0
021284284

درباره ي رشته مهندسی کنترل و ابزار دقیق

دپارتمان آموزش مجازی شرکت جهت علاقه مندان به این دوره ی آموزشی توضیحاتی در این رابطه ارائه داده است. جهت ثبت نام در این دوره کوتاه مدت آموزشی و دریافت گواهینامه آموزشی معتبر در این زمینه به قسمت ( ثبت نام دوره ) مراجعه فرمائید. ( در نظر داشته باشید احتمال دارد بر طبق نظر استاد مربوطه سرفصل ها  و یا محتوای دوره ها با آنچه در این صفحه به صورت کلی شرح داده شده است متفاوت باشد.)
نگاه كلي به رشته مهندسی کنترل و ابزار دقیق
 مهندسی برق، دانش تحلیل و بررسی ریاضی پدیده‌هایی فیزیکی است که به نحوی به بارهای الکتریکی و حرکت و آثار آن‌ها (از قبیل جریان الکتریکی، پتانسیل الکتریکی، میدان الکتریکی، میدان مغناطیسی، موج الکترومغناطیسی، نیروی الکتریکی، نیروی مغناطیسی) مربوط می‌شوند.
این رشته در دانشگاه‌های ایران به پنج گرایش تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:
* مهندسی مخابرات
* مهندسی کنترل
* مهندسی الکترونیک
* مهندسی قدرت
* مهندسی پزشکی، بیوالکتریک
رشته مهندسی کنترل و ابزار دقیق که یکی از گرایشهای رشته برق (الکتروتکنیک)میباشدبه صورت زیر تعریف میشود.اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کنترل ارائه دهیم، می‌توانیم بگوییم که هدف این علم، کنترل متغیرهای اساسی سیستم (که متغیرهای خروجی می تواند تنها بخشی از این متغیرها باشد) بر مبنای برخی ملاکهای مطلوب می باشد. این ملاکها می تواند شامل سرعت، زمان، مصرف سوخت و … باشد. به عنوان یک مثال ساده می توان کنترل زمان اوج گیری یک هواپیمای جنگنده را در نظر گرفت. زاویه پره ها، میزان سوخت تزریقی و سایر متغیرهای تاثیرگذار بایستی با روشهای ریاضی محاسبه شده تا بتوان به خوبی این زمان را کاهش داد.
این گرایش بطور گسترده به طراحی و کنترل سیستمهای صنعتی میپردازد.سنسورها، ترانسمیترها، دستگاه های اندازه گیری و کنترل کننده های نوین نقش بسیارپراهمیتی در این گرایش دارند. این گرایش در مقایسه با دیگر گرایش های مهندسی برق بیشترعملی بوده و از بازار کار بهتری برخوردار است.
سنسور ابزاری است که در همه دستگاههای اندازه‌گیری وجود دارد و وظیفه تبدیل یک کمیت فیزیکی به یک سیگنال الکتریکی را در تجهیزات الکترونیکی و یا تبدیل کمیت فیزیکی به یک سیگنال نیوماتیکی در تجهیزات نیوماتیکی را دارد. انواع دستگاههای اندازه‌گیری دارای سنسور یا حس کننده‌های متفاوتی هستند که کمیت‌هایی مانند دما، فشار، دبی و غیره را اندازه‌گیری می‌کنند. این سنسورها بر حسب نوع عملکرد، دارای خروجی‌های متفاوتی از قبیل مقاومت، ظرفیت الکتریکی، جابجایی و غیره است. سنسورها البته کاربردهائی نظیر آشکار سازی وجود و یا عدم وجود نیز دارند نظیر سنسور نوری .
هدف سیستم کنترل عبارت است از کنترل خروجی‌ها به روش معین به کمک ورودی‌ها از طریق اجزای سیستم کنترل که می‌تواند شامل اجزای الکتریکی، مکانیکی و شیمیایی به تناسب نوع سیستم کنترل باشد.
بنابراین:
اندازه گیری کمیتهای فیزیکی مورد نظر و وسایل و دستگاههای مورد نیاز در ارتباط با تبدیل و انتقال آنها را ابزار دقیق میگویند.
ابزار دقیق در کنار کنترلر ها و شیرها از مهمترین عناصر مدارات کنترل سیستم ها هستند. ابزار دقیق شاخه ای از علم کنترل می باشد.
این علم از سه بخش زیر تشکیل شده است:
1-اندازه گیری
2-پردازش مقادیر اندازه گیری شده بوسیله تجهیزات کنترلی و کنترل پارامترها
3-ارسال پاسخ مناسب به تجهیزات کنترل کننده
تجهیزات مهم اندازه گیری در ابزار دقیق عبارتند از سنسور های فشار، دما، دبی سنج ها ، ارتفاع سنج ها، کنترل کننده ها، ریکوردر ها، load cell ها، آنالیزورهای گاز، غلظت سنج ها و غیره میباشند.
حسگر و مبدل:
مبدل معمولا به المانی گفته میشود که سیگنال(انرژی) را از یک سیستم دریافت و به سیستم دیگر تحویل می دهد.
حسگر یا حس کننده به عنوان المانی تعریف می شود که به نور، حرارت، حساس است و تغییرات آنها را به سیستم بعدی منتقل میکند.
مبدل انرژی غیرالکتریکی را به انرژی الکتریکی و بالعکس تبدیل می کند.
سیگنال های ورودی و خروجی ابزار دقیق:
سیگنال های جاری در حلقه کنترل، در صورتی که آنالوگ باشند معمولا سیگنال ولتاژ( 5- 0ولت) ویا (10- 0 ولت) و سیگنال جریان(20 – 4 میلی آمپر) می باشند. و برای سیتم های کنترل دیجیتالی و یا با حضور کنترلر دو وضعیتی و موارد دیگر، نوع سیگنال ها و حداقل و حداکثر مقادری آنها فرق خواهد کرد.
صحت (Accuracy):
حد خطایی که یک دستگاه می تواند داشته باشد ، مبنای تعریف صحت آن است ومعمولا به صورت درصدی از گستره کامل دستگاه تعریف میشود.
تولرانس(Tolerance):
حداکثر خطایی است که در محدوده آن مقدار اندازه گیری شده قابل قبول باشد.
گستره(Range Of Span):
گستره یک دستگاه اندازه گیری، فاصله بین مقادیر ماکزیمم و مینیمم متغیر است که یک دستگاه می تواند اندازه گیری کند.
شاید این سوال در ذهنتون شکل بگیره که چرا جریان استفاده شده ، نه ولتاژو چرا در حد میلی آمپر ؟
پاسخ اینه که اثر نویز بر روی جریان کمتر است و اینکه جریان در حد میلی آمپر است نه میکرو آمپر به خاطر این است که در مقابل نویز مقاوم می باشد.

دیدگاه کاربران
 • حسن 29 بهمن 1392

  سلام
  من اتفاقن تو این رشته ثبت نام کردم ولی هنوز شروع نشده میخواستم بدونم حداقل حقوقی که برای این رشته در نظر گرفته خبر دارید یا نه .. اگر دارید ممنون میشم اگه منو خبر کنید

  • مدیر کل سایت 29 بهمن 1392

   با سلام :
   دوست عزیز به اطلاع میرساند که به زودی دوره شما آغاز می گردد و اما در رابطه با حقوق رشته دقیقا متوجه منظورتون نشدیم – خواهشمند است بیشتر توضیح بفرمایید. متشکرم

 • saeed 29 مهر 1393

  باسلام
  من چند وقته توی رشنه کنترل درس میخونم بعد فارق التحصیلی نمیدونم برای کار کجا برم و توی چه زمینه ای مشغول کار بشوم .منظورم اینه که چه کارای با رشتم مرطبته بعد حقوق یک مهندس کنترل نوپا چقدره

 • farzaneh 28 آذر 1393

  من میخوام تو این رشته یعنی ابزار دقیق شرکت کنم ولی همچین رشته ای در دفترچه نیست میخوام بدونم اسم دیگه ای داره این رشته؟

 • ali 5 بهمن 1393

  سلام میگم رشته ی برق صنعتی بهتر هست یا رشته ی ابزار دقیق.من دانشگاه عالی یزد همین رشته ی ابزار دقیق قبول شدم حالا نمیدونم برم دانشگاه یزد همون رشته ابزار دقیق بخونم یا برم رشته ی برق صنعتی لطفا هر جه سریع تر جوابم رو بدین مرسی.

 • بهنام 29 بهمن 1393

  سلام بچه ها خسته نباشین من ترم دو مهندسی برق بدون گرایش هستم
  بعد من این دو گرایش برقو که زیاد به هم مربوط نیس رو دوس دارم یکیش کنترل هست و یکیش مخابرات لطفا راهنماییم کنید ممنون

 • مهدی 22 فروردین 1394

  سلام من رشتم ابزار دقیقه خیلی سخته کار هرکسی نیست 99درصد ریاضیه اگ معدل ریاضیاتت کمتر از 17 ب این رشته نیایین نمیتونین موفق بشین.

 • حامد 8 خرداد 1394

  سلام.من میخام برم شرکت گاز این رشته به کارم میاد

 • دانشجو 13 خرداد 1394

  سلام دوست عزیز این رشته در شرکت گاز وشرکت نفت وصنایع پتروشیمی بسیارکاربرد داره ودرمرحله بعدی درکارخانه جات وصنایع دفایی از اهمیت بالایی بخورداره

 • میر حسین 27 خرداد 1394

  سلام من میخواستم بدونم بازار کار این رشته چطوره و در مورد این رشته یکم توضیح بدید مرسی

 • امیر 13 آبان 1394

  سلام
  رشته از رشته ابزار دقیق شرکت نفت خبر ندارید؟

 • علیرضا 3 آذر 1394

  سلام
  من دانشجوی ترم احر دانشکده فنی انقلاب هستم در رشته تاسیسات الکتریکی
  میخواستم نطر دوستان را در مورد بهترین دانشگاه تدریس کننده در این رشته (کنترل ابزار) بدونم

 • علی 12 اسفند 1394

  موقعیت شغلی رشته کنترل و ابزار دقیق در بازار کار چگونه است

 • مهرداد 26 اسفند 1394

  دوستان سلام.
  الان توی یه وضعیتی هستم که نمیدونم قدرت بخونم یا کنترل.
  اما دوره ی کاردانی یه استادی داشتیم (دانشگاه مهاجر (اصفهان)) خیلی تاکید کرد کنترل بخونم…..

 • سجاد 16 فروردین 1395

  سلام
  من برای استخدام و مصاحبه نیروگاه آبی سیمره به یه سری مطالب عملی در زمینه تکنسین ابزار دقیق احتیاج دارم. لطفا راهنماییم کنید
  حاضرم مطالب رو از سایت شما خریداری کنم

  • مدیر کل سایت 18 فروردین 1395

   با سلام و تشکر از ارتباط شما :
   خواهشمند است فردا با کارشناس ما تماس گرفته و دقیقا نیاز خود را شرح دهید – ما تمام نیروی خود را جهت مرتفع کردن آ« به کار خواهیم گرفت.
   تماس: ۰۹۱۳۰۰۱۶۸۸ و ۰۹۳۳۰۰۴۴۲۸۴
   با تشکر

 • ظاهر علوینسب 24 فروردین 1395

  با سلام وعرض ادب حضور شما اساتید محترم سوالی حقیر داشت اینهکه از میان رشته های تحصیلی 1الکترونیک. الکترونیک عمومی. الکترونیک رادیو وتلویزیون.ارتباطات دفن آوری اطلاعاتITC. برق الکترونیک وابزار دقیق. تعمیرونگهداری تجهیزات پزشکی .آزمایشگاه تشخیص پزشکی
  کدام یک از نظر بازار کار درایران به دیگری برتری داره
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 • آمیتیس 12 اردیبهشت 1395

  با سلام من در قسمت ابزار دقیق پتروشیمی کارون به تازگی استخدام شدم
  لطفا منابعی برای افزایش اطلاعات خود بفرمایید

 • حمید رضا کوشافر 17 اردیبهشت 1395

  ممنون لطفا مدت دوره رو بندیسید

  • مدیر کل سایت 17 اردیبهشت 1395

   سلام. دوره آموزشی از زمانی که محتوای آموزشی به دست شما میرسد آغاز میگردد و تا ۶ ماه فرصت دارید تا پروژه پایان دوره خود را ارسال نمایید.

 • مجتبی 4 خرداد 1395

  سلام من در رشته ابزار دقیق در حال تحصیل هستم و باید بگم هم رشته عالی با درامد خوب هم خیلی مهندسی اگه کسی میخواد ب این رشته بیاد از نظر من ک عالیه….ممنون

 • رسول 23 خرداد 1395

  سلام دوستان عزیز بنده کارشناس ابزار دقیق هستم داخل صنعت فولاد کار میکنم؛ هر سوالی در خصوص ابزار دقیق و رشته آن و بازار کار آن در خدمتتم؛ می تونید از طریق تلگرام در ارتباط باشیم.
  09175507317

 • moharebi 10 تیر 1395

  موقعیت شغلی رشته کنترل و ابزار دقیق در بازار کار چگونه است

 • سجاد 20 تیر 1395

  سلام خدمت دوستان گرامی.
  من ترم 4 رشته مهندسی برق هستم و باید گرایش خود رو انتخاب کنم.لطفا راهنمایی کنید که کدوم گرایش شرایط شغلی بهتری داره.
  ممنون

 • حمید 8 شهریور 1395

  با سلام خدمت دوستان عزیز منتو دانشکده فنی انقلاب دارم مدرک لیسانسمو میگیرم خواستم به دوستانی بگم کهقراره تو این مزکز رشته کنترل درس بخونن دورشو خط بکشن چونکه فوق العاده داغونه آزمایشگاه سنسورش با شخصی افتاده که پی ال سی رو در حد نوپا هم بلد نیست به نظرم کسایی که فوق دارن با همون فوق دیپلمشون دنبال کار باشن چون روز به روز وضعیت اشتغال زایی بدتر میشه خودتون رو با مدرک گرفتن بیخودی مشغول نکنید با مدرک دستتون به جایی بند نمیشه استخدامیای تو شرکت پتروشیمی همه سن بالا هستن اگه دقت کنی اونا سال 75 یا 80 استخدام شدن وقتی که مهندس کم بود ولی الان درب هر خونه ای رو بزنی مهندس میریزه بیرون دوستان نا امیدتون نمیکنم ولی این حرفا واقعیته سعی کنید تخصص خودتون بالا ببرید کارای فنی انجام بدین تو اون زمینه ای که علاقه دارین حسابی فعالیت کنید بخدا موفق میشین موفقیت تو مدرک گرفتن نیست تو تخصصه

 • مسعود 8 مهر 1395

  سلام. من کارشناسی ابزار دقیق رو گرفتم . ولی هنوز نمیدونم که کجاها باید کار کنیم و کارمون چیه دقیقا.واقعا با این که کارشناسی رو دارم نمیدونم من سر کار باید چیکار کنم دقیقا.

 • امیر فرد 1 آبان 1395

  من لیسانس برق گرایش کنترل و ابزاردقیقم. هزارتا مدرک دیگه هم گرفتم اما شرکت خصوصی ام میخوان اداره کار بدن و مثل بلانسبت خر کار میکشن. استخدامی ها هم یا میزنه الکترونیک یا قدرت. و کم میشه بزنن کلیه گرایش ها. الان ارتش هوایی و خاتم الانبیا هم زده الکترونیک و قدرت .اخه اگر قرار بود بریم حمالی تو شرکت مثل یه کارگر دیپلمه چرا 4سال خودمونا داغون کردیم اونم با این رشته سخت.منم دیگه واقعا نمیدونم کجا باید دنبال کار گشت. اخرشم فکر کنم یه بقالی باید بزنی

 • نیما نظری 30 آبان 1395

  سلام.دوستان گرامی،خوبید،میخاستم ی کمکی برام کنید،من ترم دو رشته ابزار دقیق،دانشگاه امام علی یزد میخونم،نمیدونمکارشناسی چی بخونم اگه میتونید ی راهنمایی برام کنیید.تشکر

 • احمدافتخاری 5 آذر 1395

  س.من دانشجو برق دانشگاه صنعتی سجادمشهدم بین قدرت وکنترل موندم لطفا راهنماییم کنین

 • علی 8 آذر 1395

  سلام .من دانشجو الکترونیک هستم .خواستم بدونم ابزار دقیق گرایش الکترونیک یا جدا از الکترونیک.بعد من برا کار شناسی به نظر شما چه رشته ای برم .من به مدرس شدن علاقه دارم .ایا الکترونیک برم بازار کار برا مدرس شدن هست در این رشته

 • فاطمه 18 دی 1395

  سلام.به نظر من هر کسی رشته ی برق رو خونده کامل خودش رو سرکار گذاشته به نظرم ادم همون اول بره دنبال کار خیلی بهتره تابره دانشگاه ودرس بخونه و اخرش بشه چی باسواد بیکار 

 • علیرضا 19 دی 1395

  با خوندن دیدگاها میتونم چن تا نکته به عنوان یک مهندس کنترل بگم که اولا اونایی که میگن کار نیس قطعا بی سوادن چون اگه کار بلد باشی هم میتونی شرکت بزنی هم جاییاستخدام میشی و دنبال با سوادا میان دوم اونایی که میگن درس نخونیم و از اول بریم سره کار خب اینا واسه کارگری افریده شدن پس بهتره برن و درجات بالا را دوست ندارن سوم عزیزان دنبال کار پشت میزی یا این که بیان ببرنتون نباشین باید زحمت بکشین تا کار گیرتون بیاد من با دوست هام یه شرکتی زدیم در رابطه با رشتمون و موفق هستیم پس شمام میتونید

 • حامد 9 بهمن 1395

  دوست عزیزی که مدعی هستی کار هست شاید همه مثل شما و دوستانتون هزینه شرکت زدن ندارن ..بی سوادن؟! بقیه؟… 
  من سال ۹۲ فارغ اتحصیل شدم …کسی کار سراغ داره لطفا ایمیل بزنه [email protected]

 • یوسف حمزه نیا 25 اردیبهشت 1396

  من فارغ التحصیل ابزاردقیق هستم کسی که میخواد تواین رشته بیاد باید ریاضیش خوب باشه و بازار کارش همه خوبه الان تو هر شرکتی که بری یه قسمت ابزار دقیق باید داشته باشه موفق موید باشین دوستان عزیز

 • محمد خان 27 اردیبهشت 1396

  دیگه داری گیجم می کنی!

 • ali 8 خرداد 1396

  سلام خدمت دوستان من ترم اخر مقطع کاردانی رشته الکترونیک هستم. نظرات رو اکثر خوندم ترجیح میدم تو کارشناسی همین رشته الکترونیک رو ادامه بدم چون که یه رشته مادر هست بااین که دست زیاد شده ولی کار هم زیاد شده. کسی هم تاحالا مهندس الکترونیک بی کار ندیده

 • رهگذر 22 تیر 1396

  سلام به همه دوستان. الان حدود ۲۱ سالی می شه که در حوزه ی برق کار می کنم، کارشناسی ام الکترونیک، ارشدم مکاترونیک و دانشجوی انصرافی دکترای کنترل هستم. کمتر پالایشگاه و پتروشیمی تو ایران هست که من کار نکرده باشم. متاسفانه چون کشور ما صنعتی نیست مهندس هاش زیاد اوضاع خوبی نداشته و نخواهند داشت شما بگذر از چهارتا شرکت که با لینک و رانت و استثمار جوانان بیچاره کار می گیرند و پول در می آورند.

 • قربان علی 30 مرداد 1396

  سلام متشکرم عالی بود حال کردمok

 • علی 19 شهریور 1397

  سلام میخواستم بدونم از رشته ابزار دقیق برق صنعتی چطوری میتونم ب مهندسی پزشکی برسم ؟؟تو مقطع کارشناسی ارشد میشه ؟؟

 • mohmmadbaqer 16 اسفند 1397

  chera farsi namishe chiz navesht?

 • محمد 18 مرداد 1398

  با سلام
  میخواستم بدونم در حوزه کار plc بین رشته های برق صنعتی، مکاترونیک،ابزار دقیق کدوم رو انتخاب کنم؟ رشته کنترل با ابزار دقیق یکی هستن یا جدا از هم هستن؟ ممنون میشم اگه جوابم رو بدید

 • مرتضی 20 آبان 1398

  با سلام.فارغ التحصیل رشته کنترل گرایش ابزار دقیق هستم.علاقه زیادی به این رشته دارم که با گذراندن دوره های عملی وزارت کار و جهاد دانشگاه شریف به خصوص فراگیری این رشته زیر نظر استاد عزیز مهندس احمد فرجی (مؤلف کتاب های اتوماسیون) ولی متاسفانه رشته پر بازدهی در ایران نیست .

 • علی 15 آذر 1398

  ببخشید من درست متوجه این رشته نشدم میشه برام توضیح بدید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *