×

شما اینجا هستید : Home » امور آموزش » مقالات علمی » مقاله های سلامت

روانشناسی ورزشی

بازدید : 308

روان‌شناسی ورزش

وان‌شناسی ورزش دانشی میان رشته‌ای است که به بررسی داده‌های دو دانش حرکت شناسی و روان‌شناسی می‌پردازد. این رشته همزمان به بررسی چگونگی تأثیر عوامل روانشناختی بر عملکرد آدمی و همین‌طور چگونگی مشارکت تأثیرات ورزش و تمرین‌های ورزشی بر عوامل روانشناختی و جسمی می‌پردازد. روان‌شناسی ورزش کاربردی به آموزش و راهنمایی‌های روان شناختی برای افزایش عملکرد می‌پردازد. از مهارت‌های روانشناختی که آموزش داده می‌شود می‌توان به تصویرسازی ذهنی، مدیریت انرژی، نظم بخشیدن به هدف‌ها، گفتگو با خود اشاره کرد. روان شناسان ورزش کاربردی معمولاً با قهرمانان و مربی‌ها کار می‌کنند، اگرچه برخی از آنها برای دیگر کارفرماها از جمله ورزشکاران، مدیران تجاری و ارتش کار می‌کنند. تاریخچهروانشناسی ورزش، یک حوزه تخصصی از علم روانشناسی است که بر رابطه بین اصول روانشناسی و رفتاری تاکید دارد و بیانگر تاثیرات این اصول بر عملکرد تمرینی و ورزشی است. در واقع روانشناسی ورزشی علمی با هدف تقویت عوامل مثبت روانی پتانسیل ورزشکار را به حداکثر برساند. این رشته در سال ۱۹۸۴ توسط انجمن روان شناسی آمریکا اعتبار دانشگاهی کسب کرد و در همان سال یک روان شناس ورزشی برای هر تیم امریکایی شرکت کننده در مسابقات المپیک تعیین گردید.

چرا روانشناس ورزشی داریم؟

دلایل به‌وجود آمدن این رشته را می‏توان در پنج عامل اصلی جست‌وجو کرد:

هویت ملی، ملت‏ها به قهرمان‏های ورزشی و افتخارات ملی خود می‏بالند و ارزش و اعتبار بسیاری از فلسفه‏های سیاسی با کسب قهرمانی‏های ورزشی در ارتباط است؛ کسب درآمد، ورزش با خود پول می‏آورد و فعالیت اقتصادی چند بیلیون دلاری پرخطر به‌شمار می‏آید. امروزه مالکان میلیون‏ها و حتی بیلیون‏ها دلار را صرف خریداری تیم‏های بزرگ می‏کنند. به ورزشکاران پول‏های هنگفتی داده می‏شود تا از نهایت مهارت‏های خود در زمین بیسبال، ژیمناستیک و فوتبال بهره بگیرند. گلف‌بازان برای انداختن یک توپ کوچولوی سفید در داخل یک حفره متحرک، میلیون‏ها دلار به جیب می‏زنند؛ جذابیت در ورزش جوانان، میلیون‏ها جوان و کودک در سراسر جهان به ورزش روی می‌آورند. این امر پدیده‌ای تازه در دنیای ورزش است و بحث و جدل‏های فراوانی را به‌دنبال داشته است؛ تماشاچیان، طرفداران ورزش‏های پرهیجان، موجوداتی افسانه‌ای هستند و موضوع بسیاری از تحقیقات اخیر بوده‏اند تا مشخص شود که چه چیزی این ورزش‏ها را برای آنها پرهیجان کرده است و چرا در ورزش‏های قهر‌مانی چنین رفتارهایی از خود بروز می‏دهند؛ در نهایت آنچه نیاز به روانشناسی ورزش را به‌وجود آورده است، تناسب حرکات است که باز هم در جهت شرکت در فعالیت‏های ورزشی و لذت بردن از این‌گونه فعالیت‌هاست. بنابراین، مسائلی که بیان شد، مانند هویت ملی، شهرت، درآمد، لذت بردن از ورزش‏های جوانان، تماشاچیان و تناسب حرکات، انگیزه‏هایی هستند که این رشته جدید را به یکی از بازیگران اصلی در دنیای ورزش تبدیل کرده‌اند

روانشناس ورزشی کیست؟

فردی که دارای تحصیلات عالی از رشته روانشناسی ورزشی در دانشگاه ها و کالج ها است که باید دارای خصوصیات زیر را داشته باشد. ویژگی های روان شناس ورزشی

روانشناسان ورزشی باید دارای ۴ ویژگی باشند:

صلاحیت : برای اثبات صلاحیت شرایطی لازم است عبارت است از : داشتن حداقل سطح تحصیلات، موفقیت در امتحان تشخیص صلاحیت یا بررسی تجربیات. آگاهی : باید اطلاعات عمومی پایه ای را داشته باشد. آموزش : باید یک دوره آموزشی را بگذرانند. این دوره شامل مطالعات علمی در دانشگاه و کارعملی زیر نظر یک متخصص است. اخلاق : به معیار ها و اخلاقیات حرفه ای آشنا و تعهد داشته باشد.

چرا افراد به کمک‏های روانشناس ورزشی نیاز دارند؟

یکی از دلایل مشترک برای کمک جستن از روانشناس ورزش، بهبود عملکرد ورزشی است. ورزشکاران از زمان بازی‏های باستانی المپیک در یونان تاکنون، در جست‌وجوی دستیابی به توان رقابتی بوده‏اند و تعداد کثیری براین باورند که اصول روانشناسی ورزش آنها را در دستیابی به این هدف کمک می‏کند. یکی دیگر از دلایل، کنترل اضطراب است. رویدادهای ورزشی گاهی استرس‌زا هستند و تعدادی از ورزشکاران بهتر از دیگران می‏توانند اضطراب خود را کنترل کنند. بسیاری از روانشناسان ورزش در این زمینه آموزش‏های لازم را دیده‌اند.شاید یکی از دیگر دلایل، تبدیل ورزش جوانان به تجربه‌ای خوشایند برای آنان است. ورزش جوانان ممکن است مشقت‌زا باشد. در نتیجه روانشناس ورزش می‏تواند این تجربه را برای آنان خوشایندتر کند. ورزشکاران به‌طور مکرر آسیب می‏بینند و روانشناس ورزش در توانبخشی به آنان، روز‌به‌روز اهمیت بیشتری پیدا می‏کند. بنابراین، علاوه‌بر ارائه کمک‏های جسمانی به آسیب‌دیدگان، فرایندهای روانی بخش عمده‌ای از این توانبخشی‏ها را شامل می‏شود. در نهایت، روانشناس ورزش می‏تواند برای پایبندی بیشتر ورزشکاران به تمرینات و لذت بردن از آنها وارد میدان شود و راهبردهای جدیدی را ابداع کند. احتمال دارد آنچه روانشناس ورزش به ورزشکاران می‏آموزد، در دیگر امور زندگی آنان نیز به‌کار آید. برای مثال، یادگیری نحوه کنترل اضطراب در ورزش می‏تواند در کنترل اضطراب هنگام امتحان کلاسی مهم نیز مؤثر باشد.
 

جهت ثبت نام در دوره آموزشی روانشناسی ورزشی بر روی تصویر فوق کلیک نمایید

دوره غیر حضوری است و محتوای الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال می گردد

پس از پایان گواهی و مدرک معتبر دوره آموزشی روانشناسی ورزشی قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان: ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴


روانشناسان ورزش چه می‏کنند؟

به‌‌طور خلاصه، روانشناس ورزش در سه فعالیت اصلی مشارکت دارد: آموزش، تحقیق و تمرین. دو فعالیت اول (آموزش و تحقیق)، در ارتباط با همدیگر و در محیط دانشگاهی انجام می‏گیرند.

روان شناسان ورزشی با کاربرد این دانش سعی دارند تا :

۱-اطلاعات مربوط به شرایط خاص ورزشکاران در تمرین و مسابقه را گردآوری نمایند.( چه نیاز هایی؟) ۲-زمینه های ذهنی لازم را در ورزشکار برای موفقیت در مسابقه و تمرین را فراهم آورند. (شناخت و فراهم کردن نیازها) ۳-عوارض ناشی از شرایط نامطلوب روانی را به حداقل برسانند...

تصویرسازی ذهنی در ورزش

تصویر سازی را می توان استفاده از تمام حواس برای بازسازی یا ساخت تجربه ای در ذهن تعریف کرد.

این تعریف دارای ۳ ویژگی است :

۱- تجربه ای چند حسی است ( استفاده از تمام حواس نه فقط دیدن). هرچه از حواس بیشتری در تصویرسازی استفاده شود ( لامسه، بینایی، شنوایی، و حتی بویایی و چشایی) تجربه واقعی تری در ذهن ایجاد می شود. به کارگریری حواس بیشتر وضوح تصویر را بیشتر و تاثیر آن را بهتر می کند. در کل حس غالب ورزشکاران متفاوت است. بعضی ها به جای دیدن با حس حرکت احساس می کنند. ۲- با تصویر سازی، تجارب در ذهن بازسازی می شود یا رویداد های آینده به تصویر می آید. به طور طبیعی، ذهن همیشه در حال بازسازی تصاویر است. زمانی که ورزشکار اجرای زیبای حرکات ورزشی را از مجری دیگر می بیند و آن را مرتب در ذهن خود تکرار می کند در حال بازسازی تصاویر است که از قضا بر عملکردش هم موثر است. در واقع ذهن از تصویر عملکرد مطلوب دیگران الگوبرداری و به عنوان الگو و سرمشق یا دستور کاری برای آموختن استفاده می کند. همچنین با فراخوانی اطلاعات موجود در حافظه تصاویر معنا داری ساخته می شود، یعنی ذهن می تواند تصاویر رویدادهای آینده را نیز بسازد. ورزشکاران هنگام آماده شدن برای مسابقه، عملکردهای خود را در روز مسابقه را از قبل در ذهن می بینند و مرور می کنند. ۳- تصاویر بدون نیاز به محرک های بیرونی ایجاد می شود. در واقع تجربه های حسی در ذهن روی می دهد. بازیکن در حالی که رو تخت دراز کشیده تنیس بازی می کند. او حتی توپ، راکت و حرکت ها را نیز حس می کند. مغز این تصاویر را همانند تصاویر واقعی با محرک بیرونی تلقی می کند. همین ویژگی است که تصویر سازی را تا این حد موثر می کند. چه ساز و کاری باعث می شود با تمرین ذهنی و یا تصویر سازی عملکرد و یادگیری بهبود یابد؟

نظریه روانی عصبی عضلانی

الگوی فعالیت عصبی – عضلانی در هنگام تصور فعالیت همانند اجرای واقعی است. فرمان ها و تکانه های عصبی ناشی از تصور حرکت، مشابه با تکانه های حرکت واقعی، اما با فرکانس های پایین تر و با شدت کمتر است که منجر به حرکت آشکار نمی شود. یعنی راه عصبی یکی است اما نیرو برای ایجاد حرکت کافی نیست. بنا براین فرصت تمرین الگو حرکتی را می یابد بی آنکه عضله واقعا در گیر حرکت شود. نظریه یادگیری نمادین فرد از طریق تصویرسازی اقدامات آتی خود را طرح ریزی می کند. بنا براین نظریه هدف ها و راه حل های محتمل بررسی می شوند بی آنکه حرکتی انجام شود. مجری با آنچه برای اجرای موفقیت آمیز لازم است آشنا می شود. نظریه تنظیم توجه و انگیختگی تصویر سازی از دو راه موجب بهبود عملکرد می شود. ۱- از دیدگاه فیزو لوژیکی تصویر سازی به ورزشکار در تنظیم میزان انگیختگی (فعال سازی عصبی) کمک می کند ۲- از دیدگاه شناختی توجه فرد به صورت گزینه ای به تکالیف جاری معطوف می کند. اگر ورزشکار در تصویر سازی به تصویری مرتبط با تکلیف توجه کند، کمتر احتمال دارد که محرک های نامرتبط با عملکرد، توجه او را بر هم بزند.
ادامه مطلب
بهداشت مادر و کودک

بهداشت مادر و کودک

بازدید : 284
رابطه نوزاد و مادر نخستین مطالعات درباره عکس العمل نوزادان در رفتارهای اجتماعی، به حدود ۴۰سال پیش برمی گردد. مادران باید این موضوع را مدنظر داشته باشند که فرزند آنها یک عروسک نیست که از درک رفتار دیگران در واکنش در برابر آنها عاجز باشد، بلکه او به خوبی تمام مسائل پیرامون خود را می فهمد. نوزاد حتی از دوران جنینی تمام احساسات و هیجانات را درک کرده و آنها را درحافظه خود نگه می دارد. به علاوه حتی قبل از تولد، یک واکنش متقابل بین مادر و جنین وجود دارد و باید گفت که حداقل نیمی از رفتار و سلوک کودک مانند پدر و مادر است. از نخستین روزهای تولد، نوزاد قادر است به رفتارهای والدین پاسخ دهد. به کمک حواس پنجگانه می تواند همه احساسات را شناخته و به روش مختلف با اطرافیانش ارتباط برقرار کند. روابط اجتماعی و عاطفی، جایگاهی ویژه در مراحل ابتدایی رشد کودک دارد. از بدو تولد، نوزاد حالت روحی و واکنش های خاصی ابراز می کند. این مجموعه گرایشات ذاتی، خلق و خوی او را شکل می دهند. نخستین روزهای تولد نوزاد، جوی مبهم و خلائی عاطفی را برای مادر به وجود می آورد که همین حالات به مرور سرچشمه مهر و محبت مادر می شود. تلاقی نگاه های مادر و کودک، در تقویت این علاقه بسیار تاثیرگذار است. غریزه مادری بلافاصله پس از تولد طفل برانگیخته نمی شود. چند روز اول پس از تولد نوزاد، مادر احساس خستگی می کند و از اینکه نتواند سلامت کودکش را حفظ کند، نگران و مضطرب است. او با این توجیه که اطرافیان مراقب فرزندش هستند، خود را تسلی می دهد. تحقیقات دیگری نیز دراین زمینه گویای این مطلب است که  رفتارهای صمیمانه مادر با فرزندش، تا چه حد در رشد شخصیت او موثر است. این رفتارها نسبت به توانایی مادر در تامین نیازهای کودکش تعریف می شود. بعضی از مادران با محبت و آرامش و برخی دیگر با سختگیری و جدیت، به این خواسته ها پاسخ می گویند. رفتارهای متقابل مادر و نوزاد، به اعمال پزشکان و پرستاران در هنگام وضع حمل مادر نیز بستگی دارد. تا چند سال پیش، پس از زایمان نوزاد را کنار مادر نمی گذاشتند و این ارتباط نادیده گرفته می شد که همین امر می توانست مانعی درایجاد رابطه مطلوب باشد. هر مادری هزاران راه و روش برای آرام کردن کودک خود می شناسد، اما نکته مهم این است که همه این رفتارها از یک دلبستگی واحد نشات می گیرد که کودک آن را به خوبی درک می کند. بدین ترتیب کودک خیلی زود بین احساسات متفاوت خود ارتباط برقرار می کند که همین رابطه باعث خلق تصویری از یک مادر آرام و مطمئن در ذهن او می شود. در طول دو ماهه اول، مادر درپاسخ به رفتارهای کودک واکنش های مختلفی نشان می دهد که این رفتارها از طرفی عکس العمل های جدیدی از کودک را درپی دارد. از این روند خود به خود به کودک می آموزد که واکنش اطرافیان در برابر هر نوع از رفتارهای او چگونه است. همچنین رابطه عاطفی مادر و نوزاد درخلال این رفتارها، قدرت یادگیری کودک را تسریع می کند. دراین صورت نوزاد می تواند اطلاعات و مسائل مختلفی را فراگرفته، به خاطر بسپارد، ویژگی های یک موضوع را در یک زمان خاص درک کند و احساسات گوناگون پدر ومادر مانند خشم، شادی، غم و... را بشناسد. گرچه نمی توان انکار کرد که یک رابطه ویژه بین مادر و جنین در طول دوران بارداری و پس از زایمان، وجود دارد، اما به این معنا نیست که محبت و علاقه به کودک، صرفا به ویژگی های بیولوژیک مادر مربوط می شود. محققان به این نتیجه رسیده اند که درخانواده هایی که پدر به اندازه مادر و یا حتی بیش از او، به امور کودک رسیدگی می کند، علاقه و وابستگی نوزاد به پدر درست مانند حالت طبیعی که نوزاد این احساس را به مادر دارد، است. حتی ممکن است همین حالت برای هر شخصی که نیازهای اساسی و احساسی او را تامین کند نیز شکل گیرد. نوزاد در بدو تولد این آمادگی را دارد که با هر کسی ارتباط برقرار کند؛ مشروط بر این که چنین شخصی کاملا رفتارهای او را شناخته و نیازهای او را برآورده کند. به طور کلی، خوب است که بزرگترها به بهترین روشی که برای کودک خوشایند است مانند آرام و با لحن کودکانه صحبت کردن، حرکت دادن دست ها و... با او ارتباط برقرار کنند. یک متخصص نوزادان با تاکید بر ضرورت تماس مستقیم نوزاد با مادر در ساعات اولیه زندگی نوزادان گفت: آنچه در ساعت اول عمر می‌گذرد، در بقای نوزاد و بر رابطه آینده والدین با کودک بسیار اثرگذار است. بیش از ۹۰ درصد نوزادان در بدو تولد برای بقای خود نیاز به هیچ‌گونه مداخله درمانی ندارند. برای ارتقای سلامت مادر و نوزاد و ایجاد یا تحکیم دلبستگی مادرانه در این گروه از نوزادان، برقراری تماس پوست با پوست به محض تولد بسیار موثر است. برای والدین، گاهی دلبستگی به نوزاد از دوره بارداری آغاز می‌شود و بعد از چند ماه انتظار با مشاهده و اولین تماس مستقیم با نوزاد، قوی‌تر می‌شود. این دلبستگی ممکن است در بدو تولد و با دیدن نوزاد تجلی یابد یا به مرور زمان و بعد از آشنایی بیشتر با نوزاد ایجاد شود. در مجموع هر چه دلبستگی والدین به نوزاد زودتر و قوی‌تر ایجاد شود، مراقبت از نوزاد دلپذیرتر و بهتر می‌شود. یکی از مهم‌ترین عوامل در ایجاد این دلبستگی، مشاهده و شناخت واکنش‌های نوزاد است. جدایی از نوزاد و تغییر رفتارهای مادرانه‌ جدایی هر نوزاد از مادرش در زمان تولد، باعث تغییر رفتار و مراقبت‌های مادرانه می‌شود. در پستانداران برای این جدایی زمان مشخصی وجود دارد که بعد از آن، گسستگی عاطفی به‌وجود آمده، دائم و غیرقابل ترمیم می‌شود. در گذشته معمولا نوزاد به محض تولد از مادر جدا و در ساعات مقرر برای تغذیه نزد مادر آورده می‌شد. در مقابل این روش، روش دیگری مورد مطالعه قرار گرفت که در آن نوزاد سالم به محض تولد بدون وقفه و به مدت یک ساعت، در «تماس پوست با پوست» با مادرش قرار می‌گرفت. تحقیقات نشان می‌دهد که یک ماه بعد و یک سال بعد از تولد، مادرانی که سابقه تماس زودهنگام پوست با پوست با نوزاد خود داشتند، رفتار مادرانه بیشتری را نشان می‌دهند.

جهت ثبت نام در دوره آموزشی بهداشت مادر وکودک بر روی تصویر فوق کلیک نمایید. دوره غیر حضوری است و محتوای الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال می گردد. پس از پایان گواهی و مدرک معتبر دوره آموزشی بهداشت مادر وکودک با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید. مشاوره رایگان: ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴


کاهش خطر ابتلا به عفونت نوزاد برای نوزاد، خطر ابتلا به عفونت در ساعات اول عمر، در اثر تماس پوست به پوست با مادر کاهش می‌یابد؛ چرا که باکتری‌های غیرپاتوژن از ابتدا شروع به تکثیر و کولونیزاسیون در پوست و روده نوزاد کرده و در نتیجه از رشد و تکثیر باکتری‌های بیماری‌زا پیشگیری می‌شود. اولین تماس مادر و نوزاد باید تا زمانی که نوزاد تغذیه می‌کند ؛ ادامه یابد . این زمان تماس برای مادر و نوزاد بسیار ارزشمند بوده و بهتر است حتی‌الامکان بدون مزاحمت طی شود. بسیاری از نوزادان این حرکات را در مدت ۱۰ دقیقه انجام می‌دهند. نوزاد ضمن تلاش‌های حرکتی خود لحظاتی را به استراحت می‌گذراند و سپس مجددا بدون نیاز به مداخله، آغاز به فعالیت می‌کند. براساس تحقیقات سا‌ل‌های اخیر، اگر امکان برقراری این تماس برای نوزاد در لحظات بحرانی اول عمر مهیا شود، احتمال بهره‌بردن از تغذیه انحصاری با شیر مادر به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و مدت شیردهی طولانی‌تر می‌شود. استرس در نوزاد وزن کردن، حمام دادن نوزاد در بدو تولد، تزریقات واکسن و ویتامین باعث جدا شدن نوزاد از مادر و ایجاد استرس در نوزاد می‌شود. بهتر است این اقدامات را به بعد از انجام برقراری تماس اولیه به تعویق انداخت. تماس مادر با نوزاد بلافاصله بعد از تولد، تحریک یک غریزه اولیه، حفظ تعادل حرارت بدن، عشق، امنیت و غذا را برای نوزاد به ارمغان می‌آورد. مزایای این امر در سلامت، حفظ جان هزاران نوزاد و میلیون‌ها تومان صرفه‌جویی در هزینه بهداشتی درمانی و تامین رفاه جامعه است. هزینه اثربخشی این اقدام، توانایی ایجاد نسلی است که در بهترین شرایط ممکن رشد و تکامل یافته‌اند.

مر اقبت مادرانه کانگورویی این روش برای اولین بار توسط REY وMartinez در بوگاتای کلمبیا معرفی شد.که به عنوان جایگزینی برای مراقبت انکوباتوری ناقص ونامتناسب از نوزادان نارس که بر مشکلات اولیه فائق آمده بودندوفقط نیازهای تغذیه ای و رشدی داشتند اجرا شد. تقریبا دو دهه تحقیقات و تجربه نشان داده است که کاربرد KMC فراتراز یک جایگزینی برای مراقبت انکوباتوری است . بیشتر تجربیات و تحقیقات منتشر شده در مورد KMC از مراکز بهداشتی و مکانهائی که مراقبت به کمک کادر بهداشتی ماهر به اجراء در آمده ، جمع آوری شده است. همچنین سازمان بهداشت جهانی این روش را به عنوان یک روش مراقبت نوزاد نارس ، در سراسر جهان تایید نموده و آنرا قابل اجرا بیان کرده است و همچنین اعلام نموده است که از این روش می توان برای نوزادان رسیده هم سود جست . KMC روش خاص مراقبت از شیرخواران کم وزن ویا نوزادان نارس با وزن کمتر از ۱۵۰۰ گرم میباشد. در این روش کودک بطور مداوم توسط مادر در تماس پوست به پوست نگهداری میشودو منحصرا تا حد امکان با شیر مادر تغذیه میشود. KMC از بیمارستان شروع ودر خانه نیز ادامه می یابد. همه ساله حدود ۲۰ میلیون نوزاد با وزن پایین متولد میشوند.آمار تولد نوزادنارس یادارای اختلال رشد،در کشورهای کمتر توسعه یافته بسیار بالاست. اساساٌاین کشورهادرصد بالایی از مرگ و میر نوزادان را به خود اختصاص میدهند که تناوب و چگونگی توزیع آن با فقر این کشورها در ارتباط است.بنابراین مراقبت از چنین نوزادی ، باری بر سیستمهای اجتماعی و بهداشتی جامعه دارد.برای بسیاری ازنوزادان نارس مراقبتهای پزشکی خاص مورد نیاز است . مراقبت مادرانه آغوشی(KMC) روش موثری برای برآوردن نیازهای گوناگون نوزاد از قبیل حفظ درجه حرارت، تغذیه، محافظت از عفونت ، ایمنی ، عطوفت و تطابق بهتر وزودتر عمل بلع و ساکینگ و تنفس است . اجزاء KMC: ۱_ تماس پوست به پوست :تماس پوست به پوست ممتد ومستمر بین مادر و نوزادش ، جزء اساسی KMC است.نوزاد بر روی سینه مادر و بین پستانهای او قرار داده میشود. ۲_تغذیه انحصاری با شیر مادر: شیر خوار در KMC منحصراً با شیر مادر تغذیه میشود. ۳- حمایت از ارتباط عاطفی نوزاد و مادر فواید kmc برای نوزادان: ۱_تمام نوزادان در تماس پوست به پوست ،زودتر از انکوباتور به وضعیت ثبات می رسند. ۲_تنفس منظم تری دارند وکمتر مستعد ابتلا به آپنه می باشند. ۳_نوزاد در این روش ، کمتر مبتلا به عفونتهای بیمارستانی می گردد . ۴_تماس پوست به پوست طولانی بین مادر و نوزاد نارس و یا کم وزن ، کنترل دمایی موثری با کاهش خطر هیپوترمی را ایجاد می نماید. ۵-ضربان قلب نوزاد دارای ریتم منظمی می باشد. ۶-تغذیه انحصاری از شیر مادر بهتر برقرار می شود . ۷-وزن گیری این بچه ها بیش از ، بیماران بستری در انکوباتور می باشد. ۹- در این روش نوزاد کمتر گریه می کندو استرس کمتری دارد که این امر باعث افزایش هورمون سوماتواستاتین میشودکه موجب میشود خونریزی مغزی (که در نوزادان نارس امری شایع است)کمتر روی دهد. ۱۰-پیوندعاطفی بین مادرونوزاد زودتر برقرارشده و پایداری خلقی دراز مدت ایجاد می گردد. ۱۱- منظم شدن ریتم خواب و بیداری نوزاد. ۱۲-KMC باعث ترشح هورمونهای شبه مرفینی در مغز این نوزادان و تسکین دردهای شدید آنان می گردد. فواید مراقبت کانگورویی برای مادر: ۱-تماس پوست به پوست در موقع تولد به مادر کمک می کند که بلافاصله با فرزندش مأنوس گردد. ۲- در این مادران اکسی توسین بیشتر ترشح می گردد که خود باعث آرامش مادر و کمک به ترشح تولید شیر می گردد. ۳-در زایمانهای زودرس مادر احساس گناه و هیجان می کندو مستعد افسردگی بعد از زایمان میباشد.گرفتن بچه در تماس با قفسه سینه اش به او کمک میکند که بتواند ادامه سن حاملگی فرزندش را کامل کند و امکان مراقبت بهتری به او بدهد همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس و رضایت عمیق در مادر می شود. ۴-مادر مسئولیت فرزندش را به عهده میگیرد و وی در رأس تیم مراقبت کننده نوزادش قرار می گیرد. ۷-مادر از دوره های خواب عمیقتر و منظم تری برخوردار میشود. توجه : در این روش پدر هم می تواند مشارکت داشته باشد(به خصوص در چند قلویی) و با انجام مراقبت کانگورویی بیشتر احساس آرامش و راحتی کندو ارتباط عاطفی بهتری با فرزندش برقرار خواهد نمود. از طرفی KMC می تواند با استفاده از هر نوع لباس جلو باز و مطابق با فرهنگ بومی انجام شود. همچنین پیشبندهای خاصی برای این کار طراحی شده است که نوزاد نارس را برای ۶ هفته اول تولد و نوزاد رسیده را تا هنگام کنترل گردن، می تواند نگهداری نماید. این پیشبندها راحت ونخی می باشند. نحوه انجام مراقبت کانگورویی: ۱-نوزاد باید بین سینه های مادر در حالت عمودی قرار داده شود. ۲-سر نوزاد باید به یک طرف برگردانده شده و در وضعیت کمی کشیده به عقب قرار گیرد.این وضعیت قرار گیری سر، به باز ماندن مجاری هوایی کمک میکند و اجازه تماس چشم به چشم بین مادر و فرزندش را نیز فراهم می آورد. ۳-مفاصل ران باید خم شده و در حالت باز و در وضعیت قورباغه ای قرار گیرند ، بازوها نیز بایستی به حالت خم شده در آیند. ۴-شکم نوزاد باید در سطح فوقانی شکم مادر قرار گیرد.تنفس مادر موجب تحریک نوزادمی شود، بنابراین امکان وقوع آپنه کاهش می یابد. ۵-قسمت پایین نوزادبایستی با پیشبند مورد نظر کاملا مطمئن بسته شود. زمان شروع KMC KMC میتواند به مجرد تثبیت وضعیت نوزاد شروع شود.نوزادان با بیماریهای حاد یا شیرخوارانی که نیاز به در مانهای ویژه دارند باید مطابق با دستورالعمل بخش ،تحت رسیدگی و مراقبت ویژه قرار گیرند.جلسات کوتاه KMC می تواند همراه با ادامه درمان پزشکی (تجویز مایعات وریدی، اکسیژن درمانی) شروع شود. امکان ادامه KMC در حالی که شیرخوار با لوله دهانی – معدی تغذیه می شود و یا تحت اکسیژن درمانی است، نیز می باشد. طول مدتKMC ۱-تماس پوست به پوست باید در بخش نوزادان با تغییر تدریجی از مراقبت معمول به KMC ممتد شروع شود. ۲-باید از جلساتی که کمتر از یکساعت طول می کشند اجتناب شود، چرا که تکرار این کار ممکن است برای بچه تنش زا باشد. ۳-طول مدت تماس پوست به پوست باید بتدریج تا ۲۴ ساعت در روز افزایش یابد،این کار تنها بایستی برای تعویض کهنه نوزاد قطع شود. توجه شود که با یک صندلی راحتی با پشتی قابل تنظیم و متحرک مادر می تواند KMC را در طول خواب واستراحت ادامه دهد. معیارهای ترخیص و ادامه کا ام سی در منزل: ۱-سلامتی عمومی مناسب شیرخوار و عدم وجود شواهدی دال بر عفونت. ۲-انجام خوب تغذیه ، تغذیه انحصاری و یا ارجح با شیر مادر. ۳-روند وزن گیری حداقل ۲۰-۱۵ گرم/کیلوگرم/روز برای حداقل سه روز متوالی. ۴-حفظ درجه حرارت بدن به طور رضایت بخش برای حداقل سه روز متوالی در دمای اطاق. ۵-اطمینان مادر و اعضای خانواده در مراقبت از نوزاد به روش KMC و درخواست جهت مراجعه و پیگیری مرتب. زمان قطع KMC KMC تا زمانی که مادر وشیرخوار در این حالت احساس راحتی می کنند، ادامه می یابد.اغلب هنگامی که سن حاملگی به حد ترم برسد و یا وزنش به حدود ۲۵۰۰ گرم برسد،این روش مطلوب است. پیگیریهای بعد از ترخیص : پیگیری از نزدیک یکی از پیش شرطهای اساسی KMC است.به طور کلی ،شیرخوار تا زمانی که به هفته ۳۷ الی ۴۰ داخل رحمی برسد و یا تا زمانی که وزن کودک به حدود ۳ کیلوگرم برسد، بایستی هفته ای یکبار یا دوبار تحت ویزیت ومراقبت قرار گیرد.بعد از آن پیگیری بیمار هر ۲ الی ۴ هفته یکبار کافی خواهد بود تا زمانی که به ۳ ماهگی برسد. کمی او را در گهواره گذاشته بگردانید. سعی کنید او را حمام کنید اگر می تواند بنشیند او را در جای بزرگی بنشانید. او را نوازش کنید. از همسرتان کمک بگیرید. گاهی او را در اتومبیل سوار کنید و بگردانید و محیط و فضای او را تغییر دهید. با یک پزشک مشورت نمائید. چرا کودک گریه میکند؟ تنها راهی که نوزادان نیازهای خود را به اطرافیان اعلام می دارند گریه کردن است آنها در حال گریه نباید به حال خود رها شوند. دلایل گریه نوزادان : ۱- گرسنگی معمولی ترین علت گریه است. ۲- نیاز برای امنیت، او گاه احتیاج دارد احساس امنیت نظیر احساسی که در شکم مادر داشت داشته باشد کودکانی که زایمانشان دشوار بوده یا ناخوش هستند بیشتر حساسند و نیاز به نگهداری طولانی در بغل دارند. ۳- ناراحتی گوارشی مثل نفخ،گاهی بعلت رژیم غذایی مادر دستگاه گوارش نوزاد آزرده می شود ۴-خیس بودن جای نوزاد ۵- ناراحت بودن از سرما یا گرما ۶- بروز عواطف،گاهی نوزادان نیز بیقرار و دلتنگ می شوند.اگر شما در آن زمان کودک را در آغوش گرفته و ماساژ دهید موثر است. ۷- رفتار مادر،مادرانی که حساس هستند کودک آنها نیز تحریک پذیرتر و حساس تر است. اهمیت تغذیه با شیر مادر تغذیه با شیر مادر به ایجاد رابطه عاشقانه و صمیمی میان مادر و کودک کمک می کند و باعث می شود مادران از لحاظ احساس و عواطف خود را غنی احساس کنند . تماس نزدیک زودرس بلافاصله پس از زایمان به استحکام این رابطه کمک می کند. این رابطه پیوند عاطفی ( Bonding) نامیده می شود . اگر تماس زودرس بین مادر و کودک و تغذیه با شیر مادر بلافاصله پس از زایمان برقرار شود ، کودکان کمتر گریه کرده و رشد و نمو سریعتر خواهند داشت . مادرانی که شیر می دهند نسبت به شیرخوار خود محبت بیشتری نشان داده ودرمورد مراقبت کودک و تغذیه او با شیر مادر در شب ، خیلی کمتر شکایت می کنند و همچنین نسبت به کودکانشان کمتر بد‌رفتاری ( کودک آزاری) کرده و یا آنان را ترک می کنند . بررسی های متعددی نشان داده که تغذیه با شیر مادر به ارتقاء ضریب هوشی کودکان کمک می کند . نوزادان کم وزن که در هفته های اول زندگی با شیر مادر تغذیه می شوند ، در سالهای بعدی نسبت به کودکانی که با شیر مصنوعی تغذیه شده اند، از بهره هوشی بالاتری برخوردارند.
ادامه مطلب
آشنایی با تکنسین داروخانه

آشنایی با تکنسین داروخانه

بازدید : 296
                   آشنایی با تکنسین داروخانه معیارهای کسب رضایت آگاهانه از جریان و فرآیند درمان : ۱ بیمار باید داوطلبانه رضایت دهد. ۲ بیمار باید توانایی دادن رضایت را داشته باشد . ۳ بالغ باشد . ۴ در مواردی که بیمار خردسال است ،یا بالغی ک توانایی رضایت ندارد ؛ والدین ، وکیل دادگستری با قیم قانونی بیمار باید رضایت دهد. ۵ بیمار باید درک کامل و بصیرت کلی از مداخلات پزشکی و خطرات جانبی ، منافع و شیوه های گوناگون درمانی داشته باشد. ۶ ارائه دهندگان خدمات پزشکی باید قبل از انجام هر مداخله پزشکی «رضایت اگاهانه» را از بیمار اخذ نماید. ۷ ارائه دهندگان خدمات پزشکی باید رضایت نامه را مستند نماید . برای این منظور رضایت نامه امضا شده که توافقی است بین «خدمت دهنده» و «دریافت کننده» باید تنظیم گردد   بازبینی پرونده پزشکی ۱)بیمارستان برای بازبینی پرونده بیمار دارای یک فرآیند مشخص است که موارد ذیل در آن رعایت می شود ۲)مشارکت نمایندگان همه تخصص های مختلف که در پرونده پزشکی ، اطلاعاتی وارد کرده اند. ۳)بازبینی از جهت خوانا بودن مندرجات و کامل بودن محتوای پرونده پزشکی و رعایت ترتیب قرار گرفتن در پرونده ها براساس مصوبات کمیته مدارک پزشکی و فناوری اطلاعات مزایای استفاده از تصویربرداری اسناد (اسکن مدارک پزشکی) ۱ حل مشکی کمبود فضای بایگانی ۲ تسهیل در بازیابی و دسترسی به مدارک پزشکی ۳ صرفه جویی در نیرئی انسانی و تجهیزات بایگانی ۴ ایجاد محیط کاری بهتر و افزایش رضایت شغلی کارمنان بخش مدارک پزشکی ۵ امکان دسترسی همزمان به پرونده های بیماران ۶ امکان تهیه نسخه پشتیبان از پرونده های بیماران و در نتیجه بهبود امنیت آنها ۷ بهبود محرمانگی اطلاعات بیماران ۸ امکان تهیه گزارشات مختلف برای اهداف پژوهشی،آماری و...
دوره آموزشی آشنایی با تکنسین داروخانه

جهت ثبت نام در دوره آموزشی آشنایی با تکنسین داروخانه بر روی تصویر فوق کلیک نمایید

دوره غیر حضوری است و محتوای الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال می گردد

پس از پایان گواهی و مدرک معتبر دوره آموزشی آشنایی با تکنسین داروخانه با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان: ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴


  علائم استرس علائم استرس به راحتی می توانند شناسایی شوند و به مدیران در مورد کارمنانی که با استرس کار می کنند هشدار دهند . علائمی که می توان مشاهده کرد عبارتند از : ۱ شکست در احساسات ۲ احساس عصبانیت هیجان یا خفگی ۳ سوء هاضمه ۴ فشار خون بالا ۵ بی خوابی ۶ بیقراری و ناتوانی در تمرکز واحد آمار بیمارستانی آمار بیمارستانی منعکس کننده کلیه فعالیت های مراکز درمانی می باشد و به دو قسمت امار پزشکی و بهداشتی تقسیم میشود که هرکدام بیانگر گروهی از اطلاعات قابل استناد هستند. آمار بیمارستانی اگر به گونه ای صحیح جمع آوری شود و توسط کارشناسان فن مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد منشاء بسیار مهمی برای ارزیابی وضعیت بیمارستان و وسیله نظارتی مفیدی در دست مدیران می باشد . ارزیابی صحیح و آنالیز درست اطلاعات جمع آوری شده رتهگشایی برای بهتر نمودن وضعیت پزشکی و بهداشتی و درمانی می باشد. معیارهای کسب رضایت آگاهانه از جریان و فرآیند درمان : ۱ بیمار باید داوطلبانه رضایت دهد. ۲ بیمار باید توانایی دادن رضایت را داشته باشد . ۳ بالغ باشد . ۴ در مواردی که بیمار خردسال است ،یا بالغی ک توانایی رضایت ندارد ؛ والدین ، وکیل دادگستری با قیم قانونی بیمار باید رضایت دهد. ۵ بیمار باید درک کامل و بصیرت کلی از مداخلات پزشکی و خطرات جانبی ، منافع و شیوه های گوناگون درمانی داشته باشد. ۶ ارائه دهندگان خدمات پزشکی باید قبل از انجام هر مداخله پزشکی «رضایت اگاهانه» را از بیمار اخذ نماید. ۷ ارائه دهندگان خدمات پزشکی باید رضایت نامه را مستند نماید . برای این منظور رضایت نامه امضا شده که توافقی است بین «خدمت دهنده» و «دریافت کننده» باید تنظیم گردد کد گذاری حالتهای حاد و مزمن: در مواردی که وضعیت اصلی هم به شکل حاد یا تحت حاد و هم مزمن گزارش شده باشد ودر ایندکس برای هرکدام از انها کد جداگانه ای تدارک دیده شود و کد ترکیبی برای انها وجود نداشته باشد حالت حاد به عنوان کد اصلی انتخاب می شود. بازبینی پرونده پزشکی ۱)بیمارستان برای بازبینی پرونده بیمار دارای یک فرآیند مشخص است که موارد ذیل در آن رعایت می شود ۲)مشارکت نمایندگان همه تخصص های مختلف که در پرونده پزشکی ، اطلاعاتی وارد کرده اند. ۳)بازبینی از جهت خوانا بودن مندرجات و کامل بودن محتوای پرونده پزشکی و رعایت ترتیب قرار گرفتن در پرونده ها براساس مصوبات کمیته مدارک پزشکی و فناوری اطلاعات مزایای استفاده از تصویربرداری اسناد (اسکن مدارک پزشکی) ۱ حل مشکی کمبود فضای بایگانی ۲ تسهیل در بازیابی و دسترسی به مدارک پزشکی ۳ صرفه جویی در نیرئی انسانی و تجهیزات بایگانی ۴ ایجاد محیط کاری بهتر و افزایش رضایت شغلی کارمنان بخش مدارک پزشکی ۵ امکان دسترسی همزمان به پرونده های بیماران ۶ امکان تهیه نسخه پشتیبان از پرونده های بیماران و در نتیجه بهبود امنیت آنها ۷ بهبود محرمانگی اطلاعات بیماران ۸ امکان تهیه گزارشات مختلف برای اهداف پژوهشی،آماری و . علائم استرس علائم استرس به راحتی می توانند شناسایی شوند و به مدیران در مورد کارمنانی که با استرس کار می کنند هشدار دهند . علائمی که می توان مشاهده کرد عبارتند از : ۱ شکست در احساسات ۲ احساس عصبانیت هیجان یا خفگی ۳ سوء هاضمه ۴ فشار خون بالا ۵ بی خوابی ۶ بیقراری و ناتوانی در تمرکز واحد آمار بیمارستانی آمار بیمارستانی منعکس کننده کلیه فعالیت های مراکز درمانی می باشد و به دو قسمت امار پزشکی و بهداشتی تقسیم میشود که هرکدام بیانگر گروهی از اطلاعات قابل استناد هستند. آمار بیمارستانی اگر به گونه ای صحیح جمع آوری شود و توسط کارشناسان فن مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد منشاء بسیار مهمی برای ارزیابی وضعیت بیمارستان و وسیله نظارتی مفیدی در دست مدیران می باشد . ارزیابی صحیح و آنالیز درست اطلاعات جمع آوری شده رتهگشایی برای بهتر نمودن وضعیت پزشکی و بهداشتی و درمانی می باشد.
ادامه مطلب
ماساژ حرفه ای

ماساژدرمانی

بازدید : 401
ماساژ درمانی چیست؟ ماساژ درمانی عبارتست از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن. این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدما ت و سرعت بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن کمک می کند. امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یک روش مراقبت بهداشتی استفاده می کنند. تاریخچه ماساژ درمانی چیست ؟ تاریخچه این درمان به حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد . در متن کتاب امپراطور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین) برای درمان فلج و تب و لرز به ورزش، ماساژ پوست و عضلات و نیز تمرینات بر روی دست و پا توصیه شده است. بقراط در حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد ضرورت استفاده از مالش را به عنوان یک درمان بخصوص در درمان آسیبهای ورزشی و جنگی ، به پزشکان گوشزد کرد. اسناد قدیمی دال بر استفاده ژاپنیها و نیز سایر تمدنها نظیر مصر، روم و عرب از ماساژ درمانی موجود است. ماساژ درمانی به شیوه نوین و علمی، توسط هنریک لینگ (۱۸۳۹-۱۷۷۶) بر پایه ماساژ و ورزش بنیان نهاده شد. دو برادر پزشک امریکایی به نام جورج و چارلز تیلور پس از تحصیل در سوئد ، در سال ۱۸۵۰ این رشته را به امریکا معرفی نمودند . سبکهای مختلف ماساژ درمانی کدامند؟ امروزه بالغ بر ۸۰نوع مختلف ماساژ و کار بر روی بدن وجود دارد .این تکنیک ها به پنج گروه تقسیم می شوند: ماساژ سنتی اروپایی:شامل متدهایی بر اساس فیزیولوژی و آناتومی طب غرب ی. پنج تکنیک دست ورزی بافت های نرم بدن در آن مورد استفاده قرار می گیرند . ماساژ معاصر غربی:این روش نیز بر پایه روشهای مدرن آناتومیک شامل تکنیکهای دست ورزی فراتر از چارچوب ماساژ سوئدی بنا شده است وشامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و میوتراپی می باشد. ماساز در روشهای اصلاح حرکت و ساختار: این تکنیکها بر ساختار و حرکت بدن تأکید دارند .این روشها بدن را با کمک وزن و با دست ورزی بر روی بافتهای نرم و یا اصلاح الگوهای غلط حرکتی ، سازماندهی و کامل می کنند. نمونه های آن عبارتند از: هلر ورک، رولفینگ، فلدن کرایس و تکنیک الکساندر. ماساژ شرقی: تکنیکهای ماساژ شرقی بر اساس اصول طب سنتی چین بنا شده و انرژی حیاتی را که معتقدند در کانال های غیر قابل رؤیت در بدن جریان دارد تجدید می کنند .این متد ها شامل طب فشاری و شیاتسو می باشند. متدهای انرژی- پایه: این متدها که در طب سنتی چین یافت نمی شوند، منجر به اثر بر روی حوزه انرژی که درون و اطراف بدن را احاطه کرده ،می شوند .این کار هم با فشار و دست ورزی بر روی جسم وهم از طریق عبور دست از میان یا درون حوزه انرژی بدن صورت می گیرد. نمونه های روش های انرژی عبارتند از: درمان قطبی، لمس شفابخش و ریکی. بسیاری از ماساژدرمانگر ها ترکیبی از روش های فو ق را بر اساس وضعیت بیمار اعمال می کنند. ماساژ درمانی چگونه اثر می کند ؟ معمولا انواع ماساژ با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارند. زمانیکه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاکتیک می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافتهای مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می کند. همچنین عضلات در حال کشش می توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده وبا محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند .با ماساژ منطقه مورد اثر ، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کاهش یافته و درد کاهش می یابد. همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است. علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین ها (نابود کننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق و خوی) می شود. همچنین ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می نماید.به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می شود.
  Related image

جهت ثبت نام در دوره آموزشی  ماساژ حرفه ای بر روی تصویر فوق کلیک نمایید

دوره غیر حضوری است و محتوای الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال می گردد

پس از پایان گواهی و مدرک معتبر دوره آموزشی   ماساژ حرفه ایبا قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان: ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴

   
  در جلسه ماساژ درمانی چه اتفاقی رخ می دهد ؟ پاسخ بستگی به نوع ماساژی دارد که دریافت می کنید. در اینجا ماساژ سوئدی ذکر شده است. در ویزیت اول احتمالأ ماساژ درمانگر از شما در مورد سابقه پزشکی سؤال خواهد کرد . سپس برخی سؤالات در مورد وضعیت جسمی فعلی شما، روش زندگی، میزان استرس، هرگونه تجربه درد و اینکه به دنبال چه درمانی هستید مطرح می شود. اتاقی که ماساژ درمانی در آن انجام می شود بطور مشخص گرم و دارای نور ملایم می باشد .در صورت تمایل شما از یک موسیقی آرام بخش نور شمع و بخور با یک رایحه دلپذیر استفاده می شود. اغلب برای مالش پوست از اسانسهای روغنی برای بالا بردن کیفیت ماساژ استفاده می شود. شما می توانید ماساژ کل بدن و یا ماساژ موضعی را درخواست کنید. می توانید روی قسمتهای دیگر بدن یک حوله یا ملافه بیندازید. روی یک تخت راحت پوشش دار که اغلب دارای جایگاه سری است و نیاز به چرخش سر و گردن ندارد دراز می کشید. متخصصین ماساژ سوئدی ممکن است از انواع ضربه ها و تکنیک های مختلف استفاده کنند . شما می توانید ماساژ کلی بدن یا ماساژ متمرکز بر مناطق دردناک یا تحت کشش را درخواست نمایید. توصیه می کنیم هر زمان که احساس ناراحتی و درد کردید درمانگر را مطلع سازید. یک جلسه درمان معمولأ بین ۳۰ الی ۹۰ دقیقه طول می کشد . ماساژ نشسته ، روی صندلی و با لباس درحالیکه جلوی بدن به صندلی تکیه دارد انجام می شود.۵ الی ۳۰ دقیقه طول می کشد و برای ماساژ کتف و پا کاربرد دارد. تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان متغیر است. برای کاهش استرس اغلب هفته ای یک مراجعه توصیه می شود. برای وضعیتهای حاد تعداد جلسات درمان بستگی به طبیعت بیماری دارد. معمولأ ماساژدرمانی به منظور تکمیل درمان از سوی پزشک توصیه می شود. چه تحقیقات و مطالعاتی در مورد ماساز درمانی موجود است ؟ برای ماساژ درمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذکر شده است. بخصوص در مورد ماساژ سوئدی نشان داده شده که در کاهش درد عضلانی، کاهش استرس و بهبود ایمنی مؤثر بوده است. همچنین در افزایش عملکرد تنفسی، کاهش ادم ناشی از انسداد رگهای لنفاوی و کمک به بهبود صدمات وارد به بافت های نرم بدن بسیار مؤثر است. هنوز بسیاری از خواص ضد استرس ماساژ درمانی بصورت مطالعه علمی دانشمندان در نیامده است، ولی در طول ۲۰ سال اخیر بررسی های بسیاری بخصوص در زمینه ماساژ سوئدی جمع آوری شده. بسیاری از این تحقیقات در مؤسسه تحقیقاتی لمس شفابخش دانشگاه میامی و تعدادی از مطالعات نیز در مرکز ملی طب مکمل و جایگزین انجام شده است. گرچه بررسی های کنترل شده زیادی در مورد ماساژ درمانی لازم است، اما یافته ها شامل موارد زیر می باشد: بیماران بستری در بیمارستان که ماساژ دریافت کردند، افزایش در تحرک ، انرژی ، تغییرات مثبت خلقی و سرعت بهبودی از خود نشان دادند. بیماران مبتلا به پشت درد مزمن پس از دریافت دو جلسه درمان ۳۰ دقیقه ای در هفته برای مدت پنج هفته ، کاهش درد ، افسردگی و اضطراب و نیز بهبود خواب را گزارش کرده اند. برخی نتایج متناقض نیز گزارش شده که نیاز به بررسی های بیشتر دارد. کارکنان ادارات که ماساژ دریافت کردند ، هشیارتر، فعال تر و کم استرس تر از آنهایی بودند که ماساژ دریافت نکرده بودند. بیماران مبتلا به درد های عضلانی که دو جلسه ۳۰ دقیقه ای ماساژ درمانی در هفته به مدت ۵ هفته دریافت کردند، کاهش درد ، کوفتگی و خستگی را گزارش دادند، همچنین در تعداد شبهای کمتری اختلالات خواب داشتند. در این قسمت نیز به مطالعات بیشتری نیاز است. در مصدومین سوختگی ،ماساژ درمانی در کاهش اختلالات روحی(اضطراب ، تنش و افسردگی) و علایم جسمی (درد و خارش) مؤثر بوده است. اثرات ماساژ در کودکان نیز به خوبی بزرگسالان است. برای مثال نوزادان نارسی که ماساژ دریافت می کنند ، بیشتر وزن اضافه می کنند و سریعتر از بیمارستان مرخص می شوند. کودکان مبتلا به اوتیسم نیز با ماساژ درمانی رفتارهای غیرمعقول کمتری از خود بروز دادند. سایر بیماری هایی که به ماساژ درمانی خوب جواب داده اند عبارتند از: سندرم خستگی مزمن، استئوآرتریت، سندرم تونل کارپال ، میگرن و سیاتیک. درمانگر ماساژ درمانی چگونه انتخاب می شود؟ ۳۰ ایالت و ناحیه در ایالات متحده قانون حمایت از تخصص ماساژ درمانی را گذرانده اند و آزمایشات این دوره ها را تعریف کرده اند. اگرچه مقررات اخذ مدرک از ایالتی به ایالت دیگر تفاوت دارد. در بسیاری از ایالات یک دوره ۶۰۰ ساعته برای آموزش آن در نظر گرفته شده است و اخذ درجه منوط به شرکت در امتحان سراسری بورد تخصصی ماساژ درمانی ویرجینیا است. برای مراجعه به یک ماساژ درمانگر از دوستان خود و یا مراقبین بهداشتی قابل اعتماد کمک بگیرید. قبل از ملاقات با درمانگر خود تحقیق کنید. برای مثال سؤال کنید که در کدام رشته ماساژ درمانی تخصص دارد .(AMTA) دارد. بخاطر داشته باشید که در زمان ویزیت باید احساس راحتی داشته باشید. در صورتیکه شخصیت و خصوصیات اخلاقی درمانگر خود را نمی پسندید فرد دیگری را جستجو کنید که با او احساس راحتی بیشتری داشته باشید. برای یادگیری روش های ماساژ درمانی و آموزش آن به اطرافیان می توانید از کتاب ها و نوارهای آموزشی ویدیویی بهره جویید. در بسیاری از کشورها کلاس تکنیکهای ماساژ درمانی یا مراکز آموزشی بزرگسالان وجود دارد. موارد احتیاط در ماساژدرمانی چیست؟ در صورتیکه مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، فلبیت، ترومبوز، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب کنید. روی زخمهای باز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی ماساژ انجام ندهید. در کوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را بمدت ۲۴ ساعت به تأخیر بیاندازید. در صورت ابتلا به یک بیماری مزمن، مانند آرتریت، سرطان یا بیماری قلبی ، قبل از انجام ماساژ با پزشک خود مشورت نمایید. در صورتیکه باردار هستید به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهید ، زیرا ماساژ برخی نواحی، باعث زایمان زودرس می شود.
ادامه مطلب
آسیب شناسی ورزشی

آسیب شناسی ورزشی

بازدید : 310
فصل اول آسیب های عضلانی عضلات معمولاً به دنبال ضربات مستقیم دچار ضایعه می‌شوند و این ضربات اثراتی همچون کبودی و پارگی در عضله به جا می گذارند. به این ترتیب ضایعات و آسیب های عضلانی را به دو گروه کلی پارگی عضله و هماتوم عضله مورد بررسی قرار می دهیم. پارگی عضله پارگی عضله به دنبال کشش بیش از حد و یا  دراثر ضربه ایجاد میشود. انواع پارگی عضلانی پارگی عضلانی به ۲ نوع کلی کامل و ناکامل تقسیم‌بندی می‌شود: پارگی کامل عضلانی پارگی تمام تارهای عضلانی ماهیچه می باشد و بعد از اتفاق افتادن چنین آسیبی عضله کوچکترین قدرتی جهت انقباض نخواهد داشت. در پارگی ناکامل عضله که به دو نوع پارگی خفیف و شدید تقسیم می شوند فقط تعدادی از فیبرهای عضلانی دچار پارگی می شوند. پارگی های ناکامل از لحاظ مکانی، ۲نقطه را درگیر می‌کنند یا مرکز عضله و یا رشته‌های در محیط عضله که آنها را به دو نوع پارگی نا کامل مرکزی و محیطی تقسیم می کنیم. پارگی های مرکزی معمولا دردناک ترند و کبودی همیشه دیده نمی‌شود، در مقایسه پارگی های محیطی اجازه می دهند که خون ناشی از پارگی عروق به واسطه نیروی جاذبه از محل خود خارج شود و کبودی واضحی را در سطح عضله  خواهیم دید حداکثر درد در نقطه کبودی نیست بلکه در محل پارگی می باشد. فاکتورهایی که در پارگی عضله موثرند: عضله ای که گرم نشود و قبل از شروع فعالیت نرمش نداشته باشد عضله ای که قبلا به جهت ضایعه ضعیف شده باشد عضله ای که در مسیر الیاف خود بافت فیبروز داشته باشد عضله ای که خسته باشد عضله است و بیش ازحد مورد استفاده قرار گرفته باشد عضله ای که بیشتر در معرض سرما قرار گرفته باشد و قدرت انقباض و انبساطش کم شده باشد.  
 

دوره آموزشی آسیب شناسی ورزشی

جهت ثبت نام در دوره آموزشیآسیب شناسی ورزشی بر روی تصویر فوق کلیک نمایید

دوره غیر حضوری است و محتوای الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال می گردد

پس از پایان گواهی و مدرک معتبر دوره آموزشی آسیب شناسی ورزشی با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان: ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸


  علائم و نشانه های پارگی عضله درد مشخص و واضحی که با حرکت تشدید می شود و با استراحت تخفیف پیدا می کنند. در پارگی های ناکامل، درد فعالیت را محدود می‌کنند و در پارگی کامل عضله قادر به فعالیت نیست. در پارگی های ناکامل گاهی در امتداد مسیر عضله فرورفتگی لمس می‌شود و در پارگی های کامل نقص و فرورفتگی عمیقی در مسیر عضله قابل لمس است. تغییر رنگ بصورت کبودی در سطح پوست نیز دیده می‌شود. درمان در مورد انواع مختلف پارگی عضله باید گفت ترمیم در مورد نوع مرکزی طولانی ترین از نوع محیطی است. در مورد پارگی کامل به طورقطع زمان بسیار طولانی تری خواهد بود چرا که همیشه جراحی نیاز است. زمان لازم برای بهبود کامل در مورد پارگی مرکزی سه هفته و در نوع محیطی یک تا دو هفته می باشد. اصول درمان در مورد پارگی R-I-C-E می باشد که مخفف کلمات استراحت، یخ، فشار و بالا نگه داشتن می باشد. در کمک های اولیه هدف باید متوقف کردن خونریزی و محدود کردن تخریب بافتی و درنتیجه کوتاه کردن زمان بهبود باشد و بعد به اصول درمانی پارگی عضله می پردازیم.   هماتوم یک عارضه ناشی از ضربه و پارگی عضله است و به دو نوع کلی زیر ممکن است تشکیل شود: داخل عضله ای         بین عضله ای به ندرت امکان افزایش فشار در منطقه و وجود خواهد داشت و تورم موقتی خواهد بود و عملکرد عضله به سرعت به شکل طبیعی خود باز میگردد، این در حالی است که در هماتوم داخل عضله جای وسیعی وجود ندارد بلکه محدودیت جا نیز خواهیم داشت و تورم برای بیش از ۴۸ ساعت پایدار خواهد بود که این خود باعث درد و محدودیت حرکت میشود. افزایش فشار داخل عضله پدیده ای است خطرناک که می ‌تواند پدیده‌ای به نام سندروم کمپارتمان را به وجود آورد که در آن به علت فشار روی عروق و به خصوص عروق شرایین تغذیه کننده خونرسانی به عضو مختل می شود و رنگ عضو سفید شده و همراه با درد شدید می باشد. چنانچه اقدام درمانی آن انجام نشود منجر به نکروز و سیاه شدن عضو خواهد شد. درمان هماتوم به دو بخش تقسیم میشود:
 • درمانی که در ۷۲ ساعت اول در نظر می گیریم که شامل استراحت، سرد کردن موضع، بانداژ فشاری محل ضایعه، بالا نگه داشتن عضو مبتلا و کاهش بارعضو میباشد.
 • درمانی که بعد از ۷۲ ساعت در نظر میگیریم که شامل استفاده از بانداژ الاستیک، گرمای موضعی، تمرینات کششی و استاتیک، تمرینات ویژه ورزشکار می باشد.
عوارض آسیب های عضلانی ۱٫تشکیل بافت جوشگاهی ۲٫تشکیل بافت استخوانی در عضله  ۳٫تشکیل توده   آسیب های تاندونی اکثر تاندون‌ها یک غلاف فیبروزی به دور خود دارند که حاوی مایع روان کننده و نرم کننده است. بدن دو تاندون اصلی و بزرگ دارد یکی تاندون آشیل و دیگری تاندون کشکک است که بدلیل این که فاقد پوشش یاغلاف می‌باشند نوع مشکلاتی را که پیدا میکنند با دیگر تاندون ها متفاوت است. ضایعات و آسیب های تاندونی به مراتب بیشتر از ضایعه دیگر تاندون یعنی پارگی آن، دیده می‌شود. تاندون تا سن ۳۰ سالگی از مقاومت خوبی برخوردار است. از آن به بعد قدرت ارتجاعی خود را به تدریج از دست می‌دهند برای جلوگیری از این امر لازم است تمرینات مداوم و برنامه ریزی شده داشته باشیم. به غیر از سن، التهاب تاندون از مقاومت آن می کاهد و نسبت به پارگی مستعد تر می شود. تاندون آشیل علاوه بر مشکلی که قبلاً ذکر شده در ۲ تا ۵ سانتیمتر محل چسبندگی اش به استخوان پاشنه، از خونرسانی ضعیف برخوردار است بنابراین استعداد بیشتری نسبت به ضایعه دارد.   پارگی تاندون به ۲نوع پارگی کامل و ناکامل تقسیم می شود: پارگی کامل: معمولاً در تاندون‌هایی اتفاق می‌افتند که دچار دژنرانس شده باشند به خصوص در ورزشکارانی که پس از سالها کناره گیری دوباره به ورزش رو آورده اند. درمان پارگی کامل بعدازاقدامات اولیه معمولاً جراحی و پیوند تاندون و به حرکت درآوردن عضو مبتلا با گچ به مدت ۴ تا ۶ هفته می باشد. این روش در افراد جوان ورزشکار اعمال می شود. پارگی ناکامل: فقط در قسمتی از رشته های تاندون پارگی ایجاد می شود، علائم به وجود آمده از آن را به التهاب و استفاده بیش از حد ارتباط می‌دهند نوع ناکامل به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود. الف) علائم پارگی ناکامل حاد: تورم و گاهی هماتوم به وجود خواهد آمد و ممکن است بلافاصله بعد از آسیب عضله تا حدودی دچار اختلال در کارکرد شود. ب) علائم پارگی ناکامل: حساسیت موضعی به وضوح وجود دارد گاهی قدری تورم مشاهده می‌شود. تاندون آشیل از جمله تاندون‌هایی است که دچارهر ۲نوع پارگی ناکامل حاد و مزمن می شود و این احتمال برای تاندون های چون تاندون پاتلا، نزدیک کننده دراز، و وتر عضلات چرخش دهنده ساق نیز می رود. درمان درمان آسیب نوع حاد به سرما درمانی، بانداژ فشارنده، استراحت و گاهی استفاده از عصا محدود می شود و حتماً باید با پزشک مشاوره شود چراکه پزشک از گچ یا بانداژ حملیتی جهت تکمیل درمان کمک می‌گیرد. درمان آسیب نوع مزمن مشتمل بر ارائه یک برنامه تمرینی منظم می باشد. از لحاظ کلی ضایعات این منطقه از بدن همانند ضایعات سایر نقاط است و علل ایجاد التهابات و درد و پارگی فرقی با بقیه نقاط ندارد، با این تفاوت که دست از حیث عملکرد خاصی که دارد و ظرافت‌های که در این عضو نهفته است فوق العاده با اهمیت است و می‌بایست در نگهداری و حمایت‌هایی که پس از ضربات ورزشی در آن به وجود می‌آیند حداکثر تلاش و دقت را کرد.   در اینجا چند مورد از آسیب های دست را به طور خلاصه مطرح می‌کنیم: انگشت چکشی: به دنبال ضایعه در اکستانسور راست کننده بند انگشت که در محل چسبیدن به آخرین قسمت انگشت، رخ میدهد. درواقع قسمت اعظم تاندون که به آخرین بند استخوان می چسبند می‌تواند به دنبال ضربه آسیب دیده و قسمتی از استخوان زیرش را با خود بکند که در این حالت انگشت در قسمت آخر خود افتادگی نشان می دهد و قادر به صاف شدن نیست. ضایعات لیگامان (رباط) انگشتان: از آسیب‌های ورزشی شایع به خصوص در مورد ورزشکاران رشته والیبال، بسکتبال، هندبال و راگبی می باشد. به عنوان مثال یک توپ والیبال که با سرعت زیاد بعد از آبشار اسپک از تور عبور می‌کند چنانچه به نوک انگشتان دفاع برخورد کند آن را در مسیری که تا بحال انگشت حرکت نکرده برمی‌گرداند و به این شکل ضایعاتی بر لیگامان وارد می آورد که با درد و حساسیت شدید همراه خواهد بود.   فصل دوم آشنایی با کبودی، خون مردگی، کوفتگی و شکستگی شکستگی: ضربات وارده به استخوان که باعث به هم خوردن تداوم تیغه های استخوانی گردد شکستگی گویند. استخوان به انواع پهن و دراز وجود دارد. استخوانهای دراز مانند استخوان ران و استخوان پهن مانند استخوان های جمجمه می باشد. انواع شکستگی الف) شکستگی ساده: به شکل یک خط راست و مایل در مسیر استخوان دیده می شود. نام دیگر این شکستگی، شکستگی بسته نام دارد. به شرط آنکه با محیط خارج تماس نداشته باشند یا به عبارتی زخمی در سطح شکستگی وجود نداشته باشد که استخوان را با پوست در تماس قرار دهد. ب) شکستگی ترکه ای: این نوع شکستگی را به سبب خاصیتی که در زیر ذکر خواهیم کرد بیشتر در استخوانهای نرم اطفال می بینیم و آن عبارت است از شکستگی که خط شکستگی یکی از سطوح کورتکس را قطع کرده و سطح دیگر کورتکس درگیر نمیشود. ج) شکستگی مرکب یا شکستگی باز: علت این نامگذاری تماس خط شکستگی و استخوان با فضای آزاد سطح پوست می باشد. در واقع ضربه ای که قادر به شکستگی استخوان گردیده است در سطح پوست نیز زخمی را ایجاد کرده که حفره شکستگی به راحتی با سطح پوست در تماس است. د) شکستگی چند تکه ای: شکستگی که در آن قطعات شکسته بیش از ۲قطعه بزرگ و چند قطعه کوچک باشند، در این حالت استخوان خرد شده است. شکستگی ناشی از استرس به علت آسیب‌ها و ضربه های متوالی ایجاد می شود. به عنوان مثال یک دونده ماراتون، یک سرباز که دایما در حال رژه می باشد. این شکستگی به طور عمده در اندام تحتانی بوده، بیشتر از همه متاتارس سوم و دوم را در بر میگیرد. انتهای تحتانی فیبولا و تیبیا در یک سوم انتهایی نزدیک قوزک از مکان های شایع دیگر است. البته در هر قسمتی از بدن این شکستگی دیده می شود. پدیده التیام و بهبود شکستگی در واقع از اولین ثانیه های شکستگی با پارگی عروق اطراف شکستگی و خونریزی به وجود می آید. استخوانهایی که تغذیه خونی خود را از دست داده اند جدا و نکروز می‌شود و سلول‌های سطحی پریوسیت شروع به تزاید می کنند و تولید یک بافت فعال می‌کنند. همزمان سلول های مغز استخوان نیز شروع به فعالیت کرده مجموعه این بافتها بر روی هم تشکیل یک کانال استخوانی را میدهند که برروی قطعه شکسته پل میزنند و سپس کندروبلاست و استیوبلاست ها باعث بلوغ و رسیدن این پل استخوانی می شوند. زمان جوش خوردن به خصوص برای ورزشکاران حرفه ای لازم است که زمان دقیق جوش خوردن را پیشگویی کرد، مهمترین عوامل:
 • سن بیمار است، هرچه پایین تر باشد زمان جوش خوردن کوتاهتر است.
 • نوع استخوان، استخوان های بلند مانند ران زمان بیشتری لازم دارند تا به استحکام موثر برسند.
 • جریان خون، بدیهی است هرچه میزان جریان خون رسیده به بافت شکسته بیشتر باشد سرعت التیام سریعتر است.
 • بی‌حرکتی، حرکت یکی از قطعات شکسته یا حرکات بین قطعات باعث تاخی ترمیم و جوش نخوردن می شودشکستگی ناشی از فشار های ناشی از فشار به طور عمده در استخوانهای انگشتان پا بیشتر دوم و سوم نازک نی و درشت نیز دیده خواهد شد.
  برخورد با فرد مصدوم در هنگام شکستگی ابتدا علائم شکستگی همانند کبودی، هماتوم، درد و حساسیت موضعی شک ما را بر می انگیزد سپس عدم کارایی عضو مزبور مثلا اینکه فرد با پای شکسته تقریبا نمی تواند پای خود را روی زمین بگذارند و روی آن تکیه کنند. چنانچه درمحل شکستگی زخمی وجود داشته باشد لازم است که دقت شود. بهترین محلول برای شستشو همان آب و یا آب و صابون می باشد. در صورت در دسترس بودن سرم فیزیولوژی استفاده شود، بعد روی زخم را با باند و گاز استریل می‌بندیم. از حرکات اضافه در مورد عضو مسدوم جدا خودداری شود و چنانچه عضو خونریزی هم داشته باشد آن را در خلاف جهت جاذبه نگه میداریم و پس از به عمل آمدن اقدامات اولیه به بیمارستان ارجاع می‌دهیم. آشنایی با کوفتگی کوفتگی و احساس دردی که بعد از فعالیت های سنگین در عضله احساس میشود به علت تجمع اسید لاکتیک در موضع می باشد که خود ناشی از گلیکولیز بی هوازی سلولی می باشد. هماتوم به کیسه خونی اطلاق می‌شود که به دنبال ضربه، یکی از شرایین زیر جلدی و داخل عضله پاره شده و خونریزی ناشی از آن در فضای مابین مجاورت شرایط تجمع پیدا کند.   کبودی و هماتوم متعاقب ضربه وارد شده به بدن برای مثال ضربات مشت یا بازداشتن حریف با دست در فوتبال و ضربات چوب هاکی روی یخ بسته به ضخامت پوست، سن و شرایط مختلف دیگر مانند معمولا تغییر رنگی در پوست حادث می‌شود که به رنگ قرمز وبنفش در خواهد آمد و از آن تحت عنوان کبودی یاد می‌کنند. پوست پس از ضربه در دو تا سه روز اول آبی رنگ است، از سوم تا ششم سبزرنگ و بعد از آن تا روز دوازدهم زرد رنگ است، تقریبا از روز هفدهم از بین میرود. در مورد هماتوم روند اصلی  همین است با این تفاوت که در هماتوم معمولا یکی از شرایین بدنی پاره می شود و در زیر پوست یا حتی اعضای داخلی تر برای مثال بین دو عضله در عمق خونریزی می‌کند. هماتوم در نسوج نرم و عموما عضله ایجاد می‌شود. برحسب تجمع خون در فضای عضله و یا خارج آن هماتوم را به دو دسته کلی هماتوم داخل عضله و هماتوم بین عضله تقسیم بندی می کنیم.   فصل سوم آشنایی با دررفتگی و کشیدگی زمانی که صحبت از دررفتگی می‌شود همواره نام مفصل تداعی میگردد، چرا که دررفتگی ها در سطوح مفصلی اتفاق می افتد و آن عبارت است از عدم تقابل مفصلی بعد از آسیب وارده. دررفتگی به دو نوع کامل و ناقص تقسیم می شود، نوع کامل دررفتگی به حالتی اطلاق می شود که سطوح مفصلی هیچ سطح مشترکی با هم نداشته باشند و هنگامی که سطوح مفصلی جابجایی داشته باشند و سطح مشترکی هم داشته باشند دررفتگی از نوع ناقص خواهد بود. مفاصلی که بیشتر دچار ضایعه می شوند عبارتند از: شانه، ران، آرنج و مچ پا، مفاصل انگشتان. دررفتگی همیشه با درجاتی از آسیب لیگامان های محافظ و کپسول مفصلی همراه است. معمولاً کپسول و یا لیگامان پاره می شوند و در نتیجه انتهای مفصلی یکی از استخوان ها از محل پارگی بیرون میزند. در مورد تشخیص دررفتگی در اکثر موارد تظاهرات آنچنان برجسته و نمایان است که جای شک نمی گذارند.   طبیعی است که عوارض در رفتگی تا حدود زیادی شبیه عوارض شکستگی باشد به خصوص شکستگی های اطراف مفصل. در زیر عوارض در رفتگی ها را نام میبریم:
 • عفونت (به خصوص بعد از دررفتگی باز)
 • ضایعات نسوج نرم ( شرایین و اعصاب)
 • نکروز یکی از انتهاهای مفصلی استخوان در اثر آسیب عروق مشروب کننده آن
 • بی ثباتی دائمی مفصل که منجر به دررفتگی مکرر می شود( به خصوص درمورد مفصل مچ پا این مسئله بسیار دیده می شود)
 • خوشکی مفصل ناشی از چسبندگی داخل مفصل یا دور فصل
 • آرتروز ناشی از آسیب غضروف مفصلی یا عدم تطابق دائمی سطوح مفصل
درمان درمان در رفتگی جا انداختن آن می باشد و بلافاصله پس از دوره نقاهت باید مفصل را به حرکت وا داشت. در سه مورد است که مفصل نیازمند استراحت بیشتری می باشد. الف) پارگی لیگامان هایی که مسئول تحکیم مفصل هستند. ب) استخوان سازی بعد از ضربه داخل ماهیچه ج) درد شدید فشار وارد بر رباط های مفصل اگر بیش از حد تحمل آنها باشد موجب پیچ خوردن و رگ به رگ شدن میشود. در صورتی که ضربه خفیف باشد و فقط باعث کش آمدن رباط ها و پارگی مختصر آنها شود پیچ خوردگی و اگر فشار شدید باشد و باعث پارگی رباطها شود ولی منجر به دررفتگی نگردد، رگ به رگ شدن نامیده می شود.   له ییدگی مفصل به حالتی اطلاق می‌شود که آسیب تمام اجزا و عناصر تشکیل دهنده یک مفصل را تحت الشعاع قرار می دهد. شما به کررات این مسئله را در مچ پا مشاهده کرده اید. شخص هنگام پایین آمدن از پله و ارتفاع دچار چرخش پنجه به سمت داخل و پایین می‌شود و درنتیجه لیگامان‌های مچ پا کشیده شده و مچ پا پیچ می‌خورد. در چنین حالتی آسیب‌ حاد بوده و چنانچه شرایطی را داشته باشیم که آنها را مستقیماً نگاه کنیم، پارگی ها و کبودی هایی در سطح آنها مشهود است. کشیدگی و پیچ خوردگی ها گاه به شکل مزمن بروز پیدا می کنند، در چنین حالتی با میکروسکوپ می بایست تغییرات آسیب را مشاهده کرد.   شایعترین دررفتگی در بدن در مفصل شانه اتفاق می‌افتد که معمولاً از نوع قدامی نیز می باشد. عدم حرکت دادن عضو مبتلا به همراه عدم تقارن و از بین رفتن گردی طبیعی در موضع شانه از علائم این دررفتگی می باشد. در رفتگی در مفصل  اخرمی- چنبری به دنبال زمین خوردن روی شانه پدید می آید و شدت ضایعه بسته به شدت سه لیگامان نگه دارنده مفصل خواهد داشت. اگر هر ۳ لیگامان پاره باشد با یک دررفتگی کامل مواجه هستیم. دررفتگی جناغی-چنبری یک دررفتگی ناشایع است و کمتر دیده می‌شود. از عوارض این دررفتگی فشار بر روی عروقی است که از پشت این محل میگذرند. این نوع دررفتگی می بایستی خلفی بوده و با شکستگی دنده های بالایی توام است و در این حالت نای و ورید بی نام تحت فشار قرار می گیرند.   دررفتگی آرنج از آسیب‌های ناشایع دیگر است که معمولا با شکستگی و آسیب شدید نسج نرم اطراف همراه است. علت شایع این حادثه زمین خوردن بر روی دست است که حایل بدن قرار می‌گیرد. دررفتگی در مچ دست نادر بوده و در اکثر موارد دررفتگی استخوان هلالی می باشد. دررفتگی های اندام تحتانی کمتر از اندام فوقانی دیده می‌شوند و علت آن استحکام بیشتر این مفصلها می باشد.دررفتگی که شاید در زمین ورزش بیشتر با آن برخورد کنیم، در رفتگی استخوان کشکک می باشد و عمدتا فوتبالیست ها به این آسیب مبتلا می‌گردند. هنگامی که زانو خم شده و عضله چهارسر در انقباض قرار می‌گیرد یک ضربه قادر است که کشکک را از جای خود خارج کند. البته تغییر جهت حرکت پا به طوری که پا ناگهان صاف شود یکی دیگر از مکانیسم های ابتلا می باشد. در ظاهر تورم و تغییر شکل در زانو داریم و کشکک در کناره بیرونی زانو قرار میگیرد. آسیب های زانو کمتر از دررفتگی می باشند چرا که این مفصل توسط لیگامان ها و رباطهای بسیار قوی و متعددی حفظ می‌شود. اما تعداد این عناصر خود باعث آسیب‌های متعددی دراین ناحیه می‌شود. از جمله این ضایعات پارگی مینیسک ها در هنگام اعمال یک نیروی پیچشی در حال خم و نیم خم میباشد. پارگی مینیسک داخلی به علت سطح چسبندگی بیشتر از مینیسک خارجی دیده میشود. علائم پارگی مینیسک خالی شدن، قفل شدن، درد و تورم است. علائم در هر دو مینیسک تقریبا یکسان است و فقط محل درد است که تفاوت می کند. فقط به علت بزرگی کندیل داخلی ران و چسبندگی مینیسک داخلی علائم در این آسیب واضح تر از نوع دیگر است. آسیب دیگر زانو آسیب لیگامان های داخلی و خارجی است. در آسیب لیگامانی خارجی که ناشی از اداکشن درشت نی روی ران می باشد معمولا در سر استخوان نازک نی دچار آسیب می‌شود و گاه همراه با پارگی قسمتی از استخوان با آن برداشته می‌شود. در آسیب لیگامان داخلی که ناشی از ابداکشن درشت نی روی ران میباشد حساس ترین نقطه در مسیر لیگامان داخلی و معمولا انتهای فوقانی آن روی ران مکان آسیب دیده را نشان میدهد. آسیب لیگامانهای متقاطع شایع می‌باشد. آسیب لیگامان قدامی در اثر ضربه وقتی حادث می شود که انتهای فوقانی درشت نی نسبت به ران جلو رانده شود و لیگامان خلفی درست با مکانیسم عکس این مکانیسم دچار ضایعه می‌شود.   فصل چهارم مراقبت های کلی در رابطه با آسیب های متداول در ورزش چنانچه فردی در زمین ورزش مصدومیت یا مشکلی پیدا کرد که نیاز به فعالیت های پزشکی داشته باشد دیگر ورزشکاران یا مسئولین تیم و پزشکیاران باید بدانند چگونه اقدامات لازمه را در ثانیه‌های اول و حتی ساعتهای اول به طور دقیق و صحیح انجام دهند که کمترین ضرر را برای فرد مصدوم داشته باشد. گاهی این اعمال باعث نجات جان مصدوم می‌شود. اولین موردی که هر شخص در رابطه با ورزش باید بداند عملیات احیاء بیمار می باشد. احیاء مرگ ناگهانی یکی از ضایعات ورزش در هر سنی لست که البته فقط منحصر به ورزشکاران نمی باشد و یک فرد عادی هم میتواند مبتلا به آن شود. مرگ ناگهانی یک پدیده بسیار نادر است.  مرگ ناگهانی یک مرگ غیرمنتظره و بدون ارتباط با ضربه و بیماری است که در مدت یک ساعت پس از بروز علائم به وقوع بپیوندد. شایع‌ترین علت مرگ ناگهانی قلبی می باشد که عموما مربوط به اختلالات ریتم قلب به صورت "تاکی آریتمی" می باشد. مطالعات آماری نشان داده اند که مرگ های ناگهانی بین سنین ۲۰ تا ۶۰ سالگی بیشتر دیده می شوند، ولی افرادی که ورزش های سخت و تمرینات سنگین دارند در سنین پایین‌تری مبتلا می‌شوند.   شاید ما کمتر به این مورد برخورد کنیم که فردی به دنبال ایست قلبی در زمین ورزش از پای درآید ولی آگاهی از علائم ایست قلبی و مدنظر داشتن آن به ما کمک خواهد کرد که فردی را از مرگ برهانیم. مرگ هایی که به علت ایست قلبی اتفاق می افتد معمولا به علت فشار بیش از حد روی قلب و کار بالای این عضو حادث می گردد. فعالیت ورزشی در هنگام بیماری و تب از مواردی است که کار قلب را بیش از حد قابل تحمل می کند و گاه باعث ایست قلبی میشود. ورزش کردن و فعالیت هنگامی که به عنوان مثال شکلات، آدامس و آبنبات داخل دهان هست بسیار خطرناک بوده و با ورود این جسم به داخل نای راه تنفسی بسته شده و خفگی حادث می گردد.     قبل از شروع فعالیت بعد از دوره نقاهت کنترل نبض و درجه حرارت بدن معیار بسیار خوبی برای شروع تمرینات است. احیاء قلبی ریوی روندی است که طی آن سعی می شود قلب از کار افتاده یا تنفس قطع شده را به موقعیت قبلی خود باز گرداند. کلیه دست اندرکاران امور ورزشی باید به خوبی به این مهارت آشنایی داشته باشند، چراکه چنین حالتی بسیار حیاتی بوده و ما فقط زمان بسیار اندکی در حدود چهار دقیقه فرصت داریم که تمامی اطلاعات خود را به شکل عملی روی مصدوم پیاده کنیم. اولین اقدام در هر فردی با ایست قلبی تنفسی، باز نگه داشتن راه هوایی می باشد. سپس باید نبض بیمار را کنترل کرد. بهترین نبض برای کنترل نبض کاروتید می باشد. در صورتی که نبض موجود نباشد شروع به ماساژ قلبی می کنیم، به ازای هر ۵ ماساژ یک تنفس در اقدام دو نفره و به ازای هر ۱۵ ماساژ ۲ تنفس در اقدام یک نفره به عمل می آوریم.   ضایعات نسج نرم به دنبال یک ضربه و آسیب به بافت‌های نرم مانند عضله، پارگی عروق و در نتیجه خونریزی بافتی اتفاق می‌افتد. خونریزی به دنبال خود تورم را در بر خواهد داشت که باعث بالا رفتن فشار در بافت و تحریک حساسیت میشود.   نمودار فوق خلاصه ای از مجموعه وقایع بعد از ضربه در بافت می باشد. برای درمان ضایعه نسج نرم هر چه سریعتر باید این چرخه را قطع کنیم. یکی از روش‌های درمانی به کارگیری از عامل سرمازا مانند یخ و جلوگیری از خونریزی و تورم و در نتیجه درد می باشد. به خاطر سپردن این مسئله که یخ و آب را مستقیما روی زخم نمی توان گذاشت دارای اهمیت است. زمان استفاده از یخ و ژلهای سرمازا قانون خاص ندارد. ولی معیارهای عملی وجود دارد که تا حدودی کمک کننده می باشند. به عنوان مثال زمان به کارگیری سرما در مفصل مچ پا و زانو حداقل سی دقیقه و برای آسیب ران حداقل ۴۵ دقیقه می باشد و معیار عملی برای برداشتن کیسه یخ به آبی رنگ شدن پوست سفید و سیاه شدن پوست تیره پوستان است. یخ و سرما باید به مدت زمان مناسب استفاده کردند و در غیر این صورت تاثیری نخواهند داشت.   فواصل زمانی بین استفاده از ژل ها و کیسه‌های سرمازا (یخ) حدودا یک تا دو ساعت می باشد، چنانچه ضایعه‌ای در خلال سرما درمانی بروز کند باید صبر کنیم تا به حالت طبیعی باز گشته و مجدداً درمان را آغاز کنیم. به طور خلاصه استفاده از کیسه یخ ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به فواصل هر یک تا دو ساعت برای حداقل زمان ۶ ساعت و طول دوره سرما درمانی ۷۲ ساعت بعد از آسیب می باشد. مهمترین نکته در سرما درمانی این است که برای افراد با نارسایی قلبی به هیچ وجه این روش درمان توصیه نمی شود. نوعی دیگر از ترمیم آسیب نسج نرم سرما و گرما درمانی همراه با هم می باشد. در این روش به طور توأم ۴ بار در روز به مدت ۱۰ دقیقه این عمل را انجام می‌دهیم. در تسریع روند بهبود آسیب نسج نرم بانداژ کشی یکی از وسایل می باشد که با هدف ایجاد فشار متقابل در برابر خونریزی به کار گرفته می شود. بالا نگه داشتن عضو به منظور مقابله با فشار زمین و بازگشت خون از عضو مورد نظر جهت کاهش تورم یکی از راه‌های دیگر درمان است. استفاده از گرما به عنوان یک تدبیر درمانی از ۷۲ ساعت بعد از آسیب شروع می شود چرا که قبل از آن با متسع کردن عروق خونریزی را بیشتر می کند و مانع انعقاد می گردد.   ضایعات نسوج سخت در مواردی که صدمه استخوانی وجود دارد و احتمال شکستگی می‌رود، در برخورد اول عضو ضایعه دیده را توسط آتل بی حرکت می‌کنیم و از حرکات بی مورد و اضافه جلوگیری خواهیم کرد. این کار به روش های متفاوتی صورت می‌گیرد، به عنوان مثال برای بی حرکت کردن یک انگشت آنرا به انگشت کناری ثابت می کنیم. برای بی حرکت کردن دست از بانداژ اسلینگ کمک می‌گیریم. پانسمان ها و پوشش ها با هرگونه زخم در محیط ورزش باید برخورد جدی شود. پانسمان و ضدعفونی کردن به عنوان یک اصل درمانی بوده و بهترین ماده ضدعفونی کننده سرم فیزیولوژی و در صورت موجود نبودن آب و صابون جایگزین مناسب می باشد. برای پیشگیری از بیماری‌های احتمالی ناشی از زخم لازم است که ورزشکار در مقابل بیماری هایی از قبیل کزاز ایمن شود. در هنگام پانسمان زخم چند نکته بهداشتی باید رعایت شود: اولا زخم را از قسمت داخل به خارج به صورت دایره های متحد المرکز ضدعفونی می‌کنیم. دوما جسم خارجی موجود در زخم را حتما خارج می‌کنیم. سوما نسوج مرده را از زخم جدا میکنیم تا سطح تماس نسوج زنده بیشتر شده و زودتر ترمیم شود. رابعا زخم و لبه های آن را تحت فشار قرار نمیدهیم چرا که باعث کاهش جریان خون شده و موجبات نکروز زخم فراهم می‌شود. در مواردی که تاول در کار باشد فقط تخلیه مایع آن کفایت می‌کند و از برداشتن پوست طاول جدا خودداری می‌کنیم چرا که خود یک پانسمان طبیعی محسوب می شود.                  
ادامه مطلب

گیاهان دارویی

بازدید : 344

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آنها حاوی مادهٔ مؤثره است. این ماده که کمتر از ۱٪ وزن خشک گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی مؤثر بر موجودات زنده است.

تاریخچه

در پزشکی کهن،داروها از گیاهان بدست می آمدند.در تولد رستم موبد پزشک،به دستور سیمرغ مرهمی از کوبیدن گیاهی مخصوص و آمیختن آن با شیر و خشک کردن آن در سایه،ساخته و بر زخم عمل رودابه می گذارد.نکته ی ظریف این دستور،توصیه به خشک کردن مرهم در سایه است تا خواص آن در اثر نور آفتاب و گرما از بین نرود،توصیه ای که امروز هم در نگهداری داروها به قوت خود باقی است. شناخت مواد دارویی مورد استفادهٔ مصریان قدیم از روی پاپیروس‌های مقدسی که از آنان به جای مانده‌است، میسر می‌باشد. باارزش‌ترین این پاپیروس‌ها «پاپیروس اسمیت» است. مصریان تقریباً از همهٔ قسمت‌های گیاه استفاده می‌کردند. طب بابل توسط الواح کوچکی که نام داروها را به خط میخی روی آن‌ها نوشته‌اند بر جای مانده‌است. عناصری که آن‌ها بکار می‌بردند اساساً ریشهٔ گیاهی داشته‌است. در دستورهای بابلی‌ها برخلاف مصریان وزن و اندازه ذکر نشده‌است. در متون هند قدیم گیاهان طبی به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول یا به‌عنوان مسهل، قی‌آور یا ملین به کار می‌روند یا باعث ترشح بینی می‌شوند و گروه دیگر مسکّن هستند. در کنار طب سوزنی که در چین اختراع شده، مهم‌ترین قسمت طب سنتی چین علم داروهای گیاهی بوده‌است. یک رسالهٔ داروسازی به نام پن تسائو کانگ مو (Pen Ts'ao Kang Mu) در سال ۱۵۹۷ تکمیل و منتشر شد. این رساله ۸۱۶۰ نسخه دارد که بر ۱۸۷۱ ماده که عموماً ریشهٔ گیاهی دارند متکی است. گیاه‌شناسی در ایران قبل از اسلام نیز سابقهٔ طولانی داشت. در اوستا بارها از «اورورو بیشه زو» (گیاه درمانی) ستایش شده‌است و واژهٔ اورورو به معنی گیاه فرشته نگهبان امرتات (امرداد) که خود یکی از امشاسپندان و کمال جاودانگی است در اوستا آمده‌است. پزشکان ایرانی از صدها گیاه و رستنیِ درمان‌بخش آگاه بودند و آن‌ها را مقدس می‌شمردند. مقدس‌ترین این گیاهان ۳۰ نوع بود که نمادی از نام روزهای سی‌گانهٔ یک ماه بود. به طور مثال نام روز آذر که نماد گیاهی آن در اوستا «اثرگون» نام دارد و آن نوعی گل همیشه بهار است که دم کردهٔ آن محرک سلسله اعصاب است و برای رفع خستگی استفاده می‌شد. نام «دارو» نیز از ریشه واژه ایرانی «دار» به معنی درخت است و در زبان پهلوی به «داروگ» تغییر شکل یافته و واژه انگلیسی و فرانسه «drug» از همین ریشه فارسی ساخته شده‌اند. در طب یونانی نیز دمنوش کاربرد داشته‌است. بقراط (۴۶۰–۳۷۷ قبل از تاریخ) ارتباط میان شکل گیاهان و بیماری‌های قابل درمان توسط آن‌ها به نام تئوری امضاها را مطرح کرد. بر اساس این نظریه می‌گوید این خود طبیعت است که به ما قدرت درمانی گیاهان را نشان می‌دهد. به همین علت بود که ساقهٔ زرد رنگ ریوند علیه بیماری زردی و میوه و گل قرمز انار علیه خونریزی بکار می‌رفت.[۵] جالینوس (۱۲۹–۲۰۰ میلادی) پزشک یونانی تجربیات خود را در یازده جلد کتاب ثبت کرد. او داروهای گیاهی را به چند گروه تقسیم کرد و بنیانگذار شاخهٔ خاصی از طب به نام «جالینوسی» (علم مواد دارویی و تهیهٔ آن‌ها) بود.[۶] در قرن اول میلادی، کتاب د ماتریا مدیکا را دیوسکوریدوس، پزشک ارتش نرون تدوین کرد، که از نخستین کارهای معتبر در مورد علم گیاه‌درمانی است. دیوسکوریدوس که اساس کار خود را بر پایهٔ کار بقراط بنا نهاده بود، شکل، مشخصات و خواص بیش از ۵۰۰ گیاه را در کتاب خویش ارائه کرد که تا ۱۵۰ سال بعد به‌عنوان یک کتاب مرجع مورد استفاده قرار می‌گرفت. در همان زمان یک طبیعی‌دان رومی به نام پلینی کتاب تاریخ طبیعی نسبتاً حجیمی را تدوین نمود که در آن به شرح گیاهان و خواص درمانی آن‌ها پرداخت. ۷ قرن بعد، که در اروپا به قرون وسطی موسوم است، صومعه‌ها زنده‌نگاه‌داشتن گیاه‌درمانی را به دست گرفتند. راهبان متون مربوطه را نسخه‌برداری کردند و از آن‌ها برای شفای بیماران استفاده نمودند و مزرعه‌هایی را به پرورش این گیاهان اختصاص دادند. آغاز کاربرد وسیع گیاهان دارویی و رونق و گسترش آن در کشورهای شرقی بخصوص در دورهٔ اسلام به زمانی که شرق به کارها، نوشته‌ها و ترجمه‌های آثار بقراط، جالینوس و کتاب‌های دیوسکوریدوس و پلینیوس و دیگران دسترسی یافت، مربوط می‌شود. زیرا کارها و آثار این دانشمندان یونانی مستقیماً از طریق شام و شرق رسید و در اوایل قرن سوم میلادی در بیت‌الحکمه به عربی ترجمه شد. کتاب «گیاهان» یا «الحشایش» یکی از مهمترین ترجمه‌های این منابع است که در واقع همان ترجمهٔ دِ ماتریا مدیکای دیوسکوریدوس است و از آن زمان و حتی تا همین اواخر به عنوان طب سنتی همیشه مورد استفاده قرار می‌گرفت. محمد بن زکریای رازی (سال‌های ۲۵۰ تا ۳۱۳ ق) دائرهالمعارفی در درمان‌شناسی به نام کتاب الحاوی فی الطب و کتاب خلاصهٔ پزشکی، به نام المنصوری و کتاب دیگری به نام منافع الاغذیه و دفع مضارها را نوشت. این کتاب‌ها و بقیهٔ آثار او، مخزن و مرجع مهم اطلاعات گیاه‌شناختی برای نسل‌های متمادی در شرق و غرب بوده‌است.[۷] پزشک نامور بوعلی سینا (سال‌های ۳۵۹ تا ۴۱۶ ه‍. ش) ۸۱۱ داروی گیاهی و معدنی را در کتاب قانون همراه با اثرات آن‌ها بر بدن انسان شرح داده‌است. برخی از این گیاهان ریشهٔ هندی، تبتی چینی یا کلاً شرقی داشته‌اند. دو واقعه زمینهٔ علم گیاه‌شناسی را گسترش داد. یکی از آن‌ها اختراع دستگاه چاپ به وسیلهٔ گوتنبرگ در سال ۱۴۵۰ میلادی و دیگری کشف آمریکا به وسیلهٔ کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲ میلادی بود. نتیجهٔ مستقیم این دو واقعه، چاپ تعداد زیادی از مجموعه‌های گیاهی و وارد کردن داروهای جدیدِ بسیار به اروپا بود. پاراسلسوس دانشمند سوئیسی (۱۵۴۱–۱۴۹۳) با سفر به اروپا و جمع‌آوری تجربیات گوناگون، پایه و اساس محکمی در طب به وجود آورد. گنجینهٔ گیاهان یکی از مهم‌ترین آثار این دانشمند است. او برای طب گیاهی اولویت خاصی قائل بود و به اثرات درمانی آب‌های معدنی و گیاهان محلی توجه زیادی داشت. وی اولین کسی بود که علم شیمی را در روش‌های درمانی شرکت داد. او در تاریخ علم طب به عنوان اصلاح کننده طب و به بیان دیگر بنیانگذار شیمی درمانی و پزشکی مطلع در باب گیاهان دارویی شناخته شده‌است. شیمی و فارماکولوژی به موازات یک‌دیگر تکامل یافته‌اند. بالاخره به لطف کتاب الکساندر چیرش (۱۸۵۶–۱۹۳۹) به نام «رسالهٔ فارماکولوژی» بود که مطالعهٔ گیاهان دارویی و داروهای طبیعی در میان علومِ شناخته شدهٔ دیگر جای گرفت.

روشهای مصرف گیاهان دارویی

گیاهان دارویی و معطر عمدتاً به فرمهای زیر مصرف می‌شوند:

گیاه تازه گیاه خشک شده یا کنسرو شده بصورت فرآوری شده توسط حرارت استحصال مواد مؤثر در صنعت تفاوت بین گیاهان دارویی و داروی گیاهی گیاهان دارویی شامل بخش‌هایی از گیاه است که پس از خشکاندن، بدون ایجاد هرگونه تغییری در مغازه‌ها و عطاری‌ها به فروش می‌رسد. گیاهان دارویی مثل زیره، رازیانه، هل یا دارچین گیاهانی هستند که برخی خواص درمانی آن‌ها که عمدتاً بی ضرر یا کم ضرر هستند، به اثبات رسیده‌است اما داروهای گیاهی حاصل تبدیل برخی گیاهان به دارو در کارخانه‌های داروسازی و طی فرایندی خاص و استریل هستند. با این توضیحات و ذکر تفاوت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی باید گفت که عطاری‌ها تنها حق فروش گیاهان دارویی را دارند، گیاهانی که تعداد شان مشخص است و طی سالیان دراز فواید و بی عارضه یا کم عارضه بودن شان به اثبات رسیده‌است. مسلم است که مصرف بی‌رویه و بیش از حد نیاز هر نوع خوراکی اعم از گیاهی یا شیمیایی می‌تواند برای بدن ضرر داشته باشد.

گیاهان در ایران

در ایران حدود ۸۰۰۰ گونه گیاهی موجود است که از این تعداد ۲۳۰۰ گونه جزء گیاهان معطر و دارویی هستند و از این تعداد ۴۵۰ گونه در عطاری‌های ایران به فروش می‌رسد. بر اساس تحقیقی که از طرف دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد شایعترین گیاهان دارویی خریداری شده از عطاری‌ها در شهر تهران در سال ۱۳۸۷ انجام شده‌است، شایعترین گیاهان خریداری شده از عطاران: در فصل بهار به ترتیب، گل گاو زبان ایرانی، سنبل الطیب، خاکشیر، بنفشه در فصل تابستان به ترتیب: خاکشیر، کاسنی، شاه تره، تخم شربتی در فصل پاییز، به ترتیب: آویشن، پنیرک، گل ختمی، بنفشه در فصل زمستان به ترتیب: دارچین، زنجبیل، چهارگل (ترکیبی از نیلوفر، پونه، گل ختمی، سپستان، پرسیاوشان، عناب و گل بنفشه) و آویشن بوده‌است.


  دوره آموزشی آشنایی با گیاهان دارویی

جهت ثبت نام در دوره آموزشی گیاهان دارویی بر روی تصویر فوق کلیک نمایید.

دوره غیر حضوری است و محتوای الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال می گردد.

پس از پایان گواهی ومدرک معتبر  دوره آموزشی گیاهان دارویی با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید.

مشاوره رایگان: ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴

 

خطر انقراض

بنابر گزارش گروه بین‌المللی حفاظت باغ‌های گیاه‌شناسی، بسیاری از گیاهان دارویی به دلیل برداشت بی‌رویه و نابودی جنگل‌ها در معرض خطر انقراض هستند.

طبقه‌بندی بر اساس اثرات

مواد شیمیایی گیاهی اثر درمانی آن‌ها را بر حسب عملشان، در بدن انسان مشخص می‌کند؛ بنابراین گیاهان دارویی بر حسب شعاع عملشان در گروه‌های معینی طبقه‌بندی می‌شوند. همیشه یک گیاه دارویی اثری مشخص ندارد و طیف اثرات آن ممکن است زیاد یا کم شود. به این معنی که یک گیاه ممکن است در درمان چندین بیماری مؤثر باشد؛ و برعکس برای تقویت اثر درمانی آن‌ها اغلب مخلوطی از چند گیاه تهیه می‌شود تا تاثیرشان چند برابر شود.

گیاهان تلخ

داروهای گیاهی هستند که روی کار معده، خصوصاً در هنگام بی‌اشتهایی تأثیر می‌گذارند، انواع مختلفی از آن را قبل از غذا مصرف می‌کنند از قبیل:گیاهان تلخ خالص، قنطوریون صغیر، گل سپاس (جنتیانا-کوشاد)، شبدر آبی، گیاهان تلخ معطر (مواد تلخی که همراه مواد معطر باشند) نظیر:درمنه، سنبل ختایی گیاهان تلخ قابض:این گیاهان در عین حال کمی قابض بوده برای زکام‌ها و گاستریت‌های سبک (پوست کندورانگو) به کار می‌روند. گیاهان تلخ لعابدار: گیاه پای خر، شاهدانه، گیاهان قابض (داروهای منقبض کننده این مواد روی بشره یا مخاط با تشکیل رسوبات سخت همراه با بافت پروتئینی تأثیر می‌گذارند. آن‌ها آب موجود در بافت‌ها را می‌گیرند و با کم و بیش خشک کردن آن‌ها اثر ضد تورمی نیز دارند. این مواد اغلب از ترکیبات تانن هستند. این گروه شامل مورد، گل غافث، هوفاریقون، مریم گلی، انجبار، گوش خر، گل مینا (امراض جلدی، اگزمای متورم و عفونی)، تره تیزک، سنفتیون، پوست درخت بلوط و بید، ریشهٔ بابا آدم، درخت گردو، توت روباه، هفت بند، آویشن، دم شیر و زوفا می‌شود.

کاهش دهنده چربی و کلسترول

از زعفران در کتاب های داروسازی نام برده شده است.نتیجه ی آزمایش ها نشان می دهد که زعفران باعث کاهش چربی و کلسترول خون و افزایش نفوذ اکسیژن در پلاسما می شود

ضد التهاب

این مواد را برای درمان زخم‌ها و کوفتگی‌ها به کار می‌برند. آن‌ها ورم را کاهش می‌دهند و بازسازی بافت‌های آسیب دیده را (با تأثیر بر غشای مخاطی و سطح گرانولی) تسریع می‌کنند. بنابراین بابونه و اکلیل کوهی جراحت‌ها را التیام می‌بخشند، خزه اثر ضد تورم روی مجاری ادرار دارد و گل نرگس ضمن التیام زخم‌ها، بیماری پوستی را درمان می‌کند. رزمارینوس در مصارف خارجی ضد روماتیسم و توت فرنگی برای جوش صورت مفید است.

گیاهان ضد نفخ

در این‌جا منظور موادی هستند که اثر خوبی روی دفع گازهای معده و انقباضات دردناک و حتی تشنج عضلات شکم دارند. این مواد حساس فشار درد را کاهش داده باعث توقف رشد باکتری‌هایی می‌شوند که تخمیر ایجاد می‌کند. این گروه شامل داروهایی است که مواد اسپاسمولیتک (رافع تشنج و انقباضات) دارند. گیاهانی از این قبیل عبارتند از:بابونه، انیسون، رازیانه، سرو کوهی، نعناع، مریم گلی، اکلیل کوهی، زیره و زوفا. میوهٔ شیرین رازیانه در بسیاری از حوشانده‌ها که به صورت مخلوط تهیه می‌شوند به کار می‌رود. از آن ضمن خوشبو و مطبوع کردن طعم جوشانده‌ها به عنوان ضد نفخ بسیار مؤثر استفاده می‌کنند.

گیاهان معرق

گیاهانی که عمل تعرق را آسان‌تر می‌نمایند عبارتند از:گل ماهور، آقطی سیاه، بابونه، زیزفون، شاه تره، برگ انگور فرنگی، ریش بز، تره تیزک، ریشه بابا آدم، بید گیاه، گیاهان کاهش دهندهٔ تعرق گیاهانی که از تعرق زیاد جلوگیری می‌کنند عبارتند از:مریم گلی، سنبل الطیب، شابیزک (بلادون) و برای مصرف خارجی، برگ گردو و پوست درخت بلوط. گل ماهور گل‌های زردی دارد که پس از خشک کردن در ترکیب جوشانده‌هایی که به عنوان ضد سرفه تجویز می‌شوند از آن استفاده می‌گردد، زیرا دارای مقدار زیادی لیزاب یا لعاب است.

گیاهان مدر

این گیاهان ترشح ادرار را زیاد می‌کنند و برای ناراحتی‌های مجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها ضمن این که مدر هستند کمی هم حالت ضدعفونی دارند. از آن‌ها می‌توان در مواردی از قبیل ناراحتی‌های کلیوی سبک، سنگ کوچک یا شن ادراری استفاده کرد. در صورتی که ناراحتی کلیوی مهم، ناراحتی‌های قلبی، ورم قلبی، یا سیروز کبدی وجود داشته باشد این داروها مناسب نیستند و باید به پزشک مراجعه شود. گیاهان دارویی از قبیل:گل آقطی سیاه، انگور روباه، سرو کوهی، مورد، پرسیاوش، هوفاریقون، لوبیای شیطان (اونونیس)، ریشهٔ جعفری.

گیاهان خلط آور لعابدار

گیاهان دارویی ایجاد خلط را تسهیل می‌نمایند. آن‌ها محتوی لعلب‌های گیاهی هستند که با جذب رطوبت باد کرده قسمت دیگر را مرطوب می‌کند و این به دلیل خاصیت جذب آب این مواد است. آن‌ها همچنین ورم منطقه‌ای را که قسمت ورودی نای را احاطه نموده‌است با تسکین سرفه، کاهش می‌دهند. گل زیزفون خشک شده داروی بسیار خوبی برای سرماخوردگی است. جوشانده آن را ترجیحاً با عسل شیرین می‌کنند و می‌نوشند و داروی خوبی برای عرق کردن است. در اکثر موارد گل زیزفون معطر را که برگ آن قلبی شکل است، مصرف می‌کنند. برخی از این گیاهان علاوه بر لعاب محتوی اسانس‌های روغنی و ساپونین هستند. از میان این گیاهان می‌توان از پنیرک، گل ماهور، ختمی و بارهنگ نام برد.

گیاهان خلط آور و قی آور

این مواد ترشح غدد مجرای تنفسی و برونش‌ها را زیاد می‌کنند و به مقدار زیاد قی آورند و به مقدار کم فقط باعث ایجاد حالت تهوع می‌شوند؛ حالتی که از نظر پزشکی در برخی مواقع مفید است. آلکالوئیدی به نام امتینو ساپونین‌ها به این گروه تعلق دارند. طبق نسخهٔ پزشکی جوشانده ریشهٔ ایپکاکوانا را می‌توان تهیه نمود و بدون نسخه می‌توان از علف فتق، خارخر، شیرین بیان، ریشهٔ گل پامچال و گل ماهور استفاده کرد.

خلط آور محرک

این گیاهان محتوی مواد فراری هستند که از طریق دستگاه تنفسی دفع می‌شوند، مخاط را تحریک می‌کنند و عمل خلط‌آوری و دفع آن را آسان‌تر می‌کنند. ضمناً این مواد باعث شل شدن عضلات مجرای تنفسی که در حالت انقباض باشند نیز می‌شوند ضمن این که کمی نیز قدرت ضدعفونی کننده دارند. این گروه شامل گیاهان دارویی می‌شود که اسانس‌های روغنی داشته باشند. گیاهان دارویی که در این زمینه برای تهیه جوشانده به کار می‌روند عبارتند از: رازیانه، برگ نعناع و پونه و از دیگر گیاهانی که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان ختمی، گیاه پای خر (گل و برگ‌های آن) و دانهٔ کتان محتوی لعاب را نام برد.

گیاهان ضد سرفه

این‌ها در واقع گیاهان خلط آور آرام کنندهٔ سرفه هستند. در اکثر موارد از آن‌ها به صورت مخلوط (جوشانده برای سینه درد) استفاده می‌کنند. از میان گیاهان ساده نیز می‌توان از ختمی، پنیرک، گیاه پای خر، بارهنگ، به دانه و شیرین بیان نام برد. گل‌های گیاه پای خر در اوایل بهار شکفته می‌شوند و برگ‌های آن برای تهیهٔ جوشانده همراه با دیگر گیاهان ضد سرفه به کار می‌رود.

گیاهان مسهل صفرا

این مواد کار تولید صفرا در سلول‌های کبدی و همچنین کار دفع آن از طریق مجراهای صفراوی را تسهیل می‌کنند. در درمان ورم کیسه و مجراهای صفراوی و حتی علیه سنگ ریزه‌های کوچک کیسه صفرا در کنار داروی مؤثر پر قدرت از داروهای گیاهی نیز استفاده می‌شود که محتوی اسانس‌های طبیعی ضد تشنج مجراهای صفراوی و ضد عفونی کننده‌های سبک و ضد تورم هم هستند. از میان داروهای گیاهی می‌توان از:برگ بولدو، زنجبیل شامی، گندنای کوهی و ریوند نام برد. و از میان گیاهان غیر طبی از: مامیران، گل قاصد، پوست درختچهٔ زرشک، آویشن معمولی و بومادران نام می‌بریم.

گیاهان ملین و مسهل

مسهل‌ها کار تخلیه روده را تسریع می‌نمایند. دانه و برگ‌های سنای اسکندریه، ریشهٔ شیرین بیان، ریشه ریوند از این دسته هستند. گیاهانی نظیر بومادران، فاشرای سفید و کتان از گروه غیر طبی این دسته هستند.

گیاهان مقوی قلب

این گروه شامل گلوکوزیدهای گیاهی است که اثر تقریبی روی کار قلب دارند. این مواد آهنگ کار قلب را تسریع می‌کنند. دفع آب به عنوان اثر جنبی مصرف این مواد شناخته شده‌است. در این گروه می‌توان از گل انگشتانه، آدونیس، گراتیول و خربق سیاه (هلبور سیاه) نام برد.

ضد آسم

گیاهانی که محتوی آن‌ها برای مبتلایان به تشنجات ریوی همراه با آسم مفید است، عبارتند از:شابیزک (بلادون)، تاتوره. برگ‌ها و مواد محرکهٔ گل انگشتانه ارغوانی از مهم‌ترین و بهترین مواد برای تقویت قلب شناخته شده‌است و تنها پزشک پس از این که بیمار را به طور دقیق معاینه نمود می‌تواند آن را تجویز و مقدار مصرف آن را مشخص کند.

مواد آرامبخش

این مواد آرام کننده در موارد عصبی بودن، ضعف اعصاب و تغییرات رفتاری در سیستم اعصاب مرکزی (بیماری ضعف اعصاب) مصرف می‌شود. در مقایسه با داروهای شیمیایی، این مواد اثر بسیار آرام‌تر و ملایم تری از خود نشان می‌دهند. از گیاهان آرامبخش می‌توان از سنبل الطیب، گل ساعتی، رازک و خلنگ نام برد.

ضد تصلب شرائن

این گروه تأثیر مثبتی روی قسمت‌های آسیب دیده سیستم گردش خون خصوصاً در زمان پیری یا در صورت داشتن تغذیه ناصحیح مانند مصرف بیش از حد چربی، نداشتن فعالیت کافی و شرایط بحرانی از خود بر جای می‌گذارد. کلسترول که روی دیواره وریدها رسوب نموده آن‌ها را آهکی و سخت می‌کند، اثر نامناسبی روی قسمت‌های آسیب دیده دارد که ایجاد کنندهٔ ترومبوز و فشار خون بالا نیز می‌تواند باشد. در این حالت داروهای گیاهی که سرشار از روتین و ویتامین ث هستند می‌توانند سودمند باشند. در این گروه نیز از سیر، سرخ ولیک (گل و برگ‌هایشان)، عرق گل سرخ، تلخ بیان ژاپنی (سوفورا) و دارواش می‌توان نام برد. سرخ ولیک اغلب به عنوان داروی ضد فشار خون مصرف می‌شود. گل و حتی شاخه‌های برگدار، یا خود برگ‌ها را به تنهایی یا همراه میوهٔ این گیاه جمع‌آوری می‌کنند.

ضد فشار خون

این گیاهان روی فشار خون بالا (ناراحتی‌های سیستم تنظیم کننده) تأثیر می‌گذارند. درمان این بیماری شامل رژیم غذایی و داروهای مناسب آن است. در مرحلهٔ آغاز بیماری فشار خون می‌توان از مسکن و پایین آورنده‌های فشار خون نظیر سنبل الطیب، یولاف، سیر، اکلیل الملک، سرخ ولیک و رازک استفاده کرد. گیاهان معطر عبارتند از گیاهانی که برای بهتر کردن مزه و عطر داروها به کار برده می‌شوند و دارای اثر ضدعفونی کننده نیز هستند؛ نظیر مریم گلی، بابونه رومی، اسطوخودوس و اکلیل کوهی (مصرف داخلی یا خارجی). ضد انگل گیاهانی که علیه انگل‌های روده به کار می‌روند عبارتند از:سرخس نر، غازیاغی، هویج، پیاز، شاه تره، انار، زبان در قفا، کدو.

ضد دیابت

از این گیاهان به عنوان کمک درمانی در درمان دیابت (که به معنی تولید کم انسولین در لوزالمعده است) استفاده می‌گردد. انسولین‌های گیاهی (گلوکوکنین‌ها) که موثرترین صورت آن‌ها به شکل عصاره‌های اسیدی است، در گیاهانی نظیر:حلبوب، لوبیا، مورد صحرایی قرمز و گیاه بابا آدم وجود دارند. گیاهان تلخ مانند قنطوریون صغیر، گل سپاس (جنتیانا) و درمنه نیز مفید هستند.

امراض زنانه

این گیاهان التهاب ماهیچه‌های صاف در باسن کوچک (رحم، مجاری ادراری) و دردهای عادت ماهانه را کاهش می‌دهند. برخی از این مواد روی رحم خصوصاً در زمان بارداری (خونریزی رحم پس از زایمان یا سقط جنین یا تورم) به عنوان درمان عمومی تحریک کننده تحت نظر دقیق پزشک اثرات سودمندی دارند. این مواد عبارتند از:آلکالوئیدهای زنگ، کیسه کشیش، سیاه دانه، فلفل آبی، پتانسیل، سداب، هوفاریقون. مواد شیرآور که ترشح شیر را تحریک می‌کنند در گیاهانی نظیر حلبوب (نوعی گل شبیه گل مینا)، رازیانه، انیسون سبز، و شنبلیله یافت می‌شوند.

ضد استفراغ

گیاهانی که باعث تسکین حرکات دودی شدید و زیاد از حد معده می‌شوند در این گروه قرار دارند. گیاهان سرشار از تانن (به خاطر اسید تانیک موجود در آن‌ها) و زغال گیاهی، پوست بلوط و همچنین ترکیبات محتوی لعاب نظیر دانه‌های یولاف، جوشاندهٔ جو و آب برنج موثرند. برای کودکان از هویج، سیب رنده شده (پکتین) پس از قهوه‌ای شدن آن، انجبار، بلوط، گل محمدی، مریم گلی، مورد و توت فرنگی استفاده می‌کنند.

ضد تومور

این گیاهان محتوی مواد ضد توموری (غده) هستند. گیاهانی نظیر دارواش و خصوصاً نیلوفر آبی مناطق حاره و آلکالوئیدهای پروانش دارای این مواد هستند.
ادامه مطلب

انچه در مورد بدنسازی باید بدانید

بازدید : 293

افرادی که پرورش اندام را آغاز کرده‌اند باید به نحوه ورزش کردن و تغذیه خود توجه کنند تا نتیجه مطلوب را بگیرند.

اگر به تازگی پرورش اندام را آغاز کرده‌اید و می‌خواهید تناسب اندام بهتری داشته باشید باید نکات خاصی را در نظر بگیرید. نباید انتظار داشته باشید که یک‌شبه تغییر زیادی مشاهده کنید. حجم عضلات به تدریج افزایش می‌یابد. باید صبور باشید و در انجام ورزش و داشتن تغذیه مناسب پشتکار داشته باشید.

نکاتی برای شروع پرورش اندام:

۱- با وزنه‌های عادی شروع کنید

باشگاه‌ها پر از دستگاه‌های مختلف برای وزنه زدن است اما در ابتدا این دستگاه‌ها به شما برای ساختن یک ساختار بدنی منسجم کمک نخواهد کرد. ابتدا از دمبل و وزنه‌های عادی شروع کنید.

۲- حرکات ترکیبی انجام دهید

ممکن است در مجله‌ها و سایت‌های ورزشی حرکات ورزشی مختلفی را ببینید اما باید در شروع کار حرکات پایه‌ای را انجام دهید. حرکاتی همچون اسکات، وزنه و پرس سینه نباید از برنامه شما حذف شود.

۳- برنامه داشته باشید

نمی‌توانید تنها به باشگاه بروید و هر حرکتی دوست دارید انجام دهید. باید یک برنامه خاص داشته باشید و آن را دنبال کنید. از یک مربی بدنسازی یا یک ورزشکار حرفه‌ای بخواهید تا به شما برنامه‌ای بدهد که شخص شما نیاز دارید. تعداد حرکات در این برنامه باید مشخص باشد. هنگامی که به باشگاه می‌روید باید دقیقا بدانید که می‌خواهید چه کار کنید.

۴- هر روز تمرین نکنید

اگر شخصی که برای شما برنامه می‌ریزد حرفه‌ای باشد بیش از ۴ روز در هفته به شما تمرین نمی‌دهد. به عنوان یک مبتدی بیشتر از این به تمرین احتیاج ندارید. بقیه روزهای هفته باید استراحت کنید تا ریکاوری صورت گیرد.

۵- هر هفته بر روی همه عضلات کار کنید:

درطول هفته باید حداقل یک بار بر روی هر کدام از گروه‌ عضلات بدن کار کنید. همان طور که تمرین زیاد خوب نیست، تمرین کم هم مناسب نیست.

۶- نحوه درست هر حرکت را یاد بگیرید

بهتر است هر حرکتی را آرام‌تر شروع کنید و نحوه درست انجام آن را یاد بگیرید.

۷- کم‌کم وزنه خود را افزایش دهید

بعد از اینکه فرم درست حرکات ورزشی را یاد گرفتید، باید کم‌کم وزن وزنه‌ها را افزایش دهید. هر دو هفته یک بار کمی بر وزن وزنه‌ها اضافه کنید. این کار باعث افزایش قدرت و حجم عضلات می شود.

۸- مراقب کمر درد باشید

هنگامی که به حدی رسیدید که از وزنه‌های سنگین استفاده کردید، از کمربند مخصوص برای محافظت از کمر استفاده کنید. ممکن است در ابتدا کمردرد نگیرید اما در آینده این مشکل را پیدا خواهید کرد.

۹- پروتئین مصرف کنید

پروتئین برای پرورش عضلات لازم است. پروتئین در مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر، لبنیات، سبزیجات و آجیل وجود دارد. بیشتر متخصصان ورزشی توصیه می‌کنند که هر روز به ازای هر کیلو از وزن بدن ۲ گرم پروتئین مصرف کنید.

۱۰- میزان کالری دریافتی را افزایش دهید

برای پرورش عضلات باید بیشتر از آنچه که می‌سوزانید کالری مصرف کنید. BMR یا میزان سوخت و ساز بدن خود را محاسبه کنید. اگر شغل شما طوری است که زیاد حرکت نمی‌کنید لازم نیست زیاد کالری مصرف کنید.

۱۱- وعده‌هایی غذایی را افزایش دهید

به جای خوردن ۳ وعده غذایی در روز، ۴ تا ۵ وعده غذایی با حجم کمتر داشته باشید.

۱۲- از خوردن غذای ناسالم پرهیز کنید

درست است که می‌خواهید وزن خود را افزایش دهید اما این وزن اضافه باید با افزایش حجم عضلات ایجاد شود نه چربی. غذاهای باکیفیت که حاوی پروتئین و کربوهیدرات باشند، مصرف کنید. از خوردن غذاهای چرب، ناسالم و با قند زیاد پرهیز کنید. تنها زمانی که می‌توانید از کربوهیدرات که سریع هضم می‌شود استفاده کنید بلافاصله بعد از ورزش است. این نوع کربوهیدرات در قند و آرد سفید وجود دارد.

۱۳- میوه و سبزیجات مصرف کنید

در کنار پروتئین، کربوهیدرات و چربی نیاز به مصرف ویتامین و مواد معدنی دارید.

۱۴- استراحت کنید

عضلات هنگامی که استراحت می‌کنید رشد می‌کنند، نه در هنگام ورزش. بنابراین از ۸ ساعت خواب روزانه مطمئن شوید.

۱۵- مانند یک ورزشکار رفتار کنید

سعی کنید زندگی سالمی داشته باشید و سیگار نکشید. شروع بدنسازی و نکات بسیار آن  
 

سن بدنسازی

بدنسازی در سن ۱۴ سالگی :

به والدین و هواداران بدنسازی توصیه می کنیم بدنسازی را تا سن ۱۴ سالگی شروع نکنند چون نوجوانانی که پا به باشگاه های بدنسازی می گذارند از نظارت های لازم برخوردار نیستند و قرار گرفتن آنها با رده سنی جوانان و بزرگسالان نتیجه خوبی نخواهد داشت، نداشتن تجربه و عدم حضور دائمی مربی باشگاه می تواند باعث آسیب های جدی شود. اگر در نزدیکی محل زندگی شما باشگاه بدنسازی مخصوص نوجوانان و مربی و تجهیزات لازم برای این رده سنی وجود دارد، می توانید در سن ۱۴ سالگی هم بدنسازی را شروع کنید.

بدنسازی در سن ۱۵ سالگی :

شاید بتوان سن شروع بدنسازی را ۱۵ و ۱۶ سالگی عنوان کرد. در این سن نوجوان می تواند آمادگی ورود به باشگاه بدنسازی بزرگسالان را پیدا کند. نکته مهمی که وجود دارد بدنسازی سن بخصوصی ندارد تنها باید نکات مهمی همچون محیط باشگاه، وسایل باشگاه، مربی باتجربه محیا باشند.

مراجعه به پزشک برای شروع بدنسازی

در آغاز هر ورزشی مراجعه به پزشک و مشورت با او بسیار ارزشمند خواهد بود. اگر بیماری بخصوصی مثل بیماری کلیه، قلبی، فشار خون، ریه و… دارید قبل از شروع بدنسازی به پزشک معالج خود مراجعه کنید و با او در مورد ورزش کردن خود مشورت کنید. مراجعه به پزشک برای شروع بدنسازی در هر سنی لازم است چراکه داشتن یک بیماری قلبی که شما از آن آگاه نیستید می تواند نتیجه ناخوشیندی داشته باشد که در این باره توصیه می کنیم لینک زیر را مطالعه فرمایید.

برنامه بدنسازی برای هفته اول

معمولا وقتی اولین بار وارد یک باشگاه بدنسازی می شوید و در آن ثبت نام می کنید با محیط جدیدی روبرو می شوید که در آن احساس غربت می کنید مخصوصا اگر همراه نداشته باشید آن وقت هست که به قول شاعر این انسان ها غریبه اند. کسی در این شرایط به شما توضیحی نمی دهد و همین باعث می شود برخی از همان راهی که آمده اند برگردند. هدف مقاله راهنمای کامل برای شروع بدنسازی این است، تا شما را با این محیط آشنا کند تا وقتی وارد یک باشگاه بدنسازی می شوید به گونه ای رفتار کنید که انگار ۱۰ سال است تمرین حرفه ای انجام می دهید. پس از ثبت نام، وارد رختکن شوید لباس های ورزشی خود را بپوشید و وارد سالن تمرین شوید، در سالن تمرین یک قسمت خلوت (جایی که ورزشکاران و وسایل کمتری باشد) پیدا کنید و شروع به گرم کردن بدن خود کنید. گرم کردن بدن در بدنسازی ، آماتور و حرفه ای نمیشناسد و اگر دوست دارید آسیب نبینید حتما بدن خود را گرم کنید، این مهم ترین نکته است. بعد از گرم کردن باید سراغ وسایل بدنسازی بروید تا تمرین اصلی بدنسازی را آغاز کنید. ولی کدام دستگاه را برای شروع انتخاب کنید، کدام حرکت بدنسازی برای شما مفید است؟ معمولا در باشگاه های پرورش اندام روی یکی از آینه های باشگاه یا نزدیک بوفه و یا میز مربی کاغذی چسبانده شده با این عنوان : برنامه بدنسازی برای هفته اول شما می توانید برنامه بدنسازی برای شروع را پیدا کنید و مطابق آن ورزش کنید و یا اینکه قبل از مراجعه به باشگاه مطالعه فراوان داشته باشید و خودتان حرکات را انتخاب کنید. هرچند که روش اول هم اشتباه است ولی بهتر است بین بد و بدتر شما بد را انتخاب کنید و طبق برنامه بدنسازی برای هفته اول که روی آینه چسبانده شده است پیش بروید.

اما چرا هر دو راه اشتباه است ؟ واقعا روش برنامه بدنسازی برای هفته اول هم اشتباه است؟

باید صادقانه به شما بگوییم که متاسفانه برخی از مربیان باشگاه های بدنسازی تنبلی می کنند و تازه واردان را به خوبی راهنمایی نمی کنند و چون حوصله ندارند برای هر تازه وارد برنامه اختصاصی بدهند این برنامه را آماده کرده و با چسباندن آن به یکی از قسمت های باشگاه خیال خود را راحت می کنند، در حالی که مربی یک باشگاه باید دائم به سالن تمرین سر بزند و نحوه صحیح اجرای حرکات را به همه آموزش بدهد. در هر صورت وقتی شروع به اجرای حرکات کردید اگر مربی باشگاه حضور داشت برای هر حرکت جدید سراغ او بروید و از مربی خود بخواهید نحوه صحیح اجرای حرکت را به شما بیاموزد، اگر مربی در باشگاه حضور نداشت سراغ افراد با تجربه که از اندامشان مشخص هست بروید و از آنها خواهش کنید حرکات را به شما آموزش دهند. شما یک هفته تا یک ماه باید این تمرینات را انجام دهید و بعد از آن با یک دفترچه یادداشت سراغ مربی باشگاه خود بروید و درخواست برنامه تمرینی جدید کنید. چند نکته مهم در مورد برنامه بدنسازی ماه اول به احتمال زیاد شما دچار گرفتگی عضلات و جمع شدن اسید لاکتیک در بدن خود خواهید شد و این مورد بستگی زیادی به انتخاب وزنه ها دارد ،اگر در جلسه اول تمرینی خود وزنه ها را سنگین انتخاب کنید به احتمال زیاد گرفتگی عضله در بدن شما نمایان خواهد شد و میزان آسیب و گرفتگی بستگی به شدت تمرین و وزنه ها دارد. پس گرم کردن بدن را فرآموش نکنید و اگر شما یک کارمندی هستید که تا روز قبل سنگین ترین چیزی که بلند کرده اید کیف دستیش بوده است از هالتر خالی برای تمرین هفته اول استفاده کنید تا آسیب نبینید. مراقب وسایل بدنسازی باشید، شما روی چمن و با توپ نرم تمرین نمی کنید شما روی زمین سفت و با آهن تمرین می کنید. پس وقتی می خواهید وارد سالن تمرین شوید مجهز وارد شوید یعنی کفش ورزشی پا کنید و از یک حوله شخصی برای گرفتن عرق روی صورت و عضلات خود استفاده کنید و به یاد داشته باشید که هیچ وقت وزنه های یک هالتر را از یک طرف خالی نکنید و همیشه مراقب چپ شدن ، برگشتن هالتر و وزنه ها باشید. سعی کنید از افرادی که وزنه های بسیار سنگین برای تمرین خود انتخاب می کنند و توانایی اجرای یک حرکت را هم ندارند دوری کنید، چون این افراد از شما خواهند خواست که بعنوان یار تمرینی یا کمک ، همراهیشان کنید و فقط برای شما آسیب های جدی کمر را دربر خواهند داشت.

شروع بدنسازی برای افراد لاغر

شاید شروع بدنسازی برای افراد لاغر از این لحاظ که آنها توان اجرای حرکات را با وزنه های سنگین ندارند سخت باشد و سخت تر می شود اگر شخص بخواهد حسرت بخورد که چرا نمی تواند مثل بقیه وزنه های سنگین را جابجا کند. نکته ای که افراد لاغر باید بدانند این است که اگر وزنه های سنگین انتخاب کنند و رژیم غذایی مناسبی نداشته باشند بدن آنها به اصطلاح ورزشکاران خالی خواهد کرد و بدن پس از سوزاندن چربی ها به سراغ عضلات می رود و اینگونه می شود که عضلات شما سوخته می شود و به انرژی تبدیل می شود. عجله را کنار بگذارید و با دید بلند مدت تمرین کنید تا نتیجه مطلوب را بدست آورید.

مکمل برای مبتدیان

همانطور که گفتیم افراد سودجو در کمین نشسته اند تا اجناس تقلبی خود را بعنوان بهترین چربی سوز، بهترین مکمل افزایش وزن و… به شما بفروشند ، لطفا فریب این افراد را نخورید طبق قوانین وزارت بهداشت تنها مرکز مجاز فروش مکمل های بدنسازی، داروخانه ها هستند.

برنامه غذایی برای شروع بدنسازی

یک توصیه کلی بعنوان برنامه غذایی برای شروع بدنسازی نمی توان کرد، چراکه افراد ژنتیک و قد و وزن متفاوت دارند. تنها می توان چند نکته مهم را یادآوری کرد تا بعد از مراجعه به مربی باشگاه برنامه تمرینی و تغذیه ای مناسب را بگیرید. تعداد وعده های غذایی شما باید ۶ وعده غذایی باشد پس سنت ۳ وعده غذایی سابق را بشکنید و ۳ وعده غذایی دیگر به آن اضافه کنید. فرقی نمی کند هدف ورزشی شما کاهش وزن باشد یا افزایش وزن. مهم این است که در تعداد مناسب وعده های غذایی (۶ وعده) مواد غذایی مناسب را نسبت به قد و وزن خود به بدنتان برسانید. وعده قبل از خواب هم مهم است چراکه بدن در هنگام استراحت رشد می کند و اگر شما در ۶ تا ۸ ساعت خواب به بدن خود مواد غذایی نرسانید به بدن خود ظلم کرده اید، انتظار نداریم همچون جی کاتلر ۳ بار از خواب بلند شوید و غذا بخورید تنها کافی است وعده مناسبی نسبت به قد و وزن خود قبل از خواب در نظر بگیرید.
ادامه مطلب
آسیب شناسی ورزشی

آسیب شناسی ورزشی

بازدید : 336
فصل اول آسیب های عضلانی عضلات معمولاً به دنبال ضربات مستقیم دچار ضایعه می‌شوند و این ضربات اثراتی همچون کبودی و پارگی در عضله به جا می گذارند. به این ترتیب ضایعات و آسیب های عضلانی را به دو گروه کلی پارگی عضله و هماتوم عضله مورد بررسی قرار می دهیم. پارگی عضله پارگی عضله به دنبال کشش بیش از حد و یا  دراثر ضربه ایجاد میشود. انواع پارگی عضلانی پارگی عضلانی به ۲ نوع کلی کامل و ناکامل تقسیم‌بندی می‌شود: پارگی کامل عضلانی پارگی تمام تارهای عضلانی ماهیچه می باشد و بعد از اتفاق افتادن چنین آسیبی عضله کوچکترین قدرتی جهت انقباض نخواهد داشت. در پارگی ناکامل عضله که به دو نوع پارگی خفیف و شدید تقسیم می شوند فقط تعدادی از فیبرهای عضلانی دچار پارگی می شوند. پارگی های ناکامل از لحاظ مکانی، ۲نقطه را درگیر می‌کنند یا مرکز عضله و یا رشته‌های در محیط عضله که آنها را به دو نوع پارگی نا کامل مرکزی و محیطی تقسیم می کنیم. پارگی های مرکزی معمولا دردناک ترند و کبودی همیشه دیده نمی‌شود، در مقایسه پارگی های محیطی اجازه می دهند که خون ناشی از پارگی عروق به واسطه نیروی جاذبه از محل خود خارج شود و کبودی واضحی را در سطح عضله  خواهیم دید حداکثر درد در نقطه کبودی نیست بلکه در محل پارگی می باشد. فاکتورهایی که در پارگی عضله موثرند: عضله ای که گرم نشود و قبل از شروع فعالیت نرمش نداشته باشد عضله ای که قبلا به جهت ضایعه ضعیف شده باشد عضله ای که در مسیر الیاف خود بافت فیبروز داشته باشد عضله ای که خسته باشد عضله است و بیش ازحد مورد استفاده قرار گرفته باشد عضله ای که بیشتر در معرض سرما قرار گرفته باشد و قدرت انقباض و انبساطش کم شده باشد.   علائم و نشانه های پارگی عضله درد مشخص و واضحی که با حرکت تشدید می شود و با استراحت تخفیف پیدا می کنند. در پارگی های ناکامل، درد فعالیت را محدود می‌کنند و در پارگی کامل عضله قادر به فعالیت نیست. در پارگی های ناکامل گاهی در امتداد مسیر عضله فرورفتگی لمس می‌شود و در پارگی های کامل نقص و فرورفتگی عمیقی در مسیر عضله قابل لمس است. تغییر رنگ بصورت کبودی در سطح پوست نیز دیده می‌شود.  
   

دوره آموزشی آسیب شناسی ورزشی

جهت ثبت نام در دوره آموزشی آسیب شناسی ورزشی بر روی تصویر فوق کلیک نمایید

دوره غیر حضوری است و محتوای الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال می گردد

پس از پایان گواهی و مدرک معتبر دوره آموزشی آسیب شناسی ورزشی با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان: ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴


  درمان در مورد انواع مختلف پارگی عضله باید گفت ترمیم در مورد نوع مرکزی طولانی ترین از نوع محیطی است. در مورد پارگی کامل به طورقطع زمان بسیار طولانی تری خواهد بود چرا که همیشه جراحی نیاز است. زمان لازم برای بهبود کامل در مورد پارگی مرکزی سه هفته و در نوع محیطی یک تا دو هفته می باشد. اصول درمان در مورد پارگی R-I-C-E می باشد که مخفف کلمات استراحت، یخ، فشار و بالا نگه داشتن می باشد. در کمک های اولیه هدف باید متوقف کردن خونریزی و محدود کردن تخریب بافتی و درنتیجه کوتاه کردن زمان بهبود باشد و بعد به اصول درمانی پارگی عضله می پردازیم.   هماتوم یک عارضه ناشی از ضربه و پارگی عضله است و به دو نوع کلی زیر ممکن است تشکیل شود: داخل عضله ای         بین عضله ای به ندرت امکان افزایش فشار در منطقه و وجود خواهد داشت و تورم موقتی خواهد بود و عملکرد عضله به سرعت به شکل طبیعی خود باز میگردد، این در حالی است که در هماتوم داخل عضله جای وسیعی وجود ندارد بلکه محدودیت جا نیز خواهیم داشت و تورم برای بیش از ۴۸ ساعت پایدار خواهد بود که این خود باعث درد و محدودیت حرکت میشود. افزایش فشار داخل عضله پدیده ای است خطرناک که می ‌تواند پدیده‌ای به نام سندروم کمپارتمان را به وجود آورد که در آن به علت فشار روی عروق و به خصوص عروق شرایین تغذیه کننده خونرسانی به عضو مختل می شود و رنگ عضو سفید شده و همراه با درد شدید می باشد. چنانچه اقدام درمانی آن انجام نشود منجر به نکروز و سیاه شدن عضو خواهد شد. درمان هماتوم به دو بخش تقسیم میشود:
 • درمانی که در ۷۲ ساعت اول در نظر می گیریم که شامل استراحت، سرد کردن موضع، بانداژ فشاری محل ضایعه، بالا نگه داشتن عضو مبتلا و کاهش بارعضو میباشد.
 • درمانی که بعد از ۷۲ ساعت در نظر میگیریم که شامل استفاده از بانداژ الاستیک، گرمای موضعی، تمرینات کششی و استاتیک، تمرینات ویژه ورزشکار می باشد.
عوارض آسیب های عضلانی ۱٫تشکیل بافت جوشگاهی ۲٫تشکیل بافت استخوانی در عضله  ۳٫تشکیل توده   آسیب های تاندونی اکثر تاندون‌ها یک غلاف فیبروزی به دور خود دارند که حاوی مایع روان کننده و نرم کننده است. بدن دو تاندون اصلی و بزرگ دارد یکی تاندون آشیل و دیگری تاندون کشکک است که بدلیل این که فاقد پوشش یاغلاف می‌باشند نوع مشکلاتی را که پیدا میکنند با دیگر تاندون ها متفاوت است. ضایعات و آسیب های تاندونی به مراتب بیشتر از ضایعه دیگر تاندون یعنی پارگی آن، دیده می‌شود. تاندون تا سن ۳۰ سالگی از مقاومت خوبی برخوردار است. از آن به بعد قدرت ارتجاعی خود را به تدریج از دست می‌دهند برای جلوگیری از این امر لازم است تمرینات مداوم و برنامه ریزی شده داشته باشیم. به غیر از سن، التهاب تاندون از مقاومت آن می کاهد و نسبت به پارگی مستعد تر می شود. تاندون آشیل علاوه بر مشکلی که قبلاً ذکر شده در ۲ تا ۵ سانتیمتر محل چسبندگی اش به استخوان پاشنه، از خونرسانی ضعیف برخوردار است بنابراین استعداد بیشتری نسبت به ضایعه دارد.   پارگی تاندون به ۲نوع پارگی کامل و ناکامل تقسیم می شود: پارگی کامل: معمولاً در تاندون‌هایی اتفاق می‌افتند که دچار دژنرانس شده باشند به خصوص در ورزشکارانی که پس از سالها کناره گیری دوباره به ورزش رو آورده اند. درمان پارگی کامل بعدازاقدامات اولیه معمولاً جراحی و پیوند تاندون و به حرکت درآوردن عضو مبتلا با گچ به مدت ۴ تا ۶ هفته می باشد. این روش در افراد جوان ورزشکار اعمال می شود. پارگی ناکامل: فقط در قسمتی از رشته های تاندون پارگی ایجاد می شود، علائم به وجود آمده از آن را به التهاب و استفاده بیش از حد ارتباط می‌دهند نوع ناکامل به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود. الف) علائم پارگی ناکامل حاد: تورم و گاهی هماتوم به وجود خواهد آمد و ممکن است بلافاصله بعد از آسیب عضله تا حدودی دچار اختلال در کارکرد شود. ب) علائم پارگی ناکامل: حساسیت موضعی به وضوح وجود دارد گاهی قدری تورم مشاهده می‌شود. تاندون آشیل از جمله تاندون‌هایی است که دچارهر ۲نوع پارگی ناکامل حاد و مزمن می شود و این احتمال برای تاندون های چون تاندون پاتلا، نزدیک کننده دراز، و وتر عضلات چرخش دهنده ساق نیز می رود. درمان درمان آسیب نوع حاد به سرما درمانی، بانداژ فشارنده، استراحت و گاهی استفاده از عصا محدود می شود و حتماً باید با پزشک مشاوره شود چراکه پزشک از گچ یا بانداژ حملیتی جهت تکمیل درمان کمک می‌گیرد. درمان آسیب نوع مزمن مشتمل بر ارائه یک برنامه تمرینی منظم می باشد. از لحاظ کلی ضایعات این منطقه از بدن همانند ضایعات سایر نقاط است و علل ایجاد التهابات و درد و پارگی فرقی با بقیه نقاط ندارد، با این تفاوت که دست از حیث عملکرد خاصی که دارد و ظرافت‌های که در این عضو نهفته است فوق العاده با اهمیت است و می‌بایست در نگهداری و حمایت‌هایی که پس از ضربات ورزشی در آن به وجود می‌آیند حداکثر تلاش و دقت را کرد.   در اینجا چند مورد از آسیب های دست را به طور خلاصه مطرح می‌کنیم: انگشت چکشی: به دنبال ضایعه در اکستانسور راست کننده بند انگشت که در محل چسبیدن به آخرین قسمت انگشت، رخ میدهد. درواقع قسمت اعظم تاندون که به آخرین بند استخوان می چسبند می‌تواند به دنبال ضربه آسیب دیده و قسمتی از استخوان زیرش را با خود بکند که در این حالت انگشت در قسمت آخر خود افتادگی نشان می دهد و قادر به صاف شدن نیست. ضایعات لیگامان (رباط) انگشتان: از آسیب‌های ورزشی شایع به خصوص در مورد ورزشکاران رشته والیبال، بسکتبال، هندبال و راگبی می باشد. به عنوان مثال یک توپ والیبال که با سرعت زیاد بعد از آبشار اسپک از تور عبور می‌کند چنانچه به نوک انگشتان دفاع برخورد کند آن را در مسیری که تا بحال انگشت حرکت نکرده برمی‌گرداند و به این شکل ضایعاتی بر لیگامان وارد می آورد که با درد و حساسیت شدید همراه خواهد بود.   فصل دوم آشنایی با کبودی، خون مردگی، کوفتگی و شکستگی شکستگی: ضربات وارده به استخوان که باعث به هم خوردن تداوم تیغه های استخوانی گردد شکستگی گویند. استخوان به انواع پهن و دراز وجود دارد. استخوانهای دراز مانند استخوان ران و استخوان پهن مانند استخوان های جمجمه می باشد. انواع شکستگی الف) شکستگی ساده: به شکل یک خط راست و مایل در مسیر استخوان دیده می شود. نام دیگر این شکستگی، شکستگی بسته نام دارد. به شرط آنکه با محیط خارج تماس نداشته باشند یا به عبارتی زخمی در سطح شکستگی وجود نداشته باشد که استخوان را با پوست در تماس قرار دهد. ب) شکستگی ترکه ای: این نوع شکستگی را به سبب خاصیتی که در زیر ذکر خواهیم کرد بیشتر در استخوانهای نرم اطفال می بینیم و آن عبارت است از شکستگی که خط شکستگی یکی از سطوح کورتکس را قطع کرده و سطح دیگر کورتکس درگیر نمیشود. ج) شکستگی مرکب یا شکستگی باز: علت این نامگذاری تماس خط شکستگی و استخوان با فضای آزاد سطح پوست می باشد. در واقع ضربه ای که قادر به شکستگی استخوان گردیده است در سطح پوست نیز زخمی را ایجاد کرده که حفره شکستگی به راحتی با سطح پوست در تماس است. د) شکستگی چند تکه ای: شکستگی که در آن قطعات شکسته بیش از ۲قطعه بزرگ و چند قطعه کوچک باشند، در این حالت استخوان خرد شده است. شکستگی ناشی از استرس به علت آسیب‌ها و ضربه های متوالی ایجاد می شود. به عنوان مثال یک دونده ماراتون، یک سرباز که دایما در حال رژه می باشد. این شکستگی به طور عمده در اندام تحتانی بوده، بیشتر از همه متاتارس سوم و دوم را در بر میگیرد. انتهای تحتانی فیبولا و تیبیا در یک سوم انتهایی نزدیک قوزک از مکان های شایع دیگر است. البته در هر قسمتی از بدن این شکستگی دیده می شود. پدیده التیام و بهبود شکستگی در واقع از اولین ثانیه های شکستگی با پارگی عروق اطراف شکستگی و خونریزی به وجود می آید. استخوانهایی که تغذیه خونی خود را از دست داده اند جدا و نکروز می‌شود و سلول‌های سطحی پریوسیت شروع به تزاید می کنند و تولید یک بافت فعال می‌کنند. همزمان سلول های مغز استخوان نیز شروع به فعالیت کرده مجموعه این بافتها بر روی هم تشکیل یک کانال استخوانی را میدهند که برروی قطعه شکسته پل میزنند و سپس کندروبلاست و استیوبلاست ها باعث بلوغ و رسیدن این پل استخوانی می شوند. زمان جوش خوردن به خصوص برای ورزشکاران حرفه ای لازم است که زمان دقیق جوش خوردن را پیشگویی کرد، مهمترین عوامل:
 • سن بیمار است، هرچه پایین تر باشد زمان جوش خوردن کوتاهتر است.
 • نوع استخوان، استخوان های بلند مانند ران زمان بیشتری لازم دارند تا به استحکام موثر برسند.
 • جریان خون، بدیهی است هرچه میزان جریان خون رسیده به بافت شکسته بیشتر باشد سرعت التیام سریعتر است.
 • بی‌حرکتی، حرکت یکی از قطعات شکسته یا حرکات بین قطعات باعث تاخی ترمیم و جوش نخوردن می شودشکستگی ناشی از فشار های ناشی از فشار به طور عمده در استخوانهای انگشتان پا بیشتر دوم و سوم نازک نی و درشت نیز دیده خواهد شد.
  برخورد با فرد مصدوم در هنگام شکستگی ابتدا علائم شکستگی همانند کبودی، هماتوم، درد و حساسیت موضعی شک ما را بر می انگیزد سپس عدم کارایی عضو مزبور مثلا اینکه فرد با پای شکسته تقریبا نمی تواند پای خود را روی زمین بگذارند و روی آن تکیه کنند. چنانچه درمحل شکستگی زخمی وجود داشته باشد لازم است که دقت شود. بهترین محلول برای شستشو همان آب و یا آب و صابون می باشد. در صورت در دسترس بودن سرم فیزیولوژی استفاده شود، بعد روی زخم را با باند و گاز استریل می‌بندیم. از حرکات اضافه در مورد عضو مسدوم جدا خودداری شود و چنانچه عضو خونریزی هم داشته باشد آن را در خلاف جهت جاذبه نگه میداریم و پس از به عمل آمدن اقدامات اولیه به بیمارستان ارجاع می‌دهیم. آشنایی با کوفتگی کوفتگی و احساس دردی که بعد از فعالیت های سنگین در عضله احساس میشود به علت تجمع اسید لاکتیک در موضع می باشد که خود ناشی از گلیکولیز بی هوازی سلولی می باشد. هماتوم به کیسه خونی اطلاق می‌شود که به دنبال ضربه، یکی از شرایین زیر جلدی و داخل عضله پاره شده و خونریزی ناشی از آن در فضای مابین مجاورت شرایط تجمع پیدا کند.   کبودی و هماتوم متعاقب ضربه وارد شده به بدن برای مثال ضربات مشت یا بازداشتن حریف با دست در فوتبال و ضربات چوب هاکی روی یخ بسته به ضخامت پوست، سن و شرایط مختلف دیگر مانند معمولا تغییر رنگی در پوست حادث می‌شود که به رنگ قرمز وبنفش در خواهد آمد و از آن تحت عنوان کبودی یاد می‌کنند. پوست پس از ضربه در دو تا سه روز اول آبی رنگ است، از سوم تا ششم سبزرنگ و بعد از آن تا روز دوازدهم زرد رنگ است، تقریبا از روز هفدهم از بین میرود. در مورد هماتوم روند اصلی  همین است با این تفاوت که در هماتوم معمولا یکی از شرایین بدنی پاره می شود و در زیر پوست یا حتی اعضای داخلی تر برای مثال بین دو عضله در عمق خونریزی می‌کند. هماتوم در نسوج نرم و عموما عضله ایجاد می‌شود. برحسب تجمع خون در فضای عضله و یا خارج آن هماتوم را به دو دسته کلی هماتوم داخل عضله و هماتوم بین عضله تقسیم بندی می کنیم.   فصل سوم آشنایی با دررفتگی و کشیدگی زمانی که صحبت از دررفتگی می‌شود همواره نام مفصل تداعی میگردد، چرا که دررفتگی ها در سطوح مفصلی اتفاق می افتد و آن عبارت است از عدم تقابل مفصلی بعد از آسیب وارده. دررفتگی به دو نوع کامل و ناقص تقسیم می شود، نوع کامل دررفتگی به حالتی اطلاق می شود که سطوح مفصلی هیچ سطح مشترکی با هم نداشته باشند و هنگامی که سطوح مفصلی جابجایی داشته باشند و سطح مشترکی هم داشته باشند دررفتگی از نوع ناقص خواهد بود. مفاصلی که بیشتر دچار ضایعه می شوند عبارتند از: شانه، ران، آرنج و مچ پا، مفاصل انگشتان. دررفتگی همیشه با درجاتی از آسیب لیگامان های محافظ و کپسول مفصلی همراه است. معمولاً کپسول و یا لیگامان پاره می شوند و در نتیجه انتهای مفصلی یکی از استخوان ها از محل پارگی بیرون میزند. در مورد تشخیص دررفتگی در اکثر موارد تظاهرات آنچنان برجسته و نمایان است که جای شک نمی گذارند.   طبیعی است که عوارض در رفتگی تا حدود زیادی شبیه عوارض شکستگی باشد به خصوص شکستگی های اطراف مفصل. در زیر عوارض در رفتگی ها را نام میبریم:
 • عفونت (به خصوص بعد از دررفتگی باز)
 • ضایعات نسوج نرم ( شرایین و اعصاب)
 • نکروز یکی از انتهاهای مفصلی استخوان در اثر آسیب عروق مشروب کننده آن
 • بی ثباتی دائمی مفصل که منجر به دررفتگی مکرر می شود( به خصوص درمورد مفصل مچ پا این مسئله بسیار دیده می شود)
 • خوشکی مفصل ناشی از چسبندگی داخل مفصل یا دور فصل
 • آرتروز ناشی از آسیب غضروف مفصلی یا عدم تطابق دائمی سطوح مفصل
درمان درمان در رفتگی جا انداختن آن می باشد و بلافاصله پس از دوره نقاهت باید مفصل را به حرکت وا داشت. در سه مورد است که مفصل نیازمند استراحت بیشتری می باشد. الف) پارگی لیگامان هایی که مسئول تحکیم مفصل هستند. ب) استخوان سازی بعد از ضربه داخل ماهیچه ج) درد شدید فشار وارد بر رباط های مفصل اگر بیش از حد تحمل آنها باشد موجب پیچ خوردن و رگ به رگ شدن میشود. در صورتی که ضربه خفیف باشد و فقط باعث کش آمدن رباط ها و پارگی مختصر آنها شود پیچ خوردگی و اگر فشار شدید باشد و باعث پارگی رباطها شود ولی منجر به دررفتگی نگردد، رگ به رگ شدن نامیده می شود.   له ییدگی مفصل به حالتی اطلاق می‌شود که آسیب تمام اجزا و عناصر تشکیل دهنده یک مفصل را تحت الشعاع قرار می دهد. شما به کررات این مسئله را در مچ پا مشاهده کرده اید. شخص هنگام پایین آمدن از پله و ارتفاع دچار چرخش پنجه به سمت داخل و پایین می‌شود و درنتیجه لیگامان‌های مچ پا کشیده شده و مچ پا پیچ می‌خورد. در چنین حالتی آسیب‌ حاد بوده و چنانچه شرایطی را داشته باشیم که آنها را مستقیماً نگاه کنیم، پارگی ها و کبودی هایی در سطح آنها مشهود است. کشیدگی و پیچ خوردگی ها گاه به شکل مزمن بروز پیدا می کنند، در چنین حالتی با میکروسکوپ می بایست تغییرات آسیب را مشاهده کرد.   شایعترین دررفتگی در بدن در مفصل شانه اتفاق می‌افتد که معمولاً از نوع قدامی نیز می باشد. عدم حرکت دادن عضو مبتلا به همراه عدم تقارن و از بین رفتن گردی طبیعی در موضع شانه از علائم این دررفتگی می باشد. در رفتگی در مفصل  اخرمی- چنبری به دنبال زمین خوردن روی شانه پدید می آید و شدت ضایعه بسته به شدت سه لیگامان نگه دارنده مفصل خواهد داشت. اگر هر ۳ لیگامان پاره باشد با یک دررفتگی کامل مواجه هستیم. دررفتگی جناغی-چنبری یک دررفتگی ناشایع است و کمتر دیده می‌شود. از عوارض این دررفتگی فشار بر روی عروقی است که از پشت این محل میگذرند. این نوع دررفتگی می بایستی خلفی بوده و با شکستگی دنده های بالایی توام است و در این حالت نای و ورید بی نام تحت فشار قرار می گیرند.   دررفتگی آرنج از آسیب‌های ناشایع دیگر است که معمولا با شکستگی و آسیب شدید نسج نرم اطراف همراه است. علت شایع این حادثه زمین خوردن بر روی دست است که حایل بدن قرار می‌گیرد. دررفتگی در مچ دست نادر بوده و در اکثر موارد دررفتگی استخوان هلالی می باشد. دررفتگی های اندام تحتانی کمتر از اندام فوقانی دیده می‌شوند و علت آن استحکام بیشتر این مفصلها می باشد.دررفتگی که شاید در زمین ورزش بیشتر با آن برخورد کنیم، در رفتگی استخوان کشکک می باشد و عمدتا فوتبالیست ها به این آسیب مبتلا می‌گردند. هنگامی که زانو خم شده و عضله چهارسر در انقباض قرار می‌گیرد یک ضربه قادر است که کشکک را از جای خود خارج کند. البته تغییر جهت حرکت پا به طوری که پا ناگهان صاف شود یکی دیگر از مکانیسم های ابتلا می باشد. در ظاهر تورم و تغییر شکل در زانو داریم و کشکک در کناره بیرونی زانو قرار میگیرد. آسیب های زانو کمتر از دررفتگی می باشند چرا که این مفصل توسط لیگامان ها و رباطهای بسیار قوی و متعددی حفظ می‌شود. اما تعداد این عناصر خود باعث آسیب‌های متعددی دراین ناحیه می‌شود. از جمله این ضایعات پارگی مینیسک ها در هنگام اعمال یک نیروی پیچشی در حال خم و نیم خم میباشد. پارگی مینیسک داخلی به علت سطح چسبندگی بیشتر از مینیسک خارجی دیده میشود. علائم پارگی مینیسک خالی شدن، قفل شدن، درد و تورم است. علائم در هر دو مینیسک تقریبا یکسان است و فقط محل درد است که تفاوت می کند. فقط به علت بزرگی کندیل داخلی ران و چسبندگی مینیسک داخلی علائم در این آسیب واضح تر از نوع دیگر است. آسیب دیگر زانو آسیب لیگامان های داخلی و خارجی است. در آسیب لیگامانی خارجی که ناشی از اداکشن درشت نی روی ران می باشد معمولا در سر استخوان نازک نی دچار آسیب می‌شود و گاه همراه با پارگی قسمتی از استخوان با آن برداشته می‌شود. در آسیب لیگامان داخلی که ناشی از ابداکشن درشت نی روی ران میباشد حساس ترین نقطه در مسیر لیگامان داخلی و معمولا انتهای فوقانی آن روی ران مکان آسیب دیده را نشان میدهد. آسیب لیگامانهای متقاطع شایع می‌باشد. آسیب لیگامان قدامی در اثر ضربه وقتی حادث می شود که انتهای فوقانی درشت نی نسبت به ران جلو رانده شود و لیگامان خلفی درست با مکانیسم عکس این مکانیسم دچار ضایعه می‌شود.   فصل چهارم مراقبت های کلی در رابطه با آسیب های متداول در ورزش چنانچه فردی در زمین ورزش مصدومیت یا مشکلی پیدا کرد که نیاز به فعالیت های پزشکی داشته باشد دیگر ورزشکاران یا مسئولین تیم و پزشکیاران باید بدانند چگونه اقدامات لازمه را در ثانیه‌های اول و حتی ساعتهای اول به طور دقیق و صحیح انجام دهند که کمترین ضرر را برای فرد مصدوم داشته باشد. گاهی این اعمال باعث نجات جان مصدوم می‌شود. اولین موردی که هر شخص در رابطه با ورزش باید بداند عملیات احیاء بیمار می باشد. احیاء مرگ ناگهانی یکی از ضایعات ورزش در هر سنی لست که البته فقط منحصر به ورزشکاران نمی باشد و یک فرد عادی هم میتواند مبتلا به آن شود. مرگ ناگهانی یک پدیده بسیار نادر است.  مرگ ناگهانی یک مرگ غیرمنتظره و بدون ارتباط با ضربه و بیماری است که در مدت یک ساعت پس از بروز علائم به وقوع بپیوندد. شایع‌ترین علت مرگ ناگهانی قلبی می باشد که عموما مربوط به اختلالات ریتم قلب به صورت "تاکی آریتمی" می باشد. مطالعات آماری نشان داده اند که مرگ های ناگهانی بین سنین ۲۰ تا ۶۰ سالگی بیشتر دیده می شوند، ولی افرادی که ورزش های سخت و تمرینات سنگین دارند در سنین پایین‌تری مبتلا می‌شوند.   شاید ما کمتر به این مورد برخورد کنیم که فردی به دنبال ایست قلبی در زمین ورزش از پای درآید ولی آگاهی از علائم ایست قلبی و مدنظر داشتن آن به ما کمک خواهد کرد که فردی را از مرگ برهانیم. مرگ هایی که به علت ایست قلبی اتفاق می افتد معمولا به علت فشار بیش از حد روی قلب و کار بالای این عضو حادث می گردد. فعالیت ورزشی در هنگام بیماری و تب از مواردی است که کار قلب را بیش از حد قابل تحمل می کند و گاه باعث ایست قلبی میشود. ورزش کردن و فعالیت هنگامی که به عنوان مثال شکلات، آدامس و آبنبات داخل دهان هست بسیار خطرناک بوده و با ورود این جسم به داخل نای راه تنفسی بسته شده و خفگی حادث می گردد.     قبل از شروع فعالیت بعد از دوره نقاهت کنترل نبض و درجه حرارت بدن معیار بسیار خوبی برای شروع تمرینات است. احیاء قلبی ریوی روندی است که طی آن سعی می شود قلب از کار افتاده یا تنفس قطع شده را به موقعیت قبلی خود باز گرداند. کلیه دست اندرکاران امور ورزشی باید به خوبی به این مهارت آشنایی داشته باشند، چراکه چنین حالتی بسیار حیاتی بوده و ما فقط زمان بسیار اندکی در حدود چهار دقیقه فرصت داریم که تمامی اطلاعات خود را به شکل عملی روی مصدوم پیاده کنیم. اولین اقدام در هر فردی با ایست قلبی تنفسی، باز نگه داشتن راه هوایی می باشد. سپس باید نبض بیمار را کنترل کرد. بهترین نبض برای کنترل نبض کاروتید می باشد. در صورتی که نبض موجود نباشد شروع به ماساژ قلبی می کنیم، به ازای هر ۵ ماساژ یک تنفس در اقدام دو نفره و به ازای هر ۱۵ ماساژ ۲ تنفس در اقدام یک نفره به عمل می آوریم.   ضایعات نسج نرم به دنبال یک ضربه و آسیب به بافت‌های نرم مانند عضله، پارگی عروق و در نتیجه خونریزی بافتی اتفاق می‌افتد. خونریزی به دنبال خود تورم را در بر خواهد داشت که باعث بالا رفتن فشار در بافت و تحریک حساسیت میشود.   نمودار فوق خلاصه ای از مجموعه وقایع بعد از ضربه در بافت می باشد. برای درمان ضایعه نسج نرم هر چه سریعتر باید این چرخه را قطع کنیم. یکی از روش‌های درمانی به کارگیری از عامل سرمازا مانند یخ و جلوگیری از خونریزی و تورم و در نتیجه درد می باشد. به خاطر سپردن این مسئله که یخ و آب را مستقیما روی زخم نمی توان گذاشت دارای اهمیت است. زمان استفاده از یخ و ژلهای سرمازا قانون خاص ندارد. ولی معیارهای عملی وجود دارد که تا حدودی کمک کننده می باشند. به عنوان مثال زمان به کارگیری سرما در مفصل مچ پا و زانو حداقل سی دقیقه و برای آسیب ران حداقل ۴۵ دقیقه می باشد و معیار عملی برای برداشتن کیسه یخ به آبی رنگ شدن پوست سفید و سیاه شدن پوست تیره پوستان است. یخ و سرما باید به مدت زمان مناسب استفاده کردند و در غیر این صورت تاثیری نخواهند داشت.   فواصل زمانی بین استفاده از ژل ها و کیسه‌های سرمازا (یخ) حدودا یک تا دو ساعت می باشد، چنانچه ضایعه‌ای در خلال سرما درمانی بروز کند باید صبر کنیم تا به حالت طبیعی باز گشته و مجدداً درمان را آغاز کنیم. به طور خلاصه استفاده از کیسه یخ ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به فواصل هر یک تا دو ساعت برای حداقل زمان ۶ ساعت و طول دوره سرما درمانی ۷۲ ساعت بعد از آسیب می باشد. مهمترین نکته در سرما درمانی این است که برای افراد با نارسایی قلبی به هیچ وجه این روش درمان توصیه نمی شود. نوعی دیگر از ترمیم آسیب نسج نرم سرما و گرما درمانی همراه با هم می باشد. در این روش به طور توأم ۴ بار در روز به مدت ۱۰ دقیقه این عمل را انجام می‌دهیم. در تسریع روند بهبود آسیب نسج نرم بانداژ کشی یکی از وسایل می باشد که با هدف ایجاد فشار متقابل در برابر خونریزی به کار گرفته می شود. بالا نگه داشتن عضو به منظور مقابله با فشار زمین و بازگشت خون از عضو مورد نظر جهت کاهش تورم یکی از راه‌های دیگر درمان است. استفاده از گرما به عنوان یک تدبیر درمانی از ۷۲ ساعت بعد از آسیب شروع می شود چرا که قبل از آن با متسع کردن عروق خونریزی را بیشتر می کند و مانع انعقاد می گردد.   ضایعات نسوج سخت در مواردی که صدمه استخوانی وجود دارد و احتمال شکستگی می‌رود، در برخورد اول عضو ضایعه دیده را توسط آتل بی حرکت می‌کنیم و از حرکات بی مورد و اضافه جلوگیری خواهیم کرد. این کار به روش های متفاوتی صورت می‌گیرد، به عنوان مثال برای بی حرکت کردن یک انگشت آنرا به انگشت کناری ثابت می کنیم. برای بی حرکت کردن دست از بانداژ اسلینگ کمک می‌گیریم. پانسمان ها و پوشش ها با هرگونه زخم در محیط ورزش باید برخورد جدی شود. پانسمان و ضدعفونی کردن به عنوان یک اصل درمانی بوده و بهترین ماده ضدعفونی کننده سرم فیزیولوژی و در صورت موجود نبودن آب و صابون جایگزین مناسب می باشد. برای پیشگیری از بیماری‌های احتمالی ناشی از زخم لازم است که ورزشکار در مقابل بیماری هایی از قبیل کزاز ایمن شود. در هنگام پانسمان زخم چند نکته بهداشتی باید رعایت شود: اولا زخم را از قسمت داخل به خارج به صورت دایره های متحد المرکز ضدعفونی می‌کنیم. دوما جسم خارجی موجود در زخم را حتما خارج می‌کنیم. سوما نسوج مرده را از زخم جدا میکنیم تا سطح تماس نسوج زنده بیشتر شده و زودتر ترمیم شود. رابعا زخم و لبه های آن را تحت فشار قرار نمیدهیم چرا که باعث کاهش جریان خون شده و موجبات نکروز زخم فراهم می‌شود. در مواردی که تاول در کار باشد فقط تخلیه مایع آن کفایت می‌کند و از برداشتن پوست طاول جدا خودداری می‌کنیم چرا که خود یک پانسمان طبیعی محسوب می شود.  
ادامه مطلب
گیاهان دارویی

آشنایی با گیاهان دارویی

بازدید : 356
گیاهان دارویی گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آنها حاوی مادهٔ مؤثره است. این ماده که کمتر از ۱٪ وزن خشک گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی مؤثر بر موجودات زنده است. تاریخچه در پزشکی کهن،داروها از گیاهان بدست می آمدند.در تولد رستم موبد پزشک،به دستور سیمرغ مرهمی از کوبیدن گیاهی مخصوص و آمیختن آن با شیر و خشک کردن آن در سایه،ساخته و بر زخم عمل رودابه می گذارد.نکته ی ظریف این دستور،توصیه به خشک کردن مرهم در سایه است تا خواص آن در اثر نور آفتاب و گرما از بین نرود،توصیه ای که امروز هم در نگهداری داروها به قوت خود باقی است. شناخت مواد دارویی مورد استفادهٔ مصریان قدیم از روی پاپیروس‌های مقدسی که از آنان به جای مانده‌است، میسر می‌باشد. باارزش‌ترین این پاپیروس‌ها «پاپیروس اسمیت» است. مصریان تقریباً از همهٔ قسمت‌های گیاه استفاده می‌کردند. طب بابل توسط الواح کوچکی که نام داروها را به خط میخی روی آن‌ها نوشته‌اند بر جای مانده‌است. عناصری که آن‌ها بکار می‌بردند اساساً ریشهٔ گیاهی داشته‌است. در دستورهای بابلی‌ها برخلاف مصریان وزن و اندازه ذکر نشده‌است. در متون هند قدیم گیاهان طبی به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول یا به‌عنوان مسهل، قی‌آور یا ملین به کار می‌روند یا باعث ترشح بینی می‌شوند و گروه دیگر مسکّن هستند. در کنار طب سوزنی که در چین اختراع شده، مهم‌ترین قسمت طب سنتی چین علم داروهای گیاهی بوده‌است. یک رسالهٔ داروسازی به نام پن تسائو کانگ مو (Pen Ts'ao Kang Mu) در سال ۱۵۹۷ تکمیل و منتشر شد. این رساله ۸۱۶۰ نسخه دارد که بر ۱۸۷۱ ماده که عموماً ریشهٔ گیاهی دارند متکی است. گیاه‌شناسی در ایران قبل از اسلام نیز سابقهٔ طولانی داشت. در اوستا بارها از «اورورو بیشه زو» (گیاه درمانی) ستایش شده‌است و واژهٔ اورورو به معنی گیاه فرشته نگهبان امرتات (امرداد) که خود یکی از امشاسپندان و کمال جاودانگی است در اوستا آمده‌است. پزشکان ایرانی از صدها گیاه و رستنیِ درمان‌بخش آگاه بودند و آن‌ها را مقدس می‌شمردند. مقدس‌ترین این گیاهان ۳۰ نوع بود که نمادی از نام روزهای سی‌گانهٔ یک ماه بود. به طور مثال نام روز آذر که نماد گیاهی آن در اوستا «اثرگون» نام دارد و آن نوعی گل همیشه بهار است که دم کردهٔ آن محرک سلسله اعصاب است و برای رفع خستگی استفاده می‌شد. نام «دارو» نیز از ریشه واژه ایرانی «دار» به معنی درخت است و در زبان پهلوی به «داروگ» تغییر شکل یافته و واژه انگلیسی و فرانسه «drug» از همین ریشه فارسی ساخته شده‌اند. در طب یونانی نیز دمنوش کاربرد داشته‌است. بقراط (۴۶۰–۳۷۷ قبل از تاریخ) ارتباط میان شکل گیاهان و بیماری‌های قابل درمان توسط آن‌ها به نام تئوری امضاها را مطرح کرد. بر اساس این نظریه می‌گوید این خود طبیعت است که به ما قدرت درمانی گیاهان را نشان می‌دهد. به همین علت بود که ساقهٔ زرد رنگ ریوند علیه بیماری زردی و میوه و گل قرمز انار علیه خونریزی بکار می‌رفت. جالینوس (۱۲۹–۲۰۰ میلادی) پزشک یونانی تجربیات خود را در یازده جلد کتاب ثبت کرد. او داروهای گیاهی را به چند گروه تقسیم کرد و بنیانگذار شاخهٔ خاصی از طب به نام «جالینوسی» (علم مواد دارویی و تهیهٔ آن‌ها) بود. در قرن اول میلادی، کتاب د ماتریا مدیکا را دیوسکوریدوس، پزشک ارتش نرون تدوین کرد، که از نخستین کارهای معتبر در مورد علم گیاه‌درمانی است. دیوسکوریدوس که اساس کار خود را بر پایهٔ کار بقراط بنا نهاده بود، شکل، مشخصات و خواص بیش از ۵۰۰ گیاه را در کتاب خویش ارائه کرد که تا ۱۵۰ سال بعد به‌عنوان یک کتاب مرجع مورد استفاده قرار می‌گرفت. در همان زمان یک طبیعی‌دان رومی به نام پلینی کتاب تاریخ طبیعی نسبتاً حجیمی را تدوین نمود که در آن به شرح گیاهان و خواص درمانی آن‌ها پرداخت. ۷ قرن بعد، که در اروپا به قرون وسطی موسوم است، صومعه‌ها زنده‌نگاه‌داشتن گیاه‌درمانی را به دست گرفتند. راهبان متون مربوطه را نسخه‌برداری کردند و از آن‌ها برای شفای بیماران استفاده نمودند و مزرعه‌هایی را به پرورش این گیاهان اختصاص دادند. آغاز کاربرد وسیع گیاهان دارویی و رونق و گسترش آن در کشورهای شرقی بخصوص در دورهٔ اسلام به زمانی که شرق به کارها، نوشته‌ها و ترجمه‌های آثار بقراط، جالینوس و کتاب‌های دیوسکوریدوس و پلینیوس و دیگران دسترسی یافت، مربوط می‌شود. زیرا کارها و آثار این دانشمندان یونانی مستقیماً از طریق شام و شرق رسید و در اوایل قرن سوم میلادی در بیت‌الحکمه به عربی ترجمه شد. کتاب «گیاهان» یا «الحشایش» یکی از مهمترین ترجمه‌های این منابع است که در واقع همان ترجمهٔ دِ ماتریا مدیکای دیوسکوریدوس است و از آن زمان و حتی تا همین اواخر به عنوان طب سنتی همیشه مورد استفاده قرار می‌گرفت. محمد بن زکریای رازی (سال‌های ۲۵۰ تا ۳۱۳ ق) دائرهالمعارفی در درمان‌شناسی به نام کتاب الحاوی فی الطب و کتاب خلاصهٔ پزشکی، به نام المنصوری و کتاب دیگری به نام منافع الاغذیه و دفع مضارها را نوشت. این کتاب‌ها و بقیهٔ آثار او، مخزن و مرجع مهم اطلاعات گیاه‌شناختی برای نسل‌های متمادی در شرق و غرب بوده‌است. پزشک نامور بوعلی سینا (سال‌های ۳۵۹ تا ۴۱۶ ه‍. ش) ۸۱۱ داروی گیاهی و معدنی را در کتاب قانون همراه با اثرات آن‌ها بر بدن انسان شرح داده‌است. برخی از این گیاهان ریشهٔ هندی، تبتی چینی یا کلاً شرقی داشته‌اند. دو واقعه زمینهٔ علم گیاه‌شناسی را گسترش داد. یکی از آن‌ها اختراع دستگاه چاپ به وسیلهٔ گوتنبرگ در سال ۱۴۵۰ میلادی و دیگری کشف آمریکا به وسیلهٔ کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲ میلادی بود. نتیجهٔ مستقیم این دو واقعه، چاپ تعداد زیادی از مجموعه‌های گیاهی و وارد کردن داروهای جدیدِ بسیار به اروپا بود. پاراسلسوس دانشمند سوئیسی (۱۵۴۱–۱۴۹۳) با سفر به اروپا و جمع‌آوری تجربیات گوناگون، پایه و اساس محکمی در طب به وجود آورد. گنجینهٔ گیاهان یکی از مهم‌ترین آثار این دانشمند است. او برای طب گیاهی اولویت خاصی قائل بود و به اثرات درمانی آب‌های معدنی و گیاهان محلی توجه زیادی داشت. وی اولین کسی بود که علم شیمی را در روش‌های درمانی شرکت داد. او در تاریخ علم طب به عنوان اصلاح کننده طب و به بیان دیگر بنیانگذار شیمی درمانی و پزشکی مطلع در باب گیاهان دارویی شناخته شده‌است. شیمی و فارماکولوژی به موازات یک‌دیگر تکامل یافته‌اند. بالاخره به لطف کتاب الکساندر چیرش (۱۸۵۶–۱۹۳۹) به نام «رسالهٔ فارماکولوژی» بود که مطالعهٔ گیاهان دارویی و داروهای طبیعی در میان علومِ شناخته شدهٔ دیگر جای گرفت. روشهای مصرف گیاهان دارویی گیاهان دارویی و معطر عمدتاً به فرمهای زیر مصرف می‌شوند: گیاه تازه گیاه خشک شده یا کنسرو شده بصورت فرآوری شده توسط حرارت استحصال مواد مؤثر در صنعت تفاوت بین گیاهان دارویی و داروی گیاهی گیاهان دارویی شامل بخش‌هایی از گیاه است که پس از خشکاندن، بدون ایجاد هرگونه تغییری در مغازه‌ها و عطاری‌ها به فروش می‌رسد. گیاهان دارویی مثل زیره، رازیانه، هل یا دارچین گیاهانی هستند که برخی خواص درمانی آن‌ها که عمدتاً بی ضرر یا کم ضرر هستند، به اثبات رسیده‌است اما داروهای گیاهی حاصل تبدیل برخی گیاهان به دارو در کارخانه‌های داروسازی و طی فرایندی خاص و استریل هستند. با این توضیحات و ذکر تفاوت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی باید گفت که عطاری‌ها تنها حق فروش گیاهان دارویی را دارند، گیاهانی که تعداد شان مشخص است و طی سالیان دراز فواید و بی عارضه یا کم عارضه بودن شان به اثبات رسیده‌است. مسلم است که مصرف بی‌رویه و بیش از حد نیاز هر نوع خوراکی اعم از گیاهی یا شیمیایی می‌تواند برای بدن ضرر داشته باشد. گیاهان در ایران در ایران حدود ۸۰۰۰ گونه گیاهی موجود است که از این تعداد ۲۳۰۰ گونه جزء گیاهان معطر و دارویی هستند و از این تعداد ۴۵۰ گونه در عطاری‌های ایران به فروش می‌رسد. بر اساس تحقیقی که از طرف دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد شایعترین گیاهان دارویی خریداری شده از عطاری‌ها در شهر تهران در سال ۱۳۸۷ انجام شده‌است، شایعترین گیاهان خریداری شده از عطاران: در فصل بهار به ترتیب، گل گاو زبان ایرانی، سنبل الطیب، خاکشیر، بنفشه در فصل تابستان به ترتیب: خاکشیر، کاسنی، شاه تره، تخم شربتی در فصل پاییز، به ترتیب: آویشن، پنیرک، گل ختمی، بنفشه در فصل زمستان به ترتیب: دارچین، زنجبیل، چهارگل (ترکیبی از نیلوفر، پونه، گل ختمی، سپستان، پرسیاوشان، عناب و گل بنفشه) و آویشن بوده‌است. بسته‌بندی در ایران مجوز بسته‌بندی گیاهان دارویی اختصاصاً به واحدهای بسته‌بندی که دارای اجازه تأسیس از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشند، داده می‌شود. واحدهای بسته‌بندی مجاز، پس از گرفتن مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صرفاً می‌توانند اقدام به بسته‌بندی آن دسته از گیاهان دارویی نمایند که نام آنها در فهرست تهیه شده توسط این وزارت موجود می‌باشد. در صورتیکه در خواستی مبنی بر بسته‌بندی گیاهی خارج از فهرست مذکور توسط متقاضیان ارائه گردد، پس از بررسی کارشناسان اداره گیاهان دارویی و تأیید شورای بررسی و تدوین داروهای گیاهی و طبیعی ایران، نام گیاه به فهرست اضافه خواهد گردید. در یک بسته‌بندی صحیح موارد زیر باید رعایت شده باشد: نحوه مصرف کاربرد درمانی تاریخ تولید شماره پروانه وزن ذکر نام و نام علمی گیاه ذکر قسمت مورد استفادهٔ گیاه از قبیل: گل، برگ، ریشه و غیره ذکر تاریخ انقضای مصرف تولید و فروش گیاهان دارویی
    دوره آموزشی آشنایی با گیاهان دارویی  

جهت ثبت نام در دوره آموزشی آشنایی با گیاهان دارویی بر روی تصویر فوق کلیک نمایید

دوره غیر حضوری است و محتوای الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال می گردد

پس از پایان گواهی و مدرک معتبر دوره آموزشی آشنایی با گیاهان دارویی با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان: ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴

 
نزدیک به ۲۳۰۰ گونه از گونه‌های گیاهی ایران در ردیف گیاهان دارویی و معطر قرار دارند. از این تعداد گونه گیاهی، ۴۵۰ گونه، جزو گیاهان دارویی به‌شمار می‌آیند و تعدادی از آنها در عطاری‌ها به فروش می‌رسند اما در اثر دگرگونی‌های زیست‌محیطی بتدریج از تعداد این‌گونه‌های با ارزش دارویی کم می‌شود. در گذشته گیاهان دارویی از دامنهٔ طبیعت چیده می‌شد و اغلب خودرو بودند اما امروزه با فرایند صنعتی شدن، امکان تکیه به فلور طبیعی از بین رفته و شرایط رشد و کشت این گیاهان به شکل صنعتی فراهم شده‌است. در سال‌های اخیر تعداد زیادی از گیاهان مورد استفاده در ایران کشت داده می‌شوند و برخی اقلام وارداتی هستند. در ایران صنف عطار و سقط فروش، زیرمجموعهٔ وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران به‌شمار می‌رود. طی چند سال اخیر به دلیل اقبال مردم به استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی، عطاری در کشور رشد بسیاری کرده‌است. به‌گفتهٔ معاون طب سنتی وزیر بهداشت بخش عمده‌ای از این عطاری‌ها مجوز فعالیت ندارند. رئیس اداره داروهای طبیعی و مکمل وزارت بهداشت، نبود آیین‌نامه و ضوابط در مورد کار عطاری‌ها را مشکل اصلی این صنف اعلام کرده‌است.اغلب گیاهان دارویی موجود در عطاری‌ها به صورت خشک شده می‌باشد که تا رسیدن به دست مصرف‌کننده زمان زیادی از جمع‌آوری آنها گذشته‌است؛ به همین دلیل خواص درمانی این گیاهان به شدت کاهش یافته یا در اکثر موارد به کلی از بین رفته‌است. پروانه‌ای که برای عطاری‌ها صادر می‌شود پروانهٔ فروش گیاهان دارویی است و تعهد محضری از آن‌ها گرفته می‌شود که دخالت در امور پزشکی نکنند و عطاری‌هایی که اقدام به فروش «داروی گیاهی» می‌کنند، مرتکب تخلف می‌شوند. بعضی از کشورها مانند چین و ویتنام درمان‌های سنتی را در نظام بهداشت و درمان عمومی خود ادغام کرده‌اند.بر اساس مقرارت جدیدی که از سال ۲۰۱۱ در اتحادیهٔ اروپا وضع شده‌است، تولیدکنندگان «داروهای گیاهی» در آینده باید ثابت کنند که محصولاتشان تحت استانداردهای بالا تهیه می‌شود، و در عین حال میزان مصرف دارو هم باید به شکل واضح و مشخص روی بستهٔ دارو نوشته شده باشد. مقررات جدید شامل محصولاتی مانند سرخار گل (اکینیسیا)، گل راعی (سنت جان ورت)، سنبل الطیب و گیاهان سنتی چینی و هندی می‌شود که مصرف گسترده‌ای دارند. خطر انقراض بنابر گزارش گروه بین‌المللی حفاظت باغ‌های گیاه‌شناسی، بسیاری از گیاهان دارویی به دلیل برداشت بی‌رویه و نابودی جنگل‌ها در معرض خطر انقراض هستند. طبقه‌بندی بر اساس اثرات مواد شیمیایی گیاهی اثر درمانی آن‌ها را بر حسب عملشان، در بدن انسان مشخص می‌کند؛ بنابراین گیاهان دارویی بر حسب شعاع عملشان در گروه‌های معینی طبقه‌بندی می‌شوند. همیشه یک گیاه دارویی اثری مشخص ندارد و طیف اثرات آن ممکن است زیاد یا کم شود. به این معنی که یک گیاه ممکن است در درمان چندین بیماری مؤثر باشد؛ و برعکس برای تقویت اثر درمانی آن‌ها اغلب مخلوطی از چند گیاه تهیه می‌شود تا تاثیرشان چند برابر شود. گیاهان تلخ داروهای گیاهی هستند که روی کار معده، خصوصاً در هنگام بی‌اشتهایی تأثیر می‌گذارند، انواع مختلفی از آن را قبل از غذا مصرف می‌کنند از قبیل:گیاهان تلخ خالص، قنطوریون صغیر، گل سپاس (جنتیانا-کوشاد)، شبدر آبی، گیاهان تلخ معطر (مواد تلخی که همراه مواد معطر باشند) نظیر:درمنه، سنبل ختایی گیاهان تلخ قابض:این گیاهان در عین حال کمی قابض بوده برای زکام‌ها و گاستریت‌های سبک (پوست کندورانگو) به کار می‌روند. گیاهان تلخ لعابدار: گیاه پای خر، شاهدانه، گیاهان قابض (داروهای منقبض کننده[یادداشت ۳] این مواد روی بشره یا مخاط با تشکیل رسوبات سخت همراه با بافت پروتئینی تأثیر می‌گذارند. آن‌ها آب موجود در بافت‌ها را می‌گیرند و با کم و بیش خشک کردن آن‌ها اثر ضد تورمی نیز دارند. این مواد اغلب از ترکیبات تانن هستند. این گروه شامل مورد، گل غافث، هوفاریقون، مریم گلی، انجبار، گوش خر، گل مینا (امراض جلدی، اگزمای متورم و عفونی)، تره تیزک، سنفتیون، پوست درخت بلوط و بید، ریشهٔ بابا آدم، درخت گردو، توت روباه، هفت بند، آویشن، دم شیر و زوفا می‌شود. کاهش دهنده چربی و کلسترول از زعفران در کتاب های داروسازی نام برده شده است.نتیجه ی آزمایش ها نشان می دهد که زعفران باعث کاهش چربی و کلسترول خون و افزایش نفوذ اکسیژن در پلاسما می شود ضد التهاب این مواد را برای درمان زخم‌ها و کوفتگی‌ها به کار می‌برند. آن‌ها ورم را کاهش می‌دهند و بازسازی بافت‌های آسیب دیده را (با تأثیر بر غشای مخاطی و سطح گرانولی) تسریع می‌کنند. بنابراین بابونه و اکلیل کوهی جراحت‌ها را التیام می‌بخشند، خزه اثر ضد تورم روی مجاری ادرار دارد و گل نرگس ضمن التیام زخم‌ها، بیماری پوستی را درمان می‌کند. رزمارینوس در مصارف خارجی ضد روماتیسم و توت فرنگی برای جوش صورت مفید است. گیاهان ضد نفخ در این‌جا منظور موادی هستند که اثر خوبی روی دفع گازهای معده و انقباضات دردناک و حتی تشنج عضلات شکم دارند. این مواد حساس فشار درد را کاهش داده باعث توقف رشد باکتری‌هایی می‌شوند که تخمیر ایجاد می‌کند. این گروه شامل داروهایی است که مواد اسپاسمولیتک[یادداشت ۶](رافع تشنج و انقباضات) دارند. گیاهانی از این قبیل عبارتند از:بابونه، انیسون، رازیانه، سرو کوهی، نعناع، مریم گلی، اکلیل کوهی، زیره و زوفا. میوهٔ شیرین رازیانه در بسیاری از حوشانده‌ها که به صورت مخلوط تهیه می‌شوند به کار می‌رود. از آن ضمن خوشبو و مطبوع کردن طعم جوشانده‌ها به عنوان ضد نفخ بسیار مؤثر استفاده می‌کنند. گیاهان معرق گیاهانی که عمل تعرق را آسان‌تر می‌نمایند عبارتند از:گل ماهور، آقطی سیاه، بابونه، زیزفون، شاه تره، برگ انگور فرنگی، ریش بز، تره تیزک، ریشه بابا آدم، بید گیاه، گیاهان کاهش دهندهٔ تعرق گیاهانی که از تعرق زیاد جلوگیری می‌کنند عبارتند از:مریم گلی، سنبل الطیب، شابیزک (بلادون) و برای مصرف خارجی، برگ گردو و پوست درخت بلوط. گل ماهور گل‌های زردی دارد که پس از خشک کردن در ترکیب جوشانده‌هایی که به عنوان ضد سرفه تجویز می‌شوند از آن استفاده می‌گردد، زیرا دارای مقدار زیادی لیزاب یا لعاب است. گیاهان مدر این گیاهان ترشح ادرار را زیاد می‌کنند و برای ناراحتی‌های مجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها ضمن این که مدر هستند کمی هم حالت ضدعفونی دارند. از آن‌ها می‌توان در مواردی از قبیل ناراحتی‌های کلیوی سبک، سنگ کوچک یا شن ادراری استفاده کرد. در صورتی که ناراحتی کلیوی مهم، ناراحتی‌های قلبی، ورم قلبی، یا سیروز کبدی وجود داشته باشد این داروها مناسب نیستند و باید به پزشک مراجعه شود. گیاهان دارویی از قبیل:گل آقطی سیاه، انگور روباه، سرو کوهی، مورد، پرسیاوش، هوفاریقون، لوبیای شیطان (اونونیس)، ریشهٔ جعفری. گیاهان خلط آور لعابدار گیاهان دارویی ایجاد خلط را تسهیل می‌نمایند. آن‌ها محتوی لعلب‌های گیاهی هستند که با جذب رطوبت باد کرده قسمت دیگر را مرطوب می‌کند و این به دلیل خاصیت جذب آب این مواد است. آن‌ها همچنین ورم منطقه‌ای را که قسمت ورودی نای را احاطه نموده‌است با تسکین سرفه، کاهش می‌دهند. گل زیزفون خشک شده داروی بسیار خوبی برای سرماخوردگی است. جوشانده آن را ترجیحاً با عسل شیرین می‌کنند و می‌نوشند و داروی خوبی برای عرق کردن است. در اکثر موارد گل زیزفون معطر را که برگ آن قلبی شکل است، مصرف می‌کنند. برخی از این گیاهان علاوه بر لعاب محتوی اسانس‌های روغنی و ساپونین هستند. از میان این گیاهان می‌توان از پنیرک، گل ماهور، ختمی و بارهنگ نام برد. گیاهان خلط آور و قی آور این مواد ترشح غدد مجرای تنفسی و برونش‌ها را زیاد می‌کنند و به مقدار زیاد قی آورند و به مقدار کم فقط باعث ایجاد حالت تهوع می‌شوند؛ حالتی که از نظر پزشکی در برخی مواقع مفید است. آلکالوئیدی به نام امتین و ساپونین‌ها به این گروه تعلق دارند. طبق نسخهٔ پزشکی جوشانده ریشهٔ ایپکاکوانا را می‌توان تهیه نمود و بدون نسخه می‌توان از علف فتق، خارخر، شیرین بیان، ریشهٔ گل پامچال و گل ماهور استفاده کرد. خلط آور محرک این گیاهان محتوی مواد فراری هستند که از طریق دستگاه تنفسی دفع می‌شوند، مخاط را تحریک می‌کنند و عمل خلط‌آوری و دفع آن را آسان‌تر می‌کنند. ضمناً این مواد باعث شل شدن عضلات مجرای تنفسی که در حالت انقباض باشند نیز می‌شوند ضمن این که کمی نیز قدرت ضدعفونی کننده دارند. این گروه شامل گیاهان دارویی می‌شود که اسانس‌های روغنی داشته باشند. گیاهان دارویی که در این زمینه برای تهیه جوشانده به کار می‌روند عبارتند از: رازیانه، برگ نعناع و پونه و از دیگر گیاهانی که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان ختمی، گیاه پای خر (گل و برگ‌های آن) و دانهٔ کتان محتوی لعاب را نام برد. گیاهان ضد سرفه این‌ها در واقع گیاهان خلط آور آرام کنندهٔ سرفه هستند. در اکثر موارد از آن‌ها به صورت مخلوط (جوشانده برای سینه درد) استفاده می‌کنند. از میان گیاهان ساده نیز می‌توان از ختمی، پنیرک، گیاه پای خر، بارهنگ، به دانه و شیرین بیان نام برد. گل‌های گیاه پای خر در اوایل بهار شکفته می‌شوند و برگ‌های آن برای تهیهٔ جوشانده همراه با دیگر گیاهان ضد سرفه به کار می‌رود. گیاهان مسهل صفرا این مواد کار تولید صفرا در سلول‌های کبدی و همچنین کار دفع آن از طریق مجراهای صفراوی را تسهیل می‌کنند. در درمان ورم کیسه و مجراهای صفراوی و حتی علیه سنگ ریزه‌های کوچک کیسه صفرا در کنار داروی مؤثر پر قدرت از داروهای گیاهی نیز استفاده می‌شود که محتوی اسانس‌های طبیعی ضد تشنج مجراهای صفراوی و ضد عفونی کننده‌های سبک و ضد تورم هم هستند. از میان داروهای گیاهی می‌توان از:برگ بولدو، زنجبیل شامی، گندنای کوهی و ریوند نام برد. و از میان گیاهان غیر طبی از: مامیران، گل قاصد، پوست درختچهٔ زرشک، آویشن معمولی و بومادران نام می‌بریم. گیاهان ملین و مسهل مسهل‌ها کار تخلیه روده را تسریع می‌نمایند. دانه و برگ‌های سنای اسکندریه، ریشهٔ شیرین بیان، ریشه ریوند از این دسته هستند. گیاهانی نظیر بومادران، فاشرای سفید و کتان از گروه غیر طبی این دسته هستند. گیاهان مقوی قلب این گروه شامل گلوکوزیدهای گیاهی است که اثر تقریبی روی کار قلب دارند. این مواد آهنگ کار قلب را تسریع می‌کنند. دفع آب به عنوان اثر جنبی مصرف این مواد شناخته شده‌است. در این گروه می‌توان از گل انگشتانه، آدونیس، گراتیول و خربق سیاه (هلبور سیاه) نام برد. ضد آسم گیاهانی که محتوی آن‌ها برای مبتلایان به تشنجات ریوی همراه با آسم مفید است، عبارتند از:شابیزک (بلادون)، تاتوره. برگ‌ها و مواد محرکهٔ گل انگشتانه ارغوانی از مهم‌ترین و بهترین مواد برای تقویت قلب شناخته شده‌است و تنها پزشک پس از این که بیمار را به طور دقیق معاینه نمود می‌تواند آن را تجویز و مقدار مصرف آن را مشخص کند. مواد آرامبخش این مواد آرام کننده در موارد عصبی بودن، ضعف اعصاب و تغییرات رفتاری در سیستم اعصاب مرکزی (بیماری ضعف اعصاب) مصرف می‌شود. در مقایسه با داروهای شیمیایی، این مواد اثر بسیار آرام‌تر و ملایم تری از خود نشان می‌دهند. از گیاهان آرامبخش می‌توان از سنبل الطیب، گل ساعتی، رازک و خلنگ نام برد. ضد تصلب شرائن این گروه تأثیر مثبتی روی قسمت‌های آسیب دیده سیستم گردش خون خصوصاً در زمان پیری یا در صورت داشتن تغذیه ناصحیح مانند مصرف بیش از حد چربی، نداشتن فعالیت کافی و شرایط بحرانی از خود بر جای می‌گذارد. کلسترول که روی دیواره وریدها رسوب نموده آن‌ها را آهکی و سخت می‌کند، اثر نامناسبی روی قسمت‌های آسیب دیده دارد که ایجاد کنندهٔ ترومبوز و فشار خون بالا نیز می‌تواند باشد. در این حالت داروهای گیاهی که سرشار از روتین و ویتامین ث هستند می‌توانند سودمند باشند. در این گروه نیز از سیر، سرخ ولیک (گل و برگ‌هایشان)، عرق گل سرخ، تلخ بیان ژاپنی (سوفورا) و دارواش می‌توان نام برد. سرخ ولیک اغلب به عنوان داروی ضد فشار خون مصرف می‌شود. گل و حتی شاخه‌های برگدار، یا خود برگ‌ها را به تنهایی یا همراه میوهٔ این گیاه جمع‌آوری می‌کنند. ضد فشار خون این گیاهان روی فشار خون بالا (ناراحتی‌های سیستم تنظیم کننده) تأثیر می‌گذارند. درمان این بیماری شامل رژیم غذایی و داروهای مناسب آن است. در مرحلهٔ آغاز بیماری فشار خون می‌توان از مسکن و پایین آورنده‌های فشار خون نظیر سنبل الطیب، یولاف، سیر، اکلیل الملک، سرخ ولیک و رازک استفاده کرد. گیاهان معطر عبارتند از گیاهانی که برای بهتر کردن مزه و عطر داروها به کار برده می‌شوند و دارای اثر ضدعفونی کننده نیز هستند؛ نظیر مریم گلی، بابونه رومی، اسطوخودوس و اکلیل کوهی (مصرف داخلی یا خارجی). ضد انگل گیاهانی که علیه انگل‌های روده به کار می‌روند عبارتند از:سرخس نر، غازیاغی، هویج، پیاز، شاه تره، انار، زبان در قفا، کدو. ضد دیابت از این گیاهان به عنوان کمک درمانی در درمان دیابت (که به معنی تولید کم انسولین در لوزالمعده است) استفاده می‌گردد. انسولین‌های گیاهی (گلوکوکنین‌ها) که موثرترین صورت آن‌ها به شکل عصاره‌های اسیدی است، در گیاهانی نظیر:حلبوب، لوبیا، مورد صحرایی قرمز و گیاه بابا آدم وجود دارند. گیاهان تلخ مانند قنطوریون صغیر، گل سپاس (جنتیانا) و درمنه نیز مفید هستند. امراض زنانه این گیاهان التهاب ماهیچه‌های صاف در باسن کوچک (رحم، مجاری ادراری) و دردهای عادت ماهانه را کاهش می‌دهند. برخی از این مواد روی رحم خصوصاً در زمان بارداری (خونریزی رحم پس از زایمان یا سقط جنین یا تورم) به عنوان درمان عمومی تحریک کننده تحت نظر دقیق پزشک اثرات سودمندی دارند. این مواد عبارتند از:آلکالوئیدهای زنگ، کیسه کشیش، سیاه دانه، فلفل آبی، پتانسیل، سداب، هوفاریقون. مواد شیرآور که ترشح شیر را تحریک می‌کنند در گیاهانی نظیر حلبوب (نوعی گل شبیه گل مینا)، رازیانه، انیسون سبز، و شنبلیله یافت می‌شوند. ضد استفراغ گیاهانی که باعث تسکین حرکات دودی شدید و زیاد از حد معده می‌شوند در این گروه قرار دارند. گیاهان سرشار از تانن (به خاطر اسید تانیک موجود در آن‌ها) و زغال گیاهی، پوست بلوط و همچنین ترکیبات محتوی لعاب نظیر دانه‌های یولاف، جوشاندهٔ جو و آب برنج موثرند. برای کودکان از هویج، سیب رنده شده (پکتین) پس از قهوه‌ای شدن آن، انجبار، بلوط، گل محمدی، مریم گلی، مورد و توت فرنگی استفاده می‌کنند. ضد تومور این گیاهان محتوی مواد ضد توموری (غده) هستند. گیاهانی نظیر دارواش و خصوصاً نیلوفر آبی مناطق حاره و آلکالوئیدهای پروانش دارای این مواد هستند.
ادامه مطلب
پرستاری سالمندان

اصول پرستاری سالمندان

بازدید : 563
فصل اول اصول پرستاری: انجمن قلب آمریکا AHA در رابطه با احیاء قلبی ریوی CR و مراقبت قلبی عروقی اورژانس ECC شامل دستورالعمل های که نتیجه بازنگری دستورالعمل های ۲۰۰۵ احیاقلبی و ریوی است. که عبارتند از تعداد ماساژ قلبی عمق ماساز وقفه حین ماساژ قفسه سینه و بعد هرماساژ اجازه برگشت به قفسه سینه داده شود و اینکه از تهویه تنفسی زیاد پرهیز شود.در اکثر بالغین ارست قلبی اتفاق می افتد و بیشترین میزان بقا برگشت موفق در ارست قلبی با شاهد یا ارست قلبی که با ریتم VF یا VT بدون نبض ایجاد شود.گزارش شده است که در بیماران جز اصلی BLS ماساژ قلبی و دفیبریلاسیون زود هنگام می باشد .اکثر مصدومین ارست قلبی در خارج از بیمارستان توسط اطرافیان CPR نمی شوند دلائل متفاوتی وجود دارد از جمله اینکه برای باز کردن راه هوائی و تهویه مشکل دارد.اما در پروتکل جدید که شروع ماساژ قفسه سینه است احیاء گر برای شروع CPR سریع دست به کارمی شود.CPR انجام کار تیمی است که درآن مسئولیت اعضاء تیم در BLS مشخص شده است.به طور مثال یک نفر مسئول ماساژ قلبی دیگری مسئول وصل AED و کمک طلبیدن وو نفر سوم مسئول بازکردن راه هوائی و تهویه مکانیکی است.در خصوص زنجیره بقاء ECC انجمن قلب امریکا در۵ موضوع خلاصه میشود ۱-شناخت سریع ارست قلبی و فعال کردن سیستم اورژانس ۲- شروع سریع CPR با تاکید ماساژ قلبی ۳- دفیبریلاسیون سریع ۴- ACLS موثر ۵- مراقبت بعد از ارست قلبی .و در ارست قلبی ممکن است با فعالیت مشابه تشنجAGONAL GASPS همراه باشد که احیاگر را درتشخیص وضعیت ارست قلبی دچار اشتباه کند واحیاگران برای شناخت حالت ارست میبایست آموزش کافی دیده باشند (۲۰۱۰)جدید میگوید احیاگرنیاز به شروع CRP وارزیابی مصدوم و بررسی پاسخ وی به محرکات را بررسی می کند.احیاگرباید قادر به تفکیک وضعیتی باشد که مصدوم تنفس طبیعی داشته ونیاز به CPR ندارد و از وضعیتی که مصدوم تنفس ندارد و یا تنفس طبیعی ندارد انجام CPR امری ضروری است. تاکید برماساژ قلبی (۲۰۱۰)اگر شخصی دچار ارست قلبی شداطرافیان مصدوم میبایست تارسیدن اورژانس ووارد شدن دستگاه AEDماساژ قفسه سینه را انجام دهند.این روش ساده است و با تلفن هم می توان آموزش را انجام داد از این رو تحقیقات نشان داده که میزان بقاء و موفقیت در CPR (تنها بادست) در مقایسه با CPR (توام با ماساژ قلبی)و احیاء تنفس مشابه بوده و توصیه میشود که ماساژ قلبی بلافاصله انجام شود.در سال ۲۰۱۰ مشاهده گوش و احساس کردن در ارزیابی تنفس حذف شد ودر روش جدید پس از تشخیص ارست قلبی تنفسی ماساژ قلبی انجام گیردوبعد از ۳۰ ماساژ قلبی مبادرت به بازکردن راه هوایی و تهویه تنفسی می شود.احیاگرمیبایست ۱۰۰ ماساژ قلبی در دقیقه انجام دهد تعداد ماساژ قلبی درهردقیقه در برگشت خودبخود جریان خون (ROS (بسیار مهم است.درسال ۲۰۱۰ در بالغین حداقل ماساژ قلبی ۲اینچ (۵سانتی متر) است و با ماساژ قلبی و افزایش فشار داخل آئورت و فشار مستقیم بر قلب (خون و سیستم) به جریان می افتد و جریان خون اکسیژن را به قلب و مغز تحویل می دهد.توجه براین مسئله که از انجا که ماساژ کافی داده نمیشود حداقل ماساژ دو اینچ بسیار موثرتراست ودر ویرایش ۲۰۱۰ ماساژ دو اینچ استفاده شود. درسال ۲۰۱۰ تغییرات زیادی در زمینه فیبریلاسیون .کاردیوورژن .اختلالات ریتم های قلبی و استفاده از پیس میکردر برابری کاردی ایجادنشده است. از این رو فیبریلاسیون هرچه سریعتر برای افزایش کیفیت CPRتاکید شده است وبرنصب و تاکید استفاده از AED در مکانهای عمومی نظیر فرودگاهها فروشگاهها دانشگاهها که احتمال بروز ارست قلبی وجود دارد تاکید شده است درسال ۲۰۱۰ تاکید برتوصیه های ۲۰۰۵ داشتند براین اساس که اگر ارست قلبی باشاهد در داخل و خارج از بیمارستان باشد وAEDدر دسترس باشد بلافاصله CPRباماساژ سینه وقفسه سینه شروع و AED هرچه سریعتر انجام شود.اگر ارست قلبی در خارج از بیمارستان و بدون شاهد رخ داد پرسنل اورژانس EMS بلافاصله CPR را شروع کنند تا زمانی که ریتم قلبی بوسیله AED با مونیتورینگ قابل کنترل باشد ماساژ قلبی ادامه یابد و به عبارتی قبل از دفیبریلاسیون یک و نیم الی سه دقیقه CPRانجام شود. بعد از احیاء قلبی و ریوی درمان(حمایت نورولوژی و حمایت قلبی)ادامه می یابد هیپوترمی درمانی و مداخلات PCI درصورت اندیکاسیون استفاده شود.ثبت امواج حاصل از فعالیت الکتریکی عضله قلب که از طریق قرار دادن الکترود در سطح سینه واطراف قلب الکتروکاردیوگرافی می گویند. کاغذ کاردیوگرافی به صورت شطرنجی است و فاصله مربعات ان یک میلیمتر در یک میل است.فلوتر دهلیزی امواجی شبیه دندانه اره درلیدهای تحتانی دیده می شود (خط فلوتر) و سرعت دهلیزی معادل ۲۵۰ الی ۳۵۰ ضربه در دقیقه است. فیبریلاسیون دهلیزی:به علت فعال شدن چندین کانون اکتوپیک در دهلیز ایجاد میشود و موجب منقبض سریع بدون قاعده و نظم وناهماهنگ ساختار عضلانی دیده میشود. آسیستول بطنی:این ریتم را آرتیمی مرگ یا خط صاف می نامند نبض قابل لمس و تنفس و هوشیاری نیز وجود ندارد ودر صورت عدم درمان منجر به مرگ میشود.اندازه گیری PH خون و فشار اکسیژن و دی اکسید کربن خون شریانی مشخص کننده وضعیت تنفسی بیمار است.زمانی اسیدوز تنفسی به وجود میاید که ریه به هر علتی توانایی دفع CO2رانداشته باشد درمان اولیه ان حفظ تهویه مناسب و کافی تجویز داروهایی مانند برونکودیلاتورها می باشد و زمانی که دفع زیاد از حد CO2از ریه وجود داشته باشد آلکالوز تنفسی به وجود می آید. پنج قانون اصلی ۵Rسرفصل مباحث دارویی پرستار عبارتنداز۱-بیماردرست ۲- داروی درست ۳-روش درست ۴-زمان درست ۵-دوزدرست به نمونه هایی از داروهای قلب می توان آتروپین اشاره کرد آنتی کولی نرژیک و مهار کننده عصب واگ است که جلوگیری از ترشحات قبل از جراحی و براد آرتیمی مصرف میشود.نیتراتها شامل TNG به صورت آمپول وژل و اسپری و نیترو کانتین می باشد.که نیتراتها سبب گشاد شدن شریان کرونر و کاهش پره لود وکاهش افترلود می شود. بتابلوکرها:درمان هیپرتانسیون اختلال ریتم بطنی است که در سالمندان بیماران کلیوی و تیروئیدی آسم بارداری باید احتیاط شود.ذر ملاحضات پرستاری آن باید کنترل HR ,BP ریتم بیمار دقت شود و کنترل I&O تزریق رقیق و اهسته و بررسی آزمونهای کلیه انجام شود. اکسیژن ترابی:دراکسیژن ترابی گازاکسیژن رابافشار بیشتراز آنچه در اتمسفر محیطی وجود دارد به بیمار میرساند عوارض آن شامل ۱-مسمومیت با اکسیژن ۲-صدمات چشمی ۳-آتکلتابی جذبی ۴-مسمومیت بااکسیژن ۵-هیپوونتیلاسون ناشی از تجویزاکسیژن فشارمثبت مداوم برراههای هوایی:استعمال فشارمثبت برروی راههای هوایی در کل سیکل تنفس (دم وبازدم)در تنفس های ارادی مددجواست. CPAP آلوئول ها را در طول دم باز نگه داشته و از کلاپس آلوئولی در ضمن بازدم پیشگیری می کنداین امر موجب افزایش FRC صلاح تبادلات گازی و بهبود اکسیژناسیون می شود. زمانی که پرستار دستگاه ونتیلاتور را از بیمار جدا میکند بیمارباید حالت نیمه نشسته یا تمام نشسته باشد و خوب استراحت کرده باشدتاموجب استاع حداکثربیمارشده واز محدودیت حرکت دیافراگم ناشی از فشار احشاء شکمی پیشگیری شود.قبل از جداسازی دستگاه جهت کاهش مقاومت راههای هوایی ساکشن داخل تراشه انجام می شود وپس از ساکشن اجازه می دهیم تا علایم حیاتی به حد پایه بیش از ساکشن برگردد. در آشنایی با دستگاه گلوکومتر جهت چک کردن قندخون و دستگاه ساکشن ترشحات حلق و دهان را استخراج میکند سرنگ پمپ جهت تزریق داروهای باحجم کم درطی مدت زمان مشخص استفاده میشود .دستگاه الکوباتور جهن آماده کردن محیطی ویژه از نظر دما برای نوزادان کم وزن استفاده میشود.در مواردی که دستگاه مجهز به فتوتراپی باشد جهت فتوتراپی استفاده می شود. دستگاه دفیبریلاتورهای خارجی خودکار نوعی خاص از سیستم دفیبریلاتورهستند که می توانند ضربان قلب بیمار را پردازش کرده و در صورت لزوم شوک الکتریکی اعمال نمایند والزامی نیست حتما کاربران باسیستم اصول تفسیر ECGآشنایی داشته باشند. درفصل گزارش نویسی به تعریف آن می پردازیم که تبادل اطلاعات در مورد بیمار نوشتاری و یا گفتاری بین گروه مراقبت کننده بهداشتی درمانی را گزارش گویند که همیشه به حقیقت دقت کامل و مختصر پویا سازماندهی محرمانه بودن آن باید بسیار دقت شود.از مطالب و نکات کلیدی مهم در پرستاری عبارتند از:۱- از برگه استاندارد استفاده شود۲-از خودکار آبی و مشکی برای نوشتن گزارش استفاده شود۳-برای جلوگیری از اتلاف وقت همیشه خوانا و مرتب نوشته شود۴-برای نوشتن ساعات از ۱ الی ۲۴ استفاده شود۵-زمانی که به بیمار دارو داده شود تیک زده شود به منزله دادن دارو وکشیدن دایره دوران یعنی دارو داده نشده است به بیمار۶-پرستارشیفت شب میبایست در پایان شیفت خود جمع ۲۴ ساعت I&O را در برگه کنترل جذب و دفع و نیز دربرگه چارت علایم حیاتی و ستون مربوطه ثبت کنند.از جمله مواردی که در گزارش پرستار میبایست اجتناب کرد ۱-از سوگیری در توصیف شخصیت بیمار باصفات ناخوشایند پرهیز شود.۲- از انتقاد سایرین در گزارشات پرستاری خودداری شود۳-تخریب یا مخدوش کردن گزارشهای قبلی یاموجود۴-انتهای گزارش پرستاری واقدامات دارویی به طورکامل بسته شود.۵-نام و نام خانوادگی و سمت پرستار مربوطه به طورخوانا ثبت شود ۶-درقسمت بالایاجلو مورداشتباه کلمه اشتباه یا ERRORنوشته و گزارش صحیح رابعد کلمه اشتباه یاERRORاعلام کند. ۷-گزارش را ممهور به مهر اسمی خود به همراه شماره نظام پرستاری نموده و امضاء نماید. ارتباط با بیمار در دو قالب است کلامی و غیر کلامی وخود ارتباط فرآیند انتقال پیامها و تفسیرمعانی آن می باشد.پرستاران به مقتضای شغلشان به تبادل اطلاعات با اشخاص مختلف می پردازند و روابط انسانی با خیلی از افراد برقرار می کنند. عدم ارتباط یا ارتباط نامناسب اغلب سبب مشکلات فراوانی در سیستم مراقبت شده وهزینه های اضافی را به بیماروکادر درمانی تحمیل می کند.ارتباط هسته اصلی علم پرستاری راتشکیل می دهد. عوامل موثردرارتباط عبارتند از:۱- ملاحضات تکاملی ۲- جنسیت ۳- تفاوتهای فرهنگی اجتماعی ۴- نقش ها و مسئولیت ها ۵-فضا قلمرو ۶- شرایط جسمی و عقلانی احساسات۷- ارزشها ۸-محیط موانع ارتباط عبارتند از:۱- قوت قلب بیجا۲- پاسخ های کلیشه ای و تکراری ۳-خصومت و حالت تدافعی۴- تحمیل ارزشها۵-نصیحت کردن ۶- کنجکاوی و به ظور کل ارتباط دارای اجزاء واشکال سطوح مختلفی است که آشنایی با آنهاجهت کاربرد صحیح درپرستاری امری ضروری است.ودر فرآیند پرستاری به عنوان شاخص کلیدی اجرای فرآیندهای پرستاری بهره می برندو یک ارتباط موثر ازتشخیص های پرستاری غلط و اجرای اشتباه امور بالینی جلوگیری کرده وپرستار را به اهداف تعیین شده و ارزیابی آن کمک خواهد کرد. در آموزش پرستاری بحران پی به این موضوع می بریم که می تواند باعث پیامدهای مثبتی برای مردم وجمعیتهای درگیر بحران شود.از جمله کاهش مرگ و میر کاهش هزینه های موسسات بهداشتی درمانی کشور ارتقا سلامت در جامعه ..... و بحران یک حادثه طبیعی و یاساخته شده توسط بشراست که به طور طبیعی منجر به مرگ جراحت ویرانی میشود.بحران طبیعی مانند سیل و طوفان زمین لرزه اتشفشان میباشد. بحران ساخته دست بشر مانند سقوط هواپیما بمباران اتش سوزی و تصادفات.... مدل پرستاری بحران:درسال ۱۹۹۶ این بحران توسط خانم ساندرا جینگسن ابداع شد و از این مدل جهت طراحی واداره کردن بحران ها در درمانگاهها بیمارستان ها آسایشگاهها استفاده میشود.ودارای فازهای۱- قبل ازبحران ۲–بحران۳-بعد از بحران۴-نتایج مثبت بیماران می باشد. درفاز ۱قبل از بحران محیط کار از نظرمنابع و خطرات مورد بررسی قرار میگبرد برآورد هزینه های توافق همکار با آژانسهای جامعه آموزش بحران به کارکنان می باشد.در فاز۲ بحران یعنی اتفاق افتاده پرستار نقش مراقبت دهنده و آموزش دهنده ومدریت موردی هستند فاز۳ یعنی مرحله بعد از بحران شامل ۱-بررسی ۲- برنامه ریزی۳-اجرا که درفاز۴ نتایج مثبت بیماران فعالیت فاز اول از طریق فاز سوم بر روی پیامدهای بیمار و جامعه تاثیر دارد. که باعث کاهش میزان مرگ و میر بهبود وضعیت سلامتی در جامعه افزایش همکاری ارتباط میان پرستاران می شود. درآموزش به بیمارباستابل(۲۰۰۳) آموزش به بیمار فرآیند کمک به افراد است که رفتارهای مربوط به سلامتی را از نظر دانش مهارت نگرش و ارزش ها بیاموزند در آموزش به بیمار باعث سازگاری با اختلال در عملکرد ارتقاء سلامتی و پیشگیری از بیماری بازگشت به سلامتی و مزایای آموزش به بیمار باعث می شود که کاهش اضطراب کاهش دوره بستری کاهش بروز عوارض بیماری و درنهایت توانمندسازی جامعه صورت گیرد. پیشرفت پزشکی و افزایش تکنولوژی باعث شده است که اکثرافراد در سنین پایین دچار معلومیت یا بیماری مزمن می شوند زنده بمانند.پس نیازمند کمک و آموزش برای پیشگیری از بروز مشکلات جدید هستند معمولا مددجویان و خانواده ها از پرستاران اطلاعات بهداشتی سوال میکنند از این رو پرستار میبایست مددجو را تحت آموزش قرار دهد نه اینکه فقط حقایق را بگوید وبگذرد یادگیری افراد به سه عامل بستگی دارد ۱-انگیزه ۲- توانایی و یادگیری ۳- محیط آموزشی به اعتقاد باستابل ۲۰۰۳ اگر پرستار انگیزه نداشته باشد عامل اصلی در شکست آموزش است موانع آموزش عبارتند از ۱-عدم آگاهی پرستار از روش ها و فنون آموزش۲- کوتاه بودن مدت بستری بیماران در بخش ۳- عدم وجود محیط و وسایل آموزشی مناسب در بیمارستان۴-عدم آگاهی پرستار از مطالب آموزشی موردنیاز ۵-عدم وجود انگیزه یادگیری و بی توجهی بیمار به مسئله آموزش ۶- کمبود وقت پرستاران به خاطرتراکم سایز وظایف پرستاری نکته مهم اینکه آموزش به بیمار فرآیندی است هدفمند سیستماتیک منظم وطراحی شده که به دنبال آن درآگاهی نگرش و مهارت بیمار تغییر ایجادمی شود و صلاحیت توانایی او در مراقبت ازخود افزایش پیدامی کند که باعث کاهش هزینه های درمانی کاهش دوره بستری و درنتیجه بهبود کیفیت زندگی بیماران می شود. نمونه ای از جدول تنظیم قره دارو سرم سرم ۵-۲۰ ml / یک امپول کلسیم ۱% ۲-۴۴CC/min) Slow IV( پرستاری مراقبت ویژه: تبدیل قد وزن:در این مبحث تبدیل وزن و تبدیل قد توضیح داده شده و فرمول خاصی دارد به طورمثال برای تبدیل وزن بیمار از پوند به کیلوگرم عدد رابه ۲/۲ تقسیم میکنیم وبرای تبدیل وزن از کیلوگرم به پوند عدد رابه ۲/۲ ضرب میکنیم.و همچنین برای تبدیل فارنهایت به ملیوس عدد ۳۲را از دما به درجه فارنهایت کم میکنیم و نتیجه را به ۷۸ تقسیم میکنیم گوش دادن به صدای بدن بیما(سمعی) شامل صدای بم مانند سوفل های قلبی و صدای سوم و چهارم قلبی است و نکته مهم این که زمانی که گوشی پزشکی را در منطقه مناسب قرار می دهیم نباید فشار دهیم چون قفسه سینه انسان مانند دیافراگم عمل می کند دق کردن شامل مستقیم و غیرمستقیم است که در دق غیرمستقیم از نوک انگشتان حالت ضربه زننده برای وارد کردن ضربه به پایین محل بند آخر انگشت ضربه گیر استفاده می کنیم وباید انگشتان حالت عمودی نسبت به انگشتان ضربه گیر داشته باشد.دق مستقیم در این روش با نوک انگشتان به سطح بدن می زنیم و کمک می کند تا بتوان حساسیت سینوس یک فرد بالغ را ارزیابی کرد. اختلالات بدن:سندرم نشانگان زجر تنفسی حاد آسیب حبابچه های هوایی یا ریوی حاد که منجر به خراب شدن و آسیب دیدگی مویرگ آلوئولی می شود.آدم ریوی در غیاب نارسایی قلبی علامت شاخص آن با وجود اینکه اکسیژن کافی داده می شود اکسیژن خون کاهش پیدا می کند نام دیگرآن سندرم زجرتنفسی بالغین ARDS گفته می شود. که ریه شوک میشود و مرطوب یا داتانگ می باشد.چند علت آن به خلاصه توضیح داده می شود. عفونت ریوی مصرف بیش از حد مواد مخدر .آنافیلاکسی .عفونت خون سپسیس علائم و نشانه ها در مرحله اول در هنگام فعالیت ممکن است شخص تنگی نفس داشته باشد اظطراب و بی قراری مرحله دوم زجرتنفسی پوست سردمرطوب افزایش ضربان قلب بالا مرحله سوم تغییرات وضعیت ذهنی تعداد تنفس بیشتراز۳۰ بار در دقیقه باشد.مرحله چهارم افت فشارخون نارسایی بالقوه چندعضوبدن بدترشدن وضعیت ذهنی نارسایی حاد تنفسی:تبادل گازی و تهویه کم یا ناکافی که ناشی از عدم توانایی ریه ها در حفظ اکسیژن شریانی در حدمناسب یا پاکسازی گاز کربنیک CO2از خون می باشد.دلائل آن محرک های راه هوایی برونکواسپاسم و سرکوب سیستم اعصاب مرکزی است..در مبحث پرستاری مراقبت ویژه نمونه ای از مبحث ۵۰ داروی توضیح داده شده مثال می زنیم .کلونیدین برای کنترل فشارخون بالا وپیش گیری سردردهای میگرنی.... ممکن است بعضی داروها و گیاهان تداخلات داشته باشند مانند داروهای تداخل دهنده تضعیف کننده های CNSمثل اپیوئیدها بنرودیازپین ها بار بیتورات ها /اثرات احتمای آن افزایش اثر سداتیو پیشگیری ازتشنج:دراین مرحله به بیمار گفته میشود استرس تب نورهای درخشان ضربات بلند موسیقی دوری از مصرف مواد الکلی و دوز مصرفی داروهای خود را بادقت گوش دهد که ممکن است که و زیاد کردم دوز داروباعث تشنج شود.وباید رژیم متعادل داشته باشدو همچنین در مصرف گلوکز و ویتامین کافی برای بدن دقت کند. حمله مغزی:از بیمار شرح کامل نوع حمله پرسیده شود و سی تی اسکن واسکن MRI ,EEG گرفته شود.معیارهای ایمنی و اکسیژن درمانی انجام شود.معمولا درسنین بالای ۵۵ سال درازای هریک دهه خطرحمله دوبرابر می شود.سابقه شخصی و خانوادگی حمله (خطرحمله) را درفرد افزایش می دهد.درآمریکایی های آفریقایی خطر وقوع حمله بیشتراست.وهمچنین خطرحمله درمردان بیشتراست اما مرگ و میر در زنان بالاتر است فشارخون مصرف سیگار دیابت ملیتوس عواملی هستند که میشود آنها رو کنترل کرد. علائم و نشانه های حمله:ممکن است در بینایی یک چشم یاهردوچشم به صورت ناگهانی اختلال ایجاد شود اختلال در راه رفتن وسرگیجه سردرد شدید کرخ شدن یا ضعف ناگهانی صورت و دربازو یاساق به خصوص در یک طرف بدن آشنایی با نمونه برداری نمونه گیری خون باید در محل تمیزوساکت انجام و پس از نمونه گیری محلول تمیزکننده دست موجود باشد. برگه درخواست آزمایش انطباق داده میشود بامشخصات دقیق بیمار و توجه شود بیمار به دستکش لاتکس حساسیت نداشته باشد اگرحساسیت داشت از تورنیکه ودستکش مناسب استفاده شود.نمونه گیری وریدی به دو شکل است ۱-استفاده از سرنگ۲-استفاده از خلا و بازوبند ۷/۵ سانتی متری بالای ناحیه نمونه گیری بسته شودونباید بیش از یک دقیقه بر روی بازو بیمار بسته بماند.جهت کشت خون ضروری است ناحیه دقت بیشتری برای ضدعفونی کردن محل نمونه گیری انجام شود.از ناحیه هماتوم به دلیل اینکه در نتایج آزمایش درصد خطا دارد نباید نمونه گیری انجام شود بعدازگرفتن نمونه خون سرسوزن را آرام از رگ بیمار خارج کرده وبدون گذاشتن درپوش سرسوزن را باید به وسیله ابزار لازم دفع (سرسوزن آلوده )سرسوزن از سرنگ جداشده و نمونه خون به آرامی در ظرف مربوط تخلیه شود.بر روی لوله یا ظرف حاوی نمونه خون ۱-نام نام خانوادگی بیمار ۲-شماره ۳-تاریخ۴-زمان ودرصورت نیاز درپیگیری وردیابی دوز داروها۵-نام فرد خون گیرنوشته شود. روش جلوگیری از هماتوم:تنها دیواره بالایی وریدباید سوراخ شود اگر سرسوزن ازجدار زیری رگ خون به بافت اطراف نفوذ کند باعث هماتوم در ناحیه میشود.وباید از وریدهای سطحی اصلی استفاده شود وپس ازنمونه گیری باید محل بانداژ یا گاز نمونه گیری فشار اندکی وارد آورد. روش جلوگیری از همولیز:زمانی که محل نمونه گیری ضذعفونی شود باید در هوای محیط خشک شود و بهتراست که سوزن بااندازه کوچک استفاده نشود از محل هماتوم نمونه گیری نشود و توجه اینکه سوزن به سرنگ کامل متصل شده باشدکه هیچ گونه حباب هوا موقع نمونه گیری خون تشکیل نشود آرام پیستون سرنگ به عقب کشیده شود اگر لوله های نمونه گیری داروی ضدانعقاد ریخته شود باید بلافاصله وآرام ۵تا۱۰ بارمخلوط شوندو اگر نمونه در لوله بدون ماده ضدانعقاد خون ریخته شود باید به آرامی به جدار داخلی لوله منتقل و استخراج شود. جمع آوری خون برای عناصر کمیاب باید درظرف بدون آهن انجام شود.در نمونه گیری ایمونوهماتولوژی برای گرفتن خون نباید از لوله های خلادار حاوی جداکننده ژل به منظور جمع آوری سرم یا پلاسما استفاده شود.درآزمایش قندخون بیمار میبایست صبحانه کامل طبق رژیم روزانه میل کند و۲ساعت بعدصرف صبحانه آزمایش بدهدباتوجه به اینکه اگر دکتر رژیم خاصی برای بیمار دیابتی می دهد و بعدازخوردن صبحانه داروی ضد قند استفاده کند باید درزمان نمونه گیری به اطلاع آزمایشگاه برساند. نوعی دیگرار روش نمونه گیری روش جمع آوری نمونه خلط است که در تشخیص سل ریوی انجام میشود.نمونه پس از انجام سرفه عمیق انجام میشود اگر نمونه ای از حلق و بینی ترشح گرفته شود فقط آب دهان بوده ونمونه معتبری نیست حجم خلط میبایست ۲ میلی مترباشد ظرف نمونه گیری دهان گشادو دارای درمحکم غیرقابل تراوش باشدنمونه خلط باید در یخچال قبل از انجام آزمایش در دمای ۴تا۸ سانتی گراد تا۲۴ ساعت نگهداری شود.و حتما۳ نمونه از خلط موردآزمایش قرارگیرد.نمونه اول موقع مراجعه به آزمایشگاه تحویل داده میشود نمونه دوم بیمارناشتا خلز صبحگاهی را قبل از برخاستن ازجای خود بانفس عمیق و باسرفه خلط را خارج ودرظرف نمونه منتقل می کند.نمونه سوم موقع مراجعه بیمار برای تحویل نمونه دوم (نمونه صبحگاهی) به آزمایشگاه تحویل میدهد. نوع دیگری از روش نمونه گیری ادرار است که میبایست بیمار۸ ساعت کامل ناشتاباشد وازظرف یکبارمصرف دهانه گشاد قطر۴سانتی متر استفاده شود که درکودکان معمولا ظروف کوچک یاکیسه مخصوص پلاستیکی جهت جمع آوری نمونه استفاده کرددرزنان در قسمت ناحیه تناسلی باآب وصابون تمیز شستشو شود درمردان شستشو با آب کافی است اول ادرار دور ریخته شود و قسمت میانی ادرار درظرف نمونه ریخته شود قبل از دادن نمونه انتی بیوتیک تاسه روز استفاده نشود در محیط های کشت خون حاوی ماده ضدانقعاد SPSاستفاده شود و نمونه هایCSFبه سرعت و حداکثرظرف مدت یک ساعت پس از نمونه گیری کشت و بررسی شوند. لغت نامه پزشکی: شرح مختصری از بعضی اصلاحات واژه ها بامعانی به شرح زیر نوشته میشود. Aberration کج راهی Medinal lethaldose متوسط دوز کشنده Natural selection انتخاب طبیعی Abiogenesis تولید مثل Origin of Dna replication همانندسازی دی ان ای Bronchial مربوط به برونشی نایژه Orum تخمک breed atriskگونه ریسکی درخطر Paralytic cobra toxim سم فلج کننده کبری Pestآفت Capacity استعداد توانایی Capping پوشش دادن .درپوش Castrol oli روغن کرچک Catalytic domain منطقه کاتالیزوری Dendritic شاخه دار شجری DNA-binding protein پروتئین چسبنده دی ان ای Elongation Factorعامل درازشدن Familiarity آشنایی .شناخت Gene libraryمخزن ژن Germinate جوانه زدن Helper virusویروس کمک کننده Hereditary code کدوراثتی Immunosensorحسگرایمنی Infectiousness آلودگی عفونت Jurenile hor mone هورمون نابالغ Killer cell سلول کشنده Landfill Gasگاززباله دان Law of dominanceقانون غالبیت Maternal inheritance توارث مادی Uarantine pestآفت قرنطینه Uelling سرکوب فردنشانی Receiving Partyطرف دریافت کننده Recoynition siteجایگاه شناسایی Salt toleranceتحمل شوری Selector Gane ژن منتخب Tay sachs بیماری تای ساکز Tetanus toxoidتوکسوئید کزاز Variable surfaceگلیکوپرئین دارای سطح دایرالمعارف تجهیزات پزشکی آشنایی بانام فارسی و لاتین وکاربرد تجهیزات پزشکی به طورخلاصه به شرح ذیل نوشته میشود. استزیومتراوکلار Oclur esthesiometer یک وسیله مکانیکی که مثل استوانه چوبی برای تشخیص حرکات است. اسپلیت های متحرک spilit آتل های مخصوص که باعث میشوند عضوصدمه دیده حرکت نکند. اسکولارلوپ loop ذره بین دقیقی که هنگام عمل جراحی آن راجلوی چشم قرار میدهند. اسکین مارکر skin marker برای تعیین محل جراحی وطول برش و همچنین ارگان های که نزدیک محل جراحی هستنداستفاده میشود. ابلیشن Ablation دستگاهی که برای قطع عضواستفاده میکنند. اپلیکاتور Aplicator هم زن است اتمایزربیمارستانی کمپرسوری compressor hospital atomizer اسپری قوی که برای پخش واسپری مایعات عفونی دربیمارستان استفاده میشود. اتوسکوپ otoscope برای معاینه گوش خصوصا کانال گوش خارجی و پرده صماخ استفاده میشود اسپردر spreader برای پرکردن کانال ریشه برای تراکم کردن مواد پرکننده به روش جانبی مورداستفاده است ازوفاگوسکوپ Esophagoscope آندوسکوپی برای بررسی مری اسپیرومتر spirometer دستگاهی که ظرفیت حیاتی اکسیژن راتعیین می کند ودی اکسید کربن خارج شده از ریه رابا اندازه گیری همزمان عملکردهریک از ریه ها به شکل جدا تعیین می کند. اتنت های بیواکتیو bioactive stent ایمپلنت های عروقی جهت رفع گرفتگی شریان منتهی به قلب و یالوله گوارش که از پوشش سازگاربدن تشکیل شده است. افولاموسکوپ Anomaloscopes برای تشخیص کوررنگی یا ناهنجاری سنجش ادراک رنگ استفاده میشود. ای اس سی پی EECP بیمارانی که نمی توانند عمل قلب باز انجام بدهند این دستگاه بدون عمل قلب باز باعث عروق by pass قلبی می شود. اینترفرشیال interferential therapy اثرتداخل دو موج جریان متناوب که درمحل برخوردایجاد جریانی با دامنه تغییر می یابد. ای بی آر ABR عملکردشنوایی و مسیرعصبی شنوایی بوسیله این دستگاه انجام میشود. اندازه گیری خواص لنز Lensometer این دستگاه خواص لنز را اندازه گیری می کند. اندازه گیری رطوبت Humidity measurement دستگاه سنجش رطوبت محیط پنبه دم دار Cotton پنبه شامل ۴ نخ است که توسط نخ در محل مورد نظر قرار می گیرد ودرجراحی پلاستیک مغز استفاده می شود. سیستوسکوپ Cystoscope برای نمونه برداری از بابت یاکواگولاسیون موضعی در مجاری ادراری انجام میشود. سیمان پلیمری Polymer cement ازجنس پولیمراست وبرای تثبیت ایمپلانت داخل استخوان استفاده میشود. شمارنده ردیف Diff counter نوعی شمارشگراست که شمارش گلبول سفید را درآن واحد نشان می دهد. قلب مصنوعی قسمتی از عضله part of muscle جهت ترمیم قسمتی از عضله باجنسی که بابدن سازگاری باشد ازجنس مایع نرمال سالین پرمیشود. کاردیوگراف Cardiographs برای تعیین خروجی های قلب از یک پمپ تاکومتر استفاده میشود. مانیتورینگ عصب حین عمل Nerve lactor برمبنای امواج اولتراسوند کارکرده و عیب یاب است. داروهای ژنریک درآشنایی باداروهای ژنریک به شرح تعدادی ازآنها میپردازیم آبسیکسیماب:مهارکننده تجمع پلاکت است این دارو به صورت وریدی تجویز میشود برای پیشگیری از عوارض حادایسکمی قلبی دربیماران هایریسک برای انسداد ناگهانی عروق کرونر درمان شده استفاده میشود. عوارض جانبی آن گیجی درد تهوع استفراغ میباشد.تداخلات دارویی باداروهای ضدانعقاد ضدپلاکت هپارین ودرمراقبت های پرستاری میبایست داروهمراه آسپرین وهپارین تجویزنشودوباتوجه به خطر آنافیلاکسی اپی نفرین وترالی اورژانس دردسترس باشد. آث آ:ضدتب ضددرد و کاهش تب و درد خفیف ومنقبض کننده رگ های خونی مغزاست و همچنین به خوبی ازدستگاه GIجذب شده ومتابولیسم کبدی داردحداکثراستفاده درکودک وسالمند۵روز افرادبالغ تا۱۰روز مگربانظرپزشک آکاریوز:ضددیابت به وسیله مهارآنزیم های لازم برای جذب گلوکزمیباشد وموجب تاخیردرجذب گلوکزوکاهش هیپرگلسیمی بعدازغذا می شود.عوارض جانبی آن درد شکم نفخ اسهال اختلال کبدی کمبودویتامین B6توجه شوداگراین داروهمراه انسولین وسولفونیل اوره ها استفاده شود موجب هیپوگلاسمی می شوداما به تنهایی مجب هیپوگلسیمی نمی شود. اسنوکومارول:یک انعقادکننده دارویی ست ودفع این دارو از کیسه صفرا و کلیه است شروع دارو ۳تا۵/۰ روز میباشد.ودرمان آمبولی ریه وانفارکتوس میوکارد ترومبوزوریدهای عمقی بیماریهای رماتیسمی قلب همراه تخریب دریچه قلب و آرتیمی دهلیزی انجام میدهد.عوارض جانبی آن استفراغ اسهال کرامپ هماتوز بی اشتهایی .....وداروهای نظیر مفنامیک اسید فنیل بوتازون موجب تحریک دارومیشود ودرمصرف باسایمتدین مترونیدازول سبب افزایش اثرضدانعقادی دارو میشود وباید از مصرف آن پرهیز نمودوبه محض مشاهده خونریزی به پزشک مراجعه شود. استامینوفن:ضددرد غیرمخدر ضدتب است و دفع کلیوی است درمواردی که باید احتیاط شود بیماران الکلی کبدی قلبی و عروقی اختلال کارکلیه وعفونتهای ویروسی .کافیئن باعث تقویت اثردارومیشود وآنتی اسیدها موجب کاهش جذب آن می شود. استازولامید:ضد گلولوم ضد تشنج وفاقد متابولیزم است و دفع کلیوی دارد تزریق وریدی آن ارجح است. استیک اسید:اسید ضعیف قابض و شستشودهنده که دارای خواص میکروب کشی است فرم رقیق آن در ژلها دوش واژینال و تمیزکننده ناخن دست به کارمیرودعوارض جانبی آن استفراغ التهاب و سوزش استود:نوعی حلال است که در صورت تنفس جذب ریوی دارد و به دو طریق ریه وادرار دفع میشود.بعدازجراحی سگمان قدامی چشمی جهن کاهش افزایش فشار داخلی چشم IOP استفاده میشود.عوارض جانبی آن سردرد اختلال در تطابق دید تنفس مشکل وموارد احتیاط آن پرکاری تیرویئد و زخم پتیک استیل سیتسئین:ازطریق بازسازی ذخایر کبدی گلوتاتیود یا غیرفعال کردن متابولیهای سمی استامینوفن از کبدمحافظت می کند.عوارض جانبی تب و تهوع استفراغ احساس تنگی و ذغال فعال مانع جذب این دارو میشود.باداروهای پراکسیدهیروژد تتراسایکلن تداخل دارد. استیل سالسیک اسید:ضددرد غیرمخدر ضدتب ضد پلاکت در بیماران نارسایی کبد ضایعات گوارشی مصرف میشود در بیماران کمبود ویتامین Kاحتیاط شود.عوارض جانبی آن استفراغ تهوع ودرمصرف هم زمان آن باآمینوگلیکوزیدها اریترمایسین فوزماید تداخل دارد.ازمصرف داروبیش از۱۰ روز خودداری شود. آسیترین:جذب این دارو باغذا افزایش می یابدوانتشار به وسیله اتصال به پروتئین پلاسما میباشد.بیماران کبدی شیردهی وکودکان احتیاط شود.عوارض جانبی افسردگی سردرد رفتارتهاجمی درد شکم خشکی دهان اکتیوتیدشارکول:ضداسهال ضدنفخ آنتی دوت محرک سمی و غیرسمی عامل اسهال یاناراحتی گوارش رابه خود جذب می کند وگازهای روده ای رابه خود جذب واثرضدنفخ دارد.دفع از طریق مدفوع است.عوارض جانبی آن مدفوع سیاه یبوست وتهوع است. اکتیوتیدپروتروبین کمپلکس:بیماران کبدی برای مصرف این دارو بایددقت کنند همچنین بیماران هموفیلیA وافرادی که به صورت اکتسابی آنتی بادی علیه فاکتور VIIIIدارند ودوزاژ آن متغیرمیباشد.عوارض سردردگر گرفتگی واکنش آلرژیک .قبل از مصرف دارو آنزیم کبدی انجام شود. آیسکلویر:ضدویروس است ودرمصرف وریدی به دلیل جلوگیری از سمیت کلیوی بیمار باید به خوبی هیدراته شود. آدنوزین:اثرضد آریتمی داردبه صورت وریدی تجویزشود ودربافتها متابولیز میشود.از عوارض آن طمع فلز وتهوع تنگی نفس تعریق فراوان آلبندازول:داروی ضدکرم وباایجاد تغغیرات تخریبی درجدارروده بزرگ موجب مرگ انگل ها میشود. آلبومین:اثرافزایش حجم پلاسما خون و به صورت وریدی تجویز میشود. بیزاکودیل:ملین محرک است ودربیماری شدید قلبی و عروقی احتیاط شود. سیپروفلوکساسین:نوعی انتی بیوتیک است که از تاثیرباکتری جلوگیری میکند. کانژوگیتداستروژد:ضدپوکی استخوان است دربیماران کیسه صفرا آسم میگرن احتیاط شود. فلوئوراسیل:آنتی متابولیت است و در قسمت هایی که دارای ضایعات پوستی است این کرم مالیده شود. فلئوکستین:ضدافسردگی است وافرادی که ناراحتی کلیه وکبد تشنج ودیابت دارند احتیاط شود. هیدروکورتیزاستات:نوعی پماداست که دربیماریهای التهابی قرنیه استفاده می شود. اوکساکاربازپین:ضدصرع است وسریعا درکبد متابولیز میشود و از طریق ادرار دفع میشود. تیروتروپین:نوعی هورمون محرک تیروئیداست دربیماران نارسائی قلبی و سرکوب کورتکس آدرنال احتیاط شود. وانکومایسین هیدروکلراید:نوعی آنتی بیوتیک است که باکتری گرم مثبت و سوش های مقام به سایرانتی بیوتیک هاست و در افرادی که آنتی بیوتیک آلرژی دارند واختلال کارکرد کلیه و کبداحتیاط شود.
    دوره آموزشی پرستاری سالمندان  

جهت ثبت نام در دوره آموزشی  پرستاری سالمندان بر روی تصویر فوق کلیک نمایید

دوره غیر حضوری است و محتوای الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال می گردد

پس از پایان گواهی و مدرک معتبر دوره آموزشی  پرستاری سالمندان با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان: ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۱۳۰۰۰۱۶۸۸ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴

   
  مراقبت بهداشتی از سالمندان: باتوجه به اینکه بیشتربیماری سالمندان ازنوع مزمن است مانندکاهش بینایی شنوایی عدم کنترل ادرار آرتروز بیماریهای روانی ازاین رو پزشکان برای حل مشکلات آنها داروهایی تجویز میکنند.به طورکلی سالمندان به دوسته تقسیم میشوندسالمندجوان:معمولادرسن ۶۰تا۷۵ سالگی قراردارند ازلحاظ جسمانی فعال وازلحاظ روانی هوشیارهستند.ودرصورت فرصت به آنها می توانند از نظراقتصادی مانندافراد۴۵ تا۶۰ سال فعالیت کنند سالمندپیر:معمولا۷۵ سال هستند ازنظرجسمانی نحیف ودارای نقص بینایی وشنوایی حرکتی وبیماریهای روانی هستند ونیاز به مراقبت های ویژه ای دارند بابالارفتن سن تغییرات زیادی دربدن انسان به وجود می آید ماننداستخوان چربی بدن آب بدن توده سلولی البته این تغییرات درافرادمختلف است وفرق میکند.سالمندی باعث کاهش تراکم استخوانی وشکننده شدن آنها میشود.به این عارضه پوکی استخوان می گویند اگراستخوان شکسته شوددرسنین سالمندی به راحتی قابل ترمیم نیست همچنین بابالارفتن سن مقدارچربی بدن نیزافزایش پیداکرده وبه دلیل کاهش فعالیت فیزیکی منجربه افزایش چربی میشود.خوردن آب برای حفظ تعادل ضروری میباشد .سالمندان زیادی درمعرض خطربی آبی هستند.سالمندان کمتر احساس تنشنگی میکنند و کمترآب مینوشند. بامراقبت صحیح هرفردی می تواند ازیک سالمندی طولانی و سالم لذت ببرد.همچنین دعای یونانی به آن اشاره میکنیم که می گوید خرایامرادرجوانی بمیران اماتاحدممکن دیر.امروزه میانسالان سالمندان فردای ماهستند سالمندان قربانیان رایج حوادث مختلف هستند.معمولاسالمندان کاهش قدرت عضلات ویاکاهش تعادل سرگیجه چرخیدن اشیاء به دورسرخود توصیف میکنند .حدود۷۵درصدحوادث برای سالمندان درخانه یامحیط اطرافشان رخ میدهد.نمونه ای از این حوادث عبارتنداز:ردشدن از خیابان استفاده از پله هنگام پایین آمدن سرخوردن روی فرش بلندشدن از روی تخت..... برنامه های یک سالمند مانند عادت روزانه که درآن غذاخوردن خوابیدن بیدارشدن وفعالیت جسمانی که پیاده روی ۳۰دقیقه درصبح و ۳۰ دقیقه درعصرتعیین وقت خواب وبهداشت فردی شخص سالمند خیلی مهم است وخصوصارعایت نکات بهداشتی ودندان مصنوعی وازصابون کمتراستفاده شود زیراباعث خشکی پوست سالمند میشود. تاحدامکان ازتنهاگذاشتن شخص سالمند پرهیزکنیم زیراباعث افسردگی درآنها میشود.اکثر سالمندانی که باخانواده هستن کمتر دچارافسردگی میشوند تاکسی که تنها زندگی میکند.وبهتراست در فعالیت اجتماعی مشارکت داده شوند.بیشتر سالمندان مقداری دارورابه طور مداوم برای بیماریهای مزمن خودمصرف میکنند به دلیل نقص بینایی وفراموشی مزمن استفاده بیش ازحد یاکمترازمعمول بسیاررواج دارد این مسئله بایدمرتب به شخص سالمند ومراقبت وی تذکرداده شودممکن است برخی داروها بایکدیگرتداخل دارویی داشته باشند واثرات خطرناکی ایجادکنند میزان مصرف دارو برای سالمندان اغلب بامیزان مصرف داروبرای بزرگسالان متفاوت است همیشه باید دراین زمینه باپزشک مشورت شود. افرادخیلی مسن مراقبت قابل توجه ای درتهیه غذا دارند وبسیارموردتوجه است زیرا قابلیت هضم وجذب غذادر افراد مسن بسیار پایین تراز دوره میانسالی است.ازسرخ کردن ادویه جات غذاهای چرب وکاهش مصرف غذای حیوانی از قبیل گوشت قرمز و تخم مرغ باید دقت کرد ماهی منبع خوبی ازپروتئین است که برای شخص سالمند بسیار مفیداست و نخوردن شیرینی جات بسیارمهم است.....مرتب یاداوری شود از آب یا آب میوه استفاده کنند زیرا عفونت ادرار درسالمندان رایج است همچنین در نیازهای پزشکی آنان دقت شود نظیرنیاز به جراحی آب مروارید نیاز به سمعک دندان مصنوعی .به طورکامل آگاهی جامعه درخصوص نیاز افراد سالمند می تواند حمایتهای بزرگ و چشمگیری فراهم کند. انواع بیماریهایی که درمیان سالمندان رایج است عبارتنداز:بی اختیاری ادرار. بیماری تنفسی. دیابت .سکته مغزی. فشارخون .کاهش شنوایی .بیماریهای روانی... راهنمای سلامت سالمندان بالای۵۰ سال یکی ازمسائل مهم سلامت سالمندان میباشد که میبایست راهنمایی های لازم را از پزشک مربوطه خواست وشرایط فعلی سالمند و داروها ویتامین ها مکمل ها را موردتوجه قراردادکه حساسیت دارویی خاص نداشته باشدوهمواره این نکات بایدمورداحتیاط باشد۱-داشتن وزن مناسب۲-برنامه غذایی مناسب و متعادل ۳-کنترل فشارخون وکلسترول خون۴-کنترل قندخون (دیابت)۵-عدم استعمال دخانیات.خوردن آسپرین برای شخص سالمند مفیداست البته بانظرپزشک.درزنان سالمند به دلیل پدیدآمدن یائسه میبایست مراقب پوکی استخوان باشیم وروش های مقابله باآن هورمون تراپی است که تحت نظر پزشک میبایست انجام شود.به دلیل کم تحرکی سالمندان باعث بروز مشکل قلبی واضافه وزن و درنتیجه دیابت و فشارخون است.بایذ همیشه بین کالری دریافتی توسط غذا تعادل ایجادکرد.فعالیت هایی نظیر قدم زدن آهسته وتند نظافت منزل باغبانی دوچرخه سواری کوه پیمایی بسیار موثراست .ازدست دان حس شنوایی یکی از مشکلاتی است که دردوره سالمندی گریبانگیر بعضی از سالمندان میشوداگرنیاز به سمعک دارند باید برای آنها تهیه شود وافراد بالای ۶۵ سال میبایست بینایی آنها چک شود .همچنین میشود تست غربالگری بیماریهارا بانظرپزشک معالج انجام داد.میزان فشارخون کلسترول را طورمنظم کنترل کرده ودرصورت ابتلا به دیابت به طورمستمر کنترل شود.باتوجه به اینکه تغذیه هم نقش مهمی دارد.افراد بالای ۵۰ سال هر۵ سال یک بار میزان کلسترول خون خودراباید موردبررسی قراردهند.ازعوامل مهم نابینایی و مشکلات کلیوی فشارخون وبیماری عروقی دیابت است که بازهم تغذیه صحیح وکنترل وزن درآن نقش مهمی دارد.استفاده ازمیوه جات مانندخربزه آلبالو گیلاس تمشک مرکبات آشامیدن آب میوه مانند آب پرتقال گریپ فروت سیب....خوردن فرآورده های لبنی مانند ماست شیر دوغ پنیرو.....توصیه میشوداز نوع کم چرب استفاده شود.استفاده از چربی های اشباع شده راتاحدامکان کاهش داده و غذاهایی که دارای کالری فراوان هستند که منجربه افزایش وزن وکلسترول میگردند پرهیز شود.لبنیات پرچرب مانند بستنی کره پنیر خامه شیرپرچرب روغن نارگیل حذف یا محدود استفاده شود.مرغ بدون پوست وگوشت باچربی اضافی حذف شود. درزنان بالای ۵۰سال نسبت به خانم های جوان بیشتردرمعرض سرطان پستان هستندومیبایست تست ماموگرافی انجام دهند درمردان سرطان پروستات بسیارشایع است باتست غربالگری PSA یامعاینه انگشتی رکتوم توسط پزشک پی به سرطان برد.سرطان حفره دهان: شامل حلق زبان دهان لب وافراد بالای ۴۰ سال که مصرف سیگاروالکل آنها زیاداست درمقایسه بادیگران بیشتراست.سرطان رحم:فقط زنانی که رحم خودراخارج کرده اند به این سرطان دچارنمیشوند زنانی که ازلحاظ جنسی فعال هستند امکان ابتلا به سرطان رحم راخواهند داشت که انجام آزمایش پاپ اسمیر درتشخیص آن موثراست.. سالمندی و سلامت: برخوردباسالمندان اولین قدم دربرقراری ارتباط باآنهاست .درنشستن کنارآنها صحبت کردن وقت کافی باآنها گذراندن گوش کردن به صحبت های آنها انجام کارهایی مانند لبخندزدن سرتکان دادن به معنی تاییدو توجه به حرفایشان ارتباط چشمی باعث میشود تاسالمندان احساس کنند ماعلاقمند به شنیدن حرفهای اوهستیم .همانظورکه رسول اکرم میفرماید:خداوند به وسیله نیکی به پدرومادر عمرانسان راافزون میکند.یک سالمند نبایدازتماسهای اجتماعی کنارگذاشته شود آنها باید به خویشاوندان ودوستان نزدیک شوند احترام به آنها واجب است چراکه چین وچروک آنها نشان می دهد منبعی از تجربه ها وخاطرات گذشته هستند.عواملی که درتغدیه سالمندان موثربوده عبارتنداز عوامل جسمانی مشکلات روحی روانی مشکلات اقتصادی همواره موردتوجه قرارگیرد وبرنامه غذایی مناسب برایشان زیرنظرپزشک انجام شود.اگرسالمندی به دلیل مشکلات دهان ودندان قادربه جویدن غذانیست به جای استفاده از میوه های سفت از آب میوه یا میوه پوره شده نرم آب هویج وسبزی های پخته شده له شده برای آنها استفاده کنیم وباتوجه به اینکه درسالمندان مشکل یبوست شایع است مصرف گلابی آلبالو زردآلو فراموش نشود.همچنین برای مقوی ومغزی کردن جوانه گندم ماش عدس درسالاد و سوپ آنهااضافه شود استفاده از فرنی ماست خیار حاوی کشمشش مغزگردو وشیربرنج برای تکمیل انرژی دریافتی توصیه میشود. کاهش بیش ازحدآلبومین و کلسترول سرم ازشاخص خطردوران سالمندی است.زیراکاهش سطح این دوفاکتور درسرم ارتباط مستقیم بادریافت کم انرژی وپروتئین دارد .همچنین درسالمندان نقش چربی ها حیاتی است.مصرف چربی به اندازه کافی به عنوان عامل موثر درتولیدانرژی در زمان قحطی و کم غذایی به عنوان محافظت کننده دربرابر شکستگی لگن عمل میکنند ودرحفظ تعادل گرمایی بدن نقش مهمی دارد.چهارعامل اصلی درکاهش وزن موردتوجه است ۱-بی اشتهایی ۲-تحلیل توده عضلانی ۳-لاغری مفرط۴-کم آبی اگرچه امروزه بیشترین مشکل تغذیه ای درسنین جوانی و میانسالی چاقی است اما عموما درافرادسالمند مشکل اصلی لاغری میباشد.مطالعات نشان داده است دریافت کم انرژی باافزایش خطر همراه است ورژیم غذایی ناکافی شاخص توده بدنی پایین کم شدن دوربازو وکاهش آلبومین سرم با شکستگی لگن ارتباط دارد حتی کاهش وزن ناگهانی هنگامی که به صورت خودخواسته انجام شود خطرشکستگی لگن راافزایش میدهد. ازجمله توصیه های تغذیه ای اینکه رژیم غذایی بایدحاوی مقادیرمناسبی ازمنابع حاویZNمانند جگرعدس نخودسبز نان گندم کامل مانند نان سنگک گوشت لبنیات باشد.روزانه یک الی یک ونیم لیتر مایعات شامل آب شیر چای کم رنگ دوغ کم نمک وبدون گاز آب میوه طبیعی قبل از ایجاداحساس تشنگی نوشیده شود.ازگروه نان وغلات مانند نان برنج ماکارونی بیشتراستفاده شودسالمندان لاغرباید درهروعده غذایی یکی از انواع نان سیب زمینی و غلات رامصرف کنند میوه ها به عنوان میان وعده حتما به صورت مرتب و روزانه مورداستفاده قرارگیرندسالمندان بایدروزانه ۵ سهم میوه و سبزی استفاده کنند درصورت مشکلات گوارشی ودندانی بخشی از میوه هارامیتوان به صورت پخته برایشان مصرف کرد. به موازات افزایش سن ومشکلات تعداد سالمندان میبایست محیط زندگی آنها ایمن سازی شودمانند ایمن سازی حمام ایمن کردن اتاق ها ونورپردازی منزل آنها ایمن سازی راه پله ها بایدموردتوجه قرارگیرد. درسالمندان ۱۵ الی ۳۰ درصدآنها به بی اختیاری ادراردچارمیشوند که باعث شرمساری افسردگی زخم ناحیه مقعدوعفونت ادراری میشود. که میبایست مرتب مثانه تخلیه شود قبل خواب مایعات داده نشود راههای تقویت حافظه برای آنها ایجاد کنیم نظیر نوشتن خاطرات آنها زمانی که برایمان بازگو میکنند حل جدول.گوش بدهند به رادیو واخبار وبازگوکردن برای ما . برای تقویت حافظه آنها فلفل سیاه بادام پسته نارگیل پیاز و عدس در برنامه غذایی آنها گذاشته شود.وازجمله دردهایی که درسنین بالا شایع است دردکمرمیباشد بدن انسان هم مانند ماشین براثرکاروفعالیت مستهلک میشود همچنین دراثر نشستن پشت میز باعث پوکی استخوان مشکلات قلبی و عروقی وافسردگی و مرگ زودرس میشود.که تمرینات تعادلی ازطریق عضلات خصوصا عضلات پاها باعث میشود که کمتردچارکمردرد شوند. استفاده از عصاواکر: بابالارفتن سن درسالمندی بسیاری از افراد نیازپیدامیکنند تاازوسایل کمکی مانند راه رفتن استفاده کنندازاین جمله وسیله ها میتوان به عصای زیربغل واکر عصای دستی اشاره کرد.درضربات شکستگی ها درهرقسمت از لگن ها و اندام تحتانی چه قبل و چه بعدازدرمان نیاز است .البته برای استفاده از نوع وسیله پزشک معالج مشخص میکند.درافرادمسن و دیگرکسانی که به علت ابتلا به بیماری مزمن دچار ضعف عضلانی هستند وتعادل کمتری دارند بهتراست حداقل برای شروع وراه رفتن ازواکراستفاده کنند.استفاده از عصای دستی یامچی نیازمند فشار وقدرت بیشتری دربازو ساعد است.دربیمارانی که آسیب درقسمت اندام تحتانی دارند یالگن آنها مشکل دارد بایداز واکریاعصا استفاده کنند.واکر به دلیل داشتن ۴پایه از عصا پایدارتراست همچنین انتخاب نوع واکرازپزشک معالج یافیزیوتراپ مشورت گرفته شود.قبل از استفاده از واکرباید مطمئن شدکه ارتفاع واکرمناسب قدسالمند است یاخیر به دسته های واکرتوجه شود دراین خصوص واکری مناسب است که درمحاذات لگن سالمندباشد واکرباید سبک باشد عرض واکرباید به گونه ای باشد که از دررد شود زیرابعضی ازدرها عرض کمی دارند .اگرواکر چرخ داردبرای جلورفتن بایدآن را هل داد واگرندارد بایدواکربلند کرد و به سمت جلو هدایت کرد نکته مهم اینکه سالمندموقع راه رفتن واکرباید به سمت جلو نگاه کند نه به پاهای خود .درحین استفاده از واکر باید کفش راحت و سبک پوشیده باشد.استفاده ازعصای زیربغل یاکراچ قبل از استفاده آن برای سالمند باید دقت شود روی زمین خرده ریز و سیم که موجب گیرکردن به عصاشده راجمع میکنیم وعصا اندازه سالمندباشد وزن روی دسته آن انداخته شود ووزن بدن روی بالشتک بالایی آن وارد نشود زیراباعث فشارآمدن به عروق اعصاب میشودکه از زیربغل عبورمیکنندکه این فشار میتواند موجب فلج اعصاب آن ناحیه شود.درزمین های ناهموار وبرفی وبرگ های خیس با زمین لیز ولغزنده بااحتیاط میبایست راه بروند .اگردربیرون عصا خیس شده باشد درمنزل میبایست خشک شود چون ممکن است در محیط خانه لیزخورده شود مراقب کودکان و حیوانات باشیم زیرا حرکات غیرقابل پیش بینی دارند.اگرسالمند گیج و خواب آلود است از راه رفتن او جلوگیری شود.همچنین مراقب سوراخ هایی که روی زمین هست میبایست باشیم ممکن است عصاسالمند دراین شکافها گیرکند وسبب زمین خوردگی اوشود.اجزاء مختلف عصا چک شود که دچارآسیب نشده باشد.درهنگام برخاستن از روی صندلی ونشستن برروی صندلی خیلی دقت شوددر یالا رفتن یاپایین رفتن ازپله ها میبایست حفاظ کنار پله هارو بگیرد وبافشاربرروی عصا پای سالم را بلندکرده روی پله وبادست روی نرده پله گرفته وبه سمت بالا حرکت کند.نکته مهم اینکه همیشه برای بالاوپایین رفتن ازپله ها باعصا به خاطرداشته باشیم که بالارفتن ابتدابا پای سالم شروع وپایین آمدن باپای بیمارآغازمیگردد.پس بالارفتن باپاس سالم پایین آمدن با پای بیمار. زمانی که سالمندازواکراستفاده میکند بایدبرای نشستن و بلندشدن واکررابادست بگیرد.وازصندلی استفاده شود که دوطرف آن دسته داشته باشددرمحل زندگی سالمند باید مراقب قالیچه هایی باشیم که روی سطح زمین پهن شده چون ممکن است باعث لیزخوردگی شوند درصورت نیازکیسه سبک به واکرآویزان کرده که وسیله موردنیازش درون آن بریزد باید کفشی پوشیده باشد که به سطح زمین اصطحکاک داشته باشد (کف لاستیکی مناسب است) و بایدگوشزد کرد که هرقدمی که باواکر برمیدارد واکر راخیلی دورازخودش قرارندهد وقدم کوتاه بردارد وهرروز باید لاستیک های زیرواکرچک شود که آسیب ندیده باشد. برای نشستن برروی صندلی به وسیله عصا توضیح میدهیم:بهتراست صندلی دسته داشته باشدبه صندلی نزدیک وطوری بچرخیم که پشت ساق های شمالبه جلویی صندلی رالمس کند.هردوعصارابه دست مشکل دارمیدهیم وآنها راازدسته میگیریم .بادست دیگرخوددسته یالبه پشتی صندلی را میگیریم پای آسیب دیده را به سمت جلو می آوریم وبه آرامی پای سالم راکه برروی زمین است خم میکنیم تاتنه پایین بیاید.برروی صندلی میشینیم اگرصندلی دسته نداشت میتوانیم درهمان حالت که عصاهارابادودست گرفته ایم پای آسیب دیده رابه سمت جلو آورده وبه آرامی پای سالم را که برروی زمین است خم کنیم تا پایین بیاید و بعدروی صندلی بشینیم... کمک کردن درد ناشی از راه رفتن:درداندام تحتانی به علل مختلفی ایجادمیشود .بیماریهای زیادی هستند که میتوانند دراین قسمت ازبدن موجب درد شوند درد در هرقسمتی از لگن مفصل ران استخوان ران زانو ساق مچ پا ویاکف میتواند در هنگام راه رفتن بیشترشده وبه همین علت راه رفتن دچاراشکال میشود استفاده از واکر وعصا میتوانند موجب شوند که درهنگام راه رفتن فشارکمتری به اندام دردناک وارد شده و در نتیجه درد کمترشود. کمک به بهتر راه رفتن:بیماریهای مختلفی میتوانند موجب لنگش بیمارشوند .درصورتی که لنگیدن درد درقسمتی از اندام تحتانی باشداستفاده از واکر باعصا میتواند درد راکمتر کرده و راه رفتن رابهترکند درمواردی که علت لنگش ضعف عضلانی لگن ران باشد استفاده از واکروعصا میتواند موجب کمک اندام فوقانی به اندام تحتانی شود وباافزایش نقاط تماس بدن فرد یازمین پایداری اوراافزایش داده وراه رفتن اورابهترکند. آسیب های لگن و اندام تحتانی:درضربات دررفتگی هاوشکستگی ها درهرقسمت ازلگن واندام تحتانی چه قبل و چه بعد ازدرمان معمولا نیاز است تامدتی فشار وزن بر اندام صدمه دیده وارد نشود.این اقدام لازم است تا آسیب وارد شده زمان و شرایط کافی برای بهبود را داشته باشد. اعمال جراحی در ناحیه لگن و اندام تحتانی:دربسیاری از جراحی ها مانند تعویض مفصل ران وزانوبا جراحی هایی که برروی استخوان های این نواحی انجام میشود فردباید تا مدتی با کمک واکر یاعصا راه برود.  
ادامه مطلب

آخرین دانلودهای رایگان

آموزش مجازی پر مخاطب

رایانه کار TCP/IP

تولید کننده چندرسانه ای درجه۱

اعتبار سنجی و رتبه بندی اعتباری

دوره آموزشی اصول بهینه سازی سایت (SEO)

دوره آموزش گرافیک کامپیوتری

حسابرس ارشد ( امور تولید و کنترل کالا )

کارشناس ارزیابی خسارت بیمه های اشخاص

مسئول استعلامات و مناقصات

دوره آموزشی مدیریت کسب و کار MBA گرایش صنایع غذایی

دوره آموزشی روابط بین الملل

بهره وری واحدهای صنفی

دوره آموزشی زبان تخصصی زمین شناسی

English For Emails

حسابداری پتروشیمی ها

PBA فنون مذاکره و زبان بدن

دوره آموزشی مدیریت تکنولوژی

دوره آموزشی حسابداری دولتی

طراح وتوسعه دهنده سامانه مدیریت محتوا(DRUPAL)

مونتاژ کار و ارتقاء کامپیوترهای شخصی (کار و دانش)

مباحث استاندارد مراجع بازرسی ISO 17020

مدیرBI در فناوری اطلاعات(هوش تجاری)

دوره آموزشی تکنولوژی بتن مقدماتی

دوره آموزشی مدیریت زنجیره تأمین SCM

دوره آموزشی جامع ویندوز سرور

دوره آموزشی برنامه نویسی به زبان توربو پاسکال(Turbo Pascal)

دوره آموزشی تایپ حرفه ای

دوره آموزشی مدیریت عالی و حرفه ای کسب و کار DBA گرایش مدیریت عمومی

(MikroTik Certified Network Associate (MTCNA

دوره آموزشی روانشناسی اعتیاد

دوره آموزشی مدیریت کسب و کار MBA گرایش مدیریت فناوری اطلاعات

دوره آموزشی رمز گذاری و امضای دیجیتال

دوره آموزشی اصول مشاوره

دوره آموزشی مهندسی ترافیک

دوره آموزشی گلکاری

متصدی تنظیم اسناد مالی

دوره آموزشی مدیریت تشریفات و پذیرایی

دوره آموزشی نصب و راه اندازی درب های اتوماتیک

کارشناس تضمین کیفیت

حسابدار صنعتی درجه۱

کارشناسی و ارزیابی خسارت خودرو در بیمه

دوره آموزشی نرم افزار Autodesk Revit

رفتار سازمانی

مهندس طراح سیستمهای Oracle

دوره آموزشی اصول و مبانی مدیریت در سازمان های ورزشی

نرم افزار حقوق و دستمزد

مدیر تضمین کیفیت

دوره آموزشی طراحی مد و لباس مقدماتی

دوره آموزشی ساخت انیمیشن با نرم افزار ۳D Max

دوره آموزشی کارشناس نگه داری حیوانات خانگی

دوره آموزشی مباحث سیستم تحقیقات بازاری ISO 20252

مهندس در توسعه وب های Enterprise با ASP.NET

دوره آموزشی بازاریابی و فروش پیشرفته

کارآفرینی با رویکرد KAB(سطح کامل)

دوره آموزشی مباحث دریافت نشان کشاورزی GAP

دوره آموزشی زبان انگلیسی تخصصی خرید و فروش

دوره آموزشی پرورش بلدرچین

دوره آموزشی زبان انگلیسی تخصصی هوانوردی

مدیر فروش (عمده فروش ) صنایع

حسابداری کارخانجات تولید آجر

دوره آموزشی آمار و احتمالات مهندسی

دوره آموزشی مدیریت کسب و کار MBA گرایش مدیریت مالی ,بانکداری و سرمایه گذاری

مباحث شماره حسابهای بانکی استاندارد ISO 13613

(Web Design Fundamental (html5،CSS3

PBA مدیریت بیمار ناراضی

دوره آموزشی زبان برنامه نویسی پرل perl

مدیر کسب و کار الکترونیکی

دوره آموزشی آشنایی با گیاهان دارویی

کاربر امور بانکی

حسابداری دارایی های ثابت ( تجهیزات ، اموال و ماشین الات )

رییس فروش ( عمده فروش ) صنایع

نماینده فروش ( صنایع )

انیمیشن ساز فیلم و بازی های کامپیوتری با MAYA

مسئول فروش در صنایع

دوره آموزشی نرم افزار Illustrator

دوره آموزشی پرورش قارچ های خوراکی

مباحث دستورالعمل ایمنی محصول

کارشناس ارزیابی بیمه باربری

حسابدار مالیاتی

دوره آموزشی تکنیک های فروش در بازاریابی دولتی(B2G)

مباحث مدیریت اثر بخش و تحقق مالی و اقتصادی ISO 10014

کارور CORELDRAW (کار و دانش)

دوره آموزشی زبان انگلیسی تخصصی صنعت انرژی

دوره آموزشی برگزاری و مدیریت نمایشگاه (EMD)

دوره ی آموزشی After Effects Creative License Occupational group

دوره آموزشی زبان انگلیسی تخصصی ارتباطات و IT

نماینده فروش بیمه

دوره آموزشی آشپزی غذاهای ایرانی مجلسی

Microsoft Visio2016

دوره آموزشی اصول طراحی سایت

مباحث مدیریت مشتری مداری ISO 10001

مباحث مدیریت فراگیر استاندارد ISIRI 13000

مسئول فروش

تحلیلگر تکنیکال بورس

دوره آموزشی طراحی و ساخت تابلو روان

مباحث ارزیابی عملکرد زیست محیطی ISO 14031

بازاریابی الکترونیکی

دوره آموزشی زبان برنامه نویسی و طراحی وب سایت ASP.NET

مهندس سازنده Web Site های E-Commerce

دوره آموزشی تحقیق در عملیات

مباحث سیستم مدیریت یکپارچه IMS

راهنمای شرکت در دوره های مجازی:

آیا میدانید شما می توانید مرتبط با علاقه خود در دوره های آموزش مجازی بنیاد شرکت و بسته های آموزشی جامع درب منزل دریافت نموده و پس از پایان دوره برای خود مدرک معتبر ملی و بین المللی اخذ نمایید ؟

01 ثبت نام آنلاین در دوره های مورد نظر
02 دریافت بسته آموزشی و مطالعه محتوا
03 شرکت در ارزیابی آنلاین و ارسال پروژه
04 دریافت مدرک پایان دوره درب منزل

مدارک معتبرقابل اعطاء به شما:

آیا میدانید تنها با گذراندن یک دوره . آموزش مجازی در همین رابطه شما می توانید بیش ا ز ۲۰ نوع مدرک معتبر آموزشی ملی و بین المللی اخذ نمایید؟

کلیپ های آموزشی مرتبط با برندسازی: