عضویت

مدیریت هتلداری

                                                                     مدیریت هتلداری

مقدمه :
در جامعه امروزی صنعت گردشگری به دلیل گستردگی خاصی که به وجود آورده است باعث حضور پر تعداد افراد شاغل در این صنعت شده و روز به روز بر ارزش آن افزوده می¬شود، به گونه ای که صنعت گردشگری بزرگترین و پر مخاطب ترین صنعت در دنیا معرفی شده است. افراد شاغل در این صنعت افرادی هستند با آداب و رسوم، زبان، فرهنگ و رفتارهای گوناگون که همه آن ها با یک زبان مشترک یعنی زبان گردشگری با یکدیگر در ارتباط هستند.
امروزه یکی از پایه های اصلی اقتصاد بسیاری از کشورها وابسته به صنعت گردشگری است. صنعت گردشگری در آغاز مبتنی بر تجربه افراد بود اما رشد سریع این صنعت باعث شد مباحث گردشگری و رشته های وابسته به آن به جمع رشته های تحصیلی در دانشگاه ها اضافه گردد و نیرو های متخصصی را در جامعه گردشگرپذیر پرورش دهد. ایران یکی از ۱۰ کشور نخست در صنعت گردشگری معرفی شده است که تاکنون نتوانسته به جایگاه اصلی خود در این صنعت دست یابد. حال با توسعه علمی گردشگری در دانشگاه های ایران و تحصیل دانشجویان در رشته های مرتبط می توان قدم های مثبتی در توسعه صنعت گردشگری برداشت.
هتلداری که یکی از زیربناهای اساسی جذب و توسعه توریسم و گردشگری است رشته ی مدیریت هتلداری را پدید آورده است و افراد مدیر و ماهری را در جهت پیشرفت و توسعه اهداف گردشگری آموزش می دهد.
دانشگاه های ارائه دهنده رشته مدیریت هتلداری :
دانشگاه هایی که در ایران رشته مدیریت هتلداری را در مقطع کارشناسی ارائه می-دهند عبارتند از: دانشگاه علامه طباطبایی (تهران)، مؤسسه آموزش عالی مازیار (رویان) و مؤسسه غیر انتفاعی قشم (جزیره قشم).
مقطع کاردانی این رشته در مؤسسه غیر انتفاعی فردوسی طوسی (مشهد) و بسیاری از دانشگاهها و مؤسسات دیگر (در دفترچه راهنمای انتخاب رشته سازمان سنجش موجود است) ارائه می شود.
مقطع کارشناسی ارشد مدیریت هتلداری در ایران وجود ندارد و افراد علاقه¬ مند به ادامه تحصیل در این رشته می¬توانند در دانشگاه های مالزی یا دیگر کشورهای خارجی مهارت های خود را تکمیل نمایند.
دوره های رشته مدیریت هتلداری :
دوره کارشناسی مدیریت هتلداری ۴ ساله بوده و تعداد کل واحد های درسی قابل ارائه ۱۳۲ واحد است. نظام آموزشی این دوره ها ترمی واحدی است که کلیه دروس نظری و عملی آن در ۸ نیمسال تحصیلی ارائه می شود.
دوره کاردانی مدیریت هتلداری نیز ۲ساله بوده و تعداد کل واحدهای درسی قابل ارائه ۸۲ واحد است که کلیه دروس نظری و عملی آن در ۴ نیمسال تحصیلی ارائه می-شود.
دروس رشته مدیریت هتلداری :
دانشجویان رشته مدیریت هتلداری طی گذراندن ترم¬های آموزشی در مقطع کارشناسی در دروس خود با موضوعات زیر آشنا و آگاه می¬شوند:
تاریخچه سفر، انواع مراکز اقامتی، اصول مدیریت، رزرواسیون، شناخت انواع غذاها و شیرینی ها، چگونگی ارائه خدمات به مشتریان، بهداشت در محیط کار، اصول تغذیه، شناخت بخش تاًسیسات هتل، شناخت بخش خانه داری هتل و ظایف افراد شاغل در آن، شناخت بخش فرانت آفیس و قسمت های مهم آن مانند صندوق، مدیر غذا و نوشابه و پرسنل مربوط به خدمات رستوران، حسابرسی اموال هتل و رسیدگی به حساب صندوق های بخش های مختلف در هتل، جذب مشتری، بازاریابی، برنامه ریزی برای کسب سود، روش های مدیریت، شناخت کشورهای توریستی و جاذبه های گردشگری آنها، شناخت صنایع دستی و جاذبه های تاریخی و طبیعی ایران، تاًثیرات مثبت و منفی گردشگری، کار با رایانه و نرم افزارهای مرتبط با هتلداری، چگونگی نگهداری مواد غذایی، شناخت فرهنگ و روحیات ملل، مسائل اجتماعی مرتبط با هتل، قوانین و مقررات در صنعت گردشگری، قوانین کار، اقتصاد، چگونگی رفتار با مشتری، تشریفات و وظایف آن، شناخت انواع منو و منونویسی، روابط عمومی و …
دانشجویان مدیریت هتلداری علاوه بر یادگیری زبان انگلیسی به یادگیری و تسلط بر یک زبان خارجی پر کاربرد دیگر همچون زبان فرانسوی، زبان آلمانی و یا زبان عربی می پردازند. همچنین درس کارآموزی را طبق برنام های که توسط مرکز آموزش عالی تدوین شده است به انجام می رسانند.
مهارت ها در رشته مدیریت هتلداری :
مهارت هایی که دانشجویان در دوره کارشناسی فرا می گیرند بسیار گسترده است به همین علت به برخی از آن ها در زیر اشاره می کنیم:
– مدیرت بخش های مختلف هتل اعم از: مدیریت غذا و نوشابه، مدیریت فرانت آفیس، مدیریت خانه داری، مدیریت حسابداری، مدیریت روابط عمومی، مدیریت تشریفات، مدیریت منابع انسانی، مدیریت بخش بازاریابی و فروش، مدیر شب، مدیر داخلی، مدیر ایمنی و… که دانشجویان طی دوره آموزشی، تمامی وظایف و مسؤلیت های هر یک از قسمت های گوناگون نام برده شده در یک هتل را فرا گرفته و به آن تسلط می یابند.
– به کاربستن روش های سودآور و کنترل آن برای هتل
– ارتباط با مشتریان و جذب آنها جهت فروش اتاق ها
– توانایی ارتباط با مهمانان خارجی
– توانایی تهیه انواع غذاها و شیرینی های داخلی و خارجی
– کار با رایانه و نرم افزار تخصصی پذیرش در هتل
– چیدمان میز و سفره آرایی
– توانایی سرویس دهی به روش های مختلف
– رسیدگی به امور مراسم، جشن ها و تشریفات
– اجرای اصولی روش های خانه داری
– حسابرسی صندوق های مختلف در هتل
– اجرای برنامه هایی برای ارتباط بهتر بخش روابط عمومی با مشتریان
– تبلیغات، بازاریابی و فروش
– منو نویسی
– انتخاب اصولی در خرید وسایل هتل.
فرد تحصیل کرده در این رشته می تواند با فراگیری مهارت ها، تحقیق، کار و به دست آوردن تجربه کافی به سمت معاونت و ریاست یک هتل منصوب شود.
بازار کار :
بدیهی ترین موقعیت شغلی دانش آموختگان رشته مدیریت هتلداری اشتغال در یک هتل خواهد بود، همچنین اشتغال در زمینه های تخصصی صنعت هتلداری از جمله اشتغال در واحد¬های پذیرایی و اقامتی چون کافی شاپ، رستوران، مجموعه ها و آژانس های جهانگردی را می توان نام برد.
دانش آموختگان این رشته می توانند به عنوان کارشناس اطلاعات هتلداری برای مؤسسات ملی و جهانگردی و به عنوان مهماندار برای شرکت‌های حمل و نقل هوایی اشتغال یابند و یا در مؤسسات آموزشی جهانگردی و هتلداری به آموزش بپردازند.
مدیریت هتلداری :
دانشجویان مدیریت هتلداری با مشخصات انواع مؤسسات پذیرایی، اصول و معیارهای انتخاب، شناخت و خرید وسایل و تجهیزات لازم برای مؤسسات پذیرایی، تقسیم کار دراین گونه مؤسسه‎ها، رزرواسیون، منوشناسی و منونویسی، شناخت مواد غذایی و انرژی ‎غذایی آنها، چگونگی نگهداری مواد غذایی، تهیه انواع غذاها، پیش غذاها وشیرینی‎ها، بهداشت مواد غذایی، بهداشت کار و ایمنی در محیط آشپزخانه مؤسسات پذیرایی و در کل هرآنچه برای اداره ومدیریت صحیح و مناسب یک هتل، متل، رستوان و موارد مشابه ضروری است، آشنا می‎شوند.
با عنایت به قانون توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور و با امعان نظریه اهمیت ویژه صنعت ایرانگردی و جهانگردی در کسب درآمدهای غیرنفتی و ارتقاء سطح تفاهم بین ملتها و تحکیم مبانی وحدت ملی در کشور و ارائه شناختی اصولی از جمهوری اسلامی ایران و دستاوردهای آن به جهانیان و نقش اساسی و مهم آموزش در تحقق این اهداف و همچنین در راستای اجرای مصوبه سیصدمین جلسه شورای عالی انقلاب و ارشاد اسلامی طرح مشخصات کلی دوره کارشناسی رشته های مدیریت جهانگردی و هتلداری تهیه و تدوین گردید.
نظر به تاکید صریح قران کریم و شارع دین اسلام بر ضرورت امر جهانگردی و نقش آن در بسط روابط بین الملل و گسترش منابع اقتصادی کشور و همچنین لزوم تربیت متخصصان کارآمد در جهت ارتقاء کیفی سطح ارائه خدمات دست اندرکاران این صنعت رشته های مدیریت جهانگردی و هتلداری تاسیس می گردد.
 

جهت ثبت نام در دوره آموزشی مدیریت هتلداری بر روی تصویر فوق کلیک نمایید

دوره غیر حضوری است و محتوای الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال می گردد

پس از پایان گواهی و مدرک معتبر دوره آموزشی مدیریت هتلداری با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان: ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴

 
 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *