0
021284284

دوره آموزشی ماساژ شیاتسو (فشاری) Shiatsu Massage E-learningA

اجرای ماساژ شیاتسو (فشاری)شایستگی است در حوزه بهداشت و ایمنی که در آن فرد از عهده کارهایی از قبیل تجزیه و تحلیل ماساژ شیاتسو )فشاری)، آماده سازی اتاق و لوازم کار ماساژیست، آماده سازی مراجعه کننده، اجرای تکنیک های ماساژ شیاتسو (فشاری)و انجام ماساژ شیاتسو (فشاری)به همراه رعایت اصول ارگونومی برآید و با استاندارد کاربر ماساژ در ارتباط است.

ماساژ شیاتسو یک نوع ماساژ ژاپنی و با استفاده از فشارِ انگشتان است. هرچند در ماساژ شیاتسو کف دست‌ها، بازوها و گاهی حتی پاها در طول جلسه ماساژ، مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف آن باز کردن انسداد qi یا انرژی چی است. اعتقاد بر این است که چی نیروی حیاتی زندگی است که از طریق خطوط انرژی بدن منتقل می شود، که این خطوط معمولا به عنوان مریدیان شناخته می‌شوند. این خطوط درک شده دارای نکات خاصی هستند و زمانی که تحریک می‌شوند می‌توانند به انتشار جریان انرژی مسدود شده کمک کنند. اعتقاد بر این است که ماساژ شیاتسو مانند طب فشاری و ماساژ تایلندی، در اصلاح ذهن-بدن-روح به شیوه‌ای جامع و غیر تهاجمی کمک می‌کند.

شیاتسو، به عنوان نوعی ماساژ ملایم و آرامش‌بخش، سعی در پرداختن به نگرانی‌هایی که بر کل سیستم روح-بدن تاثیر می‌گذارند، در نظر گرفته می‌شود. این باور وجود دارد که انرژی فرد را می‌توان برای التیام و تقویت اهداف از طریق لمس کردن به هدف دیگر ارسال کرد. فشار ملایم بر روی مریدیان‌های بدن به تحریک و افزایش جریان خون برای التیام و آرامش کمک می‌کند.

در یک جلسه ماساژ شیاتسو ممکن است انواع دیگر ماساژ درمانی و روش‌های درمانی بدن نظیر ماساژ سوئدی و طب فشاری را نیز دریافت کنید. در این جلسات گاهی اوقات قبل از ماساژ پالس‌ها فشاری برای ارزیابی مناطقی از بدن که کم یا بیش از حد تحریک شده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از ارسال و بررسی پالس‌های مختلف توسط درمانگر، جلسه می‌تواند آغاز شود. این روش معمولا در صورتی استفاده می‌شود که درمانگر یک رویکرد پزشکی سنتی چینی را دنبال کند.

روغن‌ها و مرطوب کننده‌ها معمولا استفاده نمی‌شوند، زیرا مشتری معمولا در طول ماساژ لباس می‌پوشد. تنها زمانی که تکنیک‌های ماساژ سوئدی در جلسه به کار می‌رود، از روغن یا مرطوب‌کننده‌ها استفاده می‌کنند. معمولا لباس‌های گشاد برای این ماساژ پیشنهاد می‌شود. با این حال، برای تسهیل تماس مستقیم با پوست و مریدیان‌ها، پیشنهاد می‌شود در طول جلسه از شلوارک و تانک استفاده شود. چرا که برخی افراد حرفه‌ای بر این باورند که این کار به جریان انرژی بهتر برای مشتری کمک خواهد کرد.

در طول یک جلسه شیاتسو، درمانگر اعمال زیر را انجام می‌دهد:

 • استفاده از ورز و فشار ملایم و ریتمیک، هنگام کار کردن در سمت قلب بیمار
 • استفاده از حرکات لغزان روی پوست، عضلات، تاندون‌ها و رباط ها
 • استفاده از ماساژ ملایم یا نگه داشتن نقاط فشار برای آزادسازی انسداد انرژی
 • استفاده از حرکات تکانی برای تسکین استرس و پرورش ذهن و روح

نتیجه‌ی کار، یک تجربه‎ی جدید و آسوده است که ممکن است بعد از یک جلسه به دست بیاید. اگرچه تجربیات براساس بیماری‌ها و اهداف شخصی مشتریان متفاوت خواهند بود.

 • شیاتسو نظیر بسیاری دیگر از تکنیک‌های Bodywork و ماساژ درمانی، می‌تواند یک روش مفید برای مراقبت از خود باشد که به عنوان بخشی از یک فرآیند و روال روتین و در حال پیشرفت باید به کار گرفته شود. اما با این حال، برخی از افراد پس از اولین جلسه ماساژ شیاتسو، نتایج قابل توجهی را تجربه کرده‌اند. تنش‌ها، فشارها و مسائل سلامتی که در زندگی روزمره بروز می‌کنند، گاهی به برنامه نگهداری نیاز دارند. این ماساژ به بدن می‌آموزد که بیشتر ریکلس باشد و انعطاف پذیری (هم جسمی و هم روحی) و تعادل بیشتری داشته باشد. همانند بسیاری از ابتکارات سالم، چسبیدن به درمان ممکن است به فرد برای رسیدن به نتایج طولانی‌تر و پایدارتر کمک کند. از فواید ماساژ شیاتسو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • آزادی تنش و استرس
  • ایجاد یک حالت بهتر و عمیق برای تمدد اعصاب
  • ایجاد تمرکز بیشتر و نگرش بهتر و ملایم‌تر
  • دستیابی به گردش خون بهتر و کمک به بهینه‌سازی تمام سیستم‌های بدن
  • کمک به بهبود شرایط درمان که در آن انرژی از تعادل خارج‌شده
  • افزایش سطح کلی انرژی
  • افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت، که به حفاظت از بدن کمک کرده و از رسیدن آسیب به آن جلوگیری می‌کند
  • حفظ سبک زندگی متعادل و سالم

اولین مساله در هنگام انجام ماساژ شیاتسو، پیدا کردن نقطه هایی است فشار بر آن وارد می شود. برای این ماساژ ، یک الگوی کلی ارائه شده که البته از فردی به فرد دیگر متفاوت است . مراحل پیدا کردن محل دقیق ماساژ عبارتند از: لمس کردن و مالش دادن : باید اطراف محلی که تصور می کنید ، محل اعمال فشار است را لمس کرده و مالش دهید. احتمال دارد ، در جایی که پوست تیره ، سرد، تب دار یا خشک است و یا در آن نقطه احساس متفاوت دارید، نیز محل اعمال فشار وجود داشته باشد. نیشگون گرفتن: بعد از یافتن محل اعمال فشار، با شست و انگشت اشاره، محل را نیشگون بگیرید. جالب است که محل های اعمال فشار ، در شکل و اندازه نوک انگشتان هستند و بدلیل حساسیت به درد، درد نیشگون احساس می شود.

unnamed file

آموزش مجازی ماساژ شیاتسو (فشاری): امکان ثبت نام در دوره مجازی​

ما در بنیاد آموزش مجازی ایرانیان امکان ثبت نام در دوره آموزش مجازی ماساژ شیاتسو (فشاری) و اخذ مدرک معتبر ماساژ شیاتسو (فشاری) را به صورت کاملا غیر حضوری فراهم آورده ایم.

5/5

ماساژ شیاتسو چطور انجام میشود؟

جلسه ماساژ شیاتسو در یک اتاق بزرگ و خالی انجام می شود شما نیازی به لباس ندارید، اما باید لباس راحتی بپوشید که بدنتان را جمع و منقبض نکند. به طور معمول، شما روی زمین یا روی یک تشک تاتامی قرار خواهید گرفت. می توانید به موسیقی گوش دهید یا درمان را در سکوت دریافت کنید.   هنگامی که به طور صحیح بخوابید، ماساژ دهنده آنچه را که “چی” شناخته می شود را اجرا می کند، که شامل چرخاندن انرژی در بدن شما است این امر باعث می شود آنها از هرگونه مشکل و بیماری احتمالی آگاهی یابند ، سپس روی مناطقی که به درمان نیاز دارند فشار وارد می کنند.

چگونه ماساژ شیاتسو می تواند به سلامت بدن کمک کند و تاثیرگذار باشد؟

این یک عمل حرفه ای پیشگیرانه پزشکی است زیرا ماساژ، سیستم ایمنی بدن و قدرت های شفا دهنده طبیعی بدن را تحریک می کند. همچنین یک توازن یکپارچه بین بدن و ذهن شما ایجاد می کند. برخی از بیماری هایی که ماساژ شیاتسو می تواند درمان کند، عبارتند از:

 • مشکلات کمر
 • سردرد و میگرن
 • تحرک کمتر
 • درد مزمن و حاد
 • درد قاعدگی
 • آسیب های ورزشی
 • افسردگی
 • استرس
 •  
 • اثرات ماساژ شیاتسو:

  درد یا عصبانیت یک پاسخ طبیعی بدن شما است که در آن عدم تعادل وجود دارد. در ابتدا، ممکن است احساس ناخوشایندی خاصی داشته باشید، مانند اختلال در خواب، سردرد، یا نیاز به استفاده از حمام بیشتر اینها به خاطر اثرات پر انرژی و فیزیکی ماساژ شیاتسو است با این حال، پس از چند جلسه بدن شما به آن عادت خواهد کرد سپس، اثرات مفیدش ظاهر خواهد شد.

  هنگامی که این اتفاق می افتد، تعادل بین انرژی حیاتی و بدن شما پیدا خواهد شد پس ایده خوبی است که جلسات ماساژ شیاتسو را ادامه دهید به این دلیل که شما تنها با یک جلسه، نتیجه مطلوبی را به دست نخواهید آورد. شیاتسو هیچ اثر مضری بر بدن ندارد، زیرا از هیچ مواد شیمیایی در آن استفاده نمی شود.

  خواص و ویژگی های دیگر ماساژ شیاتسو :

  زین شیاتسو شبیه طب سوزنی است، اما بدون سوزن و بدون تاثیر و زدن مستقیم بر نقاط خاص. طب سوزنی تنها زمانی کار می کند که سوزن به بیمار زده شود در مقابلش، شیاتسو موجب جذب انرژی از طریق کار فیزیکی در عضلات و مفاصل می شود و انعطاف پذیری و چرخش بیشتری را به همراه می آورد.

  با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که طب سوزنی به طور کلی اثرات قویتری نسبت به شیاتسو دارد، زیرا سوزن دقیق تر است و کاری میکند تا انرژی را بهتر آزاد کند. به طور خلاصه، این یک درمان شرقی بسیار مفید است که از خودتان احساس خوبی داشت، زیرا تمام قسمت های بدن را متعادل می کند و تنش را آزاد می کند. 

  برخی از مزایای شگفت انگیز این نوع ماساژ شامل این واقعیت است که:

  1. تکنیکی عالی برای زنان باردار است زیرا انسداد در لگن و باسن را برمیدارد، موجب بهبود تحرک بهتر تولد می شود. 
  2. به شدت برای مشکلات کمر، سیاتیک و سایر درد های کمر توصیه می شود. 
  3. برای افرادی که دارای عضلات بسیار قوی هستند، توصیه می شوند، زیرا مانع از انسداد عضلات می شود و می توان به راحتی از طریق شیاتسو عضلات را نرم کرد. 
  4. برای درمان مشکلات احتباس مایعات، درد پا و درد عضلانی خوب است.
  5. یک راه عالی برای یادآوری به بیمارانی است که اکثر بیماری هایشان ناشی از استرس خارجی است و اینکه ذهن آرام همیشه مترادف با بدن متعادل می باشد.
  6. به عنوان یک درمان جایگزین، تحقیقات کمی درباره علم شیاتسو وجود دارد.
  7. این ،بدان معنی است که مطالعات اندکی می تواند تضمین کند که روی بیماران موثر می باشد. 
  8. بهترین حامیان، بیمارانی هستند که خودشان این درمان را تجربه کرده اند.
bama step

[wp-rss-aggregator sources=”88536″]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *