0
021284284

سؤالات متداول در زمینه انتخاب رشته

مقاطع تحصیلی عبارتند از:
الف) کاردانی (فوق دیپلم)
ب) کارشناسی (لیسانس)
ج) کارشناسی ارشد پیوسته (فوق لیسانس)
د) دکترای حرفه ای PH.D
منظور از پیوسته و نا پیوسته چیست ؟
منظور از پیوسته در یک مقطع یا دوره ی تحصیلی آن است که تا دادن آن مدرک آزمونی یا کنکور دیگری در کار نخواهد بود . مثلا کارشناسی ارشد پیوسته به این معناست که پس از قبولی فرد درکنکور سراسری تاگرفتن کارشناسی یاگرفتن کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) این رشته هایی که لفظ پیوسته با آنها همراه است کنکور دیگری ندارند . مثلا معماری به صورت کارشناسی ارشد پیوسته است این بدان معناست که تا گرفتن فوق لیسانس می توان بدون وقفه ادامه تحصیل داد و کنکوری برای ورود به کارشناسی ارشد، برای دانشجویان معماری(کارشناسی ارشد پیوسته معماری) وجود نخواهد داشت. اما در مورد کاردانی در دانشگاه چیزی به نام کاردانی پیوسته وجود ندارد، بلکه کاردانی پیوسته برای دانشکده های فنی و حرفه ای است .
 با یک امتحان به نام کنکور سراسری احتمال پذیرش در چند دانشگاه وجود دارد ؟
۱-    دانشگاه های دولتی
۲-    دانشگاه های علوم پزشکی دولتی
۳-    مراکز تربیت معلم (فوق دیپلم) – مراکز تربیت دبیر (لیسانس)
۴-    دانشگاههای مربوط به وزارتخانه های مختلف مثل دانشگاه نفت
۵-    دانشگاه پیام نور
۶-     دانشگاههای غیرانتفاعی و غیر دولتی
۷-    دانشگاه امام صادق (ع)
۸-    دانشگاه های شبانه
۹-    دوره های نیمه حضوری مؤسسات آموزش عالی
۱۰-دانشگاه علوم نظامی و انتظامی که وابسته به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هستند و می توان طبقه بندی ذیل را درباره ی آنها ارائه داد.
·        دانشگاه علوم نظامی امام علی (ع) وابسته به نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران
·        دانشگاه علوم دریایی نوشهر وابسته به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
·        دانشگاه امام حسین (ع) وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
·        دانشگاه علوم انتظامی وابسته به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
·        دانشکده های صنعتی وابسته به سازمان صنایع وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
·        دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید سرافراز تیمسار منصور ستاری وابسته به نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
*توضیحات بیشتر در مورد دانشگاه ها در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری و دفترچه ی راهنمای انتخاب رشته موجود می باشد.
 
 رشته های تحصیلی نیمه متمرکز یعنی چه ؟
بعضی از رشته ها جزء رشته های نیمه متمرکز هستند یعنی رشته هایی که نیاز به اقداماتی نظیر مصاحبه، معاینه و آزمون عملی و یا علمی و یا احتمالا افراد ذخیره دارد.
آن دسته از داوطلبانی که در آزمون عمومی و اختصاصی شرکت کرده اند و بر اساس کارنامه آزمون خود مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی دوره ی روزانه، شبانه و نیمه حضوری می باشند می توانند حد اکثر ۲ کد رشته از مجموع کد رشته های نیمه متمرکز موجود در گروه آزمایشی خود را با توجه به شرایط و ضوابط رشته های مذکور، علاوه بر کد رشته های متمرکز انتخاب نمایند.
لازم به ذکر است آن دسته از داوطلبان که علاوه بر گروه آزمایشی خود، متقاضی شرکت در گروه هنر و یا زبان های خارجی نیز بوده اند و مجاز شده اند می توانند در هر یک از این گروهها هم دو کد رشته نیمه متمرکز را انتخاب و در فرم انتخاب رشته درج نمایند.
* معرفی چند برابر ظرفیت رشته های نیمه متمرکز به عنوان قبولی نهایی محسوب نمی گردد، لیکن داوطلبانی که مراحل مختلف مصاحبه، معاینه و آزمون عملی را با موفقیت طی نمایند و در ردیف پذیرفته شدگان نهایی به عنوان قبولی اعلام شوند، پذیرفته شده رشته نیمه متمرکز میباشند، واین پذیرفته شدن به عنوان یک نوبت ازحد اکثر دو نوبت قبولی برای داوطلب محسوب می گردد.
آیا اگر در مرحله ی اول رشته های نیمه متمرکز پذیرفته شویم اما در مصاحبه و معاینه (مرحله پذیرش نهایی) شرکت نکنیم باز هم با محرومیت از شرکت در کنکور مواجه خواهم شد ؟
خیر – کسانی که در مرحله ی اول پذیرفته می شوند و انصراف می دهند، محرومیتی به آنان تعلق نمی گیرد ولی کسانی که در مصاحبه شرکت می کنند و پذیرفته می شوند و در نهایت انصراف می دهند، به آنها محرومیت تعلق می گیرد.
لطفا راهنمایی کنید در فرم انتخاب رشته، رشته های نیمه متمرکز را در کجا وارد کنیم ؟
اگر شما رشته نیمه متمرکز خود را قبل از انتخابهای متمرکز انجام دهید این شانس را می توانید داشته باشید که نمره ی هر دو رشته را آورده و در هر دو انتخاب پذیرفته شوید. ولی اگر نمره هر دو را بیاورید ولی اول انتخاب متمرکز را انجام داده و بعد نیمه متمرکز را بنویسید فقط انتخاب متمرکز را قبول می شوید. بنابراین توصیه می شود رشته های نیمه متمرکز را در اولویت ۱ و ۲ قرار دهید. اصولا کامپیوتر ابتدا امکان قبولی یا عدم قبولی شما را در این رشته ها بررسی می کند و بعد به سراغ رشته های متمرکز می رود، در غیر این صورت همان طور که توضیح داده شد، شانس خود را برای قبولی همزمان در دو رشته کاهش می دهید.
نتایج پذیرش نهایی رشته های نیمه متمرکز چه وقت اعلام می شود ؟
پذیرش در مرحله اول به معنی پذیرش نهایی نیست و بعد از انجام مصاحبه، پذیرفته شدگان نهایی اعلام می شود که آن هم در دی ماه حداکثر تا بهمن ماه صورت می گیرد.
۴۰- در رشته ی مهندسی شیمی دانشگاه تهران پذیرفته شده ام و پس از ثبت نام در این دانشگاه و تحصیل متوجه شدم که در رشته ی تربیت بدنی که رشته ای نیمه متمرکز است قبول شده ام تکلیفم چیست ؟
یا باید از رشته مهندسی شیمی دانشگاه تهران انصراف داده و در رشته ی تربیت بدنی ثبت نام کنید یا یک سال از شرکت در کنکور محروم شوید.
* به داوطلبان محترم اکیداتوصیه می شود درصورت قبولی در رشته متمرکز و علاقمندی به آن رشته یا اولی بودن این رشته به رشته نیمه متمرکز، دیگر در مصاحبه رشته های نیمه متمرکز شرکت نکنند، چون عدم حضور در مصاحبه برای آنها محرومیتی را به همراه نخواهد داشت اما اگر در مصاحبه شرکت کنند و پذیرفته شوند، حتما باید از رشته ی متمرکز انصراف و در نیمه متمرکز ثبت نام کنند و گرنه با محرومیت مواجه خواهند شد.
لطفا در مورد رشته های خاص نیمه متمرکز توضیح دهید ؟
رشته های نیمه متمرکز خودش به دو قسمت خاص و مشترک تقسیم می شود. روز کنکور چند برگه به شما می دهند که در مورد رشته های خاص نوشته شده است و هرکس در مربع مخصوص پایین پاسخنامه کنکور سراسری علامت بزند در صورت مجاز شدن حق انتخاب فرم انتخاب رشته را دارد و شامل رشته هایی است که بعد از قبولی دانشجو باید تعهد کاری دهد تا پس از اتمام دوره تحصیل، دوبرابر آن به ارگان مربوط خدمت کند. در دوران دانشجویی حقوق دریافت و بعد از تحصیل بلافاصله استخدام می شوند و پسران از سربازی نیز معاف می شوند.
به علت نا آشنا بودن اکثر داو طلبان با این رشته ها سطح رتبه های پذیرفته شدگان ممکن است خیلی هم خوب نباشد. مثلا در رشته پزشکی آخرین فرد قبول در روزانه شهرکرد ۱۵۰۰ باشد اما در پزشکی ارتش رتبه به ۳۰۰۰ هم می رسد.
بعضی از رشته های خاص را باید دراولویت ۱ تا ۱۰قرار دارد و بعضی های دیگر را اولویت ۱ تا ۳۰ که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته توضیح داده می شود.
*نتایج پذیرفته شدگان جداگانه می آید.
بعضی از این رشته های نیمه متمرکز با شرایط خاص در رشته تجربی عبارتند از :
·        پزشکی – دندان پزشکی – داروسازی –پرستاری (دانشکده ارتش جمهوری اسلامی ایران)
·        پزشکی – مدیریت خدمات بهداشتی – پرستاری (دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله)
·        مدیریت و کمیسر دریایی مربوط به (دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) )
·        مدیریت دولتی و بازرگانی (دانشگاه شهید ستاری)
·        مهندسی سیستم (دانشگاه افسری امام علی(ع) )
·        کارشناس کاربرد اطلاعات (دانشکده علوم و فنون فارابی)
·        اطلاعات نظامی – مدیریت صنعتی (دانشگاه امام خمینی دوره روزانه)
·        فقه و حقوق اسلامی-فلسفه و حکمت اسلامی (مدرسه عالی شهید نوری)
·        ادیان و مذاهب اسلامی–علوم قرآن ،علوم حدیث ، تاریخ اسلامی،فقه وحقوق– فقه و حقوق شافعی – حنفی – فلسفه و عرفان اسلامی (دانشگاه مذاهب اسلامی)

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *