×

مقالات علمی و آموزشی درباره رشته فني و مهندسي

درباره ی رشته جوشکاری

شما اینجا هستید: بنیاد آموزش مجازی ایرانیان > درباره رشته فني و مهندسي > درباره ی رشته جوشکاری

درباره ی رشته جوشکاری

دپارتمان آموزش مجازی شرکت جهت علاقه مندان به این دوره ی آموزشی توضیحاتی در این رابطه ارائه داده است. جهت ثبت نام در این دوره کوتاه مدت آموزشی و دریافت گواهینامه آموزشی معتبر در این زمینه به قسمت ( ثبت نام دوره ) مراجعه فرمائید. ( در نظر داشته باشید احتمال دارد بر طبق نظر استاد مربوطه سرفصل ها  و یا محتوای دوره ها با آنچه در این صفحه به صورت کلی شرح داده شده است متفاوت باشد.)

دوره كارداني ناپيوسته علمي‌كاربردي جوشكاري به روش پودماني

تعريف و هدف:

هدف پر كردن خلأ تكنسين‌هاي متخصص و كارآمدي است كه قادر باشند براساس دانش و مهارت‌هاي فني تخصصي صنعت جوش و برش در يكي از زمينه‌هاي ساخت و توليد، نصب و مونتاژ، تعمير و بازسازي صنايع كشور فعاليت نمايند و براساس علوم و فنون فراگرفته‌شده به برقراري اتصالات ناگسستني قطعات مختلف فلزي و غيرفلزي بپردازند.

ضرورت و اهميت:

جوشكاري و برشكاري يكي از مهم‌ترين و حساس‌ترين فرآيندهاي توليد مي‌باشد كه در ساخت قطعات، تجهيزات، ماشين‌آلات صنعتي، اسكلت‌هاي فلزي، مخازن تحت فشار و غيره مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

قابليت اتوماسيون و اعمال روش‌هاي مكانيزه امكان اجراي فرآيند جوشكاري را تحت شرايط مختلف امكان‌پذير ساخته و تغييرات گسترده‌اي را در چگونگي بهره‌برداري از اين فرآيندها سبب گرديده است به طوري كه در دنياي صنعتي امروز با پيشرفت تكنولوژي، انواع فلزات آهني و غيرآهني، فولادها و آلياژهاي مختلف حتي مواد غيرفلزي (پلاستيك‌ها، سراميك‌ها، كامپوزيت‌ها و…) از طريق فرآيندهاي مختلف جوشكاري به هم متصل مي‌شوند به طوري كه با استفاده از روش‌هاي اتوماتيك هم كيفيت اتصال جوش افزايش يافته و هم كاهش زمان توليد و ارتقاي سيستم بهره‌وري فرآيند تحقق مي‌يابد، ولي وجود دستگاه‌ها و امكانات سخت‌افزاري در اين زمينه به‌تنهايي كافي نمي‌باشد و تنها با آموزش صحيح و اثربخش نيروي انساني مي‌توان به ضريب اطمينان لازم براي تضمين كيفيت توليدات جوشكاري دست يافت. در حقيقت آموزش هدفمند و برنامه‌ريزي‌شده پلي است ميان آنچه كه هستيم و آنچه كه بايد باشيم و اين از جمله هدف‌هاي طراحي و اجراي دوره آموزشي مي‌باشد.
 
توانايي دانش‌آموختگان:

دانش‌آموختگان دوره قادر خواهند بود در واحدهاي مختلف صنعتي نظير صنايع نفت، گاز و پتروشيمي، نيروگاهي، كشتي‌سازي، خودروسازي، اسكلت‌هاي فلزي، پل‌ها، مخازن تحت فشار و غيره. مسئوليت و فعاليت‌‌هاي زير را برعهده بگيرند.

– نقشه‌خواني و تفسير نقشه‌هاي مهندسي جوش در پروژه‌هاي جوشكاري

– تعيين روش كار و نمونه‌سازي به كمك مهندسين طراح و انتقال آن به كارگران فني

– كمك در طراحي و نوشتن دستورالعمل‌هاي جوشكاري

– بازرسي و كنترل كيفي فرآيندهاي جوشكاري

– بازديد و اطمينان از نحوه عملكرد صحيح دستگاه‌هاي جوشكاري

– بازرسي و كنترل كيفي جوش و نظارت بر تست‌هاي مربوطه

– تهيه گزارش‌هاي فني در مورد عملكرد بخش تحت سرپرستي

– كنترل تجهيزات و مواد مصرفي در فرآيند جوشكاري

– پياده‌سازي استانداردهاي جوشكاري، كنترل كيفي و مديريت كيفيت در واحدهاي صنعتي.

مشاغل قابل احراز:

– تكنسين كارگاه‌هاي جوشكاري

– تكنسين كارگاه‌هاي برشكاري

– تكنسين آزمايشگاه‌هاي بازرسي و كنترل كيفي جوش

– سرپرستي كارگاه‌هاي جوشكاري و برشكاري

– سرپرستي واحدهاي كنترل كيفيت جوش

ضوابط و شرايط پذيرش دانشجو:

– دارا بودن ديپلم كامل متوسطه

– قبولي در آزمون مربوط به دوره‌هاي آموزش علمي‌كاربردي

– دارا بودن شرايط جسماني و رواني مناسب

– دارا بودن شرايط عمومي ورود به نظام آموزش عالي كشور.

طول دوره و نظام آموزشي:

طول دوره كارداني براساس آموزش پودماني حداقل 3 سال است كه دروس عملي و نظري آن به صورت واحد درسي ارائه مي‌گردد. هر واحد نظري معادل 16 ساعت آموزشي، هر واحد آزمايشگاهي معادل 32 ساعت و هر واحد كارگاهي معادل 48 ساعت در طول نيمسال تحصيلي مي‌باشد. لازم به ذكر است هر واحد كارورزي معادل 120 ساعت و واحدهاي آزمايشگاهي و كارگاهي مستقل به ترتيب برابر 48 ساعت و 64 ساعت مي‌باشند. همچنين طول هر ترم كه 16 هفته در نظر گرفته مي‌شود معادل يك نيمسال تحصيلي مي‌باشد.

درس كارورزي به ارزش 2 واحد و حداقل به ميزان 240 ساعت مي‌باشد كه دانشجو موظف است تحت نظر استاد كارآموزي و سرپرست صنعتي كارآموز در واحدهاي مختلف صنعتي كه به‌نوعي با صنعت جوش و برش در ارتباط مي‌باشند، براساس برنامه از قبل تنظيم‌شده به انجام برساند و نمره كارآموزي براساس گزارش ارائه‌شده و ارزيابي سرپرست كارآموزي توسط استاد كارآموزي تعيين مي‌گردد كه در كارنامه دانشجو ثبت و در معدل كل ايشان نيز منظور مي‌شود.

پودمان‌هاي رشته جوشكاري در مقطع كارداني شامل 6 پودمان ازجمله پودمان پايه، پودمان خواص مواد، پودمان متالوژي جوش، پودمان جوشكاري فولادهاي كربني و چدن‌ها، پودمان جوشكاري فولادهاي آلياژي، پودمان جوشكاري فلزات غيرآهني مي‌باشد.

Behnam در تاریخ یکشنبه 13 سپتامبر 2015 گفت:

لیسانسه جوشکاری هستم رشته خوب و تخصصی از نظر کشورهای پیشرفته و مدرن است اما در ایران ما ناشناخته و بدون بازار کار می باشد .

مسلم در تاریخ دوشنبه 14 دسامبر 2015 گفت:

سلام آقا بهنام من رشته جوشکاری رو انتخاب کردم و الان هم در سال سوم اون هستم به نظرت خوبه و آینده داره یا نه راهنمایم کنید ممنون میشم

Behnam در تاریخ شنبه 09 آوریل 2016 گفت:

سلام مسلم جان از اینکه دور جوابتو دادم عذرخواهی میکنم
انشاالله که موفق باشید ولی من و چندتن از هم رشته ای هام الان بعد از گذشت چندسال از فارغ التحصیلی شغلی مرتبط و مناسب با رشته پیدا نکردیم و به نظرم وقت هدر دادن است دنبال این رشته با بازار و وضع صنعت کنونی کشورمون
بازم برات ارزوی موفقیت دارم

alireza در تاریخ چهارشنبه 11 می 2016 گفت:

سلام.من درافغانستان هستم چطورمیتونم شرکت کنم
یه هواهش اگه امکانش هست یه شماره بدبن تابتونم باهاتون صحبت کنم

    مدیر کل سایت در تاریخ پنج‌شنبه 12 می 2016 گفت:

    سلام بر شما

    از هر کجای دنیا که هستید می توانید در دوره های بنیاد آموزش مجازی ایرانیان شرکت نمایید و به این صورت که پس از ثبت نام لینک دانلود محتوای آموزشی در اختیار شما قرار خواهد گرفت و پس از طی مراحل مدرک از طریق پست برای شما ارسال می گردد.

    شماره جهت تماس : ۰۰۹۸۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸ است.

ساروين در تاریخ شنبه 24 سپتامبر 2016 گفت:

سلام من در رشته جوشكارى هستم ساله اول است له مى خوام بخوانم ايا الان ادامه بدم ميتوانم در دانشگاه تغير رشته بدهم

Sarwin در تاریخ شنبه 24 سپتامبر 2016 گفت:

سلام من در رشته جوشكارى هستم ساله اول است له مى خوام بخوانم ايا الان ادامه بدم ميتوانم در دانشگاه تغير رشته بدهم

h در تاریخ دوشنبه 26 سپتامبر 2016 گفت:

سلام من مربی رشته جوشکاری هستم(فنی وحرفه ای) با توجه به عمومیتی که داره در شغلهای اجرایی به عنوان یکرشته مهارتی در ایران رشته خوبیه به عنوان مثال به عنوان جوشکار لوله های گاز ،جوشکاری درب و پنجره فلزی ،اسکلت فلزی ،سربندی سقف شیب دار …همچنیین عنوان یک مهارت جهت تکمیل مهارت مهندسان مکانیک،عمران بخصوص در بخش جوشکاری وبازرسی غیر مخرب بسیار میتونه مفید باشه.
رشته جوشکاری به عنوان مهندس جوشکاری تا اونجا که من میدونم در مقطع کارشناسی از طریق دانشگاه علمی وکاربردی ودرمقاطع بالاتر لیسانس های متالوزی هم وارد این تخصص میشن که متاسفانه به عنوان مهندس کارش کمه

افشین در تاریخ چهارشنبه 23 نوامبر 2016 گفت:

سلام من دانشجوی کاردانی جوشکاری هستم میخوام کارشناسی تغییر رشته بدم به نظر شما بازار کار جوشکاریچطوره آیا ادامه بدم یا تغییر رشته بدم اگهتغییر رشته دادم کارشناسی چی بخونم بازار کارش خوب باشه

Reza در تاریخ سه‌شنبه 08 ژانویه 2019 گفت:

سلام من کاردانی مکانیک خودرو دارم، ولی کارم جوشکاری صنعتیه، به نظر من رشته جوشکاری یک رشته کاربریه، اکثر کارخانه جات نیاز دارن ولی چه بهتر که با مدرکش باشه، من سعی در گذراندن این رشته در مقطع کارشناسی دارم، از دوستان خواهش میکنم اگر دانشگاهی سراغ دارن در مقطع کارشناسی جوشکاری البته در خراسان رضوی معرفی کنن. ممنون

دیدگاه شما نسبت به این موضوع چیست ؟

راهنمای شرکت در دوره های مجازی:

آیا میدانید شما می توانید مرتبط با علاقه خود در دوره های آموزش مجازی بنیاد شرکت و بسته های آموزشی جامع درب منزل دریافت نموده و پس از پایان دوره برای خود مدرک معتبر ملی و بین المللی اخذ نمایید ؟

01 ثبت نام آنلاین در دوره های مورد نظر
02 دریافت بسته آموزشی و مطالعه محتوا
03 شرکت در ارزیابی آنلاین و ارسال پروژه
04 دریافت مدرک پایان دوره درب منزل

فرم درخواست مشاوره رایگان :

اهدافی که تمایل دارید بنیاد در راه رسیدن به آن ها مشاور شما باشد :

تدریس در بنیاد و کسب درآمد

درآمد میلیونی اینترنتی

آزمون های ادواری بنیاد

درآمد میلیونی اینترنتی

در هر کسب و کاری که هستید ما به شما کمک می کنیم تا رزومه فردی و رزومه بنگاه اقتصادی خود را تقویت نمایید و فروش خود را افزایش دهید:

مزایای اخذ مدرک ایزو معتبر :

تسهیل شرایط اخذ مجوزهای گوناگون

ارتقاء سطح سازمان و افزایش رضایت

کسب امتیاز در مناقصه و مزایده ها

افزایش نفوذ تبلیغات و تقویت برند

فروش و مشتریان خود را افزایش دهید

اولین نرم افزار بانک اطلاعات مشاغل دارای مجوز در کشور

اطلاعات مشاغل بیش از ۲ میلیون بنگاه اقتصادی

جستجوی پیشرفته | امکان سفارشی سازی | امکان ارسال پیامک