@iranelearn ما را در تلگرام دنبال کنید

 

بنیاد آموزش مجازی و الکترونیکی ایرانیان ارائه می دهد: همه ما درباره مدارک دانشگاهی در ایران به اندازه کافی می دانیم: (که به در مقاله השכלה درباره آن صحبت شد)، فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و سرانجام فوق دکترا. این مدارج را می توان پله پله طی کرد (ناپیوسته) و یا به طور پیوسته (البته تا دکترای حرفه ای). اما آیا تا کنون به یافتن معادل انگلیسی آنها نیاز پیدا کرده اید؟ کاری که تا حدی مساله دار به نظر می رسد. در این نوشته باما سعی کرده مدارج دانشگاهی معتبر دنیا را به شما معرفی کند.
مدرک تحصیلی آمریکا
در آمریکا، درجات اصلی دانشگاهی، عبارتند از:
אלף) لیسانس (Bachelor’s Degree) که معولا ۴ سال است و خود به دو دسته تقسیم می شود:
Bachelor of Art یا (.ביי איי): که همان لیسانس خودمان است در رشته های علوم انسانی مثلا علوم طبیعی، علوم اجتماعی و زبانهای خارجی
Bachelor of Science یا (.B.S یا .B.Sc): که همان لیسانس خودمان است در رشته های تجربی و مهندسی.

עם) فوق لیسانس (Master’s Degree) که معولا دو تا سه سال است و باز هم به دو دسته تقسیم می شود:
Master of Art یا (.M.A): که همان فوق لیسانس خودمان است در رشته های علوم انسانی مثلا علوم طبیعی، علوم اجتماعی و زبانهای خارجی
מגיסטר למדעים یا (.M.S یا .M.Sc): איזו הוא התואר השני שלנו בניסיוני והנדסה.
C)PhD (בדרך כלל. Ph.D) שנמשך במשך כשנה או יותר, והתוספת של חינוך צריכה להיות ללמד ולנהל ניאוף תזה.

כמו כן, בתחומים מסוימים הנדרשים לעבודה (مانند حقوق، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و… ) סוג נוסף של תארים אקדמיים נקרא ראשית מקצועי תואר שני ותואר ראשון בשתי קטגוריות: (לפני בוגר או לתארים מתקדמים) اهدا می شود.  در صورتی که فرد در رده Graduate موفق به اخذ First Professional Degree شود به آن دکترای حرفه ای (Professional Doctorate)  می گویند. این نوع مدرک معمولا در آمریکا رایج است ( و البته در ایران). در بیشتر کشورهای جهان برای دکترای حرفه ای معادل لیسانس یا فوق لیسانس آن را به فرد اهدا می کنند( در این کشورها، واژه دکتر به معنی کسی است که در اثر تحقیق و پژوهش و با طی دوره های ویژه به آن نایل گشته است).

مدرک تحصیلی انگلستان
در انگلیس و کشورهایی که از سیستم انگلیسی در دانشگاه هایشان پیروی می کنند(مثل کانادا، ایرلند، هند، سنگاپور و هنگ کنگ) دو نوع لیسانس برای هر کدام از.B.A یا .B.S وجود دارد: نوع اول که نوع معمولی آن است و به آن Pass Degree می گویند و معمولا سه سال طول می کشد و نوع دوم که نیازمند نمرات بالاتر در طول تحصیل و گاها طی دوره طولانی تری است که به آن Honours Degree می گویند. اگر فردی لیسانس از نوع دوم داشته باشد کلمه Hons را بعد از عنوان مدرکش داخل پرانتز می نویسند. כמו (ביי איי. (Hons
برای مدارج بالاتر (Postgraduate) مانند M.A مدرک Honours وجود ندارد چون معمولا در این رده ها ارزیابی به وسیله امتحان انجام نمی شود.
همچنین در اینجا هم مدرک دکترای حرفه ای وجود دارد مثلا برای پزشکان (.M.D) و برای متخصصان دندانپزشکی (DDS).

در پایان ذکر این نکته را ضروری می دانم: این نوشته تنها چکیده مختصری از انواع مدارج و مدارک علمی موجود در دنیاست که من با کمک دانشنامه wikipedia جمع آوری کرده ام. اگر دوستان اطلاعات و یا تجربه بیشتری در این زمینه دارند خواهشمندم نظر خود را به صورت کامنت در زیر مطلب درج کنند تا دیگران هم از آن استفاده لازم راببرند.

نکته :

در کشور آلمان دوره لیسانس یا .B.S تقریبا سه سال طول می کشد و مدرک اعطایی معادل (B.S. (Hons است. همچنین در آلمان, תואר שני או Diplom .MS הישן היה אומר שזה יכול לקחת עד 5 שנים. עם זאת, זה משתנה כ.

Print Friendly

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :

דעות

سعید سام در تاریخ سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ گفت:

ההודעה של התואר . لیسانس در یکی از رشته هاي تحصیلی مدیریت(کلیه گرایش
ها)به جز گرایش مدیریت ورزش-حقوق(کلیه گرایش ها) – علوم سیاسی – ارتباطات علوم

    מנהל در تاریخ پنج شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ گفت:

    با سلام و احترام – جهت مشاوره خواهشمند است در ساعات اداری با شماره ۰۹۳۳۰۰۴۴۲۸۴ تماس حاصل فرمایید.

    سپاس

سعید سام در تاریخ سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ گفت:

دانشگاه ایران لیسانس یا فوق لیسانس در یکی از رشته هاي تحصیلی مدیریت(کلیه گرایش
ها)به جز گرایش مدیریت ورزش-حقوق(کلیه گرایش ها) – علوم سیاسی – ارتباطات علوم

آموزش مجازی مدیریت کسب و کار MBA
קורס חינוך(ניהול ותכנון חינוכי)
ניהול פרויקטים קורס הכשרה
שיווק ביטוח כמובן הבנה
קורס עוסק הכשרת מומחה עם דיור
קורסי אנגלית עסקית באנגלית עסקית 1
مديريت بيمه
אימון חאג '
הכשרה ליזמות