در سال ۱۴۰۰ از طراحی جدید و امکانات جدید بنیاد آموزش مجازی ایرانیان رونمایی شد
0
021284284

آموزش روابط عمومی

مقدمه ای بر روابط عمومی
دست اندرکاران روابط عمومی برخلاف پزشکان ، حقوقدانان ، حسابداران و سایر متخصصان اغلب در تعریف موضوع کار خود مشکل دارند. این مشکل از آنجا ناشی می شود که کار این گروه صورت های گوناگونی به خود می گیرد و زمینه های مختلفی را شامل می شود. دلیل دیگر این است که روابط عمومی رشته نسبتاً جدیدی است .
 
نقش عمده روابط عمومى، نزدیک کردن اذهان عمومى به واقعیت در سازمان ها می باشد. روابط عمومى در حقیقت به عنوان واسطه میان نهادها و مردم نقش قابل قبولى ایفا می کند. محور اساسی فعالیت های روابط عمومی ، ارتباط است. روابط عمومی در سازمانها از طریق ایجاد و ارتقاء ارتباط خود با قشرهای گوناگون جامعه و همچنین کارکنان می توانند قله های موفقیت را بپیماید. در واقع ارتباط، محور اساسی فعالیت های روابط عمومی است. به بیان دیگر پل ارتباطی میان مردم و خدمات هر سازمان محسوب می شود. بر این اساس، موفقیت روابط عمومی در گرو ارتباط با قشرهای گوناگون جامعه و همچنین کارکنان سازمان می باشد.
 
ادوارد برنیز یکی از بنیانگذاران این رشته از جمله نخستین افرادی بود که روابط عمومی را به عنوان یک حرفه اصیل و جدی تعریف کرد. تعریفی که وی ارائه داد هنوز هم یکی از ساده ترین و در عین حال دقیق ترین تعاریف این رشته است. وی می گوید روابط عمومی عبارت است از:

 1. اطلاعاتی که به مردم داده می شود.
 2. تلاش های ترغیبی به منظور تغییر گرایش ها و رفتار مردم.
 3. کوشش در همبسته ساختن نگرش ها و اقدامات یک مؤسسه با مخاطبان خود و متقابلاً نگرش ها و اقدامات مخاطبان با مؤسسه.

به طور خلاصه روابط عمومی مجموعه فعالیت هایی است که از طرف سازمان ها جهت ایجاد تفاهم میان سازمان و مشتریان صورت می گیرد و هدف آن ایجاد رضایت مشتریان می باشد.
 
عناصر تشکیل دهنده روابط عمومی
 

 1. روابط عمومی نیازمند سنجش رفتار عامه است؛
 2. روابط عمومی از اعمال مدیریت است و در ردیف کارهای مدیر قرار دارد؛
 3. روابط عمومی بر اساس سنجش ها و خط مشی ها ، برنامه های خود را طرح و تنظیم می کند.
 4. روابط عمومی باید حد اعلای کوشش خود را در ایجاد حس تفاهم برای تحصیل قبول عامه مبذول دارد.

 
تاریخچه روابط عمومی
 
روابط عمومی قدمتی چهار هزار ساله دارد. تاریخ روابط عمومی را می توان در امپراتوری های باستانی مانند ایران، مصر، هند و چین ردیابی کرد. این ریشه ها شامل تأسیس ساختمان ها، مجسمه ها، بت ها و نظام های ارتباطی دولتی در جوامع باستانی است. اصطلاح روابط عمومی به مفهوم کنونی نخستین بار در سال ۱۸۹۷ در سالنامه مؤسسه راه آهن آمریکا مطرح شد و فعالیت آن به شکل کنونی از زمانی آغاز شد که مؤسسه های اقتصادی و دولت ها افکار عمومی را در سرنوشت خود مؤثر دانسته و دریافتند که فقط از طریق روابط عمومی است که می توان اذهان عمومی را مجذوب کرد و به فعالیت خود رونق بخشند. در سال ۱۹۶۴ ، فاینانشنال تایمز از روابط عمومی به عنوان صنعتی بزرگ نام برد. هم اکنون روابط عمومی به ویژه در رشته هایی مانند علوم اجتماعی و مدیریت مقام والایی کسب نموده و به عنوان یکی از شعب تخصصی علوم اجتماعی در دانشگاه ها تدریس می شود.
هر چند روابط عمومی پیشینه ای به اندازه کل تاریخ دارد اما ابزارهایی که در این جهت مورد استفاده قرار گرفته شاهد تغییر و تحولاتی عمیق بوده است. به خصوص بعد از جنگ جهانی اول توجه خاصی به روابط عمومی علمی شد و در سال های بعد از جنگ دوم جهانی نیز به این اهمیت افزوده شد. نخستین روابط عمومی در ایران به طور رسمی در مرداد ماه ۱۳۳۲ توسط دکتر نطقی در شرکت سابق نفت ایران آغاز به کار کرد و اولین گردانندگان آن ، ابوالقاسم حالت و ابوالفضل مرعشی بودند.
 
بنیانگذاران روابط عمومی در جهان
 
ایوی لد برت لی را اغلب به عنوان پدر روابط عمومی مدرن نامیده اند. او در این امتیاز با ادوارد برنیز مشترک است اما لی و برنیز از حرفه ای که آنها در بنیانگذاری آن همکار پنداشته می شوند دارای دو تفسیر کاملاً متفاوت هستند. لی روزنامه نگار روزنامه های نیویورک ژورنال ، ورلد و تایمز بود فکر می کرد هدف حرفه جدید او مطلع کردن عموم به نفع مشتریان خود و توصیه به آنها برای کسب رضایت عمومی است. برنیز به عنوان خواهرزاده زیگموند فروید از خانواده ای بود که غرق روانشناسی اجتماعی بود.
 
در ایران نیز دکتر حمید نطقی به سبب تدوین و تألیف نخستین مقالات این رشته، تعریف و تبیین تعاریف و مفاهیم آن، تدریس نخستین دوره های روابط عمومی و سخنرانی در نخستین سمینارهای روابط عمومی، پذیرش ریاست نخستین گروه آموزشی روابط عمومی به عنوان پدر مدیریت روابط عمومی ایران شناخته می شود.
 
شرح وظایف روابط عمومی
 
کارشناسان روابط عمومی در حقیقت مشاور و رابط بین مدیران و مخاطبان مؤسسه هستند و به مدیران کمک می کنند هدف های خصوصی مؤسسه را به سیاست ها، خط مشی ها و اقدامات منطقی و مورد قبول همگان تبدیل کنند. وظیفه روابط عمومی به عنوان بخشی از مسئولیت مدیریت سازمان عبارت اند از:
۱٫ پیش بینی ، تحلیل و تفسیر افکار عمومی ، گرایش های ذهنی و مسائلی که ممکن است به نحو مطلوب یا نامطلوب بر عملیات و طرح های سازمان تأثیر بگذارد.

 1. مشورت های اداری در زمینه تصمیم گیری ها، مراحل اجرای آنها و ارتباطات در کلیه سطوح سازمان ، به نحوی که عواقب عمومی این تصمیم گیری ها و مسئولیت اجتماعی و شهروندی سازمان در نظر گرفته شود.
 2. بررسی ، هدایت و ارزیابی برنامه های اجرایی و ارتباطی. این برنامه ها می تواند شامل بازاریابی ، برنامه هایی برای ایجاد رابطه با گروه های مالی ، سرمایه گزاران ، کارمندان و کارگران ، گروه های اجتماعی و دولت باشد.
 3. طرح ریزی و اجرای برنامه های سازمان به منظور تأثیرگذاری و یا تغییر سیاست های عمومی
 4. تعیین هدف ها، برنامه ریزی ، بودجه بندی ، استخدام و آموزش کارمندان ، تهیه سایر تجهیزات و به طور خلاصه اداره منابع مورد نیاز برای اجرای تمامی برنامه های تعیین شده

 
به طور کلی ، وظایف عمده روابط عمومی در بخش های زیر خلاصه می شود:
– وظایف انتشاراتی
– وظایف تبلیغاتی
– وظایف ارتباط رسانه ای و مردمی
– وظایف سمعی و بصری
– وظایف مطالعات و برنامه ریزی
– وظایف تشریفاتی و خدماتی
 
انواع روابط عمومی
 
انواع روابط عمومی را می توان از نظر معیار اثرگذاری و سودمندی و میزان کارآیی و مفید بودن و یاری رسانی به مدیریت و سازمان و در جهت اهداف آن و اجرای برنامه ها، به سه دسته زیر طبقه بندی کرد:

 1. روابط عمومی تحلیلگر   ۲٫ روابط عمومی توجیه گر   ۳٫ روابط عمومی تبیین گر

ویژگی کارکنان روابط عمومى
 
کسى که روابط عمومى را به عنوان یک شغل انتخاب مى کند و مسئولیت انجام وظایفى را در این حرفه مى پذیرد، باید به عنوان یک حرفه به آن نگاه کند و سعى کند مهارت ها و تخصص هاى آن را فرا گیرد و آینده شغلى و پیشرفت اجتماعى خود را بر اساس آن برنامه ریزى کند. او باید استعداد، آمادگى، ظرافت، تناسب و توانایى فردى، علاقه، اندیشه زاینده یا اندیشه خلاق، انگیزه پیشرفت، شهامت و شجاعت داشته باشد و همچنین قدرت تجزیه و تحلیل مسائل محیط کار و اصول و فلسفه سازمان را به خوبى بشناسد .هوش و زیرکى از خصوصیات فردى است که در روابط عمومى مشغول به کار است. متصدیان روابط عمومى باید ضمن آشنایى با عناصر و اجزاى تشکیل دهنده ارتباط یعنى معنا و مفهوم انواع ارتباط از نظر نماد، کلامى و غیر کلامى، به طور کامل از جریان ارتباطى در تبیین اهداف و استمرار و پایدارى وظایفشان شناخت کافى داشته باشد.
 
برخی از اطلاعات و دانش هایی که برای انجام کارهای روابط عمومی مورد نیاز است عبارتند از:
– هنر ارتباطات
– روانشناسی
– روانشناسی اجتماعی
– جامعه شناسی
– علوم سیاسی
– اصول مدیریت و اخلاق
 
علاوه بر دانستن این رشته های علمی برای تحقیق در افکار عمومی، تجزیه و تحلیل مسائل همگانی ارتباط با رسانه ها، برقراری ارتباطات پستی، تبلیغ مؤسسه انتشارات، تولید نوارهای ویدیویی، برگزاری مسابقات یا مراسم ویژه سخنرانی و اهدای جایزه و همچنین برگزاری مراسم بزرگداشت و قدردانی هر یک در جای خود ضروری است. به طور کلی ، کارشناسان روابط عمومی باید در تهیه و اجرای خط مشی های سازمان ، مهارت ها و تخصص های حرفه ای مختلفی را به خدمت بگیرند و نقش وحدت بخشی را درون و بیرون سازمان ایفا کنند.
گزارش نویسی در روابط عمومی
 
بخش قابل توجهی از فعالیت های نوشتاری روزانه روابط عمومی ها که برای برقراری ارتباط و اطلاع رسانی صورت می گیرد، صرف تهیه و نگارش انواع گزارش ها برای مخاطبان درون و برون سازمانی می شود.گزارش هایی که هر کدام دارای زبان، ساختار و مخاطبانی خاص است و باید به نحوی تهیه، تنظیم، نگارش و پردازش شود که بتواند مفاهیم مورد نظر را به خوبی انتقال دهد و تأثیر لازم را روی مخاطب داشته باشد.
 
انواع گزارش در روابط عمومی
 
۱٫گزارش آماری و تحلیلی فعالیت سازمان
۲٫گزارش برای روزنامه ها و نشریات تخصصی
۳٫گزارش برای رادیو و تلویزیون
۴٫گزارش آگهی
۵٫ گزارش از مراسم و برنامه ها
۶٫ گزارش سفر و مأموریت
۷٫ گزارش سفر مطبوعاتی
۸٫ گزارش زمان بحران

 1. گزارش اداری
 2. گزارش های سالانه در خصوص منابع انسانی

 
مراحل تدوین یک گزارش
 

 1. تعیین و شناخت موضوع گزارش   ۲٫ گردآوری مطالب و منابع گزارش

۳٫ نگارش گزارش    ۴٫ ویرایش و تجدیدنظر گزارش
اگر اطلاعات کافی گردآوری کرده باشیم و بخواهیم گزارش بنویسیم، بایستی بدانیم یک گزارش از چه اجزایی تشکیل می شود و در مجموع ساختار یک گزارش چگونه است؟ مجموعه اجزای گزارش در سه بخش معرفی می شوند:
 

 1. بخش مقدماتی
 2. بخش اصلی
 3. بخش مراجع

 
تعریف انجمن های روابط عمومی
 
یکی از انواع انجمن های حرفه ای هستند که با مشارکت داوطلبانه و آزادانه علاقمندان، کارشناسان، کارگزاران و پژوهشگران رشته روابط عمومی به منظور پاسداری از علایق و منافع مشترک و توسعه و گسترش رشته روابط عمومی به وجود آمده اند. انجمن های روابط عمومی عمده عبارتند از:

 1. انجمن بین المللی روابط عمومی
  ۲٫ کنگره بین المللی روابط عمومی
  ۳٫ انجمن روابط عمومی ایران

اهمیت روابط عمومی در کتابخانه ها
 
روابط عمومی در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی، نقش کلیدی و مهم دارد. مدیران کتابخانه با توجه به روابط عمومی در کتابخانه ها می توانند فرایند خدمت رسانی کتابخانه ها را هموار و بهسازی نمایند. در ضمن، تسهیل جریان اطلاع رسانی از طریق کتابخانه ها در جوامع دموکراتیک با استفاده از ابزارهای ارتباطی مناسب و از طریق روابط عمومی قوی و کارآمد کتابخانه امکان پذیر خواهد بود
۱٫ برگزاری تریبون های رسمی مثل نماز جمعه و جماعت
۲٫ برگزاری نمایشگاه کتاب
۳٫ برگزاری جلسات هفتگی
۴٫ معرفی و نقد کتاب
۵٫ جلسات معارفه
۶٫ برگزاری مجالس ترحیم و سوگواری
۷٫ برگزاری مجالس جشن مثل تبریک و تهنیت
۸٫ برگزاری کنفرانس خبری
۹٫ برگزاری کارگاههای آموزشی
۱۰٫ برگزاری تئاتر ، سرودخوانی و غیره
۱۱٫ بازدید از مراکز مختلف
۱۲٫ برگزاری همایش های متنوع
۱۳٫ برگزاری جشنواره های مختلف
۱۴٫ سخنرانی
۱۵٫ برگزاری مسابقات کتابخوانی ، شعرسرایی ، قصه گویی
 
ابزار کار روابط عمومی
 
– ابزارهای ارتباطی چهره به چهره (سمینارها، گردهمایی ها، نشست ها و اجلاس ها)
– ابزارهای تبلیغاتی چاپی (بروشور، کاتالوگ، نشریات، آگهی ها و پلاکاردها)
– وسایل ارتباطی چاپ (نشریات کثیر الانتشار)
– وسایل سمعی بصری (تلفن، رادیو و تلویزیون)
– وسایل ارتباط الکترونیکی (اینترنت، پیامک و…)
 
از آنجا که روابط عمومی با افکار عمومی سر وکار دارد، آگاهی از ارتباط بین روابط عمومی و افکار عمومی در مبحث مدیریت روابط عمومی حایز اهمیت است. افکار عمومی برآیند گرایش ها و قضاوت های ذهن افراد یک واحد اجتماعی اعم از گروه، جمعیت، اجتماع و جامعه نسبت به یک جریان ، فرد، سازمان، رویداد، پدیده یا حکومت است. افکار عمومی در جمع شکل می گیرند اما حاصل جمع افکار منفرد نیستند. افکار عمومی و اهمیت نظرات آنها یکی از عوامل شکل گیری روابط عمومی در دهه های گذشته و در یک صد سال اخیر است و کار روابط عمومی نفود در افکار عمومی از طریق برقراری ارتباط با همگان و توجه به افکار و نظرات آنان و مقدم دانستن منافع همگان بر منافع سازمانی است.
 
یک روابط عمومی خوب، روابط عمومی ای است که در بیرون سازمان، مدعی سازمان و در داخل سازمان مدعی مردم و مخاطبان آن سازمان باشد. در این رابطه ، یکی از وظایف مهم روابط عمومی ها، سنجش افکار عمومی ، نیازسنجی، رضایت سنجی و اثربخشی درباره رویدادها و خدمات سازمان است.
 نویسنده:ا.احمدی
 
 
 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *