×

مقالات علمی

شما اینجا هستید : مقالات علمی

بازاریابی عصبی چیست ؟

بازدید : 146 دسته : مقالات علمی

بازاریابی عصبی اخیرا مورد توجه فراوانی قرار گرفته است. این علم جدید تلفیق دو علم بازاریابی و عصب‌شناسی است. بازاریابی عصبی درک عملکرد مغز بدون وارد شدن در جزئیات پیچیده آن است تا از آن برای بهبود عملیات بازاریابی استفاده کنیم. این واژه برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ مطرح شد و با استقبال چندانی روبرو نشد تا در سال‌های اخیر که این اصطلاح بخشی از سخنرانی‌های همایش‌ها و مقالات مختلف را به خود اختصاص داده است.

هدف بازاریابی عصبی انتقال بهتر پیام‌های بازاریابی به دیگران و افزایش احتمال خرید توسط مخاطب است. در نتیجه بودجه بازاریابی و تبلیغات کاهش می‌یابد.

مشکل ازدیاد پیام‌های تبلیغاتی

حتما قبول دارید که بازاریابی و تبلیغات بسیار سخت‌تر شده است. همکاران و رقیبان شما احتمالا آن قدر زیاد هستند که مدام حواس مشتریان را پرت می‌کنند. پیام‌های بازاریابی کم‌رنگ‌تر شده است. توجه به تبلیغات کمتر شده است. حال اگر کسب‌و‌کاری کوچک با بودجه محدود تبلیغاتی دارید چگونه می‌توانید توجه مشتریان احتمالی را به خود جلب کنید و حتی باعث شوید از شما خرید کنند؟ شاید پاسخ این پرسش در بازاریابی عصبی نهفته باشد.

سه مثال آشنا و ملموس

قبل از ورود به موضوع سه مثال ملموس می‌آوریم که نشان می‌دهد بازاریابی عصبی چیزی فراتر از عرضه محصول مناسب با قیمت مناسب است.

۱. خرید از فروشنده نامناسب

فرض کنید وارد فروشگاهی می‌شوید و از همان ابتدا احساس خوبی نسبت به فروشگاه ندارید. فروشنده بدون توجه به ورود شما به صحبت خود با تلفن ادامه می‌دهد و وانمود می‌کند شما را ندیده است. سپس با لحنی توهین‌آمیز با شما صحبت می‌کند و وقتی سؤالی فنی درباره محصول می‌پرسید می‌گوید: روی جعبه نوشته شده است، خودتان بخوانید! چقدر احتمال دارد از چنین فروشگاهی خرید کنید؟ شاید از خرید منصرف شوید. توجه کنید که  ما درباره محصول صحبت نکردیم. شاید محصول این فروشگاه بسیار عالی و قیمت آن مناسب باشد، ولی شما از خرید منصرف می‌شوید.

پس موضوع فقط محصول مناسب با قیمت مناسب نیست. رفتارهای خرید ما بسیار پیچیده‌تر از چیزی است که خیلی‌ها فکر می‌کنند و به عملکرد مغز مربوط است. اگر خیلی ساده بگوییم ما از کسانی خرید می‌کنیم که از آن‌ها خوشمان بیاید. اغلب فروشنده بسیار مهم‌تر از محصول است. در فصل‌های بعد بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

۲. خرید موبایل با برند ناآشنا

برای خرید موبایل به فروشگاه مراجعه می‌کنید. فروشنده سعی می‌کند برندی را به شما بفروشد که تا به حال اسمش را نشنیده‌اید. اسم آن بسیار عجیب و ناآشنا است. فروشنده به شما ثابت می‌کند تمام مشخصات فنی این موبایلِ ناشناخته بهتر از موبایلی است که شما می‌خواستید. حتی قیمتش هم بسیار ارزان‌تر است.

شما کمی با خود کلنجار می‌روید و در نهایت جرئت نمی‌کنید یک محصول ناشناخته بخرید که تمام خواسته‌های شما را برآورده می‌کند. بدون خرید از فروشگاه خارج می‌شوید.

دلیل این موضوع نیز به عملکرد مغزمان برمی‌گردد. تأثیر دیگران بر خریدهای ما بیش از چیزی است که تصورش را می‌کنیم. وقتی می‌خواهیم چیزی بخریم مهم‌ترین سؤال ذهنمان این است که دیگران در مورد خریدمان چه نظری خواهند داشت. آیا کار ما را تأیید خواهند کرد یا آن را کاری اشتباه خواهند دانست.

۳. خرید از سایتی که جعلی به نظر می‌رسد

دنبال خرید یک محصول آموزشی هستید. در گوگل به جستجو می‌پردازید. وارد سایتی می‌شوید که احساس می‌کنید نمی‌توان به آن اعتماد کرد. اگر دوستتان از شما بپرسد چرا این سایت را نامعتبر می‌دانید هیچ دلیل منطقی و قابل‌قبولی ندارید تا ارائه دهید. شاید روی جعبه محصول از عکس یک آقا با کراوات استفاده شده است. یا عکس‌های سایت به آن سایت متعلق نیست بلکه از سایت‌های خارجی گرفته شده است. به این نتیجه می‌رسید که این سایت حرفی برای گفتن ندارد و از خرید خود منصرف می‌شوید. شما محتویات محصول را ندیده‌اید و فقط از روی چند عکس به این نتیجه می‌رسید که خرید نکنید.

این مطلب را از دست ندهید:  ارائه مثبت در بازاریابی عصبی

دلیل این موضوع هم به مغز ما مربوط می‌شود. مغز قدیم که به زودی درباره‌اش توضیح خواهیم داد، اگر تشابهی احساس نکند احتمال خرید کمتر می‌شود. اگر با فردی که کراوات بسته تشابه نداریم سعی می‌کنیم از او خرید نکنیم. بلکه از فردی خرید کنیم که بیشتر شبیه خودمان است.


بازاریابی عصبی


آیا بازاریابی عصبی در کسب‌و‌کارهای کوچک قابل استفاده است؟

واژه بازاریابی عصبی بسیار علمی و پیچیده به نظر می‌رسد. همچنین اغلب کتاب‌ها و مقالات به کاربرد بازاریابی عصبی در شرکت‌های بسیار بزرگ و برندهای معروف می‌پردازند. ولی اغلب ایده‌های بازاریابی عصبی در کسب‌و‌کارهای کوچک قابل استفاده است. برخی از آن‌ها بسیار ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید.

قصه از کجا شروع شد؟

اغلب شرکت‌های بزرگ قبل از تولید یک محصول تحقیقات بازار انجام می‌دادند تا محصول مورد علاقه مشتریان را تولید کنند. آن‌ها از مردم می‌پرسیدند که دوست دارید محصول بعدی ما چگونه باشد، رنگ بسته‌بندی چه باشد و چه خصوصیاتی داشته باشد. سپس با توجه به نتایج نظرسنجی و تحقیقات بازار محصولی جدید تولید می‌کردند. سپس اتفاق عجیبی رخ می‌داد. آن محصول جدید که دقیقاً با خواسته‌ها و سلایق مشتریان تولید شده بود با شکست مواجه می‌شد. همان افرادی که خودشان در نظرسنجی شرکت کرده بودند هیچ‌گاه محصول مورد نظر را خریداری نمی‌کردند.

بازاریابان کم‌کم به این نتیجه رسیدند که پاسخ اغلب افراد در تحقیقات بازار با رفتار خرید آن‌ها تفاوت دارد و گاهی کاملاً متناقض است. بنابراین همیشه نمی‌توان از مشتری پرسید که محصول مورد علاقه‌اش کدام است و سپس با تولید آن محصول به موفقیت رسید.

در آزمایش دیگری از افرادی که برای خرید نقاشی‌های گران‌قیمت به یک گالری مراجعه کرده بودند سؤال شد که چه نوع عکس‌هایی دوست دارد. پاسخ اغلب آن‌ها این بود: عکس‌های طبیعت. سپس رفتار خرید این افراد بررسی شد. اغلب آن‌ها عکس‌هایی غیر از عکس طبیعت خریداری کرده بودند!

آنچه مشتریان درباره سلیقه خود می‌گویند با خریدهای آن‌ها سازگار نیست!

آقای مالکولم گلادول در کتاب معروفش با نام «نقطه واژگونی» به این پدیده می‌پردازد. او توضیح می‌دهد که افراد مختلف هنگام ورود به کافی‌شاپ در نظرسنجی شرکت کردند که قهوه مورد علاقه‌شان چه قهوه‌ای است. اغلب افرادی که در نظرسنجی اعلام کرده بودند به قهوه تلخ و غلیظ علاقه دارند، بعد از چند دقیقه در همان کافی‌شاپ قهوه خود را کاملاً شیرین می‌کردند. بنابراین همیشه نمی‌توان به گفته‌های مشتریان اعتماد کرد. گاهی آن‌ها در مورد محصول نظراتی می‌دهند که با خریدهای خودشان تناقض دارد.

ورود به مغز انسان و برملا شدن راز

اگر مشتریان نیازهای واقعی خود را بر زبان نمی‌آورند و همواره نمی‌توان به گفته‌های آنان اعتماد کرد، پس راه‌حل چیست؟ در سال‌های اخیر دستگاه‌هایی با نام‌های EEG و fMRI و … ساخته شده که انواع کوچک و قابل‌حملی دارد که بر سر انسان نصب می‌شود و می‌تواند از مغز انسان عکس بگیرد. این دستگاه‌ها دریچه‌ای را برای ورود به مغز انسان باز کردند. دانشمندان و بازاریابان می‌توانند با بررسی عکس‌های مغز فردی که مثلاً در حال تصمیم‌گیری خرید است به دیدگاه موثق‌تر و جدیدتری دست یابند.

اگر خیلی ساده نحوه کار این دستگاه‌ها را توضیح دهیم، این گونه است که وقتی قسمت خاصی از مغز تحریک می‌شود، معمولاً خون با اکسیژن بیشتر به آن بخش مغز منتقل می‌شود. بنابراین دستگاه‌هایی نظیر fMRI با عکسی‌ که از مغز تهیه می‌کنند، می‌توانند مکان‌های تحریک‌شده در مغز را مشخص کنند.دوره آموزشی بازاریابی عصبی

جهت ثبت نام در دوره آموزشی بازاریابی عصبی بر روی تصویر فوق کلیک نمایید

این دوره به صورت غیر حضوری برگزار می گردد و محتوای آموزشی الکترونیکی در قالب CD یا DVD ارسال می شود به آدرستان

پس از پایان دوره گواهی آموزشی رایگان و معتبر با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان : ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴


مقایسه الگوها

بررسی الگوهای مختلف مغز حین انجام فعالیت‌های مختلف ما را به نتایج جالب و جدیدی سوق می‌دهد. مثلاً از مغز افراد مختلف در حال پرداخت پول در فروشگاه عکس گرفته‌شده و الگوی به دست آمده با الگوهای دیگر مقایسه می‌شود. سپس مشاهده می‌شود الگوی به دست آمده شباهت زیادی با عکس مغز وقتی که بدن در حال تحمل درد است دارد! وقتی به دست یک فرد سوزن می‌زنیم همان بخش مغز تحریک می‌شود که هنگام خرید تحریک می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید:  ۳ ایده بازاریابی عصبی برای موفقیت وب‌سایت

بنابراین از این آزمایش نتیجه‌گیری می‌کنیم که فرد وقتی پول پرداخت می‌کند، در مغز بخش درد تحریک می‌شود و پرداخت پول برای مشتری معمولاً دردناک است، حتی اگر مشتری هیچ‌گاه این موضوع را بر زبان نیاورد!

بنابراین با انجام آزمایش‌های مختلف و فراوان به اطلاعاتی دست می‌یابیم که می‌تواند در بازاریابی و فروش بهتر محصولات و خدمات به ما کمک کند.

سه بخش اصلی مغز

برای بازاریابی بهتر لازم است آشنایی مختصری با مغز داشته باشیم. مغز به سه بخش عمده تقسیم می‌شود که از نظر ساختار سلولی و عملکرد باهم متفاوت هستند. با وجود اینکه این سه بخش بر فعالیت همدیگر تأثیر می‌گذارند و نمی‌توان به طور محض فعالیت مغزی خاصی را به یک بخش نسبت داد، ولی هر کدام از قسمت‌های مغز نقش ویژه‌ای دارند. این سه بخش مغز جدید، مغز میانی و مغز قدیم نام دارند.

مغز جدید معمولاً انجام کارهای تحلیلی و پیچیده را بر عهده دارد. تصمیمات منطقی، آموزش و کارهای ارادی ما با فرماندهی این بخش مغز انجام می‌شود. مغز جدید نتیجه تحلیل‌ها را به دو بخش دیگر نیز ارسال می‌کند.

مغز میانی بیشتر با موارد احساسی سر و کار دارد و اطلاعات حاصل را به دو بخش دیگر مغز مخابره می‌کند.

مغز قدیم عهده‌دار فعالیت‌های اصلی ما برای حفظ بقا است. خداوند این بخش را طوری طراحی کرده تا با دستورات صادره ادامه حیات ما امکان‌پذیر باشد.مثلاً وقتی گرسنه می‌شویم مغز قدیم دستور می‌دهد که به این مورد رسیدگی شود.

دوستانی که با رشته الکترونیک آشنا هستند با وقفه رد نشدنی آشنا هستند. مغز قدیم در واقع وقفه‌ای رد نشدنی صادر می‌کند که باید در اولین فرصت ممکن به آن رسیدگی شود. مواردی مانند تنفس نیز به مغز قدیم مربوط است. اگر این‌طور نبود شاید گاهی یادمان می‌رفت تنفس کنیم و زندگی ما به خطر می‌افتاد!

تصمیمات خرید

اما سؤال بسیار کلیدی آن است که تصمیمات خرید توسط کدام قسمت مغز انجام می‌شود؟ نکته مهمی که در بازاریابی سنتی به آن توجهی نمی‌شود این است که تصمیمات خرید ما اغلب با مغز قدیم انجام می‌شود! تا به حال بازاریابان فکر می‌کردند تمامی خریدها با بخش منطقی مغزمان انجام می‌شود. البته همیشه در طول تاریخ بازاریابان می‌دانستند که احساسات بر تصمیمات خرید تأثیر دارد. ولی اکنون مشخص شده است که تأثیرگذاری بخش احساسی و مغز قدیم بسیار فراتر از آن چیزی است که تصور می‌کردیم.

خانم لزلی هارت در کتاب «مغز چگونه کار می‌کند» توضیح می‌دهد که «شواهد نشان می‌دهد مغز قدیم قسمتی است که تعیین می‌کند ‌کدام بخش اطلاعات دریافتی برای پردازش به مغز جدید مخابره شود و کدام تصمیمات تایید شود یا رد شود».

پس اگر با عملکرد «مغز قدیم» بیشتر آشنا شویم می‌توانیم عملیات بازاریابی تأثیرگذارتری طراحی کنیم.

ادامه مطلب

تصمیم برای خرید چگونه توسط مغز گرفته می شود ؟

بازدید : 101 دسته : مقالات علمی
این مطلب در ارتباط با علم بازاریابی عصبی نوشته شده است آنجا که علم بازاریابی با علم عصب شناسی ترکیب می شود و توسط واحد توسعه آموزش بنیاد آموزش مجازی ایرانیان گردآوری و برای علاقه مندان ارائه شده است. مهم‌ترین موضوعی که با توجه به علم بازاریابی عصبی زیر سوال می‌رود تصمیم‌گیری مخاطبان است. در مدل‌های قدیمی همیشه فرض بر این بوده که تمام تصمیمات خرید به صورت منطقی گرفته می‌شوند و احساسات نیز تاثیری ناچیز بر این تصمیم دارد. پیش‌فرض بسیاری از مدیران کسب‌و‌کارهای کوچک آن است که اگر محصولی مناسب با قیمت مناسب داشته باشیم مخاطبان از ما خرید خواهند کرد، ولی در واقعیت چنین اتفاقی به ندرت پیش می‌آید. برای موفقیت در بازاریابی باید دیدگاه خود را درباره مشتری تغییر دهیم. در دیدگاه سنتی مشتری وارد یک فروشگاه می‌شود، تمام محصولات را مقایسه می‌کند، قیمت‌ها را هم بررسی می‌کند و با توجه به تبلیغاتی که از قبل دیده و اطلاعاتی که دارد بهترین تصمیم را می‌گیرد. در این رویکرد فرض می‌کنیم تصمیمات خرید مشتری تدریجی، منطقی و با توجه به اطلاعات عمیقی است که کسب کرده است. ولی در واقعیت اغلب تصمیمات خرید به صورت لحظه‌ای انجام می‌شود و دلایل منطقی قدرتمندی هم برای این تصمیمات وجود ندارد و حتی مشتری اطلاعات عمیقی درباره محصول ندارد. با این دیدگاه جدید بیایید به بررسی مغز قدیم بپردازیم و ببینیم چه مواردی باعث جلب توجه مغز قدیم می‌شود و چگونه می‌توان اثرگذاری بازاریابی را افزایش داد.

بازاریابی عصبی

ورود به دنیای مغز قدیم

همان طور که گفته شد اغلب تصمیمات خرید ما با مغز قدیم انجام می‌شود. پس بسیار مهم است که با عملکرد این بخش مغز بهتر آشنا شویم.

مغز قدیم با احساسات ترغیب می‌شود!

اغلب تصمیمات ما به صورت احساسی گرفته می‌شود و سپس با منطق توجیه می‌شود. احساسات در واقع پاسخ‌های خودکار بدن به محرک‌های حسی هستند. بوی قهوه یا صدای دریا به طور خودکار در ما احساساتی ایجاد می‌کند. با زیاد شدن گزینه‌های خرید، مشتری محصولی را می‌خرد که احساس بهتری نسبت به آن داشته باشد.
حواس پنجگانه و احساسات
موضوع مهم‌تر آن است که احساسات ما تحت‌ تاثیر چه مواردی هستند؟ یک عامل مهم و تاثیرگذار اطلاعاتی است که توسط حواس پنج‌گانه ما وارد مغز می‌شود. آمار، ارقام و دلایل منطقی توجه مغز قدیم را به خود جلب نمی‌کند. شرکت‌های موفق سعی می‌کنند حواس مختلف شخص را در محصول و همین طور در بازاریابی خود لحاظ کنند. آنتونیو داماسیو در کتابش می‌گوید: «ما ماشین‌های تفکری نیستیم که احساس داریم، بلکه ماشین‌هایی احساسی هستیم که تفکر می‌کنیم». فرض کنید می‌خواهیم تبلیغی بسازیم تا رانندگان را به بستن کمربند ایمنی هنگام رانندگی ترغیب کند. یک راهکار کلیشه‌ای آن است که به رانندگان آمار و ارقامی ارائه دهیم که خطرناک بودن رانندگی بدون کمربند ایمنی را نشان می‌دهد.
این مطلب را از دست ندهید:  چگونه با بازاریابی عصبی فروش خود را افزایش دهیم؟
راه بهتر آن است که احساسات را درگیر کنیم تا بر مغز قدیم اثر بگذارد. در ژاپن تبلیغ کوتاهی ساخته ‌شده که فقط بر جنبه احساسی موضوع تاکید می‌کند. در این تبلیغ اثرگذار به جای اینکه بر خطرات نبستن کمربند تاکید کند یا افراد را به جریمه شدن تهدید کند از روش دیگری استفاده می‌کند. کمربند ایمنی وسیله‌ای است که نمی‌گذارد همسر و دختر کوچکتان شما را از دست بدهند! این تصور که عزیزانمان، ما را از دست بدهند و زندگی را بدون توجه و کمک ما ادامه دهند بسیار تاثیرگذار است. وقتی در همایش‌ها فیلم این تبلیغ را نمایش می‌دهیم چشمان اغلب حاضران پر از اشک می‌شود و همین موضوع نشان می‌دهد تبلیغ بر احساسات آن‌ها اثر گذاشته و احتمالا تا سال‌ها این تبلیغ را فراموش نخواهند کرد. شرکت اپل حتی بر بسته‌بندی محصولات کار می‌کند تا باز کردن جعبه محصول، احساس خوشایندی بر مخاطب بگذارد، مثلا صدای باز شدن جعبه صدایی دل‌پذیر باشد. آزمایش‌های مختلفی در فروشگاه‌ها انجام شده و نتایج نشان می‌دهد که پخش یک موسیقی خاص بر تصمیمات خرید مشتریان تاثیر می‌گذارد. حتی رایحه‌های مختلف باعث افزایش یا کاهش فروش می‌شوند. مثلا در یک لباس فروشی استفاده از بوی وانیل باعث دو برابر شدن فروش ماهانه شد! البته می‌توان به طور مفصل درباره دلیل این امر صحبت کرد، ولی اگر خیلی خلاصه بگوییم: هر عاملی که باعث ایجاد احساس بهتری در ما شود می‌تواند فرایند تصمیم‌گیری خرید را ساده‌تر کند و باعث شود فرد راحت‌تر تصمیم خود را بگیرد.
ایجاد شرایط احساسی مناسب
یکی از مهم‌ترین کارهای بازاریاب‌ها قرار دادن مشتری احتمالی در شرایط احساسی مناسب است تا بتواند بر ترس خود غلبه کرده و تصمیم خرید را بگیرد. بسیاری از ما به عنوان مدیر و بازاریاب به شرایط احساسی مشتری توجهی نشان نمی‌دهیم. با توضیحات طولانی و خسته‌کننده فقط به ارائه دلایل منطقی می‌پردازیم و سعی نمی‌کنیم ترس خرید را در مشتری کاهش دهیم تا بتواند در آرامش تصمیم مناسب را بگیرد. شاید تصور کنیم فرایند تصمیم‌گیری خرید کاملا خطی است، یعنی تمایل ما به خرید یک محصول رفته‌رفته بیشتر می‌شود و به جایی می‌رسد که تصمیم خرید گرفته می‌شود، ولی دستگاه‌هایی که عملکرد مغز را بررسی می‌کند نشان می‌دهند تصمیم‌گیری خرید اینطور نیست و بسیار پیچیده‌تر از چیزی است که بازاریابان فکر می‌کنند.
دوره آموزشی بازاریابی عصبی

جهت ثبت نام در دوره آموزشی بازاریابی عصبی بر روی تصویر فوق کلیک نمایید این دوره به صورت غیر حضوری برگزار می گردد و محتوای آموزشی الکترونیکی در قالب CD یا DVD ارسال می شود به آدرستان پس از پایان دوره گواهی آموزشی رایگان و معتبر با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید مشاوره رایگان : ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴

آستانه احساسی خرید

بیایید اصطلاحی با نام «آستانه احساسی خرید» تعریف کنیم. همان طور که قبلا اشاره شد اغلب خریدها برای مشتری ترسناک و دردناک است. شخص در لحظه خرید احساس عدم امنیت می‌کند. البته این موضوع درباره همه خریدها صدق نمی‌کند. ولی به خصوص در خریدهایی که برای ما تبدیل به عادت نشده یا تسلط کافی بر محصول نداریم این حس بسیار رایج است.
این مطلب را از دست ندهید:  یک ترفند بازاریابی عصبی: تسهیل اولین خرید
آستانه احساسی خرید شرایطی است که اگر از لحاظ احساسی در آن قرار بگیریم شجاعت به خرج می‌دهیم و خرید را انجام می‌دهیم. در واقع زمانی به آستانه احساسی خرید می‌رسیم که از نظر احساسی آن قدر شجاع می‌شویم که به خود می‌گوییم خرید را انجام دهیم. موضوعی که بسیاری از بازاریابان از آن اطلاع ندارند آن است که وقتی یک خرید انجام می‌شود معمولا قبل از آن شخص بارها به آستانه احساسی خرید نزدیک شده و از آن دور می‌شود و در لحظه‌ای خاص ناگهان تصمیم خرید گرفته می‌شود. فرض کنیم برای محصول خود تبلیغی طراحی کرده‌اید و آن تبلیغ در مجله‌ای پرمخاطب چاپ شده است. با گذشت چند روز آمار فروش را بررسی می‌کنید و در نهایت نا امیدی می‌بینید آن تبلیغ حتی یک فروش هم ایجاد نکرده است. بلافاصله نتیجه‌گیری می‌کنید تبلیغ مناسب نبوده یا شاید آن مجله مکان مناسبی برای تبلیغ نیست. ولی از کجا می‌دانید چند نفر مایل به خرید بوده‌اند؟ شاید صد نفر با خواندن تبلیغ تا آستانه احساسی خرید نزدیک شده‌اند و یک مورد کوچک باعث انصراف آن‌ها شده است. در بازاریابی تنها بررسی نتایج نهایی کافی نیست، مثلا در این مثال فقط تعداد فروش ایجاد شده را معیار قرار دهیم. اگر به روشی بتوانیم افرادی که مایل به خرید بوده‌اند ولی خریدی انجام نداده‌اند را شناسایی کنیم اطلاعات ارزشمندی از شرایط واقعی کسب کرده‌ایم. برای مثال اگر به مخاطبان یک پیشنهاد بدون ریسک بدهیم و بگوییم برای اطلاعات بیشتر فایلی را دانلود کنید، افراد علاقه‌مند شناسایی خواهند شد.
تصمیمات خرید عوض می‌شود!
موضوع جالب دیگر آن است که تصمیمات خرید می‌تواند در عرض چند ثانیه تغییر کند. تصور کنید برای خرید یک پخش‌کننده MP3 به فروشگاهی مراجعه کرده‌اید. قبل از مراجعه در اینترنت به اندازه کافی تحقیق و دستگاه خود را انتخاب کرده‌اید. سپس وقتی وارد فروشگاه می‌شوید چشمتان به پخش‌کننده دیگری می‌افتد که بلافاصله توجهتان را جلب می‌کند. نظرتان عوض می‌شود و تصمیم می‌گیرید همان را بخرید. در چند ثانیه تمامی آن تحقیقات و تصمیم قبلی شما بی‌اثر می‌شود. بنابراین شرایط احساسی مشتری بسیار اهمیت دارد و می‌تواند باعث خرید یا انصراف او از خرید شود.
ادامه مطلب

نکات مهم باغداری

بازدید : 188 دسته : مقالات علمی
مقاله زیر در ارتباط با آموزش نکات مهمی است که هر باغدار باید آن ها را دانسته و به کار بندد که به همت مرکز توسعه دانش بنیاد آموزش مجازی ایرانیان تهیه گردیده است ٬ همانطوریکه میدانید برنامه ریزی برای احداث باغ با زراعت محصولات کشاورزی تفاوت فاحشی دارد .در برنامه ریزی برای محصولات کشاورزی کوتاه مدت و معمولا" یک ساله است اما برنامه ریزی برای احداث باغ میوه بلند مدت و معمولا" ۳۰ تا ۵۰ ساله است پس اگر در برنامه ریزی برای زراعت یک محصول کشاورزی دچار اشتباه شویم . یک سال ضرر کرده ایم . اما اگر در برنامه ریزی برای احداث باغ میوه دچار اشتباه بشویم برای ۳۰ تا ۵۰ سال دچار مشکل میشویم و نه تنها یک نسل بلکه برای نسل آینده خودمان نیز درد سر درست کرده ایم . کسانیکه باغ میوه احداث میکنند معمولا" به دو دسته تقسیم میشوند ۱- کسانیکه دانش و تجربه باغداری دارند و برنامه ریزی شده و هدفمند کار میکنند . ۲- کسانیکه دانش و تجربه ندارند و بر اساس کشش بازار در یک یا چند سال تولید میوه .و یاترغیب دوستان به احداث باغ و یا مشاهدات و رقابت با باغداران همجوار به شغل باغداری روی می آورند . نکات فنی برای احداث یک باغ میوه ۱-داشتن آب کافی و بدون محدودیت املاح مضر ۲-انتخاب نوع محصول بر اساس شرایط آب وهوای منطقه ۳-بافت خاک زمین مورد نظر ۴ -عمق خاک زمین مورد نظر ۵ -شیب زمین مورد نظر ۶-جاده دسترسی به باغ ۷-فاصله محل باغ تا بازار فروش ۸-پوشش گیاهی و جانوری منطقه و پیوستگی یا گسستگی باغات ۹-نوع بادهای غالب منطقه ۱۰-فاصله زمین باغ تا مناطق مسکونی داشتن آب کافی و بدون محدودیت املاح مضر هر درختی بستگی به شرایط آب و هوائی و نوع درخت و بافت خاک و عمق خاک نیاز به مقدار معینی آب دارد که منبع تامین آب باید در یک دوره زمانی حداقل ۳۰ ساله ثابت بوده و دچار تعقیرات نشده باشد . منبع تامین آب اعم از چشمه .رودخانه .یا چاه باید توسط آزمایبشگاه مقدار املاح مجاز و غیر مجاز آن مشخص شود.و عامل محدود کننده برای احداث باغ میوه نباشد . منابع آبی که در یک دوره یک یاپنج ساله خشکسالی دچار کاهش شدید هستند به هیچ وجه برای احداث باغ مناسب نیستند . انتخاب نوع محصول بر اساس شرایط آب و هوای منطقه درختان را بر اساس شرایط آب و هوائی به سرد سیری .معتدل .نیمه گرمسیری .و گرمسیری تقسیم بندی میکنند . اما در هر منطقه سرد سیری یا گرمسیری میکرو کلیمات های کوچکی نیز وجود دارد که نباید آنها را نیز از نظر دور نگه داشت . در تعین منطقه مناسب باغداری ما به دنبال عوامل محدود کننده هستیم یعنی در تمام طول دوره رشد و خواب در خت عامل محدود کننده آب و هوائی نداشته باشیم . ۱- حداقل در جه حرارت در یک میانگین ۳۰ ساله نیاز سرمائی درخت را تامین کند و برای درخت ( قسمتهای هوائی ) خسارت زا نباشد ۲- سرما های بهاره در یک برنامه بلند مدت مصادف با مرحله گل دهی نباشد ۳-حد اکثر درجه حرارت در فصل تابستان و پائیز نیاز حرارتی و نوری درخت ومحصول را در یک دوره بلند مدت تامین کند و این میزان حرارت و نور در منطقه عامل محدود کننده و خسارت زا برای رشد و تولید محصول نباشد . افراد ی هستند که با مشاهده یک یا چند درخت میوه در داخل حیاط منازل که رشد مناسبی داشته و تولید محصول خوبی هم دارند به گمان اینکه این درختان در شرایط فضای باز باغات میوه نیز همین تولید را دارند اقدام به کاشت چنین درختانی که با شرایط آب و هوائی منطقه سازگار نیستند ولی در یک فضای بسته و محدود که تحت تاثیر محیط گرم داخل شهر یا روستا ودر پناه دیوار یا ساختمان و یا باد شکن ها دوام می آورند برای احداث چنین باغاتی برنامه ریزی میکنند که عقلانی نیست بافت خاک زمین مورد نظر بستگی به بافت خاک زمینی که داریم باید بررسی کنیم که چه درختی میتواند بر اساس این نوع بافت خاک تولید اقتصادی و قابل قبولی داشته باشد و در یک دوره بلند مدت دچار خسارت و تنش نشود . عمق خاک زمین مورد نظر بیشتر درختان میوه دارای ریشه عمیق هستند و برای رشد و تولید محصول اقتصادی نیاز به خاکهای عمیق دارند اگر ناچار به احداث باغ میوه در یک شرایط خاص هستید باید خاک را اصلاح کنید.در اراضی که سطح آبهای زیر زمینی آنها با لا است خاکهای باطلاقی یا ماندابی به هیچ عنوان برای احداث باغ میوه مناسب نیستند شیب زمین درختان میوه در اراضی هموار که امکان استفاده از روشهای مختلف آبیاری امکان پذیر است رشد و تولید مناسبی دارند اما در اراضی شیب دار که قدرت نگهداری آب کمتری دارند و امکان کاشت گونه های محدودی که تحمل بیشتری در رابطه با تنشهای آبی دارند امکان پذیر است . لذا بستگی به شیب زمین نوع درختی که مقاومت بیشتری با این شرایط دارد و امکان تولید اقتصادی و مقرون به صرفه در بلند مدت را دارد باید انتخاب شود . جاده دسترسی به باغ میوه اگر جاده دسترسی به زمینی وجود ندا شته باشد یا دسترسی به آن مشکل باشد برای احداث باغ مناسب نیست چون باعث افزایش هزینه های تولید و حمل ونقل شده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست و باغ میوه از محصولاتی است که باید در دسترس باغدار باشد و امکان دسترسی ۲۴ ساعته به آن امکان پذیر باشد . فاصله محل باغ تا بازار فروش با کاهش هزینه های تولید همیشه تولید مقرون به صرفه و اقتصادی است هرچه فاصله باغ تا بازار فروش دورتر باشد.هزینه تولید افزایش می یابد . صدمات ناشی از حمل ونقل بیشتر میشود . فساد پذیری محصول نیز افزایش می یابد .و احداث باغ میوه در چنین مناطقی توجیه اقتصادی ندارد . پوشش گیاهی و جانوری منطقه و پیوستگی یا گسستگی باغات میوه در مناطقی که پوشش گیاهی فقیر باشد در تابستان شدت بادهای گرم باعث خسارت میشود گرد وخاک در این مناطق بیشتر است .جانوران وحشی مانند خرگوش روباه شغال جوجه تیغی گراز سمور وموشها به علت فقر مواد غذائی در این مناطق به باغات میوه هجوم میبرند وخسارت آنها قابل کنترل نیست مخصوصا" اگر باغات میوه به صورت پراکنده و گسسته باشند این خسارت بیشتر است بخصوص در فصل زمستان این خسارت ها بیشتر است لذا در موقع احداث باغ این نکات باید در نظر گرفته شود . نوع باد های قالب منطقه احداث باغ در دو طرف تنگه ها که همیشه در معرض باد های سرد قرار دارد در ارتفاعاتی که جریان مداوم باد می وزد در دشتهای گرم که باد شکن وجود ندارد باید به انتخاب نوع در خت و کنترل اثر این عوامل دقت بیشتری انجام شود .

دوره آموزشی باغبانی

جهت ثبت نام در دوره آموزشی باغبانی بر روی تصویر فوق کلیک نمایید

دوره غیر حضوری است و محتوای الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال می گردد

پس از پایان گواهی و مدرک معتبر مهارت باغبانی با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان : ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴


فاصله زمین باغ تا مناطق مسکونی کنترل گنجشک در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری در تمام دنیا یکی از مشکلات کشاورزان و باغداران میباشد کشت محصولات باغی که با خسارت گنجشک آسیب پذیر هستند در نزدیک مناطق مسکونی اقتصادی و عقلانی نیست . چاله کنی برای باغ میوه بار ها این سئوال پیش می آید که عمق چاله کنی باغ میوه چقدر باشد . درختی را که در زمین می کارید حد اقل در این فکر هستید که این درخت بیشتر از ۳۰ سال در این زمین می ماند . پس باید بستری برای این درخت آماده کنید که محیطی مناسب با مواد غذائی کافی برای آینده این درخت تهیه شود عمق خاکهای زراعی ۳۰تا ۴۰ سانتیمتر است و بیشتر از آن خاک فشرده و غیر زراعی که نفوذ ریشه در آن به راحتی امکان پذیر نیست پس با کندن چاله ای عمیق لایه های زیرین را نرم و میشکنیم تا نفوذ آب و هوا و ریشه به راحتی انجام گیرد به جای خاک بکر و غیر زراعی که از چاله بیرون آورده ایم خاک زراعی سطحی همراه با مخلوطی از کود پوسیده حیوانی و کود های شیمیائی ماکرو و میکرو تا ۵۰ سانتیمتر مانده به سطح زمین پر میکنیم سطح چاله را با پا فشرده می کنیم و چاله را یک بار کاملا" غرغاب میکنیم تا علاوه بر نشست کامل خاک منافذ خالی یکدست شودبعد از دو هفته (البته در فصل مناسب ) سپس ریشه های بلند و آسیب دیده نهال راهرس کرده و نهال را در ارتفاع مناسب قطع کرده و پس از ضد عفونی ریشه با سموم قارچکش مناسب و پوشاندن قسمت قطع شده با چسب پیوند نهال را در چاله کاشت کرده روی ریشه را با خاک زراعی سطحی طوری می پوشانیم که چاله ۱۰سانتیمتر پایین تر از سطح زمین قرار گیرد تا محلی برای آبیاری باشد سپس یک آبیاری زخم آب به نهال داده میشود آنگاه نهال را بوسیله یک قیم محکم میکنیم تا در اثر باد تکان نخورد البته در نهالهای پیوندی باید محل پیوند ۷ تا ۱۰ سانتیمتر بالای خاک قرار گیرد . اگر فضای چاله را به یک حساب پس انداز تشبیه کنیم .حساب پس اندازی که مبلغ بیشتری پول در آن باشد آینده شما را بیشتر تضمین میکند . تا یک حساب پس انداز خالی . انتخاب رقم مناسب برای هرنوع درخت میوه ارقامی انتخا ب نمائیدکه با شرایط آب وهوائی منطقه سازگار باشند بالاترین عملکرد را در شرایط موجود داشته باشد بازار پسند باشد قدرت رقابت با محصولات رقیب را داشته باشند

نکات باغ میوه


ارتفاع مناسب نهال در زمان کاشت نهال میوه در زمان کاشت باید دارای ارتفاع مناسبی باشد .نهال پس از اینکه از نهالستان کنده شد ارتباط آب و مواد غذائی آن با زمین قطع میشود . تعدادی از ریشه های آن هنگام جابجائی آسیب می بیند . حتی اگر بادقت و اصول صحیح در زمین اصلی کاشته شود .مدت زمانی طول میکشد تا نهال مجددا در زمین استقرار یابد و ریشه های جدید تولید کند و ساخت و ساز مواد غذائی را از سر بگیرد . در این فاصله زمانی ۴۰ روزه اول کاشت تا فعالیت مجدد نهال به اندوخه مواد غذائی ذخیره شده در اندام خود وابسته است . و پس از فعال شدن ریشه ها در دو ماهه اول کاشت به علت عدم گسترش کامل ریشه آب و مواد غذائی بسیار کمی جذب و به اندامهای هوائی منتقل میشود .لذا اگر ارتفاع نهال و یا تعداد شاخه های نهال زیاد باشد و توسط باغدار هرس کاشت انجام نشود .( نهالهای بلند و پر شاخه ) ریشه ها به علت ضعیف بودن. قدرت انتقال آب و مواد غذائی به نهالهای بلند را ندارند . و برگهای کوچک تازه رشد یافته نیز قدرت پوشش تنه نهال . ومحافظت در مقابل نور شدید آفتاب را ندارند در نتیجه پوست نهال در اثر جذب نور آفتاب و پلاسیده شدن پوست . آفتاب سوخته میشود. بعلت پژمرده شدن قسمت هائی از پوست ساقه انتقال مواد غذائی ساخته شده به ریشه و سایر اندامها به کندی صورت میگیرد . در نتیجه نهال به تدریج ضعیف شده وآفات پوست خوار و چوبخوار به نهال صدمه می زنند. بعد از مدتی اگر نهال خشک نشود پاجوشها ی نهال از سطح خاک شروع به رشد میکنند و ساقه هوائی از بین میرود و اگر نهال پیوندی باشد . یعنی دیگر هیچ و حتما باید در سال آینده کاشت مجدد انجام شود . پس بنا بر این ارتفاع نهال در درختان پیوندی حد اکثر پائین تر از ارتفاع جناغ سینه یک فرد متوسط اندام باشدو کمتر از ۶۰ سانتیمتر نیز نباشد و قطر نهال نیز از ۲ سانتیمتر بیشتر نباشد ودر نهالهای انگور .انار .انجیر بهترین ارتفاع ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر است.

نکات باغ داری


 نکات  فنی مهم جهت احداث باغ میوه 

۱- انتخاب نهال سالم و با اصالت پایه و اساس  احداث یک باغ فنی می‏باشد.

۲- قبل از احداث یک باغ میوه، بهترین  گونه و رقم درختان سازگار با شرایط منطقه را شناسایی و انتخاب  کنید.

۳-رقم انتخاب شده را از نظر سازگاری با شرایط آب و هوایی‏، کیفیت آب و خاک مورد استفاده، پر محصولی و مقاوم بودن به آفات و بیماری‏ها و.... مورد توجه قرار دهید .(در این خصوص با کارشناسان مجرب مشورت کنید)

۴- در نقاط بادخیز استفاده از بادشکن ضروری است .

۵- در صورت وجود لایه های سخت در خاک استفاده از زیر شکن یا بیل مکانیکی برای کندن لایه های  سخت ضروری است .

۶- نهال را از نهالستانهای معتبر و دارای مجوز تهیه کنید‏. نهال باید دارای شناسه یا لیبل باشد‏. (توصیه می‏شود لیبل نهال را تا اولین باردهی حفظ کنید تا از اصالت نهال مطمئن شوید  )

۷- در هنگام خرید نهال نهالهای خوش فرم که دارای تنه و ریشه سالم هستند را انتخاب کنید‏.دقت کنید در  نهالهای پیوندی محل پیوند از طوقه نهال ۲۰- ۱۵ سانتیمتر فاصله داشته و خیلی برآمدگی نداشته باشد .

۸- از ورود نهالهای آلوده به آفات و بیماریها به باغ جلوگیری کنید‏. توجه داشته باشید نهالهایی که از سایر استانها تهیه می‏شوند باید گواهی قرنطینه  حفظ نباتات را داشته باشند.

نکته: احتمال آلودگی نهالهای درختان دانه‏دار مانند گلابی و سیب به بیماری آتشک زیاد بوده لذا در خرید این نهالها باید بیشتر دقت شود.

 ۹-‏از خرید و کاشت  نهال بذری عناب خودداری کنید‏. مگر اینکه قصد پیوند زدن روی نهال را داشته باشید .

۱۰- برای موفقیت بیشتر، نهالهای پیوندی یک یا دو ساله را انتخاب کنید‏. نهال باید از رشد متوسط برخوردار باشد‏، نهالهای خیلی کوچک و خیلی بزرگ برای کاشت مناسب نیستند .

۱۱- نهال باید در زمان خواب از زمین کنده شود‏. در زمان کندن نهال زمین نباید یخ زده باشد .

۱۲- زمان کندن نهال رطوبت خاک باید در حد گاورو باشد‏، از کندن نهال در زمین گل یا خشک خود‏داری کنید .

۱۳- توجه داشته باشید در زمان حمل و نقل‏، ریشه نهال نباید در معرض هوا قرار بگیرد.بدین منظور پوشاندن کامل نهالها با پلاستیک، چادر و برزنت یا در صورت وجود امکانات استفاده از کامیونهای  کانتینردار  توصیه می‏شود.

۱۴- چنانچه امکان کاشت نهالهای منتقل شده بلا فاصله پس از انتقال وجود ندارد در یک منطقه از باغ که آفتابگیر نباشد شیاری کنده و ریشه نهالها را داخل شیار قرار داده،  روی آن را خاک مرطوب بریزید.

۱۵ - نقشه باغ را ابتدا روی زمین پیاده کنید . سپس محل کاشت دقیق نهالها را تعیین کرده و علامتگذاری کنید.

۱۶ - درختان را بصورت مربع یا مستطیل و در اراضی شیبدار روی خطوط تراز بکارید .

۱۷- در هنگام کاشت درخت به نیازهای گرده افشانی آن توجه داشته باشید. برخی درختان مانند پسته نیاز به درخت نر دارند ، برخی دیگر مانند بادام‏، گیلاس و  زیتون،  نیاز به رقم مناسب گرده افشان خواهند داشت.

۱۸ - با توجه به شرایط منطقه و نوع گونه نهال،  فواصل مناسب  کاشت را رعایت کنید .

۱۹- بر اساس نوع درخت و جنس خاک ، چاله هایی به شعاع ۵۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر و گودی (عمق)  ۶۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر حفر کنید .

۱۸- هنگام گود برداری خاک رویی را (به عمق یک بیل) در یک سمت و خاک زیرین را در سمت دیگر چاله بریزید .

۱۹- قبل از کاشت نهال‏ها با یک هرس مناسب ریشه‏های شکسته‏، زخمی و آسیب دیده را حذف کنید .

۲۰- برای پیشگیری از آلوده شدن ریشه‏ها به بیماری‏‏، باید ریشه‏های نهال را در محلول ضد عفونی به شرح زیر فرو ببرید و بعد در چاله‏ها بکارید .

سم بنومیل یا سموم قارچ کش مشابه (۳۰۰گرم) + خاک رس (۱۰کیلوگرم)+کود دامی (۱۰ کیلوگرم) + آب (۱۰۰ لیتر)

۲۱- خاک رویی جدا شده را به نسبت ۳ به ۱ با کود دامی پوسیده‏، مخلوط کرده و در ته چاله بریزید . از کود های شیمایی مناسب نیز می توان به مقدار ضروری در این مخلوط کودی استفاده نمود.


باغداری


نکته:

کود دامی به صرف  ماندن تنها  نمی‏پوسد و لازم است برای پوساندن در چاله انبار شده و به آن آب اضافه شود. درصورتی که کود پوسیده در اختیار نباشد از مصرف کود تازه خودداری کنید.

۲۲- هنگام غرس نهال، ریشه آن باید روی مخلوط کودی قرار گرفته و در تماس مستقیم با کود حیوانی  نباشد.

۲۳- نهال را به نحوی در ته چاله قرار دهید که طوقه نهال  چند سانتیمتر بالاتر از سطح زمین قرار گیرد .

۲۴- گودال را با خاک پر کنید و با فشار دادن خاک با پا ،  فاصله ها و هوای اطراف ریشه‏ها را خارج کنید .

۲۵- نها‏ل ها را باید بلافاصله آبیاری کنید .

۲۶- چند روز پس از کاشت‏،  نهال‏ها بازید شوند اگر زمین  اطراف برخی نهالها نشست کرده و محل پیوند با خاک تماس پیدا کرده است به آرامی نهال را بالا  بکشید و اطراف آن را خاک بریزید تا عمق کاشت اصلاح شود .

۲۷- نهالهای تازه را  به یک قیم ببندید  تا از تکان خوردن و خم شدن آنها توسط باد جلوگیری شود . ( نحوه بستن نهال به قیم بصورت ∞  می باشد )

۲۸- برخی نهالها مانند نهال‏های  درختان دانه دار و هسته دار لازم است هنگام کاشت بسته به نوع نهال و نحوه تربیت آن   از ارتفاع مناسب(۸۰  تا ۱۰۰ سانتیمتر)  سربرداری شوند .

۲۹- بهتر است تنه درختان جوان را در چند سال اول برای حفاظت از آفتاب سوختگی رنگ سفید پلاستیکی بزنید .

۳۰-  چنانچه در منطقه خسارت جوندگان مطرح باشد برای جلوگیری  از خسارت آنها ، نوعی حفاظ با استفاده از مقوا،گونی و یا سیم توری دور ساقه درخت قراردهید‏.

۳۱- توجه ویژه به هرس فرم نهال در سالهای اولیه کاشت ضروری است .

ادامه مطلب

شناسه بانکی کشور (شبا) چیست؟

بازدید : 293 دسته : مقالات علمی
"شبا" یا شماره حساب بانکی ایران، بمنظور تسهیل و استاندارد سازی مبادلات بین بانکی و بین المللی بانک های کشور، توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مطابق با استاندارد 13616-ISO ، تعریف و تبیین شده است و بزودی در تمام سامانه های پرداخت بین بانکی منحصرا از این نوع شماره حساب استفاده می شود. هر شماره حساب بانکی ، قابل تبدیل به یک شماره حساب "شبا" خواهد بود. كاربران گرامی می توانند شماره شبا مرتبط با حساب خود را از طریق روشهای زیر دریافت کنند. توجه: درحال حاضر این سرویس جهت حسابهای متمركز(سیبا) فعال می باشد. شماره حسابهای متمركز(سیبا) شامل 13 رقم می باشد. دریافت شناسه شبا از طریق پیامک به منظور دریافت شناسه شبا از طریق پیام کوتاه لازمست یک پیام کوتاه در قالب زیر از سوی متقاضی به شماره 20008018 ارسال گردد. به محض ارسال نیز پاسخ به همراه کد شبای درخواستی برای مشتری بصورت پیام کوتاه ارسال می شود. فرمت ارسال پیام کوتاه: برای دریافت کد شبای حساب سپرده: شماره حساب سیبا + فاصله + عدد صفر مثال: 0 0301436204006 برای دریافت کد شبای حساب تسهیلات: شماره حساب سیبا + فاصله + عدد یک مثال: 1 0301436204006
ادامه مطلب

آشنايی با آموزش و دانشگاه مجازی

بازدید : 318 دسته : مقالات علمی
امروزه توليد اطلاعات چند رسانه‌اي به صورت الكترونيكي و ارسال آن بر روي شبكه‌ي جهاني اينترنت امري نسبتا آسان و كم هزينه است. يك نگاه ساده‌لوحانه به امكانات موجود، اين فكر را در اذهان عامه تداعي مي‌كند كه با كمك فناوري ICT، جهان مي‌تواند به زودي مسائل آموزشي خود را حل كرده و آموزش‌هاي ابتدايي و فني حرفه‌اي و عالي را به سادگي در اختيار عموم قرار دهد. هرچند بايد اذعات داشت، فن‌آوري‌هاي نوين سخت‌افزاري مي‌تواند تا حدودي در بكارگيري فنون جديد يادگيري مانند تعامل ميان معلم و متعلم، بسيار مفيد و كارا باشد ولي اين‌گونه فن‌آوري‌ها در قالب معماري‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري فقط به منزله‌ي ابزاري جهت تسهيل آموزش هستند.با توجه به محدوديت امكانات و ظرفيت‌هاي مراكز آموزشي و خيل علاقمندان به برخورداري از موهبت آموزش‌هاي عالي، ايجاد ساز و كارهايي كه بتوان به مدد آن اهدافي چون آموزش در سطح گسترده، با كيفيت مطلوب و هزينه‌ي قابل قبول را تحقق بخشد، امري ضروري است. در اين طرح ضمن آشنايي مخاطب با آموزش مجازي به صورت نظري و تحليلي، طراحي ساختار كلان سيستم دانشگاه مجازي سازمان تبليغات اسلامي ارائه خواهد شد. نتيجه‌ي اين طرح منجر به طراحي ساختار كلان يك برنامه‌ي اجرائي- فني دراز مدت براي ايجاد و تأسيس دانشگاه مجازي سازمان، با استفاده از فن‌آوري‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري نوين در زمينه‌ي ICT و E- Learning خواهد شد. تعريف: - دانشگاه مجازي و آموزش مجازي به هر نوع دوره‌ي آموزشي اطلاق مي‌شود كه به شكلي به غير از روش‌هاي سنتي رو در رو انجام مي‌گيرد. محتويات دروس از طريق اينترنت به صورت متعامل دو طرفه انتقال مي‌يابند. - دانشگاه مجازي يك دانشگاه مجتمع است كه دانشجويان مي‌توانند از طريق اينترنت در دانشگاه، ثبت‌نام كرده، دروس مورد نظر را از ميان دروس ارائه شده انتخاب كنند، از جلسات دروس استفاده كرده، امتحان بدهند و با استاد و هم‌كلاسي‌هايشان ارتباط برقرار كنند.   تاریخچه آموزش مجازی و الكترونيكي آموزش از راه دور براي اولين بار در قرن 19 به‌عنوان تحصيلات مكاتبه‌اي (Correspondence Study) شناخته شد. پس از چندی تحصيلات مکاتبه‌ای با استفاده از سيستم پستی فراگير شد و مدارس و ديگر موسسه‌های دارای صلاحيت به ارایه آموزش از راه دور با استفاده از پست پرداختند و ارتباط نوشتاری معلمان و دانش‌آموزان را برقرار کردند. ايالات متحده تنها کشور ارایه‌دهنده تحصيلات مکاتبه‌ای نبود، بلکه کشورهای اروپایی نيز از اوايل دهه 1840 دوره‌هايی برای آموزش خلاصه‌نويسی و زبان ارایه كردند. در سال 1837 به‌خاطر هزينه‌های پستی، يک آوانگار انگليسی به نام ايزاک پيتمن(Isaac Pitman) از تندنويسی(Shorthand) برای تدريس دوره‌های مکاتبه‌ای در بريتانيا استفاده کرد. وی روش خود را كه مبتنی بر اصول آوايی به‌جاي اصول املايی بود، در سال 1837 در کتابي به نام "الگوي صحيح تندنويسی" توضيح داد. روش خلاصه‌نويسی پيتمن در سال 1852 توسط برادرش بن پيتمن(Benn Pitman) در آمريکا معرفي شد. بن يک موسسه صدانگاری در ايالت اوهايو آمریکا برای تدريس خلاصه‌نويسی و نيز انتشار آثار مرتبط با آن بنياد نهاد. روش خلاصه‌نويسی پيتمن با 15 زبان تطبيق داده شده و امروزه يکی از پركاربردترين روش‌های خلاصه‌نويسی در جهان است. در سال 1844 ساموئل مورس(Samuel Morse) تلگراف الکتريکی را اختراع کرد و نخستين خط تلگراف بين شهرهاي بالتيمور و واشنگتن در آمريکا کشيده شد. تفکر استفاده از رایانه ها و شبکه های رایانه ای برای کارهای مدرسه ای و عملی به قرن بیستم و اوائل دهه 1960 برمی گردد. گر چه هدف اصلی طرح آرپانت ایجاد شبکه ای برای تبادل اطلاعات نظامی و حفاظت ایالات متحده امریکا از تبعات جنگ سرد با شوروی سابق بود ولی در عین حال از آنجایی که سه مرکز از چهار مرکزی که برای راه اندازی شبکه های رایانه ای از همان ابتدا در مسیر آموزش های مدرسه ای رشد کردند و از اوایل دهه 70 با به ثمر نشستن این طرح ،تبادل اطلاعات و داده های علمی نیز بین مراکز مدرسه های امریکا شروع شده است. البته آموزش الکترونیکی به شکل امروزی و در این گستره کاربرد در اوایل دهه 1990با ظهور شبکه جهانی اینترنت شکل گرفت و با توجه به قابلیت های بسیار زیاد وب ، آموزش الکترونیکی به سرعت رشد کرد و امروزه جایگاه خود را در ساختار آموزشی بسیاری از کشورها تثبیت کرده است. ایده آموزش الكترونيكي، به طرح دانشگاه باز که از سوی كشور انگلیس مطرح شد، ارتباط پیدا می کند. طبق این طرح، علاقه مندان با استفاده از برنامه‌های تلویزیونی، آموزش‌های علمی لازم را پشت سر می گذاشتند و مدرك دریافت می‌كردند. همچنین با ابداع مفهوم "كلینیك آزاد" در ایالات متحده آمریكا (در دهه 1960) ، گام مهم و بزرگی در این زمینه برداشته شد. در دهه هفتاد به خاطر افزایش دسترسی گسترده و عمومی به كامپیوتر در آمریكا، تدریس غیرحضوری رایج شد و برای نخستین بار، ارائه واحدهای درسی به شیوه آن لاین در اوایل دهه 1980 به وسیله یكی از بنیانگذاران دانشگاه مجازی در ایالات متحده آمریكا ابداع شد . در سال 1988 نیز برای اولین بار یك برنامه نرم‌افزاری ، با نام "استاد دیجیتالی"كه یكی از استفاده های اولیه از كامپیوتر را در امور آموزشی پیشنهاد می‌كرد، در آمریكا استفاده شد.از آن زمان تا به امروز، آموزش الكترونيكي تغییرات و پیشرفت های بسیاری داشته است؛ مثلا در سال 1995 مراكز علمی ـ آموزشی آمریكا با ایجاد تغییراتی در سیستم خود و بهینه سازی آن، توانستند روش آموزش الكترونیكی را در همه جهان گسترش و اشاعه دهند. تعریف آموزش الكترونيكي : منظور از E-Learning يا آموزش الکترونیکی به‌طور کلی بهره‌گیری از سیستم‌های الکترونیکی مثل کامپیوتر، اینترنت، دیسک‌های چندرسانه‌ای، نشریه‌های الکترونیکی و خبرنامه‌های مجازی نظایر این‌هاست که با هدف کاستن از رفت و آمدها و صرفه‌جویی در وقت و هزینه و در ضمن یادگیری بهتر و آسان‌تر صورت می‌گیرد. این سیستم‌ها گاهی می‌توانند جایگزین کلاس‌های حضوری هم باشند. درعین حال برای افراد سخت‌کوش و علاقه‌مند می‌تواند مکمل کتاب و کلاس باشد. در یک جمله می‌توان گفت E-Learning آوردن یادگیری برای مردم است به‌جای آوردن مردم برای یادگیری. در یادگیری الکترونیکی غیر از اینترنت، دیسک‌های آموزشی، ویدئوهای آموزشی و همچنین ماهواره استفاده می‌شود. E-Learning باعث رشد اقتصادی شرکت‌ها و مراکز تجاری در دنیا شده است. آموزش الکترونیکی روش‌های آموزشی کنونی را تکمیل می‌کند و در بعضی از موارد جایگزین آن می‌شود. یکی از رویکردهای اصلی آموزش الکترونیکی، آموزش ترکیبی به معنی به‌کارگیری بیش از یک رسانه در امر آموزش است که از این موارد می‌توان به ترکیب آموزش توسط معلم و ابزارهای بر پایه وب اشاره کرد که البته با این روش، آموزش الکترونیکی جایگزین آموزش کنونی نمی‌شود، بلکه آن را تکمیل می‌کند. هرچند که در موارد بسیاری آموزش الکترونیکی به‌تنهایی می‌تواند پاسخ‌گوی نیازهای آموزشی باشد. در قرن جدید تنها چیزی که شما را می‌تواند از بقیه جلوتر بیندازد، یادگیری سریع‌تر است. هم‌زمان و همراه با تحولات و تغییرات وسیعی که درجهان به ‌وجود آمده است، رویکردها و دیدگاه‌های اندیشمندان نسبت به آموزش و یادگیری نیز تحولاتی داشته است. در گذشته جهت آموزش Training را به‌کار می‌بردند که به ‌معنای آموزش‌ دادن همراه است و اکنون واژه Learning به‌کار برده می‌شود که به معنی آموزش گرفتن است. در آموزش سنتی چون مبنای کار در آموزش ‌دادن همراه بوده است، در نتیجه آموزش به‌صورت اجبار، تنبیه و با زور همراه بوده و در نتیجه افت تحصیلی چه در کلاس درس و چه در خارج از کلاس را به همراه داشته است، اما در Learning چون خود فرد خواسته است که یاد بگیرد، همراه با بازدهی بالایی است. منظور از آموزش الكترونيكي آموزش افراد با استفاده از فناوري اطلاعات و ارتباطات است. يك سيستم آموزش مجازي محيطي مجازي فراهم مي‌كند تا فراگير بدون نياز به حضور ياد دهنده بتواند مطالب را فراگيرد. آموزش الكترونيكي نوع جديدي از آموزش است كه در آن نيازي به حضور دانشجويان در كلاس‌هاي برنامه ريزي شده نيست. در واقع يك محيط آموزشي مجازي در شبكه است. موضوع‌هاي درسي چنان طراحي شده‌اند كه دانشجويان را به بهترين وجه راهنمايي كنند چون آنها در كلاس‌هاي درس شركت نداشته و از حضور مستقيم استادان بهره نمي‌برند.   موانع فن‌آوري و اجتماعي: امكانات فن‌آوري از قبيل سرعت و هزينه‌ي استفاده از اينترنت و در دسترس بودن رايانه‌ها، هم‌چنان براي برخي از دانشجويان، سدي به حساب مي‌آيد. برخي دانشجويان از منزل به اينترنت وصل نمي‌شوند و ترجيح مي‌دهند براي اين منظور به يكي از مراكزي كه اتصال پرسرعت دارند، رجوع كنند. اما پيشرفت دانش الكترونيك بشر، هر روز بيش از روز پيش، اين مشكلات را از پيش‌روي فراگيران برمي‌دارد. يكي از مشكلات احتمالي دانشگاه مجازي، زندگي اجتماعي دانشجويان است كه يكي از تجربه‌هاي اصلي رفتن به دانشگاه محسوب مي‌شود. دانشجويان دانشگاه‌هاي مجازي از طريق اينترنت مي‌توانند اساتيد و هم‌كلاسي‌هايشان را ملاقات كنند و در اين بين از تأثير ارتباطات متقابل موثر استاد و شاگرد و هم‌شاگردي‌ها محروم‌اند. ارتباطات موثري كه به واقع شكل دهنده‌ي بخشي از شخصيت و زندگي آينده‌ي آنان است.   روند رو به رشد و مزايا: دانشگاه‌هاي مجازي بر خلاف مشكلات موجود، از رونق خوبي برخوردارند. دلايل منطقي زيادي وجود دارد كه چرا آموزش الكترونيكي در حال رشد روزافزون است. وقتي قرار است 1000 يا 5000 نفر براي مهارت مورد نظر آموزش ببينند كه در جاهاي مختلفي زندگي مي‌كنند، جمع‌آوري آن‌ها در يك مكان آموزشي و استخدام مربي براي آن‌ها، هم‌چنين ايجاد فضاهاي مورد نياز از جمله: كلاس‌هاي درسي، كارگاه‌هاي آموزشي، كتابخانه، سالن غذاخوري، خوابگاه، كنترل آن‌ها و ... بسيار پرهزينه است. اما هنگامي كه آموزش، ديجيتالي باشد، ايجاد تغيير، بسيار ساده است. كارآموزان نيز اين امكان را دارند كه هرجا بخواهند و هر زمان دوست داشته باشند، آموزش ببينند. دوره‌هاي آموزش الكترونيكي، بسيار منسجم بوده و يك سطح يكسان از اطلاعات و دانسته‌ها را به افراد، منتقل مي‌كنند. مزاياي آموزش الكترونيكي را باز هم مي‌توان، زيادتر برشمرد.   دانشگاه‌هاي مجازي در ايران: دانشگاه‌هاي مجازي در ايران، با مجوز وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري با آيين‌نامه‌ي آموزشي و اهداف مشخص، به صورت‌هاي دولتي و غير انتفاعي غير دولتي مبتني بر اينترنت مشغول به فعاليت هستند. بر اساس اعلام وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري در حال حاضر دانشگاه‌هاي دولتي شيراز، علم و صنعت، اميركبير و خواجه‌نصير، مجريان تحصيل به روش مجازي در كشور هستند. دانشگاه‌هاي دولتي بسياري نظير شهيد بهشتي، دانشگاه قم و دانشگاه صنعتي اصفهان نيز براي ايجاد اين نوع آموزش، متقاضي هستند. مركز آموزش‌هاي مجازي غيرانتفاعي غير دولتي با رشته‌هاي علوم رياضي، رايانه، جامعه و علوم اجتماعي، اولين مركز آموزش عالي در كشور ايران است. دانشكده‌ي علوم حديث نيز يكي ديگر از مراكز آموزش مجازي به عنوان اولين مركز تخصصي آموزش عالي در زمينه‌ي حديث و علوم مرتبط است. دانشگاه فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات البرز نيز يكي ديگر از دانشگاه‌هاي مجازي است كه يك برنامه‌ي دو ساله‌ي كارشناسي ارشد در فناوري اينترنت و 4 برنامه‌ي كارشناسي در زمينه‌هاي گوناگون علوم و فن‌آوري اينترنت دارد. اين دانشگاه در روند رو به رشد خود در پايان برنامه‌ي 5 ساله‌ي چهارم توسعه‌ي كشور، 25 برنامه ي كارشناسي ارشد و كارشناسي خواهد داشت. افزون بر اين، دانشگاه‌هاي مجازي ديگري نيز در كشور مشغول به فعاليت هستند. نكته‌ي قابل توجه آن است كه در حال حاضر با توجه به مقررات آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري، آموزش‌هاي مجازي تا مقطع كارشناسي ارشد ارائه مي‌شود و هنوز در دوره‌هاي دكترا آموزش مجازي ارائه نمي‌شود.   نتایج مورد انتظار از اجرای پروژه توسعه مراكز آموزش عالی مجازی: نتایج مورد انتظار از اجرای پروژه توسعه مراكز آموزش عالی مجازی وزارت علوم را می توان به شرح زیر خلاصه کرد: ١- طرح همگانی کردن آموزش عالی . ٢- طرح شکوفایی استعدادهای افراد خارج از قلمرو رسمی دانشگاه‌ها . ٣- طرح کاهش تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه از طریق کنکور . ٤- طرح کاهش هزینه های مسافرت ها بین شهری (کلان شهرها) . ٥- طرح حرکت درزمینه کوچک سازی دانشگاه ها (از لحاظ فیزیکی) . ٦- طرح گسترش مرزهای دانش فراسوی محدودیت سنی . ٧- طرح تامین نیازهای آموزشی مراکز صنعتی و بازرگانی سراسرکشور . ٨- طرح افزایش توان رقابت علمی کشور . ٩- طرح همگامی با کاروان جهانی علم و ارتقای علمی درقرن حاضر . ١٠- طرح جهانی سازی دانشگاه های ایرانی دررشته های مختلف . ١١- طرح استفاده و بهره گیری از توانمندی های دانشگاه های مجازی . ١٢- طراحی و پیاده سازی سیستم های نرم افزاری دانشگاه های مجازی. ١٣- طراحی معماری سخت افزاری دانشگاه های مجازی. ١٤- راه اندازی پایلوت دانشگاه مجازی دریكی از دانشگاه های كشور.   مزایای آموزش الکترونیکی 1 دانشجو محور بوده و نقش استاد به عنوان راهنما و تسهیل كننده است. محوریت دانشجو و اتکا به خود در امر یادگیری دارای فواید بسیاری است که در رویکرد جدید نظام های آموزشی هدف نزدیک شدن به آن است. 2 برای تمامی گروههای سنی و در همه جا و همه وقت با شعار 7/24 در دسترس است. 3 یادگیری مشاركتی است. یادگیرندگان، معلمان، متخصصان و حتی صنعت گران را گردهم میآورد. وجود همه گروه ها در کنار هم دارای مزایای فراوانی است. 4 یادگیری سریع، زنده و پویا و در عین حال كم هزینه است. حداقل به میزان ۵۰ درصد به سرعت یادگیری اضافه خواهد شد و نیز کاهش چشمگیر هزینه ها در حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد را به دنبال خواهد داشت. 5 جامع، یعنی امكان استفاده از همه منابع و ابزارهای آموزشی و یادگیری مثل كلاسهای مجازی و شبیه سازی را داراست. 6 فرصتهای آموزشی برابر را در اختیار همگان قرار میدهد. و عدالت در نظام آموزشی محقق میشود. 7 كلیه فعالیتها از جمله مدیریت، ثبتنام، دریافت شهریه آموزش و نظارت و اعطای گواهینامه بر روی شبكه اینترنت انجام میشود. 8 دروس، توسط استادانی كه در محلهای مختلف قرار دارند، تهیه میشوند. 9 در جوامع مدرن امروزی شهروندان باید دارای دانش مورد نیاز برای زندگی امروزی باشند. از طریق ایجاد کانال ارتباطی پیوسته دانش و اطلاعات جدید و بروز شده در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت و باعث اﻓﺰاﻳﺶ ﺳﻄﺢ دانش و فرهنگ ﺟﺎﻣﻌﻪ می شود. • می توان به انتشار اطلاعات عمومی ضروری مانند اطلاعات پزشکی- سلامتی و... پرداخت. • ﻛﻤﻚ ﺑﻪ ﺗﻐﻴﻴﺮ و ﺑﻬﺒﻮد اﻟﮕﻮﻫﺎی ﻣﺼﺮف در ﺟﺎﻣﻌﻪ از ﻃﺮﻳﻖ اﻓﺰاﻳﺶ داﻧﺶ ﻣﻠﻲ • اﻳﺠﺎد اﻧﮕﻴﺰه ﺑﺮای ﻳﺎدﮔﻴﺮی داﻧﺶ ﺟﺰﻳﻲ، ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر روان ﺳﺎزی ﭼﺮﺧﻪ داﻧﺶ و ﻓﺮاﻫﻢ ﻛﺮدن زﻣﻴﻨﻪ ﻫﺎی ﻣﺸﺎرﻛﺖ اﻗﺸﺎر ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺟﺎﻣﻌﻪ در ﺗﻮﻟﻴﺪ داﻧﺶ • اﺑﻬﺎم زداﻳﻲ از ﻋﻠﻢ و وارد ﻛﺮدن آن در ﻣﺘﻦ زﻧﺪﮔﻲ • و بسیار از موارد دیگر 10 در نوعی از آموزش الکترونیک به نام TELEMENTORING AND E-COACHING همان آموزش استاد شاگردی صورت می گیرد با این تفاوت که از تکنولوژی به بهترین شکل استفاده می شود که می توان به کنفرانس ویدیویی، پیغام های بلادرنگ، تلفن های اینترنتی اشاره کرد ارتباط با مربی دراز مدت بوده و روی توسعه زندگی و شغلی علم آموز متمرکز است. مربی ها به عنوان شرکای درسی با تجربه تر، اطلاعات و دانش برتری را که در کتاب ها نوشته نشده و در کلاس ها تدریس نمی شود، در اختیار فراگیران قرار می دهد. این روش، هدف کوتاه مدت و خاصی را تعقیب می کند و بیشتر به صورت یک مشاور فنی یا تجاری عمل می کند و هم چنین مسایل کلی و رشد ذهنی فراگیر را هدف قرار می دهد. شرکت های زیادی متوجه ارزش آن در انتقال دانش و خرد سطح بالاتر به دیگران هستند. این شیوه نقش بزرگی در ابتکارات مربوط به مدیریت دانش دارند. از دیدگاه فناوری، این روش در سطح ابتدائی ولی قابل قبول آموزش، به غیر از یک تلفن و E-mail چیز دیگری نیاز ندارد. 11 می توان براحتی بیش از یک رشته و تخصص را فرا گرفت. 12 نیازی به تلف شدن وقت در اثر رفت و آمد و حضور در کلاس نیست. 13 با حذف تردد های بی مورد نه تنها از هزینه کل آموزش کاسته می شود بلکه به کاهش ترافیک و آلودگی هوا (که در شهرهای بزرگ به یک معضل بزرگ تبدیل شده است.) کمک می کند. 14 نوع و سرعت یادگیری بسته به نظر خود دانشجو می باشد. در آموزش الکترونیکی هرکس میتواند نسبت به ظرفیت و توانایی یا نیروی خود در بلند مدت و یا کوتاه مدت به بهترین نحو مطالب مورد انتظار را فرا گیرد. همچنین فراگیران دوره های آموزش الکترونیکی می توانند موضوعات و مطالبی را که نسبت به آنها آشنایی دارند، مطالعه نکرده و صرفاً بر روی موضوعاتی متمرکز گردند که نسبت به آنها آشنایی وجود ندارد. می توان شرایطی را فراهم کرد که دانشجویان زرنگتر به سرعت مراحل مختلف آموزشی را طی کنند و منتظر دیگر دانشجویان نمانند. و از سوی دیگر نیازی به حذف شدن دانشجویان شاغل یا با بهره هوشی پایین تر و یا حتی تنبل تر نیست. آنها نیز موفق به کسب آموزش های لازم میشوند ولو با گذشت زمان بیشتر. و بطور خلاصه هیچیک فدای دیگری نمی شود و این از نتایج انعطاف پذیری بالای این سیستم است. 15 از طریق آموزش الکترونیک می توانید در هر جایی که هستید از مدارک خود استفاده نمائید که این دسترسی بصورت online می باشد. اصل مدرک همیشه همراه شماست و قابل ارائه به منظور استخدام یا موارد دیگر. 16 سهولت و سرعت در بروزرسانی، ذخیره، بازیابی، توزیع و به اشتراك گذاری اطلاعات مبتنی بر شبكه 17 ایجاد سیستم فراگیر- محور به جای استاد- محور. تعداد اساتید چندان محدودیتی حاصل نمیکند و آموزش در سطح فراگیری به مخاطبان ارائه می شود. 18 قابلیت تكرارپذیری و جبران مشكلات احتمالی. درس به هر تعداد قابل بیان است. در محتوای درس امکان عقب و جلو رفتن هست. 19 هزینه‌ی معقول دسترسی به منابع، در برابر گستردگی فراوان در سطح نامحدود اینترنت 20 افزایش متقاضیان جهت ورود به دانشگاهها. با برداشته شدن محدودیت پذیرش دانشگاهها و مراكز آموزشی در جذب فراگیران، و از سوی انعطاف و جذابیت های این نوع آموزش، افراد بیشتری متقاضی و جذب دانشگاه ها می شوند. که این بالابردن آموزش و فرهنگ دانشگاهی در طیف گسترده تری از مردم دارای فواید بسیار است. 21 امكان ارتباطات بین دانشگاهی در سرتاسر دنیا. این موضوع در بازدهی دانشگاه ها تأثیر فوق العاده دارد. 22 به دلیل وجود مشكلات جغرافیایی بر سر راه توسعه آموزش اعم از روستاهای دور افتاده و صعب العبور، در ایران این نوع آموزش بسیار سودمند خواهد بود. 23 افزایش تقاضای آموزش در سازمانها و موسسات این نوع آموزش منجر به ارتقای سطح علمی و مهارت پرسنل و کارکنان با توجه به الگوهای یادگیری نوین می شود. با این روش آموزش کارکنان را استاندارد سازی می کنند. و همچنین کمکی است ﺑﻪ ﺑﺎزآﻣﻮزی ﻧﻴﺮوﻫﺎی ﺷﺎﻏﻞ ﺑﺮای ﺳﺎزﮔﺎر ﺷﺪن ﺑﺎ ﺗﺤﻮﻻت ﻧﻮﻳﻦ ﻛﺎری و ﺟﻠﻮﮔﻴﺮی از ﺑﻴﻜﺎری. 24 قابلیت هماهنگی با سایر سیستم ها در صورت استفاده از ابزارهای ارتباطی پیشرفته و رعایت استانداردها و پروتکل های ویژه ، انواع سیستم ها قابلیت هماهنگی و اتصال دارند. 25 مدیریت صحیح اطلاعات در حجم وسیع اطلاعات بسیاری در حوزه علم و دانش و صنعت و ... بصورت متمرکز وجود دارند و مدیریت صحیح می شوند. دسترسی به این اطلاعات گسترده و منظم در کنار هم مزایای بسیار به دنبال دارد. 26 مدرس را ﻗﺎدر ﻣﯽ ﺳﺎزد ﺗﺎ با توجه به شرایط محیط و دانشجویان و ... ﺑﺮ ﻧﮑﺎت ﻣﻬﻢ و اﺳﺎﺳﯽ، بنا به تشخیص خود، ﺗﺎﮐﯿﺪ ﺑﯿﺸﺘﺮی کند. فرضاً در یک مفهوم درسی مهم از اشیاء آموزشی بیشتری به غیر از متن استفاده کند. نکته قابل توجه این است که این موارد اضافه شده برای استفاده های بعدی دانشجویان (مثلاً ترم بعدی تحصیلی) ماندگار است. 27 تقویت و بهبود متن درس با استفاده از مثال‌ها، انیمیشن، بازی و دیگر امكانات مولتی‌مدیا نکته جالبی در اینجا هست: وقتی یک استاد یک مثال درسی را در سر کلاس حل می کند، این مثال حل شده فقط مورد استفاده دانشجویان حاضر در همان کلاس قرار می گیرد. درحالی که در این سیستم، مثال حل شده استاد به اضافه توضیحات گفتاری و... در سیستم برای همیشه ثبت و مورد استفاده دیگر دانشجویان قرار می گیرد. در واقع بانک عظیم مثال و حل (به همراه امکانات مولتی مدیا) ایجاد می شود. 28 امكان شبیه‌سازی محیط واقعی با استفاده از شبیه‌سازها. نرم افزارهای متعددی در زمینه صنعت شبیه سازی شده نمونه فیزیکی و واقعی هستند. 29 پویایی دانشجویان در حین آموزش و ترغیب به امر پژوهش و در واقع ادغام امور آموزشی و پژوهشی در یکدیگر در حین فراگیری با فراهم کردن امكانات مختلف پژوهشی (مثلاً در اختیار قرار دادن آسان حجم وسیعی از منابع آموزشی.). 30 استحكام و انسجام مطالب ارایه شده به‌علت وجود امكان بازبینی مكرر محتوا 31 استانداردسازی مطالب با یكپارچه‌سازی داده‌ها و دانش در یك فرمت معین 32 عدم نیاز به تكنولوژی مختلف برای دسترسی به‌علت استفاده از پلاتفرم وب 33 ارزان بودن تولید محتوا و توسعه محیط آموزشی نسبت به آموزش سنتی 34 حذف هزینه‌های مسافرت و اسكان استاد (و بعضاً معلم) و دانشجو 35 بالا بردن حس کنجکاوی دانش آموز (و تشویق ایشان به خودآموزی مطالب، مطالعه و تحقیق) 36 آموزش رودررو با معلم، با استفاده از امکانات Video Conference که این امکان معمولاٌ نادیده گرفته می شود و عموم بر این اعتقادند که در این شیوه آموزش استاد یا معلمی حضور ندارد! 37 امكان برگزاری امتحانات On-line در هر زمان و مکان بطور مثال استاد براحتی در هر جلسه می تواند یک امتحان چند گزینه ای برگزار کند. تصحیح و ثبت سابقه نمرات به سیستم واگذار می شود. حتی سوالات امتحانات می تواند بصورت یک مدیا ی محرمانه از قبل آماده، در اختیار استاد یا دانشگاه باشد. 38 امكان استفاده از تجربیات دیگران در زمینه‌های آموزشی و حفظ و نگهداری و انتشار مجدد آن‌ها 39 تقسیم‌بندی دانش‌آموزان بر اساس استعداد و توانایی آن‌ها و ارایه متن درسی متناسب با آن 40 امكان شناسایی قابلیت‌های دانش‌آموز نسبت به گروه و شكوفا کردن این استعدادها 41 در مطالعه به صورت online دانشجویان از مزایای کار گروهی بهره مند می شوند با این تفاوت که در اینجا تعداد افراد می تواند بیشتر باشد و هر مجموعه مجزای آنلاین میتواند از دانشجویان با شرایط مختلفی تشکیل شود. ضمنا مدیریت مجموعه و امکانات جانبی آن (بطور مثال یکی از دانشجویان می تواند فوراً یک لینک مستقیم به یک مطلب را به اتاق گفتگو ارسال کند.) بسیار بیشتر از روش سنتی است. این روش منجر به تولید دانش می شود. 42 استفاده سریع از تکنولوژی های جدید در مسیر آموزش و یادگیری 43 امکان استفاده از اینترانت به منظور آموزش در حالت بسته تر و خصوصی تر و محدوده آموزشی محلی 44 یکی از مشکلات در رابطه با علم و دانش فرّار بودن آن است که در این نوع آموزش با استفاده از امکانات Multimedia مطالب بیشتر در ذهن می ماند. 45 با مدیریت دقیقتر و شفافتر و گسترده تر ضوابط به خوبی پیاده شده و سوء استفاده از روابط کمتر اتفاق می افتد. 46 دانشجویان در هر کجا با استفاده از یک دستگاه کامپیوتر قابل حمل از اخبار دانشگاه مبنی بر کنسل شدن کلاس حضوری، تغییر زمان امتحانات، تغییر قوانین آموزشی و ... به موقع مطلع می شوند. 47 برقراری ساده ارتباط میان هر یک از افراد شرکت کننده در این سیستم از دانشجویان تا رئیس دانشگاه براحتی امکان پذیر است. بطور مثال برقراری ارتباط با کارشناس رشته و مدیر آموزش و ... . 48 کسانی که به دلیل معلولیت و عوامل دیگر قادر به حضور فیزیکی در کلاس درس نمی باشند می توانند به راحتی و بدون مشکل از این روش استفاده کنند. 49 با جذب افراد بیشتر در دانشگاه های مجازی داخلی و امکان استفاده از دانشگاه های مجازی خارجی از خروج دانشجویان به خارج از کشور و بروز مشکلات متعاقب آن جلوگیری میشود. در این زمینه مى توان به دانشگاه مجازى ادینبورگ در اسكاتلند اشاره كرد. این دانشگاه طى یك سال و نیم گذشته بالغ بر ۷۵ هزار دانشجو از ۲۳ كشور دنیا جذب كرده است. این مسئله علاوه بر تقویت بنیه علمى دانشگاه هاى داخل در معرفى هر چه بیشتر توانمندى هاى علمى كشورمان (و در کنار آن فرهنگ و هنر ایرانی) نقش بسزایی دارد. 50 هر یک از دانشجویان در هر یک از رشته های علمی می توانند به اطلاعات گسترده در تمامی رشته‌های علمی دیگر در حداقل زمان ممکن دسترسی پیدا کنند. 51 بالا بردن سطح دانش رایانه ای اهالی روستاها و توانمند کردن آنها در انجام امور مربوط به امور کشاورزی و ... . 52 تبلیغ و آشنا کردن مردم سراسر جهان با فرهنگ و علوم اسلامی (با توجه به اعتقاد ملّت و دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تبلیغ دین مبین اسلام) 53 دستیابی به تجارت جهانی با استفاده از کانال های ارتباطی الکترونیکی و آموزش الکترونیکی دانش مورد نیاز 54 دستیابی به نیروی کار جهانی بطور مثال شرکت عظیم مایکروسافت با آموزش الکترونیک افراد در کشورهای مختلف جهان (به عنوان نمونه در کشور هند) آنها را در کشور خودشان به کار می گیرد. 55 آموزش های الکترونیکی از پیام های یکنواخت به منظور ارتباط با مخاطب استفاده می نمایند. (حذف سلایق و تجارب فردی و احیانا تعصبات، در مقایسه با آموزش های سنتی) 56 با استفاده از امکاناتی چون نمایش فوری اطلاعات آماری بصورت نموداری و پردازش آماری (مثلاً مربوط به نتایج امتحانات برگزار شده)، اطلاعات ارزشمندی در اختیار استاد و برنامه ریزان آموزشی قرار می گیرد. 57 سرعت مبادله اطلاعات و ارتباطات میان سازمان های متولی و مرتبط با آموزش و سازمان ها و نهادهای سیاست گذاری و برنامه ریزی و... افزایش می یابد. 58 جلوگیری از تکرارهای بی فایده متن نوشته شده توسط یک استاد برجسته بطور همزمان در اختیار تمام دانشجویان قرار میگیرد. سخنرانی یک استاد بطور همزمان توسط تعداد بسیاری از افراد شنیده می شود و... . 59 دانش آموزان و دانشجویان به دلخواه خود گروهای آموزشی به وجود می آورند و محیطی بوجود می آید که به زمان و مکان محدود نیست. امکان ایجاد این گروه ها علاوه بر تشویق دانش آموزان به علم آموزی، به تبادل افکار و پیشرفت درسی دوستانی که از لحاظ شخصیتی شباهت بیشتری به یکدیگر دارند و بر اساس آن ارتباط بهتری بینشان برقرار می شود، کمک می کند. 60 با وجود فضای مجازی و استفاده از امکانات دیداری و شنیداری، پست الکترونیک و ... دانش آموزان خجالتی و کمرو در بحث های گروهی شرکت کرده و امکان بیان و بسط افکار و عقایدشان را پیدا می کنند و همچنین رفته رفته به فعالیت های گروهی و اجتماعی وارد میشوند. 61 دسترسی آنلاین به کتابخانه و ﺟﺴﺘﺠﻮی ﻫﻮﺷﻤﻨﺪاﻧﻪ. یکی از راه های حذف مشکلات بر سر راه پژوهش و تحقیقات. 62 شمار رسانه ها زیاد بوده و با توجه به اینکه هر یک از افراد دارای حس قوی تری نسبت به دیگری است و همچنین یک رسانه برای افراد مختلف، جذابیت متفاوت دارد، هر علم آموز رسانه مناسب خود را انتخاب می کند. در نهایت منجر به استفاده مؤثر بیشتری از افراد از سیستم آموزشی می شود. 63 ﺗﻐﻴﻴﺮ وظیفۀ ﻓﺮاﮔﻴﺮان از ذﺧﻴﺮهﺳﺎزی اﻃﻼﻋﺎت و اﻓﺰاﻳﺶ ﻣﺤﻔﻮﻇﺎت ﺑﻪ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ اﻃﻼﻋﺎت و ﺗﻮﻟﻴﺪ داﻧﺶ، آموزش بر اساس حل مسئله به جای آموزش سنتی و ماشین حسابی، ﻓﻬﻢ ﻣﺤﻮری و ﺗﻔﻜﺮ ﻣﺪاری و ﻳﺎدﮔﻴﺮی ﻣﺎدام اﻟﻌﻤﺮ. 64 ﻓﺮاﻫﻢ ﻛﺮدن ﺑﺴﺘﺮ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای ﺗﻮﺳﻌﻪ ﭘﺎﻳﺪار و اﻓﺰاﻳﺶ ﺳﺮﻋﺖ در ﺗﻮﺳﻌﻪ و ﭘﻴﺸﺮﻓﺖ 65 افزایش انگیزه و علاقه یکی از نیازهای فراگیری دانش، داشتن رغبت و ‏اشتیاق برای یاد گرفتن است. فردی که انگیزه و علاقة لازم را برای کسب دانش نداشته ‏باشد، هرگز نمی‌تواند در تحصیل خود موفق شود. از مزایای آموزش الکترونیکی این است که این روش می‌تواند نقش مؤثری در ‏افزایش انگیزة فراگیر ایفا کند. برخی از عوامل انگیزه‌زا در این شیوه عبارتند از:‏ • جذابیت‌های استفاده از رایانه • امکان استفاده از صوت، تصویر و چند رسانه‌ای • امکان تنوع‌بخشی به مباحث و گرایش‌ها بر اساس علاقة افراد • امکان مشارکت بیشتر فراگیران در فعالیت‌های علمی و آموزشی و در نتیجه ‏علاقه‌مندی آنها به مباحث 66 اولویت‌شناسی در رشتة علمی انسان، دارای عمری بسیار محدود و کوتاه است و تنها بخشی از این فرصت کوتاه خود ‏را می‌تواند به فراگیری دانش اختصاص دهد. امروزه، با ‏تنوع و تکثر رشته‌های علمی،‌ ضرورت این انتخاب، بیش از گذشته احساس می‌شود. ‏در آموزش الکترونیکی، امکان بیشتری برای رعایت اولویت‌ها وجود دارد. برخی از عوامل ‏فراهم‌ آورندة این امکان عبارتند از:‏ • امکان انتخاب بیشتر برای فراگیر و مدیریت آموزشی بر اساس نیازها (و خود این، در نتیجه از میان برداشتن محدودیت های روش سنتی است.) • امکان انعطاف برنامه‌ها با توجه به اولویت‌های تعریف شده • امکان ارزیابی دائم برنامه‌ها بر اساس میزان استقبال مخاطبان و نظرخواهی ماشینی • پیوند آسان‌تر و بیشتر مراکز و فعالیت‌های علمی- آموزشی با مراکز ‏صنعتی و کاری • عدم نیاز به صرف وقت برای فراگیری بسیاری از مباحث غیر ضروری، به ‏خاطر آسان بودن استفاده از بانک‌های اطلاعاتی و متون آماده 67 گزینش بهترین استاد‏ یکی از آداب فراگیری دانش، دقت در انتخاب بهترین استاد است. آموزش الکترونیکی می‌تواند در عمل به این اصل نیز مؤثر باشد. چرا که در این ‏شیوه فراگیران، حق و امکان بیشتری برای انتخاب اساتید دارند. برخی از عوامل این مزیت ‏عبارتند از: • تکثر گرایی و دسترسی آسان به اساتید متعدد • عدم نیاز به حضور فیزیکی اساتید برجسته و در نتیجه امکان استفاده از آنان در ‏مراکز متعدد و پراکنده • محور بودن دانشجو در این شیوة آموزشی و تعیین‌کننده بودن بررسی و ‏انتخاب او • امکان مقایسه و ارزیابی دقیق اساتید با مراجعة‌ آسان به مراکز متعدد و استفاده ‏از ابزارهای دقیق سنجش • امکان نظارت بیشتر و دقیق‌تر ماشینی بر فعالیت‌ها و نتیجة کار اساتید از سوی ‏مدیریت آموزشی 68 سیستم آموزشی دارای نظارت هوشمند و ماشینی است. با بررسی دفعات و طول زمان توقف فراگیر در ‏هنگام مطالعة مطالب و شیوة پاسخ‌گویی او به پرسش‌ها، میزان فهم و مشارکت ‏تک‌تک فراگیران را کنترل می‌کند. 69 نت برداری و نگهداری نوشته‌ها یکی از روش‌های ارتقای سطح فراگیری، یادداشت‌برداری و نوشتن مطالب درسی ‏و علمی است. چنان که مطمئن‌ترین شیوه برای محافظت از محفوظات و دانسته‌ها و ‏پیش‌گیری از فراموشی و نابودی آنها نیز نگهداری مکتوب ذخایر علمی است. در شیوة الکترونیکی، امکان بیشتری برای نوشتن و نگهداری نوشته‌ها وجود دارد. زیرا ‏در این شیوة‌ آموزشی:‏ • ابزار فراگیری، همان ابزار نگارش است. و فراگیر می‌تواند با همان رایانه‌ای ‏که دروس را دریافت‌ می‌کند، یادداشت‌های خود را نیز بنگارد. • سرعت ارائه و دریافت درس و میزان توقف در بین آن قابل تنظیم است. بنا‏براین، اگر کسی فرصت نکرد با سرعت کلاس، مطالب را بنویسد، می‌تواند سیر ‏درس را کندتر کند. • بایگانی و طبقه‌بندی نوشته‌ها بسیار آسان‌تر است. • جستجوی نوشته‌های گذشته و دسترسی به مطالب مورد نظر بسیار ‏سریع‌تر است. • نگهداری نوشته‌ها نیازمند فضای فیزیکی نیست و جایی را اشغال ‏نمی‌کند. • نوشته‌های هر فرد به آسانی قابل انتشار و استفاده و نقد دیگران است.‏ پیشنهاد : در نرم‌افزارهای آموزشی موجود، در همان محیط فراگیری، برای یادداشت برداری فراگیر، فضا و سهم قرار داده شود. ‏به این صورت که یکی از بخش‌های فعال نرم‌افزار مدیریت آموزشی در طول ارائة درس و ‏یا هنگام مطالعات فراگیر، قسمت یادداشت‌برداری باشد. در صورت فراهم بودن این امکان، ‏علاوه بر آسان شدن یادداشت‌برداری و عدم نیاز به محیط ویرایشی دیگر، حفظ و بایگانی ‏نوشته‌ها نیز به صورت منظم‌تر و مطمئن‌تری انجام خواهد گرفت. و همچنین با توجه به ضریب پایین ایمنی در رایانه‌های شخصی و آشنا نبودن اکثر کاربران با ‏شیوه‌های مراقبت از اطلاعات و تهیة نسخه‌های پشتیبان، امکان ذخیره‌سازی نوشته‌های ‏فراگیران در ‏server‏ حفاظت شده وجود داشته باشد. این کار، به فراگیران اطمینان ‏می‌دهد که نوشته‌ها و آثار آنان، دارای ارزش بوده و برای همیشه محفوظ مانده و به درد ‏آنان خواهد خورد. 70 استمرار و تداوم یکی از اصول مطرح شده دربارة دانشجویی، اصل استمرار و ‏تداوم فراگیری است. کسی که واقعاً به دنبال دانایی و داشتن توانایی‌های علمی است، در ‏هیچ شرایطی نباید خود را فارغ از تحصیل و فعالیت علمی بداند. ‏یکی دیگر از مزایای شیوة آموزش الکترونیکی این است که در این شیوه زمینة بیشتری ‏برای استمرار و تداوم فراگیری فراهم است. عوامل و شرایط فراوانی در این سیستم ‏وجود دارد که چنین امکانی را برای علاقه‌مندان فراهم می‌سازد. برخی از عوامل ‏زمینه‌ساز این مزیت عبارتند از : • عدم وابستگی به زمان و مکان خاص و در نتیجه امکان پی‌گیری ‏همیشگی دروس • امکان فراگیری با این شیوه در کنار مشاغل و فعالیت‌های دیگر • امکان ارتباط آسان دانش‌آموختگان با استادان و مرکز آموزشی پس از فراغت ‏از دورة تحصیلی • امکان برنامه‌ریزی مراکز آموزشی و اساتید برای آیندة دانش‌آموختگان و ‏تبادل پیام‌ها و متون علمی و استفاده از توانایی‌های طرفین • با توجه به عرضة‌ آسان و فراوان پرسش‌ها، نقدها و ایده‌های گوناگون، در ‏چنین محیطی هیچ‌گاه کسی خود را بی‌نیاز از دانستن نخواهد دانست. 71 بررسی و شناخت دیدگاه‌های گوناگون بدلیل دارا بودن یک فضای بحث، گفتگو، اظهارنظر و انتقاد در آموزش الکترونیکی، آزاداندیشی و انتخاب ‏آگاهانه از مزایای مهم آن است. ‏پیروی کورکورانه و بر اساس تقلید و تعصب، از کسی پذیرفته نیست. این مهم تنها در ‏صورتی تحقق پیدا می‌کند که هر فرد در هر زمینه‌ای بتواند آزادانه دیدگاه‌های موافق و ‏مخالف را بشنود و شخصاً دربارة آنها تصمیم بگیرد. خداوند متعال در قرآن کریم به افرادی ‏که راه زندگی خود را بر این اساس انتخاب می‌کنند، مژدة‌ هدایت می‌دهد:‏ "پس بشارت ده آن بندگانم را که سخنان را می‌شنوند و از بهترین آنها پیروی می‌کنند. ‏آنانند کسانی که خداوند هدایتشان کرده است و آنانند صاحبان خرد." (سوره زمر: 17 و 18)‏ امام علی - علیه ‏السلام - نیز مواجه شدن با دیدگاه‌های گوناگون را راهی برای تشخیص ‏خطاها دانسته‌اند:‏ "هر کس با نظرات گوناگون روبرو شود، جایگاه‌های خطا را می‌شناسد.‏" این آزاداندیشی تا جایی است که در تعالیم اسلامی به مسلمانان توصیه شده است حرف ‏حق را حتی از مشرکان و کافران نیز بپذیرند. این توصیة ارزشمند، به بیان‌های گوناگونی در ‏لابلای متون دینی مطرح شده است. در یکی از این جملات نورانی، از امام علی - علیه ‏السلام - نقل شده است که آن حضرت فرموده‌اند: ‏"حکمت را بگیرید ولو از مشرکان باشد." 72 ‫ﻓﺮاﻫﻢ ﻛﺮدن زﻣﻴﻨﻪ ﻫﺎی ﺗﺒﺎدل آزاد ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ در داﺧﻞ و ﺧﺎرج ﻛﺸﻮر اﻳﺠﺎد زﻣﻴﻨﻪ ﻫﺎی ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای ﺧﻼﻗﻴﺖ ﻫﺎی ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ ﻛﻪ ﺿﺎﻣﻦ ﺑﻘﺎی ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ ﻛﺸﻮر اﺳﺖ. و همچنین ﺣﻔﻆ وﻳﮋﮔﻲ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲِ ﻣﻠﻲ، ﻣﻨﻄﻘﻪ ای و ﻣﺤﻠﻲ ﺑﺮای ﻣﺤﺎﻓﻈﺖ از اﺻﺎﻟﺖ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ در ﺑﺮاﺑﺮ ﺗﻬﺎﺟﻢ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ و ﻓﺮاﻫﻢ ﻛﺮدن زﻣﻴﻨﻪ ﻫﺎی رﺷﺪ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ در ﻣﻴﺎن اﻗﺸﺎر مختلف. 73 ﻓﺮاﻫﻢ ﻛﺮدن زﻣﻴﻨﻪ ﻫﺎی ﻛﺎﻫﺶ ﺗﻨﺶ در ﻣﻴﺎن ﺧﺎﻧﻮاده ﻫﺎ از ﻃﺮﻳﻖ برداشتن سد کنکور و اثرات مخرب آن و ﭘﺬﻳﺮش داوﻃﻠﺒﺎن ﺑﺎزﻣﺎﻧﺪه از راﻫﻴﺎﺑﻲ ﺑﻪ داﻧﺸﮕﺎه ﻫﺎ 74 ﻓﺮاﻫﻢ ﻛﺮدن زﻣﻴﻨﻪ ﻫﺎی ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای ﭘﮋوﻫﺶ در ﻣﺤﻞ ﻛﺎر و اﺷﺘﻐﺎل ﻣﺤﻠﻲ و ﻣﻨﻄﻘﻪ ای و ﺗﺤﻮﻻت اﻳﺠﺎد ﺷﺪه در اﻳﻦ زﻣﻴﻨﻪ ﺑﺮای ﻛﻤﻚ ﺑﻪ ﻛﺎر آﻓﺮﻳﻨﻲ و ﺧﻮد اﺷﺘﻐﺎﻟﻲ ﻣﺤﻠﻲ و ﻣﻨﻄﻘﻪ ای 75 ﻛﻤﻚ ﺑﻪ ﻛﺎﻫﺶ ﻫﺰﻳﻨﻪ ﻫﺎ از ﻃﺮﻳﻖ ﭘﮋوﻫﺶ و اﺳﺘﻔﺎده از اﻳﻨﺘﺮﻧﺖ با یک تفکر جمعی می توان از آزمون و خطاهای بی مورد جلوگیری کرده، از نتایج تجربه های گذشته آگاه شد و با بحث و تبادل نظر در کمیت بزرگی از افراد به راه و مسیری رهنمون شویم که کمترین هزینه را در بر داشته باشد. 76 ﻓﺮاﻫﻢ ﻛﺮدن زﻣﻴﻨﻪ ﻫﺎی آﻣﻮزش ﻫﺎی ﻣﻴﺎن رﺷﺘﻪ ای و ﺣﺮﻛﺖ ﺑﻪ ﺳﻮی ﺗﻠﻔﻴﻖ ﻋﻠﻮم ﻃﺒﻴﻌﻲ ﺑﺎ ﻋﻠﻮم اﻧﺴﺎﻧﻲ 77 در روستاهای ایران امکانات آموزشی به مراتب کمتری یافت می شود و دختران در بعضی خانواده ها اجازه مهاجرت به شهر برای ادامه تحصیل را ندارند که آموزش الکترونیکی در این رابطه بسیار مفید خواهد بود. (این موضوع در مورد پسرانی که به فعالیت های کشاورزی به خانواده کمک می کنند نیز صادق است.) 78 ﭘﻨﺎﻫﻨﺪه ﻫﺎ و ﻣﻬﺎﺟﺮان از کسانی هستند که آموزش های ضروری را از این روش به خوبی دریافت می کنند و بسیاری از مشکلاتشان در سایه همین شیوه نوین آموزشی برطرف خواهد شد. 79 در آﻣﻮزش ﺳﻨﺘﻲ ﭼﻮن ﻣﺒﻨﺎی ﻛﺎر ﺑﺎ آﻣﻮزش دادن ﻫﻤﺮاه ﺑﻮده اﺳﺖ، در ﻧﺘﻴﺠﻪ آﻣﻮزش ﺑﻪﺻﻮرت اﺟﺒﺎر، ﺗﻨﺒﻴﻪ و ﺑﺎ زور ﻫﻤﺮاه ﺑﻮده و در ﻧﺘﻴﺠﻪ اﻓﺖ ﺗﺤﺼﻴﻠﻲ و حتی ایجاد بی رغبتی در دانش آموز را به همراه داشته است، اﻣﺎ در آﻣﻮزش ﻣﺠﺎزی ﭼﻮن ﺧﻮد ﻓﺮد ﺧﻮاﺳﺘﻪ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻳﺎد ﺑﮕﻴﺮد، آﻣﻮزش ﻫﻤﺮاه ﺑﺎ ﺑﺎزدﻫﻲ ﺑﺎﻻﻳﻲ اﺳﺖ. 80 آموزش از طریق تلفن همراه خیلی از مردم بویژه در جوامع شهری وقت زیادی از خود را در انتظار وسایل نقلیه، ترافیک و غیره از دست می دهند و تا همین چند سال اخیر برای استفاده از این وقت، کتابهایی همراه خود جابجا می کردند که مشکلات مربوط به خود را داشت لکن این شیوه آموزشی از مزایای خاصی برخوردار است. البته بکارگیری این روش می تواند موجب وارد آمدن آسیب هایی به چشم شود. براین اساس با استفاده از امکان ذخیره سازهای دیجیتالی صدا، مطالعه در حین حرکت به سمت آموزش از طریق شنیدن سوق پیدا نمود، که البته آموزش از طریق چشم بالاترین کارایی را دارد. 81 برگشت سرمایه، مبلغ قابل توجه ای می باشد. به طورى كه بازار آموزش اینترنتى در دنیا، بازارى با سود ۱۸ میلیارد پوند در سال است.   معایب آموزش الکترونیکی 1 ارتباطات اجتماعی کمتر دانش آموزان و دانش جویان در حین تحصیل پیشنهاد : این مشکل را تا حدی می توان با فراهم آوردن شرایطی چون اضافه کردن چند درس حضوری به برنامه مصوب آموزشی جبران نمود. علاوه بر ارائه دروس عملی و آزمایشگاهی، این دروس می توانند به طور اختصاصی به آموزش مسائل اجتماعی و تربیتی بپردازد. این دروس در مدت زمان معین و الزاماً حضوری برگزار خواهد شد ولی با توجه به شرایط می تواند در محیطی نزدیک به محل زندگی دانش آموز و در بازه های زمانی مشخص (حتی خارج از سال تحصیلی رسمی و در فصل تابستان) برگزار شود. همچنین می توان در محله های زندگی دانش آموزان برنامه هایی را با توجه به نظر کارشناسان امور تربیتی پیاده کرد. البته دور از انصاف است که از فضای صمیمی ایجاد شده در استفاده از امکاناتی چون Chat، Forum، E-mail و... در ایجاد ارتباط دوستانه و صمیمی متقابل مابین فراگیران الکترونیکی به راحتی بگذریم. با این حال این انتقاد تا حدی به این شیوه آموزش وارد است. 2 عدم برابری در دسترسی به تكنولوژی‌های مورد نیاز (اینترنت، كامپیوتر، تلفن و...) چه از لحاظ مشكلات اقتصادى خانواده ها و چه از لحاظ دور بودن از امکانات شهری پیشنهاد: ﺗﺠﻬﻴﺰ ﻣﺪارس ﺑﻪ راﻳﺎﻧﻪ و اﻳﺠﺎد ﺗﺴﻬﻴﻼت ﺑﺮای دﺑﻴﺮان و داﻧﺶ آﻣﻮزان ﺟﻬﺖ ﺧﺮﻳﺪ راﻳﺎﻧﻪ، و استفاده از كافى نت هاى پرسرعت تر و یا قرار دادن سرورهاى كامپیوترى در شهرستان هاى بزرگ. 3 عدم برابری دانش‌آموزان از لحاظ سواد و دانش استفاده از كامپیوتر و در نتیجه ایجاد مشکل در تنظیم روند تدریس 4 كنترل كمتر معلمان بر دانش‌آموزان و ﻛﺎﻫﺶ ارﺗﺒﺎط ﭼﻬﺮه ﺑﻪ ﭼﻬﺮه و ﻏﻴﺮ ﻛﻼﻣﻲ پیشنهاد : اگر کنترل در چارچوب مسائل علمی باشد باید گفت دوره های آموزش الکترونیکی میبایست از روش هایی به منظور اخذ فیدبک سریع استفاده کند تا در صورت اشکال و یا عدم موفقیت، سریعاً نسبت به برطرف نمودن آن اقدام نماید. امتحانات کوتاه مدت برای اخذ فیدبک سریع از فراگیران مناسب ترین روش برای سنجش میزان موفقیت در آموزش است. و در صورتی که کنترل در چارچوب مسائل رفتاری-تربیتی باشد پیشنهاداتی در مورد اول ارائه شد. 5 پهنای باند محدود و سرعت پایین دسترسی به اینترنت در ایران باعث كاهش كارایی این شیوه می‌شود. 6 تجربه كم نسبت به این روش آموزشی در ایران 7 عدم تكامل استانداردهای آموزش الكترونیكی به سبب نو بودن آن‌ها و یا حداقل می توان گفت این استانداردها در ایران بومی نشده است و مطابق با شرایط ایران نیست البته با گذشت زمان استانداردهای آموزش الکترونیکی تکامل خواهد یافت و جامعیت بیشتری به خود خواهد گرفت ولی مورد دوم نیاز به همت کارشناسان و مسئولین دارد. 8 واكنش و مقاومت مدیران و سازمان‌ها و شركت‌ها در برابر این شیوه آموزشی 9 ناآشنایی دسته ای از معلمان و استاید با سیستم پیشنهاد: آﻣﻮزش راﻳﺎﻧﻪ و اﻳﻨﺘﺮﻧﺖ ﺑﻪ ﻣﻌﻠﻤﺎن و اﺳﺘﺎدان، ﺑﻪ ﻛﺎرﮔﻴﺮی ﻣﺸﺎور راﻳﺎﻧﻪ در ﻣﺪارس 10 عدم امنیت اخلاقی در اینترنت که از لحاظ مسائل و شرایط مذهبی در ایران شدیداً مورد توجه مسئولین و خانواده هاست. پیشنهاد: انتقال آموزش های مناسب به دانش آموز در سنین متناسب، به منظور رشد رفتار خود کنترلی و استفاده از فیلترهای اینترنت به منظور جلوگیری از دسترسی به سایت های مخرب، میتواند به امنیت اخلاقی در اینترنت کمک کند. 11 آموزش های الکترونیکی مبتنی بر CD-ROM در زمان بهنگام سازی و توزیع، هزینه های بالایی را بر سازمان و یا مؤسسه آموزش دهنده و فراگیران تحمیل خواهد کرد. البته روش فوق در مقایسه با آموزش های مکاتبه ای مقرون به صرفه خواهد بود. 12 تفاوتهای زبانی و فرهنگی زبان یکی از مباحث عمده ای است که در چگونگی ارائه واحد های درسی در سطح جهانی عامل تاثیر گذار است. 13 برخی از دانش آموزان نمی توانند بخوبی از این روش بهره مند شوند و آمار و ارقام نشان میدهد بنا به دلایلی شمار زیادی از این آموزش حذف می شوند. 14 علم آموزان باید بسیاری از وقت خود را صرف برطرف کردن مشکلات فنی کنند، و در صورت کم تجربه گی حتی ممکن است برای انتخاب دروس و واحدهای درسی دچار دلهره شوند. 15 وﺟﻮد ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﺘﻌﺪدی ﻛﻪ ﻣﻮﺟﺐ ﭘﺮاﻛﻨﺪﮔﻲ ذﻫﻨﻲ ﻓﺮاﮔﻴﺮ و ﺧﺮوج وی از ﻓﻀﺎی ﻋﻠﻤﻲ ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ. (ﺟﺬاﺑﻴﺖ ﻫﺎی ﻛﺎذب و ﮔﺮاﻳﺶ ﺗﻔﻨﻨﻲ) 16 اﺧﺘﺼﺎص اوﻗﺎت ﻏﻴﺮ ﻣﻔﻴﺪ ﺑﻪ آﻣﻮزش 17 ﻛﺎﻫﺶ ﻣﺸﺎﻫﺪۀ دﻗﻴﻖ ﺷﮕﺮدﻫﺎ و ﻣﻬﺎرت ﻫﺎی اﺳﺘﺎد (در ﻋﻠﻮم ﻓﻨﻲ و ﻣﻬﺎرﺗﻲ) 18 از ﻧﻈﺮ ﺑﻌﻀﻲ از ﻛﺎرﺷﻨﺎﺳﺎن و تحلیلگران آموزش اینترنتی در مقطع اﺑﺘﺪاﻳﻲ اﺻﻼً اﻳﺪۀ ﺧﻮﺑﻲ ﻧﻴﺴﺖ. اﻳﻦ ﻣﻨﺘﻘﺪان ﻣﻲ ﮔﻮﻳﻨﺪ ﻛﻴﻔﻴﺖ آﻣﻮزش در این دوره ﺑﻪ ﺷﺪت از ﺑﻴﻦ ﻣﻲ رود. آﻣﻮزش در ﻣﻨﺰل ﻫﺮﮔﺰ ﺟﺎﻳﮕﺰﻳﻦ ﻣﻨﺎﺳﺒﻲ ﺑﺮای ﻣﺪرﺳﻪ ابتدایی ﻧﻴﺴﺖ. ﻫﻴﭻ ﮔﺰﻳﻨﻪ ای ﻧﻤﻲ ﺗﻮاﻧﺪ ﺟﺎی ﻛﻼس درس و تجربۀ ﻣﺪرﺳﻪ ابتدایی را ﺑﮕﻴﺮد. ﻣﻬﻢ ﺗﺮﻳﻦ وﻳﮋﮔﻲ ﻣﺪرﺳﻪ اﻳﺠﺎد اﺳﺘﻘﻼل در ﻓﺮزﻧﺪان اﺳﺖ و ﻛﻮدﻛﺎﻧﻲ ﻛﻪ در ﻣﻨﺰل آﻣﻮزش ﻣﻲ ﺑﻴﻨﻨﺪ واﺑﺴﺘﮕﻲ ﺷﺪﻳﺪی ﺑﻪ واﻟﺪﻳﻦ ﭘﻴﺪا ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ. از ﻧﻈﺮ ﻣﺘﺨﺼﺼﺎن ﻓﻨﺎوری ﻫﺎی آﻣﻮزﺷﻲ ﺻﺤﺒﺖ ﻛﺮدن داﻧﺶ آﻣﻮزان ﺑﺎ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ و ﺑﺎزی ﻛﺮدن آﻧﻬﺎ در ﺣﻴﺎط ﻣﺪرﺳﻪ ﻧﻴﺰ ﺟﺰو آﻣﻮزش ﺑﻪ ﺣﺴﺎب ﻣﻲ آﻳﺪ ﻛﻪ در ﻣﺪارس ﻣﺠﺎزی از دﺳﺖ ﻣﻲ رود. از ﻃﺮﻓﻲ ﻧﻘﺶ ﻣﻌﻠﻤﺎن در ﺗﺎﺛﻴﺮﮔﺬاری روی داﻧﺶ آﻣﻮزان ﻧﻴﺰ در ﻣﺪارس ﻣﺠﺎزی از دﺳﺖ ﻣﻲ رود ﭼﺮا ﻛﻪ داﻧﺶ آﻣﻮزان اﺻﻮﻻً از ﻣﻌﻠﻤﺎن اﻟﮕﻮ ﻣﻲ ﮔﻴﺮﻧﺪ. پیشنهاد : در مورد اول پیشنهاداتی ذکر شد. 19 كمبود بودجه دستگاه هاى متولى آموزش و نیز عدم مشاركت دادن بخش خصوصى از سوى دولت 20 امنیت در بخش تجارى سیستم آموزش الکترونیکی خطر هک شدن وجود دارد. همچنین در بخش آموزش سیستم، خطر تغییر محتوا و در کل خطر از كار انداختن سرویس وجود دارد. آیا تضمینى هست كه سئوالات استاد به درستى به دست دانشجو برسد و یا جواب دانشجو به استاد برسد و در شبكه كامپیوترى تغییر داده نشود و یا حتى از بین نرود؟ پیشنهاد : استفاده از نرم افزارهای امنیتی و ضد جاسوسی و روش رمزنگار احراز هویت (authentication و authorization) و استفاده از خطوط اختصاصى، می تواند بسیاری از این نواقص را تا حد زیادی برطرف کند. 21 هزینه های گزاف دانشگاه های مجازی بطور مثال متوسط هزینه های دو سال یک دانشجو برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه "علم و صنعت ایران" حدود شش میلیون تومان تعیین شده و این در حالی است که حتی سرویس خط اینترنت پر سرعت برای دانشجویان فراهم نشده و استاد و مکان آموزشی و کتاب و امکانات دیگر مانند روش سنتی، قرار نیست در اختیار دانشجو قرار بگیرد و قطعاً هزینه راه اندازی الکترونیکی دروس مقطع فوق لیسانس، این قدر هزینه ندارد. به عنوان نمونه دیگر دانشگاه "شیراز" برای دوره کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک رقم حداقل پنج میلیون تومان را برای تحصیل از راه دور دانشجویان متقاضی در این رشته اعلام کرده است.   رويكرد وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري به دانشگاه‌هاي مجازي: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به‌دنبال استقبال بالای متقاضیان ورود به دانشگاه‌های مجازی در صدد صدور مجوزهای بیشتر جهت ایجاد این دانشگاه‌ها و رشته‌های مجازی در کشور است. در حال حاضر حدود دو سال و نیم از پذیرش دانشجویان در دوره‌های مجازی دانشگاه‌ها می‌گذرد و مسؤولان پس از گذشت این مدت و استقبال گسترده متقاضیان در کشور به این نتیجه رسیده‌اند که با تدوین آیین‌نامه‌های جدید اقدام به سامان‌دهی پذیرش دانشجو در دوره‌های مجازی کنند. "رجبعلی برزویی"، مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی و دبیر شورای گسترش در خصوص تعداد دانشگاه‌های مجازی در کشور می‌گوید: در حال حاضر دانشگاه‌های " شیراز"، "علم و صنعت"، "امیرکبیر" و "خواجه نصیر" مجریان تحصیل به روش مجازی در کشور هستند. وی با اشاره به افزایش متقاضیان آموزش‌های مجازی می‌افزاید: دانشگاه‌های بسیاری نظیر شهید بهشتی، دانشگاه قم و دانشگاه صنعتی اصفهان نیز برای ایجاد این نوع آموزش متقاضی هستند. به گفته برزویی بخش خصوصی نیز در این زمینه ابراز آمادگی کرده اما برای دادن مجوز به این بخش نیاز به تدوین آیین‌نامه‌ای بود که پس از تدوین در تاریخ پانزدهم بهمن‌ماه 84 به تصویب شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده و از تاریخ تصویب لازم‌الاجرا شد. این آیین‌نامه با عنوان آیین‌نامه چگونگی تاسیس موسسه‌های غیردولتی- غیر انتفاعی الکترونیکی است. برزویی می‌افزاید: دریافت مجوز آموزش مجازی توسط دانشگاه‌های دولتی آسان‌تر بوده و نیاز به هیات موسس و موارد دیگری که بخش خصوصی باید دارا باشد، نیست، بخش دولتی تنها باید نرم‌افزارها، سخت‌افزارها و محتوای دروس را فراهم کند. دبیر شورای گسترش آموزش عالی می‌گوید: اما بخش خصوصی باید هیات موسس خود را معرفی کرده و بسترها و خطوط پرسرعت داشته باشد تا پس از بررسی‌های وزارت علوم، مورد تایید قرار گرفته و مجوز اصولی دریافت کند. در ادامه نیز چنانچه تمام شرایط مورد نظر وزارت علوم را فراهم کرد، مجوز قطعی دریافت می‌کند. وی با اشاره به اینکه اکنون به سه موسسه بخش خصوصی مجوز تشکیل مرکز آموزش مجازی داده شده، گفت: طبق آیین‌نامه مذکور این موسسه‌ها باید هیات موسس را معرفی و سخت‌افزارها و سیستم LMS (مدیریت سامانه) خود را آماده کنند. این مراکز خصوصی همچنین باید یک‌سوم محتوای دروس و رشته‌ای که می‌خواهند ارایه دهند را به‌صورت الکترونیکی آماده کنند تا موافقت اصولی را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بگیرند. وی بیان داشت: تمامی دانشگاه‌ها و بخش خصوصی متقاضی آموزش مجازی مجوز خود را از شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم دریافت می‌کنند. همچنین طبق مصوبه مجلس ایجاد، تاسیس، انحلال و ادغام هر گونه موسسه آموزشی و پژوهشی در کشور بر عهده شورای گسترش آموزش عالی است. نحوه جذب دانشجو دبیر شورای گسترش آموزش عالی اظهار داشت: تاکنون نحوه جذب دانشجو بر عهده خود دانشگاه‌ها و با هماهنگی وزارت علوم بود. به این ترتیب که دانشگاه‌ها خودشان معیارهایی برای جذب دانشجو تعیین کرده بودند. پذیرش دانشجو در مراکز آموزش مجازی دانشگاه‌ها به دو طریق صورت می‌گرفت یا به‌صورت پذیرش فراگیر و یا از طریق آزمون سازمان سنجش اقدام به پذیرش دانشجو می‌شد. اما از آغاز دور جدید پذیرش دانشجو، به دانشگاه‌های سراسر کشور اعلام شده که پذیرش دانشجو در دوره مجازی از طریق سازمان سنجش آموزش کشور انجام می‌شود اما این آزمون به‌صورت اختصاصی بوده و هم‌زمان با آزمون سراسری برگزار نخواهد شد. به‌عنوان نمونه هر دانشگاه به‌صورت منفرد و یا چند دانشگاه با همکاری یکدیگر آزمون مورد نظر را برگزار می‌کنند اما برگزاری این آزمون از طریق سازمان سنجش کشور انجام خواهد شد. مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی با اشاره به اینکه مقررات آموزش عالی کشور در رابطه با دانشجویان حضوری در مورد دوره‌های مجازی نیز صدق می‌کند، گفت: دروسی که در دوره‌های مجازی ارایه می‌شود دقیقا مانند دوره‌های حضوری است اما با این تفاوت که کتاب‌های این نوع آموزش در اینترنت قرار داده شده و در واقع کتاب آن‌ها اینترنتی است، اما درس‌های آزمایشگاهی دانشجویان دوره مجازی در دانشگاه و امتحان پایان ترم این دروس نیز به‌صورت حضوری برگزار می‌شود. امتحانات دانشجویان دوره‌های مجازی به‌صورت حضوری برگزار می‌شود، اما امیدواریم که در آینده‌ای نزدیک امتحانات نیز به‌صورت مجازی برگزار شود. تعیین شهریه و ظرفیت بر عهده دانشگاه برزویی با بیان اینکه تعیین شهریه برای دانشجویان بر عهده خود دانشگاه است، تصریح کرد: هزینه شهریه توسط هیات امنای دانشگاه مشخص می‌شود، البته سامان‌دهی شهریه‌های دانشجوهای دوره مجازی در وزارت علوم مطرح بوده و در دستور کار قرار دارد. ظرفیت پذیرش بستگی به دانشگاه داشته و استقبال توسط دانشجویان قابل توجه است به‌طوری که تقاضا به مراتب بیشتر از ظرفیت دانشگاه است. رشته‌های مجازی مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی از تعداد دانشجویان دوره‌های مجازی در کشور اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: اکنون 10 رشته در دوره کارشناسی تدریس می‌شود که شامل رشته‌های حقوق، زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه شیراز و علوم حدیث در دانشگاه غیرانتفاعی علوم حدیث است. دوره کارشناسی رشته‌های مهندسی صنایع و مهندسی کامپیوتر نیز در دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیر تدریس می‌شود. در دوره کارشناسی ارشد نیز پنج رشته تدریس می‌شود که مهندسی فناوری اطلاعات و حقوق در دانشگاه شیراز و معماری کامپیوتر، مخابرات و مهندسی فناوری اطلاعات در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تدریس می‌شود. وی در پاسخ به این سؤال که آیا دوره دکترا به‌صورت مجازی تدریس می‌شود؟ گفت: هنوز دوره دکترا در آموزش مجازی ارایه نمی‌شود. دبیر شورای گسترش آموزش عالی گفت: برای تولید و نوشتن هر واحد درسی در دوره مجازی نیاز به 10 میلیون تومان بوده و هر رشته تحصیلی در این دوره یک میلیارد تومان هزینه‌بر است. وی بیان داشت: هنوز در دوره مجازی فارغ‌التحصیلی نداشته‌ایم زیرا مدت مدیدی از این نوع تدریس در دانشگاه‌ها نمی‌گذرد. برزویی تصریح کرد: کارگروهی با عنوان "تنظیم مقررات و آیین‌نامه‌های دوره مجازی " پیش از تابستان امسال در وزارت علوم تشکیل شده که قرار است به تدوین آیین‌نامه‌های مختلف روش اجرا، روش تدریس، مقررات آموزشی و بسیاری موارد دیگر مرتبط با آموزش مجازی بپردازد. وی در خصوص امکان افزایش رشته‌های مجازی در دانشگاه‌های کشور گفت: این امکان در صورتی فراهم خواهد شد که دانشگاه مربوطه شرایط سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم را داشته باشد و در این صورت مجوزهای لازم صادر خواهد شد. روش تدریس در دانشگاه‌های مجازی مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی در خصوص نحوه تدریس در دانشگاه‌های مجازی کشور گفت: شیوه ارایه دروس این‌گونه است که مرکز آموزش مجازی دارای پایگاه اینترنتی بوده و دانشجو برای ورود به این سامانه دارای کلمه شناسایی و رمز است. وی با بیان اینکه این پایگاه اینترنتی دارای بخش‌های مختلف خبررسانی، مراجعه به استاد، سرفصل، کلاس و بسیاری موارد الزامی دیگر است، تصریح کرد: در این پایگاه به‌طور کامل مشخص شده که در این ترم چه دروسی ارایه شده و چه تعداد دانشجو مشغول به تحصیل هستند. به گفته وی، همچنین در این سیستم الکترونیکی (سایت) مشخص شده که درس‌ها، در چه روزهایی ارایه می‌شود و استادان حل تمرین نیز در چه زمانی حضور دارند. وی تصریح کرد: در تحصیل به روش آموزش مجازی، برنامه‌های مشخصی برای حضور استاد و دانشجو در کلاس مجازی وجود دارد و برای ایجاد این محیط مجازی از نرم‌افزار LMS (مدیریت سامانه) استفاده می‌شود. در آموزش مجازی دو نوع استاد وجود دارد، گفت: استاد اصلی دروس را به دانشجویان تدریس می‌کند و استاد معاون نیز اشکالات دانشجویان را رفع کرده و به سؤالات آن‌ها پاسخ می‌دهد، استاد اصلی فقط هنگام تدریس حضور دارد، اما حضور استادان حل تمرین به مراتب بیشتر از استادان اصلی است. در این سیستم محیطی نظیر اتاق چت (اتاق گفت‌وگو) وجود دارد. دانشجو در طول هفته این فرصت را دارد که اگر کلاس برقرار نبود و با مشکلی در دروس مواجه شد، اقدام به ارسال ایمیل به استاد کرده و استاد نیز در اسرع وقت موظف به پاسخ دادن به دانشجو است. در تمام لحظاتی که دانشجو به اینترنت وصل می‌شود، تمام بخش‌های دروس خوانده شده توسط این سیستم ثبت می‌شود و استاد می‌تواند ببیند که دانشجو تا کدام قسمت درس را خوانده و در چه ساعت‌هایی مراجعه کرده است. دروس به‌صورت الکترونیکی تبدیل شده و صدا و تدریس استاد روی آن قرار می‌گیرد و در بسیاری از مواقع تدریس استاد به‌صورت فیلم روی درس قرار داده می‌شود. برزویی با بیان اینکه "اعتبار اینترنتی " برای دانشجویان توسط دانشگاه به‌صورت رایگان قرار می‌گیرد، گفت: دانشجویان برای ورود به سیستم الکترونیکی دانشگاه دارای رمز عبور و ایمیل ویژه‌ای هستند که ممکن است در هر سال و یا هر درس تغییر کند. استاد نیز دارای لیست حضور و غیاب بوده و از حضور یا عدم حضور دانشجو آگاه است، همچنین در این سیستم ساعات تشکیل کلاس نیز مشخص شده است.   موسسه‌ي آموزش عالي مهر البرز (مجازي) حدود 6 سال كار كارشناسي با بهره‌گيري از توان علمي بهترين‌هاي IT مانند دكتر ربيعي (بنيان‌گذار IT در ايران و موسس IT دانشگاه صنعتي شريف) و متخصصين تعليم و تربيت مانند آقاي دكتر كمال خرازي، در اين موسسه انجام شده است. محور اصلي اين موسسه آموزش دوره‌هاي كارشناسي ارشد مديريت در دو رشته‌ي مديريت فن‌آوري اطلاعات (Master of Information Technology) و مديريت سازمان (Master of Business Administration) است. اين دو رشته به ترتيب مصوب سيصد و پنجاه و چهارمين و چهارصد و هشتمين جلسات شوراي عالي برنامه‌ريزي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري هستند. اين موسسه علي‌رغم كار علمي مناسب و زيرساخت‌هاي منحصر به فرد آموزش مجازي، تبليغات آن‌چناني را صورت نداده تا هرچه بيشتر به استانداردهاي بين‌المللي نزديك شود، سپس به تبليغات فراگير بپردازد. از مهرماه سال 1386 نسبت به پذيرش دانشجو در دوره‌هاي ارشد اقدام مي‌نمايد. از تجارب بين‌الملل مانند دانشگاه MMU -Multi Media University مالزي (با الگوي اسلامي) بهره گرفته و اين موسسه مي‌تواند دوره‌هاي مشترك با آنها را در دوره‌هاي ارشد و دكتري مديريت فرهنگي، اجرا نمايد. موسسه‌ي البرز مجموعه‌اي ديني و دانشگاهي است و مي‌تواند متناسب با نياز سازمان پس از نيازسنجي آموزشي نسبت به طراحي و ارائه‌ي دوره‌هاي آموزشي اقدام كند. آموزش مجازي مي‌تواند پاسخگوي بخشي از خلاء آموزشي فرهنگي كشور باشد. مقوله‌هاي فرهنگي و تبليغي در آموزش مجازي جذاب، بكر و مناسب فضاي مجازي است چرا كه اين نوع آموزش در محيط فرهنگي تبليغي بدليل جنس غير ملموس تكنولوژي مجازي خوب جواب مي‌دهد و در سطح جهاني Market دارد. اين ظرفيت با همكاري مشترك سازمان با موسسه مهر البرز بسيار قابل توسعه و داراي چشم‌انداز بلند و مثبتي است. Vision موسسه البرز، توسعه‌ي دانشگاه مجازي است و مانند صنعت ماشين‌‌سازي كه نمي‌خواهد فقط يك نوع محصول خاص توليد كند اين موسسه نيز به دنبال ظرفيت‌سازي متناسب با درخواست محصول از سوي نهادها است. موسسه با زيرساخت فني خود در چارچوب Portal ها و LMS ها محتواي مورد نياز درخواست‌كنندگان را روي اين زيرساخت سوار كرده و با كمك نهادهاي علاقمند نسبت به ارائه‌ي خدمات آموزشي مورد نياز، اقدام مي‌كند. براي ايجاد دانشگاه مجازي، نياز نيست از صفر شروع كنيد، با استفاده از ظرفيت موسسه مهر البرز پس از نياز سنجي با كار مشترك مي‌توان نسبت به ايجاد دانشگاه مجازي به صورت شعبه‌ي مهر البرز اقدام نمود و تمام رشته‌هاي مورد نياز را سرويس داد. موسسه البرز بازاريابي كرده، از تمام دنيا و ايران دانشجو پذيرفته و آموزش مي‌دهد. بنابراين نياز به ساختمان، هزينه‌هاي گزاف نيروي انساني، Plat Form و هزينه‌هاي سرمايه‌اي نيست. همين مدل براي ديگر نهادها نيز قابل تعريف است. براي شروع، مي‌توان آموزش‌هاي توسعه‌يافته‌ي فضاي سنتي را مجازي كرد. مهرالبرز ضمن ارائه‌ي تكنولوژي، براي سازمان، بازاريابي مي‌كند و روشن است كه پس از مدت كمي مركز درآمد مي‌شود. با نگرش هزينه‌- درآمدي (Cost - Benefit)كه رياست مكرم سازمان تبليغات اسلامي دارند، محصول فرهنگي و آموزشي دانشگاه مجازي، پس از توليد مشترك به عرضه و فروش مي‌رسد. مشتري‌هاي اين محصول فقط كاركنان و مديران سازمان نخواهند بود بلكه كل جامعه در داخل و خارج كشور است. با تجميع تجربيات و دانش فني و كارشناسي مهر البرز در قالب شناخت محصولات در بخش نظريه‌پردازي آموزشي و تربيتي و تكنولوژي و تجربه‌ي تلفيق تكنولوژي و علوم تربيتي و با استفاده از ظرفيت‌هاي بالاي سازمان تبليغات اسلامي يك Education Business Model (مدل تجارتي آموزش) ارائه مي‌شود كه تحولي را در آموزش كشور شكل مي‌دهد. ادامه تحصيل در دوره‌ي آموزشي كارشناسي ارشد MIT و MBA در داخل و خارج كشور با مكانيسم زير ممكن است: • هزينه‌ي كل دوره 5/7 تا 5/8 ميليون تومان است. بنابراين هزينه‌ي هر ترم 2 ميليون تومان خواهد بود كه بصورت قسط دريافت مي‌شود. • ظرفيت كلاس‌ها 25 نفره است و كل ظرفيت دوره تا 75 نفر (با دانشجويان خارج از سازمان) خواهد بود. • اول مهر سال 86 مديران سازمان مي‌توانند در كلاس مجازي حاضر شوند. ادامه‌ي تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد و دكتري در رشته‌هاي مرتبط با مأموريت‌هاي سازمان مثل مديريت فرهنگي يا ارتباطات در دانشگاه MMU مالزي به صورت مجازي با مكانيسم زير ممكن است: • هزينه‌ي دوره‌ي كارشناسي ارشد 14 تا 16 ميليون تومان. هزينه‌ي هرترم 4 ميليون تومان به صورت قسطي. • مهارت زبان انگليسي براي اين امر حتمي است. جاي نگراني نيست، موسسه مهر البرز با يك دوره‌ي 4 ماهه اين آموزش را براي مديران سازمان ارائه مي‌كند. • براي ايجاد آمادگي و تضمين موفقيت كار، نيم‌سال اول را موسسه‌ي البرز ارائه مي‌كند، نيمسال‌هاي بعدي توسط دانشگاه مالزي شكل مي‌گيرد. • اول، وسط و آخر هر ترم، دانشجويان در دانشگاه مالزي با همان هزينه‌ي ذكر شده، حضور خواهند داشت. در باقي اوقات به صورت مجازي آموزش مي‌بينند. • اساتيد دوره مي‌تواند به طور مشترك از ايران و مالزي باشند.   دانشكده مجازي علوم قرآن و حديث: یکی از مراکز رسمی آموزش عالی در جمهوری اسلامی ایران است که با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی و مطابق با ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشجو می‌پذیرد. این دانشکده در سال 1378 در جوار حرم مطهر محدث بزرگ، حضرت عبدالعظیم (علیه‌السلام)، آغاز به‌ کار کرده و در مدت کوتاه فعالیت خود توانسته است موفقیتهای بزرگی را در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی به دست آورد. یکی از دستاوردهای این مرکز ایجاد دانشکدۀ مجازی علوم حدیث در شبکۀ‌ جهانی اینترنت است. با راه‌اندازی پایگاه آموزش الکترونیکی امکان شرکت در دوره‌های آموزشی دانشکده برای همۀ علاقمندان فراهم شده است و مشتاقان فراگیری علوم اسلامی می‌توانند از هر نقطۀ جهان و در هر ساعت از شبانه‌روز دروس این رشتۀ دانشگاهی را به صورت چندرسانه‌ای و تعاملی فراگیرند. در حال حاضر در دوره‌های حضوری دانشکده، که از طریق آزمونهای سراسری دانشگاهها دانشجو می‌پذیرد، رشتۀ دانشگاهی علوم حدیث، به عنوان یکی از شاخه‌های گروه الهیات و معارف اسلامی، در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود. برنامۀ فعلی دانشکدۀ مجازی نیز ارائۀ تمامی دروس این رشتۀ دانشگاهی از طریق اینترنت و اعطای مدرک دانشنامۀ رسمی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. در آینده به موازات افزایش رشته‌ها و گرایشهای دانشکده، رشته‌های جدید نیز در دانشکدۀ مجازی ارائه خواهد شد. از دیگر برنامه‌های دانشکدۀ مجازی علوم حدیث برگزاری دوره‌های آزاد آموزشی، دوره‌های آموزش ضمن خدمت برای سازمانهای متقاضی و سایر دوره‌هایی است که بر اساس نیاز و علاقۀ مخاطبان طراحی و ارائه می‌شود. یکی از مهم‌ترین ویژگیهای دروس الکترونیکی و روش آموزشی این دانشکده، حفظ بازده و کیفیت فراگیری است. در تولید دروس و طراحی نرم‌افزار مدیریت آموزشی، علاوه بر توجه به استانداردهای جهانی آموزش الکترونیکی، با استفاده از بهترین اساتید، نظارتهای علمی، امکانات چندرسانه‌ای، تعامل مستمر با دانشجویان و دیگر ابزارهای فنی تلاش شده است بیشترین اطمینان از فراگیری مفاهیم و معارف مورد نظر به دست آید. واحدهای درسی دوره‌های الکترونیکی از نظر تعداد و مواد درسی به طور کامل منطبق بر دوره‌های حضوری دانشکده و به شرح زیر می‌باشد:
دروس تخصصی 54 واحد
دروس عمومی 9 واحد
دروس عمومی معارف اسلامی 2 واحد
دروس پایه 74 واحد
دروس پایه با واحد صفر معادل 4 واحد
تعداد کل واحدها 139 واحد
اين دانشكده هم‌اكنون 1000 دانشجو دارد. با توجه به ابداع رشته و عدم سابقه‌ي قبلي، مسير توليد محتوا از تهيه‌ي متن تا تبديل آن در استوديو به صدا و تصوير و حتي بومي كردن نرم‌افزارهاي جهاني آموزش مجازي با هزينه‌هاي زياد و مشكلات فراوان در اين واحد آموزشي مجازي پشت سرگذاشته شده و داراي تجربه‌هاي ذي‌قيمتي از يك دانشگاه مجازي غير دولتي غير انتفاعي هستند. با توجه به لزوم حضوري بودن آزمون‌هاي پايان ترم داراي 16 نمايندگي در كشور به منظور برون‌سپاري اطلاع‌رساني، تبليغات و برگزاري آزمون‌ها است. شهريه‌ي ثابت هر دانشجو 68 هزار تومان و شهريه‌ي متغير به ازاء هر واحد 6 هزار تومان است. به طور متوسط هر دانشجو در هر نيم‌سال 12 واحد درسي دارد. به اين ترتيب هر دانشجو در هر ترم مبلغ 140 هزار تومان به دانشگاه مي‌پردازد. كليه‌ي مراحل ثبت نام و آموزش به صورت غير حضوري است. عمليات واريز شهريه در حال حاضر پستي است اما چندي ديگر از طريق بانك سامان و شبكه‌ي شتاب به صورت اينترنتي انجام مي‌شود. از بهمن‌ماه سال‌جاري مقطع كارشناسي ارشد علوم و حديث با گرايش نهج‌البلاغه دانشجو مي‌گيرد. ثبت نام و ادامه‌ي تحصيل دانشجويان در مقطع كارشناسي محدوديت خاصي ندارد اما در مقطع كارشناسي ارشد حداكثر 20 نفر دانشجو از طريق آزمون خواهند گرفت. بخشي از آيين‌نامه‌ي آموزشي اين دانشكده به شرح زير است: انتخاب واحد در هر ترم تحصیلی دورۀ الکترونیکی دانشجو می‌تواند حداقل 8 واحد و حداکثر 20 واحد درسی انتخاب نماید. تذکر1: در آخرین ترم تحصیلی دانشجو از رعایت شرط حداقل 8 واحد درسی معاف می‌باشد. تذکر2: در صورتی که دانشجو برای فراغت از تحصیل فقط یک درس باقیمانده داشته باشد، با تأیید استاد مربوط به آن درس می‌تواند آزمون آن درس را در طول ترم از طریق معرفی به استاد بگذراند. تذکر3: اگر معدل نمرات دانشجو در یک ترم تحصیلی حداقل 17 باشد می‌تواند در ترم بعد حداکثر 24 واحد درسی را انتخاب نماید. تذکر4: در مواردی که دانشجو برای فراغت از تحصیل حداکثر 24 واحد درسی باقیمانده داشته باشد حتی اگر مشروط باشد با نظر گروه آموزشی می‌تواند تمامی واحدهای باقیمانده را در یک ترم انتخاب کند. ترم تابستان دانشکده می‌تواند نسبت به برگزاری ترم تابستانی اقدام نماید. تذکر1: در این ترم 8 واحد ارائه خواهد شد و هر دانشجو می‌تواند حداکثر تا سقف 6 واحد انتخاب نماید. تذکر2: میزان شهریۀ ثابت ترم تابستان نصف شهریۀ ثابت ترمهای معمول خواهد بود. تذکر3: شرکت در ترم تابستان برای دانشجویان الزامی نیست. ثبت نام مشروط میانگین نمرات دانشجو در هر ترم تحصیلی نباید کمتر از 12 باشد، در غیر این صورت ثبت نام دانشجو در ترم بعد به صورت مشروط خواهد بود. تذکر 1: دانشکده موظف است موضوع مشروط بودن دانشجو را درهر ترم به وی اطلاع دهد و موضوع را در پروندۀ دانشجو ثبت نماید. با این وصف قصور در اخطار به وی از طرف دانشکده و یا اظهار بی‌اطلاعی از این امر مانعی در اجرای مقررات نخواهد بود. تذکر 2: دانشجویی که به صورت مشروط ثبت نام می‌کند جز در آخرین ترم تحصیلی حق انتخاب بیش از 14 واحد درسی در آن ترم را ندارد. حذف و اضافه دانشجو می‌تواند در هر ترم تحصیلی فقط در مدتی کمتر از دو هفته پس از شروع ترم تحصیلی تنها یک درس خود را حذف و یا یک درس دیگر انتخاب نماید، و یا یک درس انتخابی خود را با یک درس دیگر جابجا نماید مشروط بر آنکه تعداد واحدهای وی از حد مقرر تجاوز نکند. تذکر1: در صورت اضطرار دانشجو می‌تواند تا 4 هفته مانده به پایان ترم تحصیلی فقط یکی از درسهای نظری خود را با تأیید گروه آموزشی حذف کند مشروط بر اینکه اولاً غیبت دانشجو در آن درس بیش از 16/3 مجموع ساعات آن درس نباشد، و ثانیاً تعداد واحدهای باقیماندۀ وی ازحداقل واحد مجاز کمتر نشود. منظور از غیبت در این روش آموزشی، عدم مشاهدۀ به‌موقع و کامل دروس است. تذکر2:درصورت‌حذف‌اضطراری‌درس‌شهریۀدرس‌حذف‌شده‌به‌دانشجومستردنخواهدشد. تذکر3: حذف بیش از یک درس و یا تمام دروس در یک ترم تنها در صورتی مجاز است که بنا به تشخیص شورای آموزشی، دانشجو قادر به ادامۀ تحصیل در آن ترم نباشد. در این صورت ترم مزبور جزو طول مدت مجاز تحصیل دانشجو محسوب شده و شهریۀ دروس‌نیزمستردنخواهدشد. تذکر4: اگرحذف واحدی بعد از مهلت حذف و اضافه انجام شود هیچ هزینه‌ای مسترد نخواهد شد. وضعیت جلسات دروس هر درس 2 واحدی به صورت متوسط در 16 جلسه تنظیم شده و حداکثر طی 15 هفته ارائه می‌شود. تذکر1:مدت‌آزمونهای‌پایان‌ترم‌جزءمدت‌آموزش‌محسوب‌می‌شود. تذکر2: تمامی واحدهای این دوره جز درس تربیت‌ بدنی به صورت غیر حضوری و ازطریق اینترنت ارائه می‌شود. درس تربیت بدنی از طریق معرفی به مراکز معتبر ورزشی به صورت حضوری گذرانده خواهد شد. حضور و غیاب مشاهدۀ تمامی جلسات هر درس و پاسخ به پرسشها و تمارین آنها در مهلت زمانی اعلام شده الزامی است و عدم انجام به‌موقع آن غیبت محسوب می‌شود. میزان غیبت دانشجو در هر درس نباید از 16/3 مجموع جلسات آن درس تجاوز کند، در غیر این صورت نمرۀ دانشجو در آن درس صفر محسوب می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. تذکر1: در صورتی که غیبت دانشجو در هر درس بیش از 16/3 باشد ولی توسط شورای آموزشی موجه تشخیص داده شود، آن درس حذف می‌گردد. در این حالت رعایت حداقل 8 واحد در هر ترم برای وی الزامی نیست ولی ترم مذکور جزو سنوات تحصیلی دانشجو محسوب‌می‌شود. تذکر2:شهریۀدرس‌حذف‌شده‌به‌دانشجومستردنخواهدشد. تذکر3: دانشجو می‌تواند بعد از مدت مقرر مشاهده (که ملاک حضور و غیاب می‌باشد) نیز از درس ارائه شده استفاده کند اما دیگر حضوردرآن‌جلسه‌محسوب‌نمی‌شود. تذکر4: مهلت و شرایط پاسخ به موارد امتیازی دروس به طور جداگانه اعلام ‌می‌گردد.   ارزیابی فعالیتهای دانشجو فعالیتهای دانشجو از آغاز ترم تحصیلی تا پایان آن به طور مستمر ارزیابی و ثبت می‌شود. تذکر1: ارزیابی پیشرفت دانشجو در هر درس بر اساس میزان حضور و فعالیت در مشاهدۀ دروس، انجام تکالیف درسی و نتایج آزمونهای‌میان‌ترم و پایان‌ترم صورت می‌گیرد. تذکر2: زمان دقیق آزمونهای میان‌ترم و پایان‌ترم در ابتدای هر ترم تحصیلی مشخص می‌شود و نمرۀ آزمون میان‌ترم می‌تواند بخشی از نمرۀ پایان‌ترم را تشکیل دهد. تذکر3: میزان نمرات مواردی غیر از آزمون پایان‌ترم و میان‌ترم اعم از پرسش و پژوهش، پرسشهای بین درسی و تمرینات عملی و ... توسط استاد یا آموزشیار وی تعیین شده و می‌تواند بخشی از نمرۀ‌ نهایی درس محسوب می‌شود. بارم‌بندی دقیق این موارد در ابتدای هر ترم برای هر درس به طور جداگانه اعلام می‌گردد. آزمونهای پایان‌ترم آزمونهای پایان‌ترم برای تمامی دروس به صورت حضوری برگزار می‌شود. شرکت در آزمون پایان ‌ترم دروس انتخاب شده در هر ترم الزامی است. تذکر: محل برگزاری آزمونهای پایان‌ترم، ساختمان مرکزی دانشکدۀ علوم حدیث واقع در شهر ری و دیگر مراکزی است که به عنوان حوزۀ برگزاری آزمون اعلام می‌شود. تلاش دانشکده بر آن است که در سایر شهرها و کشورهایی که تعداد دانشجویان آن به حد نصاب رسیده باشد، حوزه‌‌ای برای برگزاری آزمونها تعیین نماید. اعلام نمرات نمرات نهایی هر درس در کارنامۀ دانشجو واقع در میز کار او نمایش داده خواهد شد. تذکر: درخواستهای تجدید نظر باید حداکثر ظرف مدت سه روز پس از اعلام نمرات توسط دانشجو به دانشکده اعلام شود. پس از اتمام این مهلت تمامی اعتراضات بررسی شده و تغییرات لازم در کارنامۀ دانشجویان اعمال می‌گردد. بدیهی است عدم تغییر نمرۀ دانشجو پس از این مهلت به منزلۀ عدم وارد بودن اعتراض وی ‌می‌باشد و نمرۀ درس، نهایی شده و غیر قابل تغییر خواهد بود. میانگین نمرات در پایان هر ترم تحصیلی میانگین نمرات دانشجو در آن ترم و میانگین کل نمرات او تا پایان آن ترم محاسبه و در کارنامۀ وی ثبت می‌شود. تذکر 1: برای محاسبۀ میانگین نمرات،‌ تعداد واحدهای هر درس (دروسی که دانشجو در آنها نمره گرفته است؛ اعم از قبولی یا مردودی) در نمرۀ‌ آن ضرب می‌شود و مجموع حاصل‌ضربها بر تعداد کل واحدهای اخذ شده تقسیم می‌گردد. تذکر2: معیار ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانشجو،‌ نمرۀ دروس است که به صورت عددی بین صفر تا بیست تعیین می‌شود. تذکر3: در دورۀ دانشجویی حداقل نمرۀ قبولی در هر درس 10 است. دانشجویی که در هر یک از دروس موفق به کسب نمرۀ قبولی نشود،‌ ملزم است در اولین فرصت آن درس را مجدداً انتخاب کند. با این حال نمرات کلیۀ دروس اعم از قبولی یا مردودی در کارنامۀ دانشجو ثبت و در محاسبۀ میانگین منظور می‌شود. غیبت در آزمون غیبت غیر موجه در آزمون پایان‌ترم هر درس به منزلۀ‌‌ کسب نمرۀ ‌صفر در آن درس است، و غیبت موجه در آزمون هر درس موجب حذف آن درس می‌شود. تذکر: تشخیص موجه بودن غیبت بر عهدۀ‌ شورای آموزشی دانشکدۀ مجازی علوم حدیث است. مرخصی تحصیلی هر دانشجو در طول دورۀ کارشناسی می‌تواند برای 2 ترم متوالی یا 3 ترم متناوب از مرخصی تحصیلی استفاده کند. تذکر1: تقاضای مرخصی تحصیلی باید به صورت کتبی و با دلیل موجه حداقل 1 هفته قبل از شروع ثبت نام هر ترم توسط دانشجو به واحد پذیرش دانشکده ارسال گردد. تذکر2: مدت مرخصی تحصیلی جزو حداکثر مدت مجاز تحصیل دانشجو در هر دوره محسوب می‌شود. تذکر3: دانشجو در ترمی که از مرخصی تحصیلی استفاده می‌کند موظف است 3/1 شهریه ثابت ترم را بپردازد. انصراف از تحصیل انصراف از تحصیل در ترم دانش‌پذیری آزاد است و نیاز به اعلام رسمی به دانشکده ندارد ولی در دورۀ دانشجویی برای انصراف از تحصیل باید درخواست به طور کتبی و رسمی به دانشکده اعلام شود. تذکر1: شهریۀ پرداختی به هیچ وجه مسترد نمی‌شود. تذکر2: ترک تحصیل بدون کسب اجازه از دانشکده انصراف از تحصیل محسوب می‌شود. تذکر3: در صورتی که دانشجو ترک تحصیل خود را موجه می‌داند باید دلایل آن را به دانشکده ارائه دهد که در صورت تأیید موجه بودن آن توسط شورای آموزشی، آن ترم جزو مرخصی تحصیلی دانشجو محسوب می‌شود و قوانین مربوط به مرخصی در مورد آن جاری‌می‌گردد. تذکر4: دانشجو می‌تواند تقاضای انصراف از تحصیل خود را فقط برای یک بار به فاصلۀ یک ماه از تاریخ درخواست پس بگیرد در غیر این صورت حکم انصراف از تحصیل وی صادر می‌شود و دانشجو از آن پس حق ادامۀ تحصیل در آن دوره را ندارد. فراغت از تحصیل دانشجویی که تمامی واحدهای درسی دورۀ کارشناسی را طبق برنامۀ مصوب و بر اساس مقررات و آیین‌نامه‌های دانشکده با موفقیت گذرانده باشد دانش‌آموختۀ دورۀ کارشناسی علوم حدیث محسوب می‌شود. تذکر1: تاریخ فراغت از تحصیل روزی است که آخرین نمرۀ‌ درسی دانشجو توسط استاد مربوط به واحد آزمون تحویل داده شود. تذکر2: برای کسب مدرک کارشناسی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید میانگین کل نمرات حداقل 12 باشد. در صورتی که میانگین نمرات کمتر از 12 باشد دانشجو می‌تواند چنانچه از نظر طول تحصیلی مانعی نداشته باشد، حداکثر 18 واحد درسی که نمرۀ آنها کمتر از 12 شده را انتخاب و میانگین کل نمرات خود را جبران کند. در این‌صورت نمرات دروس تکراری افزون بر نمرات پیشین در کارنامۀ دانشجو ثبت و در میانگین کل نمرات او محاسبه می‌شود. تذکر3: دانشجویی که نتواند یا نخواهد از مقررات مذکور در این ماده استفاده کند یا علی‌رغم استفاده از آن نتواند کمبود میانگین کل نمرات خود را جبران کند با اخذ مدرک تحصیلی پایین‌تر دانش‌آموخته می‌شود. اخراج دانشجوی مشروط در صورتی که میانگین نمرات دانشجو در دورۀ کارشناسی سه ترم متوالی یا 4 ترم متناوب کمتر از 12 شود در هر مرحله‌ای از تحصیل که باشد از ادامۀ تحصیل محروم می‌شود. دانشجویی که به دلیل فوق از ادامۀ تحصیل در دورۀ کارشناسی محروم می‌شود در صورتی که واحدهای مقطع پایین‌تر رشتۀ مربوط را با موفقیت گذرانده باشد و میانگین کل او در این واحدها کمتر از 12 نباشد می‌تواند با رعایت سایر ضوابط مربوط، مدرک مرسوم مقطع پایین‌تر را در این رشته دریافت کند. تذکر 1: با توجه به این که رشتۀ علوم حدیث در مقطع پایین‌تر وجود ندارد دانشجو می‌تواند با نظر شورای آموزشی، به یکی از رشته‌های نزدیک به رشتۀ علوم حدیث در مقطع پایین‌تر و در دانشگاه دیگر تغییر رشته دهد و پس از تطبیق واحدها با رشتۀ جدید و گذراندن‌واحدهای‌کمبود،ازآن‌مقطع‌دانش‌آموخته‌شود. تذکر 2: دانشگاه پذیرنده می تواند واحدهایی را که دانشجو در رشتۀ علوم حدیث گذرانده است با برنامۀ رشتۀ جدید تطبیق داده و بعضی یا تمام آنها را بپذیرد. بدیهی است تطبیق واحدها و تعیین دروس کمبود بر عهدۀ گروه آموزشی دانشگاه پذیرنده است. تذکر 3: دانشجویی که به دلیل مشروط شدن بیش از حد از ادامه تحصیل محروم می‌شود در صورت انجام یا لغو تعهداتی که در دوران تحصیل سپرده است می‌تواند برای تحصیل مجدد در دورۀ دانش‌پذیری شرکت کند و در صورت قبولی ادامۀ تحصیل دهد. اين دانشكده داراي معاونت‌هاي آموزشي، ارتباطات و فناوري اطلاعات، اداري و مالي، اساتيد، آموزشياران، قسمت‌هاي تدوين، ويراستاري، فني هنري، استوديوي ضبط صدا و تصوير، پذيرش، آزمون، ارائه‌ي دروس در30 اتاق با 50 دستگاه رايانه است. هزينه‌ي تأسيس و تجهيز اين دانشكده تا به حال يك ميليارد و پانصد ميليون تومان بوده است. احتمالا بعد از 3 سال فعاليت از سال بعد وارد مرحله‌ي سودآوري خواهد شد.   سازمان تبليغات اسلامي و رويكرد تأسيس دانشگاه مجازي با توجه به مزاياي آموزش‌هاي مجازي، سازمان تبليغات اسلامي از سال 1383 مطالعات مقدماتي كيفيت بهره‌گيري از آموزش‌هاي مجازي را در دستور كار خود قرار داده است. بايد گفت اين طرح اولين و جدي‌ترين طرح براي عملياتي نمودن اين هدف عالي است. با توجه به رويكرد وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري به صدور مجوزهاي بيشتر جهت ايجاد دانشگاه‌ها و رشته‌هاي مجازي در كشور، اعطاي مجوز به دانشگاه‌هاي دولتي آسان‌تر از موسسه‌هاي غير دولتي غير انتفاعي، صورت مي‌گيرد. لذا سازمان مي‌تواند از طريق مجوز موسسه‌ي آموزش عالي سوره كه جديدا در حال تبديل به دانشگاه سوره است، وارد شده و بر اساس رشته‌هاي موجود در اين دانشگاه‌ و رشته‌هاي جديد مورد نياز با فراهم نمودن نرم‌افزارها، سخت‌افزارها و محتواي دروس، اقدام به تأسيس دانشگاه مجازي سازمان تبليغات اسلامي نمايد. در اين زمينه اقدامات وسيعي توسط دفتر برنامه‌ريزي و توسعه‌ي آموزش عالي صورت گرفته كه در جاي خود گزارش شده است.  
ادامه مطلب

تأثیر ارزش برند بر بازار خرده فروشی

بازدید : 251 دسته : مقالات علمی

توجه به ارزش برند در خرده فروشی‌‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای، باعث افزایش رغبت مصرف‌کنندگان نهایی به این عرضه‌کنندگان است که تقویت و گسترش ‌‌آن‌ها موجب افزایش دسترسی و کاهش

مدیریت و توسعه ی برند
ایجاد و تقویت برند
حفظ و توسعه ی برند
جذب و نگه داشت منابع انسانی و مشتریان
کاهش هزینه های بازاریابی،فروش و برندینگ
تقویت برند و سرمایه گذاری بر روی آن
برنامه ریزی مالی و بودجه بندی هوشمندانه در راستای توسعه ی برند

قیمت تمام شده کالا و خدمات برای مصرف‌کنندگان نهایی می‌شود.

بررسی حاضر فاکتورهای ارزش ویژه برند دکتر آکر در بازار خرده فروشی را مورد مطالعه قرار داده و در این راستا مشتریان یکی از شعبات فروشگاهزنجیره‌ای رفاه بررسی شد که با توجه به نامحدود بودن جامعه آماری مورد مطالعه و با استفاده از فرمول کوکران تعداد ۳۷۵ پرسشنامه از روش نمونه گیری تصادفی بین مشتریان فروشگاه رفاه توزیع شد. جهت تأیید صحت روایی و پایایی سؤالات پرسشنامه، از سؤالات استاندارد مورد تأیید صاحب نظرانمدیریت و همچنین روش الفبای کرونباخ استفاده شد.

اطلاعات دریافتی از پرسشنامه در نرم افزار اس پی اس اس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج تحقیق گویای این مطلب بود که فاکتورهای کیفیت برند، تداعی برند، آگاهی برند و تمایل به قبول گسترش برند بر تصمیم خریداران مؤثر است و عامل وفاداری برند بر تصمیم خریداران بی‌تأثیر است. یکی از موضوعاتی که با اجرای طرح تحول اقتصادی در کشور مورد توجه قرار گرفته است، تدوین شاخص‌هایی برای وضعیت مطلوب میباشد، یکی از مهمترین شاخص‌های ارائه شده در دنیا در این زمینه سرانه جمعیت موجود در یک کشور به تعداد هایپر‌مارکت‌های موجود (فروشگاههای زنجیره‌ای با مساحت بیش از ۲۵۰۰ متر مساحت) در یک کشور است.

 

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد سرانه تعداد هایپر‌مارکت‌ها در کشورهای اروپایی در سال ۲۰۱۰ معادل ۱۵ هایپر مارکت برای هر یک میلیون نفر جمعیت است. این در حالی است که این رقم برای کشورهای در حال توسعه‌ای مانند ترکیه در سال مزبور ۳ به‌ازای هر یک میلیون و برای ایران با توجه به جمیعیت آن در سال ۱۳۹۰ یعنی حدود ۷۵ میلیون نفر معادل تنها ۱ هایپر مارکت برای هر میلیون نفر است، بنابراین برای رسیدن به وضعیت مطلوب در شبکه توزیع و همگام شدن با کشورهای در حال توسعه و سپس کشورهای پیشرفته و هم‌چنین فرض ثبات تعداد جمعیت به ترتیب نیاز به داشتن تعداد حداقل ۲۲۵ و حداکثر ۱۱۲۵ هایپر مارکت دارد.

مطالعه تجربه ژاپن، به عنوان یکی از موفق‌ترین کشورهای دنیا در زمینه اقتصاد نشان می‌دهد که نظارت و دخالت مستمر دولت در این زمینه با بهره‌مندی از توزیع مستمر و گسترده انواع متنوعی از کالاها از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای موجب تنظیم بازار به ویژه در شرایط ایجاد قیمت‌های تقویمی ‌شده است بطوری‌که، با بهره‌مندی از ابزارهای فیزیکی در فضای کسب و کار یعنی همان فروشگاه‌های زنجیره‌ای (اعم از راه‌اندازی شده با سرمایه داخلی یا خارجی) دولت وارد عمل شده و با مذاکره و تعامل با مدیران فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اتخاذ سایر سیاست‌های مؤثر (از قبیل بعضی تسهیلات و امکانات) توانسته است کنترل عرضه و تقاضای کالاها را در دست گرفته و بدنبال آن سایر خرده فروشی‌های سنتی نیز جهت رقابت با این فروشگاه‌ها و پایداری در بازار کالا و خدمات، مجبور به پایین آوردن قیمت کالاهای خود شده‌اند، به‌طوری‌که این کاهش قیمت‌ها، باعث باقی ماندن پول بیشتری برای خرید کالاهای دیگر توسط مصرف‌کنندگان و در نتیجه ارتقاء قدرت خرید مصرف‌کنندگان و افزایش رضایت‌مندی آنان و به تبع آن تعدیل کمبود تقاضای کل و در نهایت تنظیم بازار شده است.

لذا با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور نیاز به تحقیق و پژوهش در مورد خرده‌فروشی‌ها و اوضاع برند‌سازی در این قسمت که بخش مهمی‌‌از کانال توزیع کالا را تشکیل می‌دهد احساس می‌شود و خلاء مطالعاتی در این زمینه کاملاً مشخص است، با توجه به کنکاش و مطالعات نگارنده تحقیق، مطالعات انجام شده در زمینه برند خرده‌فروشی‌ها بسیار ناچیز و انگشت شمار بوده است و نگارنده را مجاب به پژوهش در این موضوع کرده که بخشی از حلقه مفقوده در نظام توزیع کالای کشور است . تحقیقات اخیر در مورد سود خرده فروشی‌ها در ایران گویای این مطلب است که به سبب نبود (یا کمبود) فروشگاه‌های زنجیره‌ای قدرتمند در کشور سود خرده فروشی‌های سنتی در ایران به نسبت جهان بسیار بالاست و همین موضوع یکی از عوامل بالا رفتن قیمت تمام شده کالاها برای مصرف کننده نهایی است.

جدول زیر نمایان‌گر سود خرده فروشی در چند کشور جهان و اوضاع آن در ایران است

جدول

وضعیت سود خرده فروشی در چند کشور جهان

یکی از مهم‌ترین تحولات، استفاده از ابزارهای بازاریابی نوین از جمله برند فروشگاهی در راستای افزایش بیشتر مشتریان در نهاده‌های زنجیره‌ای است، گفتنی است فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ جهان از جمله وال‌مارت، کارفور و غیره تجربیات عملی ارزشمندی را بدست آورده‌اند که متأسفانه مدیران فروشگاههای زنجیره‌ای در کشور ما تا کنون توجه کافی را به ‌‌آن‌ها مبذول نداشته‌اند. ایجاد برند فروشگاهی با توجه به ویژگی‌هایی از جمله کیفیت مناسب، قیمت‌های رقابتی یا پایین‌تر از قیمت کالاهای مشابه همواره از مهم‌ترین عوامل جذب مشتری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بوده است راهبرد ایجاد برند فروشگاهی مزایای مهمی ‌به شرح زیر دارد: به فروشگاه هویت می‌بخشد، بطوری‌که فروشگاه را از حالت واسطه‌گر و عرضه کننده صرف کالا خارج می‌کند؛ قیمت مناسب (پایین) کالاهای ویژه میزان فروش را افزایش می‌دهد و اعتماد مشتریان به علامت تجاری خاص فروشگاه جذب می‌شود.

برند فروشگاه یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد رضایت در مصرف کنندگان است، وقتی که یک فروشگاه نیازهای مشتریان را بداند و برطرف نماید مورد پسندمشتری واقع شده و رضایت آنان را به دنبال خواهد داشت، تنها گروه خاصی از مشتریان به یک برند خاص علاقه‌مند هستند و نسبت به آن برند رضایت و وفاداری دارند. امروزه برندهای خرده‌فروش، از موفق‌ترین برندهای فروشگاهی در جهان هستند این خرده فروشان جهت ایجاد تصور ذهنی مثبت و رعایت عدالت و انصاف نسبت به برندهای فروشگاهی در ذهن مصرف کنندگان سرمایه گذاری گسترده ای می کنند به طور کلی مصرف کنندگانی که نسبت به نام یک برند خاص دیدگاه مثبتی داشته و از کیفیت خدمات آن رضایت دارند، وفاداری خود را به آن فروشگاه و برند ابراز می کنند نظام توزیع کالا و خدمات از جمله بخش‌های مهم اقتصاد در کشورها ست و نقش مهمی ‌در هزینه‌ها دارد بطوریکه ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت مصرف کننده را تشکیل میدهد بنابراین توجه به تجمیع خرده فروشی‌ها و در دسترس بودن کالا می‌تواند هزینه‌ها را تا حدی کاهش دهد یکی از راههای رسیدن به کالا به دست مصرف کننده با کمترین هزینه و زمان ممکن راه اندازی انواع مختلف فروشگاههای زنجیره‌ای است و در واقع ایده ایجاد فروشگاههای زنجیره‌ای نخستین بار توسط یک فرانسوی بنام “اریستید بویسکو” در سال ۱۸۵۲ میلادی با تأسیس فروشگاه کوچکی بنام “بن‌مارشه” شکل گرفت و پس از گسترش در اروپا همگام با بحران اقتصادی سال ۱۹۲۹ میلادی لزوم گسترش بیش از پیش این فروشگاه‌ها در آمریکا نیز احساس شد و پس از آن در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی در کشورهایی در حال توسعه‌ای مانند برزیل، کره جنوبی، مکزیک و شیلی شکل گرفت

ارزش ویژه برند

درباره مفهوم برند تعاریف متنوع و متفاوتی وجود دارد که از جمله این تعاریف، می‌توان موارد زیر را برشمرد: برند تعهد دائمی ‌یک فروشنده برای ارائه مجموعه‌ای از ویژگی‌ها، مزایا و خدمات خاصی به خریداران است (کاتلر،۱۳۸۵: ۵۶) اولیور (۱۹۹۳) به نقل از استفان‌‌کینگ این طور بیان می‌کند: یک کالا چیزی است که در یک کارخانه ساخته می‌شود اما یک برند چیزی است که بوسیله یک مشتری خریداری می‌شود. برند عبارتست از هرگونه طرح، صدا، شکل، رنگ یا ترکیبی از این‌ها که برای ایجاد تمایز بین محصولات و خدمات تولید کننده یا فروشنده و محصولات و خدمات رقبا، مورد استفاده قرار می‌گیرد (کاتلر،۱۳۸۳: ۱۱۴). انجمن بازاریابی آمریکا در سال ۱۹۶۰، برند را این گونه تعریف می‌کند: یک اسم، علامت، نماد، یا طرح یا ترکیبی از ‌‌آن‌ها که به منظور شناسایی کالا‌ها و خدمات ارائه شده توسط یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان و تمیز دادن ‌‌آن‌ها از محصولات رقبا. یکی از معناهای شش‌گانه برند، ارزش است که بیان می‌دارد برند گویای مطلبی درباره‌ ارزش‌های شرکت تولید کننده است (کاتلر، ۱۳۸۷: ۳۵۶) از نظر کروسنو و همکاران (۲۰۰۹) ارزش ویژه برند، از اجزایی نظیر تداعی برند، آگاهی از برند، کیفیت برداشت شده، وفاداری به برند، سایر دارایی‌های مالکانه ناشی می‌شود.بنابر تعریف دیوید آکر، پروفسور بازاریابی دانشگاه برکلی کالیفرنیا، که از مدل وی در تحقیق جاری استفاده گردیده، ارزش ویژه برند، مجموعه‌ای از دارایی‌ها و تعهدات است که با نام و سمبل (علامت) برند مرتبط است و به ارزشی که توسط یک محصول یا خدمت برای شرکت یا مشتریان شرکت ایجاد می‌شود اضافه شد ه یا کم می‌شود . این داراییی‌ها و تعهداتی که ارزش ویژه برند بر اساس آن‌ها شکل می‌گیرد از یک زمینه به زمینه دیگر متفاوت است. ارزش ویژه نام و نشان تجاری شامل مجموعه‌ای از دارایی‌ها و تعهدات است که در طول زمان به ارزش ارائه شده توسط کالا یا خدمات شرکت افزوده شد ه یا از آن کسر می‌شود. این ارزش ویژه نام و نشان تجاری اثر متمایز و مثبتی است که شناخت آن نام تجاری بر واکنش مصرف کننده نسبت به محصول یا خدمت دارد. دارایی‌های اصلی عبارتند از: آگاهی ازبرند، وفاداری به برند، کیفیت ادراک شده و تداعی برند.

تعریف آکر از ارزش ویژه برند دارای وجوه مختلفی است نخست این‌که، ارزش ویژه برند، مجموعه‌ای از دارایی‌ها است بنابراین، مدیریت ارزش ویژه برندمستلزم ایجاد و افزایش این دارایی‌هاست دوم این‌که هر کدام از دارایی‌های برند از طرق متنوعی ارزش‌زایی می‌کنند سوم ارزش ویژه برند هم برای شرکت و هم برای مشتریان ارزش‌زایی می‌کند چهارم این‌که، دارایی‌ها و تعهداتی که به نام و علامت برند مرتبط هستند، درصورت هرگونه تغییر در نام یا علامت برند، ممکن است دستخوش تغییراتی شوند و یا حتی بعضی‌ از ‌‌آن‌ها از بین بروند.

آگاهی برند

منظور از آگاهی، میزان و قدرت حضوری است که برند د ر ذهن مصرف کننده دارد روشهای مختلفی که آگاهی برند را می‌سنجد به یاد داشتن برند توسطمشتری راملاک قرار می‌دهد. از تشخیص برند تا فراخوانی ذهن برند تا بالاترین برند در ذهن و تا برند مسلط. آگاهی، احساس آشنایی با برند در مشتریان ایجاد می‌کند. اگر یک برند در زمان خرید در ذهن مشتری فراخوانی شود می‌تواند یک برجستگی در ذهن مشتریان ایجاد کند. آگاهی از نام می‌تواند نشانه‌ای از نوعی تعهد مشتری باشد اگر نسبت به نامی‌آگاهی داشته پس باید یک دلیل برای آن وجود داشته باشد.

کیفیت ادراک شده

کیفیت ادراک شده برند نوعی تداعی ذهنی برند است که به سطح بالاتری رسیده است و به شرایط و چگونگی دارایی‌های برند می‌پردازد. زیرا در بین تمام تداعی‌های برند، فقط کیفیت ادراک شده است که به عنوان نیروی محرکه عملکرد مالی در نظر گرفته می‌شود. کیفیت ادراک شده اغلب، اگر نخواهیم بگوییم اصلی‌ترین نیرو، حداقل یک نیروی اصلی برای هر کسب و کاری است، کیفیت ادراک شده با دیگر وجوهی که نحوه ادراک برند را تشریح می‌کنند مرتبط است و ‌‌آن‌ها را به حرکت در می‌آورد. زایتمال ۱۹۹۸، ‌کیفیت ادراک شده را به این صورت تعریف می‌کند: « قضاوت مصرف کننده در مورد برتری کلی یک محصول» این ارزیابی‌های درونی درباره کیفیت محصول توسط مصرف کننده پس از تجربه کردن برند انجام می‌شود نه به وسیله مدیران و متخصصان.

وفاداری به برند

سومین گروه از دارایی‌های برند، وفاداری به برند است که از بسیاری از چارچوب‌های مفهومی‌ارزش ویژه برند کنار گذاشته شده است با این وجود، در این‌جا حداقل دو دلیل وجود دارد که گنجاندن وفاداری به برند در چارچوب مفهومی‌ارزش ویژه برند را تأیید می‌کند. نخست این‌که، ارزش ویژه برند برای یک شرکت به طور قابل توجهی از وفاداری مشتریان به برند حاصل می‌شود. در هنگام ارزش‌گذاری برند برای خرید و فروش برند، وفاداری به برند یکی از فاکتورهای کلیدی است که می‌باید در نظر گرفته شود زیرا داشتن پایگاهی از مشتریان وفادار می‌تواند جریانی از فروش و سود را برای صاحب برند به همراه داشته باشد. یک مشتری وفادار به سبب اینکه بعضی ارزش‌های منحصر به فرد را در محصولات یک برند می‌بیند که در گزینه‌های جایگزین وجود ندارد، ممکن است پول بیشتری را نیز برای به دست آوردن آن برند پرداخت نماید و دوم این‌که، ‌در نظر گرفتن وفاداری به عنوان یک دارایی منجر به ایجاد برنامه‌هایی برای بالا بردن وفاداری خواهد شد و این خود منجر به افزایش ارزش ویژه برند می‌شود.

تداعی برند

ارزش ویژه برند به میزان زیادی از طریق تداعی‌های ذهنی که مصرف‌کنندگان در ذهن خود از برند می‌سازند پشتیبانی می‌شود تداعی برند که هویتبرند ر اشکل می‌دهد به هر چیز ی اطلاق می‌شود که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در ذهن مشتری با برند مرتبط است، تداعی‌های برند می‌تواند در دسته‌های زیر جای گیرد. تداعی برند، یک دارایی است که می‌تواند دلایل متمایز ی برای خرید ایجاد کند، براحساسات در مورد یک محصول تأثیر بگذارد و پایه‌های گسترش برند را ایجاد کند. بعضی تداعی‌ها با دادن اعتبار و اعتماد به نفس به یک برند، بر تصمیمات خریدار تأثیر می‌گذارند، بعضی تداعی‌ها احساسات مثبت را تحریک کرده و سپس آن را به برند انتقال می‌دهند

با توجه به سطح معناداری تأثیر فاکتورهای ارزش ویژه برند بر تصمیم خریداران توصیه میشود مدیران خرده فروشی‌ها هرچه بیشتر بر روی برند سازی بنگاه‌های خود تلاش نمایند و توجه نمایند که خریداران به خرده فروشی‌ها و فروشگاههای زنجیره‌ای، به‌عنوان یک واسطه‌گر نگاه نمی‌کنند و هنگام خرید، ارزش برند عرضه کننده کالاها با اهمیت است، لذا دیدگاه مدیران بنگاه‌های خرده فروشی به بحث برند و برند سازی نیاز به بازنگری و توجه بیشتر دارد . هم‌چنین به نظر میرسد در سطح دولت و سیاست گذاران کلان کشور با توجه به تأیید تأثیر برند بر تصمیم خریداران، نیاز است که بسته‌های تشویقی جهت سرمایه‌گذاری در تأسیس خرده فروشی‌ها و هایپر‌مارکت‌های بزرگ با برندهای قدرتمند (خارجی یا داخلی) باعث توجه بیشتر مصرف‌کنندگان و سوق یافتن ‌‌آن‌ها به سمت این نوع فروشگاه‌ها است که نتیجه قطعی آن سهولت دسترسی مصرف‌کنندگان نهایی به کالاها و کاهش قیمت تمام‌شده محصولات برای مصرف‌کنندگان نهایی است.

 

 

 

 

 

ادامه مطلب

برند، برگ برنده کسب و کار شماست

بازدید : 158 دسته : مقالات علمی

برند؛ برگ برنده بازی‌های تجاری است
brand-small
امروزه در تجارت بین‌الملل برند و برندینگ مهم‌ترین عامل توفیق است. اگرچه در گذشته بازاریابی مهم‌ترین عامل رونق تجارت خارجی بود،
اما در حال حاضر دست‌اندرکاران عرصه تجارت بر این باورند که برند حرف اول را در تجارت جهانی می‌زند. کیومرث فتح‌الله کرمانشاهی معاون کل سابق سازمان توسعه تجارت ایران و کارشناس ارشد بازرگانی، موفقیت در تجارت و هدف اصلی برندینگ را تمایز کالا یا خدمات تجاری از رقبا می‌داند. آنچه در ادامه می‌خوانید نظر کرمانشاهی در مورد برند، برندسازی و تاثیر آن در بازارهای جهانی است که در گفت‌وگو با مطرح شده است.
بسیاری از تجار برند را هویت و نماد هویتی می‌دانند. به نظر شما برند در حوزه تجارت به چه معناست؟
«برند» یعنی هویت و حمایت از برندینگ یعنی حمایت از هویت در تجارت. به همین دلیل، برند نقش بسیار حیاتی در تجارت دارد. به عبارتی می‌توان برند را ازجمله دارایی‌های نامشهود و نامرئی بسیار باارزش شرکت‌ها دانست. بر همین اساس می‌توان گفت که برندسازی دستاورد رفتار است. یعنی تعهد یا وعده‌ای که در ارائه به موقع محصول یا خدمت به مشتری داده می‌شود و در بلندمدت بر وفاداری آن تلاش می‌شود. بنابراین برندسازی اعتبار و ماندگاری را در ذهن‌ها به‌دنبال دارد. باید دانست که برند دارای ماهیتی اجتماعی بوده و قوی‌ترین برندها آنهایی هستند که پیمانی نانوشته با مشتری را به وجود آورده‌اند.
مزایای برندسازی از نظر شما چیست؟
برند رکن کلیدی در تولید است و مزایای جهانی برندسازی عبارتند از: ثبت و حمایت، ایجاد ارزش افزوده، استفاده از سند برند به‌عنوان وثیقه بانکی، جذب سرمایه در تولید بدون کارخانه، الزام WTO در صادرات کالا و خدمات، جلب اعتماد مشتری در سرتاسر جهان، سهولت در اخذ نمایندگی برندهای معتبر جهانی براساس گزارشات UNCTAD و استفاده از علامت مشخصه ®.
این مهم در تجارت ایران چگونه است؟
متاسفانه موضوع برند و برندسازی در کشور ما مغفول مانده و نیازمند برنامه و استراتژی مشخص است. برندسازی امری نیست که یک‌شبه انجام شود. بلکه نیازمند برنامه و زمان است. فرهنگ‌سازی، بسترسازی و ترویج برندسازی از اصولی هستند که بیش از هر زمان دیگر در تجارت کشور احساس می‌شود. باید این را در نظر داشت که برندسازی با ایجاد ذهنیت در مشتری و همچنین وفاداری مشتری شکل می‌گیرد. همچنین، برند و برندینگ باعث ایجاد ارزش افزوده شده و به‌خصوص ورود به بازارهای هدف را تسهیل می‌کند. البته این نکته را نباید از نظر دور نگه داشت که در موارد بسیاری برندهای باهویت ایران، در زمان محبوبیت در بازار، از سوی رقبا با تقلب مواجه می‌شوند که این نشان از موفقیت دارد.
به نظر شما راه‌حل رشد برند در کشور چیست؟
آموزش، برپایی سمینارهای تخصصی برند و توجه به دو مقوله اصلی در حوزه برند یعنی: ساختارسازی و توجه به مبانی برند از یک طرف و همچنین مبانی حقوقی و ثبت مالکیت معنوی از مباحث زیرساختی این حوزه است که باید مورد توجه و کارکرد قرار بگیرد.
برندها در تجارت جهانی چگونه نمایان شدند؟
تجارت شامل دوران‌های مختلف است که آنها را می‌توان به ۴ دوره کنوانسیون پاریس (عصر تولید) معاهده TRIPS (عصر برند) موافقتنامه مادرید (عصر فروش) و سازمان WIPO (عصر برند) دسته‌بندی کرد. این دسته‌بندی‌ها به خوبی نشان‌دهنده ورود و نفوذ برند در تجارت است.این امر مورد تاکید است که یکی از محورهای اساسی در عرصه تجارت، بهره‌مندی از ظرفیت‌های مالکیت فکری (Intellectual property) است که در ۳ زمینه علائم تجاری (Trade Mark)، کپی‌رایت (Copy right) و اختراع (Patent) بیشتر نمایان می‌شود. در این رابطه، موافقتنامه جنبه‌های تجاری حقوق مالکیت فکری جزء لاینفک و اسناد لازم‌الاجرای سازمان تجارت جهانی است و یکی از ضروری‌ترین الزامات عضویت در WTO است.

branding2
بر این اساس، برند در سازمان تجارت جهانی باید از اهمیت خاصی برخوردار باشد؟
یکی از مهم‌ترین مولفه‌هایی که در قوانین سازمان تجارت جهانی به آن توجه شده است، ثبت جهانی برند و استفاده از نشان ® است. براساس ضوابط WTO فقط کالاهایی اجازه حضور در بازارهای بین‌الملل را دارند که علامت تجاری آنها به ثبت رسیده باشد. از این رو، باتوجه به عضویت کشورمان به‌عنوان ناظر در سازمان تجارت جهانی، ضرورت دارد تا برندهای معتبر ایران که در بخش صادرات فعالند اقدام به ثبت جهانی علامت تجاری خود کنند تا سهم خود از بازار جهانی را به‌دست آورند.
چرا برای عضویت در سازمان تجارت جهانی باید نشان تجاری اخذ کرد؟
سازمان تجارت جهانی (WTO) از سال ۱۹۹۵.م جانشین گات (GATT) شده و امروزه مهم‌ترین نهاد تصمیم‌گیرنده در مورد تجارت جهانی است که قواعد و مقررات آن ناظر بر حدود ۹۸درصد تجارت کالا و خدمات میان کشورهای عضو است. جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۵ درخواست عضویت ارائه کرد و در سال ۱۳۸۴ به‌عنوان ناظر در این سازمان پذیرفته شد و از حقوق کشورهای عضو ناظر بهره‌مند است.
ایران بزرگترین اقتصاد جهانی خارج از قلمرو WTO است و در دوران نظارتی باید سعی کند شرایط و قوانین خود را برای عضویت فعال در WTO احیا کند. از جمله این اقدامات ثبت برند و نشان تجاری از سوی شرکت‌های ایرانی است. به‌منظور جلوگیری از جعل کالاهای تجاری در بازارهای هدف صادراتی، ثبت علائم تجاری در کشورهای مقصد صادرات امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.
اهمیت ثبت برند در مبادلات تجاری جهانی چیست؟
ثبت برند جهانی به معنای ثبت برند در تمام کشورهای جهان نیست و آشنایی با ضوابط و قوانین کنوانسیون‌های فوق‌الذکر به منظور ثبت برند مهم و حیاتی است. براساس قوانین WTO استفاده از ® برای تمامی کالاهای کشورهای عضو ضروری است. بر همین اساس، کشورها با ثبت جهانی برند اجازه پیدا می‌کنند از علامت® استفاده کنند. ازجمله بازارهای مهم صادراتی که ایران برای کسب آن باید اقدام به ثبت برند کند، بازارهایی مثل عراق و افغانستان است.
چند سالی می‌شود که برند جهانی حلال نیز رواج یافته، نظر شما در رابطه با اهمیت برند حلال در جهان چیست؟
برند حلال از مهم‌ترین برندها در بین جمعیت مسلمانان جهان است که جمعیت آنان بالغ بر ۲میلیارد نفر در دنیاست و این بدان معناست که در دنیا از هر ۴نفر یک نفر غذای حلال مصرف می‌کند و اگر هر مسلمان حدود ۵ دلار در روز برای غذای حلال هزینه کند سالانه بیش از ۳هزار میلیارد دلار حجم تجارت جهانی غذای حلال خواهد بود.
سازمان استاندارد نیز منشوری در رابطه با برند تدوین کرده است. این منشور چیست؟
در سال ۲۰۱۰.م از سوی سازمان جهانی استاندارد (ISO)،
ISO-۱۰۶۶۸ به‌منظور تعیین ارزش و نیازمندی‌های برند در سوئیس منشوری منتشر شد. این منشور در ۳محور شاخص‌های قانونی، رفتاری و مالی معین شد و برند به‌عنوان یکی از دارایی‌های نامشهود شرکت‌ها در ترازنامه آنان درج شد. سپس به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دارایی‌های شرکت نزد بانک‌ها و موسسات مالی- اعتباری به‌عنوان وثیقه بانکی پذیرفته شد.
ارزش برند در تجارت جهانی چه میزان است؟
نکته مهم درخصوص برندها این است که ارزش برند برخی از شرکت‌های صاحب برند در دنیا از درآمد سالانه برخی از کشورهای در حال توسعه بیشتر است. براساس آمار، ارزش ۱۰۰ برند برتر دنیا حدود ۲۰۰۰میلیارد دلار است، یعنی متوسط ارزش برند هر کدام از این ۱۰۰ شرکت حدود ۲۰میلیارد دلار است و در این میان ارزش برند برخی از شرکت‌های مهم مثل Apple بالغ بر ۱۷۰میلیارد دلار است که این رقم با ارزش کل تجارت خارجی کشور با احتساب نفت در یک سال برابری می‌کند.
ارزش برندها در ایران چگونه است؟
متاسفانه برندهای وطنی نه‌تنها در بین یکصد برند برتر دنیا حتی در بین یکهزار برند برتر دنیا هم جایگاه ندارند. توجه به کنوانسیون WIPO و TRIPS و ضوابط آن و همچنین فرآیند ثبت برند در مجامع جهانی بسیار مهم است. در چند سال اخیر (۳ سال اخیر) مصوبه‌ای از دولت محترم برای تشکیل کمیته برند با مشارکت دستگاه‌های ذی‌ربط اخذ شد و دبیرخانه آن در سازمان توسعه تجارت ایران شکل گرفت که نیازمند پیگیری است.

ادامه مطلب

مدیریت برند و اشتباهات برندسازی

بازدید : 190 دسته : مقالات علمی

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مشکلاتی که امروز مدیران بازاریابی رابه خود مشغول کرده عبارت است ازآنکه تلاش آنها برای خود ونگهداری برندفاقد برنامه ریزی های لازم بوده به دلیل عدم شناخت ویژگیهای نام تجاری وعدم شناخت روشهای صحیح مدیریت نام تجاری نمی تواند به صورتی اثر بخش محصول را با نام تجاری پیوند بزنند.در این راستا باید مدیریت نام تجاری به ترتیب تمامی چارچوبهایی را که درمدیریت یک سازمان به کار می بریم رعایت کرد.همانطور که مدیریت سازمان ابتدا با بیان ماموریت خود مشخص می کند که سازمان چه رسالتی را می خواهد به انجام برساند وسپس اهداف مجموعه رابراساس آن بیانیه ماموریت تعریف می کند وبا تدوین استراتژی سعی دردستیابی به اهداف سازمان دارد، در اینجا نیز برای نام تجاری یک بیانه یا گزاره ماموریت بیان کرده سپس اهداف رابر اساس آن تعریف می کنیم.در نهایت ازروی آن استراتژیهائی را تدوین کرده با استفاده ازبازخورد کنترل می کنیم که تاچه حد به اهداف خود دست یافته ایم. لذا در این مقاله درابتدا ضمن بیان مفاهیم برند،دلایل اهمیت مدیریت برند، مدیریت برند دوم ،مزایا ومعایب مرتبط با آن، به فرایند مدیریت استراتژیک برند پرداخته وسپس هشت اشتباهات مرتبط با مدیریت برند را بیان می نماییم.
برند
برند نام یا نمادی است که با هدف فروش کالاها یا ارائه خدمات مورد استفاده قرار می گیرد.البته هدف از ایجاد برند چیزی فراتر از فروش کالا یا ارائه خدمات.برند علاوه براینکه سهم بازار رازیر تسلط خود نگه می دارد برای رشد کسب وکارهم را مطرح می کند وکارکنان ماهر مستعد را جذب وحفظ می کند وارزش خود را نزد سهامداران مجموعه نیز ارتقا می بخشد.
دلائل اهمیت برند
از دومنظر مصرف کننده وتولیدکننده می توان این موضوع رامدنظر قراداددر جدول زیر دور نمائی از نقش های متفاوتی که یک برند این دوگروه ایفا می کند آورده شده است.
تولید کنندگان
مصرف کنندگان
وسیله ای برای شناسایی،تسهیل ویا رهگیری
شناسایی سرچشمه اصلی محصول
وسیله حفاظت قانونی از ویژگی های انحصاری
واگذاری مسئولیت به سازنده محصول
نشانه سطح کیفیت ومیزان رضایت مصرف کننده
کاهش ریسک وخطر با تولید
سرچشمه موفقیت های رقابتی
وسیله سمبلیک
عامل بازگردانی مالی
نشانه کیفیت
استراتژی برند
برنامه ای است برای توسعه سیستماتیک برند به منظور دستیبابی به اهداف از پیش تعیین شده استراتژی برند باید براساس چشم انداز برند شکل گرفته وبرخاسته از اصول متمایز سازی وجذب مستمر مشتریان باشد.این استراتژی بایستی عملکرد کلی شرکت را به منظور اطمینان از صحت رفتارهای برند وتجارب سالم از برند تحت هدایت وکترل داشته باشد.
وقتی بحث از برندینگ در یک شرکت مطرح می شود معمولا شرکت باید دست کم درصدد پاسخگویی به ۵ حوزه اصلی توسعه برند،نامگذاری برند،هویت برند، معماری برند،شخصیت برند باشد
مدیریت برند
مدیریت برند چیزی عمیق تر از تنها تعمل بین سازمان برند ومصرف کنندگان است وشامل جوانب برندنظیر عنوان برند،لوگو،رنگها ورابطه نظیر وفاداری مشتری واولویتهای وی نیز می شود.
مدیریت برند یک شرکت درعملیات روزانه شرکت می گنجد.به علاوه اجرای مدیریت برند واستراتژی برند تلاشی یکباره نیست بلکه یک استراتژی بازاریابی منظم بوده وباید از توسعه بنگاه تبعیت نماید.
مدیریت برند استراتژیک شامل طراحی وپیاده سازی برنامه های بازاریابی وفعالیتهای برای ایجاد،اندازه گیری ومدیریت ارزش ویژه برند می باشد.
مدیران برند باید درک کنندکه پاسخ مناسب آنها،منوط به نحوه اعمال قابلیتهای جدید وگزینه های ارائه شده بوده وکنش های آنان برنیروی هایی که به آن پاسخ می دهند تاثیر می گذارد.این عوامل اصلی به شرح ذیل عبارتند از:
۱٫جهانی سازی رقابت وگشایش بازارهای بیشتر،۲٫اتحادهای استراتژیک،۳٫همکاری بارقبا،۴٫طراحی محصولات برای کسب اقبال عمومی،رشد بازارهای آزاد،۵٫تاثیر تغییر تکنولوژی،۵٫خلاقیت محصول،۶٫همگرائی بازار محصول،۷٫رقابت مبتنی برزمان،۸٫گزینش بهترین مصرف کنندگان،۹٫اشغال فروشگاه گوشه ذهن،۱۰٫توسعه شهرت برای ابتکار،۱۱٫سیکل کوتاهتر تحقق سفارش،۱۲٫سفارش سازی انبوه
فرایند مدیریت استراتژیک برند
۱٫شناسایی وایجاداندازه گیری ارزش وموقعیت برندکه شامل مفاهیم کلیدی(نقشه های ذهنی،منابع وچارچوب رقابت،نقاط تعادل ونقاط تفاوت ووابستگی های ریشه ای برند)است.
۲٫طرح وپیاده سازی برنامه های بازاریابی برندکه شامل مفاهیم کلیدی (درهم آمیختن ومطابقت دادن عناصر برند،یکپارچه سازی فعالیت های بازاریابی برند،نسبت دهی وابستگی های دسته دوم است.
۳٫اندازه گیری وتحلیل کارایی برند که شامل مفاهیم کلیدی (زنجیره ارزش برند،ممیزی برند،اندازه گیری برند،سیستم مدیریت ارزشیابی برند) است.
۴٫رشد وپایداری ارزش برندکه شامل مفاهیم کلیدی (میراث وشناسایی برند،استراتژی های توسعه برند،تغییرات وتجدید حیات برند)است.
اصول اساسی برای ساختن برندهای پرسود وپردوام
۱٫ تشخیص،۲٫جذب،۳٫ تقویت وفاداری برند،۴٫حمایت ازوفاداری برند می باشد.

مدیریت و توسعه ی برند ایجاد و تقویت برند حفظ و توسعه ی برند جذب و نگه داشت منابع انسانی و مشتریان کاهش هزینه های بازاریابی،فروش و برندینگ تقویت برند و سرمایه گذاری بر روی آن برنامه ریزی مالی و بودجه بندی هوشمندانه در راستای توسعه ی برند
مدیریت و توسعه ی برند،ایجاد و تقویت برند،حفظ و توسعه ی برند،جذب و نگه داشت منابع انسانی و مشتریان،کاهش هزینه های بازاریابی،فروش و برندینگ،تقویت برند و سرمایه گذاری بر روی آن،برنامه ریزی مالی و بودجه بندی هوشمندانه در راستای توسعه ی برند

تاثیر برندبروفاداری مشتریان
همانطورکه تاثیرات محیطی وتلاشهای بازاریابی به صورت بالقوه می تواند سبب تغییردر رفتار مشتری شودوفاداری مشتریان به علائم تجاری نیز نتیجه فعالیتهای بازاریابی مطلوب وراهبردی است.رضایتمندی،ارزش،مقامت برابرتغییر،احساس اعتماد وارزش ویژه علائم تجاری رااز جمله عوامل رابر وفاداری مشتری نشان می دهدکاربرد وفاداری که هم شامل مولفه های رفتاری وهم نگرشی می شود.
مدیریت برند دوم،مزایای چند برندی بودن
در شرایطی که رقابت بسیار تنگاتنگی دربازار برای کالای خاصی وجودداشته باشدوابزار وپتانسیلی برای کسب بازار بیشتر برای شرکتها وبرندها وجودنداشته باشدبه منظور خارج شدن از اشباع بازار اصلاح وترمیم نقاط ضعف برند قبلی از ذهن مصرف کنندگان وهمچنین ایجاد شوک دربازار،بهترین راه محصولات با برند جدید ویا اصلاح برنددوم دربازار می باشد.از مزایای چندبرندی بودن می توان،توسعه بازار از طریق ایجاد برندهای مختلف دربازار،افزایش درسهم بازار،کاهش شدت ورود رقبا وریسک رقابت،افزایش انعطاف پذیری وتوانایی بیشتر درپذیرش تغییرات بازار را نام برد.
معایب وکبود های استراتژی چند برندی
از معایب وکمبود های استراتژی چند برندی می توان تسلط محدودبربازار به دلیل تعدادبرندهاوکاهش قدرت تمرکز بریک برند از محصولات وخدمات،کاهش میزان صرفه جویی اقتصادی،افزایش هزینه های بازاریابی وتبلیغات،ایجاد مشکلات پیچیده مدیریتی با افزایش محدوده مدیریت را نام برد.
هشت اشتباه بزرگ درمدیریت برند
مدیریت برند موفق آسانترازآن چیزی که می نماید هست درذیل ،هشت اشتباه رایجی که به سرعت ارزش برند وکسب وکاررا نابود می سازد ارائه می شود.
اشتباه اول:عدم تعهد مدیر
برندهای با عملکرد ضعیف فاقد حمایت مدیریت ارشد می باشد.آنها توصیف کننده عملیات خئمت خود می باشداما ارائه گر هیچ ارزش افزوده ای برای مشتری نمی باشد.آنها دارای کم نفوذی برای کسب وکار تلقی می شوند که هیچ جائی بین یک سوم ودوسوم دارائی های کل بنگاه ندارند.این بدان معناست که کسب وکار هایی که فاقد حمایت مدیر ارشد از برند می باشند ناکام خواهد ماند.آنها به مشتریان دلیلی برای خرید ارائه نمی کنند ومزیت رقابتی دربرابررقیب از خود نشان نمی دهند.ندرتا هدف،تصمیم به خرید است.حتی درقراردادهایی کسب وکار،افزایش ریسک خریدیک تامین کننده برای بیشتر خریدارنی که به برندهای قوی دربازار خودرو می آورند بسیار بالاست.
اشتباه دوم:برند یک نام نیست
برندشما یک بیرق یاعلامت یازبرندیا مزیت برای مشتری نیست.برندهای بسیاری نام خودرابدون هیچ مزیتی برای مشتریان تغییر می دهند.تغییر یک نام برند باید تغییری بنیادین وپایدار درنحوه عملکرد کسب وکار شما باشدنه یک عنوان ساده.
اشتباه سوم: ضمینه برند خیلی دوراز حوزه فعالیت اصلی
این فرض ساده انگارانه است که ایجاد ضمائم برند اضافی،هزینه پایین وریسک کمی برای بهبود کسب وکار دارد .حقیقت این است که هزینه بالاتر وتمرکز ضعیف مدیریت به این معناست که بسیاری ازبرند یابرندهای فرعی برای حداکثر سازی فرصت است.
اشتباه چهارم:نادیده گرفتن عصر دیجیتال
مدیریت برند مدرن از تکنیکهای کنترل مدیریت به سمت تکنینک های تاثیرگداری وهمکاری حرکت کرده است.این مستلزم شفافیت بازبودن وحضور فعال دربین مخاطبان است.
اشتباه پنجم:تسخیر شدن به وسیله بارار
با یافتن یک برند قوی جالب است که هجمه پذیری آن مفروض دانسته شده وتغییرات بازار نادیده گرفته شود.درحالیکه مهم است که دربازار تغییر چندان سریعی نداشته باشی اما مصیب آور است که ورودیهای جدید رانادیده گرفته وسلائق متغیر مشتری را نبینیم.
اشتباه ششم:برند های جوانان سردرگم هستند
تغییر بسیاردربرند نه فقط مشتریان راسردرگم می کند بلکه برای کسب وکار نیز به شدت ناکاراست.برندهای ضعیف به محلی سازی بسیار ببدون تقویت مبنای برند کمک می کند.این بدان معناست که یک برند می تواند معنای متفاوتی با مخاطبین برای مخاطبین متنوع حفظ کند.
اشتباه هفتم:ناتوانی دربررسی بازگشت سرمایه برند خود
تمامی تلاشهای بازاریابی یا مشتریان شما سودآور نیستند.بسیاری از بازاریابان نمی تواند پیوند سختی بین تلاشهای بازاریابی برند ایجاد نماید هزینه دستیابی به مشتری وحفظ آن وبازگشت سرمایه مطرح است این امر منجر به حفظ مشتریان غیر سودآور بسیار یا مشتریانی می شود که ارزش برند شما رااز بین می برند.
اسامی محصول همیشه خوب عمل نمی کنند.جهان برند سازی پر از لاشه های برندهای موفق در یک بازار است که نتوانستند درزمان صادرات به شکوری دیگر محصولی خوب ارائه کنند یا حتی درجائی به مردم آن کشور اهانت کرده اند.
اشتباه هشتم:شما نمی توانید همه چیز را به همه بدهید
شما نمی توانید از جانب همه پذیرفته شوید.شجاع باشید ومخاطب هدف خود را انتخاب کنید.بسیاری از کسب وکارها تلاش می کنند تا مشتریان بسیاری از هدف گیری نمایند زیرا باور دارند محصول آنها جهان شمول است.

نتیجه گیری
مدیران برندبه شدت به چالش کشیده می شوند.جهان مدیریت برند پیچیده وپیچیده ترمی شود.تکنولوژی زمانی نفرین محسوب می شود.تکنولوژی زمانی نفرین محسوب می شود وزمانی فرصت یعنی درحالیکه خالق قابلیتهایی برای مدیر برند می باشد نیاز به مهارتهای جدید ونگرش متفاوتی راموجب می شود.عوامل پیشروی مدیران برند موقتی نیستند.برندهادربازار رقابتی دارای ارزش بوده وبدون شک به وجود خود ادامه می دهند.هرچند اشکال ویژه سازمانی تغییر می یابداما مدیریت برند خود به خود وفق یافته ودرحین پذیرش چالشهای جدید به وسیله بهبود قابلیت رقابتی از سوی مدیران کامیاب می شود.با توجه به تغییرات شدید در ماهیت رقابتی بازار محصول وتکنولوژی ونتایج آن درنقش هم توزیع کننده وهم سازمان های تسهیل کننده،قابل فهم است که فرایندهای فزاینده هماهنگی فعالیتهای برند چه داخل وچه خارج سازمان وفشار برای غیر متمرکز سازی تصمیم گیری وحذف لایه های مدیریت به امنیت کاهش هزینه ها مواجه می باشند.محققان تحول مدیریت برندرااز خاستگاه اولین برندهای ملی تاکنون دنبال کرده اند.آنها یادآورشدند که مدیریت برند منطبق با محیط های بازاریابی می باشد.
منطق اصلی سیستم مدیر برند دربنگاه دارای چند برند براساس این باور است که رقابت دردرون برسر منبع باعث بهبود تلاش از جانب هرفرد می شود.اما مدیران چند برند در یک طبقه محصول اغلب بی رحمانه با یکدیگر رقابت می گنند گوئی که بنگاههای رقیب رقابت می کنند. این دشواری درهماهنگ سازی برنامه های بازاریابی برای هربرند وتقاضا برای رویکردی وابسته تر به مدیریت کل طبقه محصولات دربخشی از بنگاهها منجر به تمرکز تصمیم گیری در سطح آن طبقه شده است. محققان اشاره می کنند که مدیریت طبقه فرصتی رابرای مدیران مجرب جهت درگیر ساختن خود با عملکرد مدیریت برند فراهم می کند وبه موجب آن یکی از ضعف های مدیریت برند سنتی را کاهش می دهد.

ادامه مطلب

۴۰ نکته کلیدی از سخنان برایان تریسی در همایش تهران

بازدید : 252 دسته : مقالات علمی

۱- با ارزش ترین دارایی ما توانایی کسب درآمد است نه آن پولی که به دست می آوریم. توانایی از دست نمی رود اما پول و ثروت ممکن است بارها از دست برود.

۲- موفقیت مانند نردبان است و مهارت های ما پله های آن را می سازد، اگر پله ها کامل نباشد، ما نمی توانیم از نردبان بالا برویم.

۳- پتانسیل انسان آنقدر زیاد است که می توان صد زندگی همزمان داشته باشد. ما می توانیم هر چیزی را بیاموزیم ودر هر امری متخصص شویم.

۴- آموزش کلید موفقیت است ولی چون سخت و وقت گیر است و بیشتر انسان ها تنبل اند کسی برای یادگیری اهمیت قائل نمی شود.

۵- امروزه نه تنها باید هوشمندانه کار کرد بلکه باید هوشمندانه وسخت کار کرد تا به ثروت و موفقیت نائل شد.

۶- اهمیت کلمات در زندگی بسیار مهم است. کلمات خوب، تفکرات بهتری را ایجاد می کنند.

۷- افراد موفق بر راه حل ها تمرکز می کنند اما افراد متوسط به فردی که مشکل را ایجاد کرده است فکر می کنند.

۸- کیفیت زندگی و هدف اصلی ما بستگی به احساسمان از خود (کرامت نفس) دارد.

۹- هدف داشتن با هدف گذاشتن متفاوت است. نوشتن اهداف از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. افرادی که اهداف مکتوب دارند ده برابر دیگران موفق ترند.

۱۰- برندگان کسانی هستند که درازمدت فکر می کنند، افراد متوسط کوتاه مدت و سطحی می اندیشند.

۱۱- افراد موفق کارهای بزرگ و سخت را انجام می دهند ولی افراد متوسط، دنبال کارهای راحت و معمولی می روند.

۱۲- هر یک از ما باید یک نقشه بیست ساله داشته باشیم و به جای فکر کردن به مشکلات اقتصادی دنبال برداشتن قدم ها در مسیر اهداف خود باشیم.

۱۳- کسانی که مهارت های مالی دارند موفق می شوند. شما باید در روز حداقل دو ساعت درباره اقتصاد و سرمایه گذاری مطالعه داشته باشید.

۱۴- راز اکثر موفقیت ها پشتکار و مقاومت است باید با خودت عهد کنی که کنار نمی کشی تا به اهدافت برسی.

۱۵- اعتماد به نفس باید آنقدر بالا باشد که هیچ چیز نتواند جلوی ما را بگیرد.

۱۶- برای فروش موفق باید تعداد تماس ها و ارتباطات را افزایش دهید.

۱۷- نگران شنیدن نه نباشید، نه یعنی پول!

۱۸- کسانی که بیشترین نه ها را دریافت می کنند بیشترین بله ها را نیز می شنوند.

۱۹- باید به محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید اعتقاد داشته باشید، اگر اعتقاد دارید که محصولتان عالی است، ناخودآگاه مشتری این موضوع را درمی یابد. (و برعکس!)

۲۰- فروشندگان موفق عاشق محصول، کار و شرکتشان هستند.

۲۱- به جای اینکه فروشنده باشید، یک مشاور دلسوز باشید، آنگاه فروش خودش اتفاق می افتد.

۲۲- فقط هدف این نیست که فروشی انجام دهی بلکه باید ابتدا ببینی که این مشتری به محصول تو نیاز دارد یا خیر.

۲۳- قدرت در دست کسانی است که بهترین نُت برداری را دارند.

۲۴- در فروش باید ابتدا اعتمادسازی کنید.

۲۵- انتخاب های امروز، کیفیت زندگی فردای شما را می سازند. گذشته را رها کنید و به فکر ساخت فردای خویش باشید.

۲۶- هیچ موقع نگویید که دیگر دیر شده است. هیچ وقت برای گرفتن تصمیمات صحیح دیر نیست.

۲۷- به سوی خورشید تمرکز کنید تا سایه پشت تو قرار گیرد.

۲۸- ما باید تغییر کنیم. اگر تغییر نکنیم، کنترل زندگی را در دست نخواهیم داشت.

۲۹- برای هر حوزه زندگی باید برنامه جامعی تدوین کنیم. باید فراتر نگاه کنیم و روی آینده تمرکز کنیم.

۳۰- افرادی که موفق و در جامعه مورد احترامند کسانی هستند که بیشترین وقت را روی آماده سازی برای آینده می گذارند.

۳۱- برای تسخیر آینده باید از لذت های آنی دست بکشیم.

۳۲- منحرف شدن از مسیر اصلی، بزرگترین عامل شکست ما است.

۳۳- افراد موفق سخت و هوشمندانه کار می کنند. هوشمندانه یعنی کارهایی را انجام دهیم که با اهدافمان سازگار باشد.

۳۴- کارهای کوچک، ساده و راحت را انجام ندهید زیرا کم کم به آنها عادت می کنید. از کارهای سخت و بزرگ استفاده کنید.

۳۵- افراد موفق کارهایی را انجام می دهند که پتانسیل نتایجش بسیار بالاست.

۳۶- همیشه برای همه کارها برنامه داشته باشید تا بتوانید اقدامات را سریع تر انجام دهید.

۳۷- قبل از شروع هر کاری چک لیست و گام های سازماندهی شده آن را بنویسید.

۳۸- میلیاردرها عادت دارند روزانه هدف گذاری کنند.

۳۹- میلیاردرها عادت دارند کارهای شان را تکمیل کنند و نیمه کاره رها نکنند.

۴۰- میلیاردرها عادت دارند با مهم ترین عمل، روزشان را شروع کنند.

ادامه مطلب

برندینگ BRANDING در صنعت کاشی و سرامیک ایران

بازدید : 193 دسته : مقالات علمی

برندینگ BRANDING

از انجا که این شاخه از علم بازاریابی از سایر حوزه های ان بسیار جوانتر و عمری در حدود سی سال در ادبیات مدیریتی جهانی و عمری کمتر از یک دهه در ایران دارد و بخش های اصلی این علم در حوزه ی کسب و کارهای خدماتی ونه تولیدی رشد یافته است ،بخش اصلی منظور نگارنده در توضیح این اصل بازاریابی است که امروزه در حکم ” آب حیات خضر” برای صنعت کاشی و سرامیک ایران برای بازگشت به بازارهای بین المللی و بهبود جایگاه در بازار داخلی دارد .

از نظر کلر(۲۰۰۲) ، یک برند چکیده ای است از هویت،اصالت، ویژگی و تفاوت در یک محصول یا خدمت. یک برند قدرتمند معانی همه ی اصطلاحات ذکر شده را در خود گنجانده است ،اساسا یک برند،محصول نیست.منبع محصول ،معنا و جهت آن است و هویت آن را در زمان و مکان تعریف میکند .محصولات نمی توانند در مورد خود صحبت کنند و دقیقا این برند انها ست که میتواند به جای انها در ذهن مشتری به برقراری ارتباطی گاها انسانی بپردازد.

برند سازی را به طور خلاصه میتوان در فرایند های بهم پیوسته ای که به درک بهتر از کارایی محصول ، وفاداری بیشتر،آسیب پذیری کمتر در مقابل حملات بازاریابی رقبا و نیز حاشیه امنیت بیشتر در بحرانهای بازار و نیز کاهش حساسیت مصرف کنندگان به افزایش و کاهش قیمت (کشش قیمت) و افزایش تاثیر ارتباطات بازاریابی منجر می شود خلاصه کرد.(لیم ۲۰۰۹). به عبارت دیگر برندینگ را میتوان شناخت ارزشهای ذاتی سازمان و محصولاتش و بازشناسایی همان ارزشها در نظر مشتریان دانست که برندینگ کمک میکند تا میزان ارزنده بودن و احترام و تمایز مثبت و هویت مشترک میان محصول یا نام تجاری در ذهن مشتریان ریشه ای و عمیقتر گردد و رابطه ای میان نام تجاری و ذهن و باور مشتری برای مدت طولانی تری برای تکرار تصمیم خرید انها ایجاد کرد.

صنعت کاشی و سرامیک ایران و مدیریت بازاریابی و مدیریت برند

و حال در مقوله ی مدیریت بازاریابی موفق در صنعت کاشی و سرامیک ایران که با ذینفعان متعددی نظیر مالکان صنایع و کارخانجات ،مدیران ارشد وعالی،متخصصان و کارشناسان بخش های بازاریابی و فروش و عاملان نمایندگی های فروش و نصابان کاشی و سرامیک و مصرف کنندگان نهایی در حال فعالیت است و از نظر نگارنده حلقه ی مفقوده ی موفقیت در بازارهای داخلی و بین المللی عدم هماهنگی و همگرایی درست سه اهرم برندسازی و بازاریابی و فروش در ایران است.

متاسفانه فضاهای ذهنی مناسبی از هیچ کدام از این اصطلاحات در این صنعت ساری و جاری نیست .بازار سنتی رفتارش همچنان انکارگونه به لزوم بهره گیری از هر سه این اصل در بازار است و بعضی اوقات این رفتار یادآور جمله ی معروف هنری فورد است که عقیده داشت “هر رنگ اتومبیل که مشتری بخواهد به او عرضه میکنیم به شرط انکه سیاه باشد”

واقعیت این است در گذشته تقاضا از عرضه بیشتر بود و بازارها انحصاری تر بودند در صنعت کاشی و سرامیک ،اما امروزه با افزایش عرضه و تنوع محصولات در مقایسه با با تقاضای داخلی ،دیگر عمر آنگونه تفکرات برای تولید و فروش محصولات کاشی و سرامیک و صنایع وابسته به سر آمده است و هر کسب و کاری از جمله بنگاههای تولیدی کاشی و سرامیک باید بازاریابی اصولی را به صورت سیستماتیک همراه با برند سازی عمیق نهادینه کند .

بنگاهها باید بدانند که بدون برنامه ریزی برای تعیین استراتژی های بازاریابی خود نمیتوانند به فکر نجات در بازار متلاطم بین المللی و داخلی باشند. تجزیه و تحلیل مزایای رقابتی و شناخت و ارزیابی فرصتها وتهدیدها در بازار برای داشتن برنامه ای استراتژیک کوتاه مدت و بلند مدت و مشخص کردن گروههایی از بازار که یک بنگاه میتواند در مقایسه با رقبای خود به نحو بهتری به مشتریانش خدمت کند از الزامات حیاتی است .

 

علاوه بر تمرکز اساسی بر برنامه ریزی های بازاریابی ، توجه و دقت فعالان این عرصه را به لزوم آغاز برند سازی برای محصولات کاشی و سرامیک تولید ایران جلب باید کرد،

باید تلاش اساسی کرد تا به معنای دقیق برندسازی که به نادرستی در ایران تنها به تولید نامهای تجاری ختم شده است و بیشتر شباهت به جنگل قارچها پیدا کرده است پرداخته شود ، زیرا که در سالهای پیش رو جنگ کسب و کارها بر اختصاص سهم بازار بیشتر توسط ارتشی به نام “برند” در حال جریان خواهد بود .بنگاهی که برند قدرتمندی در بازار محسوب نشود مانند کشوری است که ارتش و سیستم و امنیتی ندارد، زیرا حریمش به سادگی قابل نفوذ است .

در صنعت کاشی و سرامیک ایران که در سالهای اخیر بازار صادرات خود را به میزان قابل توجهی از دست داده ، روی اوردن به برندسازی موجب خواهد شد که بتواند با جانی تازه به تصاحب حق اصلی خود در بازارهای منقطه باز گردد.در مبحث برند توجه به چهار شاخص تمایز Deference , حل مشکل ارتباط Relevance و احترام Esteemو برند آگاهی Brand Knowledge که در خصوص محصولات کاشی و سرامیک ایرانی امتیاز هر کدام از این شاخصها به شرح زیر است :

۱- برند آگاهی به طور متوسط نمره ی ۷ از ۱۰

۲- احترام به طور متوسط نمره ی ۲ از ۱۰

۳- ارتباط با مخاطب به طور متوسط نمره ی ۴ از ۱۰

۴- تمایز به طور متوسط نمره ی صفر و حداکثر ۱ از ۱۰

در پایان و مخلص کلام اینکه ، برای عبور از بحران رکود در صنعت کاشی و سرامیک در بازار داخل و عرصه بین الملل پیوند دوباره و اساسی دانشگاهیان و فعالان کسب و کار به شدت توصیه می شود تا شاید با دمیده شدن راه حلهای علمی و ازمون شده در کالبد این صنعت شاهد بازگشت ققنونس وار این صنعت باشیم .

ادامه مطلب

آخرین دانلودهای رایگان


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ebama/public_html/wp-content/themes/iranelearn/sidbar/sidbar1.php on line 42

دوره های آموزش مجازی دارای مدرک رایگان:

دوره آموزشی برق ساختمان

مباحث مدیریت اثر بخش و تحقق مالی و اقتصادی ISO 10014

دوره آموزشی کاربرد آمار در مدیریت

دوره آموزشی دریافت نشان حلال

دوره آموزشی آشنایی با سیستم های اعلام و اطفای حریق

دوره آموزشی power mill

دوره آموزشی مدیریت کسب و کار MBA گرایش مدیریت مالی ,بانکداری و سرمایه گذاری

دوره آموزشی آشنایی با حقوق بشر

دوره آموزشی صنایع غذایی

دوره آموزشی فروش و توزیع با SAP

دوره آموزشی موتورهای AC

دوره آموزشی امنیت سیستم های کنترل صنعتی

دوره آموزشی سیستم عامل ویندوز

دوره آموزشی Linux Ubuntu

دوره آموزشی طراحی پست های برق

دوره آموزشی نجاری

مباحث مدیریت زیست محیطی ISO 14001

دوره آموزشی گره چینی

دوره آموزشی فنون کشتی

مباحث بهبود کیفیت موادغذایی(پرتودهی) ISO 14470

دوره آموزشی مدیریت منابع انسانی

دوره آموزشی کنترل پروژه با نرم افزار Primavera

دوره آموزشی مدیریت کسب و کار MBA گرایش مدیریت عمومی

دوره آموزشی مدیریت زنجیره تأمین SCM

دوره آموزشی لومیون Lumion

دوره آموزشی حسابداری مقدماتی

دوره آموزشی تعمیرات لپ تاپ

مباحث مدیریت کیفیت مراکز آموزشی IWA2

دوره آموزشی گمبیت GAMBIT

دوره آموزشی زبان ASP.NET

دوره آموزشی آنالیز مدار

دوره آموزشی مدیریت کسب و کار MBA گرایش مدیریت صنعتی

دوره آموزشی تحلیل سیستم های حمل و نقل

دوره آموزشی فیزیک حالت جامد

دوره آموزشی ویژوال بیسیک.NET

دوره آموزشی Adobe Premiere cc

دوره آموزشی روانشناسی یادگیری

دوره آموزشی مدیریت جهانگردی

دوره آموزشی مدیریت استراتژیک

مباحث پایش و اندازه گیری رضایت مشتریان ISO 10004

دوره آموزشی مقاومت مصالح

دوره آموزشی آمادگی آزمون GRE

دوره آموزشی حقوق مدنی

دوره آموزشی زبان برنامه نویسی ++c

دوره آموزشی مدیریت دانش

دوره آموزشی زبان انگلیسی تخصصی مکالمات تلفنی

دوره آموزشی مدیریت عالی و حرفه ای کسب و کار DBA گرایش مدیریت عمومی

دوره آموزشی مهندسی ترافیک

دوره آموزشی اسکی روی برف

دوره آموزشی پرستاری سالمندان

دوره آموزشی مباحث مدیریت ایمنی مواد غذایی ISO 22000

دوره آموزشی دکوراسیون داخلی

دوره آموزشی زبان روسی

دوره آموزشی اصول ساخت وساز مسکونی

دوره آموزشی طبخ کباب های مجلسی

دوره آموزش فناوری های نوین ساختمانی

دوره آموزشی پنوماتیک (نیوماتیک )

دوره آموزشی اینترنت و اشتغال (کسب درآمد از اینترنت)

دوره آموزشی امنیت بی‌سیم

دوره آموزشی اختلالات یادگیری و عوامل آن

دوره آموزشی ایمنی در انبارها

دوره آموزشی تاریخ جهان

دوره آموزشی زبان برنامه نویسی uml

دوره آموزشی اف ال استودیو FL Studio

دوره آموزشی زبان انگلیسی تخصصی صنعت خودروسازی

دوره آموزشی نرم افزار Dreamweaver

دوره آموزشی کارشناس سم شناسی

دوره آموزشی مدیریت کسب و کار MBA گرایش صنایع غذایی

دوره آموزشی برنامه ریزی درسی آموزش ابتدایی

دوره آموزشی جامع زبان HTML5

دوره آموزشی حسابداری شرکت ها

دوره آموزشی مدیریت گلخانه

دوره آموزشی زبان انگلیسی تخصصی منابع انسانی

دوره آموزشی نرم افزار Business Plan Pro

مباحث استاندارد فنی صنایع خوردوسازی ISO/TS 16949

دوره آموزشی ادیوس EDIUS

دوره آموزشی مدیریت عالی و حرفه ای کسب و کار DBA گرایش مدیریت نفت , گاز و انرژی

دوره آموزش نقشه برداری

دوره آموزشی حشره شناسی

دوره آموزشی مدیریت عمومی

دوره آموزشی آمادگی آزمون TOLIMO

دوره آموزشی فنون تدریس زبان انگلیسی

دوره آموزشی برنامه نویسی به زبان توربو پاسکال(Turbo Pascal)

مباحث مسئولیت پذیری اجتماعی ISO 26000

دوره آموزشی مترجمی زبان انگلیسی

دوره آموزشی تجهیزات شبکه بی سیم CWNA

دوره آموزشی عملیات حرارتی فولاد و چدن

مباحث مدیریت خدماتIT ایزو 20000

دوره آموزشی پرورش کبک

دوه آموزش بهداشت و سلامت مواد غذایی

دوره آموزشی مهندسی تولید نفت

دوره آموزشی برنامه نویسی جاوا JAVA

دوره آموزشی تاسیسات برودتی

دوره آموزشی مدیریت عالی و حرفه ای کسب و کار DBA گرایش مدیریت بازاریابی

دوره آموزشی سیستمهای مخابراتی

دوره آموزشی کشت برنج

دوره آموزشی زبان پایتون(Python)

دوره آموزشی سینما فوردی cinema 4D

دوره آموزشی آشنایی با حجامت

دوره آموزشی برنامه ریزی حمل و نقل

راهنمای شرکت در دوره های مجازی:

آیا میدانید شما می توانید مرتبط با علاقه خود در دوره های آموزش مجازی بنیاد شرکت و بسته های آموزشی جامع درب منزل دریافت نموده و پس از پایان دوره برای خود مدرک معتبر ملی و بین المللی اخذ نمایید ؟

01 ثبت نام آنلاین در دوره های مورد نظر
02 دریافت بسته آموزشی و مطالعه محتوا
03 شرکت در ارزیابی آنلاین و ارسال پروژه
04 دریافت مدرک پایان دوره درب منزل

کلیپ های آموزشی مرتبط با برندسازی:

چگونه موز سیاه شده را زرد کنیم

کلید موفقیت چیست؟ ثابت قدمی

چرا مدرسه ای بر روی ابر ها باید ساخته شود؟

ایا ضریب هوشی ما بیشتر از نیاکانمان است؟

چگونه از مغز ها یاد بگیریم؟

چگونه پس انداز کنیم؟

چگونه گاز طبیعی را به انرژی تبدیل کنیم؟

چگونه به گرسنگی پایان دهیم؟

چگونه سیاره ای شاد داشته باشیم؟

جرا ما به اکتشاف نیاز داریم؟

جگونه درک متفاوتی ازخوشبختی داشته باشیم؟

چگونه یک چنگل بسازیم؟

پیشرفت در عصر تصاویر سه بعدی

چگونه فناوری تغییر شکل اینده را تغییر میدهد؟

چگونه به کودکان کار با کامپیوتر را اموزش دهیم؟

چگونه جرم ها با هواپیما جابجا میشوند؟

چگونه بچه ها را به یاد گیری تشویق کنیم؟

چگونه طراحی بهتری داشته باشیم؟

چرا طراحی پرچم ها طاحی بدی دارند؟

چگونگی رفتن به درون کامپیوتر و برداشتن یک پیکسل

چگونه فقر را کاهش دهیم؟

چگونه اینده ای بدون ترافیک داشته باشیم؟

اثر معماری که حس میکند و پاسخ میدهد

چگونه وسایل دور ریختنی را به اسباب بازی تبدیل کنیم؟

چگونه میتوان از مواد خام توستر ساخت؟

چگونه مسایل پیچیده را اسان کنیم؟

ساخت گوش مصنوعی

چگونه خلاقیت جمعی را مدیریت کنیم؟

فرم درخواست مشاوره رایگان :

اهدافی که تمایل دارید بنیاد در راه رسیدن به آن ها مشاور شما باشد :

اطلاعات تماس با کارشناسان بنیاد:

تلفن ثابت: (داخلی ۲)

۰۲۱۲۸۴۲۸۴

کارشناس آموزش: (تا ساعت ۲۴)

۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴

کارشناس آموزش:

۰۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸

مشاور آموزش ۱:

۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴

مشاور آموزش ۲:

۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴

صدور و استعلام مدارک:

۰۹۳۳۰۰۵۵۲۸۴

اخذ همکاری و نمایندگی:

۰۹۳۳۰۰۴۴۲۸۴

پشتیبانی آنلاین
کارت ویزیت

در هر کسب و کاری که هستید ما به شما کمک می کنیم تا رزومه فردی و رزومه بنگاه اقتصادی خود را تقویت نمایید و فروش خود را افزایش دهید:

مزایای اخذ مدرک ایزو معتبر :

تسهیل شرایط اخذ مجوزهای گوناگون

ارتقاء سطح سازمان و افزایش رضایت

کسب امتیاز در مناقصه و مزایده ها

افزایش نفوذ تبلیغات و تقویت برند

فروش و مشتریان خود را افزایش دهید

اولین نرم افزار بانک اطلاعات مشاغل دارای مجوز در کشور

اطلاعات مشاغل بیش از ۲ میلیون بنگاه اقتصادی

جستجوی پیشرفته | امکان سفارشی سازی | امکان ارسال پیامک