0
021284284

تفاوت دانشگاه علمی کاربردی با دانشگاه دولتی و آزاد؟

برای بسیاری از مردم این سؤال پیش می آید که؛

دانشگاه علمی کاربردی چه تفاوتی با دانشگاه آزاد و دولتی دارد؟
آیا تفاوتی در استخدام با این مدارک دانشگاهی وجود دارد (یعنی شرکت ها کدام مدرک دانشگاهی را قبول دارند)؟
از نظر مدرک : تمام مدارک این دانشگاه ها مورد پذیرش وزارت علوم می باشد.
تفاوت مهم دیگر بین این دانشگاه ها، هزینه ی تحصیل در آنها است.
تفاوت دیگر در نوع مدرک است.
تفاوتهایی هم در تعداد واحدها، تنوع رشته ها و … دارند.
 

شاید بپرسید دانشگاه علمی کاربردی چیست؟ 
 

توصیه ی مهم :
اینکه در چه دانشگاهی قبول شوید چندان مهم نیست، مهم این است که در رشته ای که قبول می شوید، یکی از بهترین ها باشید. با معدل بالا و علم و تجربه ی کافی فارغ التحصیل شوید. در این صورت هیچ مشکلی برایتان (چه در زمینه ی بازار کار ، چه در زمینه ادامه تحصیل ) پیش نخواهد آمد.
دانشگاه جامع علمی کاربردی

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه جامع علمی-کاربردی:

 

۱- از طریق آزمون ورودی دانشگاه جامع علمی- کاربردی (نظام ترمی):

پذیرش در نظام ترمی دانشگاه جامع علمی- کاربردی در سه مقطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته در دو سهمیه شاغل و آزاد و یک بار در سال (اوایل آذرماه) صورت می پذیرد. آزمون ورودی نیز در دی ماه همان سال برگزار می شود.
دوره کاردانی: شرط ثبت نام در این دوره ها داشتن دیپلم (چهار ساله نظام قدیم، سه ساله نظام جدید یا دیپلم نظام جدید فنی و حرفه ای یا کاردانش) است و داوطلب با هر نوع دیپلمی می تواند برای هر نوع رشته ای ثبت نام نماید. آزمون دوره های کاردانی علمی- کاربردی شامل آزمون عمومی برای داوطلبان آزاد و شاغل در گروه های آموزشی صنعت، کشاورزی، مدیریت و خدمات اجتماعی و فرهنگ و هنر می باشد. این آزمون به منظور تشخیص میزان آمادگی داوطلبان در زمینه دروس عمومی و در حد کتب دوره سه ساله نظام جدید آموزش متوسط می باشد. مواد آزمون شامل زبان و ادبیات فارسی (ضریب ۴)، فرهنگ و معارف اسلامی(ضریب ۳)، زبان عربی (ضریب ۲) و زبان انگلیسی (ضریب ۲) می باشد. مبنای گزینش دانشجو در هریک از کد رشته های تحصیلی، براساس نمره کل حاصل از آزمون و نیز معدل کل دیپلم که اثر هر کدام پنجاه درصد می باشد و با توجه به صلاحیت های عمومی داوطلبان و در دو سهمیه شاغل و آزاد و نیز اولویت های بومی بودن و شاخه تحصیلی مرتبط و غیرمرتبط و سهمیه ایثارگران صورت می گیرد. پذیرفته شدگان در اواخر بهمن همزمان با شروع ترم دوم سال تحصیلی وارد دانشگاه می شوند.
دوره کارشناسی پیوسته: شرط ثبت نام در این دوره ها داشتن گواهینامه دوره پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام قدیم آموزش متوسطه (چهارساله و یا شش ساله نظری و هنرستان) است. آزمون دوره هـای کارشنـاسی پیوستـه علمی- کـاربـردی شـامـل الف- آزمون عمومی ب- آزمون پایه و ج- آزمون تخصصی می باشد. گزینش دانشجو در هریک از کد رشته ها براساس نمره کل آزمون و با توجه به صلاحیت های عمومی داوطلبان و بر اساس مصوبات مربوط و به یکی از دو روش متمرکز و نیمه متمرکز انجام خواهد شد.
 
برخـی از مقالات گروه صنعت:

مهندسی برق 
مهندسی عمران
مهندسی مکانیک 
مهندسی مواد (متالوژی)
مهندسی کامپیوتر

اطلاعات بیشتر درباره رشته موردنظر خود در گروه صنعت را در سایت iranelearn جستجو کنید.

 
دوره کارشناسی ناپیوسته: شرط ثبت نام در این دوره ها داشتن شرایط زیر است:

۱- داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا داشتن مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش است. این دسته از داوطلبان می توانند بر حسب ضوابط بدون در نظر گرفتن عنوان مدرک کاردانی یا فوق دیپلم خود و بر اساس علاقمندی به هر یک از رشته های تحصیلی در این آزمون ثبت نام و نسبت به انتخاب رشته مبادرت نمایند.
۲- داشتن مدرک معادل کاردانی منوط به کسب حد نصاب لازم در آزمون جامع دارندگان مدرک معادل کاردانی که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می گردد. این دسته از داوطلبان می توانند در این آزمون ثبت نام و شرکت نمایند و در صورت موفقیت در این آزمون لازم است کارنامه نتیجه آزمون جامع مدرک معادل خود را به همراه سایر مدارک لازم به مرکز آموزش محل قبولی ارایه نمایند.
۳- دارندگان مدرک تحصیلی با ارزش بالاتر از کاردانی(فوق دیپلم) حق شرکت در این آزمون را ندارند.
تبصره: دارندگان مدرک معادل کاردانی (معادل فوق دیپلم) مشمول ماده ۲۷ آیین نامه آموزشی دوره های کاردانی و کارشناسی مصوب اسفند ماه ۱۳۶۹ شورای عالی برنامه ریزی سابق که براساس مصوبه جلسه ۳۰۸ مورخ ۱۲/۹/۱۳۸۴ شورای عالی مذکور عنوان معادل از دانشنامه آنان حذف شده است می توانند در این آزمون شرکت نمایند.
۴- داشتن شرایط اختصاصی اعلام شده توسط هریک از مراکز آموزشی تحت نظارت دانشگاه جامع علمی-کاربردی که در دفترچه راهنمای آزمون درج می گردد.
۵- پذیرفته شـدن در آزمـون ورودی: آزمون دوره هـای کـارشناسی ناپیوستـه علمی- کـاربردی شامل الف- آزمون عمومی ب- آزمون اختصاصی در حد سرفصل های مصوب دوره های جدید کاردانی می باشد. (دسترسی به سرفصلهای دروس مصوب از قسمت “برنامه درسی و مواد آزمون” سایت واحد استانی امکانپذیر می باشد).گزینش دانشجو در هر یک از کد رشته های تحصیلی براساس نمره کل اکتسابی و اولویت انتخاب رشته از بین داوطلبانی که حدنصاب نمره علمی لازم را کسب کرده اند و با توجه به صلاحیت های عمومی داوطلبان و براساس مصوبات مربوط و به یکی از دو روش متمرکز و نیمه متمرکز انجام خواهد شد.

برخـی از مقالات گروه کشاورزی: 

مهندسی منابع طبیعی         گیاهان دارویی و معطر 
باغبانی                                گیاه پزشکی
جنگلداری                             صنایع غذایی
زراعت                                  گل و گیاه زینتی
دامپروری

اطلاعات بیشتر در این زمینه را در سایت iranelearn جستجو کنید.

 

۲- دوره های کاردانی علمی- کاربردی پودمانی (نظام پودمانی):

پودمان تعدادی واحد درسی مربوط به یک تخصص یا مهارت است. “دوره کاردانی علمی ـ کاربردی پودمانی” از مجموعه پودمان های عمومی، پایه، تخصصی و کارآموزی تشکیل می شود. جمع پودمان های این دوره بین هشت تا دوازده پودمان، مشتمل بر ۷۲ تا ۷۵ واحد آموزشی و ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ ساعت آموزشی است و دانشجو موظف است ظرف مدت ۳ تا ۶ سال آنها را بگذراند. ثبت نام این دوره ها دو نوبت در سال (شهریور و بهمن ماه) صورت می گیرد. متقاضیان می بایست در زمان مقرر با مراجعه به دفاتر پستی سراسر کشور، دفترچه های ثبت نام را دریافت نموده و به صورت اینترنتی از طریق پایگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند. شرط ثبت نام در این دوره ها داشتن دیپلم (چهار ساله نظام قدیم، سه ساله نظام جدید یا دیپلم نظام جدید فنی و حرفه ای یا کاردانش) است و داوطلب با هر نوع دیپلمی می تواند برای هر نوع رشته ای ثبت نام نماید. پذیرش دوره های کاردانی علمی- کاربردی پودمانی در چهار گروه آموزشی اصلی صنعت، کشاورزی، مدیریت و خدمات اجتماعی و فرهنگ و هنر صورت می پذیرد و هر گروه آموزشی براساس ماهیت رشته های مندرج در آن از چند زیرگروه آموزشی مجزا تشکیل می شود. هر داوطلب براساس میزان علاقه مندی خود به رشته های تحصیلی و با توجه به شرایط اختصاصی هر یک از مراکز آموزشی منحصراً می تواند در یکی از چهار گروه آموزشی اصلی برابر ضوابط شرکت نماید. داوطلب آزاد پس از انتخاب گروه آموزشی مورد نظر مجاز به انتخاب حداکثر سی کدرشته تحصیلی برحسب علاقه در گروه آموزشی انتخابی خود می باشد. داوطلب شاغل پس از انتخاب گروه آموزشی و زیر گروه آموزشی صرفاً مجاز به انتخاب حداکثر سی کدرشته تحصیلی مرتبط با زمینه شغلی خود از زیرگروه آموزشی انتخابی خود می باشد. پذیرش در این دوره‌ها بر اساس معدل کل دیپلم و با توجه به اولویت‌های بومی و غیربومی، سهمیه شاغل، آزاد و ایثارگر و مرتبط بودن نوع دیپلم به رشته درخواستی انجام می‌شود. همچنین داوطلبان مرد می بایست دارای کارت پایان خدمت یا معافیت باشند لذا در این دوره ها معافیت تحصیلی برای آقایان صادر نمی شود. پس از بررسی درخواستها توسط سازمان سنجش آموزش کشور نتایج پذیرش اعلام می شود. پس از قبولی، چنانچه دانشجو همه پودمان های دوره آموزشی پودمانی را طبق برنامه مصوب وزارت و براساس آیین نامه آموزشی پودمانی در مدت مجاز و با موفقیت بگذراند،‌ پس از توفیق در “آزمون جامع دوره کاردانی علمی- کاربردی پودمانی” (که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود) دانش آموخته آن دوره شناخته شده و موفق به دریافت مدرک کاردانی علمی- کاربردی در رشته ذیربط می گردد.
 
برخــی از مقالات گروه مدیریت و خدمات اجتماعی:

امور اداری                       حقوق

بورس                              شطرنج

 بیمه                               حسابداری

اطفای حریق                   مدیریت بازرگانی

مراقبت سالمندان           مددکار اجتماعی

شنا                                 مشاور املاک

اطلاعات بیشتر در این زمینه را در سایت iranelearn جستجو کنید.

 

۳- دوره کاردانی علمی- کاربردی پودمانی غیرحضوری مدیریت خانواده:

پودمان تعدادی واحد درسی مربوط به یک تخصص یا مهارت است. ثبت نام این رشته دو نوبت در سال (شهریور و بهمن ماه) صورت می گیرد. داوطلبان پس از مطالعه دفترچه می‌بایست به سامانه ثبت‌نام اینترنتی دوره کاردانی پودمانی غیرحضوری مدیریت خانواده به آدرس http://reg.uast.ac.ir مراجعه و نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند. یک ماه پس از ثبت نام داوطلب باید جهت اطلاع از ثبت نام قطعی خود دوباره به سایت مراجعه و از ثبت نام خود اطمینان حاصل کند سپس برای تهیه کتابها به واحد استانی مراجعه نماید. ضمناً دانشجویان دوره های قبلی مدیریت خانواده نیز همانند داوطلبان جدید باید هر بار دفترچه گرفته و ثبت نام کنند. این دوره شامل ۱۶ پودمان (۸ پودمان اجباری و ۸ پودمان اختیاری) با رویکردهای مهارتی متنوع است که که دانشجو برای فارغ التحصیلی می بایست ۱۱ پودمان شامل ۸ پودمان اجباری و ۳ پودمان اختیاری را با موفقیت بگذراند.
 
برخــی از مقالات گروه فرهنگ و هنر:

گردشگری                         روابط عمومی                  
طراحی لباس                    موزه
خوشنویسی                     تبلیغات
تربیت مربی                      مترجمی زبان انگلیسی
چاپ                                 هنرهای تجسمی
سنگ های قیمتی            گرافیک
هتلداری                           سینما   
موسیقی

اطلاعات بیشتر در این زمینه را در سایت iranelearn جستجو کنید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
دیدگاه کاربران
 • سعيد 9 جولای 2015

  من حدود ۶سال پیش در مقطع سوم دبیرستان به دلیل علاقه زیاد به اشتغال در بازار کار ترک تحصیل کردم . پس از ۴ سال کار در مغازه پدرى تصمیم گرفتم یک واحد تولیدى راه بیندازم و در کنار این امر علاقه فراوانى به ادامه تحصیل در رشته مدیریت صنعتى پیدا کردم ولى متاسفانه به دلیل این که مدرک دیپلمم کاردانش هست نمیتونم در مقطع کارشناسى مدیریت صنعتى ثبت نام کنم و تنها میتونم در علمى کاربردى ،رشته مدیریت کسب و کار بخونم ،حال سوال من اینه که بین این دو رشته ( مدیریت صنعتى و مدیریت کسب و کار ) چه تفاوتهایى است ؟ اگه من مدرک کاردانى از دانشگاه علمى کاربردى بگیرم میتونم تو کنکور کاردانى به کارشناسى دانشگاههاى دولتى و آزاد شرکت کنم؟

  • ملیحه 13 سپتامبر 2017

   با سلام ، من لیسانی مترجمی زبان از دانشگاه پیام نور گرفتم حدود ۱۵ سال قبل با معدل ۱۸, یادمه که خیلی خیلی درس میخوندم، بعد از سالها ادبیات فرانسه علوم تحقیقات ازاد رو انتخاب کردم، متاسفم که بگم از یه اموزشگاه هم ضعیفتر بود و فقط سرکاری و باعث پول دادن، بعد از سه ترم انصراف دادم، حیف پول و وقت،،،،،الان پسرمو حاضر نشدم ازاد بنویسم و علمی کاربردی برنامه نویسی کامپیوتر ثبت نام کردم، واقعا سطح علمی اساتید، دروس و کاری که از دانشجو میخان عالیه، اصلا کیلویی نمره نمیدن و درست کار میکنن

 • سامی 20 آگوست 2015

  دویت عزیز حتمامیتونی شرکت کنی.دانشگاه علمی کاربردی هم مورد تایید وزارت علومه و هیج تناقضی در این بین وجود نداره

 • محسن 29 آگوست 2015

  با سلام، من دانشجوی واحد مجازی دانشگاه آزادم، عزیزان فقط در یک جمله: هرگز این واحد را برای ادامه تحصیل انتخاب نکنید مگر انکه هیج راه ادامه تحصیل دیگری نداشته باشید. فوق العاده افتضاح است و اصلا ارزش پولی را که از شما میگرد ندارد.

 • پیمان 9 سپتامبر 2015

  من الان کارشناسی میخونم آزاد ترمی ۱۲۰۰ هزینه برمیداره واحدام از علمی کاربردی بیشتره اونوقت چطور اونی که ترمی ۴۰۰ میخونه علمی کاربردی با یه مشت استاد بی سواد و نمره کیلویی مدرکش با من یکیه یا اونی که دانشگاه سراسری میخونه مدرکش با علمی کاربردی یکیه؟

  • فرهاد 14 آگوست 2019

   طی چند سال اخیر که بیش از ۷۰۰ مرکز علمی کاربردی بی کیفیت در کشور تعطیل شده و نظارتهای دانشگاه بیشتر، واقعا سطح کیفی مراگز علمی کاربردی بالاتر از اغلب واحدهای دانشگاه آزاد است. این را به عنوان مدرسی عرض می کنم که در هردوی این مراکز آموزشی تدریس داشته و دارم

 • اشکان 10 سپتامبر 2015

  میخواستم بدونم تو رشته تکنسین هواپیما از علمی کاربردی برم بهتره یا سراسری??
  اگه از علمی کاربردی برم بهد کارشناسی میتونم برم تو دانشگاه سراسری هوا فضا بخونم??

 • مسعود 12 سپتامبر 2015

  پیمان جان مگه ملاک تشخیص سواد به پرداخت پوله?همه میدونن خودت هم خوب میدونی که بچه های دانشگاه ازاد با پرداخت پول ونه با علم فارغ التحصیل میشن.خود هاشمی رفسنجانی که این دانشگاه رو تاسیس کرده این دانشگاه رو به خاطر کسب پول از افرادی که مدرک گرا هستند تاسیس کرده دلیلشم اینه که در این دانشگاه هیچکدام از بچه هاش درس نخودن واصلا عارش میاد که بستگانش دراین دانشگاه درس بخونن ضمنا معمولا اونایی که میدونن یه ایرادی توکارشونه دنبال عیب گذاشتن رو کسای دیگه هستن هرچند که موفق نمیشن . نمونشم اینه که مدرک دانشگاه ازاد ترجمه رسمی نمیشه درست برخلاف علمی کاربردی چون مهر وزارت علوم پای مدرک دانشگاه ازاد زده نمیشه موفق باشید

 • ابراهیم 18 سپتامبر 2015

  با سلام و احترام خدمت شما.
  من دانشجوی کارشناسی ترم آخر مترجمی زبان انگلیسی پیام نور هستم که الان واسه ی دانشگاه علمی کاربردی کاردانی کارشناسی ناپیوسته رشته ی مهندسی فناوری و اطلاعات بکارگیری رایانه در شهرداری ثبت نام کردم .. چونکه پیام نور تموم میکنم فقط یک ترم دیگه دارم…میخوام بپرسم که این مقطعی که در دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کردم مدرک کاردانی بهمون میدن یا کارشناسی؟ و آیا مدرک کارشناسی ناپیوسته در خارج از کشور معتبره؟ آیا میتونم ارشدم رو در دانشگاهای دیگه بخونم؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید..با تشکر .

 • Sara 19 سپتامبر 2015

  با سلام.روزتون بخیر میخواستم اطلاعاتى بگیرم راجب شرکت در آزومون هاى کاردانى دانشگاه هاى علمى -کاربردى .
  من رشته ى تجربى خوندم و سال سومم تموم شده هنوز پیش نگذروندم میخواستم رشته ى فرهنگ و هنر و توى دانشگاه بخونم میخواستم بدونم میتونم بدون گذروندن دوره پیش دانشگاهیه تجربى و با مدرک دیپلم سوم تو این آزمونا شرکت کنمو وارد دانشگاه بشم؟
  و اینکه بعد از گرفتن مدرک کاردانى میتونم کنکوره کارشناسى دانشگاه هاى دولتى و آزاد براى ادامه تحصیل بدم یا نه ؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنین .

 • سارا 6 اکتبر 2015

  سلام دوستان من مدرک کاردانی کامپیوتر گرایش نرم افزار از دانشگاه ازاد دارم الان هم در رشته کارشناسی معماری طراحی بیرونی دانشگاه علمی کاربردی قبول شدم
  می خواستم بدونم ایا بعد از گرفتن کارشناسی از علمی کاربردی از انجایی که قصد مهاجرت به امریکا را دارم این مدرک دارای اعتبار در خارج از ایران هست ؟
  و ایا دو مدرک متفاوت از دو دانشگاه متفاوت مسئله ساز نمی شود ؟

 • رها 17 اکتبر 2015

  سلام دوستان ببخشید میخاسم بدونم مدرک علمی کاربردی معتبرتره یا دانشگاهای آزاد و غیر انتفاعی؟؟ممنوون

 • هادی 26 اکتبر 2015

  هادی سلام من دیپلم گرافیک رایانه هستم میخوام یه رشته دیگه بخونم اگه کاردانی از این دانشگاه بگیرم. برای لیسانس تو دانشگاه دیگه ازمون بدم دانشگاه های دیگه علمی کار بردی قبول دارن لطفا راهنمایی کنید ۰۹۳۵۹۶۵۲۴۱۶

 • علیرضا 17 نوامبر 2015

  باسلام.یک سوال داشتم من حسابداری کلیه گرایش ه غیرانتفاعی درس خوندم والان می خواهم حسابداری مالی علمی کاربردی بخونم واینکه باید دروسی رابه عنوان پیش نیاز بردارم وبرای کارشناسی ارسد با این مدرک می تونم شرکت کنم

 • محسن 25 نوامبر 2015

  دوستان عزیز به طور کلی مدارک مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری و همجنین سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ اعتبار هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.
  تمامی دانشجویان جهت شرکت در مقاطع بالاتر در صورت نداشتن مدرک مرتبط نیز می توانند اقدام به تحصیل نمایند و در صورت عدم ارتباط مدرک می بایست پس از قبولی در مقطع مورد نظر، واحدهای پیش نیاز را پاس کنند. لذا در شرایط عادی (و برای اکثر رشته ها) هیچ محدودیتی برای هیچ شخصی وجود ندارد.
  امیدوارم جواب کامل بوده باشه

 • علی 2 دسامبر 2015

  سلام دوستان من ترم اخرکاردانی ابزاردقیق ازدانشگاه علمی کاربردی هستن بایدخدمت دوستان عرض کنم ارزش همه مدرک هایکیه اونی که الان مهمه معدل بارشته که می خوانیدبعدبارعلمی بستکی به اون واحددانشگاه داره ممکنه مثلاتودانشگاه ازادیه شهربارعلمی دانشجویان ازادبیشتردانشجویان علمی کاربردی اون شهرباشه یابرعکس.من ازهرکی که رفته سرکاررفته پرسیدم رمزموفقعیت چیه ؟ میگه یابایدتوبازاراون رشته که میخوانی کارکنی یاحداقل بجزجزوه های دانشگاه مطالب بیشتری بخوانی چون واقعاتوتمام دانشگاه کارعملی خیلی کمه فقط مینویسیم بامی خوانیم .خداکنه هممون کارخوب گیرمون بیاد

 • ستاره 10 دسامبر 2015

  سلام من الان مدرک معماری شهری از دانشگاه علمی کاربردی دارم.میخواستم برم حسابداری بخونم که تو استخدامی بانک شرکت کنم.ایا مدرک علمی کاربردی و بانک قبول داره ؟ یا ازاد یا غیراتفاعی بهتره ؟

 • ندا 9 ژانویه 2016

  سلام می خواستم بدونم مدارک علمی کاربردی مرکز مدیریت صنعتی ارش استخدامی داره ؟؟ می تونیم با این مدرک استخدام بشیم؟ اخه من یه جا شنیدم قبول نمیکنن و مورد تایید وزارت علوم نیست

 • عاطفه ب 10 ژانویه 2016

  سلام
  من میخواستم تو دانشگاه علمی کاربردی رشته معماری درس بخونم
  از چند نفر شنیدم ک اگه مدرک دانشگاه علمی کاربردی داشته باشم نمیتونم در ازمون نظام مهندسی شرکت کنم 🙁
  درست میگن ایااا یا مدرکش معتبره؟؟

 • ali 25 ژانویه 2016

  فقط خدا وند رو شکر کنید دارید درس میخونید

 • Ali samadi 29 ژانویه 2016

  سلام دوستان،در جواب اون دوستی که میگه دانشگاه آزاد میخونم کارشناسی ۱/۲۰۰ شهریه ترم میدم پس مدرکم با ارزش تره از علمی کاربردی
  من کاردانی علمی کاربردی میخونم ترم اولم شد ۸۵۰ تومان برو عزیزم بوق بزن
  استادامونم همه لول بالا هستن و تدریس در دانشگاه های دولتی دارن خوبم یاد میدن

 • Sanaz 30 ژانویه 2016

  سلام من در حال دریافت دیپلم مدیریت خانواده هستم همه دروس عمومى را قبول شدم و٢ امتحان تخصصى فنى حرفه اى را با نمره خوب قبول شدم ولى ١ امتحان براى آخر بهمن است و مدرک دیپلم من براى اواسط اسفند آماده میشود، راهى وجود ندارد که من براى ورودى بهمن دانشگاه علمى کاربردى بتوانم ثبت نام کنم؟ خیلى ممنون میشم راهنمایی کنید،

 • علی 7 فوریه 2016

  سلام به همه دوستان : من در ۳ دانشگاه ملی و ازاد و علمی کاربردی درس خوندم و فارق التحصیل ارشد مهندسی برق و کارشناسی IT ( فناوری اطلاعات ) هستم
  باید به همه دوستان گل بگم هرچقدر سواد داشته باشی یا پول بدی آش میخوری
  در ایران بالاترین ارزش و سواد و بازار کار اول مال ملی ( حتی ملی روستاها ) دوم دانشگاه آزاد مراکز استانها است و در اخر علمی کاربردی و ….

 • ڤیان 10 فوریه 2016

  سلام. آغا شهریه می خواد تحصیل در علمی کاربردی؟ ؟؟؟؟؟؟؟ می خواد اگه آره که چقد نسبت به شهریه های پیام نور. اگرم نه که من می خوام برم زبان بخونم تو این دانشگا الان دانشجوی زبان پیام نورم همون شهریه نخواد مدرکم رو اونجا بگیرم به ترم رفتم. با سپاس

 • ارش 11 فوریه 2016

  سلام به همه
  من مدرک مهندسی فناوری اطلاعات -امنیت اطلاعات با معدل ۱۷ از دانشگاه علمی کاربردی هستم.
  میخواستم بدونم ایا میتونم برای ادامه تحصیل
  اقدام کنم؟
  ایا مدرک من معتبر است؟
  با تشکر فراوان

 • سینا 12 فوریه 2016

  اولا از درس خوندن باید هدف داشته باشید هدفه بنده این که در آینده به اون چیزی که علاقه دارم از طریق درس خوندن و کار برسم هر کی نمی خواد درس بخونه به سلامت کسی زورش نکرده و بعد هم به نظره من اول دانشگاههای سراسری و بعد هم علمی کاربردی بنده علمی کاربردی رو ترجیح میدم به اون دانشگاه آزاد بی درو پیکر که فقط از ملت پول میگیرن تازه مدرک رو هم گرو میگیرن…..پیام نورم که هیچ ارزشی نداره…آخرین هدفم هم قبول شدن تو کنکور ارشد ۹۵ برای رشته مدیریت ……

 • محمد 16 فوریه 2016

  سلام
  من دیپلم رشته تجربی دارم و میخوام رشته الکترونیک رو تو دانشگاه بخونم . و سه تا دانشگاه مد نظر دارم که به حدود منطقه زندگیم میخوره .میخوام بدون کنکور وارد دانشگاه بشم .دانشگاه سما جنت اباد ،دانشگاه علمی کاربردی تهرانسر ،دانشگاه سما فاز ۳اندیشه .
  از هر مسوولی هر سوالی میپرسم میگه اطلاعات الان رو دقیق ندارم .
  مدرک علمی کاربردی معتبره؟
  ممکنه تحصیل تو دانشگاه علمی کاربردی بیشتر از بقیه طول بکشه ؟
  میتونیم بعدها دانشگاهم رو عوض کنم ؟
  دانشگاه ازاد هم عملی تدریس میکنن ؟استادایه کدوم بهتره ؟

 • qazal 7 مه 2016

  با دیپلم از موسسه های خصوصی تحت نظارت فنی حرفه ای میتونیم تو مقطع کاردانی ثبت نام کنیم ؟
  مثلا من دیپلم حرفه ای ۳d max و auto cad و نقشه کشی درجه ۲ و … رو از موسسه خصوصی اشل تحت نظارت فنی حرفه ای دارم ، با این مدارک میتونم تو رشته معماری ثبت نام کنم ؟

 • ali 13 مه 2016

  خسته نباشید من تازه دیپلم گرفتم نتونستم مدرک پیش دانشگاهی بگیرم رشتم تجربیه ب شدت ب رشته برق علاقه دارم بخوام تو داشگاه علمی کاربردی درس بخونم راهی داره لطفا راهنماییم کنید

 • jalal 20 مه 2016

  سلام به همه دوستان عزیز.تمامی دانشگاه ها مدارکشان معتبر است و زیر نظر وزارت علوم است.مهم نیست در کدوم دانشگاه مدرک گرفته باشید مهم این است که چقدر سطح علمی خود را افزایش دهید.توصیه من به شما عزیزان این است که در کنار درستان کار کنید تا تجربه کافی هم داشته باشید.در استخدامی ها هم باید مدرک بالا داشته باشید هم تجربه کاری.امیدوارم موفق باشید.

 • وحید 23 مه 2016

  دانشگاه علمی کاربردی برج اوران ولنجک درس خواندم مقطع کارشناسی
  دریک کلام اصلا ارزش وقت گذاشتن نداره ، فقط برای کسایی میخوره که دنبال مدرکن تا حقوقشون بره بالا
  واقع متاسفم برای خودم و مسولین این دانشگا
  ه

 • ریحانه 6 ژوئن 2016

  سلام من مدرک معادل کاردانی برق مخابرات دارم (کارشناسی بودم اما مدرک کاردانیمو گرفتم و ادامه ندادم) میخواستم بدونم میشه تو مقطع کارشناسی نا پیوسته مرتبط با رشتم بدون کنکور و ازمون در دانشگاه علمی کاربردی ادامه تحصیل بدم یا باید حتما ازمون بدم ؟

 • محی 17 ژوئن 2016

  باسلام
  من خودم تو دانشگاه ازاد درس خوندم علمی کاربردی هم درس خوندم ازاد ک اصلاااااا نمره نمیدن و اصلا استادا درست درس نمیدن و همش همه کلاسو دریک سطح میدونن(دانشگاه ازاد خوراسگان اصفهان)در علمی کاربردی هم درس خوندم رشته حسابداری مالی کاردانی ک ترم ۹۰۰تومن پول شهریشه ۳۰۰تومن ثابت و دوستی ک گفت چهارصد لابد همش مشروط میشده و ۱۴واحد بیشتر بهش نمیدادن اونوقت اومده اینجا اطلاعاته بیخود میده
  در علمی کاربردی استادان واقعا عالی هستن و از دانشجو درس میخواد ینی اصلا الکی نمره نمیدن اصلااااااااا واقعا میگم این حرفو ک باید درس خوند تا پاس شد تمامی استادان ارشد دارن و سابقه استادی و درس خونده از دانشگاه دولتی و پیام نور
  دراین دانشگاه میتوااااااانید بدوووون پیش دانش گاهی وارد شوید ینی سال سوم را با هر رشته ای ک قبول شده اید میتوانید در علمی کاربردی ثبت نام کنید
  دراصفهان دانشگاه علمی کاربردی امام صادق واقع در خیابان بزرگمهر بین چهارراه هشت بهشت و نورباران کاردانی رو گذروندم و عالی بود و واقعا باسواد ازین دانشگاه اومدم

 • mehran 18 ژوئن 2016

  سلام دوستان میخواستم بگم ک من دیپام گرفتم الان نمیدونم دانشگاه عامی کاربردی بهتره ک برم یا دانشگاه ازاد خواهش میکنم ک ب من کمک کنید

 • Zahra 19 ژوئن 2016

  سلام من کارشناسی پیوسته امیرکبیر میخونم اصلا علاقه ای به رشته ام ندارم و میخوام کاردانی معادل بگیرم و ثبت نام بدون ازمون تو دانشگاه ازاد بکنم باید چیکار کنم شرایطش چجوریه؟

 • دانشجوی تمامی دانشگاهها 21 ژوئن 2016

  متاسفانه کسادی بازار دانشگاه آزاد که توسط دانشگاه علمی و کاربردی ایجاد شده، منجر به این شده که دست اندرکاران دانشگاه آزاد و دانشجویان این دانشگاه با انتشار شایعات متعدد در رابطه با عدم اعتبار این مدرک در فضای مجازی منتشر کنند. دوستان گل من، لطفا قبل از اینکه هر حرفی رو باور کنید راجع بهش در منابع موثق تحقیق کنید. در حال حاضر دانشگاه علمی و کاربردی یکی از برترین دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم است و بر خلاف دانشگاه آزاد که مختص قشر مرفح تاسیس شده، این دانشگاه برای عموم مردم و به صورت نیمه دولتی مدیریت می شود. استاد اکثر این دانشگاه تحصیل کرده ی خارج هستند و در نهادها و ارگانهای مهم دولتی مشغول خدمت هستند.اعتبار مدارک این دانشگاه در سطح بین المللی به لحاظ کاربردی بودن از دانشگاه آزاد بالاتر هست. در انتخاب خودتون شک نکنید. موفق باشید.

 • قاسمی 21 ژوئن 2016

  با سلام دوستان
  من دانشجوی کارشناسی itدانشگاه علمی وکاربردی هستم-باور کنین استادهای من ۳تاش از استادهای برتر شهرمون هستن وعضو هیت علمی دانشگاه ازادواما یه استاد داشتم ریاضی مهندسی درس میداد-جناب مهندس غضنفر دل ارزوی سلامتی و طول عمر برا ایشون دارم-دانشگاه خوبیه وهمش استادهای بنام دارن.خلاصه از ازاد بهتره و دانشجو هاش از سطح سوادبیشتری برخوردارن..سلامتی همه دوستان

 • مسعود 22 ژوئن 2016

  سلام خدمت همه دوستان دانشگاه ازاد ورودیش اسونه خروجیش سخته .چون واقعا امتحانا تشونو سطح بالا میگیرن.در پاسخ به اون دستمون که میگه استادای علمی کاربردی همه مدارکشون از دانشگا های دولتی گرفتن یا از خارج پس چرا هیچ یک از استادهای دانشگاه در تمامی دانشگاه ها حتی علمی کاربردی مدارکشون از خود دانشگاه علمی کاربدی نیست؟؟؟؟؟

 • پرسنل سابق دانشگاه تهران 22 ژوئن 2016

  گل پسر، سن استاید که همگی اکثرا دکتر هستند و با سابقه ی تدریس بالا، به دانشگاه علمی و کاربردی قد نمیده. در ضمن اساتید برای تحصیلات تکمیلی رفتند خارج و مدارک قبلیشون در داخل هست. در دانشگاه علمی و کاربردی ملاک اول گزینش و استخدام اساتید، سهمیه، رابطه و شرکت هفتگی در نماز جمعه نیست، بلکه بار علمی و سوابق عملی ایشان به عنوان اولین ملاک در نظر گرفته میشود، و سپس به سایر مسائل رایج پرداخته می شود.
  دانشگاه علمی و کاربردی تازه چندین سال هست که سطحش بالا اومده و داره از بقیه دانشگاهها به سرعت میزنه جلو، چه نسبت به جذب دانشجو چه نسب به تولید نیروی کار واقعا متخصص. بعلاوه دانشجویان نخبه در دانشگاه علمی و کاربردی به صورت اتوماتیک از طرف این دانشگاه دعوت به همکاری می شوند، اما متاسفانه اکثریتشون تا بدین لحظه با گرفتن پذیرش در دانشگاههای خارجی برای تحصیلات تکمیلی کشور رو ترک کردند و مابقی هم جذب سازمانهای دولتی کلیدی شده اند.
  چند نکته هم در تکمیل صحبت های دوستان :
  – دانشگاه علمی و کاربردی یه دانشگاه نیمه دولتی هست و به همین خاطر تا حدودی شهریه اش از دانشگاههای غیرانتفاعی و آزاد ارزانتر هست. (کاردانی : ترمی ۸۰۰ هزار تومن – کارشناسی : ترمی ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومن)
  – متاسفانه برخی از واحدهای دانشگاههای علمی و کاربردی از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند، همانطور در قبال شعب دانشگاه آزاد هم این مورد رو شاهد هستیم. و در عوض برخی شعب دانشگاههای علمی و کاربردی از تمامی وجوه به حدی سطح بالا، پیشرفته و مدرن هستند که از برخی دانشگاههای تمام دولتی هم سرتر هستند. بنابراین قبل از انتخاب واحد مورد نظر، حتما در مورد موقعیت فیزیکی و امکانات و پیشنیه مرکز مورد نظر تحقیق بعمل بیاورید.
  درود.

 • وحید 24 ژوئن 2016

  سلام
  دانشگاه علمی کاربردی خیلی خوبه ، ولی مساله اینجاست که داخل کشور ، ادارات خودمون بهش بها نمیدن!!!
  برای استخدام سپاه و ارتش رفتم ، ولی با اینکه معدلم ۱۹ هست ، پذیرشم نکردن!!! حتی نیروی انتظامی هم قبولم نکرد!!!
  مهم نیست که تو خارج مدرکش اعتبار داره ، مهم اینه که داخل کشور خودت کار گیر بیاری!!!
  ولی متاسفانه ، دانشگاه آزاد و پیام نور ، تو این زمینه پیشگام هستن، ولی دانشگاه علمی کاربردی با وجود اینکه هم اساتید با سواد و مجربی داره و هم نمیشه به راحتی نمره آورد ، مورد بی توجهی قرار گرفته!!!!

 • پرویز 24 ژوئن 2016

  جاهای نظامی و امنیتی استخدام شدن زیاد به مدرک کار ندارن دوست من و به همین راحتی نیست!! شما با دیپلم هم میتونی برای این ارگانها اقدام کنی ولی خیلی مسائل دیگه ای در نظر گرفته میشه که احتمالا شما شرایط لازم رو نداشتی.
  در ضمن اتفاقا نیروی انتظامی خیلی بها میده، بنده خودم دو تا همشاگردی داشتم که نیروی انتظامی مشغول خدمت بودند، لیسانس رو که گرفتند حدود و حدود ۷۰۰ تومن به حقوقشون اضافه شد و رتبه شون هم خیلی اومد بالا. خودم هم با همین مدرک در یک شرکت معتبر کامپیوتری مشغول به کار شدم.
  امیدوارم که شما هم به زودی یک شغل خوب پیدا کنید.

 • غزاله 28 ژوئن 2016

  با سلام اقایون وخانمها اصلا نوع دانشگاه مهم نیست فقط کارو بلد باشین مهم هست برای کارپیدا کردن. ضمن اینکه من کاردانی و در علمی کار بردی خوندم اصلا راضی نیستم به خدا به همه نمره میدن الکی. منی که واقعا میخوندم با کسی که خیلی کم میومد کلاس و اماده نبود تفاوت کمی بود .من وقتی زیاد سوال میپرسیدم بجای جواب میگفتن این تو امتحان نمیاد و اینکه اخر ترم از یه کتاب۴۰۰ صفحه ایی ۴۰تا سوال میدن اینا رو بخونین و اینکه نصف بیشتر کتاب بدون اموزش میموند با توجه به اینکه رشته من حسابداری بود و همه چیز بهم ربط داره بخدا اصول ۱ اواخره فصل اختتامیه و افتتاحیه همرو درس ندادن. استاداش همه پیر بی حوصله به اموزش و همه ناراحت از حقوقشون به همین دلیل خوب اموزش نمیدن.در عوض به جای واحدهایی که لازم هست با کاربینی و ۲ تا کارورزی وقتتو میگیرن. موفق باشید

 • غزاله 28 ژوئن 2016

  اصلا راضی نیستم از علمی کاربردی

 • غزاله 28 ژوئن 2016

  علمی کاربردی همه استاداش پیر هستند و تمایلی به کلاس پویا ندارن و میان از یه کتاب ۳۰۰ صفحه ایی ۴۰ تا سوال اخر ترم میدن با توجه به این که خیلی از کتاب بدون اموزش مونده و الکی نمره میدن چون همه بچه ها شاغل هستند و فقط برای اخذ مدرک اومدن .

 • بهار 5 جولای 2016

  من مدرک کارشناسی رشته فناوری اطلاعات از دانشگاه علمی کاربردی دارم. به نظر من بیسواد باشی بهتر از اینه که بری دانشگاه علمی کاربردی

 • منا 23 جولای 2016

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون.
  میخواستم بدونم بنظر شما دانشگاه آزاد شهرستانی مثل آبادان بهتره یا علمی کاربردی اهواز?بدون در نظر گرفتن هذینه..
  خواهش میکنم سریع جواب بدین..زیاد فرصت ندارم

 • hassan 27 جولای 2016

  سلام
  من ترم دو رشته حسابداری مالی علمی کاربردی را گذروندم فرق کسی که تلاش میکنه برا یادگیری باکسی که اصلا به فکر یادگیری نیست و هدف نمره است خیلی کم رنگه وبعضی استادا راحت از طریق معرفا نمره میدن در واقع دارن خیانت میکنن بعدشم به نظر من بار علمی دانشجو بعد از فارغ التحصیلی صفره

 • hassan 27 جولای 2016

  سلام
  من ترم دو رشته حسابداری مالی علمی کاربردی را گذروندم فرق کسی که تلاش میکنه برا یادگیری باکسی که اصلا به فکر یادگیری نیست و هدف نمره است خیلی کم رنگه وبعضی استادا راحت از طریق معرفا نمره میدن در واقع دارن خیانت میکنن بعدشم به نظر من بار علمی دانشجو بعد از فارغ التحصیلی صفره
  واقعا سطح علمی کاربردی نسبت به دانشگاههای دیگه پایین تره

 • مخناز 2 آگوست 2016

  دوستی که میگن استادای علمی کاربردی بیسوادن.ه خندیدیم.من خودم لیسانس حسابداری علمی کاربردی دارم والا ۴۰۰تومن ندادیمو ترم اخر واسه من نزدیکه ۱۱۰۰شد اولا.دوما استادامون همه دانشگاه سراسری درس میدادن.سوما علمی کاربردیو لطفا با ازاد یکی نکنید هزاران رحمت ب علمی کاربردی.????

 • رضوان 19 آگوست 2016

  سلام میشه از دانشگاه علمی کاربردی برای کارشناسی با معدل بالا۱۷ به دانشگاه ازاد رفت؟یعنی کاردانی علمی کاربردی برای کارشناسی بری دانشگاه ازاد؟؟؟

 • علی 23 آگوست 2016

  سلام من بین دانشگاه ازاد و علمی کاربردی موندم امسال هم سال چهارم باید بخونم درسمم نسبتا خوبه رشتمم ریاضیه لطفا راهنماییم کنید.

 • رها 25 آگوست 2016

  سلام
  داداش من ۲۰سالشه و سال دومشه که کنکور داده.اگه امسال نره دانشگاه باید بره سربازی..دانشگاه نیمه دولتی تهران رشته ی موسیقی که علاقه داره قبول شده اما خانواده با شهر دیگه رفتنش مخالفیم.در نتیجه دو تا گزینه تو شیراز یعنی ازاد و علمی کاربردی داره که دومی بهتره.حالا با خوندن اون بخش که گفته بود کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی لازمه برای من سوال پیش اومده که ایا داداش بنده الان نمیتونه تو دانشگاه علمی کاربردی رشته موسیقی ثبت نام کنه؟
  ممنون میشم جواب بدید چون ذهن هممونو درگیر کرده

 • محمد 26 آگوست 2016

  رها خانم وبقیه لطفا بگین با دیپلم تجربی میشه علمی کاربردی ثبتنام کرد معافیت تحصیلی بگیرم؟؟؟مدرک پیش ندارم دوتا درس افتادم مشکل خدمت دارم
  لطفا جواب بدین

 • نگار 27 آگوست 2016

  دوستان من کاردانی رشته حسابداری مالی علمی کاربردی واحد ۱۱ تهران خوندم…نمیگم خوب بود ولی بد نبود
  همه چی بستگی به استاد و سیستم هر واحد داره واقعا…. آزاد و علمی کاربردی هم نداره
  الان می خوام کارشناسی برم آزاد ببینم چه فرقی داره
  از نظر شهریه هم تقریبا یکی هستن ….علمی کاربردی من با ۳۰۰ شروع شد ولی هرترم بردن بالا تا ترم آخرم ۸۰۰ و خورده ای شد.

 • نگار 27 آگوست 2016

  کسانی که سر کار میرن به نظر من علمی کاربردی واسشون مناسبه کاملا چون معمولا باهاتون راه میان استادا و ساعت بعد از ظهرم راحت میتونین بردارین یا حتی ۵شنبه و جمعه
  ولی بازم میگم شهریه خیلی فرق نداره…علمی کاربردی با کم شروع می کنه بعد میبره بالا…البته بستگی به رشته هم داره من حسابداری بودم
  ولی جدا ازینا برای کار همه تجربه و سابقه می خوان کم پیش میاد به مدرک دقت کنن (شرکتهای خصوصی )

 • علی 30 آگوست 2016

  بله هم می تونید دانشکده سما رو انتخاب کنید هم جامع علمی کاربردی

 • نسرین 1 سپتامبر 2016

  سلام دوستان
  بنده کاردانی کامپیوتر _نرم افزار از علمی کاربردی دارم، میخاستم بدونم میشه از علمی کاربردی رفت به کارشناسی ناپیوسته دانشگاه دولتی؟؟؟؟

 • یاسمن 2 سپتامبر 2016

  سلام من کاردانی حسابداری مالی رو تموم کردم الان میخوام برم دانشگاه ازاد واسه مدرکی که به من دادن مشکل پیش نمیاد که؟ تآییده وزارت علوم هستش؟
  لطفا زود جواب بدین ممنون

 • یاسمن 2 سپتامبر 2016

  دانشگاه جامع علمی کاربردی مدیریت صنعتی تبریز تموم کردم حسابداری مالی و اینم بگم

 • parastoo 3 سپتامبر 2016

  باسلام خدمت همه ی دوستان
  دانشگاه علمی کاربردی در هرشهر متفاوته.بستگی ب واحد آموزشی داره واینکه نمیشه گفت چون یکسری شاکی از نحوه تدریس و اساتید هستند پس دانشگاه خوبی نیست.من خودم کارشناسی حقوق ثبتی از علمی کاربردی هستم.واحد آموزشی بسیار عالی بود.نحوه تدریس اساتید فوق العاده بود البته فقط نباید به تدریس اساتید اکتفا کرد مطالعه ی آزاد هم در کنار کلاس نتیجه مطلوب رو به همراه داره

 • حمیدرضا 6 سپتامبر 2016

  سلام . دیپلم الکتروتکنیک(برق.صنعتی دارم) دارم شاخه فنی حرفه ایی. با معدل کل دیپلم ۱۴/۱۴ می‌خواستم بدونم در رشته برق صنعتی برای کاردانی دانشگاه علمی کاربردی شهر اراک قبول میشم؟ (به دلیل شرط معدل گفتم) و به نظر شما دانشگاه سما بهتر یا علمی کاربردی؟ و آیا با مدرک کاردانی علمی کاربردی میشه برای کنکور کاردانی به کارشناسی دانشگاه دولتی شرکت کرد. ممنون میشم اگر لطف کنید جواب بدید.

 • عادل 6 سپتامبر 2016

  من دیبلم مکانیک خودرو دارم.و الان تو دو راهی گیر کردم که برای ادامه تحصیل برم دانشگاه ازاد یا علمی کاربردی

 • مریم 7 سپتامبر 2016

  من لیسانس حسابداری دارم شنیدم علمی کاربردی لرشد میگیره حسابداری هم میگیره میدونین هزینش چقدر میشه؟

 • majid 9 سپتامبر 2016

  باسلام
  *با خوندن نظرات متوجه شدم که نیاز هست در حدی که اطلاعات در زمینه دانشگاه جامع علمی کاربردی و در کنارش دانشگاه آزاد دارم در اختیار دوستان بزارم و اگر سئوالی بود بصورت منطقی و بیطرف جواب بدم تا دوستان رو بهتر راهنمایی کنم فقط بصورت عامیانه میگم که بهتر منظورم رو انتقال بدم (البته به صورت formalهم مشکلی ندارم) *
  ۱)دانشگاه جامع علمی کاربردی در زمان تاسیس که قبل از سال ۹۰ بود برای بزرگسالان و کسانی که بابت شغلشون یا درآمدشون نمیتونستن تحصیل رو ادامه بدن و دوره پودمانی (غیر حضوری که هر دوره ۵ ترم بود )از اون زمانه که ۳سالی هست که منسوخ شده و کسانی که پودمانی بودن مثل بقیه مجبور شدن سر کلاس حاضر بشن ولی الان ترمی هست و هر دوره نا پیوسته مثلا دوره کاردانی ۴ترم و دوره کارشناسی ۴ ترم و اینکه دیگه الان که (سال ۹۵ هستش )سن دانشجویان ۱۸ تا ۲۴ سال تقریبا ۷۰ درصد رو شامل میشه و همچنان سن دانشجویان هر سال رو به کاهش هستش
  ۲)مدرک دانشگاه جامع علمی کاربردی در خارج از کشور هیچ مشکلی نداره تا این حد که خیلیها از این طرفند استفاده میکنن که دوره فوق لیسانس رو در خارج از کشور تحصیل کنن و تا حدی از دانشگاه آزاد شهریه کمتر و اینکه بیشتر از دانشگاه آزاد در خارج کشور مورد تائیده استفاده میکنن …اگر شما هم همچنین تصمیمی دارید زبان رو فراموش نکنید و اینکه بعضی از دانشگاهها در اروپا رایگان یا بعضی هاشون با فاند (کمک هزینه تحصیلی )میتونید تحصیل کنید
  ۳)در مورد استادها همه دوستان درست میگن اما توضیح اینه شرایط هر سال از هر نظر بهتر میشه البته هر واحد دانشگاهی از همه نظر میتونه تفاوتهایی داشته باشه که باید قبل از ثبت نام از نزدیک تحقیق کنید ما استادهایی داشتین که از دانشگاههای خارجی ویا سراسری ویا استاد دانشگاههای مطرح داخلی بودن که همزمان در دو دانشگاه که یکی دولتی یا آزاد بود و یکی علمی کاربردی تدریس میکردن در کنارش استادهای جوان ۵۰ درصدشون خوب و ۵۰ درصد در سطح پایین اما در این ۳ سال اخیر تحولات بیشتری شروع شده میشه عینا به چشم دید که سعی در جذب استادهای بهتر در شعبه های مختلف این دانشگاه میشه “چند مثال از استادهای من در دوره کاردانی :مهندس ناظر و استاد _مهندس عمران و پست در شهرداری -استاد عکاسی فارغ اتحصیل رشته عکاسی از هلند که هم زمان مدیر قسمتی برج میلاد هستن -فارغ تحصیل رشته معماری از ایتالیا (باورش سخته میدونم )و ….البته هر کدوم به دلایلی اومدن مثلا جونترها یا عاشق تدریسن یا میخوان از یکسری مزایای داخل و خارج ازش استفاده کنن (خواستید میگم شاید بدردتون بخوره ) و یکسری هم عاش تدریس هستن و واقعا انرزی میزارن ” بعض هاشونم که البته خیلی کم هستن از رو اجبار .(توجه داشته باشید هر واحد دانشگاه سطح آموزش و امکاناتشون یکی نیست مثل همه دانشگاههای دیگه)
  ۴)شما با دیپلم با هر رشته ای میتونید وارد شید ولی اگر مدر کتون هنرستانی یاکاردانش نیست یعنی رشته تجربی و انسانی و ریاضی فیزیک چند واحد رو در میان واحدهای ترمتون میگذرونید که مهم نیست “سخت نگیرید
  ۵)شما بعد از دوره کاردانی میتونید برای کارشناسی دانشگاهتون رو تغییر بدین منظورم به دانشگاه دولتی یا آزاد حالا با کنکور یا بدون کنکور بستگی به دانشگاه داره
  ۶)در رشته های مهندسی مثل مکانیک و برق و معماری و عمران و .. که ناپیوسته (یعنی کارشناسی رو در دو مرحله میگذرونید کاردانی و بعد کارشناسی )میخونید حواستون باشه اگر در دوره کارشناسی تغییر رشته نامرتبط با کاردانی بدید از بعضی از مزایای نظام مهندسی محروم میشد فرقی نداره که دانشگاه علمی کاربردی باشید یا دانشگاه آزاد (نگید که نگفتم “پس قبلش تحقیق کنید)
  ۷) در مورد شرط معدل که در دفترچه ثبت نام حداقل ۱۴ عنوان شده ولی اگر زیر ۱۴ هستید مثلا حداق ۱۲ راهی هست اما زیر ۱۲ رو فکر نمیکنم حالا چه دانشگاه علمی کاربردی چه دانشگاه آزاد که شرطه معدله (بیشتر از این دیگه چی میخواید بگم)
  ۶)در مورد تعداد روزهای کلاس دانشگاه حداقل ۲روز و حداکثر ۳ روز درهفته و روی حرف دانشگاه که سعی میکنن برای دانشجویان شاغل روزهای ۵شنبه و جمعه رو برنامه ریزی کنن در صورتی که زمان ثبت نام در فرم اشاره نکرده بودن حساب باز نکنید که غافل گیر میشید
  ۷}چند سالی هست که برای برخی رشته های دانشگاهی در خود علمی کاربردی امکان ادامه در مقطع کارشناسی ارشد هست “اما من در این مقطع توصیه نمیکنم …
  این قسمتی از سئوالات دوستان بود که حدی که پرسش داشتن جواب دادم که البته دوست داشتم بیشتر توضیح بدم چون اهداف همه از ادامه تحصیل یکی نیست و اینکه اگه سئوالی بود در خدمتم

 • فرشاد 10 سپتامبر 2016

  سلام . من دانشجو ترم ۴ کاردانی معماری شهری(دانشگاه علمی کاربردی) واحد شهرستان هستم. میخاستم یه خاطره جالب اما واقعی رو براتون بگم ترم یک بودیم. یک کتاب پر حجمی بود که استاد به بهونه این که این کتاب خوندنیه و میتونید خودتون تو خونه مطالعه کنید وبفهمید درست وحسابی درس نداد و بعد قرار شد که آخر ترم این کتاب رو اوپن بوک(open book) امتحان بدیم مثل آزمون نظام مهندسی . آخر ترم هم بعد از ورود به جلسه مراقب ها نگذاشتن ما کتاب ها را همرامون ببریم سر جلسه و ما هم هرچی گفتیم که استاد گفته اوپن بوکه ولی اونها باور نکردن بعد مسئول امتحان چند بار به استاد زنگ زد واستاد هم موبایلش رو بر نداشت. بعد ما هیچ چاره ای جز امتحان دادن بدون کتاب نداشتیم که همین کار هم کردیم حتی بعضی ها به نشانه اعتراض برگه رو سفید تحویل دادن. بعد از امتحان استاد محترم! شاهکار خودش رو تکمیل کرد و با دادن نمره هفده همه رو خوشحال کرد!!! بعضی از اساتید این دانشگاه واقعا گندش رو در آوردن .البته کلمه بعضی هارو با همه اشباه نکنید. آخه بعضی از استادهای ما واقعا خوبن و تدریس در دانشگاه دولتی و آزاد هم دارن ولی بعضی ها واقعا صلاحیت تدریس ندارن.در مورد شهریه هم حدودا ۸۰۰ تومن میشه .

 • سعید 15 سپتامبر 2016

  منم علمی کاربردی خوندم تا به امروز که وارد بازار کار شدم هیچ کس از من نپرسیده کدوم دانشگاه خوندی فقط حرفشون اینه چی بلدی؟!دانشگاه به خصوص برای رشته های کامپیوتری خیلی محدود شما باید فراتر از حد دانشگاه تلاش بکنید

 • حمید 16 سپتامبر 2016

  سلام. من خودم به شخصه سابقه کاردانی جامع علمی کاربردی علامه طبرسی تهران، کارشناسی آزاد اراک و ارشد فردوسی مشهد رو دارم. در یک کلام. همه چیز به خواست دانشجو)هدفش( و برنامه ریزی و وقتی که میزاره داره. با دوستان دیگه ای که حتی تو دانشگاه تهران و علامه داریم صحبت می کنیم هم اینه. همه جا دانشجوها متفاوتن. استادها یکی نیستن. حتی جو و امکانات هم فرق داره. مثلا تو مدیریت که ما میخونیم دانشگاه تهران افتضاحه از نظر تدریس و کلاس. اساتید معروفن و پست و مقام دارن ولی سرکلاس یا نمیان یا میان دنبال تدریس نیستن. البته نه همه. ولی انصافا دانشجوهایی که میخونن واقعا میخونن. تو علمی کاربردی هم کسی کاردانی بخونه که موتورش گرم شه بعد بره سراسری یا آزاد به نفعشه می تونه جایی هم کار کنه. البته میگن یکساله خیلی سخت گیر شدن تا این جوی که علیه علمی کاربردی هست پاک کنن.

 • mana 25 سپتامبر 2016

  رشته من تو هنرستان معماری بوده !!ینی الان برم علمی کاربردی نمیتونم بعد کاردانی تغییر رشته بدم؟؟اخه رشته معماری داخلی ثبت نام کردم اما من خود معماری و میخوام

 • آنيتا 25 سپتامبر 2016

  سلام دوستان یه سوال مهم دارم و فرصتمم کمه برای ثبت نام،میخوام موسیقی ثبت نام منم.بین سه واحد فرهنگ و هنر کدوم از لحاظ آموزشی بهتره؟ واحد ١١ ، واحد ۴۶ ، واحد ۴، خیلی برام مهمه ،ممنون میشم راهنماییم کنین

 • غزاله 2 اکتبر 2016

  سلام به نظر من واحد ۴ خیلی بهتر من سال ٨٧ اونجا عکاسی خوندم از واحدهای هوب علمی کاربردی 

 • نسیما 17 اکتبر 2016

    . من تکمیل ظرفیت ارشد آزاد الکترونیکی شرکت کردم و ابتدا خیلی خوشحال بودم ولی از چند نفری که مجازی و الکترونیکی ادامه تحصیل دادن پرس و جو کردم هیچکدوم راضی نبودند و خیلی ابراز تأسف می کردند و همشون از نظر هزینه هایی که کرده بودن ناراضی بودن. فردا نتایج تکمیل ظرفیت اعلام میشه . نمیدونم شرکت کنم یا نه ؟
   

 • میلاد 25 اکتبر 2016

  سلام من دانشجوی رشته ی شهرسازی از دانشگاه علمی کاربردی شهرداری هستم میخاستم بدونم میشه برای فوق لیسانس برم دانشگاه فردوسی.یعنی میتونم کنکور بدم برم فردوسی.راستی من پیش دانشگاهی نخوندم.

 • شبنم 4 نوامبر 2016

  سلام  ممنون  از سایت خوبتون,خواستم  بدونم  اگر کسی لیسانسش روانشناسی نباشه واس دکتری تو کدومدانشگاه ها میتونه درس بخونه؟چون شنیدم دانشگاه دولتی تو مصاحبه رد میکنن اگه لیسانس  روان نباشه,واینکه هزینه  دکتری تو  مقطع روانشناسی  دانشگاه پیام نور یا علمی کاربردی چقدره؟

 • فرشاد 5 نوامبر 2016

  با سلام خدمت دوستان. میخواستم بدونم علمی کاربردی بهتره یا غیر انتفاعی از نظر مدرک واستخدام در بازار کار؟

 • هیوا 5 نوامبر 2016

  سلام به همه  دوستان    کاش کسی  واقعا می دونست که دانشگاه های آمریکا کارشناسی علمی کاربردی رو قبول میکنند یانه/
   دوستی پاسخ داده بود اپلای کن تا چوابش بیاد…  خب وقتی هنوز مدرک نگرفتیم چطور اپلای کنیم!!

 • هادی 10 نوامبر 2016

  بنده بیش از ۶ سال است در سپاه مشغول فعالیت هستم بصورت قراردادی مدرکم هم از علمی کاربردی گرفتم اونم زمانی که کنکور دادیم قبول شدیم ولی الان از سال ۱۳۸۷ قانون شده در سپاه که استخدام فارغ التحصیلان علمی کاربردی نمیتوانند در سپاه استخدام رسمی بشوند و ما داریم بصورت قراردادی کار میکنیم که کار ناصوابی شده 

 • فرزانه 17 نوامبر 2016

  .علمی کاربردی ها دارن ورشکست میشن
  و اعتبارشون بسیار بسیار بسیار پائین است اگر میتونید جایی دیگه درس بخونید این کار را بکنید
  چون در علمی کاربردی چیزی یاد نمیگیرین

 • عباس 18 نوامبر 2016

  با سلام خدمت همه دوستان 
  خدمت شبنم خانم باید عرض کنم که شما چطوری تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع دکترای روانشناسی گرفتید  که کوچکترین اطلاعتی حتی راجع به دانشگاه ها  ندارید, آخه مگه  شما  نمی دونید  که دانشگاه جامع علمی_کاربردی مقطع دکترا اصلا نداره که حالا مردد  هستید که پیام نور بخونید یا علمی کاربردی؟

 • امیر 20 نوامبر 2016

  سلام ، خواهشا جواب بدید
  کاردانی حسابداری کدام دانشگاه؟؟؟
  ۱-آزاد
  ۲-غیرانتفاعی
  ۳-علمی کاربردی
   
  دوستان از لحاظ استخدام و اعتبار مدرک کدوم بالاتره سطحش؟

 • مریم باقرنژاد 23 نوامبر 2016

  با سلام و خداقوت.
  من از منبعی شنیدم که چون شما دانشگاه علمی کاربردی شهرری واقع در استان تهران مورد تایید وزارت علوم نیست ؛ تحصیل می کنید ؛بعدا برای استخدام در آموزش و پرورش به مشکل بر میخورید.لطفا اگر اینطوره راهنمایی بفرمایید.سپاسگزار.

 • سام کیانی 27 نوامبر 2016

  سلام دوستان…
  من دانشجوی مهندسی مکانیک،علمی،کاربردی ام.تبریز. پدر،من،خودش کارمنده.،رفتم،استعلام کردیم،اصلا مشکلی نداره.از،پیام نور،بارزش،تره…، مدرکشم،ترجمعه،میشه،خارج…،ولی ازاد،ترجمعه،نمیشه.
  من،ترم،دومم…بخاطر،اینک،کار،میکنم بهترین،گزینس،برای،مدرک،گرفتن…،اسونم،میگیرن،خدایی..
   
  . ،شهریشکمه۸۰۰تومنه. 
  خوبه.،نترسین،خدا،بزرگه…
  اگه،خدا،هوامونو،نداشته،باشه،حتی،اگ،سراسری،شریفم باشی،باز،پشتت،خالیه…،یاعای

 • Shabnam 7 دسامبر 2016

  سلام من یه سوالی داشتم.من هنرستان درس خوندم رشتم طراحی صفحات وب بوده مشکلیم تو فتوشاپ و برنامه نویسی نداشتم.یک سال و نیم دوسال عقب افتادم چون به دلیل مشکلات خانوادگی نتونستم کنکور بدم ساکن اصفهانم نمیدونم چه دانشگاهی برم که استاداش خوب باشه و بتونم پبشرفت کنم لطفا کمکم کنین بدون کنکورم باشه فقط چون خیلی عقب افتادم ممنون میشم اگر کمکم کنین 

 • پارسا 12 دسامبر 2016

  سلام خسته نباشید ببخشید فرق بین دیپلم حسابداری با دیپلم علمی کاربردی حسابداری چیه؟ اصلا دیپلم علمی کاربردی حسابداری داریم؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدید. تشکر

 • reZa hardy 8 ژانویه 2017

  سلام من رشته برق صنعتی ام دیپلم.کدوم دانشگاه برم بهتره

 • فرزاد 16 ژانویه 2017

  سلام.یه سوال و اون اینکه ایا مدرک مهندسی از دانشگاه علمی کاربردی مورد تأیید  نظام مهندسی هست ؟؟

 • ناصر 3 آوریل 2017

  با سلام خدمت همه عزیزان
  بنده مدرک کاردانی و همچنین مدرک کارشناسی رو از دانشگاه علمی کاربردی گرفتم ، چند ترم هم در دانشگاه پیام نور درس خوانده ام. بدون غرض خدمت دوستان عرض میکنم که واقعا اگر کسی طالب درس و علم باشه در این دانشگاه هم میتونه به مدارج بالا دست پیدا کنه ، حتی مدیریت دانشگاه هم به دانشجویان خوبش کمک میکنه ، سطح علمی اساتیدش هم عالیه و خیلی از اساتید در دانشگاه دولتی و یا آزاد هم تدریس میکنند،مدارکش در همه جا قابل قبوله و شرط اصلی رشته ایی هست که شما میخونید و معدل ، واقعا هیچ فرقی بین مدارک دانشگاهها نباید گذاشت و خود شخص با بار علمی و سوادش میتونه حرف آخر رو بزنه.
  سپاس

 • طاهره 17 آوریل 2017

  دکترا هم میشود شرکت کرد

 • Zahra 30 مه 2017

  سلام من رشتم فناوری اطلاعاته و مدرک کاردانیمو از دانشگاه سراسری گرفتم که متاسفانه کارشناسی رشتم در قالب دولتی هیچ جا نداره .برای خوندن کارشناسی رشتم بنظرتون ازاد برم یا علمی کاربردی؟واقن گیج شدم ممنون میشم راهنماییم کنین?

 • mehraneh 4 ژوئن 2017

  با سلام و خسته نباشید
  من رشته ی طراحی صفحات وب خوندم و میخوام تغیر رشته بدم و رشته ی زبان اینگلیسی تو دانشگاه علمی کاربردی بخونم ایا مدرک دانشگاه ازاد از علمی کاربردی بهتره
  ممنون میشم جواب بدین

 • Rahim 10 آگوست 2017

  لطفا تفاوت کارشناسی زبان انگلیسی رو با دانشکاه آزاد از نظر مدرک بفرمایین وآیا اینکه قابل ترجمهدوبی المللی میباشد.

 • علی 14 آگوست 2017

  سلام.میشه مدرک کاردانی رو علمی کاربردی بگیریم و بعد برای کارشناسی در مرکزی بجز علمی کاربردی تحصیل کنیم؟؟؟؟

 • علی 19 سپتامبر 2017

  با سلام دوستان کسی که علمی کاربردی و دانشگاه روزانه و یا شبانه دولتی میخونه باید افتخار کنه چرا که اگر به مدرک پیام نور نگاه کرده باشید یا موسسه های آموزش عالی می بینید که نوشته دانشگاه غیر دولتی و غیر انتفاعی اما پایین مدرک پیام نور مهر منتخب دانشگاه دولتی زده شده که نشون میده اگر غیر دولتیه پس مهر منتخب زیر این مدرک چیکار میکنه ۲ دانشگاه علمی کاربردی یک دانشگاه مستقل و زیر نظر وزارت علوم است که کشورهایی نظیر آلمان انگلیس فرانسه استرالیا سویس ایتالیا کانادا هلند ژاپن آمریکا برزیل اسپانیا نروژ فنلاند و خیلی از کشورهایی اروپایی مدرک علمی کاربردی بیشتر از آزاد قبول دارن چرا که شما در علمی کاربردی واحد عملی و فنی دارید و باهاتون کار میشه اما در آزاد تیوری تدریس میشه و واحد عملی ندارید این موضوع کشورهایی خارجی میدونن من از خیلی افراد دارای مدرک دکترا حتی خارج از کشور پرسیدم مدرک علمی کاربردی قبول دارند اما پیام نور و موسسات غیر انتفاعی و آزاد قبول ندارن چرا چون آزاد زیر نظر دولت نیست و زیر نظر سازمان مرکزی است که یک نهاد خصوصی است و پیام نور ام که گفتم غیر دولتی است زیر نظر وزارت علوم است اما بالای مدرک عنوان شده که غیر دولتی و غیرا انتفاعی همین دو جمله مدرک پیام نور بی اعتبار کرده اما علمی کاربردی اینجور نیست و عنوان شده که یک دانشگاه دولتی چرا که شرکت نفت و شرکت برق و بانک ها و سازمان های دولتی قبول دارند علمی کاربردی چرا که خود شرکت نفت دانشگاه علمی کاربردی داره اگر اعتبار نداشت این شرکت مهم دانشلاهی نمیزد قابل ترجمه است مثل همه مدارک اما کنار مدرک تخصص و تجربه هم تیوری و عملی نیاز است سعی کنید از عمرتان استفاده کنید و برتری خود را ثابت کنید مدارک اعتبار دارن اگر مدرکی اعتبار نداره از نظر شما خودتون با تخصص به مدرک تون اعتبار بدید خارج میتوانید برید کار آزاد میتونید انجام بدید اما یه توصیه میکنم در کنار مدرک مقالهISI یا کتاب چاپ کنید یا مدارک بین المللی و فنی کسب کنید اینطور مدرک تون بیشتر از از مدرکی اعتبار داره رمز موفقیت برنامه ریزی و هدف است سعی کنید مدرک تون کاربردی باشه تا دیواری به همه ثابت کنید کار در خونه نمیاد شما باید به مرحله ای برسید که مدیر یک شرکت دولتی بهتون نیاز داشته باشه و برای جلب رضایت شما تلاش کنه موفق باشید

 • Niwosha 21 سپتامبر 2017

  باید بگم که فوق العاده این مدرک متفاوته و بسیاری از شرکتها به دلیل فارق التحصیل شدن در علمی کاربردی افراد را در شرکت قبول نمیکنن. من اینو میگم چون خودم در شرکت کار میکنم و رئیس شرکت هنگام گرفتن نیرو میگن مدرک علمی کاربردی نداشته باشن. بله مهر میخورن اما مهرغلمی کاربردی هم میخورن . و این مدرک اصلا خارج از ایران هیچ اعتباری ندارد.

 • فرزاد 3 مارس 2018

  بیشتر کسانی که فارغ التحصیل شده اند به خوبی میدونن که بعداز دانشگاه سراسری، دانشگاه ازاده، بعدش پیام نور ، بعد علمی کاربردی و غیر انتفاعیه…. به نظرم مهم کیفیت اموزش و فعالیت دانشجو در کلاسهای یادگیریست…. درکنار اینها تجربه کاری و پشت کار لازمه هر پیشرفتیه….. من خودم هم سراسری هم ازاد هم پیام نور…، فارغ التحصیل شدم…❤️

 • امیرحسین 8 ژوئن 2018

  با سلام.من ساکن تهران هستم. میخوام رشته عمران بخونم.اگه دولتی تهران نیارم برم دولتی شهرستان بخونم.تهران میتونم برم جایی کاراموز کار کنم نیمه وقت اینجا برم ازاد بخونم مشکلی نیست

 • حمید 15 آگوست 2018

  با سلام در رشته برنامه سازی کامپیوتر مقطع کاردانی دانشگاه داده پردازی یا گسترش انفورماتیک یا جهاددانشگاهی تهران بهتر است اساتید بهتری دارد و بیش تر کار می کشند از دانشجو متشکرم

 • علی 23 آگوست 2018

  سلام. کاش این دانشگاه علمی کاربردی رو گل میگرفتن. اخه بدرد چی میخوره. نه درس میخونن. نه کنکور میدن. نه ازمون درست و جسابی دارن. سطح علمی دانشجوهاش افتضاح. واقعا متاسفم برای علمی کاربردی

 • ابراهیم 30 ژانویه 2019

  دوستانی که می‌فرمایند دانشگاه آزاد مدرکش از علمی کاربردی بالاتره. دوستان به نظر بنده اصلا دانشگاه مهم نیست هر دانشگاهی باشه مهم خود دانشجو هستش که به مدرک خودش اعتبار میبخشه، همانطور که از اسمش پیداست دانش جو، دانشجو خودش باید جویای دانش باشه نه اینکه دانشگاه بخواد بهش علم یاد بده، بالاخره هر چی باشه دانشجویی که ثبت نام میکنه نمره قبولی میگیره میاد بیرون و صاحب مدرک تحصیلی میشه، مهم بار علمی هستش که به مدرک ما ارزش میبخشه، من خودم از جمله کسانی بودم که به جزوه اکتفا نمیکردم و همیشه سعی بر این داشتم که منبع کلی اون جزوه رو تهیه کنم و کاملا بعلاوه ی نمره بخونم تا مطالب بیشتری عایدم بشه. این نظر شخصی بنده بود با کمال احترام به بقیه نظرها. موفق و پیروز باشید

 • Amir 1 مارس 2019

  اشتباه من رو تکرار نکنید وارد این دانشگاه نشین به درد نمی. خوره

 • محمد 21 آوریل 2019

  سلام ی سوالی داشتم ایا با مدرک کارشناسی مهندسی ماشین ابزار دانشگاه علمی کاربردی میشه تو ازمون کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک داشگاه دولتی مثل دانشگاه تهران یا علم و صنعت ادامه تحصیل داد؟؟؟

 • آناهیتا 15 آگوست 2019

  واقعا از اطلاعات این سایت استفاده کردم.خیلی ممنونم از شما

 • Bahar 10 اکتبر 2019

  سلام خسته نباشید.من حدود ۳،۴ سال پیش دیپلم کاردانش گرفتم.رشته کامپیوتر بودم. از اونجایی ک علاقه زیادی به این رشته نداشتم ادامه ندادم.الان میخوام ادامه تحصیل بدم و رشته روانشناسی در دانشگاه ازاد برم. شرایطش چیه؟ ایا میتونم با همین دیپلم کاردانش بدون کنکور برم روانشناسی??راهی هست؟ ممنون

 • King 3 فوریه 2020

  سلام
  من مدرک معادل کاردانی زمین شناسی از دانشگاه صنعتی دارم
  کارشناسی علمی کاربردی ی رشته دیگ برم
  کسی میدونه باید چیکار کنم؟

 • هستی 3 مه 2020

  با درود و احترام
  دوستان اگر ملاک و هدفتون کار و اشتغال در ایران باشه هر سه گروه داخل ایران معتبر بوده و میتوان ادامه تحصیل داد. اما اگر ملاک ادامه تحصیل در دانشگاه های مختلف با درجه خوب و بسیار خوب در خارج از کشور باشه باید بگم که مدارک علمی و ریزنمرات دانشگاه پیام نور و علمی کاربردی قابل ارزیابی نیستند و مساله مهمی که اینجا مطرحه همون رنکینگ دانشگاه ها در عرصه بین المللی و فرامرزی است، از طرف دیگه دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه آزاد در دوره کارشناسی ارشد و دکترا صاحب بالاترین تعداد نگارش مقالات خارجی و ای اس ای میباشند، و یا مثلا عده ای از دوستان بنده با همین مدارک صادره از دانشگاه آزاد بورسیه دانشگاه در خارج از کشور شده اند و در رشته خود صاحب اسم و عنوان بوده، حرفی برای مطرح کردن دارند و در امورات مرتبط با شغل خود موثر هستند. لذا از همین موضوع میتوان درک کرد که دانشجویان دانشگاه مزبور از توان علمی مناسبی در عرصه علمی و مختص به گرایش رشته درسی خود برخوردارند. در مورد این موارد بهتر است پیش از تصمیم گیری با مشاور تحصیلی یا اساتید مزبور در هر رشته ای بحث و تبادل نظر بفرمائید چرا که هر کسی از دیدگاه خود در این مورد مهم نظر میدهد که البته طبیعی و بجاست اما بهتر است این تصمیم گیری با صاحب فن و اساتید انجام شود تا منتج به نتایج پربار و سالمی باشد. مثلا ممکن است فردی توانایی پرداخت هزینه دانشگاه آزاد را نداشته باشد و صلاح بر این ببیند که در دانشگاه هایی که دروس رشته با هزینه ای مناسب تر به دانشجو ارائه میشود مثل پیام نور ادامه تحصیل بدهد و البته این انتخاب و سنجیدن جوانب آن حق هر انسانی است، اما صرف تخریب عنوان یک دانشگاه که در کل کشور مطرح است و دارای اعتبار هم در داخل و هم در خارج میباشد به نظر وجهه پسندیده و مطلوبیت نداشته دور از تفکری عمیق و ریشه دار میباشد.
  با نهایت احترام به همه بزرگواران

 • سینا 23 مه 2020

  والا من کاردانیمو از دانشگاه آزاد شهر کوچیک گرفتم الانم دانشجویدکارشناسی فنی حرفه ای دولتی ام.. از آزاد سخت گیر تره ولی محیطش خیلی خشک و مزخرفه استاداشم خودشونو میگیرن من ک پشیمونم از دولتی

 • فریال 11 ژوئن 2020

  سلام من میتونم با دیپلم تجربی وارد این دانشگاه بشم؟ ممنون میشم یکی به سرعت جوابمو بده

 • زهرا 9 آگوست 2020

  به نظرم بی احترامی کردن به کلیه دانشگاهها بی معنی است چرا که دانش آموزانی که در غیر انتفاعی درس می خوندند با پول بالا امدند یا کسانی که قلم چی یا پارسه رفتند با پول درس خوندند و نمره قبولی در دانشگاههای دولتی راه پیدا کردند و سطح سواد پایینتری نسبت به کسانی که در شهرهای بومی زندگی می کردند دارند چه ربطی داره دولتی یا آزاد شاید یک نفر با سهمیه ها قبول شده باشد و پزشک شده باشد ولی شاید یک نفر سطح هوشی بالایی دارد ولی به دلایلی از دانشگاههایی که معروف نیس مدرک گرفته باشد. حرفهای بی اساس نزنید. لطفا

 • زهرا 9 آگوست 2020

  بی احترامی نکنید

 • الهه 29 سپتامبر 2020

  سلام من سال اول دبیرستان هستم و رشته نمایش میخونم و علاقه دارم در یکی از دانشگاه های تهران قبول بشم و اطلاع کافی راجب علمی کاربری ندارم من علاقه دارم بازیگری در تهران قبول شم اگر میشه راهنماییم کنید که شرایت ورود به دانشگاه و محیطش چطوره ممنون میشم

 • مهلا 28 نوامبر 2020

  سلام من میخواستم حسابداری در دانشگاه علمی کاربردی بخونم میخوام بدونم کدوم نوع حسابداری بازار کار داره

 • مهلا 28 نوامبر 2020

  سلام من میخواستم حسابداری در دانشگاه علمی کاربردی بخونم میخوام بدونم کدوم نوع حسابداری بازار کار داره لطفا زود جواب بدیمن ممنون

 • Zinat 12 مه 2021

  سلام من رشتم فنی حرفه ای هستش و حسابداری خوندم میخواستم بدونم فرق بین اینکه با شرط معدل تو دانشگاه علمی کاربردی پذیرش بشم با اینکه آزاد و با معدل کمتر برم چیه؟
  فرقی تو شهریشون هست یا ازمون باید بدم؟
  ممنون میشم جواب بدین

 • مهدی محسنی 21 جولای 2021

  سلام اصلا دانشگاه علمی کاربردی رو انتخاب نکنید حماقت محض است من با لیسانس علمی کاربردی با معدل بسیار بالا در رشته گرافیک برای استخدامی سپاه و ناجا اقدام کردم ولی قبولم نکردند و گفتند که فقط دانشگاه آزاد و دولتی رو استخدام میکنند

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *