0
021284284

نکات اساسی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد

یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی، انتخاب رشته دانشگاه آزاد است. انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، سبک و نوع زندگی داوطلبان را برای آینده معین می‌کند، به همین دلیل اهمیت بسیار زیادی دارد.
در اینجا بیان چند نکته در مورد انتخاب رشته دانشگاه آزاد ضروری به نظر می رسد:
دانشگاه آزاد دارای ۲آزمون (پزشکی و غیرپزشکی) است و داوطلب بدون توجه به نوع مدرک خود می تواند در هر دو آزمون شرکت کند. آزمون دانشگاه آزاد غیرپزشکی دارای ۶ مجموعه؛ ۱- ریاضی ۲- تجربی ۳- انسانی ۴- زبان ۵- هنر است.
گفتنی است که همه انتخاب های متقاضیان گزینش در انتخاب رشته دانشگاه آزاد در نظام تمام وقت باید از یک مجموعه باشد.
آزمون پزشکی دارای ۲ نظام آموزشی تمام وقت و پاره وقت است.
تفاوت اصلی این دو نظام تمام وقت و پاره وقت در حداکثر مدت مجاز به تحصیل است. مثلا در دوره کارشناسی، حداکثر مدت مجاز به تحصیل در نظام تمام وقت ۶ سال و در نظام پاره وقت ۸ سال است. (البته به استثنای مشمولان که حداکثر مدت مجاز به تحصیل همان ۶سال است).
در گروه غیرپزشکی و در نظام تمام وقت ۶ انتخاب، پاره وقت ۴ انتخاب و در گروه پزشکی ۴انتخاب در انتخاب رشته دانشگاه آزاد وجود دارد.
انتخاب اول (اصلی) در نظام تمام وقت گروه غیرپزشکی و گروه پزشکی اهمیت بسیار زیادی دارد. علاوه بر این که شهر رشته این انتخاب تا سالهای گذشته معین کننده محل برگزاری آزمون بود، بیشترین شانس قبولی را در این انتخاب خواهید داشت، بنابراین باید در انتخاب اول انتخاب رشته دانشگاه آزاد خود دقت کنید.
رشته های ستاره دار را فقط می توانید در انتخاب اول انتخاب رشته دانشگاه آزاد خود قرار دهید (البته می توان در انتخاب اول، رشته ستاره دار انتخاب نکرد، اما ستاره دارها را نمی توان در انتخاب های دوم به بعد انتخاب رشته دانشگاه آزاد قرار داد.)
متقاضیان پذیرش در نظام پاره وقت انتخاب رشته دانشگاه آزاد باید بومی استان مورد نظر باشند، یعنی یا محل تولد طبق شناسنامه یا محل دریافت مدرک (۳ سال آخر تحصیل در نظام قدیم و مدرک پیش دانشگاهی در نظام جدید) یا محل سکونت داوطلب یا والدین او قبل از پذیرفته شدن در محدوده استان باشد.
انتخاب رشته دانشگاه آزاد به دلیل زمان آن ( ۴ماه قبل از آزمون) و تعداد محدود انتخاب آن و نیز به دلیل نحوه گزینش (مبتنی بر تراز داوطلب و حدنصاب کیفی) نیاز به دانستن دقیق ترازها دارد. بنابراین توصیه می کنیم حتما با دقت تمام و از روی علاقمندی انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنید.
انتخاب هفتم (در تمام وقت غیرپزشکی) و انتخاب پنجم (در پزشکی) انتخاب هایی هستند که در صورت اعلام آمادگی و عدم قبولی در رشته هایی که انتخاب کردید. از سوی دانشگاه انجام می گیرد (که توصیه می کنیم حتما آنها را انتخاب رشته دانشگاه آزاد انتخاب کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *