0
021284284

راهکار های کنترل خشم

تعریف خشم:

خشم یک احساس طبیعی و نتیجه درستی از روان سالم می باشد. نکته قابل توجه این است که وقتی شما با خود می گویید که من یک فرد عصبی هستم، به خودتان این اجازه را ناخودآگاه صادر کردید که می توانید رفتاری پرخاشگرایانه داشته باشید. ولی وقتی می گویید من احساس عصبانیت دارم در اینجا شما قبول کردید که داشتن یک احساس بخصوص نمی تواند نوع رفتار شما را تعیین کند.

علائم اولیه ی بروز خشم:

افزایش فوری ضربان قلب
حرکات سریع و ناگهانی ما
افزایش سرعت تنفس و دمای بدن
ضعف حافظه
قرمز شدن
بالا رفتن تن صدا
سفتی عضلات و کمتر منطقی بودن

روش های بروز خشم:

برخورد فیزیکی
تجاوز به حریم شخصی
فحاشی، مسخره کردن
طعنه زدن
خصومت و کینه ورزی
حرص خوردن
بدگویی
بی‌توجهی
اشتباه یا تأخیر عمدی
عصبانی کردن دیگران

راهکار های موثر جهت رفع و کنترل خشم:

۱٫ قبل از صحبت کردن فکر کنید
زمانی که کوله باری از فشارهای عصبی را تحمل می کنید و همچون یک بمب منتظر انفجار هستید، می توانید به این فکر کنید که برخورد ناخوشایند شما با دیگران و گفتن جملاتی که قطعا لحظاتی بعد حس پشیمانی را به شما اضافه خواهد کرد نتیجه درستی ازبروز یک خشم نیست، پس راه های کنترل خشم این است که کمی به خود زمان دهید تا بتوانید در مرحله اول احساسات خود را بپذیرید، در مرحله دوم خودتان را از احساساتتان جدا بدانید و در مرحله سوم بر خلاف آنها عمل کنید سپس افکار خود را جمع‌ آوری کرده و به دیگران فرصت دهید تا آن هم اینکار را انجام دهند.
۲٫ هنگامی که آرام هستید خشم خود را بیان کنید.
فورا پس از اینکه آرامش روحی خود را بدست آورید، ناراحتی و درخواست خود را به طور محترمانه و به دور از هرگونه پرخاشگری بیان کنید و اجازه دهید تا دیگران به رفتار نادرست خود فکر کنند، متوجه اشتباه خود شوند و آن را بپذیرند.
۳٫ کمی ورزش کنید
فعالیت های جسمانی می تواند موجب کاهش استرس و اضطراب شما و به دنبال آن منجر به کنترل خشم شود، ورزش های خاصی هستند که با انجام آنها می توانید عصبانیت خود را کم کنید، با انجام این ورزش ها انرژی منفی شما به انرژی مثبت تبدیل می شود.
اگر احساس خشم می کنید، یکی از روش های کنترل خشم این است که از ورزش های جدید و مورد علاقه خود بهره بگیرید، می توانید بدوید، پیاده روی کنید و یا برای لحظاتی فعالیت فیزیکی لذت بخشی انجام دهید تا انرژی های منفی را از خود دور نمایید.
۴٫ به تفریح کردن بپردازید
گاهی بیرون رفتن و یا به اصطلاح عامیانه تر لحظات کوتاهی فرار کردن از اجتماعی که باعث ایجاد تنش در شما شده است می تواند باعث آرامش، کاهش اضطراب آنی شما و مدیریت بهتر موقعیت شود.
۵٫ راه حل های ممکن را شناسایی کنید
تا زمانی که سعی در حذف فکر یا احساسی داشته باشید، آن را فقط قویترش می کنید. هر چقدر روی احساسی بیشتر تمرکز کنید آن احساس را قویتر خواهید کرد. پس یک مهارت کنترل خشم این است که سعی کنید احساساتی که در وجودتان تجربه کرده اید را بپذیرید و به دنبال کنترل خشم خود باشید، به طور مثلاً: آیا اتاق نامرتب کودک شما را عصبانی می کند؟ در را ببندید. آیا همسر شما هر شب برای صرف شام تاخیر دارد؟ زمان آن را به شیوه‌ ای دیگر برنامه‌ ریزی کنید. این را به یاد داشته باشید که خشم هرچیزی را برطرف نخواهد کرد و ممکن است اوضاع را بدتر کند.
۶٫ جملاتتان را با کلمه “من” شروع کنید
برای پیشگیری از انتقاد و یا سرزنشی که تنها باعث افزایش تنش شما می شود، می توانید در این مواقع برای بیان ناراحتی خود از جملاتی که با کلمه “من” شروع می شوند استفاده کنید. به طور مثال، من از اینکه “میز را بدون جمع آوری ظرف ها ترک کردید ناراحت شدم” به جای “هرگز دیگر کاری را انجام نمیدهم” استفاده نمایید.
۷٫ کسی را ناراحت نکنید
بخشش می تواند هدیه‌ ای زیبا و شکوهمند در پاسخ به رفتار ناخوشایند دیگران باشد. بخشش یکی از راهای کنترل خشم بوده و ابزاری قدرتمند است که می تواند احساسات منفی را از شما دور کرده و شخصیت شما را حفظ کند. اگر شما بتوانید فردی که شما را خشمگین کرده است ببخشید، او می تواند با یادگیری از رفتار شما روابط خود را با شما و دیگران تقویت سازد.
۸٫ برای کاهش تنش از طنز استفاده کنید
رویارویی با حقیقت در برخی از مسائل می تواند باعث ایجاد تنش و اضطراب در شما شود. شما در این مواقع می توانید با استفاده از طنز سعی کنید برای لحظاتی دید غیر واقعی به مسائل داشته باشید، اما از افراط در این مورد بپرهیزید زیرا گاهی باعث غفلت شما از حقیقت ها شده و این می تواند حس بدتری را در شما به وجود آورد.
۹٫ مهارت ریلکسیشن را تمرین کنید
از اضطرابتان نترسید. اضطراب تجربه انسانی هست که همه افراد آن را تجربه می کنند. هر وقت اضطراب به سراغتان آمد اول از همه به ریتم تنفس خود توجه کنید، تا بتوانید عمیق و آرام نفس بکشید، بعد از آن تمام توجه تان را روی عضلات بدنتان متمرکز کنید، از نوک پا تا کف سرتان را از بالا به پایین اسکن کنید. هر انقباض یا گرفتگی که در عضلاتتان هست را رها کنید و همزمان نفس عمیق و آرام را فراموش نکنید.
۱۰٫ به دنبال راه درمان باشید
آموختن کنترل خشم خود چالشی است که همه افراد اغلب به دنبال آن هستند. پس برای کنترل خشم خود تلاش کنید. از آنجا که خشم تقریبا کلیه ی جوانب زندگی را تحت تاثیر خود قرار داده است، کنترل آن باعث ایجاد افزایش کیفیت زندگی شما در روابط اجتماعی، عاطفی و… خواهد شد.

جهت ثبت نام در دوره آموزش مجازی کنترل خشم بر روی تصویر فوق کلیک کنید.
این دوره به صورت غیر حضوری برگزار می گردد و محتوای آموزشی الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال میشود.
پس از پایان دوره گواهی آموزشی رایگان و معتبر با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید
مشاوره رایگان : ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *