021-284284
0913-000-1688

آموزش مجازی

آموزش مجازی  چیست؟

دانشگاه مجازی یا دانشگاه الکترونیکی که به دانشگاه قرن ۲۱ هم معروف است .تقریبا از زمانی که اینترنت همگانی شد مطرح گردید . طبق بررسی های انجام شده اولین کشوری که این دانشگاه را تاسیس کرد امریکا بود . چون این کشور همیشه در مسائل الکترونیک نسبت به سایر کشورها پیش قدم بوده است .

البته فکر اولیه این گونه دانشگاه ها مربوط به انگلیسی ها می باشد که تحت عنوان Open University آن را مطرح کردند . ولی آمریکایی ها به طور عملی به این مقوله ارزشمند پرداختند . برای تحصیل در این سیستم آموزشی حداقل پیش نیاز دانشجو برای شرکت در دوره های آموزشی دسترسی به یک دستگاه کامپیوتر اینترنت و انگیزه قوی برای موفقیت در یک کلاس غیر سنتی است .

*   همانگونه که در پاراگراف بالا اشاره شد آموزش مجازی در انگلستان و آمریکا دارای جایگاه ویژه ای می باشد از اینرو بنیاد آموزش های مجازی ایرانیان توانسته است با برقراری ارتباط و عقد تفاهم نامه همکاری فیمابین این مهم را برای دانشپذیران خود فراهم آورد تا از مدارک معتبر آکادمی های تایین صلاحیت شده این کشورها بهره جسته و مدارک معتبر تحصیلی صادر بنماید.

مجازی و تدریس از طریق کامپیوتر و اینترنت فراتر از قید زمان و مکان صورت می گیرد . با این روش دانشجو می تواند در هر زمان و در هر جایی به آموزش دسترسی داشته باشد .

 

دانشگاه مجازی چیست ؟

مطالبی که در دانشگاه مجازی ارائه می شود , مطالب مجازی نیست بلکه همان مطالبی است که در دانشگاه حقیقی توسط استاد تدریس می شود . با این تفاوت که در دانشگاه مجازی از ابزار خاصی استفاده می شود تا فضای دانشگاه جابجا شده و ارتباط استادو دانشجو در بستر تکنولوژی از راه دور ایجاد گردد . این بستر همان IT یا بستر اینترنتی است . با توجه به وجود شبکه های اینترنتی , مطالب تدریس شده توسط استاد به مدت طولانی باقی می ماند و دانشجو با استفاده از گیرنده ( کامپیوتر ) می تواند در هر لحظه از شبانه روز از آن درس تولید شده بهره گیرد .

دانشگاه مجازی در واقع یک حالت خاصی از دانشگاه حقیقی یا نقطه مقابل آن است یعنی در دانشگاه حقیقی میز ,صندلی و دیگر ابزار و امکانات از جمله استاد و دانشجو به صورت فیزیکی وجود دارد در حالی که در دانشگاه مجازی ,در محیطی دیگر , کامپیوتر , اینترنت و ماهواره خط ارتباطی بین استاد و دانشجو و کلاس هستند .

آموزش مجازی ( virtual learning) یا آموزش از راه دور  Distance Learning نام مبحثی بود که دریچه تازه ای برای بشریت گشود که هرفردی ازهر کجای دنیا با هر سطح سواد ی بتواند در جهت بالا بردن سطح دانش خود بدون رعایت فاصله ها و حد و مرزها به بار علمی خود بیافزاید .

 

ابنکه آموزش مجازی چیست  معمولاً بسته به افراد با زمینه کاری مختلف و سوابق علمی گوناگون جوا ب های مختلفی نیز دارد.
در هر صورت آموزش مجازی یک پدیده خیلی زیباست. این اصطلاح در سال ۲۰۰۰ اختراع شد. کارآمد بودن آموزش مجازی دلیل رشد آن را در سال های گذشته و توسعه آن در آینده توجیح می کند .

اصل و ریشه آموزش مجازی به زمانی برمی گردد که استفاده از تکنولوژی و برای پشتیبانی سیستم های آموزش رایج شد. مثل استفاده از فیلم و تلویزیون در برنامه های آموزشی در زمان های گذشته.

در حدود سال ۱۹۸۰ وقتی استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه مردم، کم کم رایج می شد. استفاده از برنامه های آموزشی و سیستم آموزش CBT – Computer Base Training با استفاده از سی دی و فلاپی جای خود را باز کرد. اما در حدود سال های ۱۹۹۰ که وب بوجود آمد این آموزش آنلاین بود که گردونه رقابت را ربود و پا به عرصه وجود گذاشت و با سرعت خیلی زیاد رشد کرد.

هر جا که دسترسی به اینترنت فراهم بود استفاده از آموزش آنلاین هم رایج تر بود. در اواخر دهه ۱۹۹۰ بسیاری از شرکت ها متوجه بازار بزرگ آموزش آنلاین شدند و براساس آن دوره های آموزشی آنلاین را فراهم کردند و ارایه دادند.
در این زمان و به فاصله کمی ابزارهای جدیدی بوجود آمدند ولی نه برای ارایه مطلب آموزشی ، بلکه برای مدیریت سیستم های آموزشی که LMS- Learning Management System  نام گرفتند.

در حدود سال ۲۰۰۰ زمانی که بمب دات کام ها منفجر شد شگفتی بزرگی به نام “e” بوجود آمد. و همه چیز با “e” آغاز شد. مانند:

e-business و e-comers و آموزش مجازی e-learning نیز پا به عرصه گذاشت و  به یک صنعت بزرگ بدل شد از همین رو بنیاد آموزش های مجازی ایرانیان با واژه مخفف باما و به آدرس های اینترنتی ebama  و iranelearn پا به عرصه آموزش و آموزش الکترونیک نهاد.
یکی از مزایای بزرگ آموزش مجازی در آن زمان عدم نیاز به سفرهای کوتاه و بلند برای رسیدن به مکان های آموزشی بود. امکان دسترسی به تمام منابع آموزشی چه در روز و شب و هر کجا که نیاز داشتید، در منزل یا محل کار.

 

*  تمام این تعاریف به این معنی است که شما در هر کجا که دوست دارید می توانید درس بخوانید و کسی هم نیست که به شما بگوید چه موقع این کار را انجام دهید.

 

با تشکر – بنیاد آموزش های مجازی ایرانیان – بزرگترین و حرفه ای ترین مرکز آموزش مجازی – آموزش از راه دور – آموزش آنلاین – آموزش الکترونیک – آموزش کامپیوتری – آموزش دوره کوتاه مدت – دوره بلند مدت – دوره میان مدت در ایران با اعطا مدرک تحصیلی و دانشنامه معتبر از ایران – انگلیس – کانادا – آمریکا – آلمان با قابلیت استعلام مدارک.

 

Print Friendly