عضویت

درباره ی رشته جوشکاری

دپارتمان آموزش مجازی شرکت جهت علاقه مندان به این دوره ی آموزشی توضیحاتی در این رابطه ارائه داده است. جهت ثبت نام در این دوره کوتاه مدت آموزشی و دریافت گواهینامه آموزشی معتبر در این زمینه به قسمت ( ثبت نام دوره ) مراجعه فرمائید. ( در نظر داشته باشید احتمال دارد بر طبق نظر استاد مربوطه سرفصل ها  و یا محتوای دوره ها با آنچه در این صفحه به صورت کلی شرح داده شده است متفاوت باشد.)
دوره كارداني ناپيوسته علمي‌كاربردي جوشكاري به روش پودماني
تعريف و هدف:
هدف پر كردن خلأ تكنسين‌هاي متخصص و كارآمدي است كه قادر باشند براساس دانش و مهارت‌هاي فني تخصصي صنعت جوش و برش در يكي از زمينه‌هاي ساخت و توليد، نصب و مونتاژ، تعمير و بازسازي صنايع كشور فعاليت نمايند و براساس علوم و فنون فراگرفته‌شده به برقراري اتصالات ناگسستني قطعات مختلف فلزي و غيرفلزي بپردازند.
ضرورت و اهميت:
جوشكاري و برشكاري يكي از مهم‌ترين و حساس‌ترين فرآيندهاي توليد مي‌باشد كه در ساخت قطعات، تجهيزات، ماشين‌آلات صنعتي، اسكلت‌هاي فلزي، مخازن تحت فشار و غيره مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
قابليت اتوماسيون و اعمال روش‌هاي مكانيزه امكان اجراي فرآيند جوشكاري را تحت شرايط مختلف امكان‌پذير ساخته و تغييرات گسترده‌اي را در چگونگي بهره‌برداري از اين فرآيندها سبب گرديده است به طوري كه در دنياي صنعتي امروز با پيشرفت تكنولوژي، انواع فلزات آهني و غيرآهني، فولادها و آلياژهاي مختلف حتي مواد غيرفلزي (پلاستيك‌ها، سراميك‌ها، كامپوزيت‌ها و…) از طريق فرآيندهاي مختلف جوشكاري به هم متصل مي‌شوند به طوري كه با استفاده از روش‌هاي اتوماتيك هم كيفيت اتصال جوش افزايش يافته و هم كاهش زمان توليد و ارتقاي سيستم بهره‌وري فرآيند تحقق مي‌يابد، ولي وجود دستگاه‌ها و امكانات سخت‌افزاري در اين زمينه به‌تنهايي كافي نمي‌باشد و تنها با آموزش صحيح و اثربخش نيروي انساني مي‌توان به ضريب اطمينان لازم براي تضمين كيفيت توليدات جوشكاري دست يافت. در حقيقت آموزش هدفمند و برنامه‌ريزي‌شده پلي است ميان آنچه كه هستيم و آنچه كه بايد باشيم و اين از جمله هدف‌هاي طراحي و اجراي دوره آموزشي مي‌باشد.
 
توانايي دانش‌آموختگان:
دانش‌آموختگان دوره قادر خواهند بود در واحدهاي مختلف صنعتي نظير صنايع نفت، گاز و پتروشيمي، نيروگاهي، كشتي‌سازي، خودروسازي، اسكلت‌هاي فلزي، پل‌ها، مخازن تحت فشار و غيره. مسئوليت و فعاليت‌‌هاي زير را برعهده بگيرند.
– نقشه‌خواني و تفسير نقشه‌هاي مهندسي جوش در پروژه‌هاي جوشكاري
– تعيين روش كار و نمونه‌سازي به كمك مهندسين طراح و انتقال آن به كارگران فني
– كمك در طراحي و نوشتن دستورالعمل‌هاي جوشكاري
– بازرسي و كنترل كيفي فرآيندهاي جوشكاري
– بازديد و اطمينان از نحوه عملكرد صحيح دستگاه‌هاي جوشكاري
– بازرسي و كنترل كيفي جوش و نظارت بر تست‌هاي مربوطه
– تهيه گزارش‌هاي فني در مورد عملكرد بخش تحت سرپرستي
– كنترل تجهيزات و مواد مصرفي در فرآيند جوشكاري
– پياده‌سازي استانداردهاي جوشكاري، كنترل كيفي و مديريت كيفيت در واحدهاي صنعتي.
مشاغل قابل احراز:
– تكنسين كارگاه‌هاي جوشكاري
– تكنسين كارگاه‌هاي برشكاري
– تكنسين آزمايشگاه‌هاي بازرسي و كنترل كيفي جوش
– سرپرستي كارگاه‌هاي جوشكاري و برشكاري
– سرپرستي واحدهاي كنترل كيفيت جوش
ضوابط و شرايط پذيرش دانشجو:
– دارا بودن ديپلم كامل متوسطه
– قبولي در آزمون مربوط به دوره‌هاي آموزش علمي‌كاربردي
– دارا بودن شرايط جسماني و رواني مناسب
– دارا بودن شرايط عمومي ورود به نظام آموزش عالي كشور.
طول دوره و نظام آموزشي:
طول دوره كارداني براساس آموزش پودماني حداقل 3 سال است كه دروس عملي و نظري آن به صورت واحد درسي ارائه مي‌گردد. هر واحد نظري معادل 16 ساعت آموزشي، هر واحد آزمايشگاهي معادل 32 ساعت و هر واحد كارگاهي معادل 48 ساعت در طول نيمسال تحصيلي مي‌باشد. لازم به ذكر است هر واحد كارورزي معادل 120 ساعت و واحدهاي آزمايشگاهي و كارگاهي مستقل به ترتيب برابر 48 ساعت و 64 ساعت مي‌باشند. همچنين طول هر ترم كه 16 هفته در نظر گرفته مي‌شود معادل يك نيمسال تحصيلي مي‌باشد.
درس كارورزي به ارزش 2 واحد و حداقل به ميزان 240 ساعت مي‌باشد كه دانشجو موظف است تحت نظر استاد كارآموزي و سرپرست صنعتي كارآموز در واحدهاي مختلف صنعتي كه به‌نوعي با صنعت جوش و برش در ارتباط مي‌باشند، براساس برنامه از قبل تنظيم‌شده به انجام برساند و نمره كارآموزي براساس گزارش ارائه‌شده و ارزيابي سرپرست كارآموزي توسط استاد كارآموزي تعيين مي‌گردد كه در كارنامه دانشجو ثبت و در معدل كل ايشان نيز منظور مي‌شود.
پودمان‌هاي رشته جوشكاري در مقطع كارداني شامل 6 پودمان ازجمله پودمان پايه، پودمان خواص مواد، پودمان متالوژي جوش، پودمان جوشكاري فولادهاي كربني و چدن‌ها، پودمان جوشكاري فولادهاي آلياژي، پودمان جوشكاري فلزات غيرآهني مي‌باشد.

دیدگاه کاربران
 • Behnam 22 شهریور 1394

  لیسانسه جوشکاری هستم رشته خوب و تخصصی از نظر کشورهای پیشرفته و مدرن است اما در ایران ما ناشناخته و بدون بازار کار می باشد .

 • مسلم 23 آذر 1394

  سلام آقا بهنام من رشته جوشکاری رو انتخاب کردم و الان هم در سال سوم اون هستم به نظرت خوبه و آینده داره یا نه راهنمایم کنید ممنون میشم

 • Behnam 21 فروردین 1395

  سلام مسلم جان از اینکه دور جوابتو دادم عذرخواهی میکنم
  انشاالله که موفق باشید ولی من و چندتن از هم رشته ای هام الان بعد از گذشت چندسال از فارغ التحصیلی شغلی مرتبط و مناسب با رشته پیدا نکردیم و به نظرم وقت هدر دادن است دنبال این رشته با بازار و وضع صنعت کنونی کشورمون
  بازم برات ارزوی موفقیت دارم

 • alireza 22 اردیبهشت 1395

  سلام.من درافغانستان هستم چطورمیتونم شرکت کنم
  یه هواهش اگه امکانش هست یه شماره بدبن تابتونم باهاتون صحبت کنم

  • آواتار
   مدیر کل سایت 23 اردیبهشت 1395

   سلام بر شما
   از هر کجای دنیا که هستید می توانید در دوره های بنیاد آموزش مجازی ایرانیان شرکت نمایید و به این صورت که پس از ثبت نام لینک دانلود محتوای آموزشی در اختیار شما قرار خواهد گرفت و پس از طی مراحل مدرک از طریق پست برای شما ارسال می گردد.
   شماره جهت تماس : ۰۰۹۸۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸ است.

 • ساروين 3 مهر 1395

  سلام من در رشته جوشكارى هستم ساله اول است له مى خوام بخوانم ايا الان ادامه بدم ميتوانم در دانشگاه تغير رشته بدهم

 • Sarwin 3 مهر 1395

  سلام من در رشته جوشكارى هستم ساله اول است له مى خوام بخوانم ايا الان ادامه بدم ميتوانم در دانشگاه تغير رشته بدهم

 • h 5 مهر 1395

  سلام من مربی رشته جوشکاری هستم(فنی وحرفه ای) با توجه به عمومیتی که داره در شغلهای اجرایی به عنوان یکرشته مهارتی در ایران رشته خوبیه به عنوان مثال به عنوان جوشکار لوله های گاز ،جوشکاری درب و پنجره فلزی ،اسکلت فلزی ،سربندی سقف شیب دار …همچنیین عنوان یک مهارت جهت تکمیل مهارت مهندسان مکانیک،عمران بخصوص در بخش جوشکاری وبازرسی غیر مخرب بسیار میتونه مفید باشه.
  رشته جوشکاری به عنوان مهندس جوشکاری تا اونجا که من میدونم در مقطع کارشناسی از طریق دانشگاه علمی وکاربردی ودرمقاطع بالاتر لیسانس های متالوزی هم وارد این تخصص میشن که متاسفانه به عنوان مهندس کارش کمه

 • افشین 3 آذر 1395

  سلام من دانشجوی کاردانی جوشکاری هستم میخوام کارشناسی تغییر رشته بدم به نظر شما بازار کار جوشکاریچطوره آیا ادامه بدم یا تغییر رشته بدم اگهتغییر رشته دادم کارشناسی چی بخونم بازار کارش خوب باشه

 • Reza 18 دی 1397

  سلام من کاردانی مکانیک خودرو دارم، ولی کارم جوشکاری صنعتیه، به نظر من رشته جوشکاری یک رشته کاربریه، اکثر کارخانه جات نیاز دارن ولی چه بهتر که با مدرکش باشه، من سعی در گذراندن این رشته در مقطع کارشناسی دارم، از دوستان خواهش میکنم اگر دانشگاهی سراغ دارن در مقطع کارشناسی جوشکاری البته در خراسان رضوی معرفی کنن. ممنون

 • سیدمحمدعلی رحمانی 22 شهریور 1399

  چطور میشه از طریق مجازی اقدام کرد وقتی کارگاه دارد؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *