0
021284284

معرفی نرم افزار اتوکد

اتوکد نام نرم‌ افزاری است که برای ترسیم نقشه‌ های مهندسی و صنعتی به کار میرود. این نرم افزار از محصولات شرکت آمریکایی اتودسک است. که از سال ۱۹۸۲ تا به امروز در نسخه های گوناگون تولید شده است. و در هر نسخه جدید، امکانات و قابلیت های متنوع تری ارائه شده است. کاربران Autocad امکان استفاده از محیطهای دو بعدی و سه بعدی را دارند. به طور کلی autocad به عنوان جایگزینی عالی برای میز و وسایل نقشه کشی مهندسان شناخته می شود.

نرم افزار AutoCAD یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی های دو بعدی و سه بعدی و همچنین ترسیم فنی است. در واقع، وجود عبارت CAD در نام این نرم افزار مخففی از عبارت Computer Aided Design به معنی طراحی به کمک نرم افزار است.
البته در منابع مختلف دیگر CAD را بعنوان کلمه اختصاری عبارت Computer Aided Drafting و به معنای ترسیم فنی به کمک نرم افزار نیز معرفی کرده اند. در واقع ویژگی Drafting که معادل اصطلاح Technical Drawing است به کاربران امکان می دهد تا با کمک نرم افزار بتوانند به ترسیم نقشه های فنی بپردازند.
نرم افزار اتوکد بگونه ای قدرتمند و حرفه ای طراحی شده است که هر دو معنی Design و Drafting را در قالب ساختاری پیچیده و قدرتمند بطور کامل معنا می کند.
این نرم افزار که برای نخستین بار در سال ۱۹۸۲ توسط شرکت Autodesk طراحی شد، یکی از نخستین نرم افزارهای طراحی به کمک کامپیوتر بود که کاربران می توانستند آن را بر روی کامپیوترهای شخصی خود اجرا کنند.
نرم افزارهای اولیه به کاربران این امکان را می دادند تا فقط به ترسیم خط، چند ضلعی، دایره، کمان و متن بپردازند.
از اواسط سال ۱۹۹۰ میلادی نرم افزار اتوکد ابزارهای کاملتری را برای طراحی های دو بعدی و ابزارهای جدیدی را برای طراحی های سه بعدی ایجاد نمود. البته سالیان زیادی طول کشید تا ساختار ابزارهای دو و سه بعدی تکمیل شود.
در ورژن ۲۰۰۷ نرم افزار اتوکد، امکان استفاده از ابزارها و قابلیتهای سه بعدی بسیار پیشرفت کرد و با امکان پیماش Object ها در نمای سه بعدی و همچنین رندرینگ پیشرفته شکل کاملتری به خود گرفت.
و در نهایت در ورژن ۲۰۱۰ نرم افزار اتوکد، این قابلیت ها با ویژگیهایی نظیر دستورالعملهای پارامتریک و و امکان استفاده از قابلیت Mesh Modeling به اوج کارآیی و توانایی در طراحی و اجرای پروژه های دو و سه بعدی رسید.

توانمندی نرم افزار اتوکد Auto CAD چیست؟
نرم افزار AutoCAD به اندازه ای قدرتمند است که حتی برای کوچکترین موارد نیز کنترل ها و تنظیمات فراوانی را ایجاد کرده و به کاربران امکان می دهد تا براحتی بتوانند Object های دو و سه بعدی ر ا خلق کرده و یا به ترسیم نقشه های مورد نیاز خود بپردازند. ابزارها و دستورات نرم افزار اتوکد به اندازه ای پیشرفته و حرفه ای است که هر کاربری با فراگیری نحوه استفاده از آن می تواند اوضاع کاری خود را بطور کلی دگرگون کند.
کاربردهای نرم افزار اتوکد Auto CAD چیست و ویژه چه کسانی است؟
ویژگیهای بارز اتوکد در طراحی و ترسیم نقشه هایی دقیق و حرفه ای، نگاه بسیاری از مهندسین عمران، مهندسی مکانیک، معماری، راه سازی، ساخت تولید، برق، الکترونیک، طراحی صنعتی، نقشه کشی، ترسیمات دقیق و… را به سوی خود جلب کرده است.
بازار کار نرم افزار اتوکد Auto CAD چیست؟
کاربردهای بیشمار این نرم افزار، زمینه ساز اشتغال بخش عمده ای از کاربران کامپیوتر بوده و می توان این نرم افزار قدرتمند را بعنوان یک بنگاه اشتغال زایی حرفه ای معرفی کرد.
بنابراین، فراگیری نحوه استفاده از این نرم افزار قدرتمند به شما کمک می کند تا هر چه سریع تر مسیر صحیحی را برای کسب در آمد انتخاب کرده و به سوی آن حرکت کنید.
محیط های کاری نرم افزار اتوکد Auto CAD چیست؟
نرم‌افزار اتوکد دارای ۳ محیط اصلی می‌باشد که عبارتند از:
۱- محیط دوبعدی، AutoCAD Classic
۲- محیط سه بعدی، ۳D Modeling
۳- Drafting & Annotation
اتوکد و دوره آموزشی نقشه کشی ساختمان
اتوکد و دوره آموزشی نقشه کشی ساختمان نرم افزار اتوکد بهترین برنامه نقشه کشی و طراحی ساختمان در دنیاست که مجهز به قدرتمندترین، انعطاف پذیرترین و عالی ترین ابزارها در صنعت نقشه کشی می باشد.
این نرم افزار یکی از بی رقیب ترین برنامه های کاربردی نقشه کشی به صورت دو بعدی و سه بعدی می باشد و بهترین کارایی را در زمینه نقشه کشی و طراحی عرضه می دارد. اتوکد از نادرترین برنامه های است که میلیون ها کاربر در سراسر دنیا از آن استفاده می کنند و مجهز به ابزارهای نقشه کشی free-form و قابلیتهای بسیار قدرتمند می باشد.

هدف کلی نرم افزار اتوکد پر کردن خلاء بین مهندسین عمران و کارکنان ساختمانی می باشد اکثریت فارغ التحصیلان این رشته با حقوق بسیار خوب در مهندسین مشاور و شرکتهای مختلف مشغول به کار می شوند .
– اتوکد قدرتمندترین برنامه نقشه کشی ساختمان است.
– اتوکد سریعترین برنامه در زمینه ی نقشه کشی ساختمانی است.
– اتوکد دقیق ترین برنامه در اشتراک گذاری نقشه هاست.
– اتوکد تحقق بخش طرحها و ایده های تصاویر سه بعدی شماست.
اتوکد و دوره آموزشی نقشه کشی صنعتی
پیشرفت و توسعه روزافزون محصولات صنعتی باعث شده تا برای سهولت و افزایش دقت در تولیدات صنعتی، طرحهای اولیه بصورت نقشه های دو بعدی مستند سازی شوند.
از آنجا که برای مستند سازی این طرحها می بایست محصولات صنعتی را بصورت دو بعدی ترسیم نمود لذا قوانین متعددی در جهت تهیه نماهای لازم، انواع برشها، جزئیات و سایر موارد تعیین و تعریف گردد. مجموعه این قوانین طی دوره هایی تحت عنوان نقشه کشی صنعتی به دانشجویان آموزش داده می شود.
با پیدایش کامپیوتر، عرصه صنعت نیز دچار تغییر و تحولات و پیشرفتهای فراوانی شد. این پیشرفتها در نقشه کشی صنعتی ابتدا در محدوده ترسیم دو بعدی نقشه ها بصورت کامپیوتری با سرعت و دقت بیشتر خود را نشان داد اما امروزه ترسیم مدلهای سه بعدی، تحلیل مکانیکی و حتی تولید به کمک کامپیوتر نقش به سزایی در تولید محصولات صنعتی ایفا می کند.
فرمت اصلی نرم افزار اتوکد dwg است. این فرمت و تا حدودی هم فرمت DXF، تبدیل به استانداردهایی برای قابلیت همکاری داده های CAD شده اند، مخصوصا برای تبادل نقشه های دو بعدی. نرم افزار AutoCAD از فایل های dwf هم پشتیبانی می کند که توسط شرکا اتودسک برای چاپ داده های CAD توسعه یافته است.

ورژن های دانشجویی
نرم افزار اتوکد به صورت رایگان برای دانشجویان و معلمان با یک مجوز ۱۸ ماهه قابل تمدید، در دسترس است. ورژن دانشجویی نرم افزار اتوکد از نظر کارایی با ورژن کامل تجاری آن یکسان است، اما تنها یک تفاوت دارد: فایل های DWG که توسط یک ورژن دانشجویی ساخته یا ویرایش شده اند دارای یک مجموعه bit-flag داخلی (Flag دانشجویی) هستند. زمانی که چنین فایل DWG توسط هر ورژنی از نرم افزار اتوکد (تجاری یا دانشجویی) پیش از AutoCAD 2014 SP1 پرینت شود، خروجی دارای یک مهر در هر چهار طرف کاغذ می باشد. اشیایی که در ورژن دانشجویی ساخته شده اند نمی توانند برای مصارف تجاری استفاده شوند. اشیای دانشجویی اگر در ورژن هایی قدیمی تر از AutoCAD 2015 وارد شوند، می توانند فایل DWG تجاری را اصطلاحا “آلوده” کنند.
انجمن تحصیلات Autodesk به دانشجویان و کارکنان دانشگاه دسترسی رایگان به برنامه های مختلف شرکت اتودسک را می دهد.
ویژگی های جدید اتوکد ۲۰۱۷
هر سال شرکت اتودسک کاربران خود را با ویژگی های منحصر به فردی که به نرم افزار اتوکد اضافه می کند حیرت زده می کند و در ورژن AutoCAD 2017 نیز مثل ورژن های قبلی همینطور می باشد.
Import PDF: در ورژن اتوکد ۲۰۱۷ شما می توانید ترسیم هایی که با فرمت PDF در اختیار دارید و یا متن هایی که از نوع Truetype می باشند را مستقیما به فایل اتوکد تبدیل کنید. این ابزار در Application Menu و یا در ریبون از تب Insert دسترسی داشته باشید. همجنین با تایپ عبارت PDFIMPORT نیز این دستور فعال و اجرا می شود.
Share Design Views: در حال حاضر تمامی ترسیم های شما در محل امن Autodesk A360 می توانند ذخیره شوند. و از این طریق ترسیم های خود را از طریق لینک با دیگران به اشتراک بگذارید. شما بدون نصب هیچ گونه نرم افزار اضافی می توانید از این قسمت استفاده کنید و هر توسط همه مرورگرها پشتیبانی می شود. مرورگرهایی که پشتبانی می کنند عبارتند از گوگل کروم، فایرفاکس و هرگونه مرورگری که گرافیک Webgl 3D را پشتیبانی می کند. این ویژگی از طریق Application Menu و یا در ریبون از تب A360 قابل دسترسی می باشد.
Coordination Model Osnap Support : این ویژگی به شما امکان استفاده از OSNAP بروی مدل وارد شده را می دهد.
-این ویژگی می تواند فقط OSNAP بخش های END و Center را مشخص کند تا برای همانگی بروی محل دقیق قرار دهید.
-شما می توانید از دستور متغییر CMOSNAP برا فعال و یا غیرفعال کردن این ویژگی استفاده کنید.
-با هر دستور نیازمند انتخاب موقعیت مورد نظر می باشد.
Visual Experience:در نسخه Autocad 2017 سبک های نمایش بسیار بهبود یافته اند. قسمت های بهبود یافته عبارتند از:
-بهبود عملکرد برای ابزارهای Pan و Zoom در پروژه ها
-بهبود سبک کیفیت برای Linetypeها
-هنگامی که LTGAPSELECTION فعال می باشد ویژگی OSNAP بروی شکاف سبک خط های غیر پیوسته بهتر عمل می کند.
Smart Center : با این ویژگی می توانید مرکز کمان، دایره و یا وسط بین دو خط و .. را به صورت هوشمند با خط چین ترسیم کند. ویژگی های این ابزار :
-این ابزار می تواند یک Centermark وابسته به سوراخ یا Hole در عناصر سه بعدی و دایره و کمان و.. در دو بعدی ایجاد کند.
– این ابزار به شما امکان می دهد تا وسط بین دو خط مستقیم دو بعدی و یا با انتخاب دو لبه از عناصر سه بعدی خط کمکی مرکزی بسازید.
– این ابزار از دستورات Match Properties، Add Selected و Select Similar پشتیبانی می کند.
-این ویژگی به صورت دو ابزار در ریبون و تب Insert و در پانل Centerline قرار دارد.
Printing : امروزه استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی به شدت استفاده می شود و تقاضاها نیز روزانه رو به افزایش می باشد و نرم افزار اتوکد ۲۰۱۷ نیز ابزار ۳DPRINT را در اختیار کابران خود قرار داده تا از فایل های STL برای رسیدن به هدف خود استفاده کنند. در حقیقت این ابزار یک گردش کاری برای فرمان چاپ می باشد. این ابزار از ریبون و در تب Output قرار دارد. دقت کنید که اگر می خواهید مستقیم از اتوکد با دستگاه سه بعدی ارتباط برقرار کنید نرم افزار Print Studio را دانلود کنید.


جهت ثبت نام در دوره آموزشی مجازی اتوکد بر روی تصویر فوق کلیک نمایید.

دوره غیر حضوری است و محتوای الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال می گردد.

پس از پایان گواهی و مدرک معتبر اتوکد  با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید.

مشاوره رایگان : ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *