0
021284284

دوره آموزشی گره چینی Girih tiles E-learning

گره چینی به طور کلی عبارت است از قرار دادن آلات گره در یک ترکیب هماهنگ و زیبا. گره چین کسی است که بتواند از عهده انجام تشخیص هنر گره چینی و ترسیم اشکال هندسی مربوط به آن انتخاب چوب مربوطه، اندازه برداری از محل و برآورد مصالح، فرم دادن انواع چوپ، ساخت و مونتاژ در و پنجره و شیوه‌های مختلف رنگ آمیزی برآید.
گره‌چینی چوب از هنر‌های ظریفی است که از اوایل دوره اسلامی ‌در ایران رایج بوده است. برخی پژوهشگران احتمال داده‌اند استفاده از این هنر از دوران خلفا عباسی آغاز شده و در قرن ۶ تا ۸ هجری قمری در مصر و سوریه متداول شده و از همان زمان به ایران رسیده است.بر اساس شواهد و آثار موجود پیشینه هنر گره‌چینی در معماری ایران به دوره سلجوقی و صفوی باز می‌گردد و خاستگاه آن نیز شهر اصفهان بوده است. از این سبک کار به طور معمول در ساخت درهای اماکن متبرکه، مقابر، منابر و از مشبک در پنجرهای منازل و کاخ‌ها و نرده‌ها استفاده می‌شده است. از دوران صفوی به بعد تعبیه شیشه‌های رنگی در چوب‌های مشبک رایج شده و در اصطلاح به “ارسی” مشهور شد.
شیشه و چوب بیشترین ابزاری است که در این هنر مورد استفاده قرار می‌گیرد اما به دلیل هزینه بالای خرید شیشه، از طلق‌های ترکیه‌ای و تایلندی استفاده می‌شود. دوره آموزشی گره چینی به سرمایه زیادی نیاز ندارد، اما در عین حال به وقت و حوصله بسیار همراه با علاقه و داشتن هنر آن احتیاج دارد. چوب این دوره آموزشی از درختان راش، روسی، افرا و گردو تهیه می‌شود.
 

دیدگاه کاربران
 • امید 1 تیر 1396

  سلام خسته نباشید
  کاش یه سری از مطالب رو برای آشنایی بیشتر ارائه میکردید من چند وقتی هست به این هنر علاقه مند شدم اما قبل از شروع میخواستم بدونم اصلا شرایطش برام محیا است یا نه چه ابزارایی میخواد چقدر فضا میخواد و …
  فکر میکنم بدون دونستن اینا نمیشه همون اول تو دوره ثبت نام کرد…

 • فاطمه 15 آبان 1396

  سلام. میخاستم بدونم که توی دوره گره چینی، آموزش شیشه گذاری در گره ها و آموزش سیلرکیلر زدن هم هست؟
  سپاس فراوان

 • ابوالفضل شیرین 12 دی 1397

  درودبرشما
  چه میزان میتوان در کار گره چینی مهارت پیداکرد به خصوص که بنده نجار هستم

 • Amin1414@ 30 دی 1400

  سلام
  عصر شما بخير
  اموزش گره عشق (چيني)رو ميخواستم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *