زیرا، سرشت انسان نقش تعیین کننده ای در رفتار و عملکردهای سیاسی – اجتماعی افراد دارد. روانشناسی سیاسی مدرن در دهه ی ۱۸۷۰ میلادی در محافل دانشگاهی فرانسه و ایتالیا رونق یافت.ولی اولین بار متفکران انگلیسی از جمله گراهام والاس (Graham Wallas) در اوایل سده ی ۲۰ میلادی و به طور دقیق با انتشار کتاب معروف او در سال ۱۹۰۸ میلادی به نام «سیاست و سرشت انسان» (Human Nature In Politics) این بینش را دسته بندی کردند. روانشناسی سیاسی به عنوان یک رشته ی مستقل دانشگاهی و پژوهشی، بعد از پیدایش جنبش آکادمیکی موسوم به مکتب فرانکفورت، در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میلادی به وقوع پیوست. منظور مجامع آکادمیکی از تشکیل این مدرسه، در واقع ترکیب تئوری های گوناگون بویژه تلفیق مارکسیسم و روان تحلیلی فروید با پژوهش برآوردی (Surveying Reasearch) بوده است.
enrollment-cap
 
 

دیدگاه کاربران
 • عالیه 19 مرداد 1397

  با سلام خدمت هم میهنان عزیز
  من کارشناسی ارشد علوم سیاسی دارم و همیشه در درس رتبه اول بودم…همیشه دختری فعال و شاد بودم ولی الان بسیار افسرده و بی انگیزه ام…احساس میکنم مسیر رو اشتباه اومدم چون چند سال هست استخدامی ها رو پیگیری می کنم ولی هیچ خبری از جذب فارغ التحصیلان علوم سیاسی نیست…احساس می کنم استعدادم.جوانیم و… به حدر دادم…اگر برگردم به قبل حتما یک رشته دیگر رو انتخاب می کردم

 • Same 14 آبان 1397

  سلام به چندین شخص که مهارت کامل در امور سیاسی را داشته باشند نیازمندیم دوستان لطف کنید با این ایمیل به تماس شوید اگر مایل به هستید. Same.hussainzada @yahoo.com

 • نگین 22 دی 1397

  سلام من سال دمم واقعا عاشق علوم سیسیم حتی دانشگاه تهرانم کارش و نداره؟؟؟ متاسفم
  واقعا متاسف

 • امیر 23 دی 1397

  سلام دوستان خیلی از دوستان گفتن علوم سیاسی اینده وشغل نداره علوم سیاسی و کلا سیاست برای اشخاصیه که برنامه مشخص وهدف خاص دارن پس اگه برنامه ای ندارید و بدنبال شغلی راحت و کارمندی هستید برید حسابداری مدیریت و… واگه دنبال پول هستید برین رشته های فنی ببینید که دانشجویان دکتری دانشگاه های تهران که نظریات قوی و پروپوزال موثر داشتند هیچ کدوم ایران نیستند یا به عنوان دیپلمات تو ارکان های حساس هستند اگه میگی فقط درس بخونمو یه کارمندی بشمو اینا اصلا نیا .دوستانی که لیسانسو فوق لیسانس ودکتری دارن و میگن کار نیست برید سایت سازمان سنجش ببینید که اطلاعیه ازمون استخدامی وزارت امورخارجه هنوز هست پس بی ارزه-عرضه-ارذه و… بودنتونو به این رشته ربط ندید.

 • مرتضی 23 شهریور 1399

  سلام دوستان
  من کارشناسی علوم سیاسی رو از دانشگاه بوعلی همدان گرفتم
  وارشد روابط بین الملل رو از دانشگاه علامه طباطبایی
  و یه توصیه برادرانه به دوستان دارم اگر از لحاظ اقتصادی ضعیف هستین و استخدام شدن
  تو ارگان های دولتی رو لازم دارین و این رشته به هیچ وج مناسب نیس اسم بنده رو سرچ کنین مرتضی سپهرنوش گلشنی
  رزومه من رو بخونید خیلی تلاش کردم با بدبختی درس خوندم بچه روستام و دارم الان خیاطی میکنم
  و واقعا دیگه سنم رفته بالا و راه بازگشتی ندارم و اگر برگردم عقب این انتخاب رو نمیکنم و برای سایر دوستان
  که علاقه دارن و از لحاظ مالی مشکلی ندارن میتونن با خیال راحت تا دکتری ادامه بدن و نگران هزینه زندگی نباشن برایدهمتون ارزوی موفیقت دارم

 • علی 16 اسفند 1399

  سلام دوستان
  من هم کارشناسی علوم سیاسی خوندم از دانشگاه دولتی با بهترین معدل واقعا ازتون خواهش و التماس میکنم اگه میخواهید زندگی کنید و اینده ای داشته باشید به سراغ این رشته نیایید التماستون میکنم

 • افشین 17 اسفند 1399

  سلام دوستان من فوق لیسانس علوم سیاسی دارم یک خواهشی ازتون دارم اگه میخوایید زندگی کنید سراغ این رشته نیایید اخر وعاقبت ان بیکاری و افسردگی هر چه ازمون استخدامی هارو بگردی یک علوم سیاسی نمیخواهند حتی آموزش وپرورش هم نمیگیره واقعا من این راه اومدم و پشیمون هستم اگر دانشگاه تهران هم قبول بشید اخرش الافی و بیکار هست من واقعا ازتون التماس میکنم که سراغ این رشته نیایید

 • مچید 17 اسفند 1399

  سلام دوستان مخصوصا دانش اموزان واقعا اگه دنبال پیشرفت و زنگی هستید سراغ این رشته نیایید منم ۶سال خوندم فوق لیسانس دارم اما میرم گارگر ساختمانی به هر اداره ای بری بگی من علوم سیاسی خوندم میخوان از پنجره پرتت کنن بیرون داخل هیچ ازمون استخدامی هم علوم سیاسی نمیخواهند فقط گول ظاهر این رشته رو نخورید اگه هم قبول شدید برید انصراف بدید اگه دامداری هم بخونید بهش اومید است ولی علوم سیاسی نه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *