0
021284284

درباره ي رشته الكترونيك

دپارتمان آموزش مجازی شرکت جهت علاقه مندان به این دوره ی آموزشی توضیحاتی در این رابطه ارائه داده است. جهت ثبت نام در این دوره کوتاه مدت آموزشی و دریافت گواهینامه آموزشی معتبر در این زمینه به قسمت ( ثبت نام دوره ) مراجعه فرمائید. ( در نظر داشته باشید احتمال دارد بر طبق نظر استاد مربوطه سرفصل ها  و یا محتوای دوره ها با آنچه در این صفحه به صورت کلی شرح داده شده است متفاوت باشد.)
نگاه كلي بر رشته الكترونيك
رشته الکترونیک یکی از رشته‌های صنعتی مادر محسوب می‌شود و تمام علوم و فنون موجود به نحوی با این علم پیوند خورده‌اند به نحوی که از وسایل روزمره زندگی تا پیچیده‌ترین فن‌آوری‌های فضایی حضور این علم به وضوح قابل مشاهده است. بی‌شک برای یافتن جایگاه مناسب این علم در کشورمان بایست مبانی آموزش این رشته با استحکام و براساس برنامه‌ریزی علمی پایه‌گذاری شود رشته الکترونیک در هنرستانها از اساسی‌ترین و نقطه‌ شروع مناسب برای فراگیری این علم محسوب می‌شود.
علم الکترونیک همگام با پیشرفت روزافزون تکنولوژی هم اکنون در کلیه امور مربوط به زندگی انسانها رخنه کرده و در حال پیشرفت می باشد و در آینده تزدیک کل زندگی انسانها را تحت تاثیر خود قرار میدهد . هم اکنون رشته الکترونیک مهمترین رشته فنی و مهندسی در دانشگاها و هنرستانها میباشد و کسانی که از نظر علم ریاضیات و  فیزیک دارای قدرت درک و تحلیل بالا تری هستند در این رشته می توانند به موفقیتهای بیشتری دست پیدا کنند . برخلاف ذهنیتهایی  که برای بعضی ها پیش آمده در نهایت یک فارغ التحصیل رشته الکترونیک را تعمیر کار رادیو و تلویزیون می پندارند ، در حالیکه اینطور نیست . رشته الکترونیک دارای گرایشهای مختلفی است که همگام با پیشرفت علم روز است مثل مکاترونیک بیوالکتریک وکنترل و… که در آینده نزدیک بازارکار بیشتری در انتظار فارغ التحصیلان این رشته خواهد بود .
اهداف تدوین رشته الکترونیک :   
۱- تعمیر وسایل الکترونیکی ساده خانگی۲- طراحی و ساخت فیبر مدارهای الکترونیکی۳- مونتاژ قطعات الترونیکی روی برد مدار چاپی۴- نصب و راه اندازی تجهیزات ساده الکترونیکی۵- نصب و راهاندازی آنتن مرکزی برای ساختمانهای کوچک۶- سر پرستی بخش های کوچک مونتاژ۷- کار با دستگاه های اندازه گیری۸- خواندن نقشه های الکترونیکی۹- طراحی و ساخت تقویت کتتده ها۱۰- آشنایی با سیستم های مخابرات و ارتباطات ۱۱- آشنایی با مدارهای دیجیتالی و سخت افزار رایانه
  نحوه  ادامه تحصیل هنرجویان:
 کلیه هنرجویان شاخه فنی وحرفه ای،پس ازپایان دوره سه ساله واخذ دیپلم می توانند به طرق ذیل در سطوح بالاترادامه تحصیل نمایند:   ۱-   بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی در آزمون سراسری دوره کاردانی پیوسته شرکت نموده و پس از احراز قبولی در یکی از آموزشکده‌های فنی‌و‌حرفه‌ای سراسر کشور ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کاردانی شوند. ۲-   بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی در آزمون ورودی آموزشکده های وابسته به دانشگاه جامع تکنولوژی (علمی_ کاربردی) شرکت نموده و پس از احراز قبولی ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کاردانی شوند. ۳-   بدون‌گذراندن‌دوره‌پیش‌دانشگاهی‌و‌ با توجه به شرط معدل در دانشگاه‌آزاد‌اسلامی ثبت‌نام نموده و در دوره کاردانی پیوسته ادامه تحصیل دهند و موفق به اخذ مدرک کاردانی شوند. ۴-   در‌آزمون تغییر ‌رشته یکی از دوره های پیش‌ دانشگاهی هنر، علوم ‌ریاضی، علوم ‌تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی شرکت نموده و پس از احراز قبولی، دوره‌ی مذکور را گذرانده و سپس از طریق آزمون سراسری دانشگاههای دولتی و آزاد اسلامی ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کارشناسی شوند. ۵-   فارغ التحصیلان تعدادی از رشته های کاردانی پیوسته فنی و حرفه ای که دوره کارشناسی ناپیوسته رشته تحصیلی آنان مصوب گردیده است،می توانند درآزمون ورودی مربوط شرکت نموده و پس از احراز قبولی، در دانشگاههای طرف قرارداد وزارت آموزش و پرورش ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کارشناسی شوند.
۶-  کلیه فارغ التحصیلان دوره کاردانی پیوسته،می توانند بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی در آزمون سراسری دانشگاههای دولتی و آزاد اسلامی شرکت نموده و پس از احراز قبولی ادامه تحصیل دهند.
الکترونیک به دانش و فن آوری عبور ذرات باردار در یک بار و خلاء می باشد. به بیان دیگر در این دانش به مطالعه حرکت بارهای الکتریکی و کنترل حرکت آنها برای ایجاد اثرات مطلوب مورد نظر می باشد.
دانش الکترونیک امروزه بوجود آورنده سیستمها و ابزارهای پیچیده ای است که در بسیاری از محصولات روزمره زندگی و شاخه های مهندسی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.
با توجه به آنچه که گفته شد کاردانی فنی الکترونیک یکی از رشته های آموزش عالی در نظام دانشگاهی است، که هدف عمومی آن تربیت کاردانها فنی الکترونیک است که دارای دانشهای لازم در زمینه الکترونیک صنعتی، وسایل اندازه گیری و وسایل صوتی و تصویری که دقیقاً مربوط به وسایل همان بخش از صنعت طراحی گردیده ، می باشد.
از آنجا که تکنولوژی مربوط به صنعت الکترونیک به صورت گسترده در همه جا و از جمله در کشور ما شالوده ای برای پیشرفت در صنعت برق محسوب می شود، دوره یادشده برای تربیت افراد کارآمد در جنبه های عملی در زمینه رفع نیازهای صناعی است که به نوعی با الکترونیک در ارتباط هستند.
رشته الکترونیک یکی از رشته های مهم در مورد امور ارتباطات در دنیا دارای حائز اهمیت می باشد. در ایران این رشته در مورد ارتباطات با دنیا اهمیت زیاد دارد، به طور کلی دانشجویانی در این رشته پذیرفته می شوند و دارای موفقیت می شوند که دارای هوش بالایی باشند و علاقه به ابلاغ و نوع آوری باشند و بتوانند خودشان را با تکنولوژی در دنیا هماهنگ بکنند.
 دوره کاردانی  
یکی دیگر از تعاریفی که می توان از رشته الکترونیک کرد، اینست که زیر مجموعه ای از رشته فیزیک می باشد، که درباره حرک الکترونها در مدارهای الکتریکی است، بحث می کند. دانشجویانی در این رشته فوق می شوند که در دو درس ریاضی و فیزیک بسیار قوی باشند و دارای پشتوانه اجتماعی و خانوادگی باشند.
 دوره کاردانی و تکنسین در کشور ما از جایگاه خوبی برخوردار نیست و می توان گفت نقش تکنسین رابطه بین مهندس و کارگر ماهر است، و در هرم نیروی انسانی تکنسین در کشورهای پیشرفته و در جوامع توسعه نقش اساسی دارند.
متأسفانه در کشور ما به لحاظ اهمیت ندادن به این بخش استفاده بهینه از این تکنسین نشده است، و به خاطر همین جوانهای ما بیشتر به سراغ مهندسی می روند تا تکنسین و همین باعث شده تا رشته های فنی ما از آن جایگاه خودشان برخوردار نباشند .
 از میان دروس یاد شده از معتمدین به شرح زیر است:
۱- ریاضی عمومی که در مورد بردارها و اعداد مختلط و ماتریس ها و توابع – حدود پیوستگی و مشتق و انتگرال به بحث می پردازد.
۲- فیزیک عمومی که به زمینه هایی همچون، فیزیک و دینامیک می پردازد.
۳- کارگاه فیزیک که درس عملی است و دانشجویان با وسایل اندازه گیری آشنا می شوند.
۴- آزمایشگاه مقدماتی برق که دانشجویان با قطعات مدارها همچون خازن ، مقاومت و برخی مدارهای ساده آشنا می شوند.
۵- الکترونیک و آزمایشگاه الکترونیک که به صورت نظری و عملی ساختمان قطعات الکترونیکی را مورد ارزیابی قرار می دهد.
۶- مدار ۲ و ۱ که دانشجویان را با انوع مدارها و اصول اولیه برق به صورت نظری و  عملی آشنا می سازد.
۷- برنامه ریزی کامپیوتر که دانشجویان را با یکی از برنامه های کامپیوتر آشنا می کند.
۸- الکترونیک صنعتی که دانشجویان با طرز کار مدارهای کنترل فرمان دهنده ای که در کارخانه ها و مراکز صنعتی و مورد استفاده قرار می گیرد آشنا می کند.
۹- دوره های کاردانی فنی در سال ۱۳۶۳ وزارت فرهنگ آموزش عالی این مجوز را به آموزش و پرورش دادند و آموزش و پرورش با تشکیل واحدهایی بنام دفتر امور مدارس عالی فنی حرفه ای و آموزشکده های فنی حرفه ای زیر پوشش خودش به تربیت نیروهای تکنسین پرداخت.
 دانش آموختگان رشته برق الکترونیک با کسب دانش و مهارتهای لازم در زمینه های ذیل قادر به فعالیت خواهند بود:
۱- در زمینه انتقال نظرات و روشهای مورد تأیید مهندسان  به کارگران
۲- تهیه و تفسیر نقشه های مورد تأیید مهندسان و پیاده کردن آنها بوسیله کارگران فنی
۳- این افراد می توانند به تعمیر قطعات الکتریکی همچون تلویزیون و قطعات مشابه بپردازند.
۴- در برخی بخشها می توان از این افراد به عنوان سرپرست بخش از آنها استفاده کرد.
۵- از این افراد می توان در تدریس بعضی دروس در سطح پائین استفاده کرد.

دیدگاه کاربران
 • مسعود منتظری 14 فروردین 1396

  بچه ها،بجای عنوان موضوع من به فلان مبحث درسی علاقه دارم ولی از مبحث دیگری بدم، میاد،باید موضوع کلی کسب مدرک تحصیلی را بررسی کنید، درتمامی کشورهای جهان درس خواندن سختترین کار محسوب می‌شود،و هیچ میانبری ندارد، اگر واقعاً برای کسب مدارج عالی توانایی انجام این کار خیلی سخت و طاقت فرسا را دارید بسمت کسب علم بروید وگرنه کلا” تغییر مسیر بدهید و بدنبال کار دیگری بروید تا مثل هزاران دانشجو دانشگاههای مختلف درنهایت سرافکندگی مجبور به ترک تحصیل و انصراف از رشته ی مورد علاقه تان نشوید، یک کلام و ختم کلام، من هر وقت از درس خواندن خسته و بیزار میشدم، یک ترم مرخصی میگرفتم و تک و تنها با یک ساک لباس میرفتم یک شهر دورافتاده و درکوره پز خونه کارگری میکردم و آجر پزی میکردم و شب هم همانجا میخوابیدم و غذا خودم درست میکردم و لباسهای خودم را خودم میشستم، و تنها امیدم این بود که فقط باید ۴ ماه تحمل کنم بعدش دوباره برمیگردم دانشگاه،، بعداز۴ ماه که برمیگشتم دانشگاه اونوقت درس خوندن برام خیلی راحت میشد…

 • محمد 22 فروردین 1396

  باسلام
  بنده دانشجوی ترم اخرمهندسی الکترونیک هستم. بایدبه شماعرض کنم ک اگرمیخواهیددراین رشته موفق شوید باید هم ازنظر تحلیلی وهم ازنظرریاضیات واقعا نخبه باشیدتابتوانید موفق شوید. ب امید پیشرفت روز افزون شمادوستان گلم ارادتمندمحمدنادری

 • hiwa 25 اردیبهشت 1396

  سلام دوستان
  من دیپلم الکترونی رو امسال گرفتم وبنظر من رشته خوبیه و اگر میخواین تو این رشته موفق باشین فقط یکم تلاش میخواهدوتموم
  بنظرمن که رشته خوبیه
  ولی متاسفانه من بخاطر اینکه تو شهر خودم نمیتونم از این رشته استفاده کنم باید قدرت را بخونم ولی شما اگر موقعیتشو دارین حتما این رشته رو ادامه بدین ان شاالله تا دکترا
  با تشکر هیوا از بانه

 • حامد صدیقی 1 تیر 1396

  با سلام خدمت شما
  تشکر از سایت خوبتون و مطالب بسیار کارآمد می باشند
  یه سوالی به تازگیا ذهنمو مشغول کرده:
  آیا بنده برای کارشناسی، کنترل را مستقیما انتخاب کنم یا اینکه ابتدا الکترونیک را انتخاب کنم و بعد از اون برای ارشد کنترل رو انتخاب کنم؟
  کدام راه بهتر است؟

 • مبینا 13 تیر 1396

  سلام من امسال تایین رشته دارم و دختر هستم میخوام برم رشته الکترونیک بنظرتون واسه دختر خوبه و ریاضی هم علاقه ندارم معدلم۱۸ هس بنظرتون برم

 • Rezaw emo 12 شهریور 1396

  باسلام خدمت دوستان و مدیر محترم سایت.
  من کاردانی الکترونی ترم ۳م هستم و میخواستم تجربه ای ک تو این سال ها تو الکترونیک بهش رسیدم رو به شما برسونم
  اگه ریاضیاتتون ضعیفه یا فیزیکتون در حد صفره اصلا مهم نیست مهم علاقه ست اگه این رشته رو دوس دارین وبهش واقا علاقه دارید چرا ک نه با ریاضیات ضعیف هم میشه رفت توش اما…اگه بعدش که علاقمند شدید این علاقه باعث نشد شما تلاش بیشتری کنید شما شکست خواهید خورد بنابر این مهم ترین چیز علاقه ست نترسید اگه علاقه دارید با قدرت به طرف هدفتون قدم بردارید و به حرف هیچکسم گوش ندید بازار کارشم خوبه الان یکی از دوستام برنامه نویس میکروکنترلر هیتش از ی پروژه ۸۰ میلیون میگیره.اون یکی دوستمم تو مشهده ماهی ۱۸ میلیون حقوقشه اینا الگو های منن و متن آینده میشم یکی بهتر از اینا پس اگه علاقه دارید بدونید موفق میشید.با تشکر

 • امیر حسن 12 دی 1396

  سلام
  واقعا الکترونیک رشته خوبیه فقط یکم تلاش میخواد راستش من سال سوم فقط کتابامو یک بار دوره کردمو رفتم سر جلسه مینشستم حتی نهایی ها الان دارم حسرت کارمو میخورم ولی تنها شناسی اوردم هرچی یاد میگرفتم سر کلاس بودوسر امتحانات یادم میاومد می نوشتم و خیلی رفیق باز نبودم
  تنها توصیه من به کسانی که در درون هنرستان این رشته رو میخونن عصر ها دو-سه ساعت فقط درساتون رو مرور کنین و موفق میشین و ارزوی موفقیت دارم براتون

 • Sajad 4 اردیبهشت 1397

  سلام بازار کار و در امد این رشته چتوره ماهی چه قدر درامد دارد

 • Amir77 7 خرداد 1397

  بهترین رشته است،من خودم تو همین رشته هستم اابته سال دوم
  رشته خوب و نسبتا سختیه
  بنظرم عااااالیه✌♡

 • عرفان 19 تیر 1397

  من می‌خوام برم این رشته خوب هست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *